No. 4312. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 1 Augustus 1903. 43- jaargang. Viering- verjaardagen der leden van het Koninklijk Huis. GEMEENTEREKENING. Personeele belasting. FEUILLET0N. SIGNORA STELLA. TWEBDE BL.AD De Russisch-Japansche kwestie. Czaar Nicolaas en de grieven van zijn volk. Vermindering van belasting op voedingsmiddelen in Engeland. De suiker-conventie. Ontevredenheid van Britsch-lndie. Dum-dum's. De Wet. De toestand in Servie. Een schandaaltje in de Hongaarsche Kamer. De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien eene circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, waarbij verzocht wordt de aandacht te vestigen op een Koninklijk Besluit om, wanneer de her- denking van Harer Majesteits geboortedag of van die van een der leden van het Koninklijk Huia op een Zon- of algemeen erkenden Cbristelijken feestdag raocht vallen, de de daarvoor bestemde militaire oefeningen of wapenschou- wingen op den daaraanvolgenden werkdag te doen plaats hebben brengt dit ter kennis van belanghebbenden Ter Neuzen, 31 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 219 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Rekening van de inkomstin en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1902 aan den Raad is overgelegd, en die Rekening van den 30 Juli 1903 tot den 14 Augustus 1903 op de Secretarie der gemeente. voor een ieder ter inzagezalliggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen Ter Neuzen, den 30 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Mildelburgden 28 Jali 1903 invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting dezer gemeente, over het jaar 1903 nos. 3 en 4, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 31 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Russische overheid te Nioe-tsjwang heeft den uitvoer van graan naar Japan verbodeu. De graanuitvoer is iu Chineesche havens algemeen verboden, maar de Russen hieldeu aan deze be- paliug gedureude de laatste tnaand in het geheel niet de hand, zoodat de Japanners te Nioe-tsjwang zich vele scheepsladingen graan, blijkbaar voor militaire doeleinden, konden verschaffen. Ver- scheidene schepeu waren bezig, graan van Sjanghai en andere zuidelijke havens naar Nioe-tsjwang te brengen, van waar zij verder verscheept werden. Den 23 Juli verboden de Russische autoriteiten daarop den verderen uitvoer en belastten generaal Kondratowitsj met het bevel over zes gewapende koopvaarders, die op de Liao-rivier op en af moeten varen, en toezrcht houden. Onlangs zijn Russische burgers en soldaten met gezin en al in grooten getale naar Mand- sjoerije gebracht, blijkbaar om, volgens een breed omgezet plan, de provincie zoo spoedig mogelijk te koloniseeren. Wordt dit op dezelfde schaal voortgezet dan zullen, eer het tijdstip voor de defiuitieve ontruiining daar is, ongevetr 100,000 Russische burgers in Mantsjoerije gevestigd zijn. Volgens een bericht uit Washington, is er alle reden om aau te nemen, dat het verdrag tot regeling van de commercieele positie van de Vereenigde Staten in Mandsjoerije, voor den 1 Augustus ter onderteekeniug gereed zal wezen. Van bevoegde zijde verklaart men, dat de kwestie van de openstelling van nieuwe Mandsjoerijsche steden voor den handel op bevredigeude wijze met China geregeld is. Er blijft niets meer vast te stellen dan het tijdstip van de opening. Vrij bewerkt door AMO. Toen Savoy, de Italiaan, met zijn kooi vol witte muizen op den rug en een kleine fluit in den gordel, uit mylords rijtuig stapte en de dienst- bodenkamer binnentrad in gezelscbap van den aap dien hij aan een kettiug leidde, waren alien ver- ontwaardigd, en gaven aan hun gevoel lucbt in vroordeu, die de vreemdeling gelukkig niet ver- stond. De vijatidige blikken zag hij echter wel, en hij bemerkte ook dat er niet op vriendelijken toon over hem werd gesproken, maar hij beant- woordde hun vijandige houding alleen door te iHchen en zijne witte tauden te laten zien. Hij plaatste de kooi met muizen op de tafel, zette de fluit aan den moud, en onder 'tspelen van een deuntje, voerden de muizen een dansje uit, terwijl de aap op de rnaat ook al heen en weer sprong. Allengs kwam het dienstbodenpersoneel dichter bij de tafelde vrouwen gaven door luide uitroepen haar bewoudering en bijval te kennen, en ook de rnannen toooden hunue belangstelling door menigen uitroep. Een van hen stelde voor, den vreemden snuiter voor zijne moeite te beloonen met een lekker glas bier, en dit werd dan ook spoedig gebracht. De arme kerel dacht, dat het gewone landwijn was, zoo- als de boeren in zijn vaderland dronken, en dorstig i^ls hij was, nam hij een flinkeu slok. De bitGre smaak van het bier was hem echter ge heel vreemd, en hij meeuae waarlijk, dat die bar- De Amerikaansche u Associated Press" heeft van haar Petersburgschen correspondent bericht ont- vangen van een ouderhoud, dat deze gehad heeft met den directeur van de Aziatische afdeeliug in zake de Mandsjoerijsche kwestie. De directeur uitte zijn verwondering, dat men van Rusland's eeriijke politiek in Amerika beweerde, dat zij dubbelhartig was, terwijl juist Engeland's dubbel- hartigheid in deze kwestie voor ieder duidelijk moest zijn. Nadat hij het bericht van de //Stan dard" over samentrekking van Russische troepen in Port Arthur voor onjuist had verklaard, daar dit bericht er enkel op berekend was kwaad bloed in de Vereenigde Staten te zetten, voegde de directeur er bij, dat Rusland niet bang was voor een oorlog. Engeland had zich nooit over Rusland's honding in de Mandsjoerijsche kwestie beklaagd. Het had de bijzondere belangen van Rusland erkend, maar intusschen steeds Japan en Amerika tot optreden tegen Rnsland opgehitst. Volgens Duitsche bladen moet de Czaar, die gelijk bekend reeds zijn verlangen te kennen gaf om zelf te hooren welke de grieven van zijn volk zijn, te Livadia een ingenieur Demonchaky ont- vangen hebben, die in de jongste revolutionaire beweging betrokken was. Het resultaat 7an deze audientie was, dat de ingenieur in een memorie de verschillende grieven samenvatte, vooral wat betreft de arbitraire macht van het ambteuaren- wezen en de onderdrukking van de drukpers- vrijheid, welke memorie door hem aan den Czaar zelf ter hand werd gesteld met verwaarlooziDg van den gebruikelijken vorm. Met de verpletterende nederlaag van Chamber lain's candidaat bij de verkiezing te Barnard Castle vallen, zegt de //Daily Mail", vele aan- wijzingen samen dat de voorstanders van belasting op voedingsmiddelen zich er op voorbereiden, om hun oorspronkelijk standpunt te verlaten en den fiscalen veldtocht volgens een nieuw plan te voeren. Het orgaan van Chamberlain in de Londensche pers kondigde Maandagochtend een plan aau, volgens hetwelk alle belastingen op thee en suiker zouden afgeschaft en de belasting op tabak zou verminderd worden, ten koste van 180 millioen gulden 'sjaars. Dit verlies aan inkomsten zou gedekt worden door rechten op vreemde voedingsmiddelen en bewerkte stoffen. Een inzender in de //Times" gaf Dinsdag onge veer in gelijkeu geest een overzicht van Chamber lain's plannen, en men kreeg daar den indruk uit, dat hij Chamberlain's laatste opvattingen weergaf. Van de tariefcommissie van den Birming- hamschen unionistischen bond waarvanChamber lain voorzitter is is een rondschrijven uitge- gaau waarin een plan tot belasting van bewerkte goederen wordt aangeprezen, maar waar heelemaal niets in te lezen staat over voedingsmiddelen. London, 29 Juli. In het Lagerhuis werd na een levendig debat in de tweede lezing de suiker- conventie-wet met 244 tegen 144 stemmen aau- genomen. Minister Chamberlain onderstennde de wet door te wijzen op het gevaar voor een Duitsch- Oostenrijksch suikermonopolie indien het premie- stelsel bleef behouden. Hij wees op het onrecht West-Indie en der Britsche raffinaderijen door de premeis berokkend, en verklaarde dat de conveutie den vrijen handel in suiker verzekerde, de stabili- teit van de suikerindustrie deed toenemen en ten goede zou komen aan West-Indie. baarsche Engelscben hem vergiftigd hadden. Hij liet zich op den grond vallen, wrong zich in allerlei bochten, rolde heen en weer, en riep God en alle heiligen aan in zijn doodsstrijd, naar hij meende. De dood kwam echter nietna een poosje knapte hij wat op en lachte weer. Langen tijd bleef echter de arme Italiaan het mikpuut der spotternijen van alle omstanders, daar hij den smaak van Engelsch bier niet kon verdragen. In tusschen waren de kleine honden losgelaten en liepen zoo wat iedereen in den weg, zoodat ze menige schop kregen en hun menig scheldwoord werd nagezonden. AchilJe hoorde hun gejank en betrapte twee livreikuechts, die juist een klein Malteesch hondje mishandelden. Heeren," sprak bij ernstig, ,/dat is toch geen doen met eere. Mylord zal stellig ieder uit zijn dienst ontslaan, die de kleine honden kwa&d doet. Mylord beveelt, dat zijn kleine honden zullen be- handeld worden als heilige diereu roastbeef en liefkoozingen den geheelen dag." De meestnuilende livreiknechts staken den gek met hem, zoodra Achille hun den rug toekeerde j het Malteesche hondje zocht vlugeengoed heenkomen. Maar de terechtwijzing had toch eeuige uitwerking; in het vervolg werden de honden alleen in het ge- niep mishandeld, als er geen gevaar voor ontdekkiBg bestond. Op zekeren morgen zei lord Asherton tot zijn lijfknecht//Achille het lijk me zoo toe, of hier op het kasteel veel vrouwen in dienst zijn." vHet kasteel is er vol van, mylord antwoordde Achille, die volstrekt niet zoo'n afkeer van vrouwen had als zijn heer en meester. Lord Asherton antwoordde nietmaar toen hij den volgendeu morgen van de ontbijttafel in zijne Brodick's voorstel om Britsch-lndie te laten bjjdragen in de kosten voor het Eugelsche leger in Zuid-Afrika wordt daar eenstemmig en heftig bestreden. Een volksvergadering te Madras nam een parig een besluit van afkeuring aan. Ver- gaderingen te Calcutta en Bombay zullen dat voorbeeld volgen. Generaal Manning seinde uit Somaliland, dat de daar nu in gebruik zijnde patronen niet genoeg doodende kracht hebben, en drong er op aan, dat de regeering dum-dumkogeis naar Somaliland zal zenden. Een Engelsch blad ontleent aan een brief, dat generaal De Wet in het konstabelkamp te Vredefort gedaagd werd omdat hij verzuimd had, voor ver- lenging van zijn verlof tot het houden van een geweer aanzoek te doen. Daarop werd hem zijn hagel- zoowel als zijn kogelgeweer outnomen. De Ottomaansche Bank heeft de nieuwe voor- stellen, waarbij een voorschot werd gevraagd op 5,000,000 van de laatste Servische leaning, niet aangenomen. De Turksche regeering beschouwt den toestand in Servie nl. als onrustbarend. Roiling Peter ondervindt veel tegenstand in het land, en er wordt bevestigd, dat de aanhangers van Obrenowitsj sameuspannen tegen de moor- denaars te Belgrado. Boedapast, 29 Juli. De Minister-president vroeg over te gaan tot de behandeling van de ontheffingswet. De obstructionisten hieveu on- middellijk daarop oorverdoovende kreten aan, en de vice-president hief de zittiug op. Bij de heropening stond de voorzitter op door het leven kon hij niet aan het woord komen de opgewonden- heid bereikte haar toppunt. De publieke tribunes werden daarop ontruimd. Boedapest, 29 Juli. Een lid van de Kossuthpartij, Papp, bracht groote opschudding te weeg door zijn verklaring, dat de oud-afgevaardigde Dinetz hem gister 6000 gulden gaf, opdat hij van alle obstruction zich zou terugtrekken en Boedapest verlaten. Hij voegde er aan toe, dat Dinetz 1000 gulden als commissiegeld hield. Papp stelde het door hem ontvangen bedrag ter beschikking van de Kamer. Thot stelde aan de Kamer voor, een commissie van onderzoek te benoemen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aaDgenomen. Op de geheime zitting, die onder voorzitterschap van Appaniji gehoudeu werd, verklaarden de afgevaardigden Olaij en Polong dat, zoolang de zaak betreffende de pogingen tot omkoopen niet is opgelost, de oppositie tegen elke behandeling gekant zou zijn. Na deze verklaring deelde de vice-president Tallian mee, dat de zittiug weer publiek kon worden. Ze duurde tot 8 unr 's avonds. Boedapest, 29 Juli. In de Kamer voeren nog tal van obstructionistische redenaars het woord. De tribunes werden weer ontruimd en een levendige opwinding heerscht in de wandelgangen der Kamer. Te 10 uur 's avonds, nadat de zitting tien uren geduurd hadden, toonen de afgevaardigden nog geen teeken van vermoeidheid. Tengevolge van een uitwisseling van scheldwoorden daagde de afgevaardigde Molnar den afgevaardigde Georges Borkely tot een tweegevecht op pistool uit. slaapkamer terugkeerde om iets te halen, dat hij vergeten had, liep hem een kamermeisje tegen het lijf, dat in haar ontsteltenis een borstel en een pannelje uit de handen liet vallen en laid schreeu- wende weg liep, terwijl twee andere meiden, die het bed opmaakten, eveneens luid gilden bij zijn onver- wachte verschijning. Mylord keerde zich om, zonder een woord te zeggen, en ging naar zijn zitkamer. Daar ontbood hij Achille en zeide //Dat is niet om uit te houden Vrouwen die in mijn slaap kamer werken Zorg, dat voortaan alle huiselijke dieusten iu mijne particuliere vertrekken uitsluitend door mannen verricht worden, zooals ik steeds ge- woou was in de villa Cellini." In de villa Cellini was volgens Ilaliaansche ge- woonte geen vrouwelijke bedieuing. Een paar oude vrouwen kwarnen elke week het vuile waschgoed weghalen, doch overigens betrad nimmer eene vrouw den drempel van zijue woning. De storm van verontwaardiging en minachting die opstak, toen Achille vroeg naar geschikte maune- lijke bedieuden, die vrouwelijken arbeid konden verrichten, was ook den nimmer verbluften Fransch- mau te sterk. Daarom zond hij een vertrouwden bode naar Florence, om twee zulke mannelijke be- dienden in dienst te nemen. Tot aan hunne komst werden echter de vrouwelijke bedienden zooveel mogelijk aan het oog van den lord onttfokken. Niet altijd was lord Asherton een vrouwenhater geweesthij had bemind, doch de droevige omstan- digheden, waaronder hij zijn geliefde verloor, waren oorzaak geworden, dat hij nn reeds vele jaren lang het gezelschap van elk vrouwelijk wezen vermeed. Die omstandigheden hadden hem ook zoo aange- grepen, dat hij er ziek van werd en nimmer weder geheel gezond was. Hij was een geknakt man. TER NEUZEN, 31 JULI 1903. Naar wij vernemen is hier eene vereeniging opgericht van Spoor- en Irampersoneel, aan de lijnen aan deze zijde van den Braakman en Ooster- Schelde over Hollands grondgebied loopeude. De vereeniging heeft tot adviseur der Z.Eerw. heer P. Buijsrogge alhier. Gisteren slaagde te Breda voor het examen- hoofdakte de heer Jb van Herp alhier. De voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare lagere school C in het Groenewoud te Viissingen, bestaat uit de heerenG. Jurij, hoofd van school C te Ter Neuzen J. Deuzeman, hoofd eener Rijks lagere school te Prederiksoord en P. de Jong, hoofd der 2' openbare lagere school te Streefkerk. Blijkens kennisgeving van den Minister van Oorlog is, tengevolge van den uitslag van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend exa- men van adspiranten voor eene plaatsing op den hoofdeursus, met ingang van 1 Oct. o. m. ter opleiding voor den rang van 2« luitenant voorge- dragen, yoor de administratie hier te lande, de onderofficier H. J. Koole, geboren te Ter Neuzen. De voordracht voor onderwijzer te Groede bestaat uit de heeren S. J. Swart te's Graven- polder, J. van der Yliet te Ierseke en G. van den Hoek teSt. Maartensdijk. Naar men ons meedeelt is het, door ous uit de M. Ct. overgenomen bericht omtreut den vischkotter N Z 17, der Ter Neuzensche zee- visscherij, zeer overdreven. Toen dit schip in de haven van lissingen zou binnenkomen was eene lijn op het havenhoofd gebracht en zou het schip met vereende krachten, van daar aanwezige visschers, worden binnengetrokken. De lijn brak evenwel en toen dreigde het scheepje tegen het havenhoofd te slaan. Een der opvarenden ondernam het echter om, ondanks het onstuimige weer, met de roeiboot een andere lijn naar den wal te brengen, wat hem ook gelukte en toen was het vaartuig spoedig binnen. Onder deze omstandigheden brak de giek. Dit is het eenige ongeval dat voorkwam levensgevaar voor de opvarenden heeft niet bestaan en er is ook niets bemerkt van loodssloepen, die blijkens genoemd bericht te hulp zouden gekomen zijn. Zaanislag, 31 Juli. In het vorig nummer werd melding gemaakt dat tot dijkgraaf van den Margarethapolder was herbenoemd de heer Jac. Verpoorte, dit moet zijn F. de Ruijter. Dezer dagen werd het ruim acbtjarig zoontje van den werkman P. v. d. E. iu den Aan- en Genderdijkepolder alhier, zoodanig door koeien getrapt, dat het onder hevige pijnen gisteren is overleden. Dat het zich in het jongst verloopen voor- jaar, ook voor de aardappelleelt slecht liet aanzien, wordt bij het rooien van deze vrucht maar al te zeer bewaarheid. Was de opbrengst vroeger per gemet van 70 tot 100 zakken en meer, thans zal die gemiddeld ongeveer niet meer bedragen dan 45 k 50 zakken van 100 K.g. Ten gevolge daarvan zal de prijs hooger zijn dan andere jaren, terwijl men thans voor de zak besteed, ongeveer 3,De beste partijen welke hier van de hand zijn gedaan, brachten op 160 tot 180 per gemet. Koewacht. Zooals wij onlangs meldden, wil- len Gedeputeerde Staten van Zeeland den hoofde- lijken omslag dezer gemeente met 500 verhoogd zien en aldus gebracht op 2500. De Raad dezer gemeente heeft alle moeite gedaan, om de Staten tot andere gedachten te brengen. Daar VIII. Op een Zondagnamiddag in de maand Maart traden een jong meisje en een knaap door den dienstboden-uitgang van het kasteel Asherton naar buiten en sloegen met vluggen tred den weg in naar de bosschen, die op eenigen afstand van het kasteel gelegen waren. De knaap droeg een groote mand aau den linkerarm. De lente kwam vroegde vogels en insecten, verheugden zich in het nieuw ontluikende groen terwijl de lucht vervuld was met den heerlijken geur der uitbottende denneboomen. Ook de beide jeugdige voetgangers waren in opgewekte stemming. Toen zij den top van een heuvel hadden be- reikt, gingen zij aan den voet van een ouden eik zitten. Het meisje nam een rol muziek uit de mand en begon eenige oefeningen te zingen. Aan het eind daarvan gekomen, stond zij op en zong uit voile borst een schoon lied, dat heerlijk in het rond klonk. z/Wel, Dolly, wat maak je een geweld zei de kleine knaap ontevreden, omdat een eek- hoorntje, waar hij al een poosje naar gekeken had, we^eus het gezang in den eik klauteide, waar het in de takken verdween. Dolly noemde hij haar het was Dolly Star, het diensmeisje dat driemaal achter elkaar gedroomd had, dat zij gravin van Asherton was. ,/Kom, Jack," riep zij, toen het lied uit was, wij moeten voortmakeu om den verloren tijd in te halen. Ik wilde mijne s'em maar even pro- beeren het klinkt hier goed. Laat ous nu langs de mergelgroeven gaandat is de kortste weg. En laat ons dan eens zien, wie er het eerst is." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5