A I y e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4400. Zaterdag 4 Juli 1903. 43e Jaargang. (iemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave BEBSTE BIjAD. TWEEDE KAMER. Provinciale Staten van Zeeland. Januari 33 Februari 28 Maart 31 April 34 Mei 42 Juni 46 214 96296 318981 H E R IJ K. RdUSX»»«K^ KEEZESSCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADV EETENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Mit blad verscliijnt INaandag-, Woenaden Vrijdugavuad, uitgezonderd op Feesidagen, bij de Firma P. J. VAI DE lASHE te Ter Keuzen. In de zitting van gisteren was aan de orde het wetsontwerp tot verbetering in de positie van klerken en beambten bij de Departementen van Algemeen Bestuur en bij de Hooge colleges van Staat. De heer Smeenge betreurde, dat de regeling niet verder is uitgebreid, met name ook tot de klerken en beambten van het Centraal-Bureau van de Statistiek en van de Landsdrukkerij. De heer Helsdingen wenschte verhooging van het maximum-traktement van de boden tot f 950 en van de knechts tot 700. Spr. dringt er voorts op aan, de betrekking van assistent-bode te laten vervallen. De heer Passtoors brak nog een lans voor de losse beambten aan de departementen, die geen vaste aanstetling hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken ant- woordde dat deze regeling een eerste stap is. Bij de aanstaande begrooting heeft de Minister een- zelfde regeling, als nu wordt voorgesteld, ook voor de niet-departementale beambten opgenomen. Wanneer de assistent-bode inderdaad hetzelfde verricht als bode, dan zal de Minister althans wat zijn departement aangaat de assistent- boden tot boden aanstellen. De Minister zal pensioneering der beambten op 65jarigeu leeftijd overwegen al weet hij dat de menschen 't zelf niet wenschenevenals de mogelijkheid van het toekennen van een vergoediag voor kleeding. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Eveneeus werden aangenomen de wetsontwerpen tot voorkoming van "gelijktijdig geuot van pensioen en uitkeering, in verband met de Ongevallenwet tot bekrachtiging van provinciale heffingen (kanaal- en bruggelden) in Friesland en de conclusievan de commissie ad hoc tot goedkeuring van het verslag van het armbestuur over 1899. Eveneeus werd zonder debat of stemming aan genomen het wetsontwerp tot wijziging van het contract met de stoomvaartmaatschappij „Neder- land" en, in verband daarmee, de verhoogingen van de begrootingen van Waterstaat en Kolouien. Daarna ving de beraadslaging aan over het wetsoutwerp tot wijziging van de wet op den suikeraccijns, overeeukomstig de Suikerconventie. De heer Van den Berch van Heemstede be- toogde, dat onze suikeriudustrie in een ongunstige conditie verkeert tegenover het bnitenland, door het wegvallen der premien en bij het gemis aan een surtaxe. Ouze markteu worden overstroomd door ruwe suikeronze industrie lijdt door de conveutie en onze fabrieken werken met verlies. Spr. verzocht den Minister dringeud een onderzoek in te stellen naar den toestaud van 10 of 12 onzer beste fabrieken, en houdt verder een pleidooi voor de surtaxe. Bij dit betoog sloot de heer Van Bijlandt zich aan, die overigens voorstander is van een aau- merkelijke verlaging van den accijns. De heer Schaper meende, dat een aanmerkelijke verlaging van den suikeraccijns mogelijk zou zijn, wanueer de Regeering overgaat tot verhooging der directe belastingen, als vermogens- en successie- belastingen. Wanneer de conventie in werking treedt, zonder aanmerkelijke prijsverlaging van den accijns, dan zullen de suikerprijzen aaumerkelijk stijgen, en het verbruik zal verminderen. De heer Tydeman sloot zich bij den wensch van den heer Schaper tot aanmerkelijke accijns- verlaging aan. Overigens bestreed hij de gronden, waarop heffing van een surtaxe was verdedigd. De heer Fruijtier betoogde dat een surtaxe noodig is, maar daarnevens verlaging vau den accijns. 's Ministers motieven tegen de surtaxe zijn onvol doende. Hij zou ze niet trachten te wederleggen Maar hij bepaalde zich tot het aantooDen vau het groole belang dat de landbouw heeft bij een bsscherming van de fabrikauten tegen de concur rentie van het buitenland, vooral gelet op het belang van den landbouw, voor welken het een ramp zou wezen als de industrie onbeschermd bleef. Door de surtaxe zou ook voldaan worden aan een deel van den considerans van de conventie, ook om .gelijk te maken den concurrentiestrijd tusschen de verschillende staten. Hij hoopt dan ook van harte dat de Minister alsnog zal willen terugkomen op het door hem ingetrokken surtaxe- voorstel en wenscht ook krachtige maatregelen tegen de saccharine. Door een aantal bakkers te Middelburg is aan de Kamer van Koophandel aldaar een schrijven gericht, waarin zij te kennen geven dat zij gezien hebben het voorstel der Regeering om tarwemeel met 30 ct. per 100 kilo te gaan belasten, dat, indien dit voorstel wet wordt, de gewone bakkerij daardoor een groot nadeel zal ondervinden, immers nu reeds zijn meelfabrieken tevens brood- fabrieken, als de /Ceres" te Amsterdam, de u Korenschoof" te Utrecht, die reeds een brood- fabriek te Rotterdam beeft gevestigd, de ^Holland", firma Nering Bogel te Amsterdam. Zonder twijfel zullen andere meelfabrieken dit voorbeeld volgen, omdat zij, indien de wet wordt aangenomen, met hun grondstoffen de bakkerij, steeds 30 cent per 100 KG. voor zijn, waar- door de gewone bakkerij die nu reeds een groote concurrentie ondervindt op die plaatsen, waar meelfabrikauten tevens broodfabrieken hebben ge- sticht, in een uog ongunstiger positie zal geraken, ja zelfs haar bestaan zal moeten offereD, en aange- zien alle meelfabrikanlen geen protectie verzoeken, moet dit toch ook tot bewijs strekken, dat die tak van industrie nog zoo hachelijk niet is om be- schermd te worden. In antwoord op het verzoek om haar oordeel uit te spreken omtrent de herziening van bet tarief van invoerrechten heeft de Kamer van Koop handel te Wageningen aan den Minister van Finan- cien omtrent groep IV gerapporteerddat ge- heel te recht geen invoerrecht op granen wordt voorgesteld in een land als het onze, dat het grootste gedeelte van zijn broodstoffen en kracht- voederartikelen voor het vee vau buiten moet invoeren, zij is overtuigd dat ook het buitenlandsch meel vrij moet zijn. De opbrengst dier belasting zal wegens het hoog bed rag aan perceptiekosten betrekkelijk weinig iu de schatkist brengen, maar door de maatregelen, van de zijde der meelfabri- kanten te wachten, den prijs van het brood voor de grootste massa van ons volk verhoogen en, zoo dit niet het geval zal worden, groote schade aau de bakkers en wel voornamelijk aan de kleine luiden iu dit gild veroorzaken, terwijl het bekend is hoeveel moeite laatstgenoemde nu reeds hebben om het hoofd boven water te houden. Dat veeteelt en zuivelindustrie evenzeer tot een zwaarderen strijd voor 't bestaan door 't verhoogen van de prijzen der krachtvoederartikelen zullen gedreven worden, mag ook als boven alien twijfel worden vastge- steld. In een streek als deze moet ook gewezen worden op het feit, dat voor de arbeidende klasse een belangrijke tegemoetkoming bestaat in het mesten van een paar varkentjes per jaar. Het eene, het beste, wordt verkocht om, zooals men hier zegtvoor den Engelschman te dienen het andere verschaft den arbeider eenig spek voor zijn karige tafel. Het eene haalt het andere er zoo- wat door. Maar zou het dan niet zeer te bejam- meren zijn, dat zoovelen, die op deze wijze hun levensstrijd een beetje kunnen verlichten, daariu bemoeilqkl werden 't Geldt hier wel niet meer dan een bedrag van enkele guldens, maar voor wie 4 a 5 weekloou heeft, zijn eukele gul dens een groote som. (De Molenaarj. P. van Dijken, pachter van den tol bij Axel op den Provincialen weg van Neuzen naar Axel, verzoekt de jaarlijksche packt van dieu tol, met In gang van 1 Juli 1903, met een derde te verminderen op grond, dat ten gevolge van het verharden van wegen de ontvangsten aan den door hem verpachten tol meer dan een derde van de pachtsom lager zijn geworden. In de, ter uitvoering van het besluit der Staten van 6 Juli 1888, gewijzigd bij dat van 8 Nov. 1895, tot heffing van tolrcchten voor het gebruik van de bij de Provincie in onderhoud zijnde wegen, door Ged. Staten vastgestelde voorwaarden van verpaehting van die rechten, zijn bepalingen opgenomen omtrent het toestaan, in zekere gevailen, van vermindering van paeht. Ged. Staten stellen daarom voor, de beschikking op het mires aan hun College over te iaten. Smit V, Diepeveen en Van der Bent, ondernemers van den stoomboot- en wagendienst tusschen Vlake en Hulst, verzoeken aan de naamlooze vennootschap ,/Stoom- bootdienst De Wester-Schelde" een tegemoetkoming ad f 500 te verleenen in de aan den uitvoerder van den wagendienst tusschen Hulst en Walsoorden, wegens het het op 1 Januari j. 1. staken van dien dienst, verschul- digde som van 1000. De wagendienst werd gestaakt, nadat Ged. Staten, krachtens besluit der Staten van 17 Juli 1901, aan de ondernemers hadden medegedeeld, dat door het in exploitatie komen van de stoomtram HulstWalsoorden, de wagendienst tusschen die plaatsen na 31 December jl. niet langer door hen noodzakelijk werd geoordeeld. Adressanten deelen mede, dat, toen op 31 December 1901 de door hen met den uitvoerder van den wagen dienst gesloten overeenkomst afgeloopen was en de stoomtram nog niet in exploitatie was, die overeenkomst onder dezelfde voorwaarden is verlengd tot 31 December 1903 ,/als het tijdstip, waarop naar liunne meening de stoomtram in dienst zou kunnen gesteld zijn." Waarop die meening steunde, wordt door hen niet medegedeeld. Daargelaten, dat door de Staten nooit een latere termij n is gesteld voor de exploitatie dan 1 Januari 1903 met de voorwaarde, dat de aanbesteding van den bouw van den tramweg zoude plaats hebben voor 1 April 1902 ligt het, naar Ged. Staten meenen, niet op den weg der provincie bij te dragen-in de schade, welke voortvloeit uit eene door de ondernemers vrijwillig met derden gesloten overeenkomst. Zij stellen mitsdien voor het verzoek af te wijzen. TER NEUZEN, 3 Juli 1903. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met: IK. m. inhoud bruto. 18 s., 3 ij., 2 k., 2 h., 2 pa., 6 1. 13 s., 4 ij., 1 k., 1 h., 1 pa., 8 1. 16 s., 5 ij., 2 k., 1 pa., 7 1. 17 s., 5 h., 2 ij., 1 pa., 1 pp., 8 J., 21 s., 6 ij., 5 h., 2 k., 1 pa., 7 1. 16 s., 10 h., 4 ij., 3 pa. 1 k., 12 1. 65765 47878 55835 71519 81688 In deze kolom beteekenen de leters 8. stukgoederen, jj. ijzer, k. kolen, k. hout, pa. pijpaarde, pp. papierpap, L ledig. Uitgevaren zijn: iu Januari 29, in Februari 23, in Maart 29, in April 26, in Mei 35 en iu Juni 38, totaal 180 zeeschepen. Over de zes eerste maanden van het vorigjaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 218 schepen, met een bruto-inhoud van 408,457 M3. en voeren van hier uit 170 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 498 schepeD, met een bruto-inhoud van 1,316,801 M3. en voeren van daar uit 529 schepen. Over hetzelfde lijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 478 schepen, met een bruto-inhoud van 1,174,581 Ms. en vertrokken 514 schepen. In de eerste helft van 1903 werden voorts 2507 binnenvaartuigen op- en 2387 afgeschut. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar respec- tievelijk 2201 en 2164. De herijk van de maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Ter Neuzen. Het ijken voor deze gemeente zal plaats hebben op 6, 7, 8, 9, 10 en 11 Juli a. s. in het Vereenigingsgebouw Donze-Visserstraat. 6 Juli 912 uur verkoopers van nieuwe maten en gewichten, 14 uur apothekers, goud- en zilversmeden (fijnere weging). 7 Juli 9 12 en 1—4 uur bewoners wijken A, B en C. 8 Juli 9—12 en 1—4 uur bewoners wijken E, F en G. 9 Juli 912 en 14 uur bewoners wijken D, H, I en K. 10 Juli 912 en 14f uur bewoners wijken L, M, N en O. 11 Juli 912 en 13 uur bewoners overige wijken. Hoek 13 Juli. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 14 Juli des voormiddags. Koewacbt 14 Juli des namiddags. Westdorpe 15 Juli. Sas vaD Gent, ook voor Philippine, 16 en 17 Juli en 18 Juli des voormiddags. Axel 27 en 28 Juli en 29 Juli des voor middags. Zaamslag 29 Juli des namiddags en 30 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 31 Juli. Graauw en Langendam 1 Augustus. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen. 3, 4, 5 en 6 Augustus. Kloosterzaude (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 7 en 8 Augustus. Bij gelegenheid der barddraverij te Rozendaal (N.-B.), werd in een herberg aan de Hooge brug aldaar gedanst. Plotseling hoorde men een gil er lag een jongmeusch op den grond badende in zijn bloed. Het bleek dat hij met een mes in den rug was gestoken. De dader werd dadelijk gegrepen en aau de politie overgeleverd. Dinsdag is hij zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. De getroffene, een jongmensch uit Oadenbosch, heeft een suede van tien centimeter lengte over den rug bekomen is niet buiten gevaar. In het geval van den arbeider S. te Dinksperloo, die door de Pruisische kommiezen wegens het meedragen van een flesch melk bij het hooien werd aangehouden heeft de Ortsvorsteher van het naburige Suderwich zich voorgenomen al het mogelijke te doen, waardoor de arbeider voor recbtsvervolging wordt gevrijwaard. Te Nijmegen is bij de verdere nasporingen naar het door een agent van politie gestolen rijwiel ten nadeele van een leerliug van het instituut Wegerif, die fiets twee meter diep onder den vloer in den kelder zijner woning begraven gevonden. De fiets was in stukken geslagen. De vloer was weer in orde gebracht, nadat de ingraving van het rijwiel had plaats gehad. Hij had niet willen bekennen, waar hij het rijwiel had gelaten. De Nijm. Ct. meldt, dat de politieagent Woens- dagmorgen door de rijksveldwacht gevankelijk naar Aruhem is overgebracht. Een groote menigte was op de been, toen de verdachte zwaar geboeid naar het station werd geleid, en gaf zoo nu en dan lucht aan haar verontwaardiging over de ontrouw van dezen onwaardigen dienaar van den H. Hermandad. Sinds 1 Februari 1899 was B. bij het politie- korps aldaar iu dieust en daar hij nimmer reden tot klachten had gegeven, had men aanvankelijk moeite aan zijn schuld te gelooven. Bij de huis- zoeking bleek echter hoe oubeschaamd B. in alle stilte was opgetreden. Te 's Heerenhoek, waar twee leden aftreden, heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan, dat geen candidatenlijsten zijn ingeleverd. In dit geval wordt voorzien door art. 15 van de vigeerende Gemeentewet, lnidende //Wanneer het proces-verbaal van den burge- meester niemand of minder personen dan er plaatsen te verrullen zijn, als benoemd aanwijst, geschiedt binnen veertien dagen eene nieuwe ver- kiezing op den door burgemeester en wethonders te bepalen dag." C. D. te Biervliet, wien men verdenkt van diefstal der meststoffen, heeft zijn vrouw en vier kinderen in den steek gelaten door de wijk naar Belgie te nemen. Aldaar heeft een verzoekschrift gecirculeerd met het verzoek aan de Koningin om de gevangenis- straf, waartoe H. A. B. is veroordeeld, te vervangen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1