A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4404. Dinsdag 14 Juli 1903. UiUlag Verkieaing. voor den Gemeenteraad. De vesting Terneuzen 43e Jaargang. if' HBRSTE3MMIITG FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. VAN DALE A. VAN DETNSE F. C. DE FEIJTER Pz. Sr. JOZ. VAN DER HOOFT C. DE KOEIJER L. MOGGRE A. STANDAERT G. A. WIELAND G. Paus Leo XIII. TF.B SEIIZMSCHE COIIRMT. ABONNEMENT: Voor Per drie maauden biuDeu Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- houders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blutl verscliijut naaadag-, Woensdas- en Vpijdatfavond, uilgeziimleril op Feenlitagcn, bij de Fir.na I". J. VAI HE HIDE te Ter Xeuien, Burgemeester en Wethouders der gerneente TER NEUZEN, maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 10 Juli 1903 gehouden stemming, ter verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Ter Nenzen, den 10 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFE, Secretaris. De Burgemeester der gerneente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op DitiMlag' den 21 Juli aaiiHtaamle, van des morgens aclat tot des namiddags vijf uren, de lierstemmins zal geschieden ter ver- vnlling van vier plaatsen in den Cienieenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende .Ilij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene kraehlens wettelijk voorschrift uitgesehreven verkiezing deelneemt, wordt geitraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAK". Ter Neuzen, den 10 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A P. GEILL. DOOR L. M. A. VON SCHMIDT. IV. Nederland verlangt zich met te men gen in tie gescliillen zijuer buren, maar nok niet tegen wil en dank daarin betrokken te worden. Het wil, zoo lang het kan, neutraal zijn. Onder neutraliteit verstaat men in het algemeen den toestand waarin een Staat verkeert, die vreemd wenseht te blijven aan gescliillen, die tusschen andere Staten zijn gerezen. Leidt het geschil tot een oorlog, dan mag «h* neutrale Staat daaraan op geenerlei wijze oeeliiemen. Hij mag geen maatregelen treften waardoor d.e eene partij bo veil de andere bevooriveht wordt ol' die ten liadeele zouden kunneii strekken van een der oorlogvoerenden. >ok mag de neutrale Staat niet toelaten dat door anderen op zijn grondgebied zoodanige maatregelen worden genomen. De ontliouding aan jietgeeu er als uitvloeisel van den oorlogstoestand bij de in geschil zijnde partijen gebeurt, Vrij bewerkt door A MO. 17} Menigmaal heb ik spijt gevoeld, orodat mij geen zoon was geschonken, maar nu verheug ik mij daar- nver. Laat in zijn leven trouwde uw vader; toen hij stierf, liet hij u achter onder rnijne bescher- miug. Met vreugde nam ik dien last op mij uw bestaan bevorderde rnijue plannen in plaats van ze tegen te werken. Ik had slecht gehaudeld, maar ik hoopte, dat uit het kwade toch iets goeds zou voortkomen, toen ik zag, hoe goed en edel uw inborst was. ,/Ach God, had ik toen alles zoo duidelijk in- gezien als ik thans doe, nu ik sta op de scheiding tusschen het aardsche leven en de eeuwigheid maar belaas het is te laat. Ik moet oogsten, wat ik gezaaid heb er blijft mij geen tijd over oui de fout te herstellen. Het is te laat ffMaar ik keer terug tot den zoon van mijn broeder, Ik liet hem Cellini noeroen naar mijne lnoede.r, en plaatste hem op tene Engelsche school, totdat hij lien jaar oud was. Toen zond ik hem naar eene buitenlandsche hoogeschool, en bij het bereiken van zijn een-en-twinligste jaar gaf ik hem eene jiarlijksche toelage van duizend pond sterling, onder voorwaarde dat hij uooit naar Eugeland zou terugkeeren. ,(Met genoegpu nam hij die voorwaarde aan, gaat echter niet verder dan met de belangen van ;den neutralen Staat vereenigbaar zou zijn. liet is moeilijk zich een oorlog van twee Staten te denken, gedurende welken niet ook de positie van derden met gevaren bedreigd wordt. Groote mogendheden vooral hebben niet alleen haar souvereine rechten te besrhermen maar zijn Ronis niet minder naijverig op aaiispraken, tot welke zij slechts zijdelings in betrekking staanwanneer internationale toestanden, die zij allicht mee opgebonwd of bevorilerd hebben, veranderingen onclergaan, willen zij daarin gekend worden. En naarniate de eigen machts- middelen geduehter zijn, kunnen zij eischen, dat door de oorlogspartijen ook hun meer verwijderde rechten en aaiispraken worden ontzien. Met het oog op een en ander gaat een neutraliteitsverklaring eener groote mogendheid altijd met een voorbelioud gepaard. Groote mogendheden plegen, als zij van dreigende verwikkelingen of van een uitgebroken oorlog kennis krijgen, ten aanzien van welke een neutraliteitsverklaring nuttig wordtgeaeht, te kennen te geven, dat zij den loop der gebeurtenissen zullen afwachten en onzijdig zullen blijven zoolang de eigen positie niet door de eventualiteiten van den oorlog getroffeu wordt. Zij bedoelden daarmee geenerlei provo- catie, maar behouden zich bare gedragslijn voor en nemen zooals men het noemt een afwacbtende ot voorwaardelijke neutraliteit aan. De verklaring van voorwaardelijke onzijdigheid eener groote mogendheid wordt door de oorlogvoerenden altijd gaarne aanvaard. Het is ondenkbaar dat een der par tijen, door bezwaren te opperen, de kans zou willen loopen ont nog tegen een groot leger meer te nioeten veehten. Integendeel, een oorlogvoerende Staat zal zich beijveren am voor een voorwaardelijk neutrale groote mogendheid iedere reden en zooveel mogelijk ook ieder voorwendsel om zich tegen hem te verklaren weg te nemen. Voor .Staten, die niet tot de groote mogendheden worden gerekend, is de toestand anders. Ilet meest nat.Hurlijke ook voor een kleinen Staat zou zijn, om bij het aanvaarden eener neutrale bonding eveneens te verklaren tot zoolang onzijdig te willen blijven, tot de eigen belangen inmenging mochten vorderen. Maar op dat standpunt kunnen kleine Staten zich niet plaatsen. Een verzoek om opheldering zou vermoedelijk niet uitlilijveil. De kans, dat aan het verzoek om meer inliclitingen aanstoot zou genomen worden, is hij een kleinen Staat gering. Het t'eit zelf behoefde, indien het bij den aanvang der vijandelijkheden plaats had, voor een groote mogendheid niet altijd een ernstig gevaar op te leveren. Bedenkelijker zou het daarentegen kunnen wezen, vooral als de geogralische ligging er toe meewerkt, indien een kleine Staat tijdens den oorlog partij koos en dientengevolge voor een opereerend leger onverwarht een bedreiging in rug of tlank mogelijk werd. Dit gevaar ware voor een groote mogendheid allicht meer te due'hten dan een aansluiting bij de tegenpartij aan het begin van den oorlog. Om deze en soortgelijke redenen is het een algemeen geijkte gewoonte, dat kleine .Staten met een verklaring, die meer waarborgen geeft, diplo- matisehe inoeilijkheden voorkomen. Zij plegen, zoodra zij van een oorlog kennis krijgen, te antwoorden dat zij strikt neutraal zullen blijven, waarmede wordtuitgedrukt, dat zij in den aangeganen oorlog zich geen eventuali teiten denken, die den onzijdigen Staat zou nopen de neutraliteit op te geven. De verklaring van strikte neutraliteit wordt meestal ook ter kennis gebracbt van de regeenngen, waarbij de betrokken mogendheid een diploinatieken vertegenwoordiger heeft, opdat overal bekend zij, dat men onzijdig is en zeer bepaald verlangt onzijdig te blijven. De vruag kan worden gesteld, of een kleine Staat ook een strikte neutraliteit moet aannemen, wanneer Staten van denzelfden rang elkander beoorlogen. Met het oog op de complication, die uit iederen oorlog licht kunnen voortkomen, bestaat de wenschelijkheid daarvan inder- want Eugeland had voor hem weinig aautrekkelijks. Sedert dieD tijd leefde hij te Florence, zijn tijd doorbrengende met muziekmeesters en kunslschil- ders, en met het verzamelen van schilderijen en marmeren beeldhouwwerken. ,.Ik was voorneuiens mijn geheim mee te nemen in het graf en de bewijzen mijuer misdaad op het laatste oogenblik mijns levens te vernietigeu, doch ik beb eene verkeerde rekening gemaakt mijne krachten sehielen te kort om dien zwareu last op mij te lateu drukken. Op aandrang van eene dienslbode stemde ik toe om vandaag het heilige sacrament te outvangen, en de toespraak van den geestelijke, die het toedieude, had op mij zulk eene uitwerking, dat ik, ondanks mij zelf en onder een aandrang, waaraan ik geen weerstand kon bieden, deze schuldbelijdenis heb neergeschre- ven en er alle bewijzen bij ingesloteu heb. Percival, ziedaar wat ik u te zeggen had. Thans is de keuze aan u. Wilt gij voortgaan op den weg, dien ik gewandeld heb, dan is er geen hinderpaa! op uw weg. De bedienden van mijn broeder en alle andere getuigen zijn stellig al lang dood. Zij waren alien ouder dank ik. Gij behoeft deze papieren slechts te vernietigen, dan is elk bewijs verloreu. Niemand op aarde zal ouit uw geheim vernemen. Enrico Cellini zal r.ooit het onrecht kennen, en ongetwijfeld is hij minder geschikt om den rang en den stand in te nemen, waartoe hij door zijne geboorte gerechtigd is. Wanneer dit dus uwe keuze is, dau staat uiets u in deu weg. Maar Percival, Percival, als ik thaus daad. In ben toestand van voorwaardelijke neutraliteit schuilt altijd eenig- clement van een bedreiging. Voor een Staat, die zich voorwaardelijk neutraal heeft verklaard, is bij opkomende verwikkelingen de gedragslijn reeds een weinig gepraejudicieerd. Uit een voorwaardelijk neutrale stelling zou bijvoorbeeld een poging tot een opdracht aan arbiters allicht kansen beloopeii van op exception te stuiten. Voor Nederland zal het daarom, indien het een verklaring van onzijdigheid aflegt, wel steeds zaak zijn, een strikte neutraliteit aan te nemen. Nog dient in aanmerking te komen, dat de bijzondere wapeni tig, waarmede de neutrale positie sonis kan gepaard gaan, niet den naam moet hebben van een waarborg tegen eigen onzekerheidzij mag slechts een voorzorg heeten om, zoo noodig, van de internationale verplich- lingen zich met de wapenen te kunnen kwijten. f Wordt vervolgd). Reeds een week lang blikt geheel de wereld met zorgvolle belangstelling naar het Vaticaan, waar de grijze Paus met den dood worstelt. Met kunst- en vliegwerk, zegt de Neue freie Presse wordt hij in het leven gehouden. //Al wat de wetenschap vermag wordt gedaan om zijn bestaan nog met enkele dagen te rekken. Maar tegen de kwaal die Leo XIII wegroept is geen kruid ge- wassenen alle pogingen vau de geneesheeren baten niet. Want het is de ouderdom die het teere lichaam van den grijsaard sloopt. Bewonderenswaardig is de wijze waarop Leo XIII de pijn met geduld en deemoedigheid verdraagt. Zijn geest, die aan helderheid en scherpte niets heeft ingeboet, zweeft boven het lijden van de laatste dagen. Hij weet, dat zijn draad afgeweven is, dat zijne dagen geteld zijn. wMorgen zal ik sterven", zeide hij met buitengewone kalmte en tevredenheid tot Mgr. Angeii toen deze afscheid van hem nam. En hij dichtte een Latijnsch Carmen, een laatsten zang uit het stervend dichterhart opwellend, een zang van dankbaarheid en berusting. /Stervend laat de zonne aan 't avondrood de kroon" zegt hij, met innige voldoening, dat een door hem gekozen kardinaal zijn opvolger zijn zal. Maar tevens met godvruchtige nederigheid z/De lange, zware weg loopt uit op 't graf, vUw heilige wil, mijn Heiland, wacht ik af". De wereld, die hij met gebroken oog beschouwt, is echter vol contrasten. En terwijl hij daar stervend neerligt, zijn in de kamer daarnaasl de kardinaleu bezig te beraadslagen, wie zijn opvolger zal zijn. De kardinaal-kamerlengho Oreglia di Santo Stefano, gedi;oeg zich eerst als gebieder in het Vaticaan; en zijn bestuur was krachtiger dau men van hem, ook al een oude man, verwachten zou. Hij was verleden week Zondag al rusteloos bezig. En een zijner eerste dadrn was een gewichtige nogmuals de keuze kon doen en de geheele wereld kon winnen, dan zou ik niet doen, zooals ik gedaau heb. Nu zie ik duidelijk, dat het dwaasheid van mij was, doch te laat te laat Richard Craven, ten onrechte graaf van Asherton. En binnen in was nog een papier, waarop geschreven stond z/Nu moet, ik u nog met iets belasten, Percival. Wanneer gij uwe keuze hebt ge vestigd op den graveniitel en de bezittingen van onze familie, breng dan het testament ♦e voorschijn, waarin aan uw neef Enrico Cellini, gewoonlijk genoemd graaf Cellini, een jaargeld van vijf duizend pond sterling wordt toegewezen. Valt uwe keuze anders uit, breng dan het andere testament te voor- schiju, waarin aan u de vijf duizend pond sterling per jaar wordt gegeven. Gij moet alzoo een van de twee testamenten vernietigen, dit is mijn laatste wensch. Ik herhaal nog eens de keuze is aan u, en uwe keuze is ook de miine Vaarwelvaarwel R. C. Dit was de inhoud van het noodlottige pakket. Met het hoofd op de gekruiste armen rustende, zat Percival bij de tafel en kermde, terwijl onbe- schrijfelijk leed zijn hart verscheurde. //Als dit waar is als dit alles blijkt waar te zijn dan moet ik Gwendolin verliezen." Dien geheelen nacht bleef Percival ten prooi daad. Hij brak, volgens de N. F. Presse, met de tradities, die door Pius IX en Leo XIII sedert meer dan dertig jaren zijn gehandhaafd. Hij gaf den kardinaal-staatssecretaris Rampolia last, zelf naar het Italiaanscbe ministerie van buitenlandsche zaken op de Piazza Florentina te gaan en officieel aan de Italiaansche regeering mededeeling te doen van den toestand van den Paus. Daardoor heeft zooals de Berliner Volkszeitung uiteenzet, de kardinaal-kamerlengho de garantiewet vau 31 Mei 1871 erkend. Deze stap van kardinaal Oreglia, een stap die in 1878 door kardinaal Pecci met voordacht werd nagelateD, wordt bij zijn dood een gebeurtenis vau groot historisch gewicht. De plaatsvervanger vau den Paus zou aldus. als Italiaansch burger, het bestuur van het huis Savove erkennen. Zou deze daad de voorlooper van een Dieuwen toestand zijn Of is deze stap, na het vertrek van Oreglia, toch achterwege gebleven Niet alleen de kardinalen, maar geheel de wereld, ziet met belangstelliDg de besiissing van het conclave te gemoet. Vooralsnog wordt den Carme- lieter Gotti de meeste kans toegeschreven. Leo XIII heeft eens schertsend tot hem gezegd //Zoo gij gekozen wordt behoeft men u slechts de roode kraag en de muts te geven" er op zinspelende, dat kardinaal Gotti als Carmelieter steeds een witte soutane draagt. De Soleil vraagt of de Fransche regeering nog steeds voornemens is tegen de verkiezing vau Gotti van het recht van veto gebruik te maken. Toen Leo XIII voor twee jaar ziek was, had Waldeck-Rousseau het denkbeeld van dit oude voorrecht der Fransche Koningen gebruik te maken, omdat Gotti die ook toen als de meest waar- schijnlijke candidaat genoemd werd hem een brief geschreven had met scherpe verwijten over zijn houding in de zaak der congregaties. De Fransche minister-president wilde den onbuigzamen Carmelieter-monuik daarvoor straffeo, zegt de Gau- loisen hij droeg aan kardinaal Lecot, aarts- bisschop van Bordeaux, op, om namens de Fransche regeering tegen de verkiezing van Gotti te prote- steeren. Maar kardinaal Lecot weigerde die opdracht te aanvaarden. De Gaulois vraagt spottend of Combes nogmaals wil trachten dat veto-recht uit te oefenen Het conclave, zegt het blad, zou zich daar niets van aantrekken. Maar de Fransche regeeiing zal ook wel zoo verstandig zijn het niet te beproeveu. Dat het recht van veto nog bestaat, en door sommige monarchen kan worden uitgeoefend, wordt stellig ontkend. Maar er wordt toch druk over gesproken. Uit Rome wordt gemeld De gematigde Italiaansche kardinaals verzetten zich krachtig aan de onbeschrijfelijk bange smart, hem bereid door de groote teleurstelling, weike al de hoop zijns levens vernietigde. Doch de eeuige woordeu, waarin zijne smart uitdrukking vond waren //Ik moet Gwendolin verliezen." Evenals zijn oom aarzelde hij echter niet in de keuze van den te volgen weg. Ilij zou alles onderzoekeu, elk bewijs toetsen en wanneer zijne vrees werd bewaarheid, wanneer alles waar bleek te zijn, dan zou hij liever afst.and doen van eere- titels en rijkdommen dan ten onrechte den graven- kroou van Asherton op zijn hoofd te laten drukken. Den volgenden morgen werd Mr. Gale onlboden en geraadpleegd. De ontsteltenis van den advocaat was inderdaad zeer groot. Dat verhaal is al te monsterachtig I" zeide hij. vik denk, dat het verstand van lord Richard ouder den iuvloed zijuer ziekte was verzwaktik. ben er van overtuigd, dat die vioolspelende en schilderende buitenlauder niet de wettige zoon van lord Henry was. Dat zal ik nooit gelooven. Geen enkele rechtbank in geheel Engeland zou dit als wettig feit erkennen, en anders zouden wij elkeu duim gronds aan de tegenpartij be- twisten. Hoe jammer, dat lord Richard al dien onzin aan het papier heeft toevertrouwd En in zijn gedachten votgde Mr. Gale er bij //Hoe jammer, dat Petcival Craven zoo'n dwaas is, dat hij die gebeurtenissen niet geheim houdt." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1