r? 11 BIJV OEGSEL Ter Seuzensch Verkiezingsblad. aanderen. 43e Jaargang. YA¥ HET Een predikant aan het woord. A. VAN DALE, F. C. VAN DEINSE, A. MOGGRE, G. A. STANDAERT. Kiezers voor den Gemeenteraad van Ter Neuzen. A. van Dale, F. C. van Deinse, A. Moggre en G. A. Standaert. Trouwe Bondgenooten. ZATERDAG 18 APRIL 1903. No. 3. Luctor et Emergo. Ik worstel en ont/.wem. Nader toegeliclital worstelend ontkom ik aan de kerkelijke overheersching. Luctor et Emergo zou nu gevoegelijk als toelichting op haar naam daarbij kunnen schrijven Worstelend oin eene eenzijdige kerkelijke overheersching te bewerken en te bevestigen. Of het gelukken zal Maar 't gaat er heen. Of blijkt dit niet voldoende voor ieder die niet geheel blind is, uit de groote agitatie van predikanten bij alle verkiezingen Nu, de gereformeerde domine Van den Berg van Ter Neuzen steekt dat niet onder stoelen of banken. Getuige o. a. zijne ingezonden stukken in de L. et. E. In vroeger fcijden waren de predikanten zoo wat overal de baas, of speelden zij de eerste viool en hadden zij in ieder geval een groote macht. Die macht ging hun meer en meer ontvallen. Te verwonderen is het dus niet dat zij trachten de teugels weer in handen te krijgen. Ze zijn toch ook maar menschen, voor wie het bezitten van macht en gezag groote be- koring heeft. Maar de manier waarop getracht wordt de ontglippende of ontglipte teugels weer goed vast te krijgen is, uit een zedelijk oogpunt beschouwd, soms zeer bedenkelijk. Bedoeld worden hier. de scheve en valsche voorstellingen, waarmede men de onnaden- kenden en onontwikkelden op zijne hand tracht te krijgen. Domine Van den Berg zegt bijvoorbeeld u Wij, die dompers, willen zelfs uitgebreid //lager onderwijs, niet ten koste van de z/gemeentekas, waardoor de belasting zou z/stijgen, niet ten koste van de anders- z/denkenden (dat willen de liberalen wel) z/maar grootendeels uit eigen beurs Dat //grootendeels" is al bijzonder fijn De rneeste lezers letten zoo weinig op zoo'n woord. Domine Van den Berg heeft er toch tegen op gezien dat woordje weg te laten. Gelukkig voor hem Grootendeels uit eigen beurs. Wie betaalt dan het andere deel Heel eenvoudig. Dat komt uit de kas van hetRijk, dus uit den zak der belastingbetalen- den, ook dus wel degelijk uit den zak van andersdenkenden Of weigeren soms de zoogenaamde christe^ lijke scholen de subsidie van het Rijk. Worden integendeel niet alle zeilen bijgezet om gelden uit Rijkskas te verkrijgen En dus is liet een bepaalde onwaar lieid, dat andersdenkenden niet bijdragen aan de secte-scholen. De anti-revolutionaire partij, die op dat gebied het staatsgezag verwerpt, moest dan ook geen geldelijke hulp van den staat willen aanvaarden. Dan zou men zeggendat is flink, dat toont een vast en degelijk beginsel. Maar nu En willen de liberalen nu scholen, voor hen alleen, laten betalen door anders denkenden Die dat beweert zegt eene onwaarheid, want de liberalen willen volstrekt niet scholen voor zichzelf alleendat wordt wel door hunne tegenstanders gezegd, maar het is en blijft laster en leugen, zooals reeds zoo dikwijls is aangetoond. Domine Van den Berg begrijpt niet waarom de katholieken meegaan met de liberalen. Die onwetendheid is bij hem te verontsehul- digen. Hij is hier nog te kort om den waren aard der menschen, waarmede hij verkeert, te kennen en om te weten hoe het hier vroeger is gegaan. Of hebben we niet zoo heel lang geleden, een jaar of tien wellicht, gezien hoe de Katholieken de anti-revolutionairen voor den gemeenteraad steunden. En hebben nu uit dankbaarheid daarvoor de anti-revolutionairen ook getracht te helpen een katholiek in den Raad te brengen Zouden zij een katholiek durven en willen candidaat stellen Neen, zij zeggen welhelpt gij katholieken ons tegen die verfoeilijke liberalen, want wij staan toch op denzelfden christelijken bodem maar de katholieken laten zich door die praatjes niet meer van gen. De katholieken zijn wijzer geworden en zij vertrouwen die op denzelfden bodem staande, doch toch door een diepe klove van hen ge- scheiden lieden, niet meer. De katholieken hebben nu het be wij s ge- kregen dat de liberalen en andere vrijzinnigen willen helpen een katholiek in den Raad te brengen. Dat is een daadzelfs een mooie daad, getuigenis afleggende van die groote onpartijdig- heid, welke geheel ligt in de lijn van het ware liberale beginsel, waarvan de anti-revolu tionairen in het algemeen of zeer weinig weten of een geheel verkeerde opvatting hebben. Moge deze eerste poging slagen Domine Van den Berg vraagt Is het niet waar, dat de anti-revolutionairen den stoot hebben gegeven aan de actie in betrekking tot de hangende kwestie (loskaden en spoorlijnen GentTer Neuzen enz.) Neen, dat is zeker niet waar In de eerste plaats is er van die //actie" heel weinig te bemerken geweestmaar in de tweede plaats waren de onmiddelijk belang- hebbende en de Kamer van Koophandel alhier al aan het werk voor L. et E. daarop doelt, waarschijnlijk domine Yan d. B. was geboren. Hierbij willen wij het laten. Het blijkt dat domine Van den Berg niet erg gelukkig is geweest in zijne beweringen, waartegen nog heel wat meer zou zijn in te brengen. Wij kunnen dan ook niet aannemen dat daardoor kiezers, wij bedoelen DENKENDE kiezers zouden worden verleid hunne stem niet uit te brengen op de heeren Neen, integendeel, laten alle kiezers hun best, hun uiterste best doen om deze mannen in den Raad te brengen. Thans nog een ernstig woord tot u, die maar niet konden besluiten alle candidaten te steunen die door de liberale en katholieke kiesvereenigingen waren gesteld. De eerste stemming heeft bewezen dat,nog lang niet alle kiezers beginselvastheid bezaten. Hoe is het mogelijk dat er briefjeS waren met zulk uiteenloopende namen van candidaten van verschillende richting Men had er die begonnen met liberalen en eindigden met anti-revolutionairen en ook omgekeerd. Bedenk toch, kiezers, dat het thans niet om personen gaat, maar om het beginsel hoe men liefst het plaatselijk bestuur wilt ge- regeerd zien. Zet alle persoonlijkheden op zij en stemt als een man de vier candidaten Door zoo te stemmen, zult ge een weldaad bewijzen aan de plaats uwer inwoning, wat ieder weldenkend mensch ter harte moet gaan. Door zoo te stemmen zal de rust en kalmte terugkeeren in onze veste, die sedert een paar jaar zoo schandelijk is geschonden door eenige drijvers, die niemand anders kennen en willen kennen dan hun eigen partijgenooten. Op dan, kiezers, op a. s. Dinsdag, Toont dat ge geen slavernij meer verlangd, maar vrije burgers zijt en wilt blijven. Maar dit is alleen te verkrijgen door alle vier de namen der vrijzinnige candidaten zwart te maken op uw stembiljet. Doet het op uw geniak en als ge u vergist, vraag dan gerust een an der biljet. Ja wel trouwe bondgenooten Luctor et Emergo zegt het goed, al is de bedoeling anders. Trouwe bondgenooten waren de katholieken (de anti-revolutionairen gebruiken met voorliefde na de stemming het woord Roomschenvoor twee jaren, trouwe bond genooten hebben liberalen en katholieken zich beiden getoond bij de laatste stemming. Die samenwerking was den anti-revolution air een doorn in het oog. Tot den afloop der stemming hadden zij hoop, blijde hoop. Als Standaert maar niet in herstemming kwam En dat zou wel nietDan zou er wel kentering komen en de anti-revolutionaire partij was gered. Maar //gelukkig" juichten de vrijzinnigen, //beroerd", bromden de anti- revolutionairen Standaert kwam in her stemming. //Nu verdeeldheid zaaien" is het wachtwoord. De liberalen zijn zoo boos over die 20 briefjes, zegt Luctor. Zeker, het viel den liberalen tegen, want het moet erkend, dat juist de katholieken bij samenwerking trouwer stemmen, dan eenige andere partij. Dit hebben de anti-revolutionairen toch duidelijk gezien bij verkiezingen voor Provinciale Staten en Tweede Kamer En de anti-revolutionairen, hebben zij den katholieken candidaat openlijk willen overnemen Neen, in het geheim, in het geniep mogen we wel zeggen, wilden ze voor hem werken, als de katholieken hunne candidaten steunden. Maar zoo erg boos waren de liberalen niet wie verontwaardigd waren, dat waren de katholieken, die zoo trouw, zoo eerlijk hun best deden. En openlijk zij hier hulde gebracht aan den grijzen, waardigen voorzitter, den A. WOLYERT, "Borgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Paus Leo. in de geneeskundige kringen te Rome zijn velen van oordeel, dat de doktoren Lapponi en Mazzoni een verkeerde diagnose hebben gesteld. De paus zou nl. niet aan long-, maar aan borstvliesont- steking lijden, wat tevens de afwezigbeid van koorts verklaart. Het onderzoek van het afgetapte bloed- serum toonde bestauddeelen van tuberculeuzen aard aan. Deze nieuwe diagnose, stelt een lang ziekteverloop in uitzicht., tenzij er zich verkwikke- lingen voordoen en de krachten snel verminderen. De Minister Baccelli, die een beroemd klinicus is, had reeds eenige dagen geleden aan de juistheid van Lapponi's diagnose getwijfeld. stoet werd geescorteerd door een detachement van de lijfgarde. De President reisde vervolgens in een koninklijken extratrein en kwam om kwart voor 10 te Windsor aan. Geleid door de koninklijke garde te paard reed Loubet nn naar het kasteel, waar hij werd outvangen door den hertog van Argyll en lord Esher, uit naam van den Koning. Naeen bezichtiging van de staatsappartementen, en na een bezoek aan het praalgraf van Koningin Victoria werd om kwart voor 12 de terugtocht naar Londen aanvaard. De prins van Wales., de hertog van Connaught, graaf Roberts, de leden van het diplomatenkorps, grootrorst Michael van Rusland hebben de groote wapenschouwing over 16,000 man troepen te Aldershot bijgewoond. Omstreeks half 5 kwamen de Majesleiten daar aan. De Koning reed te paard, TIEN: regel meer 0,10. lerzelfde advertentie wordt de prijs berekend. 11 onzen vee-invoer; maar rninjK is tttatwij, wanneer wij over een jaren lang hangende zaak een sckikking treffen, ook aanspraak maken op concession anderzijds. Met ons tarief vermogen wij niets te krijgen men kan ons daarvoor niets aanbiedenmaar dan is 't ook billijk het do ut des in andere zaken toe te passen. Anders visschen wij altijd achter het net en wacht ons slechts teleurstelling. Wij verlangen van de Regeering niets wat buiten verhouding staat tot hetgeen wij geven liever een half ei dan een leege dop. Maar niets is al heel weinig. In buitenlandsche zaken wil spreker niet dan in de alleruiterste noodzakelijkheid zijn medewerking aan de Regeering onthouden. Maar 't bet reft hier een zeer groot volksbelang. Hij erkent echter dat er op dit oogenblik geen dringende noodzakelijkheid bestaat, die hem zou inoeten nopen zijn stem aan deze overeenkomst te onthouden. Wat de naastings-quaestie betreft, dankt spreker den Minister van Waterstaat voor de in zijn nota gegeven inlichtingen. Diens verklaringen op 't voetspoor van de mededeelingen der Belgische Regeering hebben hem gerustgesteld en zullen door de belanghebbende streek SDE te Ter leuzeo. ter met welgevallen zijn vernomen. Hij ver- <1 at we bij de viv.t-.t •'.ling i ter conditie zullen komen. ;nt de haven van Ter Neuzen hebben's Ministers ngen hem in 't algemeen ook bevredigd. Maar t op de urgentie der uitvoering van de werken rziening der los- en laadkaden. De verwijzing •erdere onderhandelingen" had hij liever niet een meer pertinente verklaring ware hem wel- geweest. De zaak moet ook niet afhankelijk t worden van de bijdragen van belanghebbende .en anders dreigt er van de zaak niets te komen. gen van bijdragen, o. a. van Maldeghem, is onder ande omstandigneden niet geheel billijk. Vroeger zienlijke bijdragen genoten van de tolleri en de Daarmede had het Gouvernement kunnen Waartoe toch worden de nieuwe werken Omdat wij Belgie ter wille zijnde werken len grootendeels ten behoeve van Belgie, maar men ook van de zijde der gemeenten geen bij- te pas. Wij hadden voorts te zorgen dat Ter niet ten koste van Gent achteruitging desniette- nt Ter Neuzen in ongunstiger toestand. Derhalve inze plicht Ter Neuzen onzen steun niet te ont- in deze. ser Hovy sluit zich aan bij dit laatste gedeelte betoog van den heer De Beaufort. Ter Neuzen inderdaad de sympathie van het Gouvernement. r karige hulpbronnen heeft Ter Neuzen zich weten op te werken. Daarom moet gezorgd dat door behoorlijke los- en laadplaatsen de ichepen niet Ter Neuzen behoeven voorbij te n Gent te passeeren. Vooral in 't belang van thandel van Ter Neuzen is dit noodig. nister van Buitenlandsche Zaken (de heer Melvil aden) kan niet toegeven dat voor het maken sluis- en andere werken, dat ook voor ons van slang is, een aequivalent zou noodig zijn bij m vergoeding van Belgie. Van onzen kant is het verlangen uitgegaan naar de uitbreidings- waartoe Belgie zijne medewerking zou verleenen .aak is toen slechts vertraagd doordien uit de ng van 1900 geen gelden voor die werken worden besteed zonder voorafgaande overeen- De verbetering van den toegang tot de haven Neuzen is beslist een voordeel voor ons. Zoo de meening van de technische commissie van idsche en Belgische ingenieurs die deze zaak derzocht. Natuurlijk heeft ook Belgie voordeel werken, maar dit is niet overwegend in ver- tot het onze. En wat nu de belemmeringen ie onze vee-invoer nog altijd ondervindt,men :h niet beroepen op hetgeen onder een vorig (Roell) op dat oogenblik bestond. Uit de over- statistiek blijkt dat de veestapel zich wel in toestand bevindt, maar er zijn ten onzent nog latregelen tegen de tuberculose genomenin wel sinds 96. En daarom moet Belgie de ine handhaven. In 1896 was 't anderstoen men de quarantaine op 3 dagen, doch 't is dat dit niet voldoende was om de gevolgen liting te kunnen nagaan. Intusschen is beloofd jlijk den termijn van 10 dagen voor de quaran- r te bekorten. Maar de maatregel is wel degelijk op den toestand van het Nederlandsche vee. ens licht de Minister nader toe de mededeelingen nota omtrent de uitvoercijfers van het vee van d en van andere grensstaten. Het gemiddeld ende de Minister te mogen aanvoeren als bewijs, ij er op wijst dat de afneming van den uitvoer tere jaren ook andere oorzaken heeft, n. 1. de van de veeprijzen in Engeland, waardoor de larheen toenam en die naar Belgie wegens het Dordeel verminderde. Het posthoc is hier niet erhoc. waar twee natien die met elkander op goeden en blijven moeten welwillend jegens elkander dnu, Iielgie heeft die welwillendheid betoond :kking tot de vergoeding van gemaakte onkosten rgemakkelijking van den verkoop van melkvee. tal quarantaine-stations wordt vermeerderd. worden de ddbouche's voor de directe verzending ltvee vermeerderd. Verder is in ontwerp de g van het invoerrecht op de suikerbieten. En heeft de Belgische Regeering zich bereid ver- t onderhandelingen over den gemeenschappe- nkoop van den spoorweg GentTer Neuzen. dus, dat Belgie inderdaad geen concessien aan 1 onthoudt. ister van waterstaat (de heer de Marez Oyens) zijnerzijds nog op dat Belgie heeft gevraagd ficatie van het werk voor den bouw van de Ter Neuzen. Maar die wijziging is juist eene ordeel, veel voordeeliger dan bij de conventie was bedongen. Wij hebben gevraagd een an 16 M. voor de sluis en een diepte van 8 m. voor het kanaal. En nu wordt ons graties aange- boden een breedte van 2 M. meer een wijziging dus van de door de Wetgevende Macht goedgekeurde conven tie in ons voordeel zonder eenige vergoeding onzerzijds. Dit is van groot belang voor den toestand van Ter Neuzen, gelijk door de technische commissie is erkend. En door die werken zal de haven van Ter Neuzen in zooveel beteren toestand komen, dat de sluis slechts voor 48 van de 16000 booten die er doorheen varen, on- toegankelijk zal zijn Dat is dus een voordeel dat wij niet te licht mogen tellen. Maar nu moeten er ook nog los en laadkaden komen te Ter Neuzen, wil die haven het meeste profijt trekken van de ruimere sluis en die- pere haven. Ook daarop intusschen is de Regeering sinds lang bedacht geweestde Minister heeft die zaak met de ingenieurs onderzocht, doch men is tot dusver voor de groote kosten teruggedeinsd. Onjuist is 't der halve te beweren, dat de aandacht van de Regeering thans eerst, door de critiek over deze conventie, op dit belang zou zijn gevallen. De bedoeling is, naast de loskaue van 700 M., uog een van 300 M. te maken, zoo dat men daar kan komen met schepen van 8 M. diep- gangen daarnaast, zuidelijkcr af, zal dan nog een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 15