A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 4405. De vesting Terneuzen Donderdag 16 Juli 1903. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0BA STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave L. M. A. VON SCHMIDT. V. yDat is reeds door mijn oom onderzocht en Paus Leo. SEPKESSOHE (MRAIT. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Awerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- houders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Dit lilad ver sell ij.it Maaadag-, Woensdag- en Vri|daSavon.l, nitgexonderd op Fee.fdagen, bij de Pirma P. J. VAM BK 8ASBE te Ter leuiea. DOOK Schending van neutraal gebied kail tweeerlei zijn. Wanneer een der partijen door den loop van den oorlog zicli zeer nabij de neutrale arena bevindt, dan kan hier of daar een 'gedwongen of kortstondig verwijl op den oiiziidigen bodem een natuurlijk gevolg wezen van de oebeurtenissen. Soortgelijke schendingen zijn uitvloeisels van bet toevalzij behoeven in den regel geen geweld- dadig optreden nit te lokken en kunnen, zoo noodig, Jang? diplomatieken weg opgeklaard en geetfend worden. Ernstiger is de schending in haar beteekenis en ge- volcen, als zij een gewilde daad is. Het belang van een oorlogspartij kan er toe leiden, dat door haar. hetsij bij het uitbreken van de vijandelijkheden, hetzij ge- durende den loop daarvan, het neutrale gebied niet vvordt ontziende kan sen door een srhending te. verkrij^en kunnen zoo aanlokkelijk zijn, dat een oorlogspartij er gemakkelijk toe zou overhellen. Er is onder die oni- standighetlen voor een Staat, die zijn neutraliteit geeer- hiedigd wil zien, maar den gedragslijn, welke vvaarborgen gceft, namelijk door aan net betreden van het neutrale terrain bezwaren in den weg te leggen. Vooral daar is het voor de neutraien voorziehtig en pliehtmatig, tegen neutraliteitsschending voorzorgen te uemen, waar een doortocht over het gebied aan een oorlogspartij groote voordeelen zou opleveren. Voor ziehtig voor fle eigen zekerheid, pliehtmatig tegenover de andere oorlogspartij. Voor Nederland kunnen sommige gedeelten van het gebied naar gelang der omstandigheden, nit het aangeduide oogpunt de opmerkzaamheid vorderen. Er zijn in westelijk Europa oorlogsgevallen of oorlogs- toestanden denkbaar, waarin de mond der Eenis, het zitiden van Limburg of de Wester-Schelde de aandaeht zonden trekken. Wat laatstgenoemde rivier betreft, schijnt het niet onjuist gezien, dat de llggfng van Ant- werpen, zijn beteekenis als versterkte positie en als handelsstad een doortocht larigs de Schelde en het bezigen van deze als operatie-lij u kunnen begeerig maken. Het roelaten van schepen eener oorlogspartij voor dat doel zon met onze neutraliteitspliehten niet in overeen- stemming zijn. »p twee gronden is hieromtrent wel eens twijfel ge- opperd. De vraag is gestcld en bevestigend beantwoord, of de Wester-Schelde wel als een rivier moet'beoordeeld worden, of zij niet veeleer een zee-arm is. In dit geval zou, zoo werd beweerd, zij nit een internatioriaal oogpnnt tot de territoriale wateren behooren. In de territoriale wateren is de neutrale oeverstaat bevoegd maar niet verplicht om voor de oorlogspartijen het recht tot varen en verwijlen te schorsen. Op grond van het facultatieve is dan voor Nederland de gedragslijn aangeprezen, om aan de oorlogsschepen van oeide partijen te vergunnen de Schelde te bevaren. De exeeptie beruste op den uaam zee-arm. [let schijnt geogralisch niet onjmst, als men de Schelde op ons gebied een zee-arm noemt. Vraagt men namelijk hoe de eonhguratie van dit stroomgebied is ontstaan, dan is het duidelijk dat de vaargeulen en oeverlijnen niet gevormd werden door het afstroomende bovenwater, maar dat zij hun beloop kregen en wijzigen door de werking der getijden Zoo bezien schijnt de benaming zee-arm zeer goed te argumenteeren. Maar wat zag het argument voorbij Juist het punt, dat hier het be- heerschende is. Het kan voor onze Internationale ver- plichtingen niet beslissend zijn, welke naain de geografen Vrij bewerkt door A MO. 18) - „Mr. Gale," sprak Percival zonder aeht te slaan op*de woordeu van den advocaat, #gij zult. zeker wel begrijpen, dat mijn loestand op dit oogenblik ondraaglijk is en dat ik geen minuut wil laten verloren gaan out deze zaak tot klaarheid te brengen. Wees zoo goed deze stukken ontniddellijk over te schrijven en naar Schotland te vertrekken ten eiude de waatheid of echtheid te onderzoeken. Bij uw terugkeer naar Londen moet ge het oordeel vragen van het opperste gerechtshof. MochteD de rechten van inijn neef oubetwistbaar zijn, dan blijft mij uiets over om te doen dsn mijn onrecht- matige positie te verlaten en het testament openhaar te maken, waarin aan mij een jaargeld wordt toegekend." „Er is een ding in uw voordeel, mvlord. Onde.r- steld, dat al deze bewijzen echt blijken te zijn, dan blijft toch nog de vraag naar den rechten persoon. Wie kan bewijzen, dat die Enrico Celline een en dezelfde persoon is als het kind van lord Henry Asherton. Bij dien grooten afstand en jfulk een lang tijdsverloop en bij het ontbrrkeu van alle levende getuigen, zal dit bewijs moeilijk geleverd kunnen worden. Wie kan bewijzen.dat hij niet een ander persoon is En hoe dan met die twee jaren, welke op zee zijn doorgebracht aan den riviermond geven of aan welke betite.ing uit niet oflicieele geschriften voorkeur bhjkt, maar alleen de vraag hoe het bewuste watergebied tot dusver inter- nationaal beschouwd en genoemd is. En dan lijdt het geen twijfel of onze Schelde is een rivier. In de tractaten vindt men haar meermalen als zoodanig aangeduid. Protfessor Van der Hoeven heeft, om dit toe te lichten, in 1879 in de „Vereeniging ter beoefening der krijgsweten- schap", reeds gewezen op artikel IX van de algemeene acte van het congres van Weenen en in de sedert gesloten Convention entre I-s Pays-Has et la Belyique pour I amelioration de Peclairaqc et dn balisaye de VEsraut. is in artikel 10 op nieuw sprake van la section de Neerlandai.se du flruve. Ook uit de bepalingen, die voor vreemde oorlogs schepen in vredestijd ten aanzien van het bevaren der Schelde sedert 1893 gelden, waarop nog wordt terug- ekomen, is duidelijk, dat de Nederlandsche Regeering lit gebied niet onder de territoriale wateren raugschikt. De andere grond waarop de verplichting wel eens in twijfel is getrokken om de Wester-Schelde onder de vermelde omstandigheden voor de oorlogspartijen te sluiten, is niet zoo gemakkelijk geheel weg te cijferen, omdat hij een op zich zelf staande doctrine in de theo- rieiin over het volkenrecht uitmaakt. Zij betreft tie door sommigen aan neutraien toegekende bevoegdheid, om over het neutrale terrein toe te laten de dusgenaamde passage innocent of inoffevsif. Deze leer lieeft aanhangers van naain als Calvo, Philimore en anderen. Zij zoekt haar basis in de souvereiniteit van den neutraien Staat, krachtens welke deze, zonder daarmede de neutraliteits- plichten te veronachtzamen, zich bevoegd moet blijven achten om aan een der oorlogvoerendeu den doortocht van een strijdmacht toe te laten, inits de neutrale Staat ook aan de andere oorlogspartij desverlangd voor een zelfde operatie verguuning geeft. Door andere schrijvers, door Bluntschli bijvoorbeeld, is de leer van de passage innffensif beslist verworpen. De heer II. A. CronimeliII Jr. heeft in zijn academiscli proefschrift1 uitvoerig over dit onderwerp gesclireven. Hij scliaart zich aan de zijde van Bluntschli en maakt in zijn weerleggingen van bedoelde leer een opmerking, die mij voorkomt afdoende te zijn. Zij die uit de souvereiniteit van het staatsgezfg van een neutraien Staat de bevoegdheid atleiden om aan de strijdmacht eener oorlogvoerende partij een ver- gnnning tot doortocht to verleenen, verliezei., naar de jniste opmerking van den heer Crommelin, de beperking uit het oog, die de uanvaarding eener neutrale houding, op het beschikkingsrecht van een Staat over zijn grond- gebied, tengevolge heeft. Neutraliteit sluit in zicli ont- boudinghaar karakter is negatief. Die neutraal wil zijn moet buiten datgene blijven, wat op de onderlinge verhouding der oorlogvoerende partijen kan invloed oefenen. Met het begrip neutraliteit, schijnt niet te rijmen het gelijkmatig van dienst willen zijn aan beide partiicn. Dit zou zeer steilig strijden met net neutrale standpunt, alleen liierom reeds, omdat bijna altijd de gelijkmatigheid een iictie zou zijn. Hetzelfde aantai troepen of wapens, eenzelfde lioeveelheid fondsen, een gelijkluidende verguuning om met strijdmiddelen oyer een neurtaal gebied te trekken, zou zelden aan beide partijen voordeel, laat staan een gelijkmatig voordeel leveren. Laatstgenoemde verguuning zou allicht gelijk- tijdig voor de eene partij van veel aanbelang, voor de andere waardeloos kunnen zijn. Generaal Den Beer Poortngael noemt het weigeren van doortocht van troepen en materieel der oorlogspartijen een van de belangrijkste plichten der neutraien. 1 De verplichtingen "an Nederland als neutrale mogend- heid ten opzichte der Schelde P. Somerwil te Leiden 1881. geheel overeenkomstig de waarheid bevonden ik wil dit. punt volstrekt niet meer aanroeren, Mr. G*le. Er is nog een papier, dat niet verineld staat in den brief, en dat stuk levert het bewijs, dat uiijn overlrden oom zelf te Palermo ouderzoek heeft gedaan en alles waarheid bleek, wat de knecht hem gezegd had. Er zijn ook verklaringeu van het scheepsvolk van het verongelukte schip en van het tweede schip, waaruit duidelijk blijkt, dat Eurico Cellini de ware persoon is en geen verwis- seling van personen heeft plaats gehad. Met vurig verlangen heeft mijn oom gezocht, naar bewijzen om de aanspraken van mijn neef voor ongeldig te kunnen houden, maar hij heeft ze niet kunnen viuden. Hij heeft die aanspraken later niet meer betwijfeld, en ik zal er nooit in toe- stemmen, dat ze nu in twijfel worden getrokken." vDan neemt ge den grond onder uw eigen voeten weg, mijnheersprak Mr. Gale boos. Hij gebruikte nu den titel ,/mylord" niet. „Dat vrees ik zelf ook, Mr. Gale! Maar als er eenige hoop mocht ziju of twijfel maar eerlijk dan verwacht ik, dat gij mij uw bijstand zult verleenen." »Zeer gaarne, zeer gaarne, mylord antwoordde Mr. Gale eenigszins tevreden gesteld. Ik zal niets onbeproefd laten, en ik hoop ernstig, dat het ons moge gelukken die aauspraken ongeldig te maken." De oude lord werd met veel staaisie begraven, docb voordat hij in den familirkelder werd bijgezet, keerde Mr. Gale terug met de bevestiging van slles wat lord Richard had beleden. Enrico Cellini of beter gezegd Henry Craven was onbetwistbaar de erfgenaam van den titel en de bezittingen der familie Asherton. jOok uit overwegingen van utiliteit kan een neutrale Staat een doortocht van een strijdmacht eener oorlogs partij in deii regel niet als innocent beschouwen. Wanneer de neutrale Staat aan beide partijen vergunt legeraf- deelingen over zijn gebied te doen trekken, dan kan daarvan het gevolg zijn, dat de wapenen elkander kruisen op neutraal terrein. Niet overal is het gevaar daarvoor even groot, maar zeer groot ware die kans ten opzichte van de Schelde. Stonden wij aan schepen van de oorlogs partijen, de vaart op de Schelde toe, dan zou het buiten onze macht zijn te beletten, dat zich aldaar een gevecht ontwikkelde. Wij zouden de vijandelijkheden willende tegengaan, onder de denkbaar moeilijkste omstandig heden in den feitelijken strijd betrokken worden. Hoe men over de theorie der passage inoffensif oor- deele, de ijverigste aanhanger moet erkennen, dat deze leer verre van algemeen een plaats in het volkenrecht is toegekend. Uit dezen hoofde alleen reeds kan een voornemen, om in een geval dat wij onze neutraliteit zouden moeten handhaven, ons op die theorie te beroepen, onze zaak niet zijn. Wij zullen onvermijdelijk de konse- kwentie moeten aanvaarden van het uiteangspunt van den Minister Weitzel„De Wester-Schelde is een Neder landsche rivier en als wij verplicht zijn de neutraliteit van het geheele land te handhaven, dan is daaronder ook de neutraliteit van de Wester-Schelde begrepen." Wanneer zich omstandigheden voordoen, waaronder onze neutraliteit aan die rivier bijzonder kwetsbaar is, dan zal het onze plicht zijn, tegen schending aldaar, genoegzame voorzorgen te nemen. De gevallen kunnen zeer uiteenloopende eischen stellen. Voeren twee mari- tieme mogendheden oorlog, dan zullen voornamelijk de reeden en havens gedekt moeten worden. Onder de bruikbare havens die niet door versterkingen beschermd zijn, neemt die aan de Wester-Schelde zeker de belang rijkste plaats in. Is Belgie oorlogspartij, dan zal het onze taak zijn eventueel aan Belgische gevechts- en transportschepen of aan Belgische troepen het bevaren of betreden van ons gebied te beletten en zullen wij aan de vijanden en bondgenooten van Belgie den toegang over de rivier of door Zeeuwsch-Vlaanderen naar vermogen en zooveel dit met onze eigen zekerheid is overeen te brengen, moeten verhinderen. Veor hot geval Belgie geen oorlogspartij is, ware de toeleg van een oorlogvoerende mogendheid om met gevechts-en transportschepen naar Antwerpen testevenen, alleen denkbaar in de onderstelling, dat dit geschiedde met de toestemming of althans met de instemming ot de oogluiking van Belgie. In hoever voor een zoodanige houding bij onzen zuidelijken nabuur kansen bestaan is niet te zeggen. Evenmin schijnt a priori bepaald te kunnen worden welke gedragslijn de Nederlandsche Regeering daar tegenover zou mogen of moeten aaunemen. Heeft een oorlogvoerende Staat het oogmerk om tegen den wil van Belgie een leger op diens neutraal grond- gebied over te brengen, dan is het, met het oog op de krachtige afsluiting der Schelde op het Belgische gebied, niet aannemelijk, dat het aanvoeren van troepen, met transporten over die rivier zou beproefd worden. In dit geval zou de schender een landing moeten organi- seeren, met bestemming voor de kust van Vlaanderen of wel voor de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen indien onze voorzorgen, vergeleken bij die voor het Belgische kustgebied, daartegen geringer beletsel werden geacht. Wordt vervolgd). Het einde van den Paus schijnt nu werkelijk genaderd. De gunstige loestand, die een weder- was, keruade hrj zachl »lk moet Gwendolin ft En toeu Percival alleen maar bartverscheurend verliezen Ik moet Gwendolin verliezen VI. Lady Gwendolin Lascelles, de jong9te dochter van den markies van Avonmore, werd in die dagen beschouwd als de schoonste onder de schoonen van Engeland, en haar lieftallige beminnelijkheid werd door ieder geroemd. De jonge heereu uit de voorname Londeusche wereld giugen naar de opera, alleen om nu en dan bij het rondkijken een blik op de schoone dame te kunnen werpen. Familie van buiten, die Londen eens kwam bezoeken, werd naar bet Hydepark gebracht om lady Gwendolin in haar rijtuigje te zien, wanneer zij rondreed als bet beweeglijk middenpunt van aller blikken. Als er een avondpartij werd gegeveu, zorgde men om in het voorste gelid te komen, wanneer het rijtuig van lady Avonmore op komst was. Lady Gwendolin regeerde als koningin der schoon- heid. De dames in de familie Lascelles waren schoon bij erfelijkheid, evenals die uit de familie Medici, doch in begaafdheid eu verstand evenaarden zij volstrekt niet aan de dames van het bedoelde Italiaansche geslacht. De oudste dochter van lord Avonmore was getrouwd met een buitenlandschen prins de tweede dochter met een Schotschen hertog, en de jongste, tevens de schoonste van de drie, was zooals wij welen verloofd met Percival Craven, den erfgeDaam van Asherton. Ach Ptrcival begreep maar al te goed wat het gevolg zou wezen van zijn maatschappelijken opleven van den zieke mogelijk scheeo te zullen maken, beeft niet lang aangehouden. Geuezing acht men thans algemeen uitgesloten. De ^Temps" maakt melding van een verklaring van de geneesheeren, dat de patient, behoudens alle mogelijke verwikkelingen, in de tegenwoordige omstandigheden nog eenige dagen, misschien nog een week kau leven. De beide nicbten van den Paus, gravin Ganali en gravin Moroni, die in de ziekenkamer zijn toegelaten, antwoordden op de vraag hoe zij deu Paus gevonden hadden, dat zij niet gedacbt hadden, hem zoo verminderd te vinden. ,/Meu zou haast zeggen een geraamte", voegden zij er bij. De Paus voedt zich slechts met koffie met melk, versche eieren en een weinig soep van rijstmeel. De ziekte van den Paus en het conclave, dat weldra te verwachten is en waarvoor reeds ver- scheidene vertrekken in het Vaticaan in gereedheid werden gebracht, heeft eigenaardige gevolgen. Zoo zijn in verscheidene groote Italiaansche steden door bookmakers bureaux voor weddingschappeu ingericht. Het hoogst staan de kardinaals Serafiuo Vanuutelli, Oreglia en Gotti genoteerd. In het Vaticaan heerscht groote bezorgdheid wegens de benoeming van een nieuwen secret aris van het conclave, in plaats van Mgr. Volpini, wiens dood voor den Paus, hoe wel hij dikwijls naar zijn intiemen vriend vraagt, verborgen ge- houden wordt. In de algemeene verwarriug werd het lijk van Volpini geheel vergeten. Eerst toen er bezoekers van buiten kwamen, werd er gedacbt aan een behoorlijke stoffeering van de kamer, waar het lijk werd bewaard. Later bad in alle stilte de begrafenis plaats. Eenige kardinaals moeten ziek zijn tengevolge van de spanning der laatste dagen. De toestand van den reeds geruimen tijd zitken kardinaal Moceudi is verergerd. Zelfs onder de journalisten zijn, tengevolge van de spanning en den altijd durenden nachtdienst, verscheidene zieken. Rome, 13 Jnli. Vanavond zijn een tiental kardinaleu door den Paus ontvangen. Zij kregen een zeer slechten indruk van den toestand. Leo XIII kon ternauwernood meer spreken, hij mom- pelde eenige woordeo eu had de grootste moeite bij het geven van zijn zegen. Het einde moet nabij zijn, zoo zeer is de Paus verzwakt. Het ,/Giornale d'ltalia" beschrijft deu toestand van den Paus, die gesteund wordt door een dubbel corset waarover het nachthemd, en een wit kapje draagtzijn gelaat is ontzettend mager, alleen de blik, die nog schitterend is, leeft daarin. Men is bang, den lijder pijn te doen, als men hem overeind helpt. val. Wat Gwendolin's ouders zouden zeggen, dat wist hij reeds vooruit, maar hoe zou Gwendolin zelve zich houden onder de beproeving Ziedaar de vraag, die hem martelde. Twee dagen na de begrafenis van zijn oom vervoegde Percival Craven zich te Londen tea huize van lord Avonmore. Hij was bekend met de gewone leven swijze van het gezin lady Avonmore vertoonde zich nooit voor twaalf uurGwendolin ontbeet gewoonlijk vroeg in den morgen met haar vader en maakte vervolgens met hem een rijtoer in de omstreken der stad. Percival koos den tijd voor zijn bezoek zoo, dat zjjn verloofde weer thuis moest zijn en hij haar alleen zou vinden. Hij behoefde in dit huis geen naamkaart te toonen ieder kende hem, ook de kleine page, die voor hem de deur van Gwendolin's zitkamer opende en hem aandiende met de woorden //De graaf van Asherton." Zij stond met den rug naar de deur gekeerd bij een groote kooi met verschillende vogels en hield een keurige witte lelie in de hand. Gwendolin had groote liefhebberij in vogels en bloemeu. Haar rijkostuum bad zij nog aan, doch haar hoed, zweep en handschoenen lagen op een tafel. Heur rijk haar viel in bevallige wanorde over hare schouders. Zoodra zij zijn naam hoorde, keerde zij zich om mtt een gelaat, dat van vreugde straalde, stak hem beide handeu toe, en hem vrieudelijk toelachende, zeide zij//Wees welkom, lord Asberton, welkom (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1