Binnenland. Telegrafische berichten. Gemenffde berichten. Loubet thuis. Boelgarije en de Porte. Aantal stemmen in district S w-S 1! Totaal. Aantal kiezers 762 171 382 1315 Uitgebracht 688 157 845 1190 Van onwaarde 12 3 8 23 Geldige stemmen 676 154 337 1167 A. van Dale 391 53 127 571 F. C. van Deinse 382 47 136 565 Joz. de Feijter 270 95 191 556 A. C. N. Grenu 404 63 146 613 C. van der Hooft 264 81 173 518 L. de Koeijer 251 92 190 533 A. Moggre 346 47 125 518 G. van der Peijl 239 69 162 470 G A. Standaert 345 61 100 506 G. Wieland 281 85 187 553 Het misdrijf te Kuitaart. tegen de benoeming van Rampolla of Gotti. Ook gelooft men dat Oostenrijk in zulk een geval van zijn vetorecht zal gebruik maken. En een ander bericht zegtDe Italiaansehe minister-president Zanardelli heeft herhaalde confe rences met den Minister van Justitie om het recht van veto van verschillende mogendheden te preci- seeren. De Regeering overweegt of ook Italie het veto-recht bezit. Het was vroeger een recht van den Koning van Napels, en is door de inlijving van Napets bij Italie, op den Koning van Italie overgegaan. Het is slechts de vraag, welke kardi- naal als vertegenwoordiger van den Koning van Italie het veto zou moeten uitspreken. In katholieke kringen is men de meening toe- gedaan, dat het aan niemand vrij staat eenigen invloed, hoe weinig ook op de Pauskeuze uit te oefenen. Die keuze is geheel vrij. Rome, 11 Juli. Het bulletin van 7 uur's avonds luidt De dag ging vrij kalm voorbij. Daar de algemeene toestand vrij goed bleef kon men het onderzoek van de borst hervatten. De hoe- veelheid vocht na de gisteren verrichte operatie achtergebleven bleef staiionair. Boveu de plaats waar dit vocht zich bevindt werd bij het onderzoek een licht gereutel waargenomen. De pols is minder zwak. Het aantal polsslagen was 86, ademhaling 28, temperatuur 36,9. De zieke was minder gedrukt. Het bulletin is geteekend door de doktoren Rossoni, Mazzoni en Lapponi. Later telegram. Na het cousult van dezen avond ontving de Paus vier kardiualen, die zich vijf minuten met hem onderhielden. Zelfs bij zijn thuiskomst na de Londensche corvee heeft de grijze President Loubet nog geeu rust kunnen vinden. Anderhalf uur nadat hij Dover had verlaten werden hem bij zijn aaukomst te Calais door een deputatie van Calaische bur- geresseu bloemen aangeboden, de maire sprak hem het welkom toe op den Franschen grond, en na eenige ridderkruisen uitgedeeld te hebben, hield Loubet een receptie. Daar weuschte de senator Huguet den President geluk met den prachtigen afloop van zijn reis, die zoo vruchtbaar moest zijn voor de goede betrekkingen tusschen de beide landen en voor den wereldvrede. De voorzitter der kamer van koophandel over- handigde aan Loubet een herinneringsmedaille van Carnot's bezoek aan de stad in 1883, en bool, voor mevrouw Loubet, te Calais vervaar- digde kant aan. De President antwoordde op de toespraken, dat zijn Eugelsche reis hem weer geleerd had, hoeveel beter men Frankrijk in 't buiteuland naar waarde achat, dan in Frankrijk zelf. Hij had van zijn reis een diepen indruk meegebracht, en het deed zijn vaderlandslievend hart goed, te kunnen zeggen, dat de Franschen zelfvertrouwen moeten hebben als zij maar willen, zullen zij altijd hooger kunnen klimmen op den weg der beschaving. Loubet drukte de hoop uit, dat vredelievende betrekkingen hoe langer hoe meer in de plaats zullen komen van verhoudingen die door geschillen en oorlogen gespanuen zijn, daarbij zullen Frankrijk en bet menschdom wel varen. Eerst na een sanatorium van Saint-Polsurmer te hebben ingewijd, kon de president tegen 4 uur naar Parijs vertrekken. De Porte heeft Donderdag een nieuwe circulaire gericht tot haar diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland, waarin over den tegenwoordigen politieken toestand wordt gesproken. Uit den blijkbaar bezadigden toon die in deze nota door de Porte wordt aangeslagen, maakt men de gevolg- trekking, dat de diplomatieke spanning op het oogenblik is verminderd. Donderdag is te Konstantinopel een hevige paniek ontstaan aan de beurs. De keizerlijke commissaris liet in den loop van den middag tot tweemaal toe de beurs gedurende een half uur sluiten, om een verdere wilde koersdaling te voorkomen. De baisse ontstond door het valsche bericht, dat Turkije aan Boelgarije den oorlog had verklaard. De Sultan liet zich onderrichten over hetgeen ter beurze was gebenrd. De regeering gaf bevel om drie personen, die beschnldigd werden de paniek door het verspreiden van het valsche bericht over de oorlogsverklaring te hebben veroorzaakt, in hechtenis te nemen. De macht der Porte is echter niet toereikend genoeg om de ware schuldigen te laten arresteeren. Naar men verneemt zal de Regeering bij aanvullingsbegrooting tot dekkiog der gemaakte kosten voor en tijdens de spoorwegstaking, een bedrag aanvragen van ongeveer een millioen gulden. Naar uit Den Haag gemeld wordt is het wetsontwerp tot verhooging van het pensioen der weduwen van burgerlijke ambtenaren met 15% reeds eenigen tijd bij den Raad van State aanhangig. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben hunne goedkeuriug onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Urmond, waarbij den onder- wijzer Chr. Salden eervol ontslag verleend werd. In 1902 werd te Urmond wegens vermeerdering der schoolbevolking een vierde onderwijzer aan- gesteld. Toen nu op 15 Januari jl. het aantal leerlingen weer gedaald was, en het krachtens de wet gevorderd aantal onderwijzers overschreden, werd op voorstel van B. en W. een onderwijzer ontslagen. Men koos daarvoor even wel niet den laatstbenoemden, die een minimum-jaarwedde van f 500 geniet, maar den oudsten, in leeftijd en diensttijd, wiens jaarwedde f 250 hooger is, en die verleden jaar tot onderwijzer met verplichte hoofdakte bevorderd werd. In het Notarishuis te Rotterdam vergaderden Zaterdagmiddag deelhebbers in drie maatschappijen, die alien een heel ongunstige balans hadden, nl. 1°. de Nieuwe Afrik. Handelsvennootschap met een verliespost van pi. m. 4 ton 2°. de Deli- cultuurmu. met 8 ton en 3°. de Deli-Padang-M'j. met ruim 89 mille. A1 de rekeningen werden door de teleurgestelde deelhebbers vastgesteld. Het verlies van de Afrikaansche is veroorzaakt door 2 Fransche compagnien; die der beide andere door den ongunstigen oogst van tabak. TER NEUZEN, 13 Juli 1903. OFFICIEELE UITSLAG der stemming voor vijf leden van den Gemeenteraad te Ter Neuzen op 10 Juli 1903. "cd De volstrekte meerderheid bedraagt 585. Is alzoo gekozen de heer A. C. N. Grenu (aftredend lid), terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. van Dale, F. C. van Deinse, Joz. de Feijter, C. van der Hooft, L. de Koeijer, A. Moggre, G. A. Standaert en G. Wieland. De leden van de ,/Buiten-Societeit" alhier kunnen er de laatste weken niet over klagen, dat zij niets te profiteeren krijgen. Reeds 3 Zondageu achtereen had een concert plaats en het waren niet van de minste gezelschappen die men te hooren kreeg. Nu gisteren weer de Koninklijke Harmonie, ffSt. Cecilia" van Exaarde, directeur de heer F. van Durme. Zeer talrijk waren de leden naar den tuin opge- komen, en genoten volop van den aaugeuamen zomeravond en van hetgeen de muziek te genieten gaf. De verschillende nummers werden uitgevoerd met de accuratesse die men van dat gezelschap gewoon is, waarom daaraan dan ook een algemeen applaus ten deel viel. Bij de gisteren alhier door de handboog- maatschappij „De Vrede" gehoudeD koningschieting, werd koning de heer J. van der Velden Sr. In de Zaterdag 11. gehouden vergadering der afdeeling Ter Neuzen e. o. van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, kwamen in behandeling de voorstellen om steun te verleenen aan de slachtoffers der staking. Het voorstel Opsterland om f 2500 te verleenen werd met 19 (algemeene) stemmen verworpen. Ook het voorstel Amsterdam om f 1000 te verleenen onderging hetzelfde lot. Het voorstel van het hoofdbestuur om 250 te verleenen werd eveneens verworpen met 16 tegen 3 stemmen. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 dezer, bevorderd tot commies der telegraphie 2e klasse de commies der telegraphie 3® klasse, de heer E. J. van Braband, vroeger werkzaam aan het post- en telegraafkantoor alhier, tbans ge- detacheerd te Scheveningen. Bij Kon. besluit is o. m. benoemd bij den Raad van Beroep (ongevallenverzekering)te Middel- burg, tot plaatsvervangend griffier, de heer Mr. H. Oele, advocaat en procureur aldaar. Nadat van onze Regeering daarvoor toestem- rning was verkregen, zijn Zaterdag de werkzaamheden tot het uitgraven van het op de Suikerplaat ge- straude Belgische opleidingsschip „Ville d'Ostende" voortgezet, met behulp van Belgische mineurs en torpedisteu. Zaterdagnamiddag bleek het nog onmogelijk het schip vlot te krijgen, zoodat bij laagwater het graafwerk werd voortgezet. Gisterennamiddag is het gelukt het schip vlot te krijgen en naar Vlissingen op te brengen. Te IJzendijke heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Er bestaat gelegenheid tot kostelooze inenting. De school is ontsmet. Bijna iedereen laat zich vaccineeren. Te Schoondijke geraakte Zaterdagmorgen een tnig paarden, voor een boerenwagen gespannen, op bol tengevolge van het schrikken voor de tram. De beide knechts kwamen met den schrik vrij, doch de paarden vielen zoo ongelukkig, dat een ervan een achterpoot brak, waarom het dier afge- maakt moest worden. Wij lezen in ffLe Soir" van 10 Juli een bericht van den volgenden inhoud De gemeente Hofstade, nabij Mechelen, is het tooneel geweest van eene beestachtige gebeurtenis. De leden van het harmoniegezelschap De Koorn- bloem", van Elewijt, terugkeerende van een uitstapje naar Ter Neuzen, kwamen in de gemeente Hofstade aan met vaandel en muziek aan't hoofd. Eene groep inwoners dier gemeente stelden zich vijandig tegen de muzikanten op en wilde het vaandel en de groote trom beschadigen. Hierdoor ontstond een hevig gevecht, waarop onmiddellijk de mpssen getrokken werden, die daar meermaleu de hoofdrol spelen. Verschillende leden van het gezelschap liepen ernstige kwetsuren op, o. m. een zekere Ruekens. Een anderen inwoner van Elewijt, was het aangezicht doorkruist met messneden. In verband hiermede wordt de arrestatie van een aantal personen verwacht. Sluisliil, 10 Juli. Hedenmiddag had de zoon van A. Kooman, metselaar alhier, het ougeluk van een dak te vallen. Met gebroken been werd hij opgeraapt en naar huis gebracht. Iloek, 11 Juli. Bij de heden gehouden ver- kiezing van twee leden voor den gemeenteraad werden 353 van de 387 stemmen uitgebracht, waaronder 2 van onwaarde. De heer W. G. Dieleman Az. (aftr. lid) verkreeg 219 stemmen, de heer P. de Feijter (aftr. lid) 85 en de heer J. de Meester 170, zoodat de beide eersten her- kozen werdeD. Bij deze gelegenheid bracht de muziekvereeni- ging eene serenade in de kom der gemeeute. Zaamslag, 10 Juli. Bij de heden alhier ge houden stemming voor 3 leden van den gemeente raad werden gekozen de aftredende leden, de heeren W. de Mul met 193, F. de Ruijter met 217 en P. van Tatenhove met 222 stemmen. De heer Arie Verpoorte verkreeg 135 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 174 stemmen. Axel. Aangenomen het beroep Daar de Ger. Kerk A alhier, door Ds. N. P. Littooy van Krimpen a/d Lek. Boschkapelle. Bij de stemming op Zaterdag jl. voor twee leden van den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren P. J. Hermans (wethouder) en E. B. Modde, waren van 146 stemgerechtigden 67 opgekomen, van onwaarde waren 3 stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid 83 was. Hiervan kregen G. van Campen 33 st., P. J. Hermans 32 st. en E. B. Modde 38 st. zoodat de heeren Van Campen en Modde zijn gekozen. Koewacht. Zondag was het feest op de wijk Oude Molen. Door eenige ingezetenen waren namelijk een paar wedstrijden met het rijwiel uitgeschreven en een 20tal rijders kampten om de prijzen. Bij het ringsteken behaalde den eersten prijs A. Bogaert te St. Jansteen, den tweeden, A. Baert alhier en den derden, Potter te St. Jansteen. Bij het eierkoers werden door A. Bogaert van St. Jansteen en Art. Geerards alhier de meeste eieren stuk gereden. Er was, ook dank het prachtige weder, veel volk op de been. Stoppeldijk. Zachtjes aan begint hier handel te komen in vroege aardappelen, waarvan de kwaliteit heel goed is, en de opbrengst, door het gunstige weer van den laatsten tijd nog zal mee- valleD. Voor f 5 de 100 K. G. wordt deze week gestoken. Zuiddorpe. Zaterdag had alhier de stemming plaats voor 2 leden van den gemeenteraad. Nog nooit was er in deze gemeente zooveel belang- stelling voor eene verkiezing geweest dan voor deze. Alle kiezers (124) kweten zich van hun plicht en toen de stem bus geopend werd was het ge- meentehuis te klein om de belangstellenden een plaatsje te verschaffen. De uitslag wasaantal stemmen 124, van onwaarde 2, volstrekte meerder heid 62. De heer A. GoOssens verkreeg 63 stemmen, die dan ook gekozen werd. De andere candidaten kregen de volgende stemmen de heer Th. Buijsse (aftr. lid) 59, de heer A. Th. D'Hert 59 en de heer A. Vermast (aftr. lid) 49 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren Th. Buijsse en A. Th. D'Hert. De herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 21 Juli a. s. Vernamen we daaromtrent in de laatste dagen zoo wat niets meer en gaf het als 't ware den schijn, of voor een paar maanden terug dat vreeselijk drama daar niet was afgespeeld, misschien ook in hoofdzaak wel een gevolg van de geruststellende gedachte bij het publiek, dat (te man tegen wien toen zware verdenkingen zijn ferezen, nog altijd achter de celdeuren zit opgesloten, ij, die j. 1. Vrij dag en Zaterdag die bewuste hofstede passeerde, kon waarnemen, dat er nog leven in de brouwerij is, dat justitie en politie nog ijverig in de weer zijn, om te trachten ontdekkingen te doen, die met het misdrijf in verband kunnen staan. Onder toezicht n. 1. van een drietal onderofliieren der marechaussde werden die beide dagen daar op die hofstede, door eenige arbeiders op kosten der justitie, een 5tal stroostapels onderzocht en werden duizenden bossen stroo geopend en zorgvuldig nagezien, omdat men de mogelijkheid niet uitgesloten achtte, dat misschien daar de gestolen buit of iets anders wat tot het misdrijf in betrekking kon staan, verborgen kon zijn. Helaas het moet gebleken zijn, dat de flauwe hoon die men misschien daaromtrent koesterde ook iidel is geweest, want naar wij vernemen, moet ook tlians weder niets gevonden zijn wat eenig lielit in de duisternis zoude kunnen verschaffen. Hoe het intusschen met die zaalr op't oogenblik staat weten wij met juist, maar te oordeelen naar verschil lende omstandigheden, ml. het uitloven van premier, door de justitie als ande'rszins, geven oris de overtuiging dat men daarmede nog lang niet is waar men wezen moet. Z,ai ook ten slotte in deze moordgeschiedenis de arm der gerechtigheid weder moeten te kort schieten en de schuldige onontdekt moeten blijven Wii hopen van metc Naar men. ons heden meldt is de gevangenhonding van .Salomon Koole weder met 30 dagen verlengd. S Grat ©tillage, 13 Juli. Het hedenoehteud aan de internunciatuur ontvangen bericht luidt: De gisteren waargenomen verbetering in's Pausen toestand houdt aan. In navolgiDg van de Ter Neuzensche aardig- heid Aan het Scheveningsche strand is een fleschje aangespoeld, waarin een briefje met een vaarwel van een zoon aan zijn ouders. Het is gebleken een grap te zijn. In de Ledsboerstraat te Emchede is een 2jarig meisje in een regenton geraakt en verdronken. Een schildersknecht, werkzaam aan een huis op den Singel bij de Torensteeg te Amsterdam, viel uit een raam en was terstond dood. Te Wouw (N.-B.) hadden spaarzame lieden een som van f 5000 bij elkasr gegaard om een huis te bouweu waarvan de aanbesteding spoedig zou plaats hebben. Dezer dagen zijn 's nachts brutale dieven bij hen ingebroken en hebben het geld, benevens verschillende gouden en zilveren lijfsieraden gestolen. Van daders geen spoor te vinden. Uit Den Haag meldt men Een groot aantal aanbevelingsbiljetten voor verschillende candidaten voor den gemeenteraad, Vrijdagavond aangeplakt, waren reeds Zaterdag- ochtend verscheurd of onleesbaar gemaakt. Er moet zich bij een der partijen een *teerbrigade" geformeerd hebben, die zich ten doel stelt alle verkiezingsbiljetten voor candidaten, die niet tot de richting dier partij behooren, op deze wijze onscha- delijk te maken. Woensdagnamiddag werd te Groesbeek een 12-jarig jongetje door een wagen met 2 paarden overreden. Het kind was oogenblikkelijk dood. Door de mareehaussee werd terstond een onderzoek ingesteld. Het blijkt nog niet of het ongeval te wijten is aan onvoorzichtigheid van het kind, dan wel aan nalatigheid van den bestuurder van den wagen. De koetsier beweert, dat hij door het stof, door drie op elkaar volgende rijtuigen opgejaagd, niets had kunnen onderscheiden. Het lijkje is op last des justitie overgebracht naar Nijmegen, ten- einde aldaar te worden geschouwd. Consequente toepassing van de Haagsche jurisprudence omtrent het zg. ^behendigheidsspel" oftewel ,/jeu de poule". Voor den kantonrechter te Haarlem werd een Amsterdamsche kaartspeier gebracht, die, zonder vergunning van den burgenaeester van Bloemeudaal, te Woestduin, »een, twee, drie klaveren aas" met het publiek had gespeeld. De kantonrechter heeft bem echter vrijgesprokeu, vooreerst om eeu formeele reden ten aanzien van het bewijs, maar ook omdat het winnen of verliezen van de door den inzetter gewaagde geldsom niet afhankelijk was van een toevallige omstandigheid (hazard), maar uitsluitend van door oefeniog ver kregen vingervlugheid van hem, die de kaarten in handen houdt. Geen hazard dus, maar ,/behendigheid", en alzoo niet strafbaar 1 Wijziging der wet lijkt niet overbodig. Aansprakelijkheid van den vader. Door de rechtbank te Assen is een belangrijk vonnis gewezen in een procedure tot schadever- goeding wegens een toegebrachte verwonding. Bij een der in Drenthe herhaaldelijk voorkomende snijpartijen werd een jongeling zoodanig toegetakeld, dat een langdurige verpleging in het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk was. Zijn vader stelde daarop een actie tot schadever- goeding in tegen den vader van een der daders en de rechtbank wees nu den eisch toe, o. m. overwegende dat gedaagde zich tot afwering van de vordering heeft beroepen op zijn afwezigheid tijdens de ver wonding plaats had, daar hij op dat oogenblik in zijn woning te bed lsg, zoodat hij de daad van 20jarigen zoon, dien hij toch kwalijk kan opsluiten, niet heeft kunnen beletten dat eischer de afwezigheid van gedaagde onder de door dezen opgegeven omstandigheden niet heeft weersprokeu dat echter art. 1403 B. W. nalatigheid of ver- zuim wegens gebrek aan of voldoeud toezicht aan de zijde van den vader onderstelt, tenzij deze bewijze, de daad, waarvoor hij aansprakelijk zou zijn, niet te hebben kunnen beletten dat deze onderstelling noodzakelijk medebrengt, dat de enkele afwezigheid van den vader tijdens het plegen van het feit zijn verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan niet kan opheffeu dat immers, nam men zulks aan, de verant woordelijkheid van den vader in verreweg de meeste

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2