A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4416. Dinsdag 11 Augustus 1903. 43e Jaargang. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Paus Pius X. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. De opstand in Macedonie. Een Turksch-Boelgaarsch gevecht. Zuiti-Afrika. TER NEUZEN, 10 Augustus 1903. TEB VEIZEVSCHE COURAffT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ■«4fW ADVERTENTlBN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. llit blad verschijnl ®laundag-, Woensdag- en Vrijdagavoud, uitgezonderd op Feestdageo, bij de Finna P. J. VA® DE IAXDE te Ter leuien, De Duitsche kardinaal Kopp heeft a»n den Berlijnschen correspondent van een Amerikaansch blad, op diens vraag, hoe Pius X zich jegens Duitschland en Italie zou gedragen, telegrafisch geantwoord „Tegenover Duitschland vriendelijk, vreedzaam, tegenover Italie toegeeflijk, niet tar- tend." Een correspondent van de ^Frankfurter" ver- klaart aan 't einde van een beschouwing over de persoon van den nieuwen Paus, dat ihans van de politiek van Paus Pius X nog niets met zeker- heid te verwachten is, maar wel kan men, op grond van zijn geheele verledeu, als zeker aan- nemen, zegt de correspondent, dat hij de Jezuieten den machtigen invloed zal lateu, dien Leo XIII ze heeft ingeruimd. Er is gebleken dat Pius X in de kwestie van het zegenen in het inwendige van de Pieterskerk, zijn eigen meening niet gevolgd heeft, maar slechts gehandeld heeft overeenkomstig een vooraf ge- nomen besluit van de congregatie van kardinalen. Een feit te meer waaruit blijk, dat van Pius geen ingrijpen in den tegenwoordigen gang van zaken aan het Vatikaan te verwachten is. Een intransigent werd hij in sommige bladeu direct na zijn benoeming genoemd, en de feiten schijnen die karakterizeenng te willen bevestigen. De nieuwe Paus schijnt te eenvoudig, om ^politick" te zjjn. Met den adel kon hij 't in Venetie nooit goed vinden. Zijn „discours" was te ongekuusteld voor den edelman. En thans, r>u Jozef Sarto Paus is, heeft hij grappige moeite genoeg, om met de Vatikaansche etikette vertrouwd te raken. Zoo gaat hij bv. hardnekkig voort met »ik" te zeggen, in plaatg van de pluralis majes- tatis »wij". Toen een prelaat hem op die ver- gissing opmerkzaam maakte, antwoordde hij glim- lachend Ik zal ,/wij" zeggen na mijn kroning Een typisch bewijs van zijn minzaamheid en eeuvoud leverde hij Woensdag nog. Hij p<<seerde voor een buste. Een der beeldhouwers vroeg toen zoo losweg aan zijn college, hoe laat het was. Tot groote verrassing der kunstenaars haalde de Heilige Vader toeu een eenvoudig nikkelen hor- loge aan een zwart koordje voor den dag en gaf heel gewoon het antwoord op de vraag. leder die den Paus bezocht heeft dezer dagen, is er dan ook over uit, zoo eenvoudig en familiaar hij is, zonder zich om de etikette te bekommeren. Er kan dan ook weinig kwestie van zijn, zegt de norrespondent van een der groote Duitsche bladen, of Pius X zal populair worden bij de Romeinen, wat Leo XIII niet was. Door zijn verschijning Vrij bewerkt door AMO. 29) - „Dat heeft niets te beduiden schoonheid doet meuigmaal schade aan den goeden naarn van het genie, en bovendien zijn de kleermaaksters in de wereld om voor het uiterlijk voorkomen te zorgeu. Neen, haar uiterlijk is goed genoeg; het ziju echter hare boersche gewoonten en hare boersche uitspraak, waarmee wij het meest zullen te stellen hebben." »Moeder, elk woord ging mij als een dolk door het hartEn de arme Dolly legde het hoofd tegen haar moeders schouder en stortte bittere tranen. „Mijn lieveling, mijn hartje," trooste hare moeder, „ik wou, dat je een stem hadt als een nachtuil, dan zouden die heeren je niet opgemerkt hebben en dan waren ze ook niet in de gelegen- heid geweest om zulke aanmerkingen te maken op het uiterlijk voorkomen van mijn lieve Dolly." vOch, zeg dat toch niet, moeder Ge inaakt het nog erger," suikte het arme meisje. „Wel, kind, nu zal ik je iets vertellen, wat duidelijk bewijst, dat je er niet zoo kwaad uitziet als zij zeggen, en dat er wel maunen zijn, die heel anders over je denken. Ik was eigenlijk niet van plan om er al over te spreken, maar nu zal ik bet toch maar doen. Zoo wat een jaar geleden, het was in Mei, kwam Perry, de derde zoon van den veehouder Hobbe, hier om een ook imponeert bij het volk, wat bij zijn voorganger niet het geval was. Zijn buitengewone liefdadigheid blijft men alom roemen, en als kenmerkend staaltje wordt daarvan verteld, dat kardinaal Sarto meestal den 3" van de maand al zonder geld was. Hij had dan zijn geheele maandelijkscbe inkomen aau de armen geschonken. Van Turksche zijde tracht men thans den toestand in Macedonie als minder zorgwekkend voor te stellen dan ze is en noemt men de berichten omtrent de onlusten overdreven. Zeker is, dat ondanks de alarmeerende berichten van den laatsten tijd omtrent een aanstaande herleving der Mace- donische beweging waaraan men weinig waarde hechtte het gebeurde thans vrij onverwacbt schijnt te zijn gekomen. Men meent hier te doen te hebben met een uiterste krachtinspanning der Macedonische comites, om een tusschenkomst der mogendheden uit te lokken. Intusschen kan men in de telegrammen zien, tot welke hevige botsingen die ,/uiterste kracht inspanning" 't weet te brengen. Salonika, 7 Augustus. Bij Verovitsj hebben vier bataljons Turksche troepen door artillerie gesteund een bende van 1700 Boelgaren uiteen- geslagen. Salonika, 7 Augustus. Het vilajet Monastir is in vollen opstand. De opstandelingen verbranden de hoeven en den oogst. Op verschillende plaatsen hadden botsingen met de militairen plaats. Te Krucbeva werden dynamietaanslagen gepleegd. De konak is verwoest. Dertig ambtenaren werden gedood. Vele Turksche gezinnen werden uitge- moord. Verschillende bataljons zijn naar Monastir gezonden. Salonika, 8 Augustus. Volgens berichten uit Monastir is de Russische consul Rastkowski door een Turk met een geweerschot vermoord na een geschil dat op een weigering om te salueeren was gegrond. Salonika, 8 Augustus. In bet vilajet Monastir opereeren 10,000 opstandelingen2000 zijn te Castoria slaags met de Turksche troepen. Monastir zelf wordt door militaire cordons beschermd. Konstantinopel, 8 Augustus. De opstand der Boelgaren in Macedonie is thans vrijwel algemeen. De wanordelijkheden ontstondeu in't district Seres, en voorts is de bevolkiug van vier Boelgaarsche hoop brandhout uit te zoeken. Hij bloosde ver- legen, toen hij zeiJuffrouw Freer, ik ben daar straks nog op het kasteel geweest en daar heb ik uw dochter Dolly gezien." »Zoo, hebt ge haar gezien, inijnheer zei ik z^En was zij nog gezond „0 ja, juffrouw, heel gezondEn wat zag ze er lief uitJa, juffrouw, ik zei zoo tot mij zelven Dat is een meisje, dat goed zou passen bij mijn geld. Ik durf nu nog geen aanzoek om haar doen, maar zoodra mijn vader me een stuk of wat koeien geeft om voor eigen rekening te boeren, dan kunt ge op mij rekenen, juffrouw Freer, en ik hoop dat ge dan een goed woordje voor mij wilt doen bij Dolly." Zieje, kindt, bewijst dat niet voldoende, dat je zoo'n leelijk meisje niet bent Er zullen niet veel meisjes van zestien jaar zijn, die aanzoek krijgen van een jongen man, die dadelijk voor eigen rekening gaat beginnen." O, moeder," zei Dolly ODtsteld, //zwijg daar verder overik kan Perry Hobbs niet uitstaau." En in hare gedachten stond de verliefde jonge boer in zijne Zondagsche kleeren haar voor oogen, reeds op een afstand bemerkbaar aan den wel- riekenden geur, waarmee de verliefde jongelui zich toen ter tijd plachten te parfumeeren. „Wel, dat is jammer," ,/Zuchtte juffrouw Freer. „Hij is een vlijtig jonkman. Maar kom, de liefde komt soms onverwacbt, laat het hoofd maar niet hangen, kind, je zult wel een vrijer krijgen. Sommigen beginnen daar al vroeg mee, en bij anderen komt het wat later, en dat is gewoonlijk het best. De kastanjeboomen staan dofpen in 't district Dibra en in de naburige Albaneesche dorpen in opstand12 bataljons Turksche troepen zijn in 't vilajet Monastir opge- roepen. In Duitschland begint men in te zien, dat nu eersl recht de Boeren de hulp van Europa noodig hebben en dat al de mooie voorspiegelingen van hulp door Engeland tot niets hebben geleid. Het generale Boerenhulpfonds is daarom weder opgetreden en beeft ,/Een woord aan de beschaafde wereld" gericbt, waarin gewezen wordt op de ellende, die onder de Boeren eer toe- dan afgenomen is na den oorlog. Met aanhalingen uit Engelsche bladen wordt deze nood geschilderd. Het is te verwachten dat ook andere afdeelingen weder krachtdadig zullen gaan optreden om in den nood in Zuid-Afrika te voorzien. Aan het Hbl. wordt nader medegedeeld, dat in de te Utrecht gehouden vergadering van col- lecteurs der Nederlandsche Staatsloterij besloten werd, in een adres aan de Tweede Kamer aan te dringen op het behoud der Staatsloterij. Van ffdoorgaaus uitstekend ingelichte zijde" vernam het Volksdagblad voor eenige dagen, dat Mr. P. J. Troelstra met 1 October de leiding van het dagblad Het Volk zal ueerleggen. De sterke en gestadige achteruitgang in den laatsten tijd van het aantal lezers van dat blad, moet, volgens het Volksdbl., aan des heeren Troelstra's besluit niet vreemd zijn. Thans verneemt het Volksdbl. nog, dat in den boezem der S. D. A. P. stem men opgaan om den heer P. L. Tak, thans redacteur van De Kroniek, de leiding van Het Volk op te dragen, maar dat de heer Tak er echter geen ooren naar zou hebben. Bij aankondiging in het advertentieblad van Limburg, 1770, onderteekenen 31 burgemeesters in het kiesdistrict Sittard eene verklaring, dat er in hunne gemeente geen misbruiken hebben plaats gehad van bier of jenever bij de verkiezing van den heer Jean Beckers te Jabeek, tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Onder de onderteekenaars bevinden zich graaf Marchand d'Ansembourg, burgemeester van Am- stenrade, en J. H. Rutten, burgemeester van Sittard. al vroeg in het voorjaar in het blad, maar ze verliezen hunne bladeren ook, als de zomer nauwelijks ten einde isde eikenboomen botten later uit, maar ze blijven in het blad tot het begint te vriezen. Je tijd zal wel komen, en een goede tijd ook laat dien vervelenden ouden heer Winter zeggen, wat hij wil." Daarop gaf juffrouw Freer hare dochter een kus, keerde zich om en sliep weldra zoo vast als een afgetobde huismoeder maar slapen kan. IX. Perry Hobbs was niet de eenige jonkman, die het oog op Dolly had laten vallen. Op zekeren dag verlangde Mr. Shanker, de eerste livreiknecht, een onderhoud met Mr. Bateman, den hofmeester. De zaken gingen op het kasteel heele- maal niet naar zijn ziner was zoo veel verandering gekomen, dat hij er over dacht, zelf ook te gaan veranderen, zeide hij tot den hofmeester. Wees niet zoo haastig in het nemen van een besluit," raadde Bateman hem aan. „Bezin, eer ge begint. Ik moet erkennen, vriend, dat al die veranderingen niet aangeuaam zijn, en dat juffrouw Jenner en ik er ook wel over gedacht bebben om van hier te gaan, maar wij hebben na ernstig beraad besloten den loop van zaken nog een poosje aan te zien, althans tot wij een andere betrekking gevonden hebben, en als vriend raad ik u, evenzoo te handelen. Het kan weer beter gaan ook, en daar heb ik wel eenige hoop op." //Dank u vriendelijk, Mr. Bateman, maar alles welbeschouwd, is het onverdragelijk. Ik weet maar al te goed, wat ik thans moet missen. Ik heb bij In de Donderdag gehouden zitting der Alge- meene Synode van de Ned. Herv. kerk rapporteerde de heer Schuurman over een voorstel van 26 leden der classicale vergadering van Brielle met de strekking dat de Synode zich duidelijk zal uitspre- ken over het optreden van sociaai-democraten onder de predikanten in de Ned. Herv. kerk en dat zij zulke maatregelen zal nemen, waardoor bepaald zal worden, dat sociaai-democraten in hun ver schillende schakeeringen geen ambt in de kerk kunnen bekleeden en zelfs niet leden der kerk kunnen zijn. De rapporteerende commissie acht een predikant verplicht orde en eendracht te be- vorderen maar zij oordeelt dat de Synode, die nooit partij gekozen heeft in politieke zaken, het aan het geweten van ieder moet overlaten of hij godsdienstig is of niet Zij adviseert tot afwijzing. De sprekers zijn het over het algemeen eens, dat het niet aangaat een geheele categorie van menschen te beoordeelen en te veroordeelen, ge- lijk in het voorstel van Brielle gebeurtmaar er zijn er, die hun leedwezen uitdrukken, dat, in bijzondere gevallen, welke zich voorgedaan hebben, niets gedaan is om de plaats gehad hebbende uitspattingen te beteugelen. De conclusie werd met algemeene stemmen aangenomen. Gisteravond werd in ,/de Buiten-Societeit" alhier een concert gegeven door de orkest-vereeni- ging ,/De Volharding." Het was bijzonder getroffen met het weer. Voor symphonie-muziek, welke in eene zaal beter tot haar recht komt, is in de buitenlucht volkomen wiadstilte noodzaak. En 't was bladstil. Dientengevolge konden de talrijke bezoekers ten voile genieten van de uitvoering van een welgekozen program ma door //de Vol harding" de verschillende nummers werden dan ook algemeen geapplaudiseerd. 't Leek alsof de avond nog steeds schooner werd en 't was, toen een 5tal electrische booglampen de taak van het verdwenen zonlicht vervingen, bepaald aangenaam te vertoeven in den tuin, waar zich zoovelen heen en weer bewogen. Voor het bal champetre was het ook de beste gelegenheid die men zich wenschen kan en vooral de jongeren van het gezelschap lieten zich daarbij dan ook niet onbetuigd. Gisteren werd te Hulst eene vergadering gehouden van den Bond van Spoor- en Tramweg- personeel aan deze zijde den Brakman en de Wester-Schelde, op Nederlandsch grondgebisd negen nieuwe leden traden toe. voorname familien gediend, maar in de dagen van den ouden lord was Asherton de beste van alle. Goed loon, goed eten en drinken, en juist werk genoeg om den noodigen eetlust te krijgen, een flinke fooi op mylords verjaardag, livreikleeding van de beste stoffen, en mooie dienstmeisjes, die eene be- leefdheid op prijs weten te stellen, en nu hEn nu herhaalde Bateman, die veel schik had in de ontboezeming van Shanker. z/En nu, mijnheer, wat is het nu Het eten niets dan liflafjes, en nooit op tijd gereed. Die vreemden drinken een vocht, dat ik niets anders dan azijn noem, en ze lachen spottend om ons, wauneer wij ons bier drinken, zoodat zij ons het geuot daarvan ook nog bederven. Nooit mag ik mylord aan tafel bedienen, zoodat ik nimmer het geuoegen heb het zilver te zien glinsteren, dat ik toch zelf heb gepoetst. En wat de fooi op mylords verjaardag betreft, geloof ik, dat deze lord nooit jarig is, en zooals ik reeds zei, de dienstmeisjes laat ze zeggen, wat zij willen, maar ik verzeker u, dat zij verzot zijn op die vreemde snoeshanen; ik kan geen vriendelijk woord of geen enkel lachje van haar krijgen. Neen, ik doe maar het best met den dienst hier te verlaten, Mr. Bateman." z/Kom, wacht nog maar een poosje. Ik zal maar rekenen, dat ge den dienst nog niet hebt opgezegd. En wat de dienstmeisjes betreft, die zijn allemaal wispelturig, binnen het jaar hebben zij genoeg van die vreemde klanten, dat verzeker ik u, waarde vriend Shanker." (Wordt vervolgd,)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1