Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Moord te Amsterdam. Mel ingang van 1 Augustus a. s. is aange- steld tot agent van politie alhier J. C. Looy, arbeider te Hoedekenskeike. Jl. Maandag slaagden bij het te 's Graven- hage gehouden examen voor de Engelsche taal o. m. de heeren C. F. Kohler, van Ter Neuzen, en A. de Hullu, van Zuidzande, en mej. A. J. Lammerink, van Sluis. De voordracht voor een te benoemen onder- wijzeres aan de open bare lagere school teOostburgbe- staat uit de dames C. van Dixhooru te Waterland- kt-rkje, G. J. Blaukert te Vlissingen en M. Scheffelaar Klots te Sluiski) (Ter Neuzen.) Bij het jl. Zaterdag te Maastricht gehouden eind-examen voor Hooge Burgerscholen met 5jarigen cursus, is o. m. geslaagd de heer C. J. M van Rompu, leerling van de H. B. school te Rolduc. Gisteren slaagden te Breda voor het examen hoofdakte de heeren C. Brakman te Schoondijke en J. du Burck te IJzendijke. Maandagavond passeerde onze haven het tweede stoomschip der Ter Neuzensche stoomvaart- maatschappij, de ,/Guido," kapitein Sparreboom, komende van Archangel, geladen met hout en bestemd voor Antwerpen. Maandag j.l. reed een wielrijder, zekere B., in zeer snelle vaart, komende van de rolbrug over de westsluis, in de richting der Sassche poort. De inspecteur van politie, wien hij pas?eerde, waarschuwde hem nog, dat hg te snel reed. Juist toen hij de poort in wilde rijden, kwam een ander wielrijder, A. K van tegenovergestelde richting, en kwamen beiden op zoodanige wijze in botsing, dat K. ten gronde viel en eene verwonding aau den neus opliep. De wond werd door een geneeskucdige verbonden en K.. geroelde zich zoo goed, dat hij Maandag avond nog uitging, doch bij een bevriend gezin zijnde, ineenzakte. Dinsdagmorgen werd hij per rijtuig naar de ouderlijke woning gevoerd en leek zijn toestand ernstig. Naar we vernemen was het heden wat gunstiger. Door het bestuur van den Bontepolder werd heden in het Nederlandsch logement alhier aan- besteed het leggen van 1100 M2. keiweg, met bijlevering der benoodigde materialen, op den dijk van den Oud Zevenaarpolder, nabij het 2de overzetveer, ter vervanging van 400 M1. grindbaan. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Tholens Dingz. voor 2843 (in afwijking van het bestek voor kantsteenen w/13 c. M.), K. de Vos voor 2739 en Jan Jansen voor 2595, alien te Ter Neuzen. Gisteren werd alhier door deu bouwkundige P. C. van der Hooft in twee perceelen aanbesteed, het verbouwen van een woonhuis aan den School- weg alhier. Voor het eerste perceel, metselwerk, werd ingeschreven door de heeren W. P. Nieuwe- link te Ter Neuzen, voor 398, W. A. v. d. Hooft te Othene, voor 230 en Joris Kolijn te Ter Neuzen, voor f 228. Voor het tweede perceel, timmerwerk, door de heeren J. A. Rijnberg, voor 579, tevens voor de massa voor f 809, W. Verlinde Jz., voor 537, H. Kaijser, voor 528, P. J. de Bree, voor 483,1. P. Casteleijn, voor 479 en G. Rijnberg, voor 479. Bij loting is het werk gegund aan I. P. Casteleijn; alle inschrijvers zijn woonachtig te Ter Neuzen. Heden werd te Middelburg aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbesteed a. het uitbreiden der onderzeesche verdediging langs den Oosthavendam der haven aan den Stoof- polder, behoorende tot de werken van de tramweg- havens aan het Zijpe. (Raming f 27500). Minste inschrijver hiervoor was de heer Jan Roskam Cz. te Dordrecht voor 25860. b. het maken en stellen van een nieuwen vloei- ijzeren bovenbouw voor de brug in de Groote Kraag, onder de gemeente Zaamslag. (Raming 7400). Minste inschrijver hiervoor was de heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 5983. Een ieder kent de lijdensgeschiedenis van de vroeger bij de oprichting, zooveel belovende staalfabriek te Ter Neuzen en met weemoed ziet men met het spoor Tijdende die grootsche gebou- wen voorzien van machines, die wellicht, tenminste zooals zij daar staan, nooit in werking zullen worden gebracht. De gouden bergen in het verschiet gesteld, de zegeningen voor de streek, vooral voor den arbeider, alles is in rook opgegaan, treurig voorwaar. Zaterdag is te Brussel wederom een bedrijf van deze lijdensgeschiedenis afgespeeld, n.l. door de veroordeeling tot 5 maanden gevangenis en frcs 1000 boete van den bestuurder der staalfabriek, de heer Alfred Pieraerd, beschuldigd van ont- vreemding eener som van frs. 110,000 ten nadeele van de staalfabriek en van de //ateliers du Midi" te Charleroi. (Zel.) Hoek, 28Juli. Door den gemeente-veldwachter werd heden in den Nieuw Nenzenpolder wegens landlooperij aangehouden een onbekend persoon, die bij nader onderzoek een Belg bleek te zijn en wel een verpleegde nit het krankzinnigengesticht te Selzaete. Een poging om hem door de Brakman naar Philippine te transporteeren en zoo over de grenzeu te voeren, mislukte, door 's mans vrees voor het water. Nadat een tweetal marechauseees nit Philippine waren aangekomen, werd de poging herhaald, doch met hetzelfde gevolg, zoodattenslotte eenige hroeders uit het gesticht genoodzaakt waren hunnen verpleegde van hier te komen halen. Zaamslag, 28 Juli. In de op heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Margarethapolder, werd tot dijkgraaf herbenoemd de heer Jac. Verpoorte. Sas van Gent, 29 Juli. Bij de gisteren in het tel Rotterdam alhier gehouden verkooping van 7 perceelen bouwland in den Nieuwen Westdorpe polder, werd in massa het hoogste bod gedaan ad f 18100, door den heer E. B. Dumoleijn notaris te Hontenisse, waarvoor de koop niet werd gegund. Een tweede zitdag werd bepaald op Dinsdag 11 Aug. a. s. Gisterenmiddag werd alhier door brutale handen een alleenstaande fiets voor het hotel de Gouden Leeuw weggexaapt. De dief verdween er mede in de richting van Selzaete, waarheen de eigenaar W. O. alhier, hem onmiddellijk achterna zette doch zonder gevolg. Alleen vernamen wij dat de dief door signalement in Belgie gekend is". Philippine. Velen der lezers zullen zich nog wel herinneren dat ons gemeentebestuur voor eenige maanden genoodzaakt is geworden tot den aankoop van de grondeD, gelegen aan de Zuidzijde der haven, van de erven Buyk te Antwerpen voor de som van 2000 fr. had de gemeente dezcn grond niet aangekocht dan had men daar van de los- en laadplaats moeten afzien. Thans doet zich een zelfde geval voor met de Westzijde der haven hier heeft de gemeente slechts een haventerrein van 5^ M. breed, de overige breedte ongeveer 4 M. daarnevens behoort aan den heer V. N. Voer- man, deze heeft nu 27 Juli j.l. op de grens van zijn eigendom palen doen plaatsen die dm daarop- volgenden morgen op last van het hoofd der ge meente zijn weggeruimd. Van een en ander is door de brigade marechaussee op last van den eigenaar proces-verbaal opgemaakt. Koewacht, 26 Juli. Dezen morgen kreeg J. Ferket van het paard zijns zoons zulk een hevigen slat;, dat hij ernstig gekwetst werd opgenomen. Naar wij vernemen is zijn been gebroken. 81. Jansteen, 27 Juli. Dezen nacht is bij P. V. het duivenhok bezocht geworden. De duiven zijn verdwenen. Gisterennacht is inbraak gepleegd in het hulpkantoor der posterijen. Met een mestriek die *8 morgens ter plaatse gevonden is, heeft men blijkbaar den sluitbout der blinden geforceerd en daarna een halve ruit uitgesneden. Dief of dieven schijnen echter verjaagd, althans zij zijn niet binnen geweest. Een zware ijzeren staaf schijnt ook nog gebruikt te zijn. Deze was bij een in de buurt wonenden smid uit de zoogenaamde travalie weg- genomen. De herkomst van den mestriek is nog niet vastgesteld. Zooals uit bovenstaande blijkt wordt er niets vermist. Trouwens geld was er niet aanwezig. Dat neemt de brievengaarder, die elders woont, '8 avonds mee naar zijn huis. De oude man, in wieus huis het kantoor is, is wakker geworden door gerucht om half een. Hij heeft toen licht aangestoken en is, eene pijp rookende en hoesteude, opgebleven. Daardoor is vermoedelijk het plan in duigen gevallen. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Juli het volgende vonnis uitgesproken A. v. L., oud 17 j., koewachter, laatst te Zuid- dorpe, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Te Rotterdam is Dinsdagmorgen dood in haar woning aan de Zwarte Paardenstraat gevonden de 65jarige vrouw Lokkerbol. Sedert Zaterdagavond 11 uur hadden de buren niets meer van haar vernomen en werd de politie gewaarschuwd, die na opening der huisdeur de vrouw dood op den grond harer kamer voud liggen. Zondagavond is op het emplacement te Gouda uit den laatsten trein naar Rotterdam een reiziger 3e klasse gesprongen. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis vervoerd. Naar gemeld wordt is Maandagnacht de 25jarige H. G. uit Elst door een spoortrein gedoOd. Men meldt uit Tilburg aan de N. Ct. Het lijk van den vermoorden Kouwenberg is nogmaals door twee doctoren geschouwd, waarbij gebleken is, dat behalve de schedel en een aantal ribben ook het borstbeen en een dijbeen gebroken zijn. Het vermoeden is uitgesproken, dat de man overreden is, wat echter door de ligging van het lijk en door het feit, dat op het midden van den weg geen bloedsporen gevonden zijn, niet goed te verklaren is. Het gerucht is verspreid, dat in verband met de misdaad twee personen gearresteerd zijn dit is echter van alien grond ontbloot. Een oppasser van een steenhoven in de nabijheid van de plaats, waar het lijk gevonden is, heeft verklaard, Dinsdagavond om 11 uur ge- schreeuw van personen en hondengeblaf gehoorc te hebben meer dan deze vage aanduiding is de justitie niet te weten gekomen. Zij heeft dan ook voorloopig haar onderzoek gestaakt. De verslagene is te Berkel begraven. Te Winschoten is een 5jarig meisje gestikt in een stukje wortel, dat in de luchtpijp gekomen was. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Onder het plukken van koolplanten kregen te Tiel G. v. B en M. v. D. twist, die zoo hoog iep, dat de laatste den eerste den linkerboven- arm geheel opensneed. Een broer van v. B. stak daarop v. D. in den rug, en de laatste verwonding moet van ernstigen aard zijn. Een ongelukkige. De 64jarige Hendrik Snijders, die te Assen in voorloopige hechtenis zit wegens brandstichting in den nacht van 8 op 9 Juni in de woning van R. Easing te Gieterdijk en die reeds 24 jaren in de gevangenis heeft door- gebracht, is nu overeenkomstig den eisch van het 0. M. en volgens het verlangen van S. zelf, voor die brandstichting tot het maximum, 15 jaren ge- genisstraf, veroordeeld Maandagavond werd in een spoortrein, komende van Velzen, bij aankomst te Haarlem een heer dood in een coupe aangetroffen. Bij onderzoek bleek de overledene prof. Dr. C. K. Hoffmann uit Beiden te zijn, die met zijn echtge- noote sedert het begin zijner zomervacantie te Bergen bij Alkmaar, gelogeerd was. Maandagmiddag is aau de Hembrug te Zaan- dam de brugknecht S. R. door een van Amsterdam komenden trein overreden en gedood. Te Nijmegen is Maandagnacht door de politie in het ziekenhuis aangebracht het zeer verminkte lijk van een onbekenden jongen man, die op de spoorwegbrug, welke hij in strijd met het verbod moet zijn gepasseerd, door een der avondtreinen is verpletterd. De ongelukkige is vermoedelijk een 20jarige metselaarsknecht uit Oosterbeek. Een heer uit Zutphen, die, in de tram van Oldenzaal naar Losser zittende daar een bekende met de hand wilde toewuiven, had de onvoorzich- tigheid, met zijn hand te ver naar buiten te reiken, waardoor zijn arm in aanraking kwam met een paal aan den weg. Hij bezeerde zich daarbij zoo ernstig, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Maandagavond laat bemerkte een 29jarige smid uit Den Haag dat hij te Amsterdam in de verkeerde trein was gestapt en had de onvoor- zichtigheid uit de reeds in beweging zijnde trein te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij ernstig aan het hoofd verwoud en in bewusteloozen toestand het stationsgebouw werd binnengedragen. Op advies van den inmiddels verschenen genees kundige werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De bekomen verwonding bleek van dien aard te zijn, dat zijne opname in het ziekenhuis noodig was. Eenige weken geleden werd medegedeeld, dat aan een der bankinstellingen te Amsterdam ten nadeele van de Incasso Bank diefstal was gepleegd van 35,000 door het verwisseleu van een geldzak. Gisterenmiddag nu is een spoor gevonden dat hoogstwaarschijnlijk licht over dit brutaal stukje kan geven. Omstreeks 4 uur gistermiddag nl. kwam aan een der banken daar een Engelsch sprekend heer, die eenige effecten ter verzilvering aanbood ter waarde van 2400 gulden. De aangeboden stukken werden nagekeken en vergeleken met de indertijd gepubliceerde opgave der gestolen effecten en toen bleek, dat zij afkomstig waren van den diefstal. De Engelschman werd aan de praat gehouden in dien tijd werden de stukken vertoond aan de directie van de Amsterdamsche Bank. Zij werden onmiddellijk herkend. Natuurlijk werd de Engelschman in arrest gesteld en werden de stukken in beslag genomen. De aangehoudene verklaarde, de effecten te hebben gekocht te Londen bij een zeer groote handels- firma. Deze firma zou hem hebben verklaard, dat de effecten afkomstig waren van een firma in Den Haag, die zou heeten Grebe Co., aldus vertelt het //Hbl." In perceel 24 in de Celebesstraat woonde sedert ruim een jaar het echtpaar Van der Laan, de man schoenmaker van beroep. Hij had volop werk, maar leefde in onmin met zijn vrouw, zooals bleek uit de verklaringen van een aantal buren en van familieleden. Zaterdagavond was de man in gezelschap van zijn broeder thuis geweest en weer had een woorden- wisseling plaats. De man heeft daarna te kennen gegeven, dat hij naar Groningen zou vertrekken en is werkelijk met zijn broeder vertrokken. Na dien tijd heeft men echter de vrouw niet meer gezien. Er werd daarop minder door de buren gelet, omdat men haar had hooren zeggen, dat zij eveneens nit de stad ging. Maandagmiddag omstreeks twee uur nu ver- voegde zich aan de woning een zuster van vrouw Van der Laan, die uit Groningen kwam om haar te bezoeken. Zij belde eenige malen tevergeefs en toen zij na verloop van eenigen tijd niet werd toegelaten, vertelde zij aan de buren, dat zij een brief had ontvangen, waarin stond, dat de bewoon- ster ran perceel 24 bepaald thuis moest zijn. Eerst toen werd de politie in de zaak betrokken. Men beproefde de voordeur te openen, maar dit lukte uiet. Door een naast het huis gelegen melksalon sprong toen een politieagent op een binnenplaats en daar vond men het lijk van de vrouw in een plas geronnen bloed. De justitie werd ontboden, waarop een verder onderzoek ingesteld kon worden. Ontdekt werd, dat de vrouw met een vlijmscherp zg. schoenmakers- roes de hals was afgesneden. Bedoeld mes werd in een emmer water, eveneens bebloed, terugge- vonden. En verder bleek, dat het lijk op ver- schillende plaatsen is neergeworpen nadat de misdaad is gepleegd, want overal vond men bloed sporen. De justitie zorgde allereerst dat voldoende aanwijzingen in de woning onaangeroerd werden gelaten voor het meer uitgebreid justitieel onder zoek, waarna de familieleden werdeu gehoord en eenige buren. Van zeer veel gewicht is de verklaring, die Maandagmiddag werd gedaan door een 16-jarigen buurjongen die van af de plaats achter de woning had gezien, dat buurman v. d. Laan Zaterdagavond twist had met zijn vrouw en haar door de woning sleurde. Alles in de woning geeft trouwens blijk van de ernstige worsteling, die moet hebben plaats gehad. Aangrijpend was het oogenblik toen de reeds bejaarde ouders van de vermoorde 27jarige vrouw, Geertruida Jongsma, bij het lijk van bun kind werden gebracht. Het onderzoek van de justitie duurde tot laat in den middag en de officier van justitie verzoekt nu opsporing en aanhouding van Heudricus van der Laan, oud 23 jaar, vau beroep schoenmaker, en van Luier van der Laan, oud19 jaar, broeder van dezen, beiden wonende te Amsterdam, Cele besstraat 24. Den geheelen avond bleef de politie verechillende getuigen hooren. Zoo werd nog een tweede jongen gehoord, die ook had gezieu, dat Zaterdagavond in de woning vau de familie Van der Laan twist was ontstaau, en dat de vrouw woest uit den tuin naar binnen was getrokken. Deze knaap had echter, in tegenstelling met den vroeger gehoorde, twee mannen in plaats van een in twist met de vrouw gezien. De verwondingen van het slachtoffer zijn vreeselijk en door de hoofdwonden is het gelaat bijua niet te herkennen. Deze hoofdwonden zijn echter blijkbaar door vallen of gooien aangebracht, niet door het mes, waarmee de doodelijke ver wonding is geschied. Het lijk van de vermoorde vrouw werd's avonds gekist en naar het Wilhelmina-Gasthuis overge- bracht. Zooals te verwachten was trok na het bekend worden van den moord een massa nieuwsgierigen naar de plaats waar het drama werd afgespeeld. Uit den mond van Hendricus van der Laan, den man van de vermoorde vrouw, vernam het Hdbl. het volgende Van der Laan was Zondag met den trein van 12,15 naar Groningen gegaan. Even te voren had hij zijn broer Luier geld gegeven om een telegram te gaan wegzenden aan de familie te Uithuizen bij Groningen, meldende hoe laat hij zou aankomen. Schertsend vroeg zijn broer toen nog //mag ik voor 't restant 'n potke bier neem waarop Hendricus zei //je doe maar." Goedsmoeds ging de man toen op den trein. Om vijf uur Maandagmiddag, toen hij te Uithuizen bij zijne familie aan tafel zat, kwam de wachtmeester van de marechaussee binnen en vroeg ./is u Hendricus van der Laan uit Amsterdam z/Ja," antwoordde de man. ffWilt u dan meegaan naar de kazerne Jawel, maar waarom ffDat kan ik niet zeggen," was het antwoord. Heel kalm ging Van der Laan mede en moest aan de kazerne blijven. Reden waarom werd hem niet gezegd. Om 1 uur des nachts kwam een inspecteur van politie uit Amsterdam over en ondervroeg hem over een en ander, o. a. waar hij vandaan kwam, en of hij ook wist waar zijn broer Luier was. Verder gingen de mededeelingen niet, ondanks gedurig vragen van Van der Laan. De inspecteur verklaarde in last te hebben hem onmiddellijk naar Amsterdam te geleiden. Dit geschiedde onder geleide van mare- chaussees. Om half twaalf ongeveer kwam hij hier aan en werd hi] per celwagen naar de Wetering- schans gereden. Hier vernam de man eerst wat er gebeurd was, maar zoo natuurlijk antwoordde hij, hoewel ontsteld door hetgeen hem werd medegedeeld, dat onmiddellijk alle verdenking verdween. Van der Laan noemde tal van namen van personen die hem aan het station hadden ge zien of met hem gereisd hadden gaf verder den tijd aan waarop hij prentbriefkaarten had afgezonden uit Uithuizen en Groningen. Kortom de justitie kreeg zoodanig de overtuiging dat de man onschuldig is, dat hij onmiddellijk verlof kreeg om te vertrekken en alleen wel- willend nog eenige inliehtingen gaf die kunnen strekken tot opsporing van den dader van den moord. Van der Laan werd verzocht niet in zijn woning te gaan omdat de justitie daar nog eenige zaken heeft te regelen. Hij zal dus voorloopig bij zijn schoonouders verblijven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2