te verpachten. Handelsbericbten. Advertentien. Vereenigde Handwerkslieden, BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Op een goeden morgen was de stad in op- schuddingeen man werd beschuldigd een anderen man vermoord en in de bron gegooid te hebben. a DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 11 Augustus 3.30 3.46 Woensdag 12 4.2 4.17 Donderdag 13 n 4.34 4.52 Vrijdag 14 5.9 5.28 Zaterdag 15 5.51 6.12 Zondag 16 7.40 8.16 Ter Neuzen. er in toe ingcent te worden. Men kent de adres«en van de anderen, en zoo hoopt men nieuwe gevallen van pokken dadelijk te weten te komen. De oefening der Engelsche vloot heeft reeda slachtoffera gemaakt. Aan boord van den le klas kruiser Ramilliea, liggende te 1 uncha], is een kstel gesprongen. Een stoker werd op slag gedood en zes officiers-machinisten en stokers werden gewond. Binnen eenige dagen zou te Berlijn voor de rechtbank komen een ernstig vergrijp tegen de zeden waarin 25 a 30 Berlijuers uit den voor- namen stand betrokken ziju. De voornaamste getuige in deie zaak is een jong meisje Frieda Sittel, een der slachtoffers, die voorloopig werd bewaakt in een opvoedingsgesticht van Teiton bij Berlijn. Vrijdagavond hebbeu echter drie gemaskerde mannen den wachter verrast en gekneveld voor het gebouw, en op elkaars schouder staande zijn ze gekomen tot aan het venster van de eel waarin Frieda Sittel was. De tralies werden doorgezaagd het raitn geopend en de bovenste der drie mannen sproug in de eel, en verscheen weer met het meisje dat slechts in een hernd gekleed was. Toen een wachteres kwam toeloopen werd zij met een revolver in bedwaug gehouden, en het brutale drietal kou ontvluchten na eerst het meisje meegebrachte kleeren te hebben aangetrokken. Natuurlijk verwekt deze schaking ouder deze omstaudigheden veel ontroering. De eerste dag van het Zaterdag begonnen proces der Humberts is beneden de laagst gespannen verwachtingen gebleven. De zaal was niet overvol en men merkte er weinige bekende persooulijk- beden op. Therese gaf blijk van een grooten woordenrijkdom, dien de president meer dan eens liet voorbijgolven, roaar gezegd heeft zij niets behalve dat zij Maandag of later zou sprekeu. Zij nam de verautwoordelijkheid van alles op zich de millioeneo, voegde zij er bij, bestaan en zij en haar medebeschuldigden zijn zoo eerlijk als maar iemand in heel Franktijk. Verder had Therese het over haar ongesteldheid, haar zenuwen en ten glotte betnigde zij haar tevredeuheid dat zij nu eiudelijk voor de gezworenen st( nd. Zij was voortdurend in beweging, uu eens het woord richtende tot het publiek en dan weer tot de jury, straks zich onderhoudeude met Labori. Naast haar zit als een onverschillig toehoorder Frederic Humbert, een houding die in overeenstemmiug is met zijn antwoorden op de vragen van den presi dent„Dat weet ik niet. Daarmede heb ik mij niet bezig gehouden." Hij toont zich veroutwaar- digd, hoewel men weet dat hij veinst, wanueer de president het leven zijns vaders tegenover het zijne stelt. Hij beklaagt zich dat hij niet uit kan spreken, doch telkens in de rede wordt gevallen, terwijl de president juist zijn best doet hem aau 't praten te krijgen hij zegt per slot van rekening nog minder dan Therese. De vragen betreffi-nde de Lijfrentenbank hebben beiden klaarbljjkelijk het meest gehinderd. Dat punt zou hedeu uader worden uitgeplozen. D E DUIKER. Het is ongelooflijk wat men soms in kleine stedekens vinden kan aan curiositeiten in ver- molmde kasten en vergeten archieven. Als men een weinig het stof en de banali- teit der tijden verwijderd, vindt men soms merkwaardige dingen. Zoo vond ik eens, in een kleine Duitsche stad, in een museum tusschen een verzameling van vogels, steenen en gipsafdrukken, de com plete uitrusting van een duiker. Op mijn verbaasden blik antwoordde mijn geleider Ja, ja, dat is het costuum van den stads- duiker. Ik stond paf. Het stadje is op een helling gebouwd en wijd en zijd is geen beek te zien, laat staan een rivier. Men zegt dat de vogels hier van dorst omkomen. Ik ken geen streek die zoo arm aan water is. Deze stadsduiker leek me dus een soort sprookjesman, een lokale grap. Neen, neen, zei mijn geleider. 'tGeval is ernstig. Wij hebben hier in de stad heusch een duiker gehad. Vertel me eens, vroeg ik ijverig. Wat steekt daar achter Voor vijftien jaren, vertelde toen mijn gids, moest de nieuwe gemeenteraad zich na de verkiezingen altijd uitputten in het vinden van baantjes voor de aanhangers zijner partij. Dat was toen noodzakelijk, want anders werd men niet verkozen. Men begon dus in de verkiezingsdagen zinspelingen te maken en na afloop kwamen de beloften en de belooningen. Nu kwam op een dag een invloedrjjk kiezer bij den burgemeester en zei Burgemeester, ik hoop dat u me niet vergeten zult. Wei neen, wel neen. Dat doe ik nooit. Maar zeg eens, wat wenschte je wel 0, ik ben met een bescheiden baanlje tevreden. En dat is Ik zou graag tot stadsduiker aangesteld worden. Stadsduiker De burgemeester sprong van zijn stoel op. Maar man, wat ter wereld zou onze stad met een stadsduiker doen Maar de man liet niet los. Hij had het zich nu eenmaal in het hoofd gezet. Vergeefs bood men hem andere baantjes aan, hij bleef er bij, hij wou duiker worden, dat alleen lachte hem toe. Als men 't niet verkoos te geven, best, dan had men het maar te zeggen, de tegenpartij zou hem met open armen ontvangen. Wat bleef dus den burgemeester anders over Hij moest toegeven en met zijn officieele onderteekening verleeride hij den man het wonderlijke baantje. Zoo kreeg de stad haar duiker. Een zeer aangenaam postje, als u wel denken kunt. En heelemaal niet vermoeiend De goede man werd dik en vet in zijn ambt en leefde uiterst vergenoegd. Geregeld eenmaal per week ging hij naar het stadhuis om zijn loon op te strijken en de rest van den tijd bracht hij door in de bierhuizen, waar hij als lustige kompaan gaarne gezien werd Het stadsbestuur wisselde, de beambten ook, hij bleef echter op zijn post. Of men hem wegens de specialiteit van zijn ambt respecteerde, of dat men hem zijn baantje liet omdat er geen andere liefhebbers voor waren, of dat hij ver geten werd, ik weet het niet. Misschien nog heden was de man stadsduiker, als niet een onvoorziene gebeurtenis hem uit zijn rust had gewekt. De magistraat kwam er aan te pas en be- paalde dat de bron moest worden onderzocht. Dat treft uitstekend, zei de burgemeester. Wij hebben een stadsduiker en die moet dus dadelijk naar beneden. De goede burgemeester scheen heel en al opgewonden. Wat een geluk voor de stad dat men eindelijk gebruik kon maken van den duiker dat bewees dan toch dat het ambt niet zoo geheel en al overbodig was. Men liet den duiker halen, maar die was volstrekt niet in zijn schik. Ik heb geen uitrusting, zei hij, hoe moet ik dan werken De man had gelijk. Hij had een uniform noodig. Wellicht hoopte hij dat men hem nu met rust zou laten Volstrekt niet, de gemeenteraad was al even ijverig als de burge meester en bestelde nog denzelfden dag een duikerpak in de stad. Het pak kwam en de duiker bekeek het, nieuwsgierig en wantrouwend. Hij probeerde het eene stuk na het ander en zei toen beslist dat de helm hem te klein was. Goed, zei de burgemeester, dan bestellen wij een anderen. In het diepst van zijn hart verfoeide de duiker deze buitensporigheid, die geen ander doel had dan hem in het water te sturen. Nieuwe zending nieuwe proef maar nu werkte de luchtpomp niet, naar 's duikers meening. En een nieuwe luchtpomp werd besteld waarlijk, ze schrikten voor niets terug. Nieuwe uitvluchten baatten niet meer. De gemeente werd ongeduldig. Waarvoor betaalde men zijn belasting als de stadsduiker niet duiken wou Ieder wilde 't even graag zien. Eindelijk verbreidde zich dan toch de goede tijding Morgen zal hij duiken En den volgenden morgen waren een massa menschen om de bron voor de hoogstgeplaatsten waren eerezetels gereserveerd. De uitrusting werd op een kar aangebracht en een afwachtings- vol gemurmel liep door de rijen. Toen verscheen ook de hoofdpersoon, zeer bleek en heelemaal niet onder den indruk van het feit, dat hij hier de held van den dag was. Maar 't moest. Begluurd door de menschen trok hij stuk voor stuk de uitrusting aan. Hij zette tenslotte den helm Op en 't werd nu doodstil in de rondehet feestelijk moment was daar. Doch neen, de duiker nam zijn helm weer af 'tis vreeselijk heet daar binnen, zei hij zuchtend ik wou wel graag eerst een glas wijn hebben. Vol dienstijver werd het hem gebracht hoe kon men den //veroordeelde" iets weigeren Nou, zijn we klaar vroeg de burgemeester. Ja, maar een enkele sigaar mag ik toch nog wel rooken. Men bracht den duiker een sigaar en in stillen eerbied zag de gemeente hem rooken. Begin je nu haast vroeg de burgemeester ongeduldig. De duiker ging naar de bron, keek omlaag, schudde bedenkelijk het hoofd en zei: 't Is zoo diep als de hel. Ja, ja, dat komt er niets op aan, zei de burgemeester. Jij hebt je apperaat. Niks op an Niks op an En boven- dien, in een bron werken is niet de taak van een duiker. Wij hebben een rivier noodig, een zee, wij moeten ruimte hebben Zeg eens, hou je ons nog langer zoo voor het lapje En dat water is vuil en stinkt Ga je, of ga je niet Heelemaal tot den grond Natuurlijk Toen barstte de dniker los Neen, neen. Ik doe het niet. Ik neem mijn ontslag. En met die woorden legde hij zijn helm op den grond en begon zijn pak uit te trekken. Een algemeen geroep van teleurstelling steeg op. De burgemeester dreigde, de menigteschimpte, niets hielp. De duiker was niet tot afstijgen te bewegen. Op deze wijze verloor de stad haar duiker, maar de uitrusting behield zij. En omdat zij niet wist wat er mee aan te vangen, borg zij haar in het museum op. De berekening van wat de duiker acht jaren lang gekost had, gaf tot resultaat12,450 mark. Ilet is wel veel voor een museumstuk INdRZONDEN STUKKEN. Ter Neuzen, 8 Augustus 1903. Mynheer de Redacteur Het doet mij genoegen dat de questie ook anderen eenig belang inboezemt, getuige het schrijven van W. W. in uw vorig nummer. Hij (of zij vraagt mij of ik werkelijk iets anders (dan het stilzwijgend niet-ingaan op mijn verzoek) van onzen Raarl heb verwaeht. Natuurlijk. Ik zou mij anders niet zooveel moeite hebben gegeven. Juist daarom is mij 's Raads houding zoo tegen- gevallen. Voor mij is deze houding veel erger dan onbeleefd. Dat ik, als raadslid, steeds heb gestreden voor de rechten van de Raad is zeer waar. Er was daarvoor ook toen alle reden. Maar dat deed niet ik alleen, dat deden ook ver- schillende andere leden en we hadden zooveel succes dat zelfs burgemeester Van Boven in het openbaar ver- klaarde//Ja, de gemeenteraad is het hoofd der ge meente", hetgeen wel geen nieuws is, maar welke open- bare erkenning toch zeker bij hem iets merkwaardigs was. In hoever de Raad weer in de oude bedding is ge- raakt, kan ik niet beslissen, maar ik heb den indruk gekregen dat dit toch in zekere mate het geval is. En dat moet m. i. zeer worden betreurd, nog veel meer dan voorheen. Ook W. W. beweert dat ik mij had moeten ver- genoegen met een verzoek aan den gemeenteraad. Ik blijf echter van oordeel dat ik niet alleen het recht, maar ook den plicht had alle mogelijke recht- matige middelen aan te wenden om mij tegen het door .niets gerechtvaardigde besluit van B. en W. te ver- zetten. Tusschen beide verzoeken bestaat geen direct verband, al zijn zij door dezelfde oorzaak ontstaan. Dankend voor de plaatsing. Uw dw. dn., VAN DER MOER. Uit een door mij heden 10 Augustns ontvangen schrijven blijkt, dat zich toch den der leden van den Raad voor de zaak interresseert. In dit schrijven komt uit, dat het alleen de bedoeling is geweest mijn verzoek aan te houden, volstrekt niet om het in de doos te stoppen. Dat verheugt mij, ook voor den gemeenteraad zelf. V. D. M. Ter Kenzen, Geboorten. 2 Aug. Maria Cornelia, d. van Cornelis Kaijser en van Tanneke de Kraker. Willem, z. van Willem Wisse en van Adriana Mechelina Oostdijk. Cornelis Frederik, z. van Pieter Jacobus de Ruijter en van Janna Maria Drabbe. 6 Aug. Anton- netta Francisca, d. van Johannes Baptista Slock en van Cornelia Adriana Veekman. Jozina, d. van Cornelis van de Velde en van Anna Dieleman. 8 Aug. Martinus, z. van Jan van de Wege en van Adriana Elisabeth Riemens. Overlijden. 5 Aug. Maatje Vel, oud 64 j., echtg. van Gerard Remijn. Pieter Donze, oud 83 j., weduwn. van Cornelia Kurvink. Rotterdam, 10 Augustus 1903. Binnen 1. Granen. Puike jonge Tarwe werd tot hooge prijzen aaugeboden. Van het nieuwe gewas was Koolzaad het beste te ver- koopen in goede kwaliteit. Men noteert Puike Zeeuwsche Tarwe 7,50 a 8,25 en extra nog daarboven oiindere en goede 6,10 k 7,20 Rogge 5,a 5,50 Gerst 4,40 a/4,75; Chevaliergerst 5,25 a 5,75 Haver 3,a 4,50 Paardenboonen 6,25 Bruine Boonen 12,a 16,Kookerwten 10, a 11,Voedererwten 7,Koolzaad goede 9,25 a 9,50 tnindere soorten 1,lager; Kanariezaad 8,a 9,per hect. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 175 a 190 en per 100 kilo 7,80 a 9,— Rogge per 2100 kilo 131 a 132 Gerst Zwarte Zee 107 a 110; Amerik. Mats /126h 128; Odessa 121 per 2000 kilo; Russische Haver 6,a f 6,50 per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch 11,15 h 11,65 soort /10,15a 10,65Zeeuwsche Tarwebloem 11,50 a 12,prima Belgisch 11,50 a 12,50; 1" soort Belgisch 10,50 11,25 1* soort Fransch 10,25 a 10,75; prima Duitsch 12,25 k 12,75; 1" soort Duitsch /10,75 k f 11,75; extra puik Hongaarsch 14,60 h 15,50; prima Amerik. 12,a 13,1« soort 11,25 k 11,75; 2" soort 10,25 a 10,75; Inl. Roggebloem 9,50 k 10,50; Duitsche dito 9,k 10,50 per 100 kilo netto. Runderprijzen 52 a 74; Stieren 42 k 56; Kalveren 70 k 90; Schapen 50 k 60; Varkens 36 k 42 cent, alles per kilo. Melkkoeien 125 a 280 Kalfkoeien 180 k 290 Stieren 60 k 130 Vaarzen 80 a 160 Pinken 50 a 110; Gras- kalveren 25 a 40; Fokkalveren f 16 k 20 nuchtere 7 k /12; Biggeu 6 a 13, alles per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche 2,80 a 3,10 Geldersche /2,30 a 2,50 Eigenheimers 1,80 a 2,Brielsche kralen 3,a 3,25 per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 47 en stukken van een half kilo 60 a 65 cent. Zoetemelksche Kaas /21 a 23 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 2,80 a 3, en Buitenlandsche 2,per 100. V 1 a s. Geen noteering en geringe aanvoer. Karwijzaad /ll,25 a ll,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo onveranderd 10,20 a 10,45 en 8 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 26 cent en dito Santos 16£ cent per half kilo. YEEHANDEL IN BELGIE. Vee stieren 85 c. tot 1,02 fr.ossen 90 c. tot 1,07 fr.koeien 85 c. tot 1,02 fr.vaarzen 90 c. tot 1,07 alles per kilo levend gewogen. ZEETIJDINGEN. Van 7 tot en met 9 Aug. 5 3 3 VhAO. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter Veuzem 7 Eng. s.s. Hailing 2199 London stukg. 8 idem Algethi 1551 idem ledig 9 Eng. barge Lord Shaftersb. 241 idem ijzer Eng. s.s. River Lagan 2272 idem stukg. Van Ter Xenzen 8 Duits. zee]. Bazar 1145 Zwijndrecht ledig 9 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor Gent i 7 Ned. s.s. De Ruijter 4768 IWvborg hout Eng. s.s. Derwent 2349 Goole stukg. Belg. s.s. Belgica 2272 idem idem idem Cape Tarifa 3507 Boness phosph. Deen. s.s. Najaden 4097 Skellettea hout Rus. s.s. Kurland 2534 Windau idem 9 Eng. s.s. Dawdon 3708 Petersburg idem Duits s.s. Georg 2657 Riga idem Deen. s.s. Carbonia 4227 idem idem Rus. bark Toivo 1115 Raumo idem Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. Van Gent i 7 Eng. sch. Silvia 462 Scotland cement Ned. bark AdmiraalTromp 1163 Amsterdam ledig 8 Eng. sch. James Williams 363 Dattmonth phosph. Rus. s.s. Gen. Radetzky 3897 Sunderland ledig Ned. s.s. Hilversum 4263 Bleyth idem 9 Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. idem Derwent 2349 Goole idem idem Truro 3366 Hull idem idem Sea Hound 3085 Londen idem Belg. s.s. Belgica 2772 Goole idem Ned. s.s. Amulet 2869 Leith idem. Duits. s.s. Albertus 2778 Pillau phosph. Deen. s.s. Hamlet 3254 New-Castle ledig Noor. s.s. Vale 2109 Grangemouth idem Van 7 tot en met 9 Aug. werden langs de Oostsluizen albier 58 binnenvaartuigen op- en 48 afgeschutdoor de Westsl. 17 open 11 at'geschut. H it h 6.39 7.6 Maaodag 17 H Heden, 9 Augs, overleed mijn innig geliefde echtgenoote CAROLINA ADRIANA WISSE, in den ouderdom van ruim 24 jaar, na het leven te hebben geschonken aan een zoontje en een dochtertje. Kats. H. W. ODINK. Werden wij enkele maanden geleden ge- troffen door het overlijden van onzen zeer ge- liefden zoon Joins Jacob, thans .werden wij opnieuw getroffen door het plotseling overlijden van onze teerbeminde dochter CAROLINA ADRIANA. Namens haar diepbedroefde ouders, P. J. WISSE. Zaamslag. A. M. WISSE—Verplanke. Het Bestuur brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden dat zij wil trachten het Ver« eenigingsgebouw metdea.s.kermis bij inschrijving Inschrijvingen op zegel in te zenden aan den Secret&ris voor 17 Augustus a. s., bij wien de voorwaarden ter inzage liggen. Het Bestuur, J. VAN ES Jz., Voorzitter. M. DEES Az., Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3