A I y e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4412. Zaterdag 1 Augustus 1903. Gemengde berichten. 43e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave RECHTSZAKEN. De moord te Amsterdam. r.wrnwr-r ,nv nfir TKR lEUZEKSCHE (III RUT. Per drie maanden binDen Ter Neuzen f 1,Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer _/"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit lilticl versrliijnt Haandag-, Woeasdag- en Vrijdag-avonil, nitgezonderd op Feesldagen, bij de Firma P. J. VAI DE 8ASDE «e TerA'euieo. De diensttijd van het blijvend gedeelte der lichtingen 1903 zal niet, zooals vroeger, in twee ploegen worden verdeeld, doch zullen de tot den dienst aan le wijzen miliciens, na het volbrengen van hunuen eersten oefeningstijd, nog aeht maanden achtereen voor het blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden. Den 18 Januari j.l. is in de algetneene vergadering van den Algemeeueu Bond voor Nederlandsche Marine-matrozen besloten, te ageeren tegen de tegenwoordige wijze van werving bij de zeemacht. Dienvolgeus is een brochure verschenen, op last van het hoofdbestnur satnengesteld. Als motto is de verpletterende verklaring gekozen van kolonel J. P. van Rossum uit het Marine- blad van Februari 1902, die oordeelde dat de verbintenis van een kind bij onze marine //het cachet krijgt van zielverkooperij." Zoodra een jongen de schoolbanken heeft verlaten, kan hij in dienst bij onze marine. Hij is dan 13$ en moet zich verbinden voor minstens 12 jaar, doch die diensttijd begint pas te loopen, wannner hij 16 jaar zal zijn. Een kind verbindt zich dus tot een leven waar hij niets van kent, niets van weet, enkel iets uiterlijks van gezien heeft het sjieke pakjen en zoo tot zijn 28" jaar. En geen dag proeftijd wordt hem gegeven. #Een schooljongeu weei niet wat hij doet, wauneer hij z'n naam zet onder het document, waarbij hij zich zonder voorbehoud osergeeft tot z'n 28" jaar. Hij wil graag naar zee, hij vindt zoo'n matrozen- pakje zoo sjiek staan en als de regeering tegen hem zegt//gij moet tot uw vijftigste jaar teekenen", dan zegt-ie /<Mij goed, geef maar hier die pen Hij beseft eenvoudig niet wat-ie doet, heeft alleen oog voor t oogenblik, en denkt er niet verder over na, dat deze stap hem later als 't te laat is kan berouwen en ook de ouders of voogden, die toestemmiug moeten geven, beseffen dat niet." zrTot het verleenen van ontslag heeft kolonel Van Rossum geschreven op grond van slecht gedrag, wordt eerst zeer laat overgegaan, in den regel niet voor dat het kind, door vele en zware straffen, volmaakt bedorven is." De brochure vertelt schrikkelijke dingen van wat jongens doen, om uit dit leven uit te raken. Een jongen mengde elken dag een kleine hoeveelheid fijn gemalen gebrande blauwsteen tusschen zijn eteu, wat hartklopping veroorzaakte. Het duurde niet laug, of de knaap moest naar't hospitaal. Maar ook hier bleef hij zijn blaHwsteen uemen, en zoo werd hij afgekeurd. Jubelend»> over het feit, dat hij nu vrij was, keerde hij in de ouderlijke woning terug. Den volgeuden dag was hij een lijk. Ook andere grieven willekeur bij comman- dauten, bij rechtspleging enz., worden in de brochure besproken. De conclusie isEindigeu moet de toestand van heden, om plaats te maken (indien men toch een opleiding van jongens wil behouden) voor een stelsel, berustende op dezen groudslag, dat de jongens na het eindigeu der opleiding de keuze wordt gelaten, om zich al dan niet bij de marine te verbinden, en dat de verbintenis in geen geval langer dan zes jaren duurt. Kan dat niet, dan moet de recruteering van jongens eindigeu. koste wat het wil TER NEUZEN, 31 Juli 1903. De werkzaamheden voor het leggen van de tram BruggeAardenburg ziju Dinsdag begonnen te Middelburg (Belgie) met het vullen eener kreek, waarover een dam met heul moet worden aangelegd. In een Dinsdag gehouden buitengewone vergadering van ingelanden van den polder Bewester Eede bezuiden, werd in plaats van wijlen den heer C. J. B. Wijffels tot dijkgraaf benoemd de heer ,1. B. de Brujkere, en tot afgevaardigde van het waterschap der Sluis aan de Wielingen de heer A. A. de Rijcke. Het program voor de tentoonstelling te Aardenburg, vanwege de //Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig IVe district van Zeeland", bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der Maatschappij, op 26, 27 en 28 September a. s. te houden, is verschenen. Dit program bevat twee afdeelingen. Het eerste omschrijft den wedstrijd, waaraan iedereen kan deelnemen, behalve bloemisten, boomkweekers en handelaars in ooft, bloemeu en vruchten. Deze wedstrijd bestaat uit drie afdeelin gen, nl. een voor bloemen, een voor fruit en een voor groenten. De tweede afdeeling omschrijft den wedstrijd, waaraan ook de in de eerste afdeeling uitge- slotenen kunnen deelnemen, benevens buiten- landers. Den 28° September zullen ter gelegenheid van de tentoonstelling te Aardenburg verschillende volksspelen gehouden worden. Giften en toezegging van medailles voor deze tentoonstelling ziju ontvangen van de heeren J. Erasmus te Cadzand, J. G. Gerritsen te Breskens, W. A. Graaf van Lijnden te Koudekerke, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, F. C. O. M. Hombach te Hulst, Jhr. Mr. J. Roell te's Hage, Jhr. Mr. A. P. Snouck Hurgronje te Middelburg, C. A. H. Wagtho te Tholen, H. A. Hanken te Wilhelminapolder, rnevr. de wed. Bomme-Van den Broecke te Aardenburg, H. G. Hammacher te Groede, Mr. F. J. N. van Dam te Oostburg, Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, H. M. Henne- quiu te Sluis, P. J. Siegers te Vlissingen, B. G. van der Have te Ouwerkerk, Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort te Maarsbergen, J. L. I. de Bats te Biervliet, M. M. Meijer te Oostburg, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg en I. Steenhart te Oostburg, samen tot een bedrag van f 180, waarvan 95 is gesteld ter beschikking van het bestuur en het resteerende hetzij in geldprijzea, hetzij aan medailles ter verhooging van bepaalde afdeelingen is bestemd. Woensdag is door den notaris Immink te Oostburg een akte gepasseerd tot opriehting eener Boereuleenbank. De duur is bepaald op 30 jaar en 74 leden uemen eraan deel. In de vergadering, geleid door den heer G. A. Vorsterman van Oyen, die uitdrukkelijk verklaard had geen andere betrekking te willen bekleeden dan die van secretaris waartoe hij bij accla- matie benoemd werd werden eveneeus op zijn voorstel bij acclamatie benoemd de heer J. I). Risseeuw, te Zuidzande, tot kassier, en de heeren Mi. P. C. J Hennequin te Aardenburg, Anth. Luteijn te Schoondijke en J. de BruijneDe Die te SIais tot leden van den Raad van Toezicht. Bij stemming werden als leden van het bestuur gekozen de heeren M. J. de Muijnk te Aarden burg, E. F. Bonte te Sluis, Iz. de Hulster te Schoondijke, E. V. de Milliano en Abr. Verhage te Groede, Joh. RisseeuwDe Hullu te Cadzand, L. B. Sturm te Waterlandkerkje, J. W. de Zwarte en D. LuteijnKotvis te Zuidzande. De bank zal waarschijnlijk half Augustus in werking treden. De tot standkoming dezer bank is te danken aan den heer G. A. Vorsterman van Oyen, die het initiatief nam voor deze voor den boerenstand zoo belangrijke zaak en die ook al de voorberei- dende werkzaamheden verrichtte. (M. Ct.) Het gerechtshof te 's Gravenhage handhaafde Woensdag de niet-ontvankelijaverklaring van het openbaar ministerie der rechtbank te Dordrecht, in zijn vervolging van den boekhaudelaar, wegens uitstalling voor zijn raam van een plaat van //Het Volk", en wel omdat in deze ontbrak de vereischte klacht van Minister Kuvper. Verscheidene boeren in den Eemnesserpolder steken het hooi, dat na de overstrooming is blijveu liggen, in brand. Dit is namelijk zoo geheel en al bedorven, dat het de moeite van het naar huis brengen niet waard is. Vrijdag is het gezin van den landbouwer P. de Boer te Ruigezand na het middageten onge- steld geworden. De geneesheer, die dadelijk werd ontboden, constateerde verschijnselen van vergiftigiug. De vrouw is Zaterdagochtend reeds overleden, terwijl de andere huisgenooten op de dienstbode na thans weer zoo goed als hersteld zijn. De oorzaak is niet bekend. De hoofdcommissaris van polilie te Rotter dam waarschuwt jonge meisjes, die niet aldaar bekend zijn, zich niet in betrekking te stellen met het verhuurkantoor van dienstboden van vrouw Koppes, geb. Otten, eerder wed. Pelz, wonende Botersloot 38, aangezien gebleken is dat deze vrouw er haar werk van maakt meisjes in ver- dachte huizen te plaatsen. Reeds sedert eenigen tijd bestaat te Ouddorp (Flakkee) onder het volk een outevreden geest, die zich Z&terdagavond uitte in het ingooien van ruiten in de woning van den heer K. Lodder, wethouder, en van den rustend predikant Haage. Naar men verneemt is de outevredenheid te wijten aan een artikel in de verordening omtrent de niet-toelating van vrouwelijke personen in de tapperijen. Woensdagnacht laat had op de O. Z. Voor- burgwal te Amsterdam een brutale aanranding plaats. Twee bewoners van die gracht keerden naar huis terug, omstreeks half twaalf, toen plotseliug twee personen op hen toetraden en pogingen deden tot berooviug. De beide heeren verdedigden zich tegen de aanranders, die door de politie bijtijds werden gegrepen. Het bleken twee inwoners te zijn van Haarlem. De beide, aangehouden personen werden in voorloopig arrest gesteld aan een der politiebureaux. Opmerkelijk is het, zoo schrijft //Piscicul ture", hoeveel snoeken den laatsten tijd in Utiuge- radeel worden gevangen met den zg. loophenge), een langen stevigen stok met een sterk snoer en een hoek, waaraan tot aas een kikvorsch wordt be- vestigd. Onderscheideue personen, ziet men vooral Zondags met deze visscherij in de hoofdvaarten bezighouden, en herhaaldelijk tien en meer snoeken, meestal klein van stuk, als buit naar huis brengen. Twee van dezen vingen op de laatste Zondagen tot 16 en 36 stuks. De beroepsvisschere beginnen steen en been te klagen, dat zij door deze visscherij erg benadeeld worden. De omstandigheden van den afschuwelijken moord in de Celebesstraat beginnen hoe langer hoe ingewikkelder te worden, aangezien de getuigen, die verklaringen voor de justitie hebben afgelegd, nog al eenigszins met elkaarverschillen. Als nieuwe getuige heeft zich Dinsdag o. a. opgegeven de melkboer, die gewoon was bij H. van der Laan melk te bezorgen. Deze heeft dat Zaterdagavond te kwart voor zeven uur ook gedaan, en de melk werd door juffrouw Van der Laan in ontvangst genomen in een pannetje. Dat pannetje is tot nog toe niet teruggevonden. Voorts heeft een buurvrouw een getuigenis afgelegd, waarin zij moet ver klaard hebben, dat zij omstreeks 6 uur Zaterdag avond juffrouw Van der Laan nog heeft gezien. Hoe het mogelijk is, dat de misdaad zoolang verborgen is gebleven, is een raadsel. Wij vernamen Woensdagmorgen, dat familie- leden reeds Zondag tegen elkaar gezegd moeten hebben, dat hun de zaak bij Van der Laan niet pluis voorkwam. Zij hadden Zondag bemerkt, dat de gordijnen van de voorkamer, waarin Van der Laan zijn sehoenmakerij uitoefende, half geopend waren, terwijl het de gewoonte was de gordijnen Zondags te sluiten. Een mannelijk familielid zou toen, op aan- raden van zjjn vrouw, naar de ouders van juffrouw Van der Laan in de Van Hogendorp- straat, gegaan zijn, om het geval mede te deelen. De schoonouders F. Jongsma en echtgenoote, hadden niet veel ooren naar die mededeelingen van het familielid, daar ze wisten dat hun dochter en haar man niet in te goede ver- standhouding leefden. De schoonouders zouden verklaard hebben dat de familie Van der Laan waarschijnlijk uit was aan iets verduchts ge- loofden zij niet. De familie, die kwade vermoedens had, was echter niet van haar verdenkingen af te brengen en kon 's nachts volstrekt niet gerust slapen. Maandagmorgen omstreeks 4 uur stond de man reeds op en ging eenigen tijd later een agent waarschuwen, hem zeggende dat hij wel eens zijn aandacht mocht schenken aan het huis van Van der Laan. De agent moet toen ook het vermoeden geuit hebben dat de familie waarschijnlijk uit was. Het stond bedoelde familie volstrekt niet aan, dat de politie niet even een onderzoek instelde, en zij werd steeds ongeruster, waartoe niet het minste bijdroeg het feit, dat Maandagmorgen ook alles in huis was gebleven zooals zij het Zondag hadden gezien. Omstreeks 12 uur kwam de zuster vanjuffrouw Van der Laan, die in den Haag dienstbode is, bij gezegde familie en zeide dat zij bij Van der Laan aan de deur was geweest en ver scheidene malen had gescheld, zonder antwoord te krijgen. Daarop vroeg men of Geertruida (de vermoorde) dan niet bij hare ouders was, wat door deze zuster ontkennend werd beant- woord. De zuster wilde evenwel geen verdere pogingen aanwenden, ofschoon zij het vreemd vond, dat zij niemand bij Van der Laan thuis vond, terwijl men daar toch van hare komst afwist. Op aandringen van de familie is toen de zuster van juffrouw Van der Laan nogmaals gaan bellen, en toen zij nog geen gehoor kreeg, is zij een agent van politie gaan waarschuwen, die dadelijk met haar medeging en dezelfde ondervinding opdeed als de zuster. De agent, die hierdoor ook kwaad vermoeden kreeg, begaf zich daarna door het huis van den melksalon- houder Offemeier naar den tuin en klom op een tegen de schutting opgezette trap om de achterplaats van het perceel 24 te kunnen zien. Daar merkte hij den verdroogden plas op, die eerst voor koffie werd gehouden, doch later bloed bleek te zijn. Wat er toen geschied is, hebben wij reeds breedvoerig meegedeeld. De verdachte, Luier van der Laan, is tot nu toe nog niet in handen der politie. Men heeft niet de flauwste vermoedens waar hij wel kan wezen. Volgens verklaringen van menschen, die hem goed kenden en veel met hem in aanraking kwamen, was zijn grootste plezier iemand tot booswordens toe te sarren. Ook deed hij het vaak zijn schoonzuster, die dan wit van kwaad- heid kon worden. Het moet zelfs eens zijn voorgekomen, dat zijn schoonzuster, die zich alles niet straffeloos liet welgevallen, hem een blauw oog heeft geslagen. Zijn zucht tot sarren strekte zich niet alleen tot zijne schoonzuster uit, maar ook tot anderen, en de kleine kat, die Van der Laan er op na hield, moest menigmaal er de gevolgen van ondervinden. Dat aangenomen dat Luier van der Laan de moordenaar zou zijn, wat natuurlijk niet vaststaat onzedelijke drijfveeren aanleiding tot den moord gegeven zouden hebben, wordt door menschen, die Luier van zeer nabij kennen, in twijfel getrokken. Iemand verklaarde ons, dat hij volstrekt daarvan niet verdacht kon worden. Het justitieel onderzoek wordt nog steeds voortgezet en strekt zich ook over het buitenland uit. De vermiste heeft tijd genoeg gehad zich een eindweegs uit de voeten te maken. (Tel.) Uit Amsterdam meldt men Volgens de laatste berichten zou Luier van der Laan, de verdachte in zake den moord in den Celebesstraat alhier, naar Belgie zijn ge- vlucht. In die richting wordt dan ook door de justitie een onderzoek ingesteld. Het Hdbl. meldt Gebleken is dat Luier van der Laan zich voor zijn vertrek uit de woning in de Celebesstraat Zaterdagavond geheel heeft gewasschen en ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1