ERIi K Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 18 Juli 1903. 43" Jaargang. No. 4406. De vesting Terneuzen FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. grWBB-DE! BIj-A-P- L. M. A. VON SCHMIDT. VI. Paus Leo. De Russische jodenvervolging. Qntevredenheid in Servie. Ovcrstroomingen in SileziS. Macedonie. der maten en gewichten in de gemeente Z AAMSLAG, o„ Woensdag 29 Juli 1903, <Rs «<>- middags van '2 5 nur en op DondePdag 30 dier maand des voormiddags van 9—12 en des namiddags van 1 4 uur. Zaamslag, 16 Juli 1903. De Burgemeester, WORTMAN. DOOR llet is bekend, dat Belgie internationaal in een biizondere positie verkeert. Zijn gedragslijn bij verwikkelingen is door een tractaat geregeld. Belgie is, zooal^menhet noemt, perpetueel geneutraliseerd en zijn onathankelijk- heid staat under de garantie der raogendbeden. Ue bedoeling van die regeling moet men ni dezer voege opvatten, dat in 1839 algemeen de noodzakelijklienl <werd ingezien om voor de zuidelijke Nederlanden een dnnrzamen toestand te scheppen. Men wilde de laml- streek, die allicht een nieuwe twistappel kon worden daartegen een waarborg geven. Tegelijk zou zij dan gevriiwaard zijn voor de militaire operatien der mogeml- neden, voor welke de zuidelijke Nederlanden altiid een groote aantrekkelijkheid hailden gehad. De uitkomst heei't de verwaebtingen ten deze niet beschaaind. Ue o-ewaarborgde neutraliteit heeft doel getroffen. levoren werden de zuidelijke provincien bij up geregeld in een oorlogstooneel herschapen, zoodra in westelyk Europa een knjg ontvlamde. In 1870 bleef liet Belgische gejned volkomen gespaard en vermoedelijk beett net (lit voor- uameliik te danken aan het tractaat van 1839. Men weet (lat bet Engelselie gouvernement zich m 1870 Inj een vernieuwde verklaring verbond om ile onschend- baarheid van het Belgische territoir, zoo noodig gewapen- derhand, te doen eerbiedigen. Frankrijk en I ruisen gaven, als weerklank op de Engelsche verklaring, te verstaan dat hnnne legers zoo noodig met de Bntsche strijdmacht zouden samenwerken om de onschendbaar- lieiil van het Belgische gebied te handhaven. lot deze vernieuwde overeenkorast trad ook Oostenrijk toe. llet standpunt van Rusland was eenigszins andershet verklaarde de nadere garantie, door Engeland opgeworpen niet te zullen ouderteekenen, omdat dit door het tractaat van 1839 overbodig kon worden geacht. Vraagt men nu of de contractueele onzijdigheid van ISelgie en de garantie van zijn onafhankelijkheid door de ruogendheden, door ons als een afdoende waarborg mag worden beschouwd, dat Belgie niet in een oorlog met een derden staat gewikkeld zou worden of in een ooi log tusschen andere staten zal worden betrokken, dan geloot ik, dat een bevestigeml antwoord zonder meer, te ler zou gaan. De omstandigbeden zullen dit bij voorkomende verwikkelingen uitmaken. Maai wanneer men, zooals meermalen geschiedde, de onzijdigheid van Belgie tout court waardeloos noemt, wanneer men ook den geringsten waarborg betwijfelt, welke ten aanzien van een om log wuarbij Belgie betrokken ware, voor ons in het tractaat van den 15e" November 1839, is gelegen, dan meen ik dat dit zeker nog minder juist is. Eenigen waarborg geeft het contract stellig. Daarvoor is het aantal mogendheden, dat zicb er bij verbonden heeft, be trek ke- lijk te talrijk en de kans te groot, dat mochten enkeieu de overeenkomst willen veronachtzanten, bet.belang van anderen zou vorderen om liaar in eere te houden en te handhaven. In Belgie ziet men dit wel in men is er, zonder de beteekenis ervan te overschatten, met de o-ewaarborgde onzijdigheid gansch niet ontevreden. in de gevallen, dat Nederland een, neutrale positie moet innemen, vervult de kans dat Belgie oorlogspaitij zou zijn, maar een geringe plaats. Daar staat echter tegenover, dat mocht Belgie, met of tegen zijn wu, rechtstreeks als partij in een krijg betrokken worden, de kans dat de neutraliteit van ons Schelde-gebied met de eisclien der oorlogvoering in botsiug komt, groot is. Kvenmin als Belgie zicb door de gewaarborgde onzijdig heid ontslagen aciit, om zijn weerbaarbeid te organiseeren evenmin, komt mij voor, mogen wij garantie als een voorwendsel nemen om de mogelijkheid van eventuali- leiten aan de Wester-Schelrle te onderscliatten. Wore!t vervolffd), Het bulletin omtrent den toestand van den paus aan de Internuuciatuur te 's Hage Donderdagmor- gen ontvangen, luidde „Gedurende den geheelen dag is de afueming van de krachten niet vermeer- derd. De geest bleef helder. De algemeene toestand is niet erger geworden." Den avond van gister bracht de zieke vrij rustig door. Z. H. lag lang wakker, en liet telkens zijn kamerdienaar Centra roepen, alsof bij hem iets zeggen wilde, inaar bij kon het niet uitdrukkeu. Op aandringen van zijn omgeviDg gebruikte de patient een beelje koffie, vleeschnat en wijn. Alle vier uren werden hem inspuitingen toegediend, en om hem het ademhalen te vetgemakkelijken bleef men zuurstof toedienen. Van 11 uur 's avonds tot 1 uur dommelde de zieke, daarua begun hij wartaal te spreken, maar toen men hem aansprak, keerde het bewustzijn terug. Merkwaardig is wat de //Osservatore Romano van den zieke vertelt. Toen deze Dinsdag voor de tweede maal opstond en hij de kardinalen ontving, deed hij dat staandeDe kardinalen waren verbaasd over deze schier wonderbare op- flikkering van dien machtigen geest, welke reeds zooveel jaren het tengere, bijna doorschijneude lichaam tot zulke ongeloofelijke krachtsinpaiining weet te dwingen. Maar de gewone instorting bleef ook nu weer niet achterwege en verstoorde weer elke opiimistische gedachte. Een groot deel van den middag van dien dag bracht de paus weer in zijn leunstoel door. Hij weigerde bijna eenig voedsel te gebruiken, maar dronk een beetje wijn. Hij ontbood tevens mgr. Angeli, zijn secretaris, door wien hij zich ver- schillende stukken voor liet leggen. 's Avonds constateerden Lapponi en Mazzoni, dat de vloeistof in de borst, hoewel langzaam, weer toenam. Mocht die toeneming plotseliug sneller gaan, dan zijn zij besloten, ondanks s pausen uiterst vergevorderden toestand, toch ten derde male de punctie te verrichten, om het lijden te verzachten en te voorkomen, dat de zieke aan stilsiand van den bloedsomloop sterft. Voor t oogenblik nemen zij het vocht weg met de zg. Pravazspuit, die ongeveer 100 gram opnemen kan en zoo'n fijnen naald heeft, dat de patient schier geen pijn onder de bewerking lijdt. Kardiuaal Oreglia heeft orders gegeven dat op het Vatikaan op het oogenblik, dat s pausen toestand kritiek wordt, alles klaar is om hem le roepen, evenals de kardinalen, Serafino, Vannutelli, Gotti en Macchi. Dientengevolge staan nu de paarden in de Vatikaansche stallen den geheelen nacht getuigd. Zoodra de paus sterft, zullen de kardinalen Gotti en Macchi den nitersten wil van Leo XIII openen, die in 's pausen slaapkamer ligt, en de laden, kisten, enz. in de pauselijke verblijven verzegelen. Volgens den correspondent van het „Tageblatt zou kardiuaal Ram polls, wiens vooruitzichten op het pausschap geheel verdwenen schijnen te zijn, voornemens zijn de candidatuur van kardiuaal Gotti te steunen. De strijd zou volgens dezen berichtgever loopeu tusschen de kardinalen Gotti en Vannutelli. Rome, 16 Juli. Het bulletin van hedenavond zeven uur luidt: De toestand van den Paus blijft dezelfde als hedenmorgen. Gedurende den dag genoot hij eenige uren rust. De polsslag is 88 de ademhaling 30, de temperatuur 36.6 Te Kisjinef zijn 800 menschen in hechtenis ge- nomen, wegens aansporing tot jodenvervolging. In Noord-Amerika heeft dat een gunstigen indruk gemaakt. Men ziet er een bewijs in dat de drang, door de openbare meening buiten Rusland uitge- oefend, zijn doel bereikt heeft, maar het blijkt nog niet dat Roosevelt nu het verzoekschrift der A merikaansche Israelieten niet naar Rusland zal opzeudeu. Vermoed wordt, dat het stuk niet door- trezondeu zal worden, maar dat de Amerikaansche Regeering er zich zal toe bepalen, langs diploma- tieken weg te St. Petersburg kennis te geven dat zoodanig verzoekschrift in haar handen berust. Aan Rusland zal het dan staan om te zeggen of zij dit stuk al dan niet wil aannemen. intusscben wordt uit St. Petersburg van een nieuwen aanslag tegen de joden melding gemaakt. De Senaat heeft nl. aan het gouvernementsbestuur van Kieff een oekaze doen toekomen, waarbij alien joodschen handwerkslieden die geen diploma van gezel bezitten, het verblijf te Kieff ter uitoefening van hun bedrijf wordt verboden. De politie heeft in last binnen zeven dagen inspectie over de joodsche handwerkslieden te houden en binnen veertien dagen alle joden, die geen gezellendiploma bezitten naar het joodsche vestingsgebied over te brengen. In Servische officierskringen is men ontevreden op den Minister van Oorlog over de uitgebleven bevorderingen op 's Kouings naamdag. In Silezie bebben hevige overstroomingen groote verwoestingen aangericht. Te Arnolsdorf stortte de kerk in en spoelde het halve kerkhof weg. Men heeft veertig lijken uit de Oder opgehaald tachtig andere dreven nog in gebarsten lijkkisten tusschen allerlei drijfhout rond. Te Langenbruk werden 32 huizen verwoest, en 30 nagenoeg. Uit de omliggende plaatsen komen dergelijke bericbten vooral ook uit Brealau, waar de brandweer alle moeite deed om de balken, die in de grachten ge worden straten dreven, vast te legtten. De menschen stondeu daarbij tot de borst iu 't water. Er zijn openbare inzamelingen voor de nood- lijdenden geopend. Uskjub, 14 Juli. Te Amatova sluiten een 2000 Turken de daar gevestigde en _zich verwerende Boelgaren in. Men verwacht elk uur hun overgave. TER NEUZEN, 17 Juli 1903. De heer J. Maas alhier is benoemd tot onderwijzer te Mauderveen, gemeente Tubbergen. Door den Commissaris der Koniugin is aan de burgemeesters der gemeenten een besluit gezonden betreffende de voorschriften voor de statistiek over het armwezen, in het bijzonder die rakeude de ondersteuning van personen met koste- looze geneeskundige hulp. Op grond van verstrekte inlichtingen nopens het toekennen van geneeskundige hulp en hare boeking, komt het der Ceutrale Commissie voor de Statistiek noodig voor, alvorens eene voor alle armbesturen geldeude Tegeling in deze te kunnen overwegen, meer in bijzonderheden bekend te zijn met den aard van de door armbesturen jaarlijksch ingezonden opgaveu inzake de geneeskundige hulp aan behoef- tigen De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt in de Stct. ter algemeene kennis, dat in de aan- stelling van administratieve ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbauk thans in zooverre is voor- zien, dat op verdere sollicitaties niet meer kan worden geletalsmede dat de aanstelling van meerdere agenten eerst later in overweging komt. Aan het internationaal festival Zondag a. s te Hontenisse te houden zullen deelnemen 10 Nederlaudsche en 6 Belgische gezelschappen. Op dien dag zullen extra treineu rijden, voornamelijk voor de Belgische reizigers. Door bet bestuur der wa'erkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder werd Woensdagti Rilland aanbesteedhet uitvoeren van ziiikwerk en steenbestorting, in twee perceelen. Raming1" perceel 10.368, 2e perceel. 10.595. Voor het le perceel schreef in de heer Jan Roskam Cz. te Dordrecht voor f 10.348. Voor het 2e perceel waren geene inschrijvers. Voor beide perceelen te zameu schreven in de heeren J. W. Roeloffs te Papendrecht, voor f 20.900 H. de Kluiver te Sliedrecht, voor f 19.664; P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 18.468 en J. Jansen te Ter Neuzen voor 16.945. Behoudens nadere goedkeuring is het werk ge- gund aan den beer Jansen. Zaamslag:, 17 Juli. Tot onderwijzer aan de bijzondere school in de kom alhier, is benoemd J. Lugtenburg te 'sHage. Men schrijft uit Sas van Gent aan de Midd. Ct.: In de Dinsdagavond gehouden raadsvergade- ring werden op verlangen van Ged. Staten eenige wijzigingen van onbeduidenden aard aangebracht in de nieuwe politieverordening werd aan de naamlooze vennootschap Walzen- molen vergunning verleend hare waterleiding van af de fabriek tot aan het postkantoor dieper te leggen en op voorstel van den heer Van den Berg besloten bij den Minister aan tedringen op spoedige beeindiging der schoolbouwkwestie in den Yan Remoorterepolder. Ouden van dagen herinneren zich niet dat het water in het kanaal ooit zoo laag stond als thans. Op het oogenblik is de stand bij na een meter lager dan voor ruim een week. Langs de kanten staat het kanaal overal droog. Hier en daar steekt een halve meter grond boven de watervlakte uit. Waterbuizen van verschillende fabrieken, die hun water uit het kanaal trekken, liggen boven, zoodat zij thans gebrek hebben. De bloemfabriek lag de eerste dagen dezer week stil bij gebrek aan water, Men heeft thans de waterleiding dieper gelegd, doch ook dat baatte niet. Men zon op iets anders en vond dit door op de plaats waar de buis in het kanaal loopt een tob aan de buis te bevestigen en deze geregeld met water te vullen. Aanhoudend giet nu een persoon water in die tob. Daardoor is de fabriek nu voorzien en werkt ze weder. Wat de oorzaak is van den lagen waterstand Men wil dat de water-elevator aan de nienwe sluiswerken er de grootste schuld aan heeft. St. Jansteeii, 13 Juli. Heden was het feest op de pastorie. Zooals men weet herdacht de ZeerEerw. heer pastoor onzer gemeente dezer dagen zijne veertigjarige ambtsvervulling en vierde hij ook in alle stilte op 10 dezer zijn 64Bten verjaardag. Om deze dubbele reden had onze pastoor een groot aantal ge'estelijken uit de omgeving en van verre ten zijnent genoodigd en werd er recht huiselijk en hartelijk feest gevierd. Oos muziekgezelschap Opwaarts liet deze ge- legenheid niet voorbijgaan zonder zijn grooten voorstander een bewijs van dankbaarheid te geven voor den steun van de oprichting af tot nu toe in zoo ruime mate ontvangen. St. Jan^teen, 15 Juli. Onze brievengaarder, de heer P. J. de Potter, is door den gemeenteraad ook benoemd tot telefonist, waardoor post- en telegraaf weder vereenigd blijven. Koewacht. De duiven, die aan de internationale prijsvlucht op Ajaccio hebben medegedongen, keeren niet zoo spoedig terug, als men eerst wel verwachtte. Men dacht, dat Zondagnamiddag de beste duiven Vrij bewerkt door A MO. 19) Doch Percival greep de handen niet, die hem zoo vriendelijk werden toegestoken, integeudeel hij inaakte een afwerend gebaar. ,Percival riep zij verbaasd, eenigszins ver- wijtend uit, doch boos werd zij niet, want hare liefde werd slechts geevenaard door haar vertrouwen in hem. In dat sterke, trouwe hart, waarin zij een oubepaald vertrouwen stelde, kon de liefde liiet verkoelen, dat wist zij maar toch werd zij ouaangenaam aaugedaan en wilde de reden van zijr.e handelwijze weten. Als verstijft van verbazing stond zij een oogenblik stil. loeu riep zij voor de tweede maal //Percival Haar toon bracht hem tot bezinning. Hij nam hare handen in de zijue en trooude haar naast zich op de sofa. Daar zaten ze zij aan zij, en nu vertelde hij, wat hij haar zeggen moest: dat hij geen graaf was, en dat hij slecnts vijf duizend pond sterling per jaar had om van te leven. z/Ach, Percival, wat spijt me dat Wat spijt uie dat om u, mijn arrne Percival 1" z/Lieve Gwendolin, dit brengt toch geen ver- anderiug in je liefde voor mij, niet waar?" //Verandernig iu mijn liefde? Waarom zou tnijne liefde veranderen Ge waart Percival Craven toen wij verloofd werden, en ge zijt voor mij nog steeds dezelfde. Waarom zou dan uiijne liefde ver anderen z/Maar uw vader, uwe moeder Dat is iets anders. Ja, zij zullen wel veranderen in hunne plaunen, en .ik vrees, dat zij ons nooit toestemming zullen geven voor ons huwelijk, Perci val. Doch ik blijf onveranderd dezelfde, mijne liefde blijft onveranderd nooit zal ik een ander man dan u tot mijn echtgenoot nemen ,/God zegene u voor deze woorden, Gewendolin Maar ik vrees, dat het slechts woorden zijn. Gij zult ten huwelijk gevraagd worden door de aan- zieulijkste en rijksteu van het Yereenigd Koniukrijk, en dan zal men u dwingen een schitterende partij te doen. En ik, die u weinig meer dan niemendal kan aanbieden hoe zou ik zoo baatzuchtig kunnen wezen om u in den weg te staan bij zulk een schitterende verbintenis Dat zou even wreed als zelfzuchtig van mij wezen." z/Wreed? Waarom wreed? Is een huwelijk dan het allerbegeerlijkste op aarde voor mij Ja, een huwelijk met u, Percival, eerlijk wil ik het bekennen dat zou voor mij beteekenen leven, hoop, alles in alles Wanneer wij elkander rechtmatig toebehoorden, om alleen door den dood te worden gescheiden, dan zou mijn ideaal van liet huwelijk bereikt zijn Doch een huwelijk om eeretitels of hoogen rang ach, Percival, als ik u eens vertelde van de vooruame huwelijken mijuer beide zusters, dan zoudt ge niet zeggen, dat het wreed is mij te verhindereu een huwelijk aan te gaan zonder liefde." ,/Maar zij zullen u dwingen, mijn lieve, beste Gwendolin ,/Dat geloof ik niet. Gij meent, dat mijne moeder alles kan gedaau krijgen. Met de meeste menschen gelukt dit haar ook wel, maar met mij niet altgd, en dit weet zij. Zij schatten mijne schoonheid zeer hoog, Percival, maar mijn verstand en doorzicht achlteu zij gering. Misschien hebben zij gelijk. Geleerd ben ik niet zoo bijzonder, maar ik heb een vasten wil. Zij vinden het soms moeilijk, met mij tot overeenstemming te komen, en als ik eenmaal mijn plan heb gevormd, verander ik niet zoo gemakkelijk. En ik beloof u, Percival, ik zal niet veranderen." Een poosje bleveu zij zoo bij elkander, beloften wisselende van onverauderlijke liefde en eeuwige trouw toen kwam een lakei van lady Avonmore vragen, of Gwendolin gereed was om met hare moeder naar de receptie bij de Koniugin te gaan. z/Zeg aau mijne moeder, dat lord dat Mr. Craven hier is en haar wenscht te spreken. Weet ge ook, of mijn vader thuis is?" De lakei antwoordde bedachtzaam, dat hij dit niet wist. De man was in dienst bij de markiezin, en daar de wegeu der markiezin en van den markies hemelsbreed uit elkaar liepeu, kon het hem nie mendal scheleu, of zijn heer uit of thuis was. Lord Avonmore. en zijn vrouw hadden elk hun afzonderlijke woonvertrekkenzij gebruikten het middagmaal niet gezamelijk zij hadden elk hunne afzonderlijke rijtuigeuelk van hen had een afzonderlijke lijst van vrienden, die nu eu dan genoodigd werden, en slechts zelden gingen zij samen uit om hier of daar een bezoek te brengen. Zoo leefden zij in een huis naast elkander, alsof zij wettig van tafel en bed gescheiden waren. ,/Ga dan onmiddellijk eens zien, eu zeg aan mvlord, dat Mr. Craven hem wenscht te spreken gebood lady Gwendolin op koeleu toon. Het duurde niet lang, of daar ging de deur open en lady Avonmore trad de kamer binnen, gekleed in hofcostnum. Zoo bekend als hare dochter was om hare schoon heid, zoo bekend was de moeder om hare trotschheid. Als eenig kind en erfgename van een rijk land- heer in het noorden van Engeland, was zij sedert hare geboorte vrij wel haar eigen meesteresse geweest, en de omstandigheden in haar later leven hadden hare aangehoren trotschheid slechts versterkt. Zij was een mooie vrouw met eeu gebiedenden oogopslag al ware zij Koningin vau Golconda geweest, dan had zij niet met meer diamanteu beladen kunnen zijn dan zij thans was. Haar halssnoer van fabelachtige waarde bestond uit tallooze schitterende diamanteu, evenals de aigrette op haar hoed. Aan den eenen arm droeg zij vijf armbanden, aan den anderen arm drie. De vele ringen aan de vingers verhinderden de leden er van te buigen en tallooze parels lagen als gezaaid op haar prachtigen, langeu, fluweelen sleep, welke gedragen werd door een douker kleurigen Itali- aanschen page, die geen woord Engelsch verstond en daarom juist gekozen was tot haar persoon- lijken dienst. z/Het verheugt mij bijzonder u te zien, mijn waarde lord Asherton." sprak zij, met veel nadruk den titel uitsprekende terwijl zij hem een vriende lijk tikje op den arm gaf. //Aan uw bezoek is het te wijten, dat dit ondeugende meisje niet gereed is om naar de receptie bij de Koniugin te gaau. Ik zal mij daarover echter niet beklagen, want het zal zoo lang niet meer duren, dat ik haar geheel aan u moet overgeven. Ge blijft zeker van middag bij ons eten, niet waarIk hoop dat mijn waarde oude vriend, uw oom, iu zijn laatste uren niet veel geleden heefi." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5