GeiTiena;de berichten. Handelsberiehten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Twee helden op zee. Hulst, 13 Juli. DAGEN. 1 Voorm. Nam. Donderdag 16 Juli 5.42 Vrjjdag 17 6.25 Zaterdag 18 h 7.17 Zondag 19 n 8.21 Maandag 20 9.82 Dinsdag 21 n 10.44 Woensdag 22 n 11.49 6.2 6.50 7.49 8.57 10.8 11.24 MARIA ANNA LAMMENS, Gisteren werd in het Schutterschof te Middel- burg de international tentoonstelling van honden en pluimvee geopend. Er waren ruim 150 honden ingekomen, pluimvee ook in grooten getalle. On half elf werd een aanvang gemaakt met debeoordee- lingen der inzendingen. Er is ook een zilyeren medalie van de Komngin-Moeder voor den winner der meeste eerste en tweede pnjzenen een groote bronzen medalje van Prins Hendrik voor den beaten hond der tentoonstelling. Zaterdagavond en Zondagmorgen heeft het in de omstrekeu van Heerenveen erg geonweerd. Te Rottum sloeg de bliksem in de katner van den veehouder v. d. S., die daarin met zijne twee kinderen vertoefde. Tafel, stoelen werden dooreen- geworpen, de halte vloog van de muren, en ook de drie personen werden tegen den grond geslagen. Dadelijk ontboden geueeskundige hulp constateerde den toestand vrij gunstig de kinderen hadden niet-gevaarliike schroeiwonden, de vader wasalleen ontateld door den schrik hij had geene wonden. Te Kuype sloegen drie koeien in eene weide, eigenaar den heer H. J Ruiter, dood te Wijn- gaarden ee'ne koe, terwijl de 12 M. lange slam van een der prachtige eiken op den Ruisch te Oranjewoud, van boven tot onder gespleten werd. De splinters waren zelfs over eene breede gracht heen terechtgekomen op het buiten van Mr. f de Blocq van Schettingen. Het was noodweer de bliksem was geen oogen- blik van de lucht. Gelukkig dreven de buien nog al betrekkelijk gauw over. Zaterdagmiddag is de bliksem geslagen in de boerderij van Bosman te Etten bij Terborg, die daardoor geheel in asch werd gelegd. In de onmiddellijke nabijheid werden zijn drie koeien in een weide door het hemelvuur gedood. Zondagavond ongeveer half elf is op der overweg Oosterpoortstraat te Amsterdam de machi nist J. van W. door een personentrein der Staats- spoorwegen aangereden en onmiddellijk gedood. Maandagnacht kwam de sigarenmaker Meijer, die zijn meisje naar den trein had gebracht, op den Kleinen Houtweg te Haarlem vier personen tegen, die hem medetroonden naar den Hont en hem daar beroofden van zijn horloge en geld. Daar hij tegenweer bood, bracht een hunner Dirk Bas, hem met een mes een levensgevaarlijke wond toe achter het oor. M. wist zich nog tot het politiebnreau voort te sleepen, zoodat hij aangifte kon doen. De daders zijn gevat. De rijkspolitie te Haarlemmermeer heeft nit de Ringvaart dier g^meente bij de Nieuwe Meer opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, waarvan de handen waren saamgebonden, zoodat het vermoeden niet is uitgesloten dat hier een misdrijf heeft plaats gehad. Het lijk is naar Hoofddorp gebracht; aan de justitie is kenms ge- geven. Maandagmiddag zat de 38jarige straatmuzi- kant M. B. Dnitscher van geboorte, wonende aan de Torenstraat te Dordrecht, met een landgenoot en een paar audere personen in eene tapperij aan den Blijenhoek te keuvelen. Al spoedig kwam het gesprek op zwemmen, waarbij B. beweerde een eerste „Freischwimmer" te zijn en heel wat op zijn zwemkunst snoefde. Zijn landgenoot betwijfelde dat, met het gevolg dat B. een weddenschap om 5 met hem banging, dat hij van het oefeningsterrein de Staart de rivier over naar Sliedrecht zou zwemmen. Omstreeks 6 uur begaf het viertal zich per roeiboot naar de Staart, waar B. en zijn landge noot zich ontkleeden en te water begaven. B. liep de geul langs de schietbaan in, maar kwam ver- moedelijk te dicht nabij een duiker, met het ge volg dat hij eensklaps in de diepte verdween. Dadelijk dook zijn kameraad onder water, in de hoop hem te kunnen redden, maar vergeefs, terwijl anderen met even weinig succes met een roeiriem zochten waar hij lag. Eerst na een kwartier toen een paar personen met een roeiboot in de nabij heid kwamen gelukte het een hunner, den drenke ling met een schippershaak op te halen. Terstond werden door een sergeant en een paar pontonniers, die eveneens getracht hadden B. te redden, alle pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken maar vergeefs. Hetzelfde was het geval met den inmiddels te hulp gesnelden geneesheer Benjaminsdeze kon slechts den dood constateeren. Door de zorg der politie is het lijk gekist en op verzoek der weduwe naar de echtelijke woning overgebracht. B. laat twee kinderen na. In de laatste tram, die Zaterdagavond van Heerenveen naar Drachten vertrok, waren eenige beschonken arbeiders gezeten, die van den hooiboer kwamen. Zij maakteu ruzie met den conducteur, mishandelden hem en bedreigden hem een zelfs met een mes. De conducteur liet stoppen in 'tMeer, klopte den daar wonenden njksveldwachter op, die de arbeiders gelastte uit te stappen. Hieraan werd door niemand voldaan, waarom naar Heerenveen teruggestoomd werd, om de hulp van meer politie te verkrijgen. De belhamels wisten tijdens dezen terugrit van de tram te springente Heerenveen werd een onderzoek ingesteld en werden drie rijksveld- wachters aangewezen mede te reizeu tot Gorredijk ter bescherming van het trampersoneel. Er viel toen niets bijzonders voor, men hield zich kalm. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Nabij Duizel Nbr. zijn dezer dagen door verschillende personen oude muntstukken gevonden ter plaatse Het Hof. Een koperstuk draagt nog duidelijk het jaartal 1380. Naar men wil, bevond zich ter plaatse in vroegere eeuwen een groot kasteel. Wijl de grond op die plek ondoordnng- baar schijnt, acht men het mogelijk, dat een onderaardsche kelder nog aanwezig is. Men schiijft uit Haarlem Zondagnacht zijn uit een weide aan de Klever- laan van den stalhouder Vaarting twee paarden ontvreemd, en op Bosch en Vaart werd eveneens een paard gestolen. Men meldt Onder Hatert (Nijmegen) werd Zondag de vrouw van een rijksveldwachter moeder van 4 meisjes en 1 jongenhet viiftal overleed kort na de geboorte. Vrijdagmiddag meldt //De lijd - viel in den Buiten-Amstel bij het visschen een 12jange kuaap te water. Een loodgieter sprong gekleed te water, bracht hem behouden op het droge en gaf hem een paar flinke klappen op zijn zitvlak. De jongeling gooide daarop hem met een steen een gat in 't hoofd met de woorden //dat is voor jou, schoft." Te Schore kreeg een meisje, dat de koeien uit de weide haalde, bij het opstaan van een koe, die nog lag, zulk een slag tegen het lijfdathaar toestand bedenkelijk is. vWaar zoo de lief le viel"Onder een grooten toeloop van volk werd in den laten Zaterdagavond in de Vleerstraat te s Gravenhage een familie-drama afgespeeld. Voor een paar dagen was daar een gehuwde vrouw de echtelijke woning ontvlucht wegeus mishandeling door haar man, een koffiehuishouderdeze wilde haar niet meer binnenlaten, maar eenige mannen en vrouwen brachten haar thuis en dwongen den man haar toe te la'en. Daarbij werden van beide zijden ,/krachtige" motieven aangevoerd, waarvan de sporen zelfs aan het hoofd van den kastelein waren te bespeuren. Een tijdelijke plaatsvervangster van de vrouw die den dienst in het buffet had waargenomeo, werd uit de herberg en onder hoeraatjes n»ar haar woning in de Noordstraat ge- leid. Twee ramen van de herberg waren inmiddels door 't verzamelde volk kort en klein geslagen, waarbij een jongen van 14 jaren een verwondiog door glasscherven aan de hand opliep. De politie had een zware taak, om de menigte in bedwang te houden en verdere vernieling te voorkomen. Voor de rechtbank te Assen stond dpzer dagen een 64-jarige man terecht, die wegens doo islag 24 jaren gevangenisstraf heeft ondergaan en daardoor ongeschikt is geworden voor de samen- leving. Hij werd in 1900 ontslagen met een uitgaanskas van 800. Nu heeft hij onlangs, om maar weer in de gevangenis te komen, brand gesticht. Datr niet alleen het vee in de vlammen omkwam, maar ook de bewoners zich ternauwernood hebben kunnen redden, eiachte het O. M. 15 jaren gevangenis. De verdediger wees er op, dat bekl. van alle middelen van verdediging afzag en gaarne zoo lang mogelijk gevangenis wenschte. Hij vroeg een onderzoek naar zijn geestvermogens, maar anders, zoo dit niet wordt toegestaan, inwilliging van den wensch van bekl.; dus een zoo groot mogelijke straf. Uit Amsterdam meldt men Bertus Krap en Cornelis Oldenburg zijn door een vermogend Amsterdammer bedacht met twee groote zilveren bekers, die voor den oudsten der twee helden aan de binnenzijde verguld. Bij elk dezer geschenken is nog een bankbiljet van 25 gevoegd. De brave gasten waren te IJmuiden niet meer te vinden, maar de waterschout aldaar zal zorgen, dat het geschenk'zoo spoedig mogelijk in hun handen komt. Te Holbach is dezer dagen bij het graven voor fundeeringswerken van nieuw te bouwen huizen een reuzen-geraamte aan den dag gekomen, dat volkomen gaaf was er ontbrak zelfs geen tand. Het skelet had een lengte van 7 (Eog.) voet 2 inches. Vlak bij het geraamte werd een sleutel van zonderliDgen vorm aangetroffen. Een beroemd beoefenaar der plaatselijke ge- schiedenis van oudheden, Stukely, verklaart, dat op de plek, waar de beenderen werden gevonden eeuwen geleden een roomsch-katholieke kapel heeft gestaan, welke aan Petrus was gewijd. Te Londen is de warmte aan het eind der vorige week ook geducht voelbaar geweest. Zaterdag hadden er tal van gevallen van zonnesteek plaats. In de City was de hitte onverdragelijk; er vielen verscheidene personen daardoor in zwijm. In een spoorwaggon vond men een oude man bewusteloos. Hij stierf kort daarna. Een karrevoerder viel dood van zijn bok. Ook te Parijs heeft groote hitte geheerscht, Zondag zijn er tien personen door zonnesteek getroffen en op straat dood neer gevallen. Een geweldig onweer woedde later boven de stad. Zware regen- en hagelvlagen hebben aan de straat- vetsiering, die reeds voor het nationaal feest van 14 Juli geplaatst was, veel bedorven. De kelders liepen onder water. Dusseldorf mag zich verheugen in een zegen, die de meeste groote steden wel reden hebben haar te benijden. De rekening over 1902 si uit met een batig slot van 1.638.000 mark. Daarvan is ruim de helft 886 000 mark als zuivere winst uit de gemeentelijke bedrijven verkregen, voor levering van gas, electriciteit en water. Rechter Parry heeft in de Manchester County Court de gemeente Manchester aansprakelijk ge steld voor een heel nieuw geval. Een os, die langs den weg werd gedreven, had dorst en liep naar een petroleumton, toebehoorende aan de gemeente, die echter vol olie in plaats van water was. Zoowel een paar gemeente-beambten als de geleiders van den os zagen rustig toe hoe het dier zich te goed deed aan wat zij ook meenden dat water was. De os moest zijn zonderlingen dronk met den dood bekoopen de gemeente haar zorgeloosheid om het vat petroleum onbeheerd te laien staan met 16 schadevergoeding aan den eigenaar van het vergiftigde dier. Een ongelooflijk stukje van een waaghals in Amerika wordt thans beschreven en afgebeeld, in de //Scientific American" vanl3Juni. Zekere Mr. A. M. Schrijer heeft een stellage opgericht, waarover een smalle vloer van latten ligt, aan den eenen kant 98 voet hoog met een flauwe helling afloopende naar een horizontaal liggend gedeelte van den vloer en dan weer flauw stijgende tot het eindpunt dat zich 35 voet boven den grond verheft. Langs dien weg komt Schrijer in duizeling- wekkende vaart aanrijden op een fietsaan het eindpunt van de baan, laat hij zijn fiets los en vervolgt zijn weg door de lucht, in sierlijken vorm een bocht beschrijvend naar een waterbak, waarin hij ten slotte duikende neerkomt. De waterkom is 78 voet van de fietsbaan verwijderd, is zelf 38 voet lang, 8 voet breed en 4 voet diep. Drie factoren zijn den heer Schrijer vooral behulpzaam bij het verrichten van dezen hals- brekenden toer zijn koelbloedigheid, het precies met enorme snelheid lijden langs een zwarte streep in het midden van de baan en geen oogenblik uit het oog verliezen van een streep, aanwijzende htt punt waar hij zijn fiets moet los laten. Zijn vaart is zoo snel, dat een mensch met gewone zenuwen het oogenblik niet kan waarnemen waarop hij de fiets verlaat. Slechts weinige per sonen bezitten de vereischte zenuwen en wonder- bare snelbeid van gedachten voor de nauwkeurige analyse van een dergelijk athletische daad, laat staan voor de daad zelve. Het duiken door de lucht duurt 31/, seconden. Nog dient vermeld dat de fiets aan een touw wordt wegeslingerd en opgevangen. De nieuwe methode om zich van rioolvuil te ontdoen, door het in septischen tank met bacte- rien te behandelen, blijkt niet vrij van gevaar. Bij deze methode sluit men het vuil in dichte tanks, waar de aanwezige bacterien er op inwerken en het ontbinden. Yermoedelijk ontstaan daarbij moerasgas en andere gassen, die ontplof baar worden als zij, met zuurstof vermengd, met vuur in aan- raking komen. In de laatste zes maanden zijn drie ontploffingen met septische tanks voorgekomen, te Exeter, Walton aan de Naze en Sheringham. Bij de laatstgenoemde verloren drie menschen het leven en werden verscheidenen gekwetst. Drie centimes. Een zijdehandelaar te Rou- aan ontving een paar maanden geleden zoo verhaalt een courant aldaar een bezending zijden stoffen, die hem franco uit Duitschland was gezonden. Een paar dagen later kwam een ambtenaar der belastingen bij hem met vier bijna onleesbare papiertjes, waaruit hij echter opmaakte dat van hem 3 centimes werden gevorderd wegens alkohol hem uit het buitenland gezonden. Hij begreep er niets van, want hij had nooit alkohol gekregen, en weigerde te betalen. Een maand daarna verscheen de ambtenaar weder met de papiertjes en een opheldering. Voor het opma- ken van de zijden stoffen was gedenatureerde alkohol gebruikt en daarvoor waren de 3 centimes ver- schuldigd, wat men aan de grenzen eerst later ontdekt had. De koopman betaalde nu gaaroe zelfs 5 centimes, om die merkwaardige papiertjes in handen te krijgen, als bewijsstukken van de groote //nauwgezetheid der administratie.' In het Britsche Hoogerhuis is door lord Meath de aandacht gevestigd op den lichamelijken achteruitgang van het Engelsche volk, Verleden jaar werden van de 100,000 man, die zich aan- meldden als vrijwilligers voor het leger 48,000 afgekeurd. Met andere woorden globaal genomen was er van de twee die zich aanboden een onge schikt om zijn vaderland als soldaat te dienen. De bisschop van Ripon sloot zich daarbij aan en wees op het gestadig verminderen van degeboorten, vooral in het graafschap Lancaster. Beide sprekers droDgen aan op een onderzoek van regeeringswege omtrent de vraag of het kwaad is te wijten aan treurige levenomstandigheden der min- en onver- mogenden en hoe daarin verbetering kan worden gebracht en de hertog van Devonshire beloofde namens de regeering zulk een onderzoek. De bekende Eransche ontdekkingsreiziger Banvalot verhaalt, afgaande op mededeelingen van een ooggetuige, het volgende staaltje tot illustratie van de in den Congostaat gebruikelijke wijze van handel drijven. Een door agenten van den Congostaat aangevoerde troep inboorlingen-soldaten sluit een negerdorp in, want de blanken gelooven, dat het hoofd van het dorp een grooten voorraad ivoor bezit. Zij roepen de inwoners van het dorp bijeen en verlangen van hen, hun de plaats te wijzen, waar het ivoor verborgen is. Allen zwijgen. Diegenen, die men nader oudervraagt, antwoorden, dat men de blanken om den tuin heeft geleid en dat de schat, dien zij zoeken, niet aanwezig is. De blanken gelooven echter, dat men hen be- driegt. Zij worden kwaad, dreigen de zwarten en laten eenigen hunner met zweepslagen bewerken. Daar zij met die wreedheden niets bereiken, worden zij woedend en besluiten anders op te treden. Zij bevelen de geheele bevolking van het dorp, zich in rij op te stellen en houden dan met den revolver in de hand, parade. Aan den eerste van de rij wordt gevraagd, waar het hoofd zijn ivoor verborgen heeft. Hij antwoordt, dat hij niets weet. Een kogel in het hoofd velt hem neer. Men verklaart aan de anderen, dat het hun juist zoo vergaan zal, wanneer zij de plaats, waar de schat verborgen is, niet verraden willen. Zoo doodt men den een na den anderen, want zij konden het verblijf niet verraden van iets, dat er inderdaad niet was. Eenige weinigen moeten slechts gered zijn door de tusschenkomst van den persoon, die mij deze edele wapendaad verhaald heeft. Bonvalot onderteekent dit verhaal met zijn naam. Middenprij9 per 100 kilo Tarwe f 8,Rogge f 6,50 Wintergerst Zomergerst f Haver /6,Erwten f 9,Paardenboonea f 8,50 Dnivenboonen f 9, Witteboonen f Bruineboonen f Boekweit fLijnzaad fAardappels f 7,50 Koolzaad per zak van 106 liters fBoter per kilo 1,10; Eieren per 26 stuks f 0,85. j Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 28 stuks hoorn- vee, 42 varkens. I Verkocht15 stuks hoornvee, 22 varkens. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,80 a 47,82^ Engelsch per£ 12,u u 12,10. ZEETIJDINGEN. Van 13 tot en met 14 Juli. M3. IVanennaar. Lading S VLAG. NAAM Voor Ter Seniem Zweed.bark Antelope 1099 Dynaa Eng. sch. Fleecwing 555 Vlissingen 14 Deen. a.a. Lar8 Kruse 4132 Malmo idem Skodsborg 1 4801 Frederikah. Van Ter Seuient 18 Eng. sch. Opal 210 Xonden Eng. a.s. Golfer 1066 idem 14 idem Hailing 2199 idem Voor Gent i 13 Eng. a.s. Don 2658 ,G°°te idem Nyroca 3664 Liverpool Deen. a.a. Nordland 4670 Haparanda 14 Belg. s.a. Emmanuel 402 Oatende Dnita a.s. Kopernikus 1824 Koningab. Eng. a.a. BritiachEmpire 1546 Southampton jedig Van (went t 13 Eng. sch. Katie Klutt I 384 INew-Castle phosph. Van 13 tot en met 14 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 24 binnenvaartuigen op- en 33 afgeschutdoor de Westsl. 11 op- en 19 afgeschut. hont ledig hont idem ijzer macadam stukg. stnkg. idem hont ledig hont I Heden overleed onze geliefde moeder en grootmoeder, na een lang en smartelijk lijden en na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten der stervende weduwe E. van Rossum, in den ouderdom van 81 jaar en 6 maanden, betreurd door alien. J. VAN ROSSUM—Uit den Hof. I. KEGELSVan Rossum. A. SCHIRRISVan Rossum. Ter Neuzen, 14 Juli 1903. De ondergeteekenden betuigen hun wdank voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij hunne 40jarige echtvereeniging. CORN3 DE ZEEUW en Echtgenoote. Ter Neuzen, Naaikussen, 15 Juli 1903.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3