Telegrafische berichten. h^nchter TER NEUZEN, 12 Augustus 1903. Moord te Kuitaart. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De Haagsche Kroniekschrijver van deN. Gron. Ci. schrijft o. a. ffla 't op dit oogenblik zeer kalm in de staat- kundige kringen, in de ambt.enaarswereld, die in ons Haagje een niet onbelangrijken factor uitmaakt in de gansche samenleving, heerscht nog al be- weging, door allerlei oorzakenaanstaande pro motes en verplaatsiugen, opheffiug van de afdeeling eeredieust' bij financien, gedwongen aftreding bij meer dan een departement van oudjes, die te laug reeds achter de lessenaars pijpjes gerookt hebben, streng toezicht ook op 'i zedelijk gehalte van het hoogere bureau-personeel. Jk zou van dit laatste opmerkelijke staaltjes kunnen mededeelen, vooral ten opzichte van't departement van oorlog. Gene- raal Berganeius neemt het au s^rieux met de moraliteit, ook van de hoogere heereu, en zoo staat dezer dagen een officier, die in een niet heel fijn ech'scheidingsproces is betrokkeu, verplaatsing te wachten, terwijl een nog hooger officier, aan oorlog werkzaam, op een wenk des Ministers zijn non- activiteit heeft aaugevraagd, nadat hij, in gezelschap van de gescheiden echtgeuoote van een kapiteiu, zich publiek voor een bekeud cafe aan 't lafeltje van een ander officier met diens echtgenoot had neergezet, waarop die officier zonder zijn verplichten groet aan zijn meerdere, zich verwijderde. Die officier, die tegen de discipline had ge- zondigd, rapporteerde dit zelf aan den Minister, en de heer Bergansius, wel verre van hem er hard over te vallen, gaf den hoofdofficier te verstaan dat hij den dienst binnen 14 dagen had te verlateu." De heer S. Lindeman, leeraar in wiskunde en teekenen aan de Rijks Landbouwschool te Wage- ningen is ontslagen. Naar aanleiding daarvan wordt het volgende aan het Hbl. gemeld Gehtel onverwacht is dit ontslag niet gekomen. Reeds geruimen tijd geleden kwam mij ter oore, dat het optreden van den heer S. Linde man, in eu buiten de school, in hooge mate de ontstemming der Regeering wekte. In de school, dns werd verteld, rnaakte de heer Lindeman nogal eens een uitstapje op het terrein van zijn collega een leeraar in de staathuishoudkunde, in het bijzonder om de wetteu des lauds te toetsen aan de door hem voorgestane theorieen van Marx. Nochthans, daarom is het ontslag niet verleend. De heer Lindeman, voorzitter van de afdeeling Wageningeu der Sociaal-Democratische Arbeiders- Partij, trad den 8,ten Maart voor het Comiie van Yerweer te Gouda als spreker op en ontviug een dag of tien later van de Regeering een missive waarin hem gevraagd werd of hij erkeude in zijn daar uitgesproken rede gezegd te hebben, dat Minister Kuyper 25 jaar Jang, zij 't niet bewust, dan toch onbewust een huichelaar was geweest verder doelende op het oproepen der lichtingen, dat onze zonen en broeders worden gedwongen om zich in een apenpakje te steken om de Re geering in htar misdadig pogen te stenuen. De heer Lindeman autwoordde daarop, dat hij te Gonda niet als leeraar der R. Landbouwschool was opgetreden en dus ook geen verantwoordiug aan de Regeering meende schuldig te zijn: dat hij echter wel wilde mededeelen in welk verband de bedoelde zinsneden waren gebezigd. Geruimen tijd daarop hoorde de beer Lindeman niets van de zaak, totdat hem eeuige maanden later door de Regeering werd verweten op de be- wuste vergadering te Gouda alle middelen, dus ook gewelddadige, te hebben aangeprezen, om de tot- standkomiug der dusgenaamde dwaugwetten tegen te gaan. Alsnu werd van hem een verklaring verlangd, waarin hij erkende zich desiijds niet bewust te zijn geweest van de misdadige bedoelingen van het Comitd van Verweer en de belofte om nooit weer aan een dergelijk avontuur mee te doen. De onderleekening van deze verklaring werd echter door den heer Lindeman geweigerd, waarna, nadat over en weer nog eeuige stukken werdeu gewisseld, het ontslag volgde. De hedennamiddag alhier gehouden vergade ring van de ledeu der laudbouwvereeniging ^Door eendracht sterk" was zeer slecht bezocht. Be- sprekingen werden gehouden over het oprichten eener cooperatieve kuustmestfabriek. Door de aanwezigen werd voor 65 aandeelen a/10 ge- teekend. Met ingang van 1 September a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's Rijks belastingen P. J. le Grand, van Well (tijd.) naar IJzendijke D. C. van der Hooft, van IJzendijke (tijd.) naar AardenburgP. Boudens Az., van Aardenburg naar Vlissingen (stad); C. J. van de Walle, van Sas van Gent naar AardenburgK. Molenaar, van Sluis naar Sas van Gent; J. van der Werf, van Aardenburg naar SluisW. Jansen, van Hontenisse naar Hansweert; F. B. Tas, van Hoede- kenskerke naar HontenisseA. Sonnevijlle, van Oostburg naar HoedekenskerkeJ. Kesteloo, van Kauter naar OostburgD. C. Verpoorte, van Hansweert naar Kauter; C. R. Jansen, van Sas van Gent, doch gedetacheerd te St. Jansteen, naar Hansweert. In den loop van de maand September zal te Hulst de opening van de stoomtram Hulst Walzoorden en de aansluiting met de haven te Walzoorden feestelijk gevierd worden. De Minister van Waterstaat en aodere autoriteiten zullen tot bijwoning daarvan worden uifgenoodigd. Aan den westkant van den Mosselpolder en den Kleine Stellepolder nabij Philippine bevindt zich een groote uitgestrektheid schorgrond, die thans opgemeten wordt, in verband met het voor- nemen der regeering om deze buitengronden te bedijken. Deze gronden bestaan uit eene dikke zware kleilaag en zullen bij indijking, nu het land zoo hoog in prijs is, een groote winst voor het rijk opleveren. (VI. Ct.) Te St. Laureijns, aan de Belgische Neder- landsche grens zijn tegen een ruim 30tal land- bouwers uit westelijk Zeeuwsch Vlaandereu een 50tal processen-verbaal opgemaakt die huu vlas aldaar kwamen leveren met twee aan elkander gekoppelde wagens, zonder dat bij den tweeden wagen een persoon liep, wat in Belgie verplich- tend is, maar waar niet op gelet werd. Het ver- scherpt toezicht vond hieriu zijn oorzaak dat er een dag te voren een jongetje onder een wagen geraakte. De betrokken landbouwer moest hier- voor een borgtocht storten van 150 francs. Hoek, 12 Augustus. Toen Zoudagavond eenige jongelui per fiets huiswaarts keerden, ontmoetten zij zekere J. D. die te voet zijude het overblijven- de deel van den weg voor zijn persoontje te klein scheen te vinden of wellicht zijneu volgens gerucht reeds eerder bestaan hebbende fietsenhaat voelde opkomen. Hoe het zij, gemelde J. D. wierp eene uit het clubje, de dochter van den landbouwer J. R. alhier, omver met het gevolg, dat de fiets deerlijk gehavend werd en de berijdster genood- zaakt was met haar wiel van rol te verwisselen. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. Sas van Gent, 12 Aug. Bij de gisteren alhier gehouden herveiliug van de 7 perceelen bouwland in den Nieuwen Westdorpepolder, werd het hoogste bod gedaan door den heer E. B. Dumoleijn, notaris te Hontenisse ad f 19150 per massa, voor welke som het land werd ingehouden, waarna het onder- hands verkocht is aan de kinderen Dumoleijn te Sas van Gent en Hontenisse. Zuiddorpe. Maandagmorgen woedde boven deze en de omliggende gemeenteu Koewacht en Over- slag een kort, doch hevig onweder. Eensklaps sloeg de bliksem op het dak van de woning van J. D. vernielde een rij dakpannen, drong door den schoorsteen in een der kamers, waar hij eenige schade aanrichtte. Rilland Rath. Ook het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. alhier, zal eerlang een orgel bezitten. Besloten is een hieuw pijporgel te doen bouwen en dat op te dragen aan den heer A. S. J. Dekker te Goes. Men meldt ons Toen de timmerman Swagenmakers, van Kuitaart, gisterennamiddag op de hofstede van F. Koole aldaar bezig was nieuwe planken aan te brengen in den veulenstal, hoorde hij bij het kloppen met een hamer tegen de dubbele schutting een ver- dacht rinkelend geluid. By onderzoek vond hij in eene opening tus- schen de planken, verborgen tusschen wat hooi en stroo, een blikken bus, waarin enkele Holland- sche en Belgische bank- en muutbiljetten en daar- nevens een grauw linnen zakje met Hollandsch en Belgisch zilvergeld, totaal ruim 350. Door den kommandant der marechaussee te Hontenisse, die verwittigd werd, is het geld in beslag genomen en der justitie van de vondst kennis gegeven. Aan een der geldstukken kleefde bloed. 's Gravenhage, 12 Aug. Bij de heden alhier gehouden aaubesteding van het onderhouden van het post- en telegraafgebouw te Ter Neuzen, tot ultimo December 1904, was minste inschrijver de heer G. J. Balkenstein te Ter Neuzen, voor f 523. Naar aanleiding van het treurig ongeval op de hofstede van de familie Hoste onder Sint Kruis, meldt men ons J. 1. Zaterdag is de justitie uit Middelbnrg alhier aangekomen teneinde een nader onderzoek in te stellen, waaruit is gebleken het neger.jarig zoontje van den landbouwer Hoste heeft bekend dat hij zijn 14jarige broeder Hypolite met een mesje in den buik heeft gestoken uit boosheid van door dezen ontvangen slagen, omdat hij zijn zusje een klap had gegeven doordien deze hem een bidprentje, dat hij ontvangen had en liet zien, afnam en verscheurde. De getroffene is kort daarop door inwendige verbloeding over- leden, daar geneeskundige hulp niet meer kon baten. De toestand der familie laat zich onder deze treurige omstandigheden begrijpen. Bij bevelschrift der arrondissements-recht bank te Middelburg is de voorloopige gtvangen- houding van S. K., verdacht van den driedubbelen moord te Kuitaart, weder met dertig dagen verlengt. Hulde aan Tromp. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat het vierde pantserschip type jKoningin-Rengenles", waarvan de kiel gelegd is op 's rijks werf te Amsterdam op 2 Mei 1903, den naam zal voeren van /Marten Harpertszoon Tromp," ter herinnering aan den luitenant-admiraal van Holland en Friesland, die na een eervolle loopbaan op 10 Augustus 1653 in den zeeslag bij Terheide aan het hoofd van's lands vloot strijdende roemrijk het leven liet. In verband met den in den nacht van Zoudag op Maandag in het post- en telegraafkantoor te Cortgene gepleegden diefstal met inbraak, wordt nader gemeld, dat de dibf of dieven de spanning van het raam hebben geforceerd en dit daarop hebben opgeschoven, waardoor zij zich toegang tot het kantoor hebben verschaft. Het outvreemde be- draagd een som van circa 200. Het kantoor werd, wegens afwezigheid met verlof van den directeur-brievengaarder waargenomen. ^p 19 Februari brandde op de Groote Markt ie Bergen op Zoom het cafe Lint af. Bij het opbouwen bemerkte men Zaterdagavond ver- zakking van het belendend perceelen gister- morgen is dat geheel ineen gestort. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, doch debewoner van het ingestorte huis heeft met zijn pand zijn verwoest meubilair te betreuren. Ter audere zijde is thans ook scheuring in den muur van het cafe De Vijzel waargenomen, zoodat dit op last van de politie is ontruimd. Het te De Bilt vermiste knaapje is, nadat het een nacht en een dag in de bosschen had rondgezworven, door den statioDchef teruggebracht. Hij vond hem nabij het zandgat in de Biltsche duinen, waar hij rustig te slapen lag. Naar men verneemt moet hij uit vrees voor straf de ouderlijke woning zijn ontloopen. Men schrijft uit Bameveld Zondagavond bevonden zich een drietal boereD- knechls uit Essen in het naburige De Valk, waar zij o. m. zongen dat de Essenaren nooit verloren gaan. Dit scheen voor de bewoners van De Valk een soort uitdaging te zijn, althans de 17jarige aldaar wonende boerenzoon H. H. riep z/De Valk boven". Nauwelijks had hij deze woorden geuit, of een der drie genoemde boerenknechts, zekere J., trok zijn me8 en stak hiermede H. in den rug. De toegebrachte wonde is zoo diep, dat zij levensgevaarlijk schijnt te zijn. Maandagmiddag reed te 's-Gravenhage een voile omnibus, komende van de Weimarstraat, bij de Koningin Emmakade een kar beladeu met steenen aan. De boom van de omnibus brak eu de paarden sloegen op hoi. In de Prins Hen- derikstraat werd een dokterskoetsje omvergeworpen. De koetsier van het koetsje viel van den bok en de wagen werd geheel vernield. Eenige passa- giers sprongen uit den bus en verwoudden zich. De personen, die waren blijven zitten, kwamen met den schrik vrij. Bij de Tasmanstraat werdeu de paarden tot staan gebracht. Men schrijft uit Barneveld aan de N. R. C. Zondagavond hadden een zestal boerenknechts de verregaande baldadigheid zich tot het buis van den arbeider A. D., alhier, met geweld toegang te verschaffen en zijn huishoudster van haar bed te halen. Nadat zij zoowel den arbeider als de vrouw ernstig hadden mishandeld, hebben zij laatstgenoemde totaal ontkleed en naakt de heide opgejaagd, onder bedreiging dat, wanneer zij durfde terugkeeren, zij haar zouden vermoorden. Zondagnacht kregen de bootwerker S. en zijn zoon in een cafe op den Binnenweg te Rot terdam woorden met een vijftal andere bootwerkers. Hun werd verweten dat zij tijdens de jongste staking doorgewerkt hebben en daarom wilde het vijftal nu met hen vechten. De bootwerker S. wilde hiervan niets weten en verliet na nog eenig gekibbel en nadat er al voorgesteld was om den twist af te drinken, met zijn zoon het cafe. Het vijftal volgde hen de straat op en ter hoogte van het Gasthuisslop kwam het toen toch tot een kloppartij. De 17-jarige smidsknecht C. A. Vester, die met bet geheele geschil niets te maken gehad had, poogde nu tusschen de kijvende en vechtende mannen als scheidsrechter op te treden, doch outving dadelijk daarop een messteek in zijn rug. De jongeman, die. het bloed langs zijn rug voelde loopen, begaf zich naar de politie en werd toen door een agent naar het Ziekenhuis gebracht. Daar bleek de wonde zeer ernstig en levensgevaar is niet buitengesloten. Heden was in dezen toestand nog geen verbetering gekomenen wordt voor het leven van den 17-jarige gevreesd. Het is nog niet mogen gelukken den dader van deze verrader- lijke toegebrachte steekwond op te sporen. De bebloede kleeding van Vester is op het politie- bureau in de Witte de Withstraat gedeponeerd. Voor zoover bekend heeft niemand het toebrengen van den steek gezien. In verschillende bladen is dezer dagen het bizondere feit vermeld, dat te Zandvoort zoet water uit de zee wordt opgepompt. lets dergelijks geschiedt op de Groninger wadden reeds sedert onheuglijke tijden. Op de kwelders toch tusschen den Noord- en Negenboerenpolder wordt zo»t water opgepompt tot drenking van het buitendijka grazende vee, dat van uitstekende kwaliteit is. Bij hooge vloeden komen de pompen natuurlijk onder water en moet het bovenstaande eerst weg- geworpen worden. (Tel.) Naar Het Volk meldt is bij het 5e regiment lufantene te Amersfoort een onderzoek aanhangig Eremaakt naar de handelingen van den kapitein I. A. Nieuwenhnys, die bij de exercitie een zijner jonge milicieus heeft geslagen en de door bedoel- den milicien deswege ingebrachte klacht trachtte te sluiten. Zaterdagavond omstreeks 8 nre ontstond in de Zwaneugas te Nijmegen tusschen eenige bure/, twist, die echter zeer onbeduidend was. Bij die gelegenheid werd zekere J. 8., een 38j»rige opper- maD, door zekeren W. E. zoodanig tegen de straat geworpen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Hij is naar het R.-K. ziekenhuis aldaar vervoerd zijn toestand is hoogst ernstig, daar door den val een schedelbreuk is ontstaan. Hoe snel een haas loopt. Een spoorwegmachinist zag naast de rails, een I 25 meters voor de machine een haas opspringen en steeds voor den trein uit loopen. ,/Wacht ik krijg je toch dacht hij en vermeerderde de snel- j heid, maar zonder eenige merkbare vermindering vau den afstand. De trein liep met een snelheid van 47 kilometers, dus de haas insgelijks. Ten- slotte sprong hij over de glooiin* en verdween iu het struikgewas. He renpartij zal ongeveer over een lengte van 21/3 kilometer zijn gegaan. Onlangs verloren door een brand te Schijnde] een paar groote gezinnen hun woning. Om daarin nu zoo goedkoop mogelijk te voorzien, is een middel bedacht, dat navolging verdient. Ieder werkman, zoowel metselaars als timmerlieden, heeft zich bereid verklaard twee dagen te komen werken, waarvan een dag gratisdus voor ieder gezin tien halven dag. Goedgezinde buren voeren de bouw- stoffen aan, zoodat de gezinnen weer spoedig een eigen huis zullen hebben. De Haagsche correspondent van de Zutphen- sche Courant schrijft Een rijk rentenier kwam bij zijn bankier met een groote kooporder in Amerikaansche aandeelen. Geld had hij op het oogenblik niet beschikbaar, maar hij zou voor dat bedrag dan maar een prolongatieleening sluiten. De bankier, ziende dat zijn client op groote schaal wilde spelen, ontraadde hem ten stelligste dit te doen. Als ge spelen wilt, zeide hij hero, waarom gaat ge dan niet naar Monte Carlo? Daar staan de kansen ten minste ongeveer gelijk. Bij dobbelen van de beurs te Amsterdam is uw kans veel slechter. Daar is men veel beter terstond op de hoogte van alle kwesties en omstandigheden, die op den prijs der fondsen van invloed zijn dan gij of wij in Den Haag. En als gij wilt verkoopen, en daartoe van hier uit order geeft, zal in den regel het meest geschikte oogenblik van verkoop reeds voorbij zijn. En nu neem ik nog aan, dat uwe belangen daar op de beurs altijd met de meeste nauwgezet- heid zullen worden behandeld, maar controle hebt gij ook in dat opzicbt zelf niet. Het is dus eigenlijk een groote domheid van bier uit zoo groote kapitalen te wagen bij een dobbelspel, waarvan de kansen zoo ongelijk. De client was boos. Hij had geen raad gevraagd en vroeg alleen ben ik er niet goed. voor Daaraan werd niet getwijfeld, maar bet einde van het discours was, dat de bankier beslist weigerde de kooporder uit te voeren. De client ging heen met het vaste voornemen nooit meer een voet in dat kantoor te zetten en een ander met zijn commissie gelukkig te maken. Hij bedacht zich echter en besloot nog een dag te wachten. Die eene dag groeide aan tot. vele en van de geheele speculatie kwam niets. Intusschen gingen de bewuste Amerikaansche. aandeelen dagelijks met percenten achteruit. Was zijn kooporder uitgevoerd, dan zou hij mL reeds tienduizend guldens hebben verloren. Dat heeft hem tot inkeer gebracht en de //lastige neuswijze bankier" is nu voor hem de financier bij uitnemendheid, zonder wiens raad hij waar- schijnlijk nooit meer zaken zal doen. Maar men kan gerust zeggen, dat niet alleen deze bankier, maar ook de tot inkeer gebrachte kapitalist tot de zeldzaamheden behooren. Groot is het aantal slachtolfers van de laatste daling. Voor de groote kapitalisten is het nog zoo heel erg niet. Zij wachten, rustig of on- rustig, af, of ook de beurs zich weer zal her- stellen. Maar de kleine kapitalisten, die prolongaties hebben gesloten, worden in de eerste plaats de dupe. Zoodra zij geen surplus meer kunnen bezorgen, wordt hun bezit tegen de laagste prijzen verkocht. En die gedwongen likwidaties zijn legio. Ik heb vroeger nooit geweten, dat de speculatiezucht zoo algemeen was doorgedrongen ook onder de kleine burgers. Elken dag hoort men van families, die verhuizen en kleiner moeten gaan wonen, omdat de heer des huizes alles verdobbeld heeft. Winkeliers, kleine ambtenaren, gepensioneerde oflficieren, weduwen, ja zelfs studenten en klerken, alles speelt mee. Zelfs werd mij medegedeeld, dat op de groentenmarkt contracten voor //Uni- ontjes" (Amerikaansche waarde) werden aange- boden. Te Hastings in Eageland is een jongman, die op een feest een joug meisje met geweld geknst had, veroordeeld tot ten maand dwaug- arbeid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2