A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4414. Donderdag 6 Augustus 1903. Wijziging ligger wegen en voetpaden. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. ABONNEMENT: Q Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De nieuwe Paus. TER 5EUZEKSCHE (MRAST. Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Pranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer y"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit bind versoliijnt Haandag-, Woenadag- en nif^eznnileril op Feeatdagen, bij de Firina P. J. FAS DE 8AXDE te Ter Meusen. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, brengen ter openbare kennis dat de gewijzigde ligger van wegen en voetpaden voor deze Gemeente, ter inzage op de Secretarie is ueder- gelegd van af 5 Augustus tot en met 5 Sep tember 1903. Burgemeester en Wethouders van Philippine, CAMMAERT, Burgemeester. A. F. ARBROSCHEEU, Wethouder. Nadat de kardinalen nog geen voile vier etmalen in conclave bijeeu zijn geweest, nadat allerlei geruchten de ronde hebben gedaan, dat het in den verkiezingsstrijd om de pauselijke tiara uit- sluitend giug tusschen de beide groote favori's Rampolla en Serafino Vannutelli, kwam gister- middag onverwacht het verrasseud bericht, dat de kardinaal-bisschop Guiseppe Sarto tot Paus ge- kozen is en den naam Pius de Tiende heeft aangenomen. Het is dus een outsider, wien ten slotte de opvolging van Leo XIII is opgedragen, want wel kwam Sarto's naam voor ouder de „papabili", rnaar op de allerlaatste plaats en aan de moge- lijkheid van zijn verkiezing heeft wel niemand gedacht. Er zullen zich dus in bet conclave bijzondere omstandigheden hebben voorgedaan, die deze verrassing hebben veroorzaakt. Hoogstwaar- schijnlijk zal een niet te beslisseu strijd tusschen twee caudidaten met eigen beginselen beslecht zijn door een compromis van beide partijen op een zoogenaamden neutralen candidaat, in casu Sarto. Want wel is Guiseppe Sarto, die den 2 Juui 1885 te Riesa, in de Italiaansche provincie Trevisa, geboren is, een neutrale candidaat bij uitnemend- heid geweest. Hij heeft, naar meu schrijft, geen vijanden, wat wel het beste bewijs voor zijn neutraliteit is. Daarbij is hij goedbartig, eenvoudig en opgeruimd van humeur, zoodat hij onder de hooge geestelijkheid zeer populair is en reeds lang voor het overlijden van Leo XIII als ,/papabili" gold. Leo Xlll gaf meermalen te kennen, dat bij Sarto als bestemd voor de tiara beschouwde, plaagde hem er zelfs mee, dat hij er naar dong en noemde hem dan schertsenderwijs yCaudidato della Serenissima". Dat Sarto niet naar de pauselijke waardigheid doug, er althans voor zichzelf geen propaganda voor maakte, blijkt wel hieruit, dat hij bijna nooit Vrij bewerlct door A MO. Houdt je toch stil, jongens schreeuwde r.u Mr. Freer, terwijl hij met de vuist op de tafel sloeg. „Heb jelui dan niet gehoord, dat ik naar dien vioolspeler gevraagd heb P Gedraagt je zooals het behoort, en wacht, totdat ik antwoord heb gekregeu." „Ja, vader," zei Dolly, „er is een wonderlijke vreemde heer, die alle avonden op de viool speelt, totdat mylord is ingeslapen. Zijn spel is ovet- heerlijk mooi *Rn hoe heet hij?" »Hij wordt signor Giotto gtnoemd. O, vader, het is zoo aaugeuaam, hem te hooren spelen." ffDat geloof ik graag," zei Mr. Freer. „Ik houd ook veel van vioolmuziek. Zoo 's avouds in een prettig gezelschap, de pijp in den mond, een vol glas voor het grijpen, een flink vuur in den haard en een mooie viool, waar Home, sweet home," of een auder mooi wijsje op gespeeld wordt, en dan de beenen gemakkelijk gesteuud op een auderen stoel he, zoo is het wel om uit te houden." Na deze ontboezeming van Mr. Freer werd het gesprek weer voortgezet en daarbij was het kasteelnieuws nog steeds het eeuige onderwerp. Dolly gaf toe, dat de nieuwe lord wel een beetje op ziju aap geleek achter een deur staaude, naar Rome ging, maar voortdurend te Venetie, waarvan hij tot patriarch verheven werd in 1893, gelijktijdig met zijn benoeming tot kardinaal, vertoefde. Tijdens zijn laatste bezoek aan Leo XIII kwam Sarto te spreken over den eerbied, de vereering van de Venetianen voor het hoofd der Katholieke kerk en voegde er bij, dat nergens de wenschen en gebeden voor het lange leven en de gezondheid van den Paus vuriger en algemeener waren dan te Venetie. Helaas antwoordde Leo XIII, wij hebben soms een vooigevoel, dat ons waarschuwt, dat wij ons spoedig moeten opmaken voor de roepstem des Heeren maar zonder het geringste leedwezen zullen wij aan een minder onwaardig schepsel de verpletterende eer overlaten, in deze wereld het goddelijk gezag te vertegenwoordigen. Overigens voegde Paus Leo er bij misschien zult gij ons wel opvolgen. Kardinaal Sarto ontving dat onverwachte com pliment met oprechte verbazing en toeu hij tegen- stribbelde met de verzekering, dat een dergelijke taak zijn krachten te boven zou gaan, ging Paus Leo voort Wij weten, mijn zoon, dat ge groote diensten aan de kerk zoudt kunnen bewijzen, want gij bezit hoedanigheden, die van groote waarde voor haar konden zijn. In weerwil van die hoedanigheden, die Leo XIII leerde waardeeren, heeft het weinig gescheeld, of Sarto was zijn leven lang een geestelijke van lagen rang gebleven. Hij is van bescheiden afkomst, studeerde prachtig, toonde later, toen hij pastoor geworden was in de beide plaatsen, waar hij als zoodanig stoud, grooten apostolischen ijver, maar hij was reeds veertig jaar, toeu hij pas werd opgemerkt. Hij was destijds pastoor te Salzano. De toeumalige bisschop van Trevisa leerde zijn gaven op de rechte waarde schatten, beriep hem bij zich, benoemde hem tot kanunnik en belastte hem met de afdoening van de belang- rijkste aangelegenheden in zijn diocees. Hier onderscheidde hij zich zoodanig, dat hij in 1884 benoemd werd tot aartsbisschop van Mantua en in 1898 tot patriarch van Venetie. Deze laatste benoeming, die, als reeds gezegd, samenging met Sarto's verheffing tot kardinaal, veroorzaakte een conflict tusschen den Paus eu de Italiaansche Regeeriug. De Regeering, die destijds geheel onder den invloed stond van de Jacobijnsche opvattingen van een Crispi, maakte in haar kwaliteit van erfgename van de republiek had zij hem eens begluurd. De graaf eu de aap waren allebei dik in het bont gekleed eu toch huiverdeu ze nog van de koude. En het was zoo aardig die muizen te zien dausen. De zeven- tieu kleiue honden droegen kleeren, alsof het menschen waren, alles uit vrees dat ze sterven zouden in dit koude klimaat. Een heele scheeps- lading schilderijen eu marmereu beelden was op het kasteel aangekomen, en overal waren vreemde- lingeu bezig om aan die dingen een passende plaats te geven. Zij beschilderden ook het plafond in de lange galerij en lagen daarbij op den rug daarvoor waren opzettelijk houten stellingen ge- maakt die mannen leken wel vliegen, die langs het plafond liepen. En ze zeggen, dat er geen Engelschen voor al zulk werk mogen in dienst genomen worden. „Eo ik zeg, dat dit een groote schande is," gaf Mr. Freer te kennen. „AI die vreemdelingen komen maar hier om den biefstuk op te eten en het bier op te drinken, dat van rechtswege door oiis Engelschen alleeu behoort verbruikt te worden." ,/0, vader, voor onzeu biefstuk en ons bier behoeft ge niet bezorgd te wezen. Een lekkere gebraden osserib, een heerlijken biefstuk of een geurig stuk wildbraad kan mylord niet onder de oogen verdragenhij eet niets anders dan liflifjes eu poespas, eu al die vreemdelingen doen evenals hij. En bier drinken zij niet, al zouden ze van dorst omkomeu. Savoy, die met de witte muizen, werd bijna krankzinnig, toen bij een slokje bier had gedronkeu de omstanders vreesden, dat hij hen zou bijten, zoo woest was hij. Die vreemde lingen drinken allemaal wiju, zoo zuur alsazijn." „Wel, vrouw," zei Mr. Freer, »ik ben wat Venetie aanspraak op het recht van benoeming van den patriarch van San Marco. Leo XIII echter hield zich Oost-Indisch doof en het gevolg was, dat Sarto van het exequatur van de zijde dere Italiaansche Regeering en van het genot der tijd, lijke inkomsten verstoken bleef, tot op den dag, dat een toenadering tot stand kwam, waarvan de Fransche Lazaristen in Abessinie de dupe werden. De Italiaansche Regeeriug verleende namelijk Sarto het exequatur eu in ruil daarvoor werden de Fransche monniken in het rijk van den negus vervangeu door Italiaansche Franciscanen. Sarto is te Venetie zeer populair. Zijn jaar- lijksch inkomen van 40,000 lire 20,000) gaf hij grootendeels aan de armen. Maar ook om zijn bescheidenheid, zijn minzaamheid en de reiuheid zijner zeden is hij er geliefd. Als bij in ziju gondel, de handen opgeheven, om de groetende gondelieri te zegenen, door de kanalen voer, boog ieder zich eerbiedig. De gondelieri van Venetie waren gewoon te zeggen, dat, als Sarto eens Paus werd, hij de poorten van het Paradijs voor hen zou openen, om het genoegen te heboen, hen weer te ontmoeten en weer te kunnen zegenen. Nu is hij Paus; zijn verkiezing kan vrede beteekenen. Rome, 4 Aug. Om 9 uur hedenochtend werd de stemming geopend, waarbij kardinaal Sarto tot Paus werd verkozen. De verkiezing was canonisch. Alle voorgeschreven plechtigheden werden daarop verricht. De hoofden van de drie kardinaalsorden giugen voor den troon van den nieuwen Paus de gebruikelijke vragen stellen. Sarto antwoordde, dat hij een zoo hooge waardigheid onwaardig was, maar dat hij, nu het den Heer behaagd had op zijn hoofd de stemmen van het heilige college te vereenigen, zich aan Zijn wil zou onderwerpen, vertrouwende op Zijne hulp. De hemels boven de tronen van de kardinalen werden vervolgeus neergelaten, behalve boven dien van Sarto. Rome, 4 Aug. Reeds bij de eerste stemming had kardinaal Sarto eeuige stemmen. Deze ver- meerderden aldoor. Maandagavond werd zijn ver kiezing zeker. Hij werd beden om eif uur ge- kozen met 50 stemmen. Vannutelli kreeg, anders dan de bladen beweerden, zeer weinig stemmen. Het is nooit een ernstige candidatuur geweest. In den loop van het conclave zeide een Oosten- rijksche kardinaal, dat Oostenrijk tegen de ver kiezing van Rampolla zijn veto zou verheflen. Met groote waardigheid zeide deze toen, dat hij protesteerde tegen de inmenging van een leekeu- macht in de verkiezing van een Paus, maar dat vermoeid, en ga dus maar wat vroeg slapen. Breng daarom de kinderen naar bed zoodra zij van den vloer zijn, kunt ge het opgerolde bed uitspreiden, dat daar in de kleerkast geborgen is dan gaat ge op uw gemak met Dolly praten. Wat zullen die tongen dan in beweging zijn Vrouwen hebben altijd wat te babbelen. De hemel mag weten, waar zij het vandaan halen." Zoodra de overige huisgenooten van de vloer waren maakten moeder en dochter haar nacht- verblijf gereed. Dolly zei: ,/Doe het licht niet uit, moederik heb u iets te vertellen, en bij licht is dat prettiger dan in het donker." „Maar kind, dat is verkwisting, en je vader moppert zoo over al het geld, dat we aan kaarsen moeten ✓uitgeven." „Laat vader dan nu voor dezen enkelen keer maar eens mopperen. Ik zal u wel een heel pak kaarsen meebrengen. Laat mij u eens goed in de dekens stoppen Zoo, dat is klaarLuister nu eens goed naar mij. Zoudt ge blij wezen, moeder, als ik een dame werd „Neen," antwoorde juffrouw Freer onmiddelijk op vasten toon, 7neen, Dolly, daar zou ik heele- maal niet blij om wezen Sedert Polly Perkins, uit de kruidenierswinkel in de Cheapstraat, er van doorgegaan is met dien gemeeneu advocaat, die haar een dame wilde maken, doch haar later in den steek liet, zoodat zij aan den straatweg in een sloot verdronken werd gevonden, zie, kind, sedert dien tijd weet ik, wat het beduidt, als arme meisjes dames worden. Neen, Dolly, laat je nooit een dame maken ^Gekheid, moederPolly Perkins, gemeene advocaten en slooten hebben er niets mee uit te hij gelukkig zou zijn als hij aan het gewicht van de waardigheid eu den zwaren last van het Paus- schap ontsnapte. De houding van Rampolla werd door de groote meerderheid van het heiiig college bewonderd en het oordeelde streng over de houding van Oostenrijk. Toen Sarto zijn candidatuur veld zag winuen, smeekte hij de kardinalen tweemaal hem niet te kiezen. Alleen op het aandringen van zijn vrienden liet hij toe, dat men hem droeg. Toen hij ge- kozen was en Oreglia hem vroeg of hij het aaunam, viel hij in zwijm. Gedurende de eerste aanbidding weende hij overvloedig. Er moet geen bizondere beteekenis aan worden gehecht, dat Sarto den naam van Pius X heeft gekozen. Het was de Paus zelf die besliste om den zegen binnen in de St. Pieter te geven. Zijn eerste daad na de zegening was een bezoek aan kardinaal Herrero, die nog altijd zeer bedenkelijk is. Daarna ontving de Paus alle conclavisten en liet zich zelfs fotografeeren. Rome, 4 Aug. Volgens de Tribuna had Rim- polla den eersten keer 24 stemmen en Vannutelli 15de overige waren verdeeld over di Pietro, Gotti en Oreglia, terwijl Sarto geen enkele stem had. De buitenlandsche kardinalen wildeu een snelle beslissing, en zoo kreeg Sarto Maaudag 31 stemmen, maar di Pietro evenveel. Volgens de Tribuna wordt de Paus a. s. Zondag in de St. Pieter gekroond. De Tribuna en de Fracasso zeggen, dat Italic niets te vreezen noch te hopen heeft van den nieuwen Paus. De Messagero zegt, dat de kerk er veel bij winnen kan door tot italie te naderen. Het Giornale d'ltalia meent, dat Sarto moeilijk zijn verleden vergeten en geen vurig tegenstander van Italie worden zal het is een godsdienstige Paus. De Avanti, het socialistenblad, zegt dat men geen betere keuze had kunnen doen. Zoodra de verkiezing van Sarto bekend was liet de burgemeester van Riesi den Paus zijn vereering weten en vroeg zijn zegen voor zijn land. Donderdag vergadert de gemeenteraad om te beslissen over feesten ter eere van den Paus. Rome, 4 Augustus. Volgens het Giornale d'ltalia, die zegt voor zijn berichten te kunnen instaan, waren Zaterdag bij eerste stemming de stemmen aldus verdeeld: Rampolla 24, Gotti 17, Sarto 5, Vannutelli 4, Capealatro 3, di Pietro 3, Oreglia 2, Agliardi, Segna, Portanova en Satoli ieder 1. Zaterdagavond had Rampolla 19 stem- men; de stemmeu van Gotti waren verminderd Vannutelli had verscheidene stemmen en Sarto 10. staanIk zal een dame worden, omdat ik eeu stem heb, waarmee ik fortiun kan maken, als ik flink mijn best doe." i/O, dat is heel iets anders. Je gaat dan zeker rondreizen om op de kermissen tejzingen, uietwaar „Dat is toch niet erg damesachtig, moeder," antwoordde Dolly lachendumaar nu moet ge eens naar mijn verhaal luisteren. Ge weet toch den kruisweg wel, waar Green Parsons besraven is Wel zeker weet ik die plek. Hij werd te middernacht begraven, bij het licht van flambouwen er was een staak dwars door zijn lijf gestoken, en volk was er bij, veel volk Ze zeggen, dat de duivel elken nacht hem komt weghalen, en hem 's morgens weer terug brengt bij het eerste hanengekraai." ,/Wel moeder, het is Zaterdag veertien dagen ge- leden, toen ik volgens gewoonte naar de abdijkerk ging, om mijn zangoefeningen in testudeeren jikrijd dan altijd met Mercer mee terug tot aan de tuin- poort van het kasteel. Ditmaal hield Mr. Winter me wat langer dan gewoonlijk, en ik liep Mercer mis, zoodat ik te voet moest terugkeereu. Dat speet me erg, want ik wist hoe boos tante Jenner zou wezen, als zij vernam, dat ik zoo laat nog alleen in de stad was geweest. Ik besloot een binnenpad over het grasplein bij Chase langs te gaan, zonder te denken aan het gevaar van dien kruisweg in het donker te passeereu. Juist kwam ik bij het kruispunt, toen ik daaraan begou te denken bevreesd wilde ik teruggaan, maar opeens zag ik iets, dat leek de duivel wel, staaude tegen eeu boom en met de oogen op het graf gericht." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1