Landbouwberichten. De steen- of stinkbrand der tarwe. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Een woord tot de Ned. Hervormde gemeente ran Ter Neuzen op heb hok zouden teruggekeerd zijn doch de eetste duif viel pas Maandagnamiddag om 1 uur 18 minuten to Tilleul bij Luik en behoort toe aau den heer Mulbrouck aldaar. Deze wint dus de eereprijs. Wei kwam Zondagnamiddag om 5 uur 38 een duif thuis maar deze was van een heer uit Agen bij Bordeaux en had niet mede kunnen dingen, wijl Agen geeu 980 kilometer van Ajaccio verwijderd is. M-t de prijsvlucht te Gent behaalde den 2en prijs de heer Victor Copp6 te Antwerpen, wiens duif Dinsdagmorgeu om 6 uur 45 aankwam. De derde is voor den heer Van der Strieck te Roux (Henegouwen), wiens duif Dinsdagnaaiiddag om 6 uur 44 arriveerde. Woensdagmorgen om 6 uur 30 viel de duif van den heer Sels te Lendegem, die dus den vierden prijs behaalde. Van de prijsvlucht te Luik waren Woensdag ook nog maar 10 duiven van de 945 op het hok wedergekeerd. De heer Behet te Luik, die het vorige jaar bij de prijsvlucht op Rome den 13en prijs won, behaalde nu te Luik den zevenden. Van de duiven, hier uit den omtrek medegegeven, waren er Donderdag nog geeH thuis. Ossenisse. De levering van 90 M3. onder- houdsgriud is gegund aau Pieter Meeuseu schipper te Ter Neuzen, voor f 1,69 per M3. 's Gravenhage, 17 Juli. Volgens ontvangen bericht kwam in den toestand van den Paus heden geen verandering. De graanbouw neemt van oudsher over het grootste gedeelte der aarde eene zeer belangrijke plaats in bij den akkerbouw. Reeds voor dui- zenden jaren kende men toch reeds de voedzaam- heid van het graan. Tegenwoordig wordt het niet alleen gebruikt als voedingsmiddel voor mensch en dier, maar ook aangewend tot het brouwen van bier, jenever en andere sterke dranken. De verbouwing van graan heeft veel voor boven andere cultures. Vooreerst put zij den grond niet uit als tabak, hennep en vlas ten tweede zijn de granen, als bestendige levens- behoeften, gemakkelijk verhandelbaar en kunnen jaren lang bewaard worden. Daarenboven eischt de verbouwing geen bijzondere zorgen. Geeu wonder 'dus, dat de graanbouw zich uitstrekt over de geheele aarde, ja dat zelfs in die streken, waar de akkerbouw nog niet volgens een vast stelsel van vruchtopvolging gedaan wordt, de graanteelt hoofdzaak is, zooals in Amerika en Australia. De tarwe is van alle granen zeker wel een der voornaamste, jammer daarom dat zij vaak door eene ziekte aangetast wordt, welke veel schade aan den oogst kan veroorzaken en die wij thans wat nader willen beschouwen. Wie een tarweveld, vooral in den tijd, dat het graan tot rijpheid komt, nauwkeurig be- schouwt, zal, ook wanneer een zachte suizing de halmen in golving brengt, vaak opmerken, dat vele welgevulde aren onder den last harer korrels naar beneden buigen, terwijl enkele stijf het hoofd omhoog richten en een onaan- gename geur verspreiden. Deze aren zijn aangetast door de brand, om de sterke geur ook wel stinkbrand genoemd. Het uiterlijke der zieke aren ,/brandaren" is zeer verschillend met dat der gezonde. De korrels zijn kort en dik en duwen de hun om- hullende kafjes van een. Zijn zij uiterlijk geheel gaaf, hun blauwgroene kleur verschilt toch weder van de geelachtig groen geworden gezonde korrels. Drukt men ze stuk, dan ziet men in plaats van meel eene zwarte, vuile massa. Dit ziekteverschijnsel wordt veroorzaakt door eene zwam, wier dradennet in de blad- en stengeldeelen der tarweplant woekert, zich eindelijk vestigt in den aanstaanden korrel, deze geheel verteert en nieuwe brandsporen vormt. Deze voor het oog onzichtbare sporen blijven gemakkelijk in de groeven en aan den behaarden top der tarwekorrels kleven en kunnen bij uitzaai'ing de ziekte aan de nieuwe planten veroorzakenwant als vochtigheid en tempera- tuur van den grond gunstig zijn, beginnen de sporen te groeien, brengen nieuwe voort, die door den wind medegevoerd weder op sommige kiemende graanplantjes terecht komen en daar hare vernielende werking uitoetenen. Men moet alzoo het begin van den steenbrand der tarwe bij het zaadkoren zoeken derhalve moet de bestrijding der ziekte ook van den zaadkorrel uitgaan. Men diene dus de tarwe korrels voor het uitzaaien zoodanig met eene of andere stof te behandelen, dat de brandsporen die aan de korrels mochten kleven, gedood worden zonder dat de kiemkracht van het zaaizaad verloren gaat. Een tot goede uitkomsten leidende behande- ling is de besproeiing met koperviteriool eene stof, die in iedere apotheek te verkrijgen is. Volgens het voorschrift van den bekwamer onderzoeker Ktihn make men eene zeer, zeer zwakke, bijvoorbeeld een half procent oplossing van kopervitriool en water, dat is men neme een half kilogram kopervitriool tegen 100 kilogram; dus ook tegen 100 liter water. In de oplossing plaatse men eene mand, waar het zaaizaad langzaam onder gestadig omroeren wordt omgeschud, zoodanig dat de korrels flink onder de vloeistof blijven. Omstreeks 12f uur blijft de mand in dien toestand, wordt dan uit de vloeistof gelicht en boven op de ton op een paar latten geplaatst om uit te lekken. Als daarna de korrels op eene luchtige plek in eene dunne laag ter droging gelegd worden, zijn ze reeds den volgenden dag geschikt om uitgezaaid te worden. Men moet echter gave met de hand gedorschte tarwe nemen, want zijn de korrels gekwetst dan dringt het vitriool in de wonde en doodt de kiem. Nog eenvoudiger en niet minder practisch kan men handelen als men voor een hectoliter zaaigraan eene oplossing maakt van 2 hectogram kopervitriool of 2 J liter water, daarmede het graan overgiet dat door het herhaald omscheppen geheel vochtig wordt. Deze methode, die veel- vuldig toegepast wordt, vooral in Groningen, heeft dit voor, dat ze heel wat minder tijd ter behandeling eischt en dat ook het zaaizaad spoediger gebruikt kan worden. Ze is volgens proffessor Dr. J. Ritsema Bos even doeltreffend als die van Kruhn. Ook kan men de tarwe eenigermate tegen de ziekte beveiligen door het zaaigraan een paar dagen in kalkwater te zetten doch dit middel helpt op verre na niet zoo afdoend als de beide eerstgenoemde. Trots eene zorgvuldige behandeling van het zaaizaad volgens de hier opgegeven methodes, kan men op zijne tarweakkers toch nog in meerdere of mindere mate last van steenbrand hebben, als men niet krachtig optreedt in het uitroeien van sommige onkruiden. Bekend is het toch, dat onkruiden niet alleen zeer dikwijls tot woonplaats van schadelijke inseeten ver- strekken, maar ook, dat ze overbrengers zijn van plantenziekten. Dezelfde steen- of stinkbrand der tarwe woekert ook voort op Kweek of Pijnen, ook wel kruipend tarwegras genoemd. Ook op Draverik, Beemdgr'as en andere komt deze zwam voor. Behalve dus, dat ze als onkruiden reeds eene belangrijke schade veroorzaken, zijn ze nog als instandhouders van woekerplanten hoogst nadeelig. Een reden te meer, om onkruiden tydig uit te roeien. Uit den Haag meldt men De 15jarige zoon van een der Hongaarsche Prinsen in het Kurhaus te Scheveniugen geraakte door eigen roekeloosheid ondanks ernstige waar- schuwing van den bediende met het hoofd bekneld tusschen de lift en de deurpost van de tweede etage, waardoor de uittree-plank brak en de knaap naar beneden stortte. Een schedelbreuk maakte terstond een einde aan zijn leven. Woensdag om 5 uur brandde onder Mil- heeze (N.-Br.) af de boerderij van den landbouwer W. Bekkers, waarbij helaas ook een meuschen- leven te betreuren viel. De bijna 9jarige zoon van B, met zijn vader teruggekeerd van de markt te Aarle-Ri xtel, had zich vermoeid naar bed begeven, toen even daarna de brand uitbrak. Eerst toen het vuur bijna gebluscht was, miste men den knaap en vond men weldra het verkoolde lijk. De smart der ouders is onbeschrijfelijk. Van den inventaris werd slechts weinig geredeen maal en twee varkens kwamen mede in de vlam- men om. Woensdagnacht is te Posterholt (Limb.) een droevig tooneel afgespeeld. De landbouwer Peter Puts en zijn zoon Math. Puts zijn mishandeld, laatstgenoemde zoo ernstig, dat hem de laatste H. H. Sacramenten der stervende zijn toege- diend. De verwonding van Math. Puts, drie steken, waarvan een in de borst ter hoogte van het hart, zou leveusgevaarlijk zijn, die van den vader minder te beteekenen hebben. Naar men verneemt, zou de verwonding hebben plaats gehad op den openbaren weg. Als verdacht schuldig of medeplichtig te zijn aan de gepleegde mishandeling zijn vier personen aangehouden. Woensdag was stemming voor den gemeente- raad. Peter Puts was daarbij een der kandidaten. Naar Het Volk meldt, is het lid der Tweede Kamer, de heer Van Kol, van zijn West-Indische reis in het vaderland teruggekeerd. Sterrenregens. Van 25 Juli tot 11 Augustus zal de jaar- lijksche sterrenregen weer kunnen worden waar- geuomen. Het uitstraliugspunt bevindt zich in het sterrenbeeld Perseus. Van 9 tot 11 Augustus zijn de ,/Perst'iden" gewooulijk het best zichtbaarmaar omstreeks dien tijd is 't voile maan en zullen dus alleen de helderste vallende sterren zijn waar te nemen. Waarschijnlijk zullen de beste waarnemingen dus gedaan kunnen worden in de nachten van 25 Juli tot 1 Augustus, meldt het #Utr. Dbl." Een 14jarig loodgietersmaatje te Heerenveen is vreeselijk gewond door de ontploffiog van een flesch met benzine. Zijn aangezicht is geheel ver- brand, zijn haar afgescbroeid. Dadelijk werd hij in verband gezet. Met moeite kan hij eenige vloeistof nuttigen. Een landbouwer nit het Geldersche dorp Lathum is, terwijl hij in de weide een voer hooi laadde, plotseling doodgebleven. Toen de knecht bemerkte, dat zijn baas het hooi niet meer aan- vatte, ontdekte hij dat de man overleden was. W aarschijnlijk was een hartvlamming de oorzaak. De Haarlemsche correspondent van het Hbl. schrijft Een zonderlinge poging tot oplichterij is hier ter stede (Haarlem) beproefd, die gelukkig geen, of althans geen ernstige gevolgen heeft gehad. Tegen den middag vervoegde zich in het kleeder- magazijn Le tailleur moderne, in de Kruisstraat, een als heer gekleede man, die voorgaf te zijn de zoon van den heer Van Wickevoort Crommelin- Van Lennep te s' Gravenhage. Hij was pas uit Amerika teruggekeerd, had op de wedrennen ^3000 verloren en zat nu zonder geld. Hij verzocht nu of men voor hem een telegram wou betalen, waarvan hij den tekst zelf opgaf, en dat het verzoek aan den heer v. W. C. te 's Gravenhage inhidld om dadelijk een postwissel van f 100 te zenden, te adresseeren aan Le tailleur moderne. Hij zou 't geld over eenigen tijd komen halen, wat Alexander, zooals hij zich genoemd had, dau ook beproefde, doch er was niets gekomen. Toen echter vond men zijn handelingen zoo verdacht, dat men de politie waarschuwde, die Alexander in den winkel opwachtte, doch hij liet zich niet meer zien. Een bediende van de firma begaf zich naar het station, waar hij Alexander juistsnapte, gereed om in den trein naar Rotterdam te stappen. Aangehouden, ontkende hij van het telegram iets te weten, doch bleef volhouden A. v. W. C. te heeten. In zijn bezit was toen eenig geld, een wandelstok met zilveren knop en een zilveren horloge, wat hij bij het bezoek aan de bovenge- noemde firma niet had gehad. Hij gaf voor den stok van een loodgietersjongen te hebben gekocht. De door hem als verkooper aangewezen jongen ontkende dit. De politie rekende daarop den zonderlingen vriend in, en meent reeds ziju identiteit te kunnen vaststellen. De aangehoudene moet een bewoner zijn van de St. Jansstraat te Amsterdam, gehuwd en vader van drie kinderen. Een bewoner van den Amsteldijk te Amster dam heelt Donderdag in den vroegen morgen een griezelige vangst gedaan. Tusschen Amsterdam en Ouderkerk aan het hengelen zijnde, haalde hij in plaats van visch, een in verregaauden staat van ontbinding verkeerend lijk op van een man, naar gissing circa 50 jaren oud en in schipperskieeren gekleed. Op het lijk werd niets gevonden, dat de identiteit bewijzen kan, weshalve het naar het lijkenhuis ter schouwing is overgebracbt. Te Culemborg is Woensdagavond in de Lek nabij de gierpont al spelende te water geraakt en verdronken het 7 jarige meisje van H. B. Een zusje liep naar huis om de ouders de droeve tij- ding mee te deelen en door schrik vergat zij om hulp te roependaardoor is het ongeluk door niemand intijds opgemerkt. Een 7jarige jougetje te Heerenveen werd door eene gift van H. M. Koningin in staat gesteld de inrichiing voor spraakgebrekkigen van den heer Kingma te Amsterdam te bezoeken. Na een half jaar is't jongentje nu bij zijne ouders terugge keerd en kan zich thans verstaanbaar uildrukken. Iemand, die met een kellnerin in een cafe te Alais, dep. Gard, een liefdesbetrekking had aan- geknoopt, waaraan het meisje een eind maakte, trad het cafe binnen om van zijn vriendin afscheid te nemen. Met de woorden;/wij verlaten elkaar zonder eenig gevoel van wrok", reikte hij haar de hand. In het zelfde oogenblik stak hij met zijn sigaret de lont van een djnamietpatroon aan, welke hij tusschen de vingers hield. De uitwerking van de explosie was vreeselijk. De bedrijver werd in stukken gescheurd, de ongelnkkige kellnerin werd een arm en de helft van het aangezicht verbrijzeld en de eigenares van het koffiehuis werd eveneens zwaar verwond. In de gelagkamer en in de overige vertrekken werden alle ramen en meubels verbrijzeld. Een zeldzame samenloop van noodlottige omstandigheden vernietigde in eenige uren het ge- zin van den leeraar Lenk te Unter-Korteveleye. De leeraar was met zijn vrouw naar een verga- dering in de buurt gegaan, terwijl de zoon en dochter (14 en 16 jaar) met twee dienstboden thuis bleven. De jongen vond een oud, verroest geweer en zag dat in den loop een verroest voorwerp- zat. Dit willende verwijderen, stootte hij met een ijzeren stang in de geweerloop, die door zijn zus- ter werd vastgehouden. Plotseling ontplofte de in het geweer zittende patroon, rukte het schiet- tuig uit elkaar en doodde de deide kinderen ter wijl de dienstmeisjes doodelijk gewond werden. Zoodra vernamen de ongelnkkige ouders de ramp niet, of zij lieten oumiddellijk inspannen en zetten den koetsier tot den uitersten spoed aau. Dicht bij huis reed het rijtuig tegen een zwaar beladen vrachtwagen aan, viel om en wierp de beide in- zittenden onder de wielen van den vrachtwagen met het vreeselijk gevolg, dat de vader en moeder vermorzeld werden. Tot de onthouders van alien sterken drank, ook van bier en wijn, behoort de grijze Pruisische generaaj b on ilaeseler, die onlangs gepensionneerd is, na vele jaren bevelhebber te zijn geweest van de troepen in Elzas en Lotharingen, waar hij zich bijzonder bemind en geeerd heeft weten te maken, en ook tegen misbruik van sterken drank geijverd heeft. Op de vraag hoe hij over de alkohol-quaestie denkt, antwoordde hij aan den secretaris der Duitsche matigheidsvereeniging i Sedert 1878, dus al 25 jaar, drink ik geen wijn of bier meer. Anderen sterken drank heb ik nooit gebruikt. Bij feestelijke gelegenheden als 's Keizers verjaaidag, neem ik een kwart glas champagne, nooit meer. Ik heb n. 1. in 1878 een hevige longontsteking gehad en tijdens mijn herstel ontriedeu de doctoren mij meer dan twee glazen wijn te drinken. Allengs kwam ik tot de overtuiging dat het beter was mij geheel er van te onthouden, en mijn ervaring is geweest dat in alle jaargetijden degeen die zich geheel van alkohol onthoudt, naar lichaam en geest het best vermoeienisseu kan doorstaan. Jenever behoort tot de grootste plagenbier niet veel minder; het maakt loom eu geeft dorst in plaats van dien te lessohen. Ook wijn deugt niet. Voor den soldaat is niets beter dan water, kofHe eu vooral thee". In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben te Agram in Hougarije dynamietontploffingen plaats gehad voor de woning van den doraheer en afge- vaardigde Matunczi, voor die van bisschop Krabac, die van den kanunnik Schwindermaun en ten slotte in het gebouw van het blad Narodne Noviue. Er werd niemand gewond maar de slag der ont- ploffingen verwekte een halve paniek. Een groot aantal ruiten zijn stuk geslagen. De daders zijn vermoedelijk gymnasiasten, die door de politie onlangs gestraft werden wegens beschimping van de Duitsche verwanten van den domheer Matunczi. Er is een streng onderzoek ingesteld. Te Metz liet men dezer dagen de paarden van een escadron dragonders zwemmen iu de Moezel, toen het eerste van de zonder berijder de rivier ingezonden dieren, aan den tegeuover* gestelden oever niet tijdig werd vastgegrepen. Het paard ging op hoi, naar de stad, in woeste vaart gevolgd door de andere paarden. De dieren renden door de voile straten en verspreidden angst en schrik, overal. Ailerlei menschenvrouwen, maunen, soldaten, politie- agenten, werden omvergerend en gewond. Ver- scheiden winkelramen werden verbrijzeld en toen eindelijk de paarden in een blindloopende straat tot staan werden gebracht, waren verscheidene dieren gekwetst. Dit is reeds de derde maal in twee jaren, dat te Metz iets dergelijks gebeurde. Slavenhandel. Te Montgomery, in de Ver. Staten is op 't oogenblik een proces hangende tegen verschillende landeigenaars, politie-agenten, rechters en anderen, die beschuldigd worden van vermomde slavernij. Om de slavernij te doen bestendigen zouden zij de volgende methode toegepast hebben De politie zoekt naar negers die overtredingen hebben begaan, bv. door wapenen te dragen euz.r en brengt ze voor den rechter, die in het complot is. Deze veroordeelt ben tot een geldboete. Dan biedt de een of andere plantagehouder aan, de boete te betalen, maar krijgt in ruil daarvoor het recht om den aldus vrijgekomen veroordeelde bij zich te houden tot de boete terugbetaald is. De negers worden dan gedwongen onder toezicht van bewakers te werken. Dikwijls krijgen ze ook zweepslagen. Verleden jaar moet een negerin zelfs doodgeranseld ziju. Als de ongelukkigen willen ontsnappen, zendt men hen bloedhonden achterna. De New-1 orksche //Post" beweert, dat dit stelsel al jaren van kracht is en voortdurend grootere afmetingen aanneemt. INGEZONDEN STUKKEN. Het aanzienlijk zielental en de uityestrekthnd der Her vormde gemeente van Ter Neuzen in aanmerking nemen- de, is meermalen op de wenschelijkheid en noodzakelijk- heid gewezen van eene tweede predikantsplaats alhier. In vergelijking van andere plaatsen, o. a. van Goes, waar de kerkelijke gemeente 4300 zielen telt en waar3predi- kanten zijn, en van Zierikzee, waar de kerkelijke gemeente 4800 zielen telt en dat 4 predikantsplaatsen heeft, daar zal ieder moeten toesteminen, dat voor Ter Neuzen, welke gemeente zeer uitgestrekt is en waarvan de kerkelijke gemeente 6000 zielen telt, een tweede predi kantsplaats geene overbodige weelde zou zijn. Dat dit thans onmogelijk is, zullen alien toestemmen of dit ooit mogelijk zal zijn, zullen velen betwijfelen. De kerkvoogden zijn van meening, dat, de groote schuld waarmede de kerk bezwaard is, in aanmerking genomen, de vorming van eene tweede predikantsplaats in de eerstvolgende jaren onmogelijk is. Maar zij gelooven tevens, ziende hoe dat de tinancieele toestand gedurende de laatste 12 jaren steeds gunstiger is geworden, dat, wanneer bij de gemeente eene bereidwillige oft'ervaardig- heid en eene hartelijke liefde voor de geestelijke en kerkelijke belangen wordt gevonden, dit later met hulp der synodale fondsen wel mogelijk zal zijn. Opdat de gemeente zelve een zelfstandig.oordeel zou kunnen vormen over den tinancieelen toestand der kerkelijke gemeente, geven kerkvoogden hierbij een overzicht over de laatste 13 jaren, waaruit de gemeente kan opmaken, in hoever de tinancieele toestand gunstiger is geworden. 1890. Opbrengst der zilplaatsenf 1352,50. a n kerkcollecten 577,12$. u hoofdelijken oraslag 1313,75.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6