BURGERLIJKE STAND. Handelsberiehten. Moogwatergetij te Ter Weazen. Wederzijdsche genezing. Het was den avond, dat hij daar aankwam, zeer slecht weder. Hij kon niet uitgaan en zat zich bij het vuur te warmen, toen men hem kwam zeggen, dat er een oude vrouw was, die hem volstrekt wilde spreken. Zij wilde zich niet laten afwijzen. Hulst, 17 Aug. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag|20 Augustus 11.32 Vrijdag 21 0.4 12.31 Zaterdag 22 v 0.58 1.22 Zondag 23 1.46 2.9 Maandag 24 2.30 2.53 Dinsdag 25 8.15 3.36 Woensdag 26 3.58 4.17 toegebracht boven het linkeroor, met het gevolg dat laatstgenoemde Zondagmorgen is overleden. Beiden, zoowel moordenaar als verslagene, sigareu- makers van beroep, staan bekend als echte vechters bazen. De geneesheer, die de lijkschouwing ver- richlte, constateerde, dat het mes door den schedel heendrong en de hersenen beleedigde. De dader is Maandagmiddag zwaar geboeid naar Breda gebracht. Een zekere R. gewezen trompetter der hu- zaren, die Zondag te Roermond door zijn kruide- uier werd aangemaaud tot betaling zijuer rekening ontstak hierover zoo in woede, dat bij den man in zijn winkel met een mes te lijf ging en hem een tweeial steken in de borst toebracht, waarvan een tot het hart doordrong. De verslagene ver- loor dadelijk het bewustzijn en is nog steeds niet buiten gevaar. Onder een grooten toeloop van volk is R. nog laat in den avond gearresteerd. Zsterdag was te Hoogezand een boerenzoon op het veld bezig met het bmnenhalen van den korenoogst, toen door een windhoos zijn paard schiehtig werd en de bestuurder van den wagen viel. Hij verwondde zich dermate, dat hi] kort daarna is bezweken. In de schouwburgloge te Hoorn is tijdens een der kertnisuitvoeringen der Nederlandsche tooueelvereeniging een collier van waarde gestolen De politie slaagde er in den dief op te sporen Het bleek een korporaal te zijn, die als figurant dienst had gedaan op het tooneel. Reeds waren pogingen aangewend het collier te verkoopen. Uit Zaandam wordt van 16 dezer gemeld Hedenochtend had de zoon van den winkelier F. Waist het ongeluk, in zijn tabaksdrogerij boven perceel Ameland II, een brandend petroleumtoestel om te werpen. In minder dan geen tijd stond de geheele bovenverdieping, alsmede de winkel in lichte laaie, zoodat de slapeude bewoners zich in allerijl moesten redden. De belendende perceelen werden ook aangetast, doch konden door het krachtig optreden der brandweer voor totale vernieling wordeu behoed Uit Schijndel wordt dd. 16 dezer aan de 'a Hertb. Ct. geschreven Toen eergisterenmiddag welgemoed eenige honderden leden der H. Pamilie naar Handel zouden trekken, had hier een groot ongeluk plaats, dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog klein te noemen is. Vermoedelijk geschrikt door de eerste tonen der harmonie, die de bedevaart luister bijzette, begon een jong paard, voor eene huifkar ge- spannen, voor het logement Heesters midden in de dorpskom dermate te steigeren, dat twee personen niet in staat waren het dier te be- teugelen. De straat was bezaaid met menschen en nog meer kinderen. In dolle vaart rende het onbeheerde paard met kar de straat af, een vreeselijk tooneel. Bij tientallen lagen mannen, vrouwen en kin deren op straat en kwamen deels ongehinderd op de been. Een der knechten van het klooster der Eerw. Zusters wilde het hollende paard tot staan breugen, greep mis en kwam onder het paard en kar terecht. Een tuinbank, een kinderwagen werd verbrijzeld, doch gelukkig zonder het kind te hinderen, doch de moeder ervan werd ernstig gewond. Weer wat verder werd een zevenjarig meisje overreden. De gewonden werden direct binnengedragen en door den ter hulp gesnelden geneesheer onderzocht. P. v. d. Laar, de knecht uit het klooster, ontving terstond het H. Oliesel en overleed nog in den avond van denzelfden dag. Kort daarna stierf ook het zevenjarig meisje van A. v. d. Heuvel, terwijl de toestand der andere patienten geen redenen tot groote be- zorgdheid geeft. Uit Haarlem meldt men aan het N. v. d. D. Meer en meer blijkt, dat de gevolgen van het faillissement der firma Laane Van Bem- mel voor velen van ernstigen aard zullen zijn. Renteniertjes hadden daar hun geld staan ook vele kleine luyden brachten er geregeld hunne spaarpenningen heen, terwijl particulieren en mannen van zaken, ook handelaars in den om- trek, er met heele kapitalen in betrokken zijn. Ook zou de firma het geld voor de te bouwen R. K. kerk buiten de Amsterdamsche Poort on der hare berusting gekregen hebben. Het was echter in den laatsten tijd en in zekere kringen geen geheim, dat de firma tegenspoeden had geliad. Ook vreest men dat het te Haarlem bij deze catastrophe niet blijven zal. Ook wordt gemeld dat tengevolge van dit faillissement eenkunstinrichting en eene drukkerij aldaar, hun geheele personeel gedaan hebben gegeven. Bij een velddienstoefening in de buurt van Stuttgart waaraan de 518£e brigade infanterie met geschut en ruiterij deelnam, zijn tusschen de 30 en 40 man op marsch neergevallen. Zeven man bleken in ernstige mate door zonne- steek getroffen, de anderen zijn weer in een dag tijds opgeknapt. Tusschen Grosslichterfelde en Tel tow bij Berlijn zijn Zaterdagmiddag twee treinen op elkander ingeloopen. Vijf menschen werden zwaar gewond een groot aantal reizigers kregen lichte kwetsuren. De reeks ongelukken bij het bestijgen van de Alpen, toch al zoo groot dit jaar, wordt nog voortgezet. Een jonge dame, Her- mine Kloger uit St. Gallen, die in gezelschap van [twee studenten uit Winterthur, den Santis beklom, is van een hoogen rotswand gevallen zij was dadelijk dood. De dame had veel er- varing in het bergbeklimmen. Zaterdag is onder groote belangstelling ui Havre vertrokken de Zuidpool-expeditie van de Francais, die het werk van de Belgica-expeditie za voortzetten en met de Zweedsche expeditie een onder zoek zal doen naar de vermiste Nordenskjold expeditie. De aanvang van de reis was echter niet gelukkig Kort na het vertrek keerde de boot weer met de vlag halfstok in Havre terug. Bij het losmaken der touwen van de sleepboot is een daarvan afgeknapt en heeft een matroos aan het hoofd getroffen. De man was dadelijk dood. De Francais zal nu niet vertrekken voor de begrafenis heeft plaats gehad Onder den onmiddellijken indruk van de ramp op deu ondergroudschen spoorweg, te Parijs laat de Raad der Fransche hoofdstad zich danig gelden, tegenover de Maatschappij der ,/Metropo litain" de commissie uit den raad zal heden aan den raad ter goedkeuring voorleggen een reeks maatregeleu, die voor een deel onverwijld, voor een ander deel op korten termijn en voor het •overige later toegepast moeten worden, ter meerdere veiligheid van de rdizigers en ter voorkoming, zooveel mogelijk, van rampen als die van de eerste helft der vorige week en nu men eenmaal op weg is, is men lang niet karig met zijn eischen vis-a-vis de Maatschappij. Onverwijld zal elk rijtuig der Metro voorzien moeten worden van een alarmschel, opdat de reizigers gewaarschuwd kunnen worden voor dreigend gevaar en dus niet onbewust van den toestand, aandringen op teruggave van hun geld (zooals bij fie joogste ramp is geschied) of, ter wijl de dood hen bedreigt, aandringen op het klachtenboek. Later zal moeten overgegaan worden tot vrij- making en betere inrichting der stations, ventilatie der tunnels, onafhankelijke verlichting enz. Een Russisch koopman, Zimniakof is bezig met een talrijke expeditie een nauwkeurig onder- zoek te doen in het bed van den Wolga, nabij het dorp Kotow. Het doel dier nasporingen is een schat te ontdekken van 30 millioen roebels, die volgens de legende, door den beruchteu roover Stenkoy Razinum, in vroeger jaren in den Wolga zou zijn verborgen. Men vertelt dat Stenkoy in een lang vervlogen tijd nauw vervolgd werd door een officier, Michel sou, die hem trachtte te vangen, en dat hij toen in den Wolga het goud en de edelgesteenten moest werpen, die hij op zijn avontunrlijke tochten had verzameld door het plunderen van reizigers en het brandschatten van dorpen. De plaats waar hij den schat liet zinken was slechts bekend aan vijf atamas (rooverhoofdlieden) die hem gezworen hadden niets te zullen verklappen. Onlangs is echter de laatste afstammeling van Stenkoy gestorven, en voor zijn dood heeft hij het geheim aan den bovengenoemden Zimniakof geopenbaard, die toen besloot er een onkerzoek naar te doen. De sardinenvangst op de Fransche kust is ook dit jaar mislukt. Het schijnt, dat zij aan een periodieke vermindering onderhevig is, waarvan men de ware oorzaak nog niet heeft kunnen op- sporen. Ook verleden jaar werden geen sardinen gevangen. Nu zijn de vaartuigen alle zonder lading uit zee teruggekeerd. De Kamers van Handel te Bordeaux en Lorient hebben zich aaneengesloten, ten einde op middelen te zinnen om aan dezen toestand een einde te maken. Men wil, evenals dat reeds in Spanje en Portugal gedaan is, grootere schepen bouwen, ten einde verder in zee en op grooter diepte te kunnen visschen. Daar de temperatuur van het zeewater op het verblijf der sardinen van veel invloed is, heeft dit plan zeker wel kans van slagen. Een trein, die 1040 dagen te laat aankomt, is zeker een groote bijzonderheid en het laud, waar alleen zooiets gebeuren kan is natuurlijk Amerika. Ferleden week Donderdag kwam in het station Beaumont in Texas een trein binnenrijden, die juist 1040 dagen geleden vertrokken was om een traject van slecht 4 nren af te leggen. De trein was reeds den 8 September 1900 van de plaats van vertrek afgereden en had onderweg moeten ophouden, omdat de lijn door een grooten storm vernield was. Vele passagiers hadden bij het ontsporen hun leven verloren. Dezelfde locomotief trok nu onlangs de door het weer er onooglijk uitziende wagens het naaste station binnen, na een oponthoud van 1040 dagen. Zaterdag zou te Luik een feest worden gegeven, waarbij vijf ballons zouden worden opge- laten op het plein voor het oude Bisschopspaleis. De tweede ballon had twee passagiers, Dr. Delco- minette en een student Thibert. De luchtvaarder Duchateau zou de reis medemaken op een trapeze, die onder den ballon was gehangen. Nauwelijks was de ballon losgelaten of een geweldige rnkwind wierp hem tegen den gevel van het paleis, en de punt van den bliksemafleider scheurde het zijden omhulsel over een lengte van drie meter open. De ballon deed een sprong en kwam in den tuin van een naburig huis neer. Duchateau werd door den schok door een open raam op den vloer van het vertrek geslingerd. De ballon steeg weer omhoog, streek langs het dak en toen had Dr. Delcominettegelegenheid om uit het schuitje te springen, met het gevolg dat de verlichte ballon snel omhoog steeg en ver weg ge- voerd werd met Thibert in het schuitje. Duchateau had een zware hoofdwonde, een been gebroken, en tal van andere kwetsuren. Hij was si. ook langs den gevel van het paleis gesleurd. Delcominette was er goed van af gekomen. Groote ontroering heerschte er over het lot van den overgebleven passagier. Verscheidene dames onder het publiek vielen flauw andere kregen een zenuwtoeval. Wonder boven wonder is Thibert er echter goed afgekomen. Te Warden, twee uur van Aken, is hij, dank zij zijn koelbloedigheid, ougedeerd geland, terwijl de ballon opnieuw omhoog steeg. De beroemde Engelsche geneesheer Dr. Gre gory was eens op reis naar familie te Aberdeen. In zijn tijd ging het reizen nog langzaam. De dokter moest dikwijls onderweg stilhouden en den eersten nacht te Dundee blijven. Dr. Gregory liet het vrouwtje binnenkomen. Zij was zeer opgewonden en vroeg hem, of hij de beroemde Dr. Gregory was. Hij antwoordde bevestigend en vroeg, of er iemand van haar familie erg ziek was, dat zij nog zoo laat bij hem kwam. Neen, gelukkig niet, antwoordde zij, maar onze koe is zwaar ziek en wat zullen wij be- ginnen, als zij sterft Die koe is het eenige wat wij hebben. Maar vrouwtje, zei de dokter, ik ben geen veearts. Het oudje hield echter haar dringend verzoek vol. Och kom, zulk een groot man als gij, die te Edinburgh zooveel menschen hebt genezen, zal toch wel een armzalige koe gezond kunnen maken Dr. Gregory, die medelijden had met haar verdriet, trok zijn jas aan, zette zijn hoed op, nam zijn grooten stok, dien een dokter in dien tijd altijd medenam, als hij uitging, en volgde de oude vrouw naar haar hut. Hij zag terstond, dat de koe kou leed, liet warm drinken voor haar klaarmaken en beval de vrouw het arme dier in een wollen deken te wikkelen. En daar hij het algemeen verspreide bijgeloof kende, dat groote waarde hecht aan het opleggen van een stok bij zieken, hetzij menschen of dieren, hield hij zijn stok boven den kop der zieke koe en sprak een kort gebed, waarin hij smeekte, dat God het nuttige dier voor het gezin mocht besparen. Op de terugreis van Aberdeen werd Dr. Gregory ernstig ziek. Hij moest te Dundee blijven en werd door den daar wonenden dokter behandeld. Terwijl hij daar te bed lag in een koorts, die maar niet wilde wijken, hoorde hij voor de deur zijner kamer een hevig rumoer. Het was de oude vrouw, wier koe hij had genezen en die nu tot elken prijs bij hem toegelaten wilde worden. Men liet haar eindelijk binnen en nauwelijks was zij in de kamer, of zij nam 'a dokters stok, die in een hoek stond, ging daarmee naar het bed, hield den stok boven het hoofd van den zieke en sprak dezelfde woorden, die hij bij de koe had gesproken. Het was een zoo kluchtig schouwspel, dat de zieke in een hartelijk gelach uitbarstte. De koorts week. Dr. Gregory was gered en zoo vergold de oude vrouw hem de weldaad, welke hij haar had bewezen. llnUt. Huwelijks-aangiften. 18 Juli. Jan Francies van Swaal (van St. Jansteen), oud 24 j., jm. en Johanna Petronella Picavet, oud 32 j., wed. 1 Aug. Ludovicus de Wilde, oud 27 j., jm. en Elisabeth de Blok, oud 25 i„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Aug. Jan Francies van Swaal (van St. Jansteen), oud 24 j., jm. en Johanna Petronella Picavet, oud 32 j., wed. Geboorten. 16 Juli. Andreas Josephus Petrus, z. van Josephus X. Heirman en van Catharina Vermeulen. 19 Juli. Leon Michael Maria, z. van Johannes A. Freijser en van Clementina V. M. de Maat. 21 Juli. Franciescus Johannes Adrianus, z. van Franciscus A. Fer- ket en van Euphemia deWaal. 24 Juli. Rosalia Mathilda, d. van Marinus Boone en van Johanna C. de Bruijn. 28 Juli. Rachel Maria, d. van Aloijsius Jesoirens en van Eulalia Seghers. 1 Aug. Rosalia Cornelia, d. van Seraphinus Antheunis en van Barbara E. Vaal. 8 Aug. Leonardus Johannes, z. van Petrus J. M. de Kock en van Maria R. de Silva. Augustinus Marinus, z. van Johannes F. Emmanuel en van Johanna M. de Kort. 10 Aug. Rene, z. van Alphonsius A. Verstraeten en van Anna C. van de Velde. 11 Aug. Bertha Josephina Paulina Maria, d. van Augustinus M. Smit en van Petronella Baart. 12 Aug. Fredericus Wilhelmus, z. van Augustus J. de Windt en van Juliana M. de Wilde. 14 Aug. Camillus, z. van Petrus G. Voet en van Ma thilda de Kraker. Overlijden. 21 Juli. Alphonsius Johannes Aloijsius Borm, oud 3 w., z. van Petrus J. en van Philomena M. Michielsens. 25 Juli. Jozina Maria Adriaansen, oud 8 w., d. van Johanna. 29 Juli. Leonardus Franciscus Verstraeten, oud 7 w., z. van Emanuel en van Maria V. de Pesseroij. 2 Aug. Johanna Petronella de Block, oud 21 d., d. van Josephus M. en van Angelina M. Picavet. 6 Aug. Leopoluus Franciscus van den Berghe, oud 63 j., weduwn. van Josephina de Rijcke. 14 Aug. Constantia van den Eijnde, oud 81 j., jd. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Aug. Frang de Munck, oud 30 j., jm. en Catharina Silvia Vermeulen, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Rosalie, d. van Aloysius Neve en van Mathilde van Huffel. 6 Aug. Eduardus, z. van Fredericus Pauwels en van Stephania Maria de Bruijn. 9 Aug. Desire, z. van Eduardus Verplancke en van Stephanie de Weijn. 11 Aug. Marie Valentine, d. van Augustus van Acker en van Pharailde Kips. 14 Aug. Honorine Justine, d. van Michael en van Maria Louisa de Bruijn. H onteniwse. Huwelijks-aangiften. 14 Aug. Andries Alphonsus van den Brande, oud 23 i., jm. en Cornelia Valckx, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug. Alphonsus van den Bosch, oud 35 j., weduwn. van Eugenia Maria MuUer (van Stoppeldijk) en Apolonia Dankaart, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Maria, d. van Eduardus Johannes van Poecke en van Dorothea Geensen. 2 Aug. Maria Rosalia, d. van Petrus Franciscus Cornelissens en van Cornelia de Busscher. Anna Catharina AngustS, d. van Lodovicus Josephus Kips en van Apolonia Baart. 3 Aug. Angela Euphemia Rosalia, d. van Desirte Theodorus Franciscus Fassaert en van Rosalia Louisa Menu. 5 Aug. Andreas, z. van Jan Francies Cabooter en van Louisa. Walgrave. 8 Aug. Rene Franciscus Eduardus, z. van Eduardus Josephus van Dommelen en van Maria Xaveria Neve. 14 Aug. Alphonsus, z. van Andries Asselman en van Rosalia Dankaart. Petrus, z. van Theophiltis van Riet en van Anna Maria Goossen. Joseph, z. van Petrus Johannes Hemelaar ten van Coleta Hageman. Overlijden. 4 Aug. Alphonsus Theodorus Cornelis sens, oud 2 w., z. van Josephus en van Elizabeth Ver- durmen. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Jan Francies Maas en van Anna Catharina Cambeen. 9 Aug. Cornelis Verschuren, oud 71 j., echtg. van Petronella van Heese. 15 Aug. Alouisius Johannes de Vijlder, oud 4 m., z. van Jacobus en van Marianna Vonk. Orerslag. Geboorten. 10 Aug. Gerardns Emile Eduard, z. van Victor Adolph Plasschaert en van Marie Sophia van Assel. 14 Aug. Florentius, z. van Desire Bernardus de Coene en van Emerentia Scholastica van de Vijver. St. Jansteen. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Aug. Camillus Vergauwen, oud 28 j., jm. en Maria Clarisa Freijser, oud 26 j., jd. 12 Aug. Augustinus Petrus de Kort, oud 25 j., jm. en Isabella Wagenaer, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Aug. Augusta, d. van Augustus Gijsel en van Johanna Coleta Christiaansens. Overlijden. 9 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het v. geslacht van Petrus Livinus van den Berghe en van Maria Pauwels. 10 Aug. Franciscus Johannes Dominicus Verdurmen, oud 4 m., z. van Ludo vicus en van Leonia Maria de Munter. 11 Aug. Chris tina Anna Segers, oud 81 j., wed. van Pieter Johannes Audenaerdt, d. van Jacobus Segers en van Coleta Ver straeten (alien overleden). Westtlorpe. Huwelijks-aangiften. 1 Aug. Edu ardus Ranschaert, oud 24 j., jm. en Alexia Maria Pauwels, oud 20 j., jd. Petrus Wille, oud 22 j., jm. en Leonie Marie Talboom, ond 21 j.,jd. 8 Aug. Augustus Aloij sins Martens, (van Sas van Gent), oud 24 Victoria Maria Goethals, oud 21 j., jd. 14 Aug J'J JV.. V Zing. 11^ O sius Martens, (van Sas van Gent), oud 24 j., j1 Victoria Maria Goethals, oud 21 j., jd. 14 Aug. Raij.uun,. Joseph Clement Marie Kerckhaert, oud 25 j., jm. en A linrn af Q F.rlnou/In r)o D /-»nlrn., 4 OO J m. en tijmont - f S noivauaoi Dim £j\jk 1 Augusta Eduarda de Cooker, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. Camilus Kersbulck, oud 24 j., jm. en Maria Paulina D'haene, oud 21 j., jd. Overlijden. 5 Aug. Urbain Petrus Matheus Bouw- mans, oud 8 m., z. van Petrus Joannes en van Philomena Johanna van de Moer. 8 Aug. Zacharias Verhage, oud 3 m., z. van Jan Pieter en van Christina de Fever. Xuiddorpe. Overlijden. 1 Aug. Amelia Leijn, oud 83 j., wed. eerst van Pieter Joannes de Moor en laatst van Charles Thiron. Middenprijs per 100 kiloTarwe 8,25 Rogge 8,50 Wintergerst ZomergerstHaver fi,— jErwten 9,25; Paardenboonen 8,25 Duivenboonen Witteboonen Bruineboonen Boek'weit Lijniaad fAardappels f 4,50; Koolzaad per rak van 106 liters /12,—Boter per kilo 1,20 Eieren per 26 stnks f 0,95. Er waren ter weekmarkt te koop ge9teld 26 stnka hoorn- ree, 51 varken9. Verkocht: 10 stuks hoornvee, 11 varken9. KOER8 TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,80 a 47,82^ Engelsch per£ 12,— H 12,—. ZEETIJDINGEIV. Van 17 tot en met 18 Aug. VLAG. Q NAASI. M*. Van en naar. Lading. 17 Eng. s.s. idem 18 Eng. s.s. Duits. s.s. 17 18 Deen. s.s. Deen. s.s. Belg. s.s. Deen s..s. Eng. sch. Duits s.s. Deen. s.s. 17 Noor. ss. Van 17 Oostsluizen afgeschut Voor Ter Kesuen: Whimbrel 2514 [Manchester Rosa 1808 jGoole Van Ter Weazen Hailing 2199 ILonden Progres Inger Maggie Shnltz Hermia Trarallas Anna Podeus Frisia Van Clara stukg. kolen stukg. ledig Diamant 2656 Grangemouth i Voor Gent i 2170 Lovisa 3247 St. Petersb. 3525 idem 2960 Riga 316 Pentowan 4193 Riga 4812 idem (went 2995 [Grangemouth tot en met 18 Aug. werden langa de alhier 24 binnenvaartuigen op- en 19 door de Westsl. 16 op eD 6 afgeschut. hout idem idem idem pijpaarde hout idem ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3