Gemengde berichten. Binnenland. Servie. Chineezen naar Zuid-Afrika TER NEUZEN, 19 Augustus 1903. Adrianopel het geeft ]ange lijsten met namen en bizonderheden van wandaden der overheid in ieder dier provincies, waaronder het verbranden en pluuderen van een aantal dorpenhet ver- moorden en martelen van vele boerenhet gevangen zetten voor maanden lang zonder aanklacht of procesgeweldpleging op vrouwen en meisjesgevangennemingen op groote schaal van Bulgaarsche notabelen, priesters en onder- wijzershet sluiten van kerken en scholen ge- durende de laatste drie maanden. In plaats van stappen te doen om de beloofde hervormingen in te voeren zocht Turkije onder ieder voorwendsel de Bulgaarsche bevolkiDg te gronde te richten en te terroriseeren, met het gevolg dat deze, tot wanhoop gedreven door de ijdele beloften, in opstand kwam. Het memorandum verklaart, dat de verantwoordelijkheid das geheel bij Turkije ligt. Het document heeft diepen indruk gemaakt in dipiomatieke kringen. De Oostenrijksche agent heeft reeds een bezoek gebracht aan den eerste- minister en drukte zijn bezorgdheid uit over de mogelijke gevolgen van de openbaarmaking. Naar de Morning Leader uit Sofia verneemt is de Bulgaarsche regeering met langer in staat, de opstandelingen te beletten de grens over te trekken. Er zijn 25 Bulgaarsche reserve-officieren die de Macedouiers aanvoeren. Het gevaar blijft bestaan, dat Bulgaren en Turken elkaar op een gegeven oogenblik naar de keel vliegen. De overigens zeer bezadigde circulaire van de Bulgaarsche regeering zet dit duidelijk uiteen. In dat geval is de kans het grootst, dat de Bulgaren door de Turken worden verslagen en dan kan Rusland niet onzijdig blijven, wanneer het zijn naam als beschermer der Slaven niet wil verliezen. Maar met de interventie van Rusland is de zaak niet uitdan wordt zij eerst recht een Europeesche quaestie. De jr/Westm. Gazette" ziet maar een uitweg samengaan der mogendheden, om door een gemeen- schappelijke actie den Sultan te dwingen de orde te herstellen en de noodige hervormingen in zijn rijk in te voeren. Als men zich evenwel herinnert het weiuige dat nog door het Europeesch Concert is verricht, o. m. ook in de Kretenser kweslie, dan kan men er ook in deze weinig goeds van verwachten. De weduwe van den vermoorden Russischen consul Rostkowsky heeft den Russischen minister van buitenlandsche ZakeB, graaf Lamsdorf een telegram gezonden, waarin zij verklaart dat het een beleediging zou zijn van de herinnering aan den overledene, wanneer zij de 200.000 gulden 8chadeloosstelling van de Turksche regeering zou aannemen. Lamsdorf antwoordde haar evenwel, dat zij zonder bezwaar de som kon aannemen. Het stoffelijk overschot van Rostkowsky zal van Monastir naar Saloniki worden overgebracht, waar de Russische kruiser ^Teretz" het zal over- nemen, om het naar Rusland te vervoeren. Een plechtige lijkdienst ter eere van Rostkowsky is Zondag gehouden in de kapel van de Russische ambassade te Boyakdere. De dienst werd bijge- woond door den Russischen gezant bij de Porte, Zinovieff, het personeel van het Russische gezant- schap eu vertegenwoordigers van het corps diploma tique. Uskub, 17 Augustus. Albaneesche soldaten hebben gisteren te Gratsko vier Bulgaarsche spoorwegwerkers vermoord. De dienst van den nachttrein van de Servische grens naar Saloniki is geschorst. Londen, 18 Augustus. Volgens een telegram uit Sofia, is daar bericht gekomen van een zwaren strijd in de buurt van Monastir. Drie Turksche bataljons vieleu duizend opstandelingen aan. Zes uur werd er hevig gevochten. De Turken werden teruggeslagen met een verlies van 210 dooden en gewonden. Het verlies der opstandelingen is onbekend. Sofia, 18 Augustus. Volgens betroawbare be- richten uit Konstantinopel hebben de Turken bij de inneming van Krosjevo alle christenen daar vermoord, zonder eenige uitzonderingonder hen waren eenige ambtenaren van de tabaksregie, die onder Europeesche controle staat. Koning Peter begint moedeloos te worden onder al de twisten en naijver om hem heen en schijnt zich voor te bereiden op den reeds aan- gekondigden troonsafstand. Daarbij worstelt hij met fioancieele zorgen. Een makelaar heeft tevergeets in Boedapest beproefd, volgens den correspondent van de Temps te Belgrado, om op promesseu van den Koning een millioen te krijgen. Hij is daarop naar Weenen en Berlijn vertrokken, maar daar schijnt men ook niet happig op 's Konings handteekening. De zusters van wijlen Draga hebben het plezier- jacht opgeeischt, dat de stad Belgrado indertijd aan Draga present heeft gedaan. De bladen te Belgrado stellen de abdicatie van Koning Peter I als een onmiddellijk te verwachten gebenrtenis voor. De leiders der samenzwering tegen Alexander en Draga hebben een geheime samenkomst gehouden, waaraan 32 officieren en ook twee Ministers hebben deelgenomen. Er werd een manifest opgesteld, waarin den KoniDg ondank- baarheid wordt verwetenOnbeschaamder uitlating is haast niet denkbaar, of het moest hetzelfde verwijt zijn, dat de Engelschen aan de door hen te gronde gerichte Boeren maken. Mogelijk krijgt de Montenegrijnsche vorsten- familie nu kans op het gevaarlijke baantje in den konak te Belgrado. Het vraagstuk van de Aziatische werkkrachten is weer het onderwerp van bespreking geweest in de wetgevende vergadering van de Kaapkolonie. Sir F. Faure gaf te kennen, in antwoord op een vraag van Nicolaas de Waal, dat Aziaten niet mochten landen in de koloniale havens, behalve in bijzondere gevallen, wanneer coutracten of waarborgen, afgegeven door de Indische regeering, getoond konden worden. Sir J. Gordon Sprigg zei, dat, wanneer Aziaten toch aan wal stappen, strenge maatregelen ge- nomen zouden worden om hen weer te verwijderen, terwijl, zoo noodig, de bewakingspolitie versterkt zou worden. Hij was nog in correspondentie met de Labor-Commission in Johannesburg, en was van meening dat de werkkrachten-kwestie opgelost zou kunnen worden, zonder gebruik te maken van Aziaten. De heeren Merriman, Sauer en Smartt wezen op de dringende noodzakelijkheid om nu reeds maatregelen te nemen, teneinde de immigratie van Aziaten te voorkomen. De premier beloofde voor- stellen te doen aan de Rijksregeering over dit onderwerp. Londen, 17 Augustus. De Standard verneemt uit JohannesburgOp een talrijke vergadering van Boeren, gehouden te Nigel, is een besluit aangenomen ten bate van den onmiddellijken invoer van Chineesche arbeiders. Generaal Ben Viljoen ontmoette heden zijn landgenooten te Pretoria en bepleitte voor hen de noodzakelijkheid om arbeiders in te voeren. Door Gedep. Staten dezer Provincie wordt bekend gemaakt een besluit van dat zelfde college van Zuid-Holland, behelzende dat, ingevolge toe- passing van art. 29 der wet tot regeling van het lager onderwijs, Jacob Mast, niet eervol ontslagen hoofd der openbare lagere school der gemeente Sommelsdijk, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Aan de Interparlementaire Conferentie voor den Vrede, te Weenen te houden, zullen de vol- gende Nederlandsche heeren deelnemen Mr. E. N. Rahusen, lid van de Eerste KamerMr. F. S. van Nierop, lid der Eerste KamerMr. S. van Houten, C. V. Gerritsen, A. Bouman, Mr. H. Goeman Borgesius, Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wijck, S. M. van Wijck, Mr. M. Tydeman Jr., en waarschijniijk ook nog het Eerste Kamerlid Jhr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijck. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering op het in de maand September a.s. te Brussel te houden internationaal zuivelcongres, Jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Nuth, en Dr. H. P. Wijsman, hoog- leeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, en zijn afgevaardigd naar dat congres, als vertegenwoor digers der rijkslandbouwproefstations Dr. A. J. Swaving, directeur van het rijkslandbouwproefsta- tion te Goes, en Dr. K. H. M. van de Zande, directeur van het rijkslandbouwproefstation te Hoorn, en als vertegenwoordiger van het rijks- zuivelstation te Leiden, Dr. H. E. Th. van Sille- voldt, directeur van dat station. Maandag slaagde te 's Graveuhage voor het examen Fransche taal 1. o. onze vroegere stadge- noot de heer G. P. Buijze, thans te Serooskerke, benevens de heeren D. Galle en P. J. Vercouteren, van Axel. Heden had aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg de aanbesteding plaats van 1. Het verbeteren van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen tusschen Driekwart en het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, met het afsluiten van de Axelsche vlakte en bijbehoorende werken. Raming 667,000. Hiervoor schreven in de heeren Klein Van Haaffen te Sliedrecht voor 682,700, A. Prins te Sliedrecht voor f 628,000, Van Hattum te Sliedrecht voor f 622,000, Medaets De Clercq te Uccle voor 617,000, De Vries te Rossum voor 612,000, J. van Ardenne te Utrecht voor f 609,550, De Groot Calisch te Sliedrecht voor 596,700 en T. C. Hoogendoorn te Hardinxveld voor f 578,000. 2. Het maken en stellen van de ijzeren deuren en verdere ijzerwerken ten behoeve van de schutsluis en de keersluis bewesten Ter Neuzen. Raming 271,500. Minste inschrijver was de heer Aug. Klonne te Dortmund voor f 229,500. Door den Comm". der Koningin in deze provincie is aan de burgeroeesters eene circulaire gericht, bevattende inlichtingen en bepalingen be- treffende de Landweerwet. Ten slotte wordt er de aandacht o.a. op gevestigd, dat de verlofgangers, voor wie eveobedoelde wets- bepalingen thans gelden, sedert het tot standkomen van de Landweerwet niet meer onder de wapenen zijn geweest en dus bij het korps van hunne verplichtingen ten dezen niet zijn onderricht geworden, is het te verwachten, dat velen hunner met die verplichtingen niet bekend zullen zijn. Het wordt daarom hoogst wenschelijk, zoo niet noodzakelijk geacht, dat die verlofgangers, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, door de burgemeesters van hunne woonplaatsen, hetzij bij openbare kennisgeving, hetzij op eenige andere doeltreffende wijze, met nadruk op eenige van hunne verplichtingen, indachtig worden gemaakt. De Provinciale adjudantin Noord-Brabant, te 's Hertogenbosch, is tijdelijk belast met het com mando in de, beide landweerdistricten, waaruit deze pruvincie bestaat. Het 39® landweerdistrict omvat geheel Zeeuwsch- Vlaanderen en een gedeelte van Zuid-Beveland, terwijl Ter Neuzen als stand plaats van den com mandant van dat district is aangewezen. Bij kon. besluit is aan de onderstaande ge- meent.en boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, ter behoorlijke in- richting van haar lager onderwijs eene subsidie toegekeud Hengstdijk f 600 en Ossenisse 750. Zooals reeds vroeger is gemeld wordt morgen (Donderdag) te Vlissingen de internationale zeil- wedstrijd gehouden, waarvoor een beduidend aantal deelnemers zijn ingeschreven. De wedstrijd vangt aan te 9 ure. Voor alle klassen loopt de baan tot Ter Neu zen en is aldaar de lijn van aankomst en afvaart eene denkbeeldige lijn, getrokken door den mast van een sleepboot, waarop zich de start-commissie bevindt, die zal ankeren bij zwarte ton n" 11, en de waterstaatskeet op den vasten wal daartegenover. Een der voor den wedstrijd ingeschreven zeil- jachten, de Magnolia, eigenaar de heer Laverge te Rotterdam, is Dinsdag namiddag te 1 uur op de reede van Bath gezonken. De opvarenden zijn gered. Bij den laudbouwer E. M. te Aardenburg is in den nacht van Zaterdag op Zondag 11. al het paardentuig aan stukken gesneden. Men vermoedt dat dit onmogelijk door een persoon kan gedaan zijn. De schade is niet geringhet ongerief nog veel grooter. Hoek, 17 Aug. De commissie, die het Zaterdag 11. gehouden wielerfeest organiseerde, heeft zich vereenigd tot de fietsclub Voorwaarts" waarvoor zich reeds anderen als leden hebben aangemeld. Axel. Ds. N. P. Littooy Az. te Krimpen aan de Lek, beroepen predikant bij de Geref. kerk A alhier, hoopt Zondag 6 Sept. a. s. zijn dienstwerk alhier te aanvaarden. Hij zal alsdan in den voormiddag worden bevestigd door zijn vader Ds. A. Littooy, van Middelburg. Cliuge, 17 Aug. Gisteren vierden Johannes van Hiel en zijne echtgenoote hun gouden huwe- lijksfeest. De oude luidjes mochten bij deze gele- genheid veel bewijzen van belangstelling onder- vinden. De Molenstraat, waarin zij wonen was netjes versierd met gekroonde sparren en eere- poorten, terwijl passende opschriften hier en daar waren aangebracht. Des morgens om 8 ure werd een optocht gevormd om de jubilarissen aan hunne woning af te halen en naar de kerk te geleiden. Bij het instappen van het rijtuig werd aan de oudjes een fraai bouquet en een krukje aangeboden door een tweetal jonge meisjes. Te negen ure begon de Hoogmis, door den Z.E. heer kapelaan ter eere der jubilarissen op- gedragen. Na de Mis werden zij met hunne familie op de pastorie ontvangen waar zij een drie kwartier vertoefden. In een zeer aardigen optocht werden de jubilarissen nu weer huiswairts geleid. In de Molenstraat aangekomen, werden zii geluk gewenscht en gecomplimenteerd door den voorzitter der feestcommissie, den heer P. F. Hageman, die hen bovendien eene niet onbelangrijke feestgave aaubood. Nog eenige heeren maakten van de gelegenheid gebruik om de oude luitjes toe te spreken en geluk te wenschen. De muziek liet zich bij afwisseling hooren en menig hoera, menig lang leve Van Hiel, klonk door de lucht. Om half twaalf werd de stoet ontbondeu. Daar het feestpaar niet met aardsche goederen is bedeeld, had de commissie gezorgd, dat er te hunnen huize feest kon worden gevierd en dat het er aan niets ontbrak. Onzen oprechten dank aan de eerewacht en haar kranigen leider, aan het muziekgezelschap, dat heel wat te doen had, aan onze jonge, maar keurig voor den dag komende fietsclub, aan alle andere societeiten, voor hunne flinke, ordelijke medewer- king. De commissie heeft eer van haar werk gehad en bovendien het genoegen van een paar oude menschen een heerlijken dag te hebben bezorgd en nog wat voor de toekomst er bij. Alles ging in voorbeeldige orde en Hep uit- stekend af. Zaiddorpe. Eenige landbouwers, die gehoor hadden gegeven aan de oproeping van de land- bouwersvereeniging (/Geres" alhier, vergaderden Zondag 1.1. om de plannen en voorloopige statuten eener cooperatieve fabriek voor kunstmpststoffen te bespreken. Toen hierna gelegenheid gegeven werd, om zich voor een of meer aandeelen in deze fabriek op te geven, bleek hiertoe niet veel lust te bestaan, want staande de vergadering werden er slechts 29 aandeelen genomen. De werkman G. van K., te Amersfoort werk- zaam aan een huis op de Kampstraat, viel Dins dag uit de dakgoot op straat. Hij was terstond dood. De man laat eene vrouw en 7 kinderen achter. Een 16jarige knaap te Amsterdam h&d Maandag in drift zijne moeder met een sieenen j kom zoodanig aan het hoofd verwond, dat ver- I binding in het gasthuis noodzakelijk was. De I buren, die van het geval getuigen waren, waren zoo verwoed op den jongen, dat deze door de I politie beschermd moest worden. Te Opheusden is de werkman Verwoerd op t de steenfabriek der firma Wolff door een om- I vallenden steenhoop gedood. In een onbewaakt oogenblik is Dinsdag- morgen het zevenjarig zoontje van den lichterschip- per H. de Jong te JJmuiden over boord geslagen. i Hoewel betrekkeiijk spoedig uit het water gehaald en onmiddellijk en zeer lang pogingen tot op- I wekking door den inmiddels gekomen geneesheer Dr. Bok waren aangewend, kon slechts de dood worden gecoustateerd. Dinsdagnacht is in de hofstede van A. I Meesters in het Rietgoor onder Rozeudaal diefstal I gepieegd. De dieven ziju langs de staldeur binuen- gekomen, hebben in de kamer waar de familie I sliep, kasten en laden geopend, waaruit zij al het I goud en zilver, benevens een aauzieulijk bedrag I aan bankpapier hebben ontvreemd en zijn langs I de huisdeur vertrokken. Meesters had zich Maandagavond omstreeks 9 I uur ter ruste begeven en heeft niets verdachts I bemerkt. Dinsdagochtend bij het ontwaken vond hij kasten en laden ledig. Een gevaarlijke tractatie Drie ingezetenen van Ureterp moesten als naaste buren van iemand die overledeu was, de kist afhalen. De gewoonte brengt mede, dat de leverau- cier bij die gelegenheid tracteert. Nadat een I borreltje was gebruikt, kwam men tot de treurige ontdekking, dat uit een flesch geechonken was, I die arseuicom bevatte. Spoedig openbaarden zich I de gevolgen. In allerijl werd de hulp van een J geneeskundige ingeroepeu, die tegengift verstrekte. Op het oogenblik is hun toestand bevredigend. I In de N. Limb. Koer. leest men Terwijl Zondag in de kerk te Merkelbeek de eerste H. Missen gecelebreerd werden, hebben zich I dieven, door een lange ladder voor een venster I te plaatsen, toegang tot het klooster weten te I verschaffen en 'er circa 3000 mark in geld geroofd. J Deze som hadden de eerw. paters ontvangen om H. Missen te lezen. De diefstal gebeurde om circa half elf in den voormiddag, terwijl 't op straat vrij druk was. Slechts twee broeders waren in het klooster aanwezig. Een ervan, naar boven gaande, zag een bandiet bezig met geld in een doosje te doen. Hij roept om hulp De bandiet, verrast, werpt I een gouden ciborie ter zijde, vlucht de ladders/, werpt ze om, en gaat verder per fiets met nog twee makkers ervan door Men zou zich haast gaan afvragen of Italiaansche roovers naar hier verhuisd zijn Van de dieven tot dusver geen spoor. Uit Hoorn bericht men Sedert Zaterdagavond werd na het optreden van I de brandweer bij een vrij hevigen brand een der I spuitgasten gemist. De Trees, dat hem een onge- I Ink was overkomen, bleek maar al te gegrond ge- weest te zijn, wijl zijn lijk uit een der grachten is opgehaald. De directie der Staatsspoorwegen heeft te Rozendaal een onderzoek ingesteld naar den aldaar voorgekomen diefstal van visch, waaraan zich vier werklieden hadden schuldig gemaakt. Hoewel de j diefstal slechts twee bokkingen betrof, die de mannen bij hun boterham hadden opgegeten, zijn toch alien uit den dienst ontslagen. Dinsdag werd te Leur (N.-B.) de heer A. I Dirven emstig gewond per rijtuig thuis gebracht, I zijn hoofd was geheel in doeken gewikkeld, zijn kleeren waren gescheurd, zijn handen omwondeo. I Met de leden zijner fietsclub uit Prinsenbage had hij een pleiziertochtje gemaakt naar Nijmegen. Hier reed het gezelschap van een gevaarlijke j hellingde heer D. kon zijn fiets niet meer be- heersohen en kwam in dolle vaart van de hoogte af, met het ongelukkig gevolg dat hij tegen een paal terecht kwam. Het gelaat werd opengereten en vele lichaamsdeelen ontvingen zware kwetsuren. Zijn toestand is ernstig. Men herinnert zich dat het vorig jaar de helling I bij Berg en Dal eveneens slachtoffers heeft gemaakt. I Te Rhenen is de metselaar P. L. die zich I voortdurend aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, Zaterdagavond in zulk een verre- gaanden staat van dronkenschap thuis gebracht, dat hij, na eerst nog eenige harde woorden en verwenschingen tegen zijn vrouw te hebben uitge- braakt, op een stoel en vandaar op den leien vloer is neergevallen en daar in een slaap is geraakt, waaruit hij niet is ontwaakt. 's Morgens werd hij dood gevonden. Het aan vrouw en kinderen onthouden weekloon had hij aan drank besteed. Te Tilburg heeft Zaterdagavond A. H. met een scherp knipmes aan F. V. een diepe wonde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2