BURGERLIJKE STAND. HandeSsberichten. De Drachtster boot omgeslagen. Hulst, 3 Aug. nabij de keukendeur en die van de achterkamer en het privaat neer. ,/Ik heb haar toen nog wat versjouwd," zoo verklaarde hij, //want ik moest in de achterkamer zijn, om mij te verkleeden en het lijk lag er vlak voor." Uit alles moet blijken dat de vermoorde en haar belager hevig hebben geworsteldde onderkleeren waren haar voor een groot gedeelte van het lijf gescheurd. Ook moet Luier nog bij het lijk op de knieen hebben gelegen, wat blijkt uit de bloedvlekken, welke zich bevinden op zijn werkbroek ter hoogte van de knieen. Het is verder gebleken, dat hij niet alleen in Rotterdam, Den Haag en Nijmegen, maar ook nog in Antwerpen heeft vertoefd, want nadat hy zich bij de politie had aangemeld, werd bij fouilleering o. m. op hem bevonden ruim zes gulden, en eenige Antwerpsche tramkaartjes. Er is in de zoo treurige zaak iets, dat niet geheel verklaarbaar is. De jeugdige Luier heeft reeds op 13jarigen leeftijd een moord gepleegd. Na vijf jaren van zijn straftijd doorgebracht te hebben in de ge- vangenis te 's Hertogenbosch, kreeg hij voor de rest van zijn straf gratie en zijn broeder Hendrik nam hem bij zich in huis, om te trach ten-zijn verleden te doen verge ten. Dat is, zooals van een braaf man verwacht mag worden. Maar die twee broers zullen toch wel eens over dat verleden gesproken hebben, en de vraag ligt zoo voor de hand //Iioe ben je er toe gekomen dien speelkameraad van je te vermoorden Thans beweert Luier en hij stelde dat onmiddellijk op den voorgrond, niet om lichter gestraft te worden, want hij sprak den wensch uit, dat men hem maar levenslang zou vast- houden dat hij bij wijlen bevangen wordt door een bijna onweerstaanbare zucht om te moorden. Niet zoo maar in eens, thans alleen, maar reeds vroeger. Dikwijls zat hij wezenloos voor zich te staren en als dan Hendrik hem toevoegde //zit je weer te stiffen i" dan schrikte hij op en was weer bij. Heeft hij nooit met zijn broer gesproken over dien noodlottigen en kwellenden moordlust, die hem beving Heeft hij zijn eersten moord nooit aan dezelfde onzalige neiging toege- schreven (N. v. N). De Leeuw. Ct. meldt Diusdagnamiddag tegen 3 uur ging de Drachtster- boot Voorwaarts" deii terugtocht oudernemen van haar ligplaats in de Stadsgracht bij het Stads- Ziekenhuis te Leeuwarden, toen ze, nog voor ze in diep water gekomen was, omsloeg met de binnenzijde naar den wal gekeerd. Vreeselijke kreten gingen op uit de zich op de boot bevindende passagiers, kreten die weerklank vonden bij de toevallig voorbijkomende en de zich bij dat ge deelte der gracht bijna altijd bevindende toe- schouwers. Ware de boot naar de andere zijde omgeslagen, de ramp zou niet te overzieu zijn geweest. Met bijlen en breekijzers werden voor en adhter in het dek aan de zijde die boven het water uitstak, gaten geslagen. 'tGing moeilijk en langzaam te langzaam naar de in angstige spanning zich op den wal en de kade verdriugeude menigte te langzaam zeker ook naar den ziu der werkers, die wisten dat het leven van eenige medemeuschen van hun al of niet slagen afhing, maar Goddank I eindelijk waren de openingeu groot genoeg om een doortocht te geven aan wie daar biunen iu doodsaugst naar redding uitzageu. Op den wal en de kade was nu de spanning op 't hoogst. Men vroeg zich af, of, nu de kajuiten vol water waren geloopen, het aan de daar aanwezigen mogelijk zou zijn geweest, zich langs de zijde omhoog boven het water te liouden. Eindelijk, na eenige minuten wachtens, die de omslaanden uren schenen, klonk plotseling de uitroep een kind En uit de achterste opening werd werkelijk door de daarbij staande mauueu een wicht te 70orschijn gebracht. Juichkreter. weerklonken, die echter weldra verstomden en voor uitroepen van medelijden plaats maakteu toen het hulpeloos kind in de arrnen van een rijksveldwachter, maar ai te duidelijk toonde, hoe nabij het aan den oever des doods was geweest. Het werd spoedig onder een goed dak gebracht, waar het aan de noodige zorg wel niet zal hebben outbroken. De mannen, die hun reddingswerk voorloopig met goeden uitslag zagen bekrooud, hadden weldra reden tot nog meer blijdschap. Ook daar binnen blijkt de naastenliefde zich niet te hebben ver- loochend, ook waar aller leven werd bedreigd. De kiuderen werden het eerst gered. Op het eerste kind volgde een tweede, daarna een ouder meisje, vervolgens een viertal vrouwen. Voor zoover het mogelijk was, dit waar te nemen in het korte oogenblik, dat de geredden, die alle onmiddellijk naar het vlak bijliggende ziekenhuis werden gebracht, waren alien ongedeerd, hoewel natuurlijk teugevolge van den uitgestanen doods- angst, uitgeput en verslagen. Vooral een der geredde vrouwen scheen ous toe, den dood nabij te zijn. Ten slotte, nadat het eenige oogenblikken had geduurd, nadat de laatst geredde was weggebracht en de redders geen leven meer vernamen, ging een der fliuke manuen, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt, een jonge kerel, zelf door de opening om het ruim te doorzoeken. Toeu hij, natuurlijk nat als een duiker, terugkeerde, deelde hij mee, dat naar zijn oordeel alien waren gered. We vernamen toen, dat in het Ziekenhuis in het geheel 18 personen ziju opgeuomen, waaronder 4 zeer jonge kiuderen. Waardoor is bet ougeval veroorzaakt Zonder ons te vermeten op deze vraag een positief ant- woord te geven, willen we alleen mededeelen, dat onder het publiek algemeen werd beweerd, dat de boveniast te zwaar was geweest. Er waren, die vo.'hielden, dat iu diep water het ongeluk niet zou zijn voorgevallen de boot zou aau de walzijde aan den grond vast hebben gezeten. Aan de //Daily News" wordt uit New-York gemeld, dat Edison, die tegenwoordig proeven doet met X-stralen, gevaar heeft geloopen geheel blind te worden. Zijn oogeu zijn ernstig aangetast. Een zijner adsisteuten heeft verlamming in de armen gekregen, en zal waarschijnlijk deze lichaamsdeeleu moeten missen. Een wouderbaarlijke redding. TeSchaer- beek heeft het toeval een groote rol gespeeld. Een metselaar, die op het dak van een zestieu meter hoog huis aan 't werk was, viel plotseling naar beneden, maar bleef iu zijn val hangeu aau een uitstekend voorwerp en zweefde toen twaalf meter hoog boven den grond. Toen zijne kame- raden echter met een ladder kwamen aansuellen en een werkman naar boven wilde klimmeu, was het reeds te laat, want de gescheurde kleederen waren niet in staat nog laoger den ongelukkige op te houden. Hij viel op de ladder, die midden- door brak, zoodat hij op straat terecht kwam en bewusteloos liggen bleef. Maar wonderlijk genoeg had hij geen leisel bekomen en vroeg, bijgekomeu, om een »slokkie", waarop hij weer welgemoed op zijn dak aan 't werk ging. Beleediging ^en gros." Tegen de karner van koophandel te Maagden- burg is een gerechtelijke aanklacht wegens be leediging van een geheele stad ingediend. In een verslag dier kamer stond n.l. te iezen //Te Aken aan de Elbe heeft men elkander niets te verwijten, omdat de handelaars daar alien hun voordeel doen met het koopen van gestolen scheepsgoederen tot zeer lage prijzen de een in het kleiu de ander in het groot." Het gemeentebestuur van die stad heeft daarop vuur en vlam gevat, en een gerechtelijke ver»ol- ging ingesteld. Mevrouw Taylor, verdacht van een ver- schrikkelijken moord te hebben bedreven, is, naar de correspondent van het Berliner Tageblatt uit New-York meldt, door de rechtbank aldaar ter dood veroordeeld. De veroordeeling volgde hoofd- zakelijk op de getuigenis van het veertienjarig dochtertje, die het volgende afschuwelijke relaas van het gebeurde gaf^Vader kwam iu den bewusten nacht dronken thuis en als naar gewoonte kreeg hij ruzie met moeder. Wij, kinderen, gingen in een uabijgelegen kamer en trachten te slapen. Maar niet laug daarna hoorden wij een schot, en wij vlogeu naar de kamer. Vader lag tegen de dear aan en tracbtte zijn laarzen aan te trekken, hij huilde en riep om godswil Kate, vermoord mij niet, ik zal weggaan en niet meer terugkomen. Maar moeder richtte de revolver uogmaals en schoot voor de tweede maal, waarop vader rochelend op den grond zons. Toeu schoot moeder voor dederde maal. Daarop haalde moeder een groote keukenbijl en terwijl vader nog leefde en vreeselijk kermde, sloeg zij hem, met een paar slagen het hoofd af. Vervolgens hakte zij zijn armen af en maakte toen een groot vuur aan, waarin zij het vermiukte lichaam wierp. De volgende dagen verbrandde zij de afgehouweu armen en het hoofd de overge- schoteu beenderen stampte ze fijn. Ten slotte werden de kamers van bloedvlekken gereinigd, en toen dit gedaan was, zei moeder ziezoo, nu zijn wij klaar. Gelukkig echter is de afschuwelijke daad spoedig ontdekt, en zal het onmensch haar gerechte straf ondergaan. Een rechter te Hamburg, Baum, een zeer gunstig bekend man, heeft bij het sterfbed zijner moeder zijn broeder en de meid zijner moeder doodgeschoten, en daarna zichzelf. De vier lijken werden eerst daags nadien gevonden. Dit ver- schrikkelijk drama heeft groote opschudding ver- wekt in gansch Noord Duitschland. Naar beweerd wordt, had de moeder van den rechter haar fortuin geheel en al aan haar meid gegeven. De hitte van onlangs te New-York heeft een sterke buikloop-epidemie onder de inwoners tenge- volge gehad. Het sterftecijfer onder de kinderen werd zo6 groot, dat de gezondheidscommissie vijf- tien geneesheeren voor de armenwijk beschikbaar stelde. Bij duizenden werden de kinderen van de arme bevolking naar de hospitaalschepen en naar de zeebadplaatsen gezonden. Op een avond verlieten meer dan 30.000 men- schen de stad om onder den vrijen hemel aan het strand van het Coney-eiland te campeeren. Valsche wenkbrauwen en wimpers kan men tegenwoordig voor een beetje geld in Engeland koopen. Voor 1,50 kan iedere dame, die geen wenkbrauwen heeft, zich een paar valsche aan- schaffen, die gemakkelijk zijn vast te makeu en minstens een maand gebruikt kunnen worden. Voor 6 gulden krijgt men al een betere soort wenkbrauwen en wimpers en wel van ieder twee paar, die men afwisselend dragen kan en waarmee de uitvinder geeft er garantie op men het een jaar kan doen. Een ongelooflijk verhaal bevat de Morning Advertiser. Volgens dit blad greep een vrouw te Cairo plotseling eenige op straat spelende kinderen en bracht ze naar huis, waar zij hen doode om zich te vergasten aan hun vleesch. De autoriteiten wilden de eerste geruchten niet gtlooven, maar toen de bericbten aanhielden werd eindelijk ge- heime politie gezonden en deze betrapte de vrouw in haar woniug op het oogenblik dat zij werkelijk gebraden meuschenvleesch zat te eten. Een droevig ongeluk heeft te Mezier, in 't departement der beide Sevres, plaats gehad. Een Parijsch advocaat wandelde daar met zijn twee kinderen aan de rivier, toen zijn achtjarig dochtertje uitgleed en in 't water viel. De vader sprong haar na, maar werd door den stroom onder een molenrad gesleept, dat hem de borst verbrijzelde. Zijn zoon van dertienjaren slaagde daarentegeu in het zusje op het droge te brengen, maar 't arme kind is kort daarop overleden. Vrijdagavond heeft te Antwerpen een moord plaats gehad, waarvau de moordenaar door het volk bijna gelvncht werd. Een ltaliaan, die met een weduwe getrouwd was, wier dochter ook met een ltaliaan getrouwd is, had met een koopman op een schip ruzie gekregen. Deze verweet hem dat zijn vrouw en zijn stiefdochter zich niet goed gedroegen. Na door het scheepsvolk gescheideu te ziju ging de ltaliaan naar huis en vertelde het voorgevallene aan zijn vrouw en dochter. De dochter was daarover zoo verbolgen, dat zij het aan haar man vertelde, en vroeg of hij haar gekwetste eer wilde wreken. Des avonds ontmoette haar man den koopman en beiden waren direct in hooge ruzie. Op het eind trok de ltaliaan een revolver en deed eenige schoten, terwijl hij den koopman achterna liep. Een der schoten trof den koopman in het hart deze was terstond dood. Het volk dat hiervan getuige was vloog op den moordenaar toe en mishandelde hem ernstig. Door de hulp der politie werd hij echter levend op het bureau gebracht, waarna hij naar de ge- vangenis werd getransporteerd. Naar aanleiding van het verdrinken van een knaap in een zweminrichtiug schrijft een Eugelsch blad De gangbare meening is, dat een drenkeling her- haaldelijk zinkt en weer bovenkomt gewoonlijk deukt men driemaal en dan aan het oppervlak ijselijk spartelt en worstelt. Zoo gebeurt het ook wel, maar het is niet altijd zoo. Een drenkeling verdwijnt soms plotseling en kalm zonder eenige waarneembare worsteling of verwringiug van ge- laat, en wordt niet meer gezien. Dit moest meer bekend zijnwant waarschijnlijk is het meer onkunde dan gemis aan hulpvaardigheid, dat in vele gevallen van verdrinken omstanders werkeloos toekijken. Het is gebeurd voor zij gemerkt hebben, dat het begonneu is. En zoo kan in een vol zwembad wel iemand verdrinken, zonder dat het de aandacht van de oppassers trekt. Zaterdag is er te Perth bij een ciicket- wedstrijd een ongeluk gebeurd, dat aan het groote ongeluk bij een voetbalwedstrijd te Glasgow her- innert, ofschoon de gevolgen minder ernstig zijn. Een tribune, die op een groote duizend plaatsen ingericht was, maar, naar het schijnt, door een anderhalve duizend toeschouwers bezet was, stortte in. Een groot aantal menschen is gewond, velen ernstig; volgens het laatste bericht is er al een van gestorven. Te getrouw aan de werkelijkheid. Uit Tours wordt gemeld dat gedurende de de militaire manoeuvres Vrijdag twee afdeeliugen cavalerie zoo vol ijver waren en door hun opge- wondenheid werden meegevoerd toen het bevel werd gegeven om aan te vallen, dat zij elkander werkelijk aanvielen en weldra in een bloedig ge- vecht waren. Er zijn zeven man zwaar gewond door sabelhouwen en in een ernstigen toestand naar 't hospitaal gebracht, en vier anderen zijn licht gewond. Noord-Amerika bedreigt Europa met een nog ernstiger gevaar dan de concurrentie op het gebied van scheepvaart en nijverheid. Het wil het noorden van ons oud werelddeel doen be- vriezen. Twee ingenieurs hebben bet plan ont- worpen, om den warmen zeestroom, die uit de golf van Mexico noord-oortwaarts loopt en Ierland altijd groen en Noorwegen bewoonbaar maakt, af te leiden. Daartoe willen zij ten Zuid- en Noord-Oosten van Florida groote dijken aanleggen en dat schiereiland met een breed kanaal doorgraven. Dit zou voldoende zijn om den warmen stroom langs de kust van Amerika te doen vloeien, en de winters in New-York dat op dezelfde breedte als Madrid ligt minder streng te maken. Noord-Europa mag dan verijzen. Gelukkig is bet plan eerder gevormd dan uitgevoerd. 15 opgeslotenen zijn uit de gevaugenis van Peisou, California ontvlucht, na twee gevangen- bewaarders gedood en een derde gewond ie hebben. De troepen achtervolgdeu hen en doodden er een, kwetsteu er drie, maar de elf anderen vluchtten in de bosschen van Colora, in welke streek zij de schrik der bevolking zijn. Onlangs is met goed gevolg de dokterstitel verkregeu door een bliuden candida^t, die aan de Berlijnsche Universiteit gestudeerd heeft in de philosophische faculteit. Van zijn tiende jaar was de nieuw gepromoveerde, Ludwig Cohn, geheel blind, wat hem echter niet verhinderde, met buiten- gewoue volharding te studeeren zoodat hij het gymnasium te Lauban kon afioopen. Toen legde hij zich op de staathuishoudkunde toe en ging na een tweejarig verblijf aan de hoogeschool te Leipzig naar Berliju, waar hij zijn studied beeindigde. Hoe hij er in slaagde, niettegenstaande zijn lichamelijk gebrek toch zijn doel te bereiken Alles wat hij weten moest, liet hij zich voor- lezen, om het dan in blindenschrifi op te schrijveu en het daaruit later te memoreeren. Op deze wijze kreeg hij ten slotte een lijvige biblotheek alleen bestaande uit door hem zelf overgeschreven Griek- sche, Latijnsche en Eransche boeken. Toen hij den dokterstikel verkregen had kon dan ook een zijner examinatoren zijn bewondering niet langer iuhouden en hij riep uit: „Welkeen verbazende energie van den geest Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. "22Juli. Joannes Josephus Gillis, oud 25 j., jm. en Clementina Natalia Pauwels, oud "23 j., jd. 29 Juli. Joannes Franciscan van Ruijmbeke, oud 2(5 j., jm. en Maria Elodia Ver- nimmen, oud 27 j., id. Constantinus Eduardus Everaert, oud 26 j., jm. en Maria Ludovica Lockefeer, oud 26 j., jd. Geboorten. 18 Juli. Petrus, z. van Joannes Joseph de Moor en van Marie Louise Verelst. 19 Juli. Theo- philus Henricus, z. van Gustaves Goossens en van Maria Victoria Kint. 22 Juli. Irma Maria Coleta, d. van Joannes Valent en van Maria Paulina van Damme. 25 Juli. Pharailde Magdalena, d. van Sylvester Theo- dorus de Bruijne en van Clementina Thomaes. Mar guerite Irma, d. van Petrus Albertus Praet en van Maria Stephania Abeel. 28 Juli. Josephus Emilius, z. van Carolus Ludovicus Rousser en van Maria Angelina Provoost. 31 Juli. Arthur, z. van Pieter Johannes Buijs en van Johanna Isabella van Doreselaer. Overlijden. 18 Juli. Julia Appolonia de Schepper, oud 5 m., d. van Hypolitus en van Rosalia Bleijenberg. 19 Juli. Maria Antonette van Dorsselaer, ond (5 m., d. van Petrus en van Leonia Maria Buijs. Braauw. Geboorten. 3 Juli. Petrus Jacobus, z. van Theodorus Boogaert en van Rosalia Hoofman. 4 Juli. Henriette Mathilde, d. van Hendrik van Immer- seel en van Rosalia de Beule. 5 Jnli. Leo, z. van Gimst en van Maria Louisa van Hove. Petrus Franciscus, z. van Ludovicus Franciscus Daalman en van Anna Maria de Bilde. 9 Juli. Comelis, z. van Pieter Franciscus Vlasvekl en van Mathilde van de Voorde. 12 Juli. Desird Johannes, z. van Alphonsus van de Voorde en van Rosalia Daalman. 18 Juli. Joseph Gijsbertus August Julius, z. van Pieter Augustirius van Campen en van Maria Catharina de Wael. 19 Juli. Elisa Maria, d. van Augustus van de Keer en van Paulina Petronella Cecilia Boerjan. 23 Juli. Albertus Josephus, z. van Stephanus Dnrinck en van Clementina Catharina Maenhout. 26 Juli. Martha Louisa en Jacobus Josephus, d. en z. van Matthijs tie Wit en van Phelomina van Huffel. Overlijden. 17 Juli. Anna Maria Daalman, oud 79 j., wed. van Willem Delien. 24 Juli. Elisa Maria van de Keer, oud 5 d., d. van Augustus en van Paulina Petronella Cecilia Boerjan. 29 Juli. Petrus Staelens, oud 78 j., weduwn. van Anna Catharina Buijsrogge, echtg. van Catharina van de Velde. HoiKenUse. Huwelijks-aangiften. 31 Juli. Alphon sus van den Bosch (van btoppeldijk), oud 35 j., weduwn. (van Eugenia Maria Muller) en Apolonia Dankaart, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juli. Petrus van Puijvel- de, oud 33 j., jm. en Louisa de Rooij, oud 33 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Alphonsus Theodorus, z. van Josephus Cornelus Cornel issens en van Elizabeth Ver- durmen. 19 Juli. Rosalia, d. van Aloijsius Fruijtier en van Anna Maria Perdaan. 20 Juli. Bertha Melania, d. van Petrus Augustinus Swagemakera en van Maria Louisa Vermeulen. Irma Mathilda, d. van Augustin Vlegels en van Cornelia Bisschop. 22 Juli. Maria Magdalena, d. van Petrus JohannesBaart en van Rosalia van Heese. 24 Juli. Maria Josephina, d. van Augustinus Fruijtier en van Maria Ludovica de Beule. 27 Juli. Rudolph en Anna Cornelia, z. en d. van Josephus Burnt en van Anna Catharina Baart. 30 Juli. Maria Anna Mathilda, d. van Jan Francies Adriaansens en van Maria Anna Charlotte Poltliet. 31 Juli. Elisa Catharina, d. van Johannes de Schepper en van Maria Anna Fruijtier. Overlijden. 16 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Jacobus Rombout en van Dorothea de Theije. 19 Juli. Jan Francies Gordijn, oud 78 j., echtg. van Anna Catharina van Damme. 22 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Petrus Jan Francies Asselman en van Anna Catharina Rosseel. 31 Juli. Victor Poltliet, oud 66 j., echtg. van Petronella Flips. Stoppel<1 i|UHuwelijks-aangiften. 23-Juli. Cerillus Johannes de Kerf (van St. Jansteen), oud 30 j., jm. en Elisa Johanna Clara Vereecken, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Juli. Leonie Apolonia, d. van Jacobus Scheerders en van Johanna Maria van der Veen. 20 Juli. Martha Cornelia, d. van Petrus Johannes der Weduwe en van Amelia Segers. 28 Jnli. Christina Sbphia, d. van Johannes Josephus Fruijtier en van Ros alia Mahu. 31 Juli. Albert Josephus Carolus, z. van Alphonsus Kerckhaert en van Isabella van Esbroeck. Overlijden. 29 Juli. Pieter Johannes, oud 87 j., weduwn. van Johanna Romijn. MiddenprijB per 100 kilo: Tarwe 8,25; Rogge /8,50; Wintergerst Zomergerat f Haver f 6,Erwten f 9,Paardenboonea f 8,50 Duivenboonen f Witteboonen f Bruineboonen f Boekweit f Lijnzaad Aardappels 6,50 Koolzaad per zak van 106 liters /12.75 Bnter per kilo 1,10 a /1.15; Eieren per 26 stuks f 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop geateld20 stnks hoorn- vee, 57 varkens. Verkocht13 stuks hoornvee, 23 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3