A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4407. Dinsdag 21 Juii 1903. 43e Jaargang. De vesting Terneuzen FETTILLETON. SIGN OR A STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave L. M. A. VON SCHMIDT. VII. Paus Leo. gr.amTVgKC - V ,fc ism-tw* KEEZESSCBE COlIBAFf. Per drie maanden biniien Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Vcor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- houders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Hit blad verscliijnt ilaandag-, Woenadag- en Yrijdagavoml. uitgezonderd op Feealdagen, bij de Firma P. J. VAS' Df) SAIDE te TerA'rnzen. - - -- Ml ..Ml I—I.a mill—inuiiaamnn nwi ill IIII ilin lllilflt I I DOOR Waimeei' Nederland neutraal is, moet het alle han- <lelsseliepen, ook die, welke toebeliooren aan onderdanen van de oorlogvoerende partijen, in zijn havens en op zijn binnenwateren en voor zoolang zij znlks wenschen, toelaten. Waren wij niet ingevolge tractaten in bet bijzonder daartoe verplicht, dan zou die verplichting reeds'; voorlvloeien nit het internationaal gebruik, dat aan koopvaarders dit zoogenaamd asyl nimmer weigert. Ten opzichte van het toelaten van oorlogsschepen der oorlogspartijen in neutrale wateren kan men minder algemeen van een internationaal gebruik spreken. Van de vroeger bestaande gewoonten is men in de laatste helft der vorige eeuw bij toenemin'g afgeweken. De Nederlandsche regeering is in 1870 op dit punt in artikel 4 van haar neutraliteits-voorschnften, nog naar den ouden trant vrijgevig geweest. Krachteris dit artikel was het, behoudens de nakoming van eenige volken- reehtelijke regelen, aan de oorlogsschepen van Frankrijk en Pruissen, zonder beperking van aantal vergund, voor onbepaalden tijd in tie havens van Nederland te ver- wijlen. Ilet is niet waarschijnlijk, dat onze regeering, wanneer andermaal tot een gewapende neutraliteit moest worden besloten, voor de oorlogspartijen de havens van den staat op denzelfden voet zou beschikbaar stellen. Zelfs in gewone tijden zijn sedert voor vreemde oorlogs schepen belangrijke beperkingen gemaakt. Hetkoninklijk beslnit van den 2 Februari 1895, Stbl. no. 46 heeft deze stof opnieuw geregeld. In die regeling is bet aan oorlogsschepen van bevriende machten toegestaan de Nederlandsche zeegaten, met ilitzondering van dat aan den Hoek van Holland, binnen te loopen deze schepen mogen in het betrokken zeegat op de reede van de dichtst aan zee gelegen plaats ankeren, 1) met dezen verstande, dat er nooit meer dan drie schepen onder I'cnzelfde vreemde vlag zich op een Nederlandsche reede mogen ophouden. Voor het binnenloopen in versterkte havens 2) en voor het bevareu van de binnenwateren, waartoe de Wester-Schelde behoort, 3) hebben vreemde oorlogsschepen een vergunning noodig van den Minister van Marine, terwijl het verblijf op een reede of in een binnenwater van eenzelfde vreemd oorlogsschip niet langer dan veertien dagen mag duren. 4) Indien bij bet aannemen van eene neutrale houding tot een verhoogden graad van wapening wordt besloten, zal bet mijns inziens dikwijls aanbeveling verdienen, urn behoudens zeegevaar en averij, aan geen oorlogs schepen der oorlogspartijen in onze havens, op onze reden en in onze mnnenwateren toegang te verleenen. Een j modern pantserschip vertegenwoordigt een macht, die op een onbescliermde reede gevaarlijk kan wezen. Wanneer een staat zijn neutrale positie met een mili- 1) Bedoeld zijn de reeden van Vlissingen, Veere, Zierikzee, Brouwershaven, llellevoetsluis, Briele en Texel. 2) Bedoeld zijn de havens van Hellevoetsluis, van Umuiden en van het Nieuwediep. 3) Met de binnenwateren worden in het koninklijk beslnit voorts gelijk gesteld, het Friesche zeegat, de zeegaten van Vlleland en Terscbelling, de Zuiderzee met haar toegangen van de reede van Texel en van het Marsdiep, en het zeegat van den Hoek van Holland. 4) De beperkingen zijn niet van toepassiug: a. op divisien of smaldeelen, die een staatshoofd, een regeercnd vorstelijk persoon of familie-lid daarvan begeleiden h. indien op een der vaartuigen een bij ons hof geac- crediteerd gezant of een gezantschapslioofd van een vreemden staat aan boord isc. bij zeegevaar of averij, in dit geval zijn de beperkingen buiten werking voor een duur door den Minister van Marine, in verband met de belioeften, te bepalen. Vrij bewerkt door A MO. 20) Percival maakte eene bulging. Het was hem onmogelijk, op dat oogenblik met de gewichtige bekentenis van zijn lot voor den dag te komen, en alzoo volgde een poos \an stilte. z/Ik heb papa laten roepen," sprak Gwendolin nu, //Mr. Craven wenscht hem te spreken, hem en n, mama z/Uw vader is tocb van morgen met u uit lijder, geweest, niet waar vroeg hare moeder, zonder acht te slaan op den titrl, dien Gwendolin bezigde. //Waar sprak ik over? O ja, nu weet ik het wrer. Over dien goeden ouden lord Asherlon Het is wel vreemd, iemand te condoleeren en hem te gelijker tijd geluk te wenschen, maar in dit geval doe ik zoowel het een als het ander oprecht, lord Asherton Percival ble.ef zwijgen waarschijnlijk wachtte bij op de komst van lord Avonmore, om niet tweemaal dezelfde pijhlijke verklaring te moeten doen. Gwrndolin, die even zwaar leed als haar verloofde, kwara hem nu te hulp en zeide /,Mama, Mr. Craven is hier gekomen ora ons te zeggeu, dat bij niet lord Asherton is." taire wapening waarborgt, dan kan daarmede het toe laten van oorlogsschepen van de oorlogvoerenden op de reeden en in de havens, niet in overeenstemming zijn. Het zou een overvalling gemakkolijk maken on haar onder sommige omstandigheden zelfs kunnen uit- lokken. Ook de sedert 1870 zoo zeer vermeerderde maritieme toerusting der natien zal voor het vervolg tot afdoende voorzorgen aan de zeezijde nopen. Het ontbreekt trouwens voor de uitsluiting van oorlogsschepen der oorlogvoerenden niet aan antecedenten. Een gewichtig document is onder andere het reglement van den 31 Januari 1862, door de Engelsche Regeering uitgevaardigd. Dit reglement is den 19 Juli 1870 opnieuw onder de aandacht der Engelsche autoriteiten gebracht en is ge- durende den Fransch-Duitschen oorlog in toepassiug geweest. Het behelst onder meer, dat het aan eenig oorlogs- of tot kaapvaart gewapend schip, behoorende aan de oorlogspartijen, met is toegestaan om de reeden, havens of wateren van het vereenigd koninkrijl: binnen te loopen en daar langer dan 24 uren te verblijven, uitgezonderd zeegevaar, averij of gebrek aan levens- middelen. Intusschen, een algemeen internationaal gebruik bestaat in zake bet al of niet toelaten van oorlogsschepen op neutraal gebied niet. Een algemeene regel zal zich ook niet licht vestigen. De omstandigheden, die zeer kunnen uiteenloopen, zullen voor ieder geval de gedrags- lijn van een neutralen staat moeten bepalen. In den eenen oorlog zal een verbod noodzakelijk, in een anderen ondoelmatig kunnen zijn. Men mag eehter wel als vaststaand'beschouwen, dat Nederland, als Belgie oorlogs- partij ware, geen oorlogsschepen of transporten der in geschil zijnde staten, op de Wester-Schelde zal mogen toelaten. Zeeramp en averij vorderen onder alle omstan digheden tegemoetkoming, maar overigens moeten wij er rekening mede houden, dat in het veronderstelde geval bet verschijnen van oorlogs- of transportschepen van een der partijen op de Wester-Schelde, geen andere beteekenis zou hebben. dan een poging om een oorlogs- doel te bevorderen. En dat moeten neutralen op hun territoir tegengaan. Bij de beraadslaging over het al of niet in stand houden van werken aan de Wester-Schelde in de Tweede Kamer, is door drie sprekers, de heeren Van Eck, Van Zuylen van Neijeveld en Van Lijnden van Sandeuburg, die toegaven- dat wij als neutralen geen marineschepen voor oorlogsdiensten op de Wester-Schelde mogen dul- den, de zienswijze verdedigd, dat men bij een even- tueele schending van dit neutraal gebied, met een protest daartegen zou kunnen volstaan. Uit de alge meene beschouwing, dat het niet noodig is op alle pun ten van het neutraal gebied tegen iedere schending ge- weldmiddelen te gebruiken, werd door hen afgeleid of beaamd, dat Nederland, ten opzichte van de Wester-Schelde na een protest de gebeurtenissen zou kunnen afwachten. Die meening is zoowel uit den boezem der Kamer als door de Regeering kraclitig bestreden. De beer Cremers zei o. a.: »,Of wij aan de Wester-Schelde versterkingen hebben, ja dan neen, of zij voldoende zijn, laat ik in het middenmaar het verandert niets aan onze verplichting om in elk geval schepen, die daar mochten binnenvallen om een aanval op Antwerpen te doen, met de ter onzer beschikking staande middelen te bestrijden. Wij mogen in dat geval niet toelaten, dat ons grond- gebied wordt geschonden, zonder ons, naar mate van onze krachten, daartegen te verzetten". De heer Cremers sprak alleen van schepen, die een aanval op Antwerpen beoogen. De Minister Weitzel nam de kwestie ruimer »De neutraliteit, die wij hopen te handhaven, bestaat in het niet-deelnemen aan een oorlog, die tusschen derden wordt gevoerd en in het handhaven van den vrede op zijn eigen grond. Een onzijdige staat mag niet toelaten, dat de oorlogvoerende partijen gebruik maken van zijn grondgebied ter verwezenlijicing hunner oorlogsplannen. Het moet hun derhalve worden ont- zegd en desnoods verhinderd, over of door zijn grond gebied te trekken." z/Niet lord Ashertou Wat bedoelt ge daarmee, Gwendolin Is de doodstijding van den ouden lord dan voorbarig geweest vroeg zij een weinig teleurgesteld, slechts een weinig daar zij meende, dat Percival dan toch wel binnen korlen tijd lord Asherton zou worden. z/Neen, mevrouw," antwoordde Percival nu. z/De doodstijding van mijn oom is helaas maar al te waar, maar ik ben toch niet lord Asherton. Het is nu aan bet licht gekomen, dat mijn oom Henry in het geheim getrouwd is geweest, wettig getrouwd, en uit zijn huwelijk is een zooii gesproten, die nu de ware lord Asherton is." Op datzelfde oogenblik trokken de bewegiogen van de vogels in de groote kooi zoozeer de aan dacht van den Italiaanschen page, dat bij daar wat nsderhij ging staan, doch door onachtzaamheid trapte hij op den sleep van mevrouw, zoodat deze eenigszins achteruitgetrokken werd. In de verbazende teleurstelling, door Percival's verklaring veroorzaakt, werd lady Avonmore door deze onhaiidigheid vreeselijk geprikkeld. Zij verloor alle zelfbeheersching en onder het uiten van een driflig woord sloeg of stompte zij den knaap zoo heftig, dat hij viel en met het hoofd legen den scherpen kant van een kabinet terechtkwam. Het bloed gutste den arrnen jongen uit het voor- hoofd. //O, mijn japon, er zullen vlekken op komen riep de markieziu, terwijl zij aan haar sleep trok, Ik meen dat dit standpunt het juiste is. In het voornemen om het bij een protest te laten, kan een oorlogvoerende staat, die onze neutraliteit zou willen eerbiedigen, voor de gedragslijn ten deze van haar tegen- partij geen waarborg zien. Daarom is het moeilijk, in te stemmen met de fornmleering, die de heer De Roo van Alderwereldt gaf, blijkbaar daartoe uitgelokt door de beschouwingen van den heer Stieltjes over het partij kiezen voor Belgie. //Neem aan" zei de heer De Roo, z/dat de stelling van Antwerpen belegerd wordt door een Fransche macht en Engeland Belgie wenscht te hulp te komen, zullen we dan zonder directe nood- zakelijkheid partij kiezen en aan de Engelschen den toegang tot de Schelde verleenen of dien aan de Frenschen weigeren Wij moeten aan de Wester-Schelde noch schepen, noch forten hebbendan kan men, ja, onze neutraliteit schenden, maar men kan ons nimmer van medeplichtigheid met een der partijen aanklagen." Deze conclusie gaat mijns inziens te ver. Wanneer wij, bij het binnenloopen van een eskader eener oorlogspartij, ons aan de Wester-Schelde tot een gewilde afwezigheid bepaalden, dan bestaat er alle kans, dat wij door haar wederpartij niet slechts als medeplichtigen //aangeklaagd", maar als zoodanig in de feiten van den oorlog betrokken zouden worden. De beer De Roo zeide./men kan, ja, onze neutraliteit schenden", maar dat is het immers. wat onze inter- nationale verplichting uitmaakt niet zonder feitelijk verzet te laten doen Zeker geldt dit voor bijzonder kwetsbare punten. Ik kan niet anders inzien, dan dat men op zoodanige punten, bij een schending zonder daadwerkelijk verzet, naarmate men in staat zou zijn daartegen machtsmiddelen te bezigen, buiten zijn neutrale positie komt. Wordt vervolgd). De Paus heeft Vrijdag een zeer goeden dag gehad. Het pleuretisch vocht nam niet toe; de eetlust was iets opgewektero. m. gebruikte de lijder wat groenten de geest bleef helder eu de Paus zat weer eenigen tijd in zijn stoel. Lapponi constateerde, dat de zieke nog wel eenige dagen leven kon. 's Morgens woonde de Paus de mis bij. Als hij de gebeden nazei en zich boog, ondersteunden Lapponi en Centra hem het hoofd. Hoe goed de veelbeproefde zieke zich overigens ook nog Donderdag bevond, en hoe opgewekt de toon is van de gesprekken die men met hem voert, kan nog blijken uit de volgende anecdote. Toen Mazzoni 's morgens bij den patient kwam, zei de arts dat hij nu wel eens een oogenblik niet dokter, maar fotograaf zou wenschen te zijn. De Paus lachte en stond toe dat Mazzoni hem fotografeerde. Twaalf kLkjes nam de gelegenheids- fotograaf toen van Leo XIII. Het ochtendbulletin vau Zaterdag, luidde //De toestand ia niet verergerd." Nu de z.g. exclusieve weer ter sprake is gekomen bevat de //Popolo Romano" een blijkbaar geiu- spireerd artikel, waarin wordt gezegd, dat Italie het verouderde en zelfs door twee Pausen (Grego- rius XVI en Pius IX) veroordeelde vetorecht niet erkent. Italie waarborgde de bescherming van de volledige vrijheid van het Conclave en elke macht, die op deze vrijheid inbreuk zou willen op een punt waarvan de knaap bewusteloos neder- lag. //Wat een onhandig schepsel vDat bloed zal op uw karmozijnroode japon geen vlekken maken, mevrouw zeide Percival Craven op strengen toon, en den knaap op zijne, knie nemeude, begon hij de wond met zijn zakdoek af te betten. //O, mylord, gtj komt juist op tijd," riep lady Avonmore haar echtgeuoot toe, die de kamer binnentrad. //Wees zoo goed en schel even dan kunnen een paar Lkeien dien lompen page hier vandaan brengeu. Hij struikelde en viel met zijn hoofd tegen dat kabinet." De knaap was weer tot bewustzijn gekomen. Hij sprong op, en driftig sprekende eu op zijn wond wijzende, woelde hij met een hand in zijn kleeren als zocht hij naar een wapen. Wanneer hij dit gevoudeu had, zou hij op dat oogenblik zeker de markiezin vermoord hebben. De aanwezigen sprongeu eehter vlug toe en verwijderden deu woedenden knaap, die ondertus- schen zijne verontwaardiging in een stortvloed vau Italiaansche woordeu lucht gaf. AIshu werd lord Avonmore bekend gemaakt met het uieuws, dat de markiezin eveu te voren had vernomeu. De man outstelde er zeer vau, hij was trotsch op zijn aanstaanden schoonzoon, niet alleen om diens gravenkroou, maar ook om de schitte- rende loopbaan, die hem door iedereen voorspeld werd. maken, vond niet tegenover zich den kleinen Kerkelijken Staat, maar het groote Italie, dat tot plicht had, de onafhankelijkheid en de geestelijke rechten der kerk en het eigen historische en nati- onale recht te verdedigen. De politie te Rome heeft in overleg met't Vati- caan besloteD, dat onmiddellijk na't bekend worden van het overlijden van den Paus het Pietersplein door 1000 karabiniers zal worden afgezet. Bij den dienst in den St. Pieter, waar het lijk ten toon zal worden gesteld,zullen de karabiniers hunhelmen en kepi's ophouden. 't Gevaar dat deze, wanneer de mannen ze in de hand hielden, op den grond zouden vallen en voor de voeten van de voorbijtrekkende menigte zouden komen te liggen, is te groot. Er zullen vijf geneeskundige //stations" in het kerkgebouw worden ingericht. Na den dood van den Paus zal niemand, die niet in 't bezit is van een specialen penning, in het Vaticaau worden toegelaten. Bereden patrouilles zullen dan de straten om 't Yaticaan doorkruisen. Rome, 17 Juli. De #Giornale d'ltalia" spreekt van een stilstand in de verergering van de ziekte des Pausen. Tot Woensdag is die verergering voortgegaan. De Paus leek zoo zwak, dat zijn organisme geen weerstand meer scheen te kunnen bieden. Maar sinds is de toestand niet erger geworden. Dit neemt niets weg van den ernst van den toestand des Heiligen Vaders. Alleen zou de toestand nog een groot aantal uren kunnen voortduren, misschien eenige dagen. Rome, 17 Juli. De Paus heeft vandaag mis schien den besten dag van zijn ziekte doorleefd. Deze toestand kan eenigen tijd duren, daar het pleurisvocht na een snel toenemen in de vorige dagen, nu gebleven is wat het was, terwijl al andere functien regelmatig blijven, hoewel eeniger- mate gedrukt. De Paus heeft zich heden ook gevoed met consomme en een weinig lamsvleesch. Hij heeft niemand ontvangen, behalve vanavond Rampolla, dien hij heeft laten roepen. Verne- mende dat eenige kardinalen zich in het zijvertrek bevonden, heeft Lij hun zijn zegen gezonden. Hij herinnerde zich, dat het heden Sint-Leodag was en diensvolgens heeft hij een mis doen vieren door een geheim kapelaan in de groote kapel. Rome, 17 Juli. De Paus heeft zich vanochtend verscheidene malen met zijn biechtvader Pifferi onderhouden. Het bezoek van Mazzoni en Lapponi heeft van avond een twintig minuten geduurd. Zij vonden deu Paus te bed liggende en achtten het beter hem niet te vermoeien met vragen. Met de urineloozing is het iets beter gesteld, evenals met den algemeenen toestand. De geneesheeren ver- bergen niet, dat deze lichte verbetering morgen kan verdwijnen. In elk geval schijut het gevaar voor de catastrofe verdaagd. ■mi nmii—viw* ■mill«a—^— De markies was een goedaardig oud man, een beetje ijdel van aard, niet bijzonder wetenschap- pelijk ontwikkeld eu met een zwak karakter. z/Wel, goede Hemel, Craven Het spijt mij zeer dat de zaken z66 staan, ja, dat spijt me en het verbaast me ook bijzonder. Op mijn woord ik ben bijzonder verbaasd ten zeerste ver- baasd." Lord Avonmore had de gewoonte zijne woorden te herhalenwaarschijnlijk deed hij dat, om ze meer iudruk te doen maken. z/Ja, natuurlijk, wij zijn beiden zeer verbaasd, en het spijt ook ons beiden," sprak zijne vrouw op koelen toon, //maar ongelukkigerwijze verandert dit niets aan het betreurenswaardige feit. Naar hetgeen ik van u verueem, Mr. Craven, is het geval zoo gemakkelijk te beoordeeleu, dat ge een proces nutteloos acht, niel waar z/Een proces zou geheel nutteloos zijn, mevrouw." »Thans is dus uw positie dezelfde als van een jougeren zoou, na al uwe schoone verwachlingen z/Juist, mevrouw, juist dezelfde positie." z/Hoe pijb 1 ijk die taak mij dan nu ook moge vallen, dan gevoel ik het toch mijn plicht, een beroep te doen op uw uitmuntend verstand eu gezond oordeel, en u te vragen of bij deze onge- lukkige wending in uw levenslot er iets anders mogelijk is dan het verbreken der betrekking, die tusscheu u en mijue dochter Gwendolin bestaat (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1