R. K. Kiesveree Gr. A. A. 1 Mr* Fo C A. C. A. Liberals Kiesvs A. V Mr. F. C. A. C. A. G. A. 3 Arie Yerpoorte A1 Loopjongen gevr? pile nieuwe ZOUTE1 groote sorteering fijne PUDDING POEDERS, A. van Herp, M. J. VAN DIXHOORN. - Ter Neuzen. te T J. D. Thielman-Bauwens, Behartiging van de geraeentebelangen. Voor de a. s. verkiezi raad op 10 Juli a. s., wt aanbevolen de heeren De kiezers worden bovengemelde heeren ui De kiezers worden bus te komen en op gen< Kiezers van Zaams! UNTVANGE Steeds voorhnnden alsVanille, Ainandel, Frambozen, Citroen, Aardbezien, Sinaasappel, Ananas, Chocolade, Griesmeel en Maizena. Gegarandeerd zuiver en fijn. Wederverkoopers rabat. Men meet maar durven. D e herstemming. Onder aanbeveling, Bedden, Matrassen, Veeren, Kapok, Houtwol, Zeegras, Vlokken, Beddetijken, enz. VEEREN enz. per E.g. gelijk. TEE Voor de verkiezing op 10 Juli a. s., zijn can aanbevolen de heeren J. DE J. v. I P. J. J. C. gij wordt vriendelijk doch dringend v< de annstaande stemming voor den ge live stem uit te brengen op den heer Koopman en Landhourder, zijnde een knap en goed volksman, lid is van drie vereenigingen. D« belangen van de gemeenfe bebartigeD, er op vertrouwen dat hij een man ziine opinio z«l uitkomen. J VELE K kunnende lezen en schrijven, voor K* Te bevragen A. MEDAETS i CLERCQ, nieuwe sluiswerken, te T J. D. THIELMAN-BAUWv^. b/d Roomsche Kerk, Ter Neuzen. FitAEIJENHOVE, IJzerhandel, Ter Neuzen. aan de Roomsche Rerk, TER NEUZEN. Mogen wij WblEerw. heer predikant an den Berg vragen of 't christelijk is, zoo af te geven op al zijn medeburgers, medemenschen, medechristenen, die hotel-, restauratie- of herberghouders zijn Hen zoo groi te be- schuldigen, aan de kaak te stellen, aan de verachting prijs te geven en dit voor een politiek doel Ook zouden wij Z.WelEerw., die tocb de waarde en 't genot van visite ontvangen ot op visite gaan, i. a. w. van 't gezellig verkeer aan buis op Zondag wel zal weten te schatten, ook mogen vragen, boe hp den minderen man, wiens huiselijke omstandigbeden dat verkeer aan huis te bezwarend maken, zijn potje bier misgunnen kan Een korte opmerking. Het dreigend gevaar voor verlies der macht doet de anti-revolu- tionairen alle middelen aangrijpen om de bovenhand te houden, en zoo ook beproeven om de samenwerking te verbreken tusscben liberalen en katbolieken. Tbans tracbt men dit te bereiken door te wijzen op bet verscbil in stemmencijfer met den heer Van Dale en den heer Standaert. Die taktiek kan allerminst eerlijk genoemd worden daar de redactie van Luctor vol- doende op de boogte mag geacht worden van de invloeden, die bij stemmingen werken en dat niet elke kiezer, vooral bij periodieke verkiezingen, eene zuivere partij lijst stemt. En is bet dan, wanneer men dat weet, geen kwade trouw, om een artikeltje te plaatsen als in het nummer van gisteren Waarom maakt men vergelijking tusscben de heeren Van Dale en Standaert, en waarom niet tusscben dat van de heeren Moggre en Standaert? Waarom baalt men ook niet eens aan dat de anti-revolutionaire candidaat, de beer Van der Peijl 86 stemmen minder bebaalde dan den heer De Feijter Wat is daarvan de oorzaak, waarde redactie Hebben de anti-revolutionaire kiezers dan den beer Van der Peijl in den steek gelaten Overigensvan eene verbolgenheid der liberalen over de alleen op den beer Standaert uitgebracbte briefjes is ons niets bekend. Alle partijen hebben steeds te kampen met kiezers die zich door persoonlijke overwegingen laten leiden. Integendeel zijn, voor zoover wij weten, zoowel liberalen ails katholieken tevreden over den uitslag. Al onze candidaten komen nog in aan- merking en de katholieke candidaat baalde een niet vermoed stemmencijfer. Het stemmencijfer door onze candidaten behaald schenkt ons moed om te bopen dat de kiezers die dit nog niet deden, ziende welk succes te bebalen is, ook bij de berstemming in grooten getale zullen opkomen, en de overwinning bezorgen aan de heeren A. VAN DALE. F. C. VAN DEINSE. A. MOGGRE en G. A. STANDAERT, door op dese vier candidaten hunne stem uit te brengen geen enkele meer, maar ook geen een minder. Het is voor den weidenkenden en den na denkenden kiezer zeker niet noodig, te wijzen op al de onjuistheden, ja zelfs bepaalde leugens, waarmede de anti-revolutionairen hebben ge- poogd hunne candidaten gekozen te krijgen. Wy kunnen niet aannemen dat die, op zijn zacbtst uitgedrukt, treurige manier van hande- len, bij alle antirevolutionairen instemming kan hebben gevonden. Het zou met de zedelijkheid by die menseben al heel naar gesteld zijn. Neen, er zijn er onder, by wie de cbristelyk- heid geen vernisje is, maar diep in bun gemoed is doorgedrongen, menschen voor wie men toch, al staat men op een ander standpunt, respect beeft. Doch zoolang zij niet openlijk protesteeren tegen eene taktiek, welke een Christen volkomen waardig is, eene taktiek ver beneden critiek van ieder weldenkende, zoolang heeft men recbt, zoolang is men zelfs verplicht aan te nemen, dat de geheele antirevolutionaire partij schuldig is aan verdachtmaking en leugen. Dat zij tot zulke middelen hun toevlucht nam, toont aan hoezeer zij in angst en vreeze zat voor hare mannetjes. Veel zegen op hun werken hebben zij niet gehad. Ter Neuzen verkeert in eigenaardige om standigbeden. Wij noemen slechts naasting spoorwegen, opheffing der vesting, verbetering aan kanaal en losplaatsen. Hadden wij een gemeenteraad van menseben niet opgaande in voortdurende bebartiging van partijbelangen en van belangen van partij ge- nooten, dan zou die Raad zicb bij al wat onze plaats direct of indirect raakt, krachtig kunnen doen gelden. De kiezers, die met eenige aandacht hebben nagegaan hoe het in de laatste jaren, na de verkiezing van den beer De Jonge (waardoor de antirevolutionairen de meerderheid kregen) is gegaan in onzen Raad, zullen wel tot bet besluit gekomen zijn, dat die kerkelijke meerder heid veel meer het oog heeft op partijbelangen dan op de belangen der gemeente. Het is meer geworden een drijven in eene richting, zonder aandacht te schenken aan de belangen en wenschen van zoovele nering- doenden en anderen. Dat brengt hun beginsel mee We hebben het immers reeds herhaaldelijk gehoord en gelezen bun beginsel moeten zij altijd en overal laten werken en doorwerken. Of zij daardoor eenzijdig en verregaand onbillijk worden, dat dient hen niet. We hebben een prachtig voorbeeld daarvan in bun verordening op het maken van muziek. Was het niet de beer De Jonge, die zeide, dat de overbeid ook tot taak bad de onzedelijk- heid tegen te gaan. Dat lijkt fraai. De vraag is maar, wat men onder onzede- lijkheid verstaat. De een gaat daarin veel verder dan de ander. Wat de heer De Jonge als onzedelijk be- schouwt, is misschien heelemaal niet onzedelijk. Omgekeerd zal een ander onzedelijk noemen, wat den beer De Jonge niet den minsten aan- stoot geeft. Wij zouden bij voorbeeld meenen, dat bij er niet onkundig van kan zijn, want heel Ter Neuzen weet betwat er te Gent kan gebeuren, ook door en met partij- en kerkgenooten van hem. Ligt bet nu niet op den weg van den heer De Jonge te trachten dat te voorkomen en te beletten Niet- zoozeer als overheidspersoon maar als menscb Zou bij dan tot een radicaal middel zijn toevlucht willen nemen en zeggen vlaten we nu maar zien aan die slecbte lui de gelegenheid te ontnemen nu naar Gent te komen Dus weg met het spoor Maar, eilieve, het spoor is niet voor die lui alleen, booren wij hem zeggen. Er reden daarmede velen, zeer velen, die niet slechter zijn, geen slechte oogmerken hebben en er zeker niet slechter door worden. Doch boe dan met muziek en dans Maken die alle menseben slecht Zijn alle menschen, die daarvan houden en er van willen genieten slecht, of ten minste op weg naar onzedelijk- heid Dit wordt ter ernstige overweging aange- boden. En dan zouden wij willen zeggen tot de antirevolutionaire raadsleden, met den beer De Jonge voorop Gij, die meent overheidspersonen te zijn en die u inbeeldt de bekwaamheid en geschiktheid daarvoor te bezitten, gy die u bet recht aan- matigt om te oordeelep over zoovelen en om voor te schryven hoe velen zouden moeten leven, gij, die ieder naar uwe begrippen zoudt willen vormen steekt gij de hand eens in eigen boezem en vraagt u afof gij wel zoo hoog staat, zoo hoog knnt staan en zoo zuiver zijt, dat gij het recbt, het zedelijk recbt, zoudt hebben uwe medeburgers op uwe paden te leiden. Neen voorwaar, gij bezit in de verste verte niet die boedanigheden welke noodig zijn om als leidslieden uwer medeburgers op te treden, of, zoo ge die hoedanigheden al moogt bezitten, dan gaan ze onder in uwe partijzucht. Wij beweren daarmede niet dat gemeente- raadsleden den zedemeester zouden moeten spelen. Wij stelden ons slechts een oogenblik op het standpunt van den beer De Jonge en zijne vrienden Wij zouden er toe kunnen komen een onpar- tijdig anti-revolutionair te stemmen voor lid van den Raadals er zoo'n anti- revolationair bestond. Maar een onpartijdig anti-revolutionair bestaat niet om de eenvoudige reden dat de antiee^clutionaire partij is de partij van groote partijzucht bij uitsiemendheid. Daarom, kiezers, geen anti-revolutio nairen in den Hand. Neen geen mannen, dienende alleen partijbelangen. Wij hebben raadsleden noodig, die willen helpen Ter Neuzen voornit in plaats van achteruit te brengen, die daarbij niet zullen te rade gaan met het belang hunner partij, of hunne partijgenooten, raadsleden, die zich niet de wet laten voorschrijven door voor- mannen, partij of partijbestuur. Wij hebben geen mannen noodig wien het niet, als een meikever aan een draadje, geoor- loofd is verder te vliegen dan bet touw, waar mede zij aan hunne partij verbonden zijn, lang is. Daarom niet gestemd op de antirevolutio nairen, maar op de heeren A. w' A N DALE, F. C. VAH DEBASE, A. MOGGRE en G. A. STANDAERT. A. s. Dinsdag beeft de berstemming plaats voor vier leden van den gemeenteraad. De anti-revolutionairen bezweren u bij al wat heilig is, dat zij de eenigen zijn, die de be langen van Ter Neuzen kennen en behartigen. Ten bewijze daarvan wijzen zij ook op de z/Commissie voor de belangen van Ter Neuzen" aan welker totstandkoming zij den stoot zouden hebben gegeven. Van waar zoo op eens die belangstel- ling voor den buitenlandschen handel van Ter Neuzen 't Is toch genoegzaam bekend, dat tot nu toe van die belangstelling van de zijde der anti-revolutionairen weinig was gebleken. Integendeel bleek meermalen uit woorden van hunne afgevaardigden in den gemeenteraad, dat men die alhier ontstane drukte en bedrij- vigheid, waardoor een groot aantal werklieden een bestaansuiiddel vond. waardoor tal van neringdoenden tot welva'art kwatnen, met een alles behalve sympatbiek oog aanschouwde, zij lieten zelfs als bet ware doorscbemeren, dat zij die bedrijvigheid maar liever niet hadden gezien, daar de gemeente, door de toenemende bevolking, op hooge kosten kwam. Maar men vergat de voordeelen op te sominen, die de ingezetenen plukten van de ontstane welvaart. Die welvaart, bier gebracht door mannen, niet tot de ant i- revolutionaive richting behoorende, boezemde hun weinig belang stelling in, en wij herinneren ons niet, dat de pogingen, reeds zoo geruimen tijd aan- gewend door de Kamer van Koophandel, onder leiding van haren vroegeren en tegen- woordigen voorzitter, om verbetering te ver- Bierbottelarij, Wijnhandel, „De Gekroonde Valk." If OW S'HH

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 12