Gemengde berichten. Het Wielrijdersfeest te Hoek. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats- vervangeud voorzitter van den Raad van Beroep (ougevallenveizekering) te Middelbnrg Mr. P. Dieieman, lid der Prov. Siaten van Zeeland, advocaat en procureur te Middelburg. Meermaleu is te Hulst de vrees geuit, dat door gebrek aan eene geschikte woning voor den ontvanger, het kantoor der registratie en domeinen van daar naar Ter Neuzen zou worden overgebracht. Die vrees is thans verdwenen, daar verleden week door het geineentebestunr van Hulst een in de Groote Begijnenstraat gelegen pand is aan- gekocht, dat voor kantoor en woning van den ontvanger zal worden ingericht. In een gesloten vergadering van den gemeen- teraad van Groede werd, ter vervanging van wijlen den heer J. G. Meijer, tijdelijk tot secretaris be noemd de heer Blokland, gemeenteklerk en gepen- sioneerd officier der iufanterie, die thans reeds een paar jaar aan de secretarie is verbonden. Naar gemeld wordt was tejPhilippine in 1892 geen der toenmalige gemeeuteraadsleden genegen de betrekking van ambteDaar van den burgerlijken stand te vervullen. Met toestemming van Gede- puteerde Staten werd toen het bijhouden van de registers opgedrsgen aan het hoofd der openbare school, tegen een jaarlijksche vergoeding van J 70, waa'ua een paar leden van den Raad zich de benoeming tot ambttnaar lieten welgevallen. Twee uiaanden geleden ontving het hoofd der school bericht, dat hij aau Gedeputeerde Staten ontheffing moest aanvragen oin deze bijbetrekking te mogen bekleeden. Thans heeft dit college die ontheffing geweigerd. Naar de Tel. meldt reed men Vrijdag op het traject de GrensEecloo van de tramlijn EeclooiJzendijke niet, omdatalle tien de locomotieven defect waren. Philippine, 17 Aug. Door de verregaande bouwvalligheid der school is hedeu, Maandag- morgen, op last van burg, en weth. een lokaal gesloten als gevaarlijk en ongezond voorde kinderen. Een zelfde rapport is Vrijdag j.l. ook door de gezondheidscoinmissie uitgebracht. Binnen weiuige dagen wordt de inspecteur van gezondheid hier verwacht. Vele ouders, beducbt voor ongelukken, houden hunne kinderen te huis. De school is schier ontvolkt. Koewacht. Voor eene stampvolle zaal hielden de heer Th. Buijsrogge, kapelaan te St. Jansteen en H. A. van Dalsuin, notari9 te Hulst, Zondag alhier eene lezing. De eerste sprak over den Boerenboud, de tweede over de oprichting van een Boereuspaar- en leenbauk. Met de grootste aandacbt werden de beide lezi gen door het talrijk publiek gevolgd en na afloop verklaarden zich 26 personen, meest groote landbouwers, bereid mede te werken tot oprichting van een Christelijken Boerenbond met daaraan verbonden spaar- en leenkas. Besloten werd a. s. Zondag bij den heer H. D. Usebaert, gemeente- secretaris weder eene vergadering te houden en daartoe alle landbouwers en pachters nogmaals uit te noodigrn. In die vergadering, waarin ieder in de gelegeuheid zal gesteld worden de noodige inlichtingeu te verzoeken, zal de Bond definitief gesticht worden. St. Jansteen. Zondag is voor den notaris H. A. van Dalsum de acte gepasseerd betrtffende de oprichtiug eener Boerenleenbank alhier. Er zijn 31 leden toegetreden. Het bestuur bestaat nit de heeren Th. Pauwels, P. J. Ferket, C. van Gassen, A. Heijmans en Th. Buijsrogge, kapelaan. De raad van toezicht is samengesteld uit de heeren A. Ferket, Jos. Buijsrogge en W. F. Schets, pastoor. Kassier is de heer M. Bartz. Evenals het vorig- jaar was ook thans door eene commissie nit de Hoeksche ingezetenen weder een wielrijdeifeest georganiseerd, dat j. 1. Zaterdag plaats had. Het weer liet zich voor den wedstrijd niet ganstig aanzien, 't woei hard en dreigende regen- wolkeu dreven over ons heen. Zoolang dat bij overdrijven bleef, ging het, maar de hoop verdween meer en meer, toen tegen den middag de regen klettereud neerviel. Gelnkkig was 't maar een bnitje en de moed herleefde weer. Er waren reeds veel deelnemers ingeschreven, meest alien van 'tdorp zelf, want ons dorp, met zijn be- kenden grooten fietshandel levert ook een groot aantal wielrijders doch er werden ook nog vele vreemdelingen verwacht. Deze kwamen na 't middaguur op 't gevleugelde wiel aanrennen. 't Scheen wel dat de door belangstellenden ter verloting onder de deelnemers beschikbaar gestelde fiets aantrekkingskracht uitoefende. Van heinde en ver kwamen de liefhebbers toegestroomd. Te een ure werd een optocht gehonden. Voorop ging ons muziekgezelschap //Elk naar zijn krachten", daarop volgde een versierde wagen, waarop een wielrijder prijkte, welke op zijn verheven standpunt ook wielerde, als men hem een handje hielp, terwijl de stoet besloten werd door deelnemers aan den wedstrijd, waarvan velen hunne wielen versierd hadden. De stoet was opgesteld op den weg van Ter Neuzen, alwaar ook eene eerepoort was geplaatst, die den vreemdelingen het welkom toeriep. De stoet trok langs den Molendijk, Noorddijk (heen en terug), naar het Mauritsfort, alwaar hij door een stortbui overvallen werd, die de muzikanten in een cafe deed vluchten en een j/sauve qpi peut onder de versierde rijwielen teweeg bracht, voor welke men zoo goed mogelijk eene beschutting zocht. Zander dat een en ander geleden had, ging de bui over, en trok men, nadat de stoet weer was opgesteld, terug naar het dorp, naar het versierde schoolplein, waar de wedstrijden zouden plaats hebben. Velen waren daar al geruimen tijd bezig, zich te oefenen in het //plankenrijden". Daaraan kwam nu een eind, en moesten de versierde rij wielen worden opgesteld, opdat de commissie zou kunnen nagaan, welke voor eene bekroning in aanmerking konden komen. De 1° prijs was spoedig toege- wezen aan den heer J. G. Bosschaart, die zijn rij wiel in eene ijsslede had hervormd, welke, bereden, statig langs den weg gleed. Aan wie de verdere prijzen toekwamen scheen moeilijker uit te maken, waarom de commissie besloot de 2 overige prijzen te verloten, onder een 9tal deelnemers die alien flink hun best hadden ge- daau, maar van wie niet zoo maar te zeggen was, wie 't meest uitblonk. Fortuna beslistte toen dat de 2" prijs toekwam aan den heer Jac. Kolijn Jz. te Ter Neuzen en de 8e aan Abr. Waeijhaert te Hoek. Te ongeveer 8 ure werd de wedstrijd geopend met plankenrijden. De kamp werd met belang- stelling gevolgd door een talrijk publiek. 't School plein was eigenlijk te kleiu om het groote aantal deelnemers te bevatten en nog voldoende ruimte voor de wedstrijden te laten, zoodat de rijders daarvan wel eenigen hinder ondervouden. 't Bleek niet zoo gemakkelijk om de drie, steeds smallere planken, alien over te rijden, en een luid hoera weerklonk toen dit eindelijk aan den 28,ttn rijder gelukte, de volgende die de toer volbracht was de 195ste en ook n°. 197 had voldoening van zijne ruim anderhalf uur volgehouden oefening, die hem ook een nieuw kniestuk in z'n broek zal kosten, vervolgens gelukte het ook nog aan d". 287 om het doel te bereiken. Van de 299 deel nemers slaagden er das maar 4. Alsnu zouden deze vier winners moeten over riden drie konden het niet verder brengen dan over de 1® plank, en daar de 4e winner niet aanwezig was, werd toen besloten de prijzen te verloten. De 1° viel ten deel aan M. Bakker te Axel, de 2' aan Ch. Vlaander, te Oostkapelle, bij Brugge, de 3e aan Jules de Meij te Bouchaute en de 4" aan Job. van der Welle te Hoek. Vervolgens werd begonnen methetpoppengooien de rijders, die de gelegenheid waarnamen om de mecaniek der poppen goed te bestudeeren, en waar men raken moest om er twee of meer te gelijk te laten tuimelen, hadden 't meeste sncces. Wederom stonden ten laatste 4 deelnemers even hoog voor 4 prijzen en weer werden deze bij loting toegewezen als volgt1® prijs A. Menu te Hontemsse, 2e prijs Van der Male te Sas van Gent, 8e prijs O. de Visser te Philippine en 4e prijs Ed. Boeijkens te Hontenisse. Ten slotte werd, nadat eenige pauze was ge- houden, begonnen met den wedstrijd in z. g. ,/Vogelpik." 5 deelnemers wierpen de roos. Door 't lot werd de le prijs toegekend aan M. van der Welle te Hoek, 2e prijs M. Jansen te Boschka- pelle, 8® prjjs Bullet te Biervliel en 4e prijs A. Dieieman te Hoek. Voor alle afdeelingen waren de prijzen respec- tievelijk 4, 8 2 f 1. Na afloop van de wedstrijden trok men naar het logemeut „'t LandB Welvaren", waar de prijzen zouden worden uitgereikt en waar ook nog wel het meest belangwekkende, de verloting van het beschikbaar gesteide rijwiel moest plaats hebben. Dit viel ten deel aan den houder van no. 94, welke bleek te zijn de heer Ripmeester te Hoek, Zooals wij reeds hiervoor meldden beliep het aantal deelnemers 299. De premie voor de grootste club, f 5, viel ten deel aan //Simplex" van Zaamslag met 14 personen die voor het verst komende gezelschap, mede J 5, aan #Nut en Vermaak" van St. Gilles (Waes). Waren zij tijdig aaugekomen, zoo zouden beide premie's zijn ten deel gevallen aan de club van Cluyssen deze arriveerde echter pas een uur na het aanvangen der wedstrijden. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat, ondanks het minder gnnstige weer, het feest volkomen succes had. De commissie, bestaaude uit de heeren M. J. Kaan," eere-voorzitter, A. Jansen, voorzitter, A. D. Kaan, secretaris, J. van't Hoff, peDningmeester, P. de Fouw, L. Platteeuw, D. Kaan en D. Jurrij, commissarisseu, heeft succes op haar werk gehad. Niet alleen vele wielrijders, maar ook belang stellenden waren in het dorp samengestroomd, wat een aantal neringdoenden een voordeeligen dag bezorgde. Naar we vernemen heeft de commissie door de groote deelname, na aftrek van kosten nog een aardig daitje over, wat door haar zal worden gestort in de kas van een alhier op te richten wielrijdersclub. We meenen ten slotte dit verslag niet te mogen eindigen zonder een woord van hulde te brengen aan het mnziekgezelschap //Elk naar zijn krachten" dat door zijn opwekkende toonen niet weinig bijdroeg om het feest te doen slagen. Men meldt ons De alom bekende Rotterdamsche kermis geraakt in verval. De velen, die de Zaterdagavoudpret meevieiden, kunnen er van getuigen. Wat een verschil met vroegerToen een algemeeu, hospartij en nu slechts enkele lawaaimakeude clubs, waarvan weinigen geestig gecostumeerd. En eeu nieuw kermislied was er ook niet, zoodat de honderden die in de bierhuizeu op de Hoogstraat en op de Veemarkt het gewoel gade sloegen, mistroostend huiswaarts gingen. Toch kau er bijna geeu kermis voorbij gaan, of er gebeurt iets buitengewoons. In de eerste plaats kenmerkte zij zich door een brntalen inbraak in het kleedermagazijn van den heer Leo de Vries aan de Kolkkade in de nabijheid van den Politie- post aan de Beurs. Met valsche sleuteis werd de deur des nachts geopend, terwijl de bewoners op de 2® verdieping ruslig sliepende zilverkast werd leeggeplunderdeen schrijfbureau opeuge- broken en daaruit f 400 gestoleu, terwijl 40 a 50 rollen laken ter waarde van circa f 4000 door eeu geopend raam in een roeiboot werd geladen. Gelukkig was de heer Leo de Vries bij eeu Haagsche assurantie-maatschappij verzekerd. Nog een paar kleine inbraakjes hadden mede plaats en de noodige vechtpartijljes, waarbij zelfs een bootwerker een deel van zijn achterste werd sfgesneden, en juist tegen het sluitingsuur der herbergen te half 2 werd de kermisvreugd vcr- stoord door het alarmeeren der politie voor eeu brand in het magazijn van ijzerwaren der firma J. M. Scheffer Co. op den hoek van het Van Hogendorpsplein. Deze brand bepaalde zich tot het benedenhuis. Stortbuien dreven in den nacht de menigte naar huis en gisteravond had weder een kleine opflik- kering plaats van de kermispret, die heden Maan- dag voor goed is geeindigd. De Rotterdamsche kermis in 1903 behoort dan weder tot het verleden. Aan den Rotterdamschen raad zijn nieuwe bepalingen verzonden tot het kosteloos slepen van vaartuigen door de Koningshaven. Naar men verneemt is op last van den procureur-generaal bij hetgerechtshof te'sHertogeu- bosch een onderzoek bevolen naar de beweerde misbruiken, die bij de jongste Tweede Kamer- verkiezing in het district Sittard zouden hebben plaats gehad. Woensdagnamiddag had te Achlum een droevig ongeval plaats. Toeu de 25jarige machinist op de steenfabriek van den heer Draaisma de Vries zijne machine wilde smeren, werd de mouw van zijn kiel door de kamraderen gegrepen, waardoor zijn rechterarm werd meegetrokken en tusschen de raderen verbrijzeld. Door de doktoren d'Ailly te Franeker en Van der Maeu van Arem werd de arm even onder den schoader geamputeerd en de patient daarop ter verpleging naar het ziekenhuis te Franeker over gebracht. De oDgelukkige, die ongehuwd is, woont bij zijne ouders te Kimswerd. De 24jarige dienstbode J. d. R. te Oudenrijn is gearresteerd, onder verdenking haar pasgeboren kind om het leven te hebben gebracht. Zaterdagmiddag is te Leeuwarden een 6jarig knaapje, dat zich onder een der goederenwagena van den spoorweg op het terrein van de stroo- cartonfabriek had begeven, om tegen den regen beschut te zijn, door het in beweging brengen der wageus zoodauig aangereden, dat hij kort daarna overleed. Het Staphorster boertje heeft in den laatsteu tijd een tegenhanger gekregen in een collega, resideerende te Suameer. Door een zijner patienten vernamen we, dat er gemiddeld op vijf dagen per week, (des Zondaga en Vrjjdaga wordt geen consult gegeveu) wel tachtig personen zijn hulp komen inroepeu, afkomstig van heinde en verre, zelfa uit Den Haag. De methode van onderzoek, die deze Arsculaap er op na schijnt te houden, verachilt blijkbaar weinig van de gewone. Als medicamenten dienen, volgens onzen zegsman veelal karnemelk met bruine of witte auiker. Op de vraag naar de kosten van behandeling, antwoordt het boertje, dat deze nihil zijn, zoodat hierin weinig verschil valt op te merken met andere soortgelijke specialiteiten. (Tel.) Door het knabbelen op de boontjes (peul- tjes) van den goudenregen, waartegen al zoo vaak werd gewaarschuwd, is te Brunswijk een zesjarig kind gestorven en een ander kind bedenkelijk ziek. Bij een bierhuishouder te Amsterdam kwam des nachts iemand, die zich voordeed als inspec teur van politie, en in die qualiteit met bekeuring dreigde, tenzij hem eeu bedrag in geld werd afge- staan. De bierhuishouder, die een rein geweten had, wilde den inspecteur naar het politiebureau vergezellen, en te zamen ging men op weg, maar toen men een politieagent tegenkwam, viel de ^inspecteur" den agent met een mes aan, en ging toen aan den haal. Gelnkkig is hij gegrepen en aangehonden. Het bleek, dat hij nooit bij de politie een raug had bekleed. Een bewoner van den Buitensingel te'sGra- venhage vermiste sedert een paar dagen zijne vrouw en kind. Woensdagmiddag begaf hij zich naar Rotterdam en trof na lang zoeken op het kermis- terrein zijn vrouw in een //luchtschommel." Onder hevig spektakel en grooteD toeloop eischte hij zijn kind op, totdat men in den politiepost op het kermisterrein er in slaagde eene v'erzoening tot stand te brengen waarna het drietal onverwijld naar Den Haag terngkeerde. De //Tilb. Ct." spreekt de berichten aau- gaande den schilder Mntsaers tegen. Het blad heeft van zijn familie vernomen, dat, hij sedert zes weken te Antwerpen werkzaam is in een groote schilderszaak, als eerste knecht. Vijf weken ge leden werd hij op een ladder staande, door een bierwageu omver gereden, maar kwam er met een paar lichte wonden af. Overigens maakt bij het zeer goed en verdient ruim zijn brood. Men schrijft uit Maastricht aan het H.blad In de grensstad Vaals had zich een Duitsch gezin gevestigd, dat van daar nit handel in blanke slavinuen dreef. De justitie, die hiervan lont rook, wilde handelend optreden doch vond de vogels gevlogen en naar Blijberg (Belgie) getrokken. Doch ook daar was de justitie gewaarschuwd en deze rekende de bende in. Te Hoogezand is Zaterdagnamiddag de 16jarige zoon van den schipper Houvast tijdens een opgestoken wervelwind onder de stijlen van een bij afbraak verkochte schuur geraakt en on- middellijk gedood. Weer een. Het bankierskantoor Laane en Van Bemmel te Haarlem is Vrijdag in staat van faillissement verklaard op eigen aangifte. Firmanten zijn de heeren A. Ch. Laane en F. N. G. J. van Bemmel. De tijding wekt zeer groote ontsteltenis in de stad, daar het kantoor als zeer soliede bekend stood. Bloemisten uit de omstreken deden veel zaken met deze firma. Betreffende dit faillissement meldt de //Haarl. Ct." nog het volgende De failliet-verklaring van de firma Laane en Van Bemmel alhier op haar eigen aaugifte wordt in allerlei kringeu druk besprokeu. Niet 8lleen de positie der beide firmanten, doch ook de aard hunner werkzaamheden geven daartoe alle aanleiding. Het aantal slachtoffers is groottal van namen worden genoemd van personen, die meer of minder belangrijke aommen bij de firma hadden uitstaan. Deze f 500, gene 5000 of meer, zelfs wordt genoemd de naam van een firma, die voor f 50,000 a 60,000 bij het faillissement betrokken zoo zijn. Sommigen stortten nog geld een of twee dagen vdor de catastrophe. Tal van handelaren, verscheidene renteniers en renteuierijes, alsmede katholieke instellingen, van hier en elders, moeten getroffen zijn, en juist het vrij groot aantal personen, dat zaken deed met de firma Laane en Van Bemmel, doet meer van haar sprekeu dan het geval was met de beide andere financieele instellingen, die hier eenige jaren geleden moesten worden outbonden. Natuurlijk vraagt men zich af hoe groot het tekort zal zijn en hoevtel zal kuuneu worden gerestitueerd. En als bewijs hoezeer daarover de meeningen verschillen want zekerheid heeft men daaromtrent nog niet zij slechis medegedeeld,, dat wij als vermoedelijk tekort cijfers hoorden, afwisselend tusschen f 500,000 en f 3,000,000. Wij noemen dit enkel om te doen uitkomeu de overdrijving, waaraan men zich ook in deze trenrige zaak schuldig maakt. Aan den rijksveldwachter W. Bos, te Voort- hnizen, die indertijd door een polderjongen met een zinken waschbak zoo hevig op het hoofd is gestagen, dat zijn hersenen beleedigd werden en hij nog steeds geheel ongeschikt is om dienst te doen, is deswege eervol ontslag verleend. Tijdens een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regen, sloeg Vrijdagavond de bliksem in de woning van A. Schopping, aan de Veenstraat te Enschede. Van-den schoorsteen werd een stuk weggeslagenterwijl deze over bijna de geheele lengte werd gespleten. Het vuur baande zich een nitweg door het dak, waarvan pannen werden stuk geslagen. In het voorvertrek der woning, waar het behang gedeeltelijk werd gescheurd, bevond zich een verstikkende luchtde aardappelen waarmede de vrouw van S. aan het bakken was werden geheel zwart. In het Noordzeekanaal had Zaterdagmiddag te ongeveer 1 uur 20 min. eene aanvaring plaats tusschen de //Alkmaar Packet" en de salonboot, beide varende tusschen Zaandam en Amsterdam. Beide booten waren te 1 uur van Zaandam vertrokkende salonboot ging vooraan, de //Alkmaar Packet" daar achter. Nu bestaat er niet alleen een naij ver tusschen de beide maatschappijen, maar ook tusschen het personeel en op de uren, waarop beide booten gelijktijdig vertrekken, zijn de reizigers niet zelden getuigen van eene hard-stoompariij. Ook nu had dit weer plaats. De Alkmaar Packet won, doch toen zij de salonboot langzij kwam werd zij dermate door de salonboot aangezogen, dat de booten zijwaarts tegen elkander bonsden. De schok was zoo hevig, dat de patrjjsramen der Alkmaar Packet opensprongen, waardoor een stortvloed van water naar binnendrong, die verscheidenen passagiers een nat pak bezorgde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2