Kiezers! A. van Dale. F. C. van Deinse. A. C. N. Grenu. A. Moggre. G. A. Standaert. voor' s I Zeeuwsch-Vlaanderen. 1903. HOBBSDOLEKID. H E R IJ K. De Redactie van het Ter Neuzensch Verkiezingsblad. 43e Jaargang. Binnenland. Paus Leo. Het Kongo-vraagstuk. Loubet te Londen. 1 op den dag der uitgave. lelgarijc en de Porte. EERSTE KAMER. Kanaal Gent Ter Nenzen. Sen laatste woord en protest, Wij zijn genoodzaakt ons nogmaals tot u te richten. Op allerlei wijze tracht men de liberalen verdacht te maken, als slechte menschen voor te stellen en verdeeldheid te stichten, om zelf de overwinning te behalen, om zelf de meerderheid te behouden en ons aan banden te kunnen leggen. Met beslistheid moeten wij de beschuldiging verre van ons werpen als zouden wy met het Heilige den draak bebben gestoken. Bij de samenstelling van bet Verkiezingsblad zat bij ons alleen voor, in het licht te zetten wat de liberate partij is en wat zij wil, in het belang onzer stad, en wat de anti-revolutionaire partij doet en wat zij beoogt, naar onze meening tot nadeel der gemeente en ingezetenen. Wij hebben onze taak met ernst opgevat, wij zoowel als onze medewerkers, zonder een enkel oogenblik het voornemen te hebben met Gods woord te spotten. Wil de anti-revolutionaire party, of althans zij die er zich toe rekenen te behooren zich alleen het recht toeeigenen om Gods woord te gebruiken Het is juist dat dikwijls bij die partij, welke steeds strijd onder aanroeping van Gods naam het spreekwoord van toepassing is let wel op mijne woorden, maar met op mijne daden en dat juist dit zoo menigmaal walging verwekt. Nogmaals wij protesteeren tegen de ons toegeworpen beschuldiging, wij hebben de anti-revolutionairen met vollen ernst bestreden met hun eigen wapenen, om hunne taktiek in 't licht te stellen. Kiezers! liberalen en katholieken of wat ge ook zijt, laat u niet wan de wijs brengen door groote woorden, houdt uw belang in het oog en bezorgt heden een flinke meerderheid aan de heeren J. L. OOSTERHOFF, Secretary. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt hekend, dat blijkens de circnlaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 3 Juli 1903, A no. 2347, Sde afdeeling (provin- ciaal blad no. 49) de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid voor zooveel noodig heeft goedgevonden het bepaalde bij de be chikkingen van den Minister van Binrenlandsche Zaken van 27 Juli 1 fc75 (Nederlandsche Staatscourant van 28 Juli d. a. ves van 7 September 1875 (Nederlandsche Staatscourant van 8 September d. a. v. no. 211), alsmede van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 20 September 1887 (Nederlandsche Staatscourant van 22 September d. a v. no. 223), een en ander betreffende devaststelling van het model van den muilkorf, bedoeld in artikel 3 der wet van 5 Jnni 1875 (Staatsblad no. 110), te handhaven. Dit model is op de uren, dat de secretarie geopend is voor belanghebbenden beschikbaar. Ter Neuzen, 9 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat tot den herijk van de maten en gewichten voor deze gemeente .zal worden gevaceerd op IHaandag 13 Juli 1903, van 's voormiddaga 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ure, in het oude schoolgebouw. Hoek, 2 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLEERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. In de geneeskundige kringen te Rome zijn veieu van oordeel, dat de doktoren Lapponi en Mazzoni een verkeerde diagnose hebben gesteld. De paus zou nl. niet aan long-, maar aan borstvliesont- steking lijden, wat tevens de afwezigbeid van koorts verklaart. Het onderzoek van het afgetapte bloed- serum toonde bestauddeelen van tuberculeuzen aard aan. Deze nieuwe diagnose, stelt een lang ziekteverloop in uitzicht, tenzij er zich verkwikke- liugen voordoen en de krachten snel verminderen. De Minister Baccelli, die een beroemd klinicus is, had reeds eenige dagen geleden aan de juistheid van Lapponi's diagnose getwijfeld. m -"ft-" - gesteld worden door elk der landen, die aan de onderteekening deelnamen. De duur der conventie zal gelijk ziju aan die der internationale Brusselsche conventie. Door deze overeenkomst, die aan de goedkeuring der belanghebbende landen onderworpen is, hopen de fabrikanten de tegenwoordige prijzen in Europa te kunnen handhaven en den prijs op de Engelsche markt te kunnen doen stijgen met f 0,50 of 1. Brnssel, 8 Juli. De Kamer nam heden met 91 tegen 35 stemmen, bij 7 onthoudingen, de motie-Woeste aan, waardoor het debat over den Kongostaat geeindigd is. De motie luidt//De Kamer, het eens zijnde met de Regeering, vertrouwen stellende in de normale en geleidelijke ontwikkeling van den Kongostaat, onder leiding van den Koning- souvereiu, gaat over tot de orde van den dag." Vooraf was een amendement verworpen om uit de motie de woorden //het eens zijnde met de Regeering" te doen vervallen." Nadat de arme President van de Eranscherepubliek Dinsdag den geheelen dag, van 's morgens vroeg tot middernacht, in 't getouw was geweest, moest hij Woensdag alweer vroeg uit de veeren. Ver- gezeld door Minister Delcasse en den gezant Cambon en het gevolg, begaf zich in een open rijtuig naar Paddington Station, op weg naar Windsor. De stoet werd geescorteerd door een detachement van de lijfgarde. De President reisde vervolgens in een koninklijken extratrein en kwam om kwart voor 10 te Windsor aan. Geieid door de koniuklijke garde te paard reed Loubet nu naar het kasteel, waar hij werd outvangen door den hertog van Argyll en lord Esher, uit naam van den Koning. Na een bezichtiging van de staatsappartementen, en na een bezoek aan het praalgraf van Koningin Victoria werd om kwart voor 12 de terugtocht naar Londen aanvaard. De prins van Wales., de hertog van Connaught, graaf Roberts, de leden van het diplomateukorps, grootvorst Michael van Rusland hebben de groote wapenschouwing over 16,000 man troepen te Aldershot bijgewoond. Omstreeks half 5 kwamen de Majesteiten daar aan. De Koning reed te paard, fornix. ADVERTENTIEN: an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsiug derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Miltageu, bij de Firma P. 3. VAS I»K jjAADK <e Ter Keuicn. I prins van Wales en de hertog van terwijl Loubet met de Koningin iu een i. De Fransche officieren uit Loubet's .vonden zich bij den staf. De menigte geestdriftig. Het weer was prachtig. 3t feestmaal ten huize van lord Lands- roensdagavond ter eere van President Minister Delcasse gegeven, namen het korps en verscheideue Engelsche waar- kleeders deel. t President van het diner bij lord Lands- am, begaf hij zich naar Bunckingham tar de Koning een hofbal te zijner ing begroette President Loubet bij den 3 President bood de Koningin ziju arm ng de stoet door de balzalen. President lie niet danste, keerde om 1 uur naar s Palace terug. mstantinopel wordt aan de //Koln. Ztg." t Boelgarije door bemiddeling van Natsje- ertoog heeft ingediend bij de Porte, van de strekkiDgBoelgarije hecbt groote 4 een goede verstandhouding met Turkije dat de Sultan de moeilijkheden, waarin 'e Boelgaarsche ministerie zich bevindt, Natsjeviisj zegt verder, dat het streven arsche Regeering ten bate van den vrede ilijkt zal worden door tegemoetkomingen she zijde aan de Boelgaren in de Turksche Gescbiedt dat niet, dan bestaat er et vorige Boelgaarsche ministerie, over ling de Porte zicb beklaagde, weer aan d zal komeD. De Boelgaarsche Regeering lat de berichten over de samentrekking sche troepeu aan de Boelgaarsche grens Ireven zijn en zal met dergelijke maal- ^oeten antwoorden. In de zitting van gisteren was aan de orde de beraad- slaging over het wetsontwerp tot goedkeuring van de met Belgie gesloten overeenaomst tot wijziging der overeenkomst van 29 Juni 1895, betreffende de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. De beer Godin de Beaufort is niet gebeel bevredigd door de nota van de Regeering op het afdeelingsverslag bet antwoord heeft hem niet kunnen verzoenen met de bouding, door de Regeering in deze aangenomen. De Kamer had gewenscht dat wij van den kant van Belgie eenige concession hadden bedongen voor onze jegens die mogendbeid betoonde welwillendheid. Wettigt de toestand van onzen veestapel nog de strenge maatregelen van Belgie tegen den vee-invoer? was gevraagd, reeds bij de vorige behandeling van het tractaat met Belgie. Op dit punt nu heeft de Regeering weinig afdoende geantwoord. Zij erkent, dat op dit oogenblik de sanitaire toestand van ons vee niets te wenschen laat en toch is de behandeling die wij ondervinden, onereuser dan vroeger. Dat is 't punt waarop 't hier aankomt. Wat tegenover andere aangrenzende landen geschiedt of nagelaten wordt, is hier de zaak niet, evenmin als het argument ontleend aan de behandeling die wij van andere landen ondervinden gewicht in de schaal mag leggen. Wij hebben alleen te doen met hetgeen ons wedervaart van de zijde van Belgie. De gemiddelde invoer van vee in de laatste tien jaren en bet feit dat die is toegenomen, bewijst ook nietsmen moet niet de gunstige en ongunstige jaren dooreenmengen. Een vergelijking is alleen mogelijk met den toestand van n u en dien van voor tien jaren. Dus deze bescbouwingen van de Regeering raken het hoofdpunt in quaestie niet. Het uitgangspunt van de Regeering is ook niet juist, omdat ongelijksoortige zaken worden saamgekoppeld. Men kan natuurlijk niet ver- langen dat Belgie gebeel zijn aandacht aftrekke van onzen vee-invoer; maar billijk is 'tdat wij, wanneer wij over een jaren lang hangende zaak een schikking treffen, ook aanspraak maken op concessien anderzijds. Met ons tarief vermogen wij niets te krijgen men kan ons daarvoor niets aanbiedenmaar dan is 't ook billijk het do ut des in andere zaken toe te passen. Anders visschen wij alti.jd acbter het net en wacht ons slechts teleurstelling. Wij verlangen van de Regeering niets wat buiten verhouding staat tot hetgeen wij geven liever een half ei dan een leege dop. Maar niets is al heel weinig. In buitenlandsche zaken wil spreker niet dan in de alleruiterste noodzakelijkheid zijn medewerking aan de Regeering ontbouden. Maar't betreft bier een zeer groot volksbelang. Hij erkent echter dat er op dit oogenblik geen dringende noodzakelijkheid bestaat, die hem zou moeten nopen zijn stem aan deze overeenkomst te onthouden. Wat de naastings-quaestie betreft, dankt spreker den Minister van Waterstaat voor de in zijn nota gegeven inlichtingen. Diens verklaringen op 't voetspoor van de mededeelingea der Belgiscbe Regeering bebben hem gerustgesteld en zullen door de belanghebbende streek ook zeker met welgevallen zijn vernomen. Hij ver- tsoiwvt, dat we bij de vest -f 'Hi'iig- vn ,i. in slechter conditie zullen komen. Omtrent de haven van Ter Neuzen bebben's Ministers verklaringen hem in 't algemeen ook bevredigd. Maar hij wijst op de nrgentie der uitvoering van de werken ter voorziening der los- en laadkaden. De verwijzing naar //verdere onderhandelingen" bad hij liever qiet gezien een meer pertinente verklaring ware hem wel- komer geweest. De zaak moet ook niet afhankelijk gemaakt worden van de bijdragen van belanghebbende Semeenten anders dreigt er van de zaak niets te komen. lat vragen van bijdragen, o. a. van Maldeghem, is onder de bestaande omstandigheden niet geheel billijk. Vroeger zijn aanzienlijke bijdragen genoten van de tollen en de tarieven. Daarmede had het Gouvernement kunnen volstaan. Waartoe toch worden de nieuwe werken noodig Omdat wij Belgie ter wille zijn de werken geschieden grootendeels ten behoeve van Belgie, maar dan komen ook van de zijde der gemeenten geen bij dragen te pas. Wij hadden voorts te zorgen dat Ter Neuzen niet ten koste van Gent aehteruitging desniette- min komt Ter Neuzen in ongunstiger toestand. Derhalve is het onze plicht Ter Neuzen onzen steun niet te ont houden in deze. De heer Hovy sluit zich aan bij dit laatste gedeelte van het betoog van den heer De Beaufort. Ter Neuzen verdient inderdaad de sympathie van het Gouvernement. Met zeer karige hulpbronnen heeft Ter Neuzen zich krachtig weten op te werken. Daarom moet gezorgd worden dat door behoorlijke los- en laadplaatsen de groote schepen niet Ter Neuzen behoeven voorbij te gaan om Gent te passeeren. Vooral in 't belang van den houthandel van Ter Neuzen is dit noodig. De Minister van Buitenlandsche Zaken (de heer Melvil van Lynden) kan niet toegeven dat voor het maken van de sluis- en andere werken, dat ook voor ons van groot belang is, een aequivalent zou noodig zijn bij wijze van vergoeding van Belgie. Van onzen kant is in 1898 het verlangen uitgegaan naar de uitbreidings- werken, waartoe Belgie zijne medewerking zou verleenen en de zaak is toen slechts vertraagd doordien uit de Begrooting van 1900 geen gelden voor die werken konden worden besteed zonder voorafgaande overeen komst. De verbetering van den toegang tot de haven van Ter Neuzen is beslist een voordeel voor ons. Zoo was ook de meening van de technische commissie van Nederlandsche en Belgische ingenieurs die deze zaak heeft onderzocht. Natuurlijk heeft ook Belgie voordeel bij deze werken, maar dit is niet overwegend in ver houding tot het onze. En wat nu de belemmeringen betreft die onze vee-invoer nog altijd ondervindt,men moet zich niet beroepen op hetgeen onder een vorig Minister (Roell) op dat oogenblik bestond. Uit de over- gelegde statistiek blijkt flat de veestapel zich wel iu goeden toestand bevindt, maar er zijn ten onzent nog geen maatregelen tegen de tuberculose genomenin Belgie wel sinds 96. En daarom moet Belgie de quarantaine handhaven. In 1896 was 't anderstoen bepaalde men de quarantaine op 3 dagen, doch 't is febleken dat dit niet voldoende was om de gevolgen er inspuiting te kunnen nagaan. Intusschen is beloofd zoo mogelijk den termiin van 10 dagen voor de quaran taine nog te bekorten. Maar de maatregel is wel degelijk gegrond op den toestand van het Nederlandsche vee. Overigens licht de Minister nader toe de mededeelingen in zijn nota omtrent de uitvoercijfers van het vee van Nederland en van andere grensstaten. Het gemiddeld cijfer meende de Minister te mogen aanvoeren als bewijs, terwijl hij er op wijst dat de afneming van den uitvoer in de latere jaren ook andere oorzaken heeft, n. 1. de stijging van de veeprijzen in Engeland, waardoor de export daarheen toenam en die naar Belgie wegens het handelsvoordeel verminderde. Het posthoc is hier niet het propterhoc. Het is waartwee natien die met elkander op goeden voet willen blijven moeten welwiUend jegens elkander zijn. Welnu, Belgie heeft die welwillendheid betoond met betrekking tot de vergoeding van gemaakte onkosten en tot vergemakkelijking van den verkoop van melkvee. Het aantal quarantaine-stations wordt vermeerderd. Wijders worden de debouche's voorde directe verzending van slachtvee vermeerderd. Verder is in ontwerp de afscbafling van het invoerrecht op de suikerbieten. En eindelijk heeft de Belgische Regeering zich bereid ver- klaard tot onderhandelingen over den gemeensehappe- lijken aankoop van den spoorweg Gent Ter Neuzen. Men ziet dus, dat Belgie inderdaad geen concessien aan Nederland onthoudt. De Minister van waterstaat (de heer de Marez Oyens) wijst er zijnerzijds nog op dat Belgie heeft gevraagd een modificatie van het werk voor den bouw van de sluis te Ter Neuzen. Maar die wijziging is juist eene in ons voordeel, veel voordeeliger (ian bij de conventie van 1895 was bedongen. Wij hebben gevraagd een breedte van 16 M. voor de sluis en een diepte van 8 M. voor het kanaal. En nu wordt ons graties aange- boden een breedte van 2 M. meer een wijziging dus van de door de Wetgevende Macht goedgekeurde conven tie in ons voordeel zonder eenige vergoeding onzerziids. Dit is van groot belang voor den toestand van Ter Neuzen, gelijk door de technische commissie is erkend. En door die werken zal de haven van Ter Neuzen in zooveel beteren toestand komen, dat de sluis slechts voor 48 van de 16000 booten die er doorheen varen, on- toegankelijk zal zijn Dat is dus een voordeel dat wij niet te licht mogen tellen. Maar nil moeten er ook nog los en laadkaden komen te Ter Neuzen, wil die haven het meeste profijt trekken van de ruimere sluis en die- pere haven. Ook daarop intusschen is de Regeering sinds lang bedacht geweest; de Minister heeft die zaak met de ingenieurs onderzocht, doch men is tot dusver voor de groote kosten teruggedeinsd. Onjnist is 't der halve te beweren, dat de aandacht van de Regeering thans eerst, door de critiek over deze conventie, op dit belang zou zijn gevallen. De bedoeling is, naast de loskade van 700 M., uog een van 300 M. te maken, zoo dat men daar kan komen met schepen van 8 M. diep- gangen daarnaast, zuidelijker af, zal dan nog een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 17