J A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4411. Donderdag 30 Juli 1903. 43e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave 's Pausen testament. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. 24) - Oe Zoeloe's onrustig? Turksche gruwelen. Japan. Per drie maanden binnen Ter Neuzen /I,Franco per post: Voor Nederlaud /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32^. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. COPRA ADVEETBNTIlN: A-an 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters wordeu uaar plaatsruimte berekend. ■Fit blad verseliijilt Haaiuhi^-, W oenadag- en rijdagavond, uitgexouderd op Feeatdagen, bij de F'irnia 1*. J. VAST DE Sil'DE te Ter Aeuzen De 8 Juli 1900 stelde Paus Leo XIII zijn testament op. Het is door hem zelf geschreven, met klein, zeer duidelijk en regelmatig schrift. Het lnidt Daar wij het einde van ons sterfelijk leven uadereu, doen wij in dit eigenhandig geschreven testament onzen laatsten wil keunen. Vooraf smeeken wij eerbiedig van de oneindige goedheid en de barmhartigheid van God, dat Hij ons de dwalingeu van ous leven vergeve en dat Hij onze ziel met goedertierenheid in het eeuwig geluk ont.vaugeen wij hopen dit bijzonder in Jezus Christus, onzen Zaligroaker. „Laat ons vertrouwen hebben in zijn Heilig Hart, brandoven van alle liefde en van het geluk van 't menschdom. Laat ons ook smeeken om de bemiddeling bij de H. Maagd Maria, Moeder Gods en onze welbeminde moeder, alsook van de heiligen, die wij bijzonder vereerden gedurende ons leven. Daar wij verlangen te beschikken over't vader- lijke erfdeel dat ons toebehoort, stellen wij als erfgenaam aan, onzen neef, graaf Ludovico Pecci. „Vau deze eigendommen moet men degenen afrekenen, die reeds aan graaf Richardo gegeven werden, bij gelegenheid zijns huwelijks. Men moet er eveuwel alle goederen bijvopgen die te Carpineto liggen, want deze zijn eigendom van den H.Stoel, volgens ons testament van 8 Febr. 1900. /,In dit testament hebben wij geen schikkiDgen getrofl'en voor onzen neef Camille en onze nifllTOn Anna en Maria, zoon en dochters van onzen broeder Jan Baptist, omdat wij hun een goed bestaan bezorgd hebben gedureude ons leven, ter gelegenheid van hun huwelijk. jWij verklareu dat geen eukel persoon onzer familie eenig recht zal kunnen doen gelden op hetgeen in dit testament niet voorgeschreven staat want alle andere bezittingen, van welken aard dan ook, bekwamen wij door de investituur van het pontiiicaat en bijgevolg is het, en in alle geval eischen wij, dat het de volstrekte eigendom van den H. Stoel blijve. wWij vertrouwen het uitvoeren der bovenstaande schikkingen toe aan de kardinalen Rampolla. Mocenni en Cretoni en wij verklaren dat dit onze laatste wil is. z/Gioacchimo Pecci, Leo P. P. XIII. ,/Gedaan te Rome, in het Vatikaan, op 8 Juli 1900." Vrij bewerkt door A MO. yHeeugaan mopperden de mannelijke be- dieuden. //Dat is wat moois, waarachtigEn in eenige niet malsche woorden gaven zij lucht aan hunne verontwaardiging. »Goeie HemelWei nu nog mooier 1" klonk het bij de vrouwelijke dienstboden. Doch geen van alien voldeed aan het verzoek alien bleven op hunne plants staan. Geheel weggedoken in bont, jas en bonten halskraag, leuuende op den arm van Acbille, kwam een lange gestalte de voorhal binnen. Alleen de oogen waren zichtbaar de zieke lord bedekte neus en mond met een zakdoek, doch met een enkeleu opslag zijner doordringende oogen merzag hij alle personen van het gezelschap. En vervolgeua wendde hij den blik naar de zolderiug, wel zoo hoog als van een kerk naar den gebarnaslen ridder te paard, geflaukeerd door twee soldaten in antieke wapenrusting, en naar de breede trap, waarop men met paard en rijtuig kon omkeeren. Het was waarlijk geen wonder, dat de nieuwe lord huiverde. Alles leek hem zoo duister, zoo vreemd, het verschilde zoo aanmerkelijk van zijue vroegere omgeving. Hij sloeg geen acht op den hofmeester, de huishoudster en den keldermeester die vooruitgetreden waren om hem te begroetcn. Na alles overzien te hebben gelastte hij Achille in het Fransch, hem naar zijne kamer te brengen. Achille bracht dit bevel over aan juffrouw Jenner, Men weet dat de familie diep teleurgesteld is door dit testament en zelfs voor een deel meent tekort gedaan te zijn. Hoever haar gejammer gegrond is laten wij daar zeker is, dat de rechts- geleerde raadslieden der familie Pecci geadviseerd hebben om de nalatenscbap slechts onder voorrecht van boedelbeschrijving te aanvaarden. Paus Leo heeft namelijk te Carpineto groote werken laten uitvoeren en men zegt, dat de aannemers verre van voldaan zijn over de betaling. Intusschen durfden zij het Hoofd der Katholieke kerk niet goed in rechte aauspreken, maar met diens erfgenaam, graaf Ludovico, en de andere familieleden is dat wat anders. Sommigen vinden in Rome, dat de neven van Leo XIII inderdaad recht hebben, zich te beklagen. Om het pausschap van hun oom en neef moesten zij een zekeren staat voeren boven hun inkomsteu nu zitten zij nagenoeg alien bijna geheel in de kou. Behalve deze is er nog een eigenaardige erfeniskwestie in de familie een oom heeft een zeker bedrag nagelaten voor een lid van de familie, die in den geestelijken stand zou treden, maar nu geen der neven die loopbaan gekozen heeft, vraagt men wat er van dat geld geworden is. Het politieke gedeelte van het testament is enkel voor de kardinalen bestemd en daarom geheim gehouden. Ondanks den Zondag is er doorgewerkt aan de toebereidseleu voor het Conclave. Men hoopte heden klaar te zijn. De verdeeling en de inrichting zijn gelijk aan die van het Conclave van Leo XIII. Voortdurend komen er kardinalen aan; men rekent dat er 62 van de 64 aanwezig zullen zijn. De twee, die vermoedelijk niet aan het Conclave zullen meedoen, zijn kardinaal Celesia, oud 90 jaar en ziek, en kardinaal Moran, aartsbisschop van Sydney, die van Ausiralie op weg is en als hij tijdig mocht aankomen waar niet veel kans op is alsnog zal worden toegelaten. Ten gevolge van de hitte te Rome zijn een aantal kardinalen ongesteld. De hitte neemt nog steeds toe en daarom neemt men dan ook aan dat het Conclave slechts enkele dagen zal duren. Louden, 27 Juli. Ter zake van de voorgestelde indienstnemiug van Indische koelies voor den spoorwegaanleg zei Chamberlain, dat de openbare meeting in Transvaal zich verzette tegen den invoer van Aziatische arbeidskrachten, en dat hij daarom dien invoer niet in de hand wilde werken. Iudien echter het publiek zich niet langer daar- die nu een diepe bulging voor haar nieuwen heer maakte en hem voorging naar de staatsie-slaap- kamer, dezelfde waar lord Richard stierf. Was den nieuwen lord ontsteld bij het zien van de voorhal, hoeveel te meer ontstelde hij bij het binnentreden van deze slaapkamer Het ledikant was eigenlijk een kleine kamer op zich zelf, het had vier rrcbtopstaande hooge stijlen, bekroond met een vierkanteu hemel, waarvan aan alle zijden hetdonker karmozijnroode behangsel nederhing. Donkere schilderijen tooiden de mureneen venster gaf uitzicht op het park en een auder op de binnen- plaats. Een aantal voorvaderen keken uit hun gnuden lijst op hun erfgenaam neder, terwijl de nieuwe lord stoud te huiveren van de kou, want de deur was achter hem opengebleven en het tochtte vreeselijk. //Denken zij, dat ik in zoo'n ding wil slapen, Achille? Het lijkt wel een graftombe! En de tocht zou me hier in een uur doodeu." Hij zette zijn bonten kraag op. hJuffrouw," begon Achille op beleefden toon, //is die katafalk misschien e*u bed /.Zeker mijnheer Wat zou het anders wezen z/Een staatsiebed voor een doode," antwoordde Achille en zich tot zijn heer wendende, zeide hij in het Fransch „Mylord, het is een bed." /•Zeg dan aan die vrouw, dat zij ons andere kamers laat zien," beval de lord weder in het Fransch. ,/Deze kamer is mylord niet naar den zin, juffrouw Wilt ge ous ook eens andere kamers laten zien z/Wat Is de staatsiekamer niet naar zijn zin vroeg juffrouw Jenner verontwaardigd. Inwendig kookte zij reeds lang, omdat zij niet de hoofdrol speelde, zooals zij verwacht had. »Het is toch iegen kantte, zou dezelfde reden die hem nu leidde ^ot het voldoeu aan de tegenwoordige strooming, hem er toe brengen aan de tegenover- gestelde strooming toe te geven. Het zou voor- barig zijn, over de kwestie der Chineesche werk- krachten te praten, want geen voorstel dienaan- gaande was hem gedaan. De Minister geloofde, dat de nieuwe kolonien aan hun verplichtingen zouden kunnen voldoen, en eens tot de meest wel vareude Britsche kolonien zouden behooreu. Tenzij het de belangen van het rijk betrof, wenschte hij Transvaal te behandelen als een kolonie met zelfbestuur. Pietermaritzburg, 27 Juli. Er is verontrustend nieuws uit Zoeloeland. Men zegt, dat Dinizoeloe iets in den zin heeft. De vrouweu en kiudereu worden naar de kust gebracht. Louden, 27 Juli. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing het wetsontwerp waarbij de rente der Transvaalsche leeniug van 420 millioen gulden gewaarborgd wordt, aaogenomen. Volgens de //Times" blijven in Macedonia de vervolgingen van vredelievende Boelgareu door Turksche autoriteiten voortduren. Tal van Boel- garen, die onlangs jn vrijheid waren gesteld, zijn weer gevangen genomen. Vele Boelgaarsche dorpen zijn gedwongen hun nationale kerk op te geven en het Grieksche patriarchaat te erkennen. En telegrammen uit Beiroet melden dat de christenen in die stad ernstig bedreigd worden en dat de Turksche overheid zich de zaak absoluut niet aantrekt. Reeds moeten eenige christenen openlijk vermoord zijn door Turken. In een telegram aan de //Times" uit Tokio wordt gezegd, dat de alarmeerende berichten in Engeland verspreid over de oorlogstoerustiugen van Japan, volkomen ongegrond zijn. Wel neemt in Japan de verontwaardiging over Rusland's op- treden toe, maar bevolking en regeering zijn volkomen kalm. Echter zijn de Japanners, zooals gezegd, slecht te spreken over Rusland en zoo zijn deJapansche bladen thans weer erg boos over de verklaring dat Rusland zich tegen de openslelliug van Mantsjoerijsche havens niet zou verzetten, omdat de kamer waarin alle graven van Ashertou ge- slapen hebben en gestorven zijn Wel, niet naar zijn zin I" //Zoo moet ge niet spreken, dat past volstrekt niet," zeide Achille terechtwijzend. //Bij ons spreekt men nooit over den dood in tegeuwoordig- heid van edellieden. Dat is niet beleefd I" Meer dan de helft van alle vertrekken in het kasteel werden door den lord bezieu, voordat hij tot de keuze van een slaapkamer overgiug. Alle hadden een hemel, waaraan gordijuen hingen wanhopig koos hij eindelijk de laatste kamer, die hij zag, boog even voor juffrouw Jenner zonder haar aan te kijken, en verzocht Achille in het Fransch haar weg te zenden, wat dezen getrouwe dan ook met eenige moeite gelukte. Zoodra zij weg was, liet mylord de deur op slot doen en vroeg toen //Achille, wenscht ge bij mij in dieust te blijven?" »Ja, zeker wel, mylord," haastte Achille zich te antwoorden. /,1k zal u nooit verlaten, nooit »Dan atel ik een voorwaarde. Ge moet dan de tusscheDpersoon zijn in mijn verkeer met deze barbaren. Ik geef u volmacht om in alles te handelen. Ge keut mijn doeu en laten, mijne gewoonten en mijne behoeften. Bespaar mij alle moeite, en laat zooveel mogelijk het leven op het kasteel Asherton voor mij hetzelfde ziju als in de villa Cellini, te Florence." Achille beloofde, dat hij daarvoor zijn uiterste best zou doen. Hij was zeer haudig, en met de hulp van Mr. Jacques, een anderen bediende die ouder zijne bevelen stond, wist hij de akelige kamer spoedig wat prettiger en huiselijker aanzien te geven. Zoodra dit gebeurd was, liet hij Mr. Jacques achtpr om den lord te bedienen, en giug zelf naar de keuken om met den Franschen deze verklaring eigenlijk zou beteekeuen dat Rusland zich daar souvereine rechten aanmatigt. Zijn de Japanners niet over de Russen te spreken, deze zijn over de Engelschen zeer ver ontwaardigd. En de heer Hartung, directeur van het Aziatische departement aan het Russische ministerie van buitenlandsche zakeu, heeft in een interview, dat in New-Yorksche bladen wordt ge- pubiiceerd, aan deze verontwaardiging lucht ge geven. Hij had het over de perfide van Engeland, dat onophoudelijk Japan en de Vereenigdr S aten tegen Rusland tracht op te zetten en hij waar- schuwde de Amerikanen toch vooral niet de be richten uit Engelsche bron te vertrouwen. Wat een oorlog betrof Rusland was niet bang, al moest het ook tegen vijf raogendhedeu te gelijk oorlog voeren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de gemeentebesturen door tusschenkoinst van Gedep. Staten doen uitnoodigen, om de ge- meente-ontvangers te verzoeken, geen gebruik meer te maken van de bevoegdheid, hun toegekend bij art. 17, le lid, der wet van 22 Mei 1845 (8tbl. n°. 22), en zulks in afwachting van de afschaffing van het gebrekkige en verouderde stelsel van inlegering (garnisaire). De vraag is gerezen, of betaling van elders verschuldigde bedrijfsbelasting vau schippers ook dan moet worden aangenomen, wanneer nog geen verzoek om opsporing is gedaan. WTegeus de eigenaardige moeilijkheden, die het verhaal van belasting op schippers zonder vaste woonplaats hier te lande oplevert, is er reden om vrijwillige betaling zooveel mogelijk te begunstigen. De vraag is mitsdien bij resolutie van den Minister van I inancien in bevestigenden zin beantwoord. TER NEUZEN, 29 Juli 1903. Gisteren zijn te 'a Gravenhage uitgewisseld de akten van bekrachtigiug vau het aldaar op 8 Maart 1902 tusschen Nederland en^Belgie ge- slolen verdrag tot wijzigiug van dat van 29 Juni 1895, betreffende de verbetering van het kanaal GentTer Neuzen. Door burg, en weth. alhier is benoemd tot waarnemend keurmeester ?an visch, de heer C. Klaassen, inspecteur vau politie. kok vau wijlen lord Richard te beraadslagen. Zij werden het eens over ten smakelijk avoudmaal, dat den wreveligen lord wat beter in zijn hu- meur bracht. Weinige dagen later kregen de zaken reeds een vroolijker aanzien. ,/Signor Giotto, de vioolspeler van mylord, tevens een bekwaam musicus, kwam op het kasteel aan. Daarop volgde de kuiistenaar die het opzicht had over deschikking eu hetouderhoud derkunstschatten, en verder siguor Bariue de geneesheer, die een Italiaauschen windhond meebracht. De secretaris vau den nieuwen lord kwam ook, en dan zijn suiker- bakker, want mylord was een groot liefhebber van zoetigheden. Zij brachten een troep kleine honden van atlerlei soort meedeze dieren werden alle verzorgd door een Italiaan die voor zijn genoegen acht witte muizen hielddie diertjes had hij gedresseerd, ze konden zelfs een quadrille dausen. Ook zorgde deze man voor Bocco, den aap, en leerde hij dit beest allerlei kuustjes en kleine diensibetooningen. Op Asherton Castle koesterde het oude dienst- personeel een sterke vooringenomenheid tegen alle vreemdelingen. De liedeu meenden, dat Franschen uitsluitend leefden van kikkerbilletjesdat Duit- schers niets anders dan slakken aten terwijl men geloofde, dat Italianeu en Spanjaarden zich alleen voedden met slaolie en chinaasappelen. Hoe zouden zulke vreemdelingen de gelijken kunnen zijn vau een echten, geboren Engelschman, die biefstuk at en bier dronk Het is dus te be- grijpen, met hoeveel tegenzin en nijd de bewoners van het kasteel hun buitenlandschen beer met ziju buileulands gevolg zagen komen om over hen te heerschen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1