A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4421. Zaterdag 22 Augustus 1903. SCHOOLGELD. BEKEIDMAKII&. 43e Jaargang. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 21 Augustus 1903. mm.- - SEIIZESSCHE COURAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. I fiSrt ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. l>it hli.ll verschijut Maaudag-, Woensilag. en Vgijdagavwnd, nitgez.'.ndera Feesldageu, hij de Firma 1». jr. VAS UK saidb te TetSeuea Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN breneen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 3e kwartaal 1903, in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 19 Augustus 1903. Burgemeester en Wetliouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat op heden is afgekondigd de ver- ordening op bet onderzoek en de beliandeling van vee, vleesch en viscb, bestemd om te dienen als voedings- middel, vastgesteld door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 Juli j.l. Deze verordening ligt vanaf heden gedurende drie maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar. Zij treedt in werking op 23 Augustus 1903. Ter Neuzen, 20 Augustus 1903. J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretaris. Door den commissaris der Koningin in Zeeland is de provincie verdeeld in 19 militiekantons. Zeeuwsch-Vlaanderen oravat de volgende 13". IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Schoon- dijke, Waterlandkerkje, met IJzendijke als boofdplaats 14". Oostburg, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Zuidzande, met Oostburg als hoofdplaats 15". Sluis, Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retranchement, met Sluis als hoofdplaats 16". Axel, Overslag, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, met Axel als hoofdplaats 17". Honteuisse, Boschkapelle, Hengstdijk, Ossenisse, Stoppeldijk, met Hontenisse als hoofd plaats 18". Hulst, Clinge, Graauw en Langendam, St. Janst.een, Koewacht, met Hulst als hoofdplaats 19". Ter Neuzen, Hoek, Philippine, Zaamslag, met Ter Neuzen als hoofdplaats. Bij Kon. besluit is de benoemde kapitein ter zee J. WA. F. van Maren Bentz van den Berg bestendigd in de hem bij Kon. besluit van "9 Febr. 1900 opgedragen betrekking van inspecteur van het loodswezen enz. te Vlissingen en van Nederlandsch permanent-cornmissarisi van het ge- meenschappelijk toezicht over de betonuing, be- bakening en het loodswezen op de Schelde. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd alhier een opstootje verwekt door een loge in een onzer hotels, die, naar hij voorgeeft, van meening, vervolgd te worden, ongekleed uit het venster zijner slaapkamer, ettelijke meters in de hoogte gelegen, vluchtte. Hij viel op een afdak van een naastgelegen perceel, dat aanmerkelijk beschadigd werd en kwam daarna op de achter- plaats terecht. De bewoners van dat huis ver- moedden iDbraak en maakten alarm, zoodat meer- dere buren er aan te pas kwamen. Toen men op de achterplaats ging kijken, was de man ver- dwenen. Men zag hem, door zijn onderkleeren in de duisternis nog tamelijk waar te nemen, vluchten, doch hij verdween weer uit 't gezicht. Na ruim een half uur werd hij door de zoekenden, waarbij zich inmiddels de politie aangesloten had, gevonden op de bomvrije kazerne in de buurt Java. Hij voldeed terstond aan het verzoek om mee te gaan en werd teruggebracht naar zijn hotel, waar door een inmiddels te hulp geroepen geneesheer, de wonden aan zijne beenen, die hij vermoedelijk heeft beloopen bij zijn val op het afdak, werden verbonden en waar hij sedert verder verpleegd wordt. Het nachtelijk avontuur is voor den betrokkene tot hiertoe tamelijk wel afgeloopen. Gisteren had He te Vlissingen uitgeschreven zeilwedstrijd op de Wester-Schelde plaats, waaraan door Nederlandsche en Belgische loodskotters, zeiljachten en hoogaartsen werd deelgenomen. Het natte zomer(?)weer werkte niet mede om den wedstrijd wat op te vroolijken. Op het vastge- stelde uur vertrokken de deelnemende vaartuigen uit Vlissingen. Het keerpunt was gelegen nabij onze haven, wat oorzaak was, dat ook alhier een groot aantal belangstellenden de komst der vaar tuigen verbeidden, van welke velen onze haven binnenliepen. Op den middag arriveerde ook de prov. stoom- boot Zuid-Bevelaad, die voor deze gelegenheid was afgehuurd, en die een 7Otal belangstellenden in den wedstrijd, meerendeels Vlissingsche bad- gasten, aan boord had. Ongeveer 1 are vertrokken de zeilers, tot den laatsten kamp, naar het einddoel te Vlissingen. Heden had te Middelburg op het Bureau der Directe belastingen de aanbesteding plaats vanHet stichten van een belastinggebouw te Sluis. Raming 5500. Minste inschrijver was de heer P. Verhage te Sluis voor 5900. Het Roomsch-Katholiek armbestuur te Hon tenisse is niet outvankeiijk verklaard in zijn beroep tegen de beslissing van den directeur der belas tingen te Middelburg tot verleening van gedeel- telijke viijstelling van belasting voor lokalen dier weldadigheidsiurichting. Voor de verplichte hengstenkeuring in Zeeland zijn in bet geheel 115 dieren aangegeven en wel te Middelburg 11, Oostburg 26, Katten- dijke 20, Cortgene 3, Zierkzee 9, St. Maartensdijk 8 en Hulst 38. Axel. Voor de vacante betrekking van ver- loskundige alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Philippine. Op 27 December 1902 is alhier eene steenkolenvereeniging opgericht. Tbans telt zij 63 leden in de laatst gehouden vergadering werd voor 120000 K. G. steenkolen ingeschreven. Boschkapelle, 20 Aug. Een zoontje van J. M. alhier brak, eenige maanden geleden, een zijner beenen voor den vierden keer, en moest daarom tot steun en voorzorg op een stokje steunen. Hiervan, naar een buurman gaande, geen gebruik makende, viel hij, en wel zoodanig, dat het pas geheelde been erg geblesseerd werd en het andere been gebroken werd. 't Is treurig Stoppeldijk, 20 Aug. 't Gaat niet gemakkelijk de oogst goed binnen te krijgen. De regenjaagt de arbeiders telkens naar huis en de graanstuiken moeten dikwijls weer uiteengelegd worden om te drogen. In de aardappelen begint de handel zachtjes aan toe te nemen en kan men van 2,30 tot f 2,50 per 100 K.G. bedingen. De opbrengst zal slechts middelmatig zijn en nog minder meevallen wanneer het bederf, dat zich hier en daar vertoont, nog toeneemt. Naar het weekblad Limburg verneemt, zou het de Minister van justitie zijn, die heeft bevolen een zeer uitgebreid en nauwgezet onderzoek naar de beweerde immoreele praktijken bij de jongste Sittardsche verkieziug in te stellen. In elke gemeente zouden buiten den burgemeester een viertal ingezetenen worden gehoord. Gebeurd bij het „zesde" te Breda Een fourier moest nieuwe kleeren van een man laten keuren door den bataljons-kommandant. De jas stond volgens dezen niet goed. Hij zei tot den fourier„Ga een andere halen De fourier: ffIk geloof, dat er geen andere meer zijn Maar de kommandant weer /,Ga zien, ik je De fourier met den man weg naar de rustkamer. Zij komen terug, de man met de- zelfde jas aan. En verheugd roept de kommandant uiti/Zie je, die is goed, je kunt ze wel vinden als je er rnaar moeite voor doet Te Delfzijl bekwam Donderdagmorgen J. Biihoe, terwijl hij op het Duitsche tjalkscbip /rJohau" bezig was met het koken van olie, zulke emstige brandwondeD, dat hij kort daarop is overleden. Donderdagmiddag omstreeks twee ure werd de Walsteeg te Utrecht in rep en roer gebracbt door een bescbonken persoon, welke bij zijn moeder, eveneens beschonken, de inboedel stuk sloeg. Bij het vernielen van een glasruit, bezeerde hij zich zoo hevig aan de pols, dat een bloedende wonde ontstond. De politie, die inmiddels ge. waarschuwd werd, kwam spoedig opdagen. Met de braceletten om de polsen werd hij vervolgens ouder een grooteu toeloop van volk met veel moeite door 4 agenten naar het hoofdbureau van politie gedragen. De kleeren waren hem onder bet verzet, zoo goed als geheel van het Ijjf gerukt. De man bevond zich 's morgens voor het eerst weder op vrije voeten, na een gevangenisstraf van meer dan 6 weken te hebben ondergaan. Op de heide achter Rozendaal (Gelderland) is een jockey van den renstal van baron Creutz bij het boogspringen met zijn paard neergestort. De jockey kwam er ongedeerd af, maar het paard brak de ruggegraat en moest worden afgemaakt. Uit Helmond bereikt ons (zegt de Noordbr.) een uitgebreid verslag omtrent een prijskamp tusschen flange, schoone, sierlijke en andere kne- vels," gegeven door het gezelschap „Onder ons Elven." Er waren 88 deelnemers, een zelfs uit Groningen er werd een muzikale waudeling door de stad gemaakt, speeches werden gehouden, alien waren in opgeruimde stemming en „geen wanklank werd vernomen". Van den uitslag meldden wij alleen, dat de prijswinner in de afdeeling #langste knevel er een bad van 48 c. M. Men meldt uit Eindhoven De bejaarde dienstbode van den heer A. H., confectiefabrikant, alhier, is Woensdag te Uden, waar zij op een feest was, door de marechaussee gevangen genomeu en naar 'a Hertogenboscb vervoerd. Zij genoot bij haar patroon een onbeperkl vertrouwen, waarvan zij gedurende 1£ jaar misbruik maakte, door zich voor een niet onaanzienlijk bedrag goederen, zoowel uit de huishouding, als uit het magaziju toe te eigenen. Zij heeft voor de marechaussee volledige bekentenis afgelegd. In de buurt van Hoogstraten is weder een dubbele moord gepleegdalthans het gerucbt gaat hiervan aan de Belgische grenzen. Nadere bijzonderheden ontbreken. (Br. Ct.) In de Eudokiastraat onder Hillegersberg bij Rotterdam is een vreeselijk drama afgespeeld. In deze afgelegen buurt, waar des avonds geen licht brandt, woonde alleen in een benedenhuisje zekere vrouw Duuring, die zich weinig met de buren ophield en een zonderling mensch was. Daar zij sedert eenige dagen niets van zich deed hooren werd een onderzoek ingesteld en in huis werd een vreeselijke toestand gevonden. Overal, zoowel in de voor- als in de achterkamer, was de grond en het bebang met bloed bevlekt. Doeken met bloed gedrenkt, lagen in de bedstede en in de voorkamer. En de bewoonster lag, in dekens gewikkeld, dood in de alcoof te bed. Het lijk, waarvan het gelaat een zwarte kleur had, verkeerde reeds in verge- vorderden staat van ontbinding. Het geheele meubilair bestond slechts uit een paar stoelen en een tafel, waarop men vond een aangebroken middagmaal en een geopenden zak met koekjes. Hoogstwaarschijnlijk was deze vrouw reeds 2 of 3 Aug. overleden. De justitie is in deze zaak bemoeid. Het lijk is ter schouwing naar Rotterdam overgebracht om uit te maken of hier aan misdaad moet gedacht worden. Bewoners der straat konden al weinig mededeelen en de familie moet nog worden opgespoord. De werkman B. v. D., werkzaam in de stoomhoutzagerij van de firma Nederhorst te Stolwijkersluis, had he^ ougelnk, dat bij het schaven van planken zijn hand uitgleed, met het gevolg, dat hem door de stoomscbaaf de linker- band boven den pols geheel werd afgesneden. Men meldt uit Weert aan het N. v. d. D. In de gemeenteheide van het naburige Belgische dorpje Of-Grimby heeft men een rijke bron ontdekt van mineraalwater. Men schnjft aan dit water dezelfde eigenschappen toe als aan de wateren van Kissingen en Kreuznach. Donderdag is er te Westeruieland een droevig ongeluk gebeurd: de 20jarige voerman E. V. ging met twee paarden voor den wagen van huis en bij een draai iu den weg is bij in de sloot geraakt. Hij heeft de paarden toen los gemaakt en het eene geraakte er uit, maar de jongen is dood gevonden op de berm van den weg met een blauwe plek onder 't linkeroog. Waarscbijn- lijk heeft een paard hem doodgeslagen. W ederom is te Amsterdam gebleken dat een brief met geldswaarde is zoek geraakt. In de vorige maand is in de brievenbus in de Marnix- straat nabij het Marnixplein aan het adres van een jullrouw te Hilversum een brief gepost, waariu een baukbiljet van f 25 en een muntbiljet van f 10 waren gestoken. Deze brief is niet aan het opgegeven adres bezorgd. Hoewel de nummers van de bankbiljetten bekend zijn, zal waarschijnlijk het geld reeds door te veel handen gegaan zijn, om den dief te ontdekken, want eerst dezer dagen werd het bekend, dat de brief niet terecht. is ge- komen. Men heeft dus bijna een maand tijd gehad om de biljetten te wisselen. Dinsdagochtend te 9 uur werd de Noorder- straat te Amsterdam in rep en roer gebracht door een twist, welke tusschen een paar buurvrouwen was ontstaan. De twistenden lieten het niet bij woorden, doch gingen elkander met bloempotten, knijptangen, groote krammen en dergelijke voor- werpen te lijf, waarop de eene vrouw zich in haar kelderwoning terugtrok. Hier werd de twist voort- gezet. De bewoonster van de kelderwoning nam een bezem uit haar gang en sloeg daarmede haar tegenstandster zoo onzadht op den rug, dat de stok brak en bet onderstnk van den bezem afviel. Nu begon de bezem-heldin met het eind stok, dat zij in de band had gehouden, te slaan en diende de andere vrouw daarmede eenige klappen toe, zoodat haar't huilen nader stond dan't lachen. Deze wierp toen verwoed het onderstuk van den bezem naar het hoofd van de kelderbewoonster, dat evenwel bet doel miste en door een ruit van de deur in huis te land kwam. Na elkander nog meenigmaal te hebben uitge- noodigd //de'r uit te komen", verscheen op het oorlogsterrein een politieagent, die met eenige kalmeerende woorden de vechtenden scheidde. Financieele crisis. Wederom is te Haarlem eene bankinslelling gefailleerd. Gisteren is het kantoor der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank aldaar, gesloten. Naar van daar gemeld wordt is deze ramp nog erger dan die welke Haarlem trof door het fail- lissement van de firma Daane Van Bemmel Directeur was de heer Ed. de Lanoy, lid van den Raad en directeur of commissaris van tal van andere financieele inrichtingen. Aan deze bankinslelling was verbonden het agent- schap van de Nederlandsche Bank. Gisterochtend bleef het kantoor gesloten, nadat ook nopens deze bankinstelling in de laatste dagen allerlei geruchlen hadden geloopen. Men hoort sommen noemen om van te duizelen, cijfers die echter voor het grootste deel niet te controleeren zijn. Zeker is het, dat tal van firma's en vennoot- schappen met de Bank in rekening-courant stonden en dat het deposito er zeer groot was. Het kantoor werd gisterochtend en den geheelen dag door bestormd door allerlei personen, ook k'eine renteniers. O. m. zijn er ook de gelden gedeponeerd indertijd bijeengezameld om het gezin van den overleden architect Leyh te steunen. Eergisteren heeft een der commissarissen verklaard dat als er een ramp kwam, dit zou zijn te wijten aan het onbekooktopvragen der deposito's, doch dat zou blijken dat bij liquidate 100 pet. kon worden uitgekeerd. Curatoren zijn mr. F. Willkes Mac Donald en P. Tideman. De bankiers kantoren te Haarlem worden bestormd door personen die hun deposito's terug eischen. Het is eene ware paniek. De failliete Bank had eene filiaal te Hillegom. Van verschiliende zijden hoort men er op aan- dringen dat in verband met de financieele rampen die de gemeente de laatste week getroffen hebben het bloemencorso op 31 dezer niet zal doorgaan. De inventarisatie van het gefailleerde ban- kierskantoor der firma Laane So Van Bemmel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1