A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad turner voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 60 M3. GRINT, No. 4418. Zaterdag 15 Augustus 1903. Herbesteding. 43e Jaar^ang Buitenland. (jemengde beriehten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. van 36 c. HI. TER NEUZEN, 14 Augustus 1903. De Spookvisscher. SEIZESSCHE C01IRA5T. Per drie maandep binnen Ter Neuzen 1,—. Pranco per post': Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit bind verncliijnt Vi Woemdag- en Vri.i.l»mav.u.'Kt'/onrier.i op ree»t<l.tgt-n. I.iJ J<- Firnm 1». J. VK HK If Ter ttewseii. Voor de gemeente HONTENISSE wordt prijsopgaaf gevraagd voor de levering op keur en vrij op den will der haven van Walsoorden van l)e prijsopgave moet geschieden vddr den 20 Aug. e. k. ten gemeentehuize. Levering voor den 15 September e. k. De Burgeoieester, K. J. A. G. COLLOT i.'ESCURY. Woensdag werd door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage aanbesteed het onderhouden van het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen, van den dag der keunisgeving, van de goedkeuring der aanbestediug tot en met 81 December 1905 (raming f 580.) Hiervoor werd, zooals wii reeds in ons vorig nummer meldden, het minst iugeschreveu door den heer G. J. Balkenstein voor 523. Verder schreven in de heeren J. A. Rijnberg voor 569, D. de Smidt voor f 555 en A. C. Rijnberg voor 540. Aan den candidaat-veearts L. J. Colsou van Hontenisse is na afgelegd examen het diploma als veearts uitgereikt. De St. Ct. bevat de statuten van de coopera- tieve boerenleenbank te Kloosterzande, gemeente Hontenisse, gevestigd te Kloostcrzande en omvat- tende het gedeelte van de gemeente dat ligt ten noorden van den Boodeloodijk en ten westen van de Weststraat. Haar doel is ter verbetering van bet landbouw- bedrijf a. aan vertrouwbare medeleden geld voor te schieten b. aan iedereen gelegenheid te geven om be- schikbaar geld veilig te beleggen c. een fonds te vornien. Hulst. Vau wege de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen zal tot eene aanmerkelijke verandering van het siation alhier worden overge- gaan. De lokaleu van het station, die thans voor kantoreu en visitatiezaal dienst doen zullen worden ingericht voor woniug vau den chef, ter- wijl een nieuw deel zal worden bijgebouwd met ruime bergplaats voor verschillende goederen. De inrichting daarvan wordt zoodanig, dat men aan rechten onderhevige goederen gelijkvloers van de wagens in het magazijn kan lossen. Ook de tram zal aan dit magazijn kunnen laden en lossen. Bij onderhandsche besteding is de uitvoering van het werk gegund aan een Belgischeu aannemer, voor 15000 francs. Koewaclit. Evenals op andere plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden hier pogin- gen aangewend tot het oprichten van eeD Boeren- boud met daaraan verbonden Boereuspaar- en leen bank. Tot dat doel zullen de heeren Tb. Buijs rogge„ kapelaau te St. Jansteeu eu H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, ten huize van den heer H. D. IJsebaert eene leziug houden eu wel op Zaterdag 15 Augustus. Men verwacht, dat deze leziug door een groot aantal landbouwers eu pachters zal worden bijgewooudwant iedereen zal zeker gaarne ktnnis willen maken met deze voor den landbouw hoogst uuttige vereeuigingen. St. Jansteen. Dinsdagnacht is vau eene weide waar vlas gereept werd eene vrij groote hoeveelheid lijuzaad ontvreemd. Ook het zeil, waarop d werkzaamheden geschiedden, is meegenomen. De bestulene L. de W. heeft aaugifte gedaan bij de politie, die te vergeefs naar de daders zoekende is. Ook wat betreft de inbraak bij Vercoutereu is men nog niet positief gevorderd met het onderzoek. Toch schijnen tegen iernand uit onze gemeente zelve verdenkingen te bestaan. Saloniki, 12 Augustus. De opstand verbreidt zich naar het Oosten. Volgens de laatste berich- ten uit Monastir zijn Klisoera en Pissordere den 9en door de opstandeliugen bezet. Er wordt hevig gevochteu te Djavat bij Monastir. Men zegt dat Turken besloten hebben, den Oostenrijkschen consul te vermoorden. Te Monastir heerscht een paniek wegens de dreigende houding der soldaten. De politie zegt dat de Fransche en Italiaansche consuls in levensgevaar verkeeren. Men beweert dat Bulgaren de bewoners vau het groote Turksche dorp Kenali, bij Monastir, omgebracht hebben, slechts twintig zouden ontsnapt zijn. Gisteren seinde de militaire overheid te Saloniki naar Konstantinopel dat het uitbreken van den algemeenen opstand op Vrijdag vastgesteld was, en dat men voor niets kon instaan tenzij nog negen bataljons als versterking gezonden werden. De Porte is dadelija daarop begonnen met het aanwerven van 2000 mobammedaansche gendarmes voor den dienst te Saloniki. Saloniki, 12 Augustus. Gisteravond om 10 uur zijn de brug van Gergeli en een pakhuis te Tsibeftsje met dvnamiet vernield. De opstand breidt zich uit. Op SO K M. van Saloniki is een sterke bende opstandeliugen gezien. Er komen 24 bataljons uit Azie. Belgrado, 13 Augustus. De Koning heeft aan Avakoemovits opgedragen een nieuw ministerie te vormen. Gisteren had de ministerraad besloten af te treden en heden nam de Koning het ontslsg aan. Londtn, 13 Augustus. Bij de indiening van de Indische begrooting in het Lagerhuis stelt Lord George Hamilton de gunstige vooruitzichten van Indie in het licht. Sprekende over het plan om de bezetting in Zuid-Afrika ter beschikking- van Indie te houden, wees hij op de voordeelen van dien maatregel. Hij betreurde, dat er in Indie verzet tegen was. Op de vraag van Samuel of het plan opgegeven is, antwoordt Hamilton Ik wacht het vertoog van de Indische regeering, inaar als Lord Curzon en Lord Kichener beiden er tegen zijn, kan ik bij het departement van oorlog niet aaudringen op een verhooging van uitgaven, die het bereid was te dragen ten einde een reserve in Zuid-Afrika ter beschikkiDg van Indie te houden. Brodrick zegt: Zoolang de zaak niet geregeld is, is het plan, alleen de kazernen af te maken voor de troepenmacht die oorspronkelijk voor Zuid-Afrika bestemd was, nl. 15,000 man. Men gelooft algemeen in parlementaire kringen, dat het plan opgegeven zal worden. Een man uit Ewijk, die bij vergissing in de tram naar Neerbosch had plaats genomen terwijl hij in de Maas- en Waalsche tram moest zijn, sprong Zaterdagavond even buiten Nijmegen uit de in voile vaart zijnde stoomtram. Hij deed een geweldigen slag tegen den grond en werd met eene zeer ern- stige hoofdwonde opgenomen. Hij klaagt over ondragelijke pijn in den rug en zijn toestand is zeer zorgwekkend. De bierbrouwersknecht C. J., werkzaam bij den heer J. van Gastel te Etten (Nbr.), had Woensdag het oiigeluk in den kokenden brouw- ketel te vallen en zich daarbij zoodanig te branden, dat hij onmiddellijk naar het gasthuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. De schilder Mutsaers, indertijd verdacht van mooTd op Maria Kessels te Tilburg en in den laatsten tijd verblijf houdende te Antwerpen, is aldaar verongelukt. Op een ladder staande, werd hij door eene brouwerskar omvergeworpen en overreden. Aan het D. v. Nbr. was medegedeeld dat Mutsaers, in ge»aar van sterven, bekend zou h'bhen de moordenaar van Maria Kessels teziju. Ter bevoegder plaatse te Breda en te Tilburg is echter van een bekentenis van Mutsaers niet bekend. Toen de gemeente-politie te Dieren zekeren B. S. uit het arrestantenlokaal wilde ontslaan, was de vogel reeds gevlogen. Met het hout van de privaatton had hij in den buitenmuur een gat van 73 c. M. breedte en 28 c. M. hoogte gebroken, waardoor hij was ontvlucht. Ter gelegenheid van de Haarlemsche kermis hebben de zakkenrollers weder geducht hun slag geslagen. Alleen Zondag en Maandag zijn vermoe- deiijk oDtrold een viertal horloges en twee portemon- naies, de een met 11 de ander met 200 gulden. Hij had instructies. De Hooge Brug te Breda gerepareerd, en er morgen geen rijtuigen over. Wel voetgangers. Maar nu gebeurde dezer dagen, verhaald het D. v. N.-B., dat een heer met een fiets voor de brug kwam. Halt, zei de daar gestatiouneerde politie-agent, u moogt er niet over. Waarom niet? De brug is alleen toegankelijk voor voetgangers. Goed, dan zal ik miju fiats bij de hand leiden. Mag niet. Dan zal ik miju fiets op den schouder nemen. Mag ook niet. He? Neen, mijnheer 't mag niet. Maar ik ben dan toch een gewoon voetganger, als ik met mijn fiets op mijn schouder over de brug wandel Kan wel zijn, mijnheer, maar u moogt er niet over. Juist kwam er een bakkersknecht aan met een mand brood op den schouder. Die werd ongehinderd doorgelaten. De heer met de fiets zei natuurlijk dat 't precies hetzelfde was of je een fiets of wel een mand met brood op je schouders hadt. De politieagsnt vond dat ook, maar hij had zijn instructies, zeide hij. Nu, die waren dan toch wel 'u beetje zonderling. Maandagavond is te Brussel een kermistent, la Piste Aerienne Mortelle, toen vier wielrijders hun laatste en gevaarhjke oefening in de hoogte deden, een hunner op den grond gevallen. Het slachtoffer werd naar het St. Pietersgasthuis vervoerd, waar de dokters zeer gevaarlijke en erge inwendige kneuzingen constateerden. De toestand van den wielrijder is hoogst bedenkelijk. Alweer een spoorwegongeluk in de buurt van Krakau Een personentrein is op een goe- derentrein geloopen. Elf wagens ontspoorden en 21 reizigers werden gewond, doch slechts licht. Op een namiddag ging ik per stoomboot over het Plattenmeer van Siofok naar Fiired. 't Was op een Vrijdag en ten overvlo^de onweerde het verschrikkelijk. Ik was de eenige reiziger, die zich op het dek bevond, want een sterke noordenwind' be- roerde het meer tot den bodem. Onze oude stoomboot danste op de golven, groote golven sloegen telkens over het dek en witte water- vogels draaiden krijschend boven ons. Met zulk weer sta ik dolgraag aan bakboord om de golven op het. scbip te zien aanrollen en ze dan vervolgens als in damp te zien over- gaan. Midden op het meer gekomen, scheen het als was men op de zee. Nergens was land te bekennenniets dan schuimende, steigerende golvenmassa's. Op bet dek bevonden zich, buiten mij, nog de stuurman en een scheepsjongen, dien men echter veel beter scheepsgrijsaard noemen kon, want zijn haar en baard waren grijs en hij was bijna blind. Toch verrichtte hij zijn dienst als matroos heel goed. Zie je dat, gindszei ik tot den oude Dat zwarte, midden in 't water Hij verzekerde iets te zien, maar natuurlijk zag hij geen steek. 't Lijkt wel een kaan Waarachtig, 't is een kaan Maar wie krijgt het in z'n hersens bij zulk weer met een kaan uit te gaan. Dat is God verzoeken Dat zal de spookvisscher zeker zijn Ik spitste de ooren, want meer dan waar- schijnlijk stuitte ik op een volkssage. Wie is dan de spookvisscher O, dien kennen wij alleen, die in de omgeving van het Plattemeer wonen. Het is een spook, dat in de andere wereld gedoemd werd om in zulk weer op de vischvangst te gaan. Wat voor kwaads heeft het dan in deze wereld gedaan Ik zal u de historie vertellen De grootste zegen van het Plattenmeer is de gardavangst. Deze visch trekt, evenals de haring, in scholen. Boven, op de bergen bij Tihany, ziet men ze reeds van verre aankomen een breede zilveren streep op de oppervlakte van het water. Ieder visscher haast zich zijn kaan te bereiken, terwijl de waehter op den top van den berg seint in welke richting de visschen zwemmen. Is de school omsingeld, dan J a, dat weet ik al. Nu, op een Zondagmorgen, toen alien naar de kerk gegaan waren, zag de wachtheb- bende schipper van zijn hoogen post de zoo begeerde visschen naderen. Een bode ijlde naar het dorp, doch alien waren in het bedehuis. De man aarzelde geen oogenblik. Hij stormde de kerk binnen, onder het schreeuwen van „de garda komt". En alle visschers liepen weg, naar hun booten. Doch God strafte deze schen- ding van Zijn Heiligdom. Toen de booten van den oever gestooten waren, stak een geweldige storm op en zij, die met ledige booten het land bereikten, konden van geluk spreken. Den Godslasteraar echter zag men nooit weer zpn hebzucht stortte hem in 't verderf. Van den bergtop af had men hem aldoor visschen in zijn kaan zien scheppen, tot plotseling visscher en kaan in de diepte verdwenen waren. Sedert bevindt hij zich meestal tijdens stormen op het meer, evenals nu. Hij bedient zich van stuur noch roeispaan, alleen van zijn schop, waarmee hij de massa visschen uit zijn vaartuig tracht te wi-rpen. Stellig spookt hij nu ook weer: hier woont hij. Alle goede geesten loven God den Heer. Dit was niets dan een gewoon, dwaas sprookje, dat echter interessant begon te worden, toen het zwarte voorwerp ons schip naderde en bleef naderen. Wonderlijk De wind blies uit het Noorden, de kaan echter naderde van het Zuiden, dus tegen den wind en danste van den eenen golvenberg op den anderen. Ik zette mijn verrekijker voor de oogen. In het vaartuig bevond zich slechts een menschelijk wezen, dat zich voortdurend bukte. De man hanteerde stuur noch roeispaan, doch alleen zijn schop en desniettegenstaande naderde hij met een verba- zende snelheid, dat het scheen, alsof hij ons vaartuig wilde overvaren. En dit had volop werk om zich door de woelende golven te werken. Nu was dat nietige scheepje zoo nabij, dat men het gelaat van den man, die er in zat, kon onderscheiden. Nooit zal ik dien aanblik ver- geten. Zijn hoofd was onbedekt en zijn haren fladderden in den wind. De eene helft van zijn hoofdhaar was, evenals die van zijn baard, grauw, de andere zwart. Het doodsbleeke gelaat was strak en onbeweeglijk, de mond wijd geopend, zijn oogen met bloed doorloopen. Hij was nauwelijks nog twee scheepslengten van ons verwijderd en nog altijd hield hij op onze stoomboot aan. Onze stuurman riep hem toe, de scheepsjongen luidde de bel en de ijlings te voorschijn gekomen kapitein gaf het nood- signaal, doch het spook zag of hoorde niets en schoot met bliksemsnelheid ons vaartuig tegen. Plotseling een wending, de notedop kwam een oogenblik naast ons om daarna weer even plotseling ons vooruit te Snellen. De man had ons geen oogenblik aangezien, ons misschien niet gezien. Ik had de zonderlinge verschijning, nauwelijks vijftig pas van mij verwijderd, met m'n eigen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1