A I [J e 111 e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4419. Dinsdag 18 Augustus 1903. fWSfe 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN OR A STELLA. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De Engeische troonrede. De Macedonische opstand. Servische zaken. Rusland in het Oosten. De toestand in Zuid-Rusland. TER NEUZEN, 17 Augustus 1903. De Staalfabriek te Ter Neuzen. VKI/iKVSdIK COURAlT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,324. Men abonneert zich bij mile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzejfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. DU l»lad veMChila^Maaniltts-, Woensdag- en VriJdaSavond, nitgezonderd op Fee.tJagen, bij de Firma V. J. VAX 1»E SAXPE «e TerSemen. Londen, 14 Augustus. De troonrede, namens den Koning uitgesproken bij de sluiting van bet parlement, verklaart, dat de bezoeken aan Portugal, Italie en Frankrijk goede vrucbten hebben opge- bracht. Niets zou de hartelijkheid van de ontvangst hebben kunnen overtreffen. Het bezoek, onlangs door President Loubet aan Engeland gebracht, is aanleiding geweest tot een treffend vertoon van de welwillende gezindheid wederzijds. De toestand der Europeesche provincien van het Turksche rijk blijft een voorwerp van algemeene bezorgdheid der regeering. Andere mogendheden hebben hun best gedaan om de uitbreiding van de onlusten tegen te gaan. Ernstig hoop ik, dat de door Oostenrijk en Rusland voorgestane her- vormingen verbetering zullen brengen. De ratification van het handelsverdrag met China zijn uitgewisseld gedeeltelijk treden de bepalingen van het verdrag onmiddellijk in werking. Het herstellingswerk in Transvaal heeft groote vorderingeu gemaakt. Een conventie over de invoerrechten, met de bepaling dat den inyoer uit het moederland een bevoorrechte behandeling ten deel zal vallen, is goedgekeurd door de wetgevers van alle Zuid-Afrikaansche kolonien, en deze ume voor fiscale doelemden is een belangrijke en nood- zakelijke stap in de richting van de politieke eenheid. De Koning heeft zich verheugd bij zijn bezoek aan het volk van Sohotlaud en Ierland, waar de warme uiting van welwillende gezindheid hem getroffen heeft. Met de grootste dankbaarheid gewaagt de rede er van, dat God de eensgezindheid tusschen alle klassen der bevolking in Ierland doet toenemen, wat een nieuw tijdperk voorspelt van vereende inspauning om het algemeen welziju te bevorderen. Komende op de werkzaamheden van de afge- loopen zitting wenscht de troonrede het parlement geluk, dat de wet betreffende de Suikerconventie is afgedaan. Te Konstantinopel worden zeer ongeregeld en vertraagd de berichten uit Mouastir ontvangen wegens het afbreken van de telegrafische ver- bindingen, daar de draden weer afgesneden worden zoodra ze hersteld zijn. De werklieden durven zich ook niel meer buiten de steden wagen om de telegraaflijn te herstelleu. Vrij bewerkt door A MO. in de galerij tegenover de aangrenzende 452) Het zangkoor zou groote hal zingen, en in eene karaer was voor Mr. Winter een huisorgel ge> plaatst. Hier waren de zangers en zangeressen bijeen, wachtende op het bericht, dat lord Asher- ton gereed was. De groote schap uit de stad en de omstreken, de stoel voor lord Asherton stood achter een kamerscherm, zoodat de graaf geheel vrij zat, Giotto boog voor de leden van het zangkoor en bltef op den drempel staauop die manier hoopte hij met zijn eigen lichaam Dolly te ont- trekken aan hunne blikken, totdat zij hunne plaats moesten innemenin de drukte daarvan zou niemand tijd hebben om op anderen acht te slaan. Deze toeleg zou waarlijk ook gelukt zijn doch daar kwam Achille door een andere deur binnen en vestigde oogenblikkelijk de algemeeue aandacht op Dolly. //Dames en heeren, uw dienaar lk kom u mededeelen, dat mylord gereed is om naar de groote hal te gaan. Ach, daar zie ik ook de prima donna, die zich wat op den achtergrond houdtOp mijn woord, juffrouw, ge zijt schoon een echte Engeische jonge dame. Ge lijkt waarachtig wel een groenekool Ja, signor Giotto is altijd zoo gelukkig in zijne keuze voor de dames hij is inderdaad te benijdenStellig heeft hij voor uw kapper en voor uw japon gezorgd De jongedames Gale, die als de aanzienlijkste leden van het koor den toon aangaven, giegelden Bachtiar pasja staat aan het hoofd van de Aziatische hulptroepen die naar Albauie oprukken. Hussein pasja, inspecteur van de grensdistricten, den Griekschen kant, is belast met de leiding der krijgsverrichtingen tusschen Ostrovo Fiorina. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Sultan een som gelds heeft laten aanbieden aan Rost- kofski's weduwe, die echter dit aanbod met veront- waardiging moet hebben afgewezen. Aan de ,/Koln. Ztg." wordt uit Macedonia ge- schreven dat Sarafoff in persoon den opstand leidt. Proclamaties zijn uitgevaardigd, waarin Macedonia onaf hankelijk verklaard wordt. Bovendien is een voorloopige regeering benoemd. Konstantinopel, 14 Augustus. De krijgsraad heeft Halim en een metgezel wegens den moord op den Russischen consul Rostkofski ter dood veroordeeld; zij zijn reeds terechtgesteld. Een andere gendarme is veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. De troepen hebben Kroesjevo bezet, de gevechten duren buiten de stad voort. Saloniki, 14 Augustus. Behalve den moordenaar in den consul Rostkofski heeft het militair ge- rechtshof te Monastir ook nog twee officieren veroordeeld en wel tot degradatie en twee Moham- medanen tot vijftien jaren dwangarbeid, wegens het afleggen van een valsche getuigenis. Sofia, 14 Augustus. Generaal Zontsjef en kolonel Yankof, die zich uaar Macedonia wilden begeven, zijn door de Boelgaarsche politic in hechtenis genomen. Er komt een groote oneenigheid onder de Servische officieren naar aanleiding van den moord op Koning Alexander en Koningin Draga. Een groot deel van die officieren, die niet bij de samenzwering gemoeid zijn geweest, willen hun ergernis over de Koningsmoordenaars uitspreken in een adres dat aan Koning Peter aangeboden zou worden. De ouderteekenaars van het verzoek- schrift er moeten zich reeds 300 officieren tot onderteekening bereid verklaard hebben zullen op kalme en waardige wijze de bestraffing van de moordenaars eischeu en er aan toevoegen, dat zij hun ontslag zullen nemen, indien niet voldaau wordt aan hun verlaogeu. Met deze kentering in den geest van het Ser vische leger kan Koning Peter zicb slechts ge lukkig prijzen. hoorbaar, en de woorden »een groenekool" werden tamelijk verstaanbaar rondgefluisterd. ,/Houd u stil en ga heeu, Achille riep signor Giotto boos. //O, ik vraag duizendmaal om vergiffenis," ant- woordde Achille met een spottende buiging voor Dolly, die beurtelings rood en bleek werd, terwijl haar oogen vuur schoten. „Ga heen, leelijke kikvorsch 1" riep Dolly, dol woede de vuist ballende. z/Kikvorsch Ach ja, de Engelscheu schelden ons, arme Franschen, voor kikvorscheu," luidde het kwaadaardige antwoord. //Welnu, lieve jufl'er, gij zijt geen kikvorsch, ge lijkt meer op een groeue sprinkhaan in die prachtige japon. Eu uw hoofd lijkt wel het hoofd van Medusa Zijn die kruilen allemaal adders, die mij willen bijten Thans volgde geen lachen en giegelen, daar Dolly zich omkeerde en tot Mr. Winter zei ,Ik ben hier niet gekomen om beleedigd te worden. Ge zult het nu zonder mij moeten doeu mijnheerIk zing vaudaag nietEn zij giug heen. siguor, breng haar weer hier. Zonder Dolly Star loopt alles verkeerd 1" Giotto volgde het hevig snikkende meisje en slaagde er met veel moeite in, haar in zijne zit- kamer te krijgen. Toen zeide hij ffHet is voor u zeer onaangeuaam, juffrouw Star, doch ge moet geen aandacht schenken aan hetgeen die on be schaamde bediende zegt. Hij is door mylord als het ware vertroeteld, en wij alien keuren zijn on beschoftheid af. Wij kunnen den lofzang zonder u niet ten gehoore brengenik bid u dus, kom en ga weer met mij naar de galerij." „Teruggaan naar de galerij, signor Nooit Ik zing niet meer nooit meerHet zingen Yolgens den correspondent van de //Standard" te Moskou worden Russische troepen saamgetrokken in Transbaikalie. Tien treinen met troepen ver- trekken dagelijks naar oostelijk Siberie, waar binnenkort 100,000 man bijeen zullen zijn. Van daar kunnen ze, zoo noodig, onmiddellijk doorge- zonden worden naar Mandsjoerije. Te Kief hebben weer ernstige onlusten plaats gehad. In verscheiden fabrieken moeten de werk- stakers machines enz. vernield hebben, en toen de troepen tusschenbeide kwamen zijn er tal van menschen gedood en gewond. Goederentreinen loopen nog met, de spoorwegdienst is slechts ten deele hervat. De Berlijnsche correspondent van de //Daily Chronicle" vernam, dat Odessa in staat van oproer verkeert. Het landvolk uit den omtrek der stad maakt gemeene zaak met de opstandelingen. Troepen zijn in grooteu getale naar de stad ge- zonden, en generaal Wahl is er uit Petersburg heen gegaan. 6 en 7 der wet van 16 April 1896, 100 percent vermindering genieten op het te hunuen name uitgetrokken belastingbedrag. Teneinde te voorkomen, dat personen die dienst doen als hulpbesteller of hulpbode, hieruit aanspraken op een latere vaste benoeming bij de administratie der posterijen en telegraphie meenen te verkrijgen, hetgeen volstrekt niet het geval is, heeft de directeur-generaal bepaald 1. dat de directeuren bij voorkeur als hulp besteller in dienst moeten nemen personen, die reeds een of ander bedrijf uitoefenen, dat zij als hulpbesteller niet behoeven te laten varen 2. dat deze personen daarenboven zoo mogelijk gekozen moeten worden uit hen, die de leeftijdgrens voor toelating als vaste besteller of postbode reeds hebben overschreden 3. dat de als hulpbesteller in dienst genomen personen vooraf eene schriftelijke verklaring moeten onderteekenen, welke behelst, dat zij zich bewust zijn, geenerlei aanspraken op eene vaste benoeming an het hulpbestellerschap te kunnen ontleenen. van Prov. blad no. 61 bevat een kennisgp^yrig van den Commissaris der Koningin dat de p^ening der jacht op klein wild is bepaald als vcngt a. in den Damespolder en in den Anna- Mariapolder, op 29 Augustus 1903, met zons- opgang, met uitzondering van de jacht op hazen fazanten, welke op 1 October d.a.v., met zonsopgang, wordt geopend b. in het overige deel der provincie, op 1 September 1903, met zonsopgang, met uitzondering l de jacht op hazen en fazanten, welke op i October 1903, met zonsopgang, wordt geopend. Voor de geheele provincie zal de korte jacht geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Ter uitvoering van de Kieswet, voor zooveel de administratie der directe belastingen aangaat, bepaald, dat in de opgaven van de directe belastingen moeten worden begrepen de pels^uen, aan wie geen aanslagbiljet voor de pefsoneele belasting wordt uitgereikt, wijl zij, ingevolge^rtt^ bezorgd mij niets dan moeite en vernederiug. Ik heb niets anders dan onaangenaamheden gehad sedert er werk gemaakt wordt van mijne stem. Aan tafel wordt ik geplaagd door mijne mede- dienstboden, en mijn voorkomen, waarop vroeger niemand lette, wordt nu bespot. Om mijne kleeding wordt gelachen. Ik ben arm is het aan mij te wijten, dat ik nooit mooi gekleed ben En nog veel erger nog veel erger is het, dat ik een afkeer heb gekregen van den lagen stand, waarin ik vroeger tevreden was, en dat ik verlangen heb gekregen om tot een hoogeren stand te behooren. En gij, signor, gij zijt wreed voor mij geweest Waarom hebt ge in mij eene hoop opgewekt, die mij op dit oogenblik ongelukkig maakt, en die in de toekomst nimmer vervuld kan worden Waarom deed ge dat z/Spreek zoo niet, juffrouw Star, en denk ook niet zooA1 deze kleine onaangenaamheden zullen spoedig voorbij zijn, en dan zult ge blij zijn, omdat uw kansen op het verwezenlijken van uwe hoop steeds grooter worden. Dan zult ge mij dankbaar zijn z/Blijde? Spoedig voorbij Ge weet niet, wat ge zegt, mijnheer, of ge misleidt mij opzetteljjk Zal mijn nederige afkomst vergeten worden? Zullen de menschen ooit ophouden met schimpen en spotten Ach, misschien gelooft ge dat maar gij zijt schoon, gij zijt een fijn heer niemand bespot u Gij kunt onmogelijk beseffen, wat ik lijdt. Gij zijt wreed, omdat gij dit niet kunt beseffen. Ik heb het wel gezien, hoe uw voorhoofd zich rimpelde en hoe er een glimlach over uw gelaat vloog. Ik weet, wat ge toen dacht. Gij kunt u niet in mijne plaats gevoelen, en daarom zijt gij wreed." Dezer dagen deden in verschillende bladen hoop- voile berichten de ronde omtrent de Ter Neuzensche staalfabriek, geruchten, waaruit men zou kunnen afleiden dat een begin der werkzaamheden zeer aanstaande was. Wij kunnen deze geruchten tot ons leeawezen niet bevestigen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat er niets bekend is van overname der fabriek door eene groep Amerikanen. Wel is men steeds in onderhandeling, doch dat is niet vandaag of gisteren begonnen, reeds voor het stilvallen der werkzaam heden waren onderhandelingen aangeknoopt. En zooals deze steeds zonder resultaat gebleven ziju is er ook thans nog geen uitzicht op een voor het aanvangen der werkzaamheden gunstigen uitslag. Wat die vermoedens heeft kunnen opwekken is misschien de omstandigheid, dat door eene Belgische en ook door eene Duitsche fabriek eenige wagons met machines en onderdeelen zijn aan- gevoerd. Deze stonden evenwel reeds voor lang ter verzending gereed en thans is men daartoe overgegaan. Het staat evenwel niet het minst in verband met eene overname der fabriek. //Zoo, kan ik mij niet in uwe plaats gevoelep vtoeg Giotto, diep ontroerd door hare woorjj zijifa ruime jas losmakende, liet hij die op i vallenN. //Kijk eens hier, meisje," zeijjer'n^ en zich omke«rende, stapte hij naar het venster. Een levendig gevoel van berouw en zelfverwijt vermeesterde Dolly's hart, toen zij het oog op zijne gestalte liet rusteu en bemerkte, dat hij tusschen de schouders een misvormden rug had. Zij had wel hooren zeggen, dat de signor door eeu ongeluk eenig lichaamsgebrek had gekregen, maar zijne slanke gestalte en de ruime overjas, die hij droeg, zooals de vreemdelingen alien op het kasteel, ver- borgen het gebrek zoo goed, dat zij zelfs geen zwak vermoeden had, waarin het gebrek van den signor bestond. Hij keerde tot haar terug, nam de overjas op en trok die weer aan. Toen zeide hij//Zeg nu nooit weer, dat ik niet gevoelen kan. Ik was ongeveer zoo oud als gij nu zijt, ik hoopte en verlangde innig naar dezelfde loopbaau die thans voor u open ligt. Ik dacht slechts aan een kun- stenaarsleven en aau een beroemden naainik wilde een dankbaar publiek voor mij zien dat ik kon betooveren met de tonen, welke ik aan mijne viool outlekte, ik wilde de eerste onder al de violisten der wereld worden dat was mijn eer- zucht, en de menschen zeiden, de voornaamste violis ten zeiden, dat mij eeu schitterende toekomst wachtte. Ge hebt me schoon genoemd ja, op zestienjarigen leeftijd was ik schoon van lijf en leden en schoon van gelaat maar toen kwam ditdoor de hand mijns vaders. O, als gij klaagtoveruw lot en gelooft, dat het zoo hard is, denk dan aan mij en ge zult nooit weer klagen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1