A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4415. Zaterdag 8 Augustus 1903. Gemengde berichten. 43e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 7 Augustus 1903. TEB SEIIZEKSCHE (IIIRIVT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit l>lad verscl.ijnt Maanitag;-, Woemdag- cn Vrijdagavonil, nitgezointerd op Feeatdagen. l>ij tie I'irma 1*. VAX I»E IU'DK te Ter lenien. De regeering heeft den brief van den zaakge- lastigde van den Heiligen Stoel bij ous Hof, houdende kennisgeving van de benoerning van Paus Pius X, met een brief van dankbetuiging en gelukwensch beantwoord. Yolgens gebruik zal de Paus later zelf zijn optreden als opperkerkvorst aan het gouveruement mededeelen. Thans is (onder dagteekening van 1 dezer) door de Ministers van Oorlog, Marine en Binnen- laudsche Zakeu aan de Tweede Kamer medege- deeld, dat krachtens machtiging van H. M. de Koningin het nog aanhangige wetsontwerp tot het onder de wapenen houden van ingelijfden bij de inilitie te land, door hen wordt ingetrokken. Het soc.-dem. wetsontwerp tot in overweging uemen van een voorstel tot grondwetsherzieniDg, eergisteren bij de griffie der Tweede Kamer inge- diend, heeft ten doel 1". voor de Staten-Generaal, de Prov. Staten en den gemeenteraad het algemeen kiesrecht in te voeren 2°. alle belemmeringen tegeii het actief en passief vrouwenkiesrecht uit de grondwet weg te nemen 3°. invoering der evenredige vertegenwoordigiug mogelijk te maken en 4°. de Eerste Kamer te vervangen door het referendum (de volksstemming). Om dit doel te bereiken rnoeten 64 artikelen der grondwet gewijzigd worden of vervallen, zoodat het wetsontwerp is verdeeld in 5 paragrafen, waarvan de eerste de wijzigingen in het tweede hoofdstuk (van den Koning) bevat, 2 die in het derde hoofdstuk (van de Staten-Generaal), 3 die in het vierde hoofdstuk (van de Prov. Staten en de Gemeentebesturen), 4 die in het vijfde, zevende en elfde hoofdstuk (Justitie, Financien en Grond- wetsveraudering) en 5 die in de Additioueele Artikelen. Het wetsontwerp gaat vergezeld van twee bij- lagen, waarnaar in de memorie van toelichting wordt verwezen en het is onderteekend door alle soc.-dem. kamerledeu, met Mr. Troelstra als eersten onderteekenaar. Te Goes is opgericht de naamlooze vennoot- schap ,/Goesche Courant" welke ten doel heeft de voortzettiug, geheel op denzelfden voet en op dezelfde wijze, van de thans bestaande Goesche Courant. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren J. Eransen v. d. Putte, J. E. Mulock Houwer en Jos. Risseeuw en tot directeur-hoofdredacteur de heer R. G. Rijkens. De heer G. Jurrij, hoofd van school C alhier, is heden door den gemeenteraad van Vlissingen benoemd tot hoofd eener openbare school aldaar. Heden slaagde te 's Gravenhage voor het akte-examen Engelsche taal 1. o. mej. J. T. de Kraker, van Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver- vangend dijkgraaf van den te Loozepolder, de heer R. Scheele te Ter Neuzen. (Reeds in een deel van ons vorig nummer medegedeeld). Bij Kon. besluit is aan den brigade- commandant P. Meulbroek en aan den marechaussee C. A. de Krom, beiden van de brigade te Hulst en aan de brigadier Borgers te Kouter, de eere- medaille der orde van Oranje Nassau toegekend. Gisteren slaagde te Breda voor het examen hoofdakte de heer M. M. Verbruggen te Oostburg. In de Diusdag te Hulst gehouden zitting van den gemeenteraad werd aan het hoofd der teekenschool, J. H. Ophey, op zijn verzoek, tegen 1 Oc'.a. 8., wegens vertrek naarelders,ontslagverleend. Een ontwerp-verordening op het keuren van gestorven of wegens ziekte of uit nood geslacht vee, door burg, en weth. ingediend, lokte een uitvoerige dis^ussie uit, waarvan het resultaat was een voorstel van den heer Hombach, schriftelijk staande de vergadering ingediend, waarbij aan burg, en weth. wordt opgedragen te ontwerpeu een verordening op het keuren van alle vleesch. Dit voorstel werd aangenomen en daarop het ingediend ontwerp van burg, en weth., mede met 5 tegen 2 stem men. Verder werd besloten tot het aangaan eener geldleening van f 4000 tot betaling der koop- prhzen van land ter uitbreiding der begraafplaats. (M. Ct.) Te Oostburg werden in een gehouden ver gadering van belangsiellenden in het oprichten van een cobperatieve superphosphaat-fabriek in Zeeland, 586 aandeelen genomen, terwijl dit aantal nog aanmerkelijk zal stijgen daar zeker niet alle landbouwers op deze vergadering tegenwoordig waren. Indien in andere plaatsen van Zeeland dit voorbeeld aldus gevolgd wordt, is de totstand- koming van deze fabriek verzekerd. Het maat- schappelijk kapitaal tot stichting der fabriek is door deskundigen voorloopig vastgesteld op f 100,000 te verdeelen over 10000 aandeelen van f 10. Voor ieder aandeel is de deelnemer ver- plicht 1000 KG. kunstmest te ontvangen. Te St. Kruis nabij Aardenburg kregen Woens- dag namiddag twee broeders, 18 en 14 jaar oud van den landbouwer Hoste ruzie, met het gevolg dat de oudste zijn jongeren broeder met een riek heeft doodgeslagen. Na het plegen van de daad zou deze gevlucht zijn, volgens anderen zou hij gearresteerd zijn door de politie vau Aardenburg. Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.) het volgende opgebracht Axel f 15,47, Boschkapelle 3,47, Clinge 2,13, Graauw f 5,26, Hengstdijk 2,34-', Hoek 14,67°, Houtenisse f 11,07, Hulst f 8,20, Koewacht 1,50, Ossenisse 3,85, Overslag 3,93, Philippine 3,40, Sas vau Gent f 7,20, St. Jansteen f 1,67, Stoppeldijk f 8,53, Ter Neuzen f 81,35, Westdorpe 6,14, Zaamslag f 12,36 en Zuiddorpe f 2,845. Totaal 140,895. Boschkapelle, 6 Aug. Voor eenigen tijd heeft de gezondheidscommissie een viertal armenwoningen, ffDe Krim" genaamd, bezocht, waarbij bleek, dat heel wat veranderingen er aan noodig waren, om ze in overeenstemmingtebrengenmetde Woningwet.. Tot die veranderingen schijut het gemeentebe- stuur niet geneigd tenminste de raad heeft aan Gedep. Staten vergunning gevraagd om bedoelde woniugen af te breken. Koewacht. Dank het gunstige weder der laatste dagen is het vlasvervoer in vollen gang. Van 's morgens 6 uur tot 's avonds 8, soms half negen ziet men bijna onophoudelijk volgeladen wagens vlas voorbijrijden. Vooral Woensdag was een drukke dagtoen waren er oogenblikken, waarop een 15tal wagens achter elkander aan het greuskantoor stonden. Men schat, dat deze week meer dan een kwart millioen kilogram alleen langs hier vervoerd is. Veel vlas heeft door den regen geleden. Er is bij, dat zijn natuurlijke kleur geheel verloreu heeft en er zwart uitziet. Van het zaad zal heel weinig terecht komen. Clinge, 5 Aug. De werkzaamheden aan de verbouwing der openbare school zijn deze week geeindigd. Door dit werk zijn groote verbeteriugen aangebiacht. Behalve een uieuw lokaal, dat er allervriendelijkst uitziet, is het verwarmingsstelsel geheel veranderd, alsmede de inrichting der privaten. Een en ander heeft een aantal gebrekeu wegge- nomen, welke de oude school aankleefden. Door het muziekgezelschap „Weldoen door Vermaak" is tot kapelmeester gekozen de heer G. Stroecken, te Kappellebrug. In een pension te 's Gravenhage heeft verblijf gehouden een Engelsche dame zich noemende Beatrice Ireland, en die er haar Werk van maakt in zeer goede pensions en hotels uit te vorschen, wie der mede-loges chequeboekjes bezit en zich door een of ander voorwendsel van cheques tracht meester te maken om zich dan op deze, voorzien van een gtfingeerden naam het daarop vermelde bedrag door een kassier te doen uitbetalen. Te '8 Gravenhage werd aldus door haar gehan- deld. Zij spreekt verschillende talen en is onge- veer 52 jaar oud. De politie te Heidelberg heeft 200 p. st. voor hare aanhouding uitgeloofd. De twee mannen die onlangs te Leiden door een locomotief zijn overreden zijn beiden aan de beterende hand. De tuinman zal spoedig zijn werk kunnen hervatten. De lampeuist, wiens beide bee- nen werden afge'-eden is er natuurlijk slechter aan toe. Daar het ongeluk niet is geschied in verband met den dienst, kan hij geen aanspraak doen gelden op een pensinen krachtenis de Ongevallenwet en ook de Maatschappij vergoedt niets. Donderdagochtend brandde te 's Hertogen- bosch een gebouw af, in de Triniteitstraat en aan de Parade gelegen, waarin de bureaux zijn ge- vestigd van de regiments- en plaatselijke coin man- danten en van den kapitein der genie, terwijl de rest stalling is voor de paarden der veldartillerie. De zes aanwezige paarden en de boeken en be- scheiden der bureaux konden in veiligheid worden gebracht, maar vau het gebouw bleven alleen de muren staan. De brand heeft zich van den stal uitgebreid oorzaak onbekend. De twee achter het verbrande gebouw gelegen stallen bleven gespaard. De *8 H.b. Ct. meldt Yolgens geruchten, die veel grond vinden, zou de brand zijn aangestoken. De kolonel-commandant, telegrafisch van het geval in kennis gesteld, was te ongeveer 9$ uur met zijn adjudant op het terrein aanwezig. De batterijen keerden Donderdag op den aan- gegeven tijd uit Oldebroek terug. Donderdagvoormiddag is de vrouw vau den bierhuishouder Brooskens te Chaamdijk onder de gemeente Chaam (Nbr.) gewurgd in haar bed ge- vonden, terwijl de moeder van Br. eenige meters van de woning in een put verdronken lag. De marechaussee uit Alphen was al vroeg ter plaatse. Nadere bijzonderheden ontbreken. De justitie uit Breda is heden naar Chaam vertrokken. De Tel. meldt Woensdag is te Amsterdam door een 140tal personen, grootendeels dames, in de stad gecollec- teerd voor de kinderen van de slachtoffers van de April-staking. Naar wij vernemen, heeft deze collecte beter succes gehad dan de vorige maal, wat voor een groot deel ook is te danken aan de collectanten zelf, die zeer veel ijver en goeden wil aan den dag legden. Eveuals den vorigen keer had men weiuig succes op de grachten en in de Sarphatistraat. In laatstgenoemde straat werd door een humaan heer gecollecteerd, die, toen hij na het volbrengen van zijn taak het opgehaalde bedrag te gering vond, zelf een tientje door de gleuf van de offer- bus liet glijden. Er werd niet alleen langs de huizen gecollec teerd, maar ook bij Artis had gisterenmiddag een dame postgevat om de bezoekers (meestal vreemde- lingcn en buitenlanders) de bus te presenteeren. Naar wij vernameu, had deze dame veel succes. Gisterenavoud werd er hard door de collectanten onder het publiek en in de cafes gewerkt. De collectanten getuigeu zonder onderscheid, dat ze veel sympathie ondervonden, zoodat hun arbeid, die tot gisterenavond 12 uur geduurd heeft, zeer loonend is geweest. Op de diamantslijperijen werd, met een enkele uitzondering, den collectanten toegang verleend en daar hadden zij een goede recette. Op andere fabrieken werd niet zoo algemeen toegang verleend, zoodat men na afloop van het werk aan den uitgang ging slaan. Ous kwam een niet-onaardig staaltje van twee onderliug wedijvereude dames-collectanten op de Leliegracht ter oore. Nadat zij haar route hadden kfgeloopen, waarbij beiden niet gering succes hadden gehad, werden de bussen wat erg zwaar gevonden. De eene klaagde harder dan de andere, en het slot was dat er twist outstond over de vraag welke bus het in gewicht won. Eindelijk besloten de dames om het geschil op te lossen, een tabaks- en sigarenwinkel binnen te gaan en iedere bus afzonderlijk te laten wegen. De eigenaar voldeed lachend aan het verzoek der dames en maakte op zijn schalen uit welke bus de zwaarste was. Een martelaar. De Chineesche schrijver Sjen-tsjien, een man van groote bekwaamheden ensterk vooruitstrevendeu zin, is, naar al reeds met een enkel woord gemeld werd, dezer dagen te Peking terecht gesteld. Hij werd beschuldigd in 1900 een poging gedaan te hebben om een opstand uit te lokken te Haukou. Het materiaal, dat tegen hem bijeengebracht was, was echter zoo zwak, dat hij waarschijnlijk vrijge- sproken had rnoeten worden, had niet de be- schuldigde zelf ter terechtzitting verzekerd, dat hij altijd een voorstander geweest was van het dooden van de heerschers en dat het land tot elken prijs bevrijd moest worden van de Mandsjoe-dynastie. Hij voor zich, hij was bereid voor de goede zaak der hervorming te sterven. Het martelaarschap dat hij zocht is hem niet ontgaan. In plaats van onthoofd le worden, gelijk pleegt te geschieden met gewone politieke misdadigers, werd Sjen-tsjien, in overleg met de Keizerin-Regentes, die een afschrikwekkend voor beeld wilde stellen, op een binnenplaats gebracht en daar twee uren lang met bamboestokken be- werkt, tot hij geen teeken van leveu meer gaf. Daar de beulen vreesden dat hij nog maar be- wusteloos was, worgden zij hem ten slotte met een strik. (Volgens andere berichten had een /pmenschelijke" beul hem vooraf al geworgd.) In het ambtelijke bericht over de terechtstelling heette het, dat de veroordeelde onthoofd was, maar het lekte weldra uit, hoe de ongelukkige aan zijn eind was gekomen. Sjen-tsjien was dertig jaar oud. Hij had veel vrienden onder de vreemdelingen, die hem voor een zeer ontwikkeld man hielden, en de veront- waardiging onder de vreemdelingen over de barbaar- sche executie is thans zoo groot, dac men verwacht dat de te Sjanhai in de vreemde nederzettingen opgesloten journalisten, die ook een politiek proces te wachten hebben, niet uitgeleverd zullen worden aan de Chineesche overheid. Intusschen wordt uit Peking gemeld, dat men de Chineezen daar niet meer over de politiek hoort spreken. De regentes schijnt er in geslaagd te zijn, door het stellen van een voorbeeld met Sjen-tsjien den hervormingsgezinden schrik aan te jagen. Alle vrijzinnige Chineezen, in't bijzonder zij die met leden der hervormingspartij omgingen, zijn voortdurend bang dat zij in hechtenis genomen zullen worden. Reeds moet Soe, de meest liberale onder de Chineesche prinsen, gevaar loopen in ongenade te vallen, omdat hij zich tegen Sjeu's terecht stelling heeft durven verzetten. Verleden week was door het comite voor de spoorwegslachtoffers namens het comite tot sieun van de kinderen der slachtoffers een schrijven gericht tot de gemeenteraadsleden van Amsterdam, inhoudende het verzoek een deel van hun presen- tiegelden te willen afstaan voor de kinderen der slachtoffers. Van eenige gemeenteraadsleden mocht het comite reeds een bedrag per postwissel ontvangen. Te Lorient in Frankrijk is oproer geweest. Een werkstaker uit Hennebout was er veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Reeds onder het proces begon het volk buiten het gerechtshof rumoer te maken. Toen het vonnis bekend werd, groeide de menigte aan, zij richtte zich eerst tegen gendar- die getuigenis a charge hadden afgelegd, vervolgens tegen de politie en ten slotte tegen de rechters. Een hagel van steenen viel op het gerechtshof neer, alle ruiten werden verbrijzeld en de rechters werden wezenlijk belegerd. De procureur zond een jong ensch, dat daartoe over een achtermuur moest klimmen, naar den maritiemen prefect, maar de gevraagde hulp is tot negen uur 's avonds uitge- bleveu. Toen eerst kwamen mariniers aan, die echter onmachtig waren tegenover den zeer grooten volksoploop. Eerst de bereden artillerie slaagde er in de rechters te ontzetten. Een rechter is gekwetst. Hierna richtte het volk zich onder het geroep van /,leve de anarchie naar de gevauge- nis, waarvan de poort werd opengerammeid, bar ricades werden opgeworpen, het was een wezenlijke opstand, tot de ruiters ook hier de orde eenigszins herstelden. Maar den ganschen nacht bleef het woelig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1