A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4420. H2B2IEBIHQ Wijziging ligger wegen en voetpaden. Donderdag 20 Augustus 1903. 43e Jaargang. Openbare Verkooping. Het gebouw, vroeger gediend hebbende tot po- litiewacht, der lijst van Inkwartiering. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Woensdag 20 Augustus 190.3, des voormiddags ten 11 live, op bet Marktplein in het openbaar verkoopen: De opstand in Macedonie. aandoen, doch geheel „sans consequences" TER «EI/.E\S(HE HIIRAVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit blad verscliijnt Kaandag-, Woensdag- en Vrijdngavond, ultgeionderd tp Feesldagen, bij de Firma I*. J. FAS' DE lAA'DF te Terleoien, De BURGEMEESTER van TEll NEUZEN, zal op staande op voornoemd plein. Het gebouw moet zijn opgeruimd voor 13 September 1903, terwijl de fundeering tot op 10 c. M. benedeu den beganen grond moet worden uitgegraven. De betaling moet geschieden onmiddellijk na de toewijzing. Ter Neuzen, 17 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Rurgemeester en Wethoiulers der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat op heden is aangeplakt en gednrende veertien day:u, van den 17e" Augustus tot en met den 31en Augustus aanstaande, ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage is gelgd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartirring en onderhoud aan knjgtvo/k in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de. lijst zijn ter Gemeente-Secretarie te bekomen. Ter Neuzen, 17 Aug. 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L«. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, breugen ter openbare kennis dat de gewijzigde ligger van wegen en voetpaden voor deze Gemeente, ter inzage op de Secretarie is neder- gelegd van af 5 Augustus tot en met 5 Sep tember 1903. Burgemeester en Wethouders van Philippine, CAMMAERT, Burgemeester. A. E. ARBROSCHEER, Wethouder. Vrij bewerkt door A MO. 33) - ,Signor, gij zijt nog een groot musicus, gij zijt nog schoon," stamelde Dolly. „Meent ge, dat het mij nog iets kon schelen, dat ik algemeen bekend kon worden als de wan- staltige violist? Neen, miju leven was vernietigd, het had alle waarde voor mij verloren." Er volgde een poos van stilte. Zij verborg het gelaat in de hauden en schreide. »Toen ik nwe wonderschoone stem ontdekte en begon aan hare ontwikkeling, was het mij, alsof mijn eigen levenshoop verlevendigde, juffrouw Stardoch ik moet u roudweg zeggen, dat ik in het vervolg uiets meer zal doeu orn rnede te werken aan uw toekomstig geluk, wanneer gij u weer zoo gevoelig toout voor de vernederingen, die onvermijdelijk zijn voor elk genie, dat het hoogtepunt van zijn roem nog niet heeft bereikt. Tracht uw gevoel, of althans uw uiterlijk gedrag te beheerschen en bovenal verwijt mij niet, dat het mij ontbreekt aan gevoel. Ach, ik wenschte, dat ik niets behoefde te gevoelen Plotseling verauderde hij van toon en vroeg #Wilt ge mij thans volgen en meezingen »Ja," antwoordde zij ootmoedig, „tn ik zal mijn best doau. Acb, wilt ge mijne wreede woordeu vergeten, signor Hij lac lie haar vriendelijk toe, bood haar weder de hand en geleidde haar ten tweeden male naar de kamer, waar de ledeu van het zangkoor bijeen waren. Niettegenstaande de Porte weder heeft laten bekend maken, dat in de laatste dagen in Macedonie geen botsingen van erustigen aard tusschen Turk- sche troepen en opstandelingen zijn voorgekomen en dat, dank zij het beleidvol optreden der Turksche overheid, de gevluchte bevolking in sommige dorpen weder naar haar haardsteden is terugge- keerd, blijven de vertrouwbaarder particuliere berichten gewagen van bloedige gevechten en aanslagen en uitbreiding van den opstand. Blijkbaar stelselmatig richten de verschillende benden opstandelingen haar actie tegen de spoor- wegen met het doel te voorkomen, dat troepen naar de vilajets, waar de opstand woedt, worden vervoerd. Zaterdag rnoeten de oproerlingen er in geslaagd zijn, tusschen Saloniki en Dedeagatsch een trein, waarin een bateljou soldaten werd vervoerd, met dynamiet in de lucht te laten springen. De spoorwegdirecties zien zich reeds verplicbt, bij de Porte schadeloosstelling te vragen voor de kosteu van reparatie aan de verwoeste lijnen en rollend materiaal, alsmede voor schadevergoeding aan de gekwetste spoorwegbeambten. Het heet, dat de Porte, die met bet oog op het troepen- vervoer belang heeft bij een goede verstandhouding met de spoorwegdirecties, wel geueigd is, op deze verzoeken in te gaan. De opstandelingen, die in het vilajet Monastir zouden beschikken over snelvuurbergkanonnen van Oostenrijksch fabrikaat, tredeu overs], waar zij er kans toe zien, aanvallend op. Donderdag der vorige week drong tegen den avond een bende van 60 man de stad Gumendsche binnen en wierp 150 dynamietbommeu op verschillende plaatsen. Er werd echter weinig schade aangericht en de troepen verjoegen de aanvallers. In het Mohammedaanscbe dorp Sive hebben de opstandelingen 89 van de 94 buizen verbrand. Ook hier werdeu zij doer Turksche troepen ver- dreven. Het kan niet anders, of bij zulk een staat van zaken moet de vreedzame Mohammedaanscbe be volking in Monastir en Saloniki op bet ergste zijn voorbereid. Daarbij komt, dat bij de Turksche autoriteiten schromelijke verwarriug en radeloosheid heerschen. Bevelen en maatregelen worden dik- wijls eeu uur, nadat zij zijn uitgevaardigd, weer herroepeude burgerlijke ambtenaren liggeo overhoop met de militaire overheid en de inspecteur generaal Hilmi Pacha is in openlijken onmin met den grootvizier. Men verwacht, dat de aanslagen Zij letie nu nergeus op, zij was verheven boven alle kleinzielige dingeu. Zij hoorde het half gesmoord gelach van de dames Gale nietzij zag de giurende blikken der mannelijke leden van het zangkoor niet; zij dacbt niet aan harejapon, niet aan hare krullen, zij vergat zich zelve. Zij dacht slechts aan signor Giotto, die haar in ziju vertrouwen had genomen en haar vergiffenis schonk, en daarbij bezielde haar een levendig verlaugen om zoo best mogelijk te zingen, ten einde hem genoegen te verschaffen en hare onrechtvaardige beschuldiging te doen vergeten. Hare stem rees en daalde en trilde zoo frisch en vol in den grootschen ouden lofzaug, dat zij overal in de hal duidelijk verstaanbaar was. Aan het einde gekomen, verlieten de toehoorders de hal z6o stil, zij waren alien zoo onder den plech- tigen indruk, dat het wel leek of zij uit een kerk kwamea, waar een lijkdienst was gehouden. Lord Ashertou riep dadelijk na den ailoop signor Giotto bij zich en zeide//Mijn vriend, ge hebt een geboren kunstenares ontdektzorg voor hare verdere ontwikkeling. Op de kosteu komt het niet aan ik zal alles betalen." Den volgenden dag werd Mr. Winter ontboden en verzocht signor Giotto hem, dat bij Dolly Star onderricht in het piauospel zou geven. De organist bad daartegen veel bezwaar. //Het is te laat om haar nog tot het meesterschap op eeuig instrument te brengen," knorde hij. //Hare vingers ziju veel te stijf. Jouge dames, die sedert baar prilste jeugd onderwijs in de muziek hebben gehad, geven een leermeester handen vol werk, en die betalen dan nog het voile leergeld." Zooals ge verkiest, Mr. Winter. Mylord neetnt op «ie spoorwegen het voorspel zijn van een alge- meene verwoesting of brandstichting. Het handels- verkeer staat geheel stil en de schade, die door de kooplieden geleden wordt, is zeer groot. Alge meen zouden de Mohammedanen het een opluchtiug vinden, als door een oorlog met Bulgarije een eind werd gemaakt aan den onhoudbaren toestand. In Bulgarije begint de oorlogzucht zich ook duidelijker te uiten. Eenige te Sofia verschijnende dagbladen eischen, in verband met den zeer ern- stigen toestand in Macedonie, mobihsatie vau het leger. Zaterdag is in de Bulgaarsche hoofdstad een bijeenkomst gebouden van een honderdtal mannen van aanzien, behoorende tot alle politieke partijen ter bespreking van den toestand in Macedonie. De vergaderden besloten eenstemmig een betuiging van sympathie te zenden aan de broeders in Ma cedonie en Adrianopelde openbare meening in Europa op de zaak te vestigen, door aan de verschillende regeeringen de invoering van de beloofde hervormingen in die provincies te vragen zich gereed te verklaren tot het verleenen van moreelen en materieelen steun aan de opstandelin gen; der Bulgaarsche regeering te verzoekeu, zich de werkelijke beschermer te toonen van de nationale belangen en alle burgers, zoowel te Sofia als in andere plaatsen uit te noodigen, gel- delijken steun te verleenen aan hen, die strijden voor het behoud van hun recbten. Iumiddels is nu werkelijk gisteren een eskader vau de Russische Zwarte-Zee-vloot onder bevel van den vice-admiraal Kriiger van Sebastopol op weg gegaan naar de Turksche wateren. De Russische gezant te Konstantiuopel heeft officieel hiervan kennis gekregen, met de mede- deeling, dat de aanwezigheid dier Russische schepen uitsluitend ten doel heeft kracht bij te zetten aan de eischen, door graaf Lamsdorf in ziju telegram gesteld. Uit Weenen wordt aan de Times geseind, dat daar aan het zenden van Russische oorlogsschepen naar de Turksche wateren geen andere bedoeling wordt toegeschreven, dan het oefenen van eenigen druk op de Porte tot uitvoering der beloofde hervormingen. Maar de Porte wil, als een echte struisvogel het naderend gevaar niet zien. In een officieele mededeeling zegt zij, dat er geen sprake is van het zenden van Russische schepen naar de Turksche wateren. Rusland houdt zijn gewone najaars- vlootoefening en wellicht kan daarbij een flotille van Batoem of Sebastopol een Turksche haven alle kosteu van de muzikale vorming van juffrouw Star voor zijne rekening ge kunt er dus wel op rekeuen, dat hij het voile leergeld zal betalen. Als gij u met die taak niet wilt belasten, is er nog overvloed van leermeesters, die dit wel zullen doen. Tegen uw zin behoeft ge bet dus niet te doen." Natuurlijk nam de organist de taak op zicb, en juffrouw Jenner kreeg de boodschap, dat zij in de plaats van Dolly een ander meisje in dienst moest nemen, omdat hare nicht voortaan op verlangen van mylord al haar tijd aan de muziek zou besteden. Thans begon voor het jonge meisje een nieuw leven, waarvan zij zich veel goeds voorstelde. Van top tot teen was zij muziek, voor haar was nu muziek alles in alles. Muziek bedwelmde haar, zooals een Oosterling bedwelmd wordt door opium. Zij verdroeg de booze buieu van Mr. Winter met engelachtig geduld, zij verdroeg zijne vloeken, zijne slagen met een bos sleutels op hare ongeoefende vingers, ofschoon zij die slechte behandeling niet verdiende; immers zij brandde van verlangen om goede vorderingen in de kunst te maken. Giotto was meermalen getuige van zijne booze uitvallen, en sprak er ten laatste over. //Ge zijt te hard, Winter," zeide hij. //Hoe zoudt ge kunnen verwachten, dat uw leerling zulke moeilijke stukken op het eerste gezicht zonder fout speelt Dat is onmogelijk." De waarheid is, dat er te veel tijd is verloren gegaan," antwoordde Winter. „Het meisje moest iemand hebben, die dagelijks toezicht houdt bij hare oefeniugen. Wij weten, dat zij een fijn muzikaal gehoor heeft en dat zij vljjtig ismaar in de muziek kunnen toch geen wonderen gedaan Ondanks deze Turksche tegenspraak gaat Rusland echter kalm voorthet wil aan den toestand in Macedonie een einde gemaakt zienhet wil aan de Porte toonen, dat de Russische consuls in de vilajets geen schijven zijn, waarop Albaneesche scherpschutters zich kunnen oefenen het wil eindelijk de Turksche regeering dwingen, om wat zij doen moet ook goed te doen. De Oostenrijksche pers, vertrouwen stellende in de eerlijkheid en de vredelievende bedoelingen van Rusland, meent dat het afzenden van dit eskader uitsluitend ten doel heeft Turkije te ver- nederen en tot betere maatregelen te dwingen. De Duitsche pers noemt den toestand op het Balkan-schiereiland zeer ernstig, en vreest dat de houding van Rusland dien nog zal verslechteren want hoe dichter vijandige kanonnen naderen, des te grooter wordt het gevaar dat zij vanzelf zullen afgaan, zelfs waar de eischen van Rusland de grenzen van het mogelijke niet overschrijden. De Engelsche pers ziet met angst en beven het geheele drijven van Rusland aaa. Engelaod vreest altoos; het vreest dat Rusland, nu het in Oost-Azie Mandsjoerije bezette om het schijn- baar tot rust te brengen, maar feitelijk om het te behouden ook in Macedonie, wellicht in Turkije, hetzelfde spel zal herhalen. Zelfs de Westm. Gazette, die erkent dat het noodig zou kunnen zijn, Macedonie, waar door een lang tijdperk van wanbeheer, godsdienst- en rassenbaat elke regeling onmogelijk maken, door een der mogendheden te doen bezetten, om ge- leidelijk een beschaafd bestuur te kunnen in- voeren vreest dat Rusland die rol zou willen spelen. Duitschland komt daarvoor naar de Westm. Gazette meent, heelemaal niet in aan- merkinghet is te cynisch, en let uitsluitend op ziju eigen handelabelangen. Rusland en Oosten- rijk, die er de naasten toe zouden zijn vertrouwen elkaar niet genoeg, zij willen liefst Turkije maar laten wat het thans is, en alleen wat hervormingen invoeren. De Bulgaarsche regeering heeft de vreemde vertegenwoordigers een memorandum aangeboden, waarin de verzekering, dat Bulgarije de revolutionaire beweging aanmoedigt door benden naar Macedonie te zenden, wordt geloochend. Het stuk tracht aan te toonen, dat de opstand geheel en al is toe te schrijven aan de behandeling der christelijke bevolking door de Turksche overheid. Het memorandum behandelt achtereeuvolgens afzonder- lijk de vilajets Saloniki, Monastir, Uskub en wordeu. Zij moet voortdurend studeeren, ja, al haar tijd aan de studie besteden." //Wel, ik trommel ook zoo'n beetje op de piano, ofschoon het mijn instrument niet is zooals de viool," zei Giotto. »Ik wil dus zelf wel een beetje toezien op de oefeningen van juffrouw Star." En zich tot Dolly wendende, vroeg hij //Wilt ge om tien of om drie uur in mijne kamer komen Nog beter, als ge beide keeren komt. Dan kunt ge u oefenen op mijne piano, en dau wil ik daarbij wel toezicht houden, als Mr. Winter niet vreest, dat ik u iets verkeerds zou laten aauwennen." *W7ees niet al te bescheiden, signor. Als ge niet een volmaakt violist waart, zoudt ge siellig de bekwaamste pianist ter wereld zijn. Ik ver- heug me zeer over dit plan, dat is juist, wat zij noodig heeft. Studeer dus bij signor Giotto, kind, dertig uur in de vierentwintig van elken dag, als ge kunt." En om zijn eigen aardigheid lachende, sloeg Mr. Winter de piano dichtde les was voor dien dag afgeloopen. Alzoo ging Dolly naar de kamer van signor Giotto, en oefende zich daar onder zijn toezicht. Hij was zeer streng, doch nooit opvliegend of boos, en als zij eens beter gespeeld had dan ge- wooniijk, mocht zij op de piano een eenvoudig stukje begeleiden, dat hij op de viool speelde. Dit was dan hare belooning. Deze manier van doen bleef niet onopgemerkt. In de dienstbodenkamer werd er overgepraat, dat Dolly zoo veel samen was met dien vreemden violist, en dat zij dertig uren iu de vier en twinting door- brachten met zingen en piano-spelen, zooals Mr. Winter had aanbevolen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1