Donderdag 9 Juli 1903. Stemming op Vrijdag 10 Juli a. s. Kiezer s f I aanderen. 2. 43e Jaargang. Lees dit I EEN PROTEST. ziet nu eens, hoe de Luctor et Emergo van heden hare lezers misleidt. Zij wil dezen wijs maken, dat hier openbare scholen zouden worden opgericht aonder dat er behoefte aan bestaat. Vrage Als de bestaande scholen niet meer in staat zip het aantal verplichte school- kinderen te bevatten, waar moet het over- schietende deel dan blijven Buiten een school, "t huis of op straat Alle ouders believen voor hun kinderen toch niet de bijzondere schoolEn de wet dwingt elk gemeente- bestuur nu eenmaal in de behoefte van school en onderwijs te voorzien. Daar gaat niets van af. Zoo dwingt ook de anti- revolutionaire Minister Kuijper om in Sluiskil een onderwijzer aan te stellen met minstens f 700 salaris, hoewel die er volgens het thans die school bezoekend aantal kinderen niet meer zou behoeven te zip. Hier zit men er nu eenmaal voor, een vierde school te bouwen of een der bestaande uit te breiden. En geen liberaal of wie ook zal een vierde school verlangen, indien door uitbreiding van een bestaande in de behoefte kan worden voorzien. Onwaarheid spreekt de Luctor als zij beweert, dat de liberale partij hier standenscholen ver- langt. Die worden veeleer voorgestaan door de anti-liberale partij en, 1". om min of meer z. g. geleerd proletariaat te weren 2°. omdat men daarmede eerder bereikt, dat de rijkere betaalt voor de waar die hij eischt en krijgt. Ware het dat hier van gemeentewege eene school voor meer uitgebreid onderwijs kon gesticht worden, dan zouden de liberalen ook wel zorgen dat kinderen van on- en minver- mogenden, die blijk geven van goeden aanleg, daarvan gebruik konden maken. Yolgens het anti-revolutionare raadslid de heer De Jonge, is dat wel niet noodig, die zeide, van meening te zijn dat, als de kinderen wat konden lezen en schrijven en een beetje rekenen, dat dit dan voldoende was, doch wij weten dat er ook on- en minvermogende ouders zijn die prijs stellen op goed onderwijs voor hunne kinderen. 0 neen, voor die kinderen die de verafschuwde openbare scholen bezoeken was dat meer uit gebreid onderwijs niet noodig, daarom werd een voorstel om met een geringe uitbreiding te beginnen, afgestemd, terwijl men reeds op het oog had om zelf zoo'n school te stichten. Voor de kinderen der anti-revolutionairen was dus wel hooger onderwijs noodig, altijd voor de kinderen van hen die goed betalen kunnen, want de minvermogenden onder hen mogen er ook op kijken. Enfin, voor die komt dat er zeker zoo niet op aanDie mogen wel reeds in lagere klassen, ook al is het niet hun voornemen om hunne kinderen langer op school te laten dan waartoe ze volgens de wet verplicht zijn, een hooger schoolgeld betalen en betalen dus met hunne soms met moeite bijeengegaarde penningen, ook in de kosten van het hooger onderwijs aan de meer gegoede kinderen gegeven. Ja, 't zijn waarlijk zulke vrienden van den minderen man. Dat van liberale zijde reeds is voorgesteld om ook b. v. op de school op Java onderwijs in de Fransche en andere talen te doen geven, waarvan dan toch alle kinderen kunnen profiteeren, dat zegt men natuurlijk niet. Onwaar is wederom de voorsteliing van de Luctor, als zij de^Jiberalen schildert als on- verschillig voor tooneelen, die ieder fatsoenlijk mensch met weerzin vervullen moesten. Even onwaar als de voorsteliing dat de liberalen de meerderheid in onzen Gemeenteraad bezaten, toen 't adres der bewoners van de Dijkstraat o. o. ter tafel kwam. De meerderheid was toen reeds anti-revolutionair en deze anti- revolutionaire meerderheid geeft dat adres in in den doofpot gestopt. Waarom Omdat er niet van Zondagsheiliging in werd gesproken. Omdat de adressanten bedoelde tooneelen ook op andere dagen dan den Zondag wilden ge- weerd hebben. Het is den anti-revolutionairen niet zoozeer om de handhaving van de open- bare orde en rust te doen als wel om de Zondagsheiliging volgens hunne begrippen. De Vlissingsche Courant van j.l. Dinsdag schrijft Zelden was het bezoek van Belgische pleizierreizigers aan onze stad zoo groot als Zondag. Provinciale- en extra-booten, alien waren stampvol, zoodat overal in de omgeving der buitenhaven en in de stad een voor den Zondag ongekende drukte heerschte. Yele neringdoenden hadden daardoor dan ook een goeden dag. Denkt men dat het neringdoenden geen leed doet, wanneer zij, zooals verleden Zondag, een gezelschap van een kleine 200 personen zoo terloops een bezoek aan onze stad zien brengen, waar het hun een groot voordeel zou opleveren, wanneer zoo'n gezelschap hier geruimen tijd verbleef. En dan te bedenken dat zoo'n bezoek hier van korten duur is, omdat het drijren der anti-revolutionairen onze stad tot een doode stad maakt en dat drijven oorzaak is, dat zulke bezoeken veelal achterwege blijven Moet men zich dan verwonderen, als nering doenden, zwaar door belastingen gedrukt, gaan mopperen en ontevreden worden, omdat hun zoo'n voordeeltje ontgaat Kiezers denk daarover a. s. Vrijdag eens na. Dan zult ge voorzeker de liberale candi- daten stemmen. Als men het hedenmorgen verspreide nummer van het anti-revolutionaire orgaan Luctor et Emergo, moest gelooven, dan zou men wel gaan denken dat die liberale lui bepaald heele slechte menschen zijn. Dat die, wanneer ze de meerderheid verkregen, Ter Neuzen wel zouden willen herscheppen in een plaats van vermaak en plezier, en de meest mogelijke gelegenheden zouden geven voor uitspattingen, die zeden bedervend zouden werken op de bevolking, vooral op de jeugdige personen. De moeders worden zelfs ter hulp geroepen. Als men dat blad leest, dan zou men bepaald wel gaan denken, dat de anti-revolutionairen de redders der menschheid zijn, de meest rechtzinnige menschen en o zulke tegen- standers van pret. Laten wij de zaak eens uit een ander oogpunt beschouwen. Zijn die anti-revolutionairen precies zooals ze in die courant geschetst worden Houden die niet van een pretje 0 ja maar dan moet het in het geniep gaan. Dan moeten ze in een onderonsje zijn, of wel, van onder het oog dergenen die hen kennen, op andere plaatsen. Dan zijn ze er toch ook zoo afkeerig niet van. Men hQort daaromtrent dikwijls zoo het een en ander. Maar thuis o foeineen dan is dat alles uit den booze Wat zou de wereld er wel van zeggen Zie dat is nu het verschil met de liberale partij Een gepaste ontspanning, daar zijn ze voor, onverschillig of dat in de eigen plaats, dan wel elders geschiedt, Uitspattingenmen behoeft geen anti-revolutionair te zijn, om daarvan afkeerig te zijn, maar dan is het ons ook gelijk, wan neer en waar die plaats hebben, zoowel in onze gemeente als daarbuiten, zoowel op Zondag als in de week. Daar heb je nu het onderscheid. De anti- revolutionairen zijn overal tegen, waar hun stempel niet op gedrukt staat. Wij zijn van meening dat het voor de practische behartiging onzer gemeentebelangen A. WOLEERT, Burgemeester. J. M. DREGMA.NS, Secretaris. Paus Leo. in de geneeskundige kriugen te Rome zijn velen van oordeel, dat de doktoren Lapponi en Mazzoni een verkeerde diagnose hebben gesteld. De paus zou nl. niet aan long-, maar aan borstvliesont- steking lijden, wat tevens de afwezigheid van koorts verklaart. Het onderzoek van het afgetapte bloed- serum toonde bestauddeelen van tuberculenzen aard aan. Deze nieuwe diagnose, stelt een lang ziekteverloop in uitzicht, tenzij er zich verkwikke- litigen voordoen en de krachten snel verminderen. De Minister Baccelli, die een beroemd klinicus is, had reeds eenige dagen geleden aan de juistheid van Lapponi's diagnose getwijfeld. stoet werd geescorteerd door een detachement van de lijfgarde. De President reisde vervolgens in een koninklijken extratrein en kwam om kwart voor 10 te Windsor aan. Geleid door de koninklijke garde te paard reed Loubet nu naar het kasteel, waar hij werd ontvangen door den hertog van Argyll en lord Esher, uit Daam van den Koning. Ha een bezichtiging van de staatsappartementen, en na een bezoek aan het praalgraf van Koningin Victoria werd om kwart voor 12 de terugtocht naar Londen aanvaard. De prins van Wales., de hertog van Connaught, graaf Roberts, de leden van het diplomatenkorps, grootvorst Michael van Rusland hebben de groote wapenschouwing over 16,000 man troepen te Aldershot bijgewoond. Omstreeks half 5 kwamen de Majesteiten daar aan. De Koning reed te paard, TIEN: sgel meer f 0,10. erzelfde advertentie wordt de prijs erekend. A Ter Nenzensch VERKIEZIIQSBLAD. omen -vee-mvoermaar nimjjr is -Trtatwiy warmcerwrj over een jaren lang hangende zaak een schikking treffen, ook aanspraak maken op concession anderzijds. Met ons tarief vermogen wij niets te krijgen men kan ons daarvoor niets aanbiedenmaar dan is 't ook billijk het do ut des in andere zaken toe te passen. Anders visschen wij altijd achter het net en wacht ons slechts teleurstelling. Wij verlangen van de Regeering niets wat buiten verhouding staat tot hetgeen wij geven liever ,een half ei dan een leege dop. Maar niets is al heel weinig. In buitenlandsche zaken wil spreker niet dan in de alleruiterste noodzakelijkheid zijn medewerking aan de Regeering onthouden. Maar 't betreft hier een zeer groot volksbelang. Hij erkent echter dat er op dit oogenblik geen dringende noodzakelijkheid bestaat, die hem zou moeten nopen zijn stem aan deze overeenkomst te onthouden. Wat de naastings-quaestie betreft, dankt spreker den Minister van Waterstaat voor de in zijn nota gegeven inlichtingen. Diens verklaringen op 't voetspoor van de mededeelingeB der Belgische Regeering hebben hem gerustgesteld en zullen door de belanghebbende streek RMT. il#E te Ter Keuzen. Sr met welgevallen zijn vernomen. Hij ver- lat we bij de vcstst dling van niet 3r conditie zullen komen. it de haven van Ter Neuzen hebben's Ministers gen hem in 't algemeen ook bevredigd. Maar op de urgentie der uitvoering van de werken siening der los- en laadkaden. De verwijzing rdere onderhandelingen" had hij liever niet ien meer pertinente verklaring ware hem wel- eweest. De zaak moet ook niet afhankelijk worden van de bijdragen van belanghebbende n anders dreigt er van de zaak niets te komen. En van bijdragen, o. a. van Maldeghem, is onder nde omstandigheden niet geheel billijk. Vroeger ienlijke bijdragen genoten van de tollen en de Daarmede had het Gouvernement kunnen Waartoe toch worden de nieuwe werken Omdat wij Belgie ter wille zijnde werken n grootendeels ten behoeve van Belgie, maar ien ook van de zijde der gemeenten geen bij- e pas. Wij hadden voorts te zorgen dat Ter iet ten koste van Gent achteruitging desniette- t Ter Neuzen in ongunstiger toestand. Derhalve Ize plicht Ter Neuzen onzen steun niet te ont- n deze. ir Hovy sluit zich aan bij dit laatste gedeelte let oog van den heer De Beaufort, Ter Neuzen inderdaad de sympathie van het Gouvernement, karige hulpbronnen heeft Ter Neuzen zich weten op te werken. Daarom moet gezorgd iat door behoorlijke los- en laadplaatsen ae :hepen niet Ter Neuzen behoeven voorbij te Gent te passeeren. Vooral in 'tbelang van handel van Ter Neuzen is dit noodig. ister van Buitenlandsche Zaken (de heer Melvil den) kan niet toegeven dat voor het maken tuis- en andere werken, dat ook voor ons van ang is, een aequivalent zou noodig zijn bij i vergoeding van Belgie. Van onzen kant is liet verlangen uitgegaan naar de uitbreidings- vaartoe Belgie zijne medewerking zou verleenen ak is toen slechts vertraagd doordien uit de g van 1900 geen gelden voor die werken vorden besteed zonder voorafgaande overeen- )e verbetcring van den toegang tot de haven Neuzen is beslist een voordeel voor ons. Zoo de meening van de technische commissie van Ische en Belgische ingenieurs die deze zaak erzocht. Natuurlijk heeft ook Belgie voordeel werken, maar dit is niet overwegend in ver- tot het onze. En wat nu de belemmeringen onze vee-invoer nog altijd ondervindt,men i niet beroepen op hetgeen onder een vorig Roell) op dat oogenblik bestond. Uit de over- tatistiek blijkt dat de veestapel zich wel in lestand bevindt, maar er zijn ten onzent nog tregelen tegen de tuberculose genomenin el sinds 96. En daarom moet Belgie de le handhaven. In 1896 was 't anderstoen men de quarantaine op 3 dagen, doch 'tis dat dit niet voldoende was om de gevolgen ting te kunnen nagaan. Intusschen is beloofd ij k den termijn van 10 dagen voor de quaran- te bekorten. Maar de maatregel is wel degelijk p den toestand van het Nederlandsche vee. is licht de Minister nader toe de mededeelingen >ta omtrent de uitvoercijfers van het vee van en van andere grensstaten. Het gemiddeld ide de Minister te mogen aanvoeren als bewijs, er op wijst dat de afneming van den uitvoer ire jaren ook andere oorzaken heeft, n.l. de tn de veeprijzen in Engeland, waardoor de rheen toenam en die naar Belgie wegens het rdeel verminderde. Het posthoc is hier niet •hoc. aartwee natien die met elkander op goeden I blijven moeten welwillend jegens elkander iu, Belgie heeft die welwillend lieid betoond king tot de vergoeding van gemaakte onkosten emakkelijking van den verkoop van melkvee. 1 quarantaine-stations wordt vermeerderd. >rden de debouches voor de directe verzending zee vermeerderd. Verder is in ontwerp de van het invoerrecht op de suikerbieten. En eeft de Belgische Regeering zich bereid ver- onderhandelingen over den gemeenschappe- Eoop van den spoorweg GentTer Neuzen. is, dat Belgie inderdaad geen concession aan onthoudt. xt van waterstaat (de heer de Marez Oyens) jnerzijds nog op dat Belgie heeft gevraagd ;atie van het werk voor den bouw van ae :r Neuzen. Maar die wijziging is juist eene deel, veel voordeeliger dan bij de conventie vas bedongen. Wij hebben gevraagd een an 16 M. voor de sluis en een diepte van 8 M. voor het kanaal. En nu wordt ons graties aange- boden een breedte van 2 M. meer een wijziging dus van de door de Wetgevende Machtgoedgekeurde conven tie in ons voordeel zonder eenige vergoeding onzerzijds. Dit is van groot belang voor den toestand van Ter Neuzen, gelijk door de technische commissie is erkend. En door die werken zal de haven van Ter Neuzen in zooveel beteren toestand komen, dat de sluis slechts voor 48 van de 16000 booten die er doorheen varen, on- toegankelijk zal zijn Dat is dus een voordeel dat wij niet te licht mogen tellen. Maar nu moeten er ook nog los en laadkaden komen te Ter Neuzen, wil die haven het meeste profijt trekken van de ruimere sluis en die- pere haven. Ook daarop intusschen is de Regeering sinds lang bedacht geweestde Minister heeft die zaak met de ingenieurs onderzocht, doch men is tot dusver voor de groote kosten teruggedeinsd. Onjuist is 't der halve te beweren, dat de aandacht van de Regeering thans eerst, door de critiek over deze conventie, op dit belang zou zijn gevallen. De bedoeling is, naast de loskaae van 700 Mi, nog een van 300 M. te maken, zoo dat men daar kan komen met schepen van 8 M. diep- gangen daarnaast, zuidelijker af, zal dan nog een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 9