Candidaatstellingen Gemeenteraden. Binnenland. De Zuid-Afrikaansche Tol-conventie. EVIandsoerije. Macedonia. TWEEDE KAHIER. Minister Witte een memorie overhandigd heeft, een overzicht gevende van de groote verliezen, die het gevolg zijn geweest van de vervolging van de joden. Uit een inderhaast verrichte telling blijkt dat vernield zijn meer dan 100 verkoop- lokalen van wijnhandelaars, 41 vruchtenkramen, ongeveer 300 wmkels in koloniale waren, 9 hoedeu- wiukels, 4 fabrieken, 8 vischwiukels, 51 bakkers- winkels, 16 kleerenmagazijnen, 2 apotheken en 141 andere magaziiuen. De veiligheid is in de stad nog altijd niet hersteld, met elken feestdag is de bevolking opuieuw bang voor rustverstoring en voor leven en eigendom, waardoor handel en bedrijf zeer gedrukt worden. De koopmansstaud vraagt ver- gunning voor de iustelling van een commissie van 5 personen, die tot taak zal hebben, de betrekking van den koopmansstand te Kisjinef met firma's, banken en fabrieken in andere plaatsen te regelen. Kaapstad, 29 Juni. De wetgevende vergadering hechtte heden haar goedkeuring aan de Blomfontein conventie, waarbij de Zuid-Afrikaansche toltarieven worden vastgesteld. De conventie werd onge- wijzigd aangenomen, nadat een amendement, om de prefereutiesle behandeliug van Britsche waren te doeu vervallen, verworpen was, slechts door de beslissende stem van den voorzitter, met 42 tegen 42 stemmen. Het Japansclie blad //Nirokoe Sjimbiroe" vertelt, dat de gezanten van Engeland en Japan aan de Chiueesche regeeriug een gemeeuschappehjke nota gericht hebben inzake Mandsjoerije, welke binnen vijf dagen, beantwoord moest worden. China wordt aangemaand, de verwijderiug van deRussische troepen uit Mand-joerije te eischen, geen verdragen met Ruslaud te sluiten, zonder Engeland en Japan in de kwestie te kennen euz. Prins Tsjing zou de Keizeriu-weduwe aaugeraden hebben, aan de verlangens van de twee mogendheden toe te geven en de gezanten bedankt hebben voor hun ouder- steuning van de Chiueesche belangen. Tegen den Russischen gezant zei Tsjing, altijd volgens het Japansche blad, dat hij geen nieuw handelstraktaat met betrekking tot Mandsjoerije kon sluiten. Als Ruslaud dit met alle geweld wenschte, moest het zich maar tot de vertegenwoordigers van Engeland, Japan en de Ver. Staten wenden, welke zich verzetteu tegen het sluiten van een Russisch- Chineesch verdrag. Naar de //Times" uit Belgrado verneemt, hebben de Macedonische comite's het denkbeeld van een algemeenen opstaud nog lang niet opgegeven. De voorraden wapeus en amrnunitie zijn voldoende zij zijn in de bergen opgeborgen, daar de Torksche troepen de dorpen door hun aanvallen onveillig maken. Ieder dorp zal op den aangewezen tijd volledig worden voorzien van wapens en amrnunitie, waarvoor de bewoners reeds hebben betaald. De papieren der comites zijn uit de dorpen en steden ook naar het gebergte overgebracht. De meederheid der comiteleiders is er voor den opstand uit te stellen tot na het binnenhalen van den oogst. De Turksche rooftocht in de dorpen in Macedonia en het vilayet Adrianopel heeft de bevolking tot wan- hoop gebracht, en men verwacht, dat zij dadelijk aan een oproeping om de wapens op te vatteu zal voldoen. In de zitting van gisteren vroeg en verkreeg de heer Van Wijck verlof om aan de Regeering eenige vragen le mogen doen over de nadeelige gevolgen, die de Nederlandsche tuinbouw zal ondervinden van het nieuwe Duitsche toltarief. Aan de orde kwamen de wetsontwerpen betrek- kelijk het onder de wapenen houdeu van de lichtin- gen 1900, 1901 en 1902. De heer Troelstra betoogt de wenschelijkheid van wijziging van art. 110 der Militiewet in dien zin, dat bij voorkomende gevallen onverwijld een wetsontwerp moet worden ingediend tot het onder de wapenen houden der lichtingen en niet nadat de miliciens reeds zes weken onder de wapenen zijn geweest. Nu heeft de behandeliug van de wetsontwerpen geen ander doel dan de handeliug der Regeering goed of af te keuren. Dat is en mag de bedoeling niet zijn van den wetgever. Spreker betwistte dat er aanleiding was tot oproeping der lichtingen. De leiders der staking waren wars van orde-verstoring. Alleen dan wauneer er feiten van orde-verstoring zijn voorge- komen, rneent spreker, mag de oproeping geschieden. De buitengewone oproeping der lichtingen droeg niet bij om de rust te verzekeren, maar is veeleer aanleiding geweest tot het uitbreken van de tweede staking. (Beweging.) Spreker bestrijdt ook dat 't noodzakelijk was geweest, de lichtingen langer dan zes weken onder de wapenen te houden. Had de Regeering toegegeven aan den aandrang om de strafwetten terug te nemen, dan zou de gansche Aprilbeweging achterwege zijn gebleven £n evenzeer de oproeping der lichtingen. Spreker komt er bjj voorbaat tegeu op dat de Regeering van de jongste gebeurtenissen gebrnik wil maken om den diensttijd te verlengen en om de militaire macht blijvend te versterken, en laakt tenslotte ten sterkste de houding der Regeering tegenover de arbeiders, die zich z. i. tenslotte tegen haar zullen keeren. De heer Ter Laan vraagt, wat de Regeering heeft gedaan voor de miliciens, die door de oproeping onder de wapenen broodeloos zijn ge- worden en of de Regeering nog voor hen zal doen wat mogelijk is. Hij dringt verder aan op een betere regeling bij de toekenning der ver- goedingen, die nu, door tal van formaliteiten, veel te omslachtig is. Zooals de regeling nu is, weet het meerendeel van de miliciens en juist de armsten niet langs welken weg vergoeding kan worden verkregen. Spreker komt op tegen de beperking van het recht van petitie, door collective verzoekschriften te weigeren. De heer Drucker bestrijdt de meening der Regeering dat de Kamer kan beslissen over de al of niet behandeling van een door de Regeering ingediend wetsontwerp. Overigens ontkent spreker, dat de aanneming dezer wetten zou beteekenen goedkeuring van het beleid der Regeering. Spreker is van oordeel, dat de aanneming alleen inhoudt goedkeuring van den maatregel tot oproeping en onder de wapenen houden der miliciens. Ook spreker komt nu reeds op tegen 't voor- nemen der Regeering om wijziging te brengen in de Militiewet tot verhooging van het militie- contingent en verlenging van den diensttijd. De heer Mees bestrijdt op staatsrechtelijke gronden de wijze waarop met deze wetten is ge- handeld. De Minister van Binnenl. Zaken verdedigt het standpunt der Regeering, die aan de Kamer de beslissing overliet, de wetten al dan niet te be- handelen. De Regeering heeft, op dit standpunt staande, geen oogenblik er aan gedacht, dat de Kamer, nadat de lichtingen reeds weer naar huis zijn, nog over deze wetten zou gaan stemmen. De Minister geeft toe, dat wijziging van art. 110 der Militiewet, voor buitengewone gevallen, als zich hebben voorgedaan, overweging verdient. Ook het stellen van een termijn voor het onder de wapenen houden der miliciens, gelijk de heer Mees wenscht, zou overweging verdienen. De Minister ziet in de rede van den heer Troelstra een mislukte poging om zich van schnld vrij te pleiten. Hij beschouwde diens pogen als de behoefte van een hart dat ook nobeler neigingen keDt, om zich te zuiveren van de zwaarste schuld, die wellicht op een politieken leider rusten kan. De heer Troelstra roeptWat een huichelarij De voorzitter roept hem tot de orde. De heer Troelstra en partijgenooten roepen weer 'lis huichelarij! De heer Heemskerk 't Is de waarheid De Minister, zijn rede vervolgende, verdedigt voorts het nemen van de buitengewoone militaire maatregelen, in 't belang van rust en orde. Heden voortzetting. De Tel. zegt met zekerheid te vernemen, dat de regeering voornemens is, aan een onzer universiteiten (men spreekt van te Leiden) een homoeopatisch hoogleeraar te benoemen. Reeds moet een voordracht uit homoeopatische genees- heeren zijn opgemaakt. Ook zou een wets- voorstel, houdende toezicht op de bereiding en aflevering van homoeopatische geneesmiddelen, in uitzicht gesteld zijn. TER NEUZEN, I JUL! 1903. Voor de betrekking van politieagent alhier, hebben zich 38 sollicitanten aangemeld. Voor deelneming aan het voorbereidend militair onderricht hebben zich alhier 38 personen opgegeven. Zondag a.zal alhier omstreeks 11 ure per stoomboot arriveeren de harmonic //St. Cecilia" uit Bevere, met gevolg samen ruim 100 personen sterk. Na in het H Hotel Centraal" te hebben gedineerd, zal het gezelschap te 1 ure vertrekken om in Selzaete een concert te geven. Voorts komt a. s. Zondag aan onze stad een bezoek brengen de gunstig bekende harmonie //De Koornbloem" uit Elewijt, welk gezelschap een concert zal geven in de Buiten-Societeit. Dinsdagnamiddag deed zich in de Noord- straat alhier een ongeval voor, dat zich gelukkig slechts tot materieele schade bepaalde, doch zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Op het nauwste deel der straat stood een groote handkar, waarin puin werd geladen. Een voerman moest daar met zijn wagen trachten voorbij te rijden en tegelijkertijd bevonden zich daar een drietal mpisjes met kinderwagens. De voerman trachtte alle mogelijke stuurmanskunst aan te wenden om zonder botsingen te passeeren, doch kon niet voorkomen dat een der wagentjes, waarin twee kinderen zaten, beklemd geraakte tusschen den wagen en een ijzeren hekje, waardoor het kinder- wagentje verbrijzeld werd. De kinderen werden spoedig uit het gevaar gered en hadden geen letsel bekomen. Bij Kon. besluit. is hcrbenoemd tot burge- meester der gemeente Ellewoutsdijk, de heer E. A. van der Bent, secrelaris dier gemeente. Bij het Maandag te Vlissingen gehouden festival viel aan Zaamslag's Manuenkoor ten deel de zilveren medaille, uit.geloofd door de stoom- bierbrouwerij 't Haantje te Amsterdam. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, op het verzoek van eenige voerlieden in de gemeente St. Jansteen, Kemseke en Stekene (Belgie), ont- heffing verleend van het verbod van 1 van art. 86 van het reglement op de wegen en voetpaden voor eenige kunstwegen in het voormalige 5e district van Zeeland, onder bepaling, dat het harnas, de zwing of de trekknuppel worde bevestigd on- middellijE op of in den korteu dissel. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen, bedraagi thans de minste diepte in den Oostelijken uitloop van het Schaar van Waarde, middenvaarwaters 29 d. M. en in de tonnenlijnen 17 d. M. Men verzocht ons melding te maken van de volgende, door den Commissaris der Koningin in Zeeland aan de burgemeesters der gemeenten gezonden circulaire van den Minister van Binnen- landsche Zaken Volgens eene mededeeling aan de Britsche Regeering gedaan door eene Christelijke Ver- eeniging voor jonge vrouwen, welke zich ten doel stelt vreemde meisjes die van het vasteland naar Engeland overkomen, te beschermen en te helpen, is het gebleken dat velen dier meisjes in het waandenkbeeld dat daar op eene gemak- kelijke wijze veel geld valt te verdienen, naar Engeland oversteken zonder eenig uitzicht op eene betrekking en zonder behoorlijk daarvoor opgeleid te zijn. Niet in staat tot het verrichten van huishoudelijken arbeid, welke voor haar gevonden zoude kunnen worden, noch opgeleid voor arbeid van hoogere beteekenis, zijn die meisjes blootgesteld aan de grootste gevaren. Slechts voor J/5 van de meer dan 2000 meisjes waarmede de bovenbedoelde vereeniging in elk der jaren 1901 en 1902 in aanraking kwam kon geschikte arbeid gevonden worden. Som- migen hebben mogelijk door bemiddeling van anderen een werkkring gevonden, maar een groot aantal moet op onbekende wegen zijn at'gedwaald, bij gebrek aan de noodige middelen om naar haar vaderland terug te keeren. Voor haar die in staat zijn tot het verrichten van huishoudelijken arbeid of bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fransche en Duitsche talen en in muziek is er in Engeland een arbeidsveld te vinden. Aan degenen, die daartoe niet zijn opgeleid en aan haar, die een gemakkelijk leven zoeken, moet de overtocht naar Engeland ten ernstigste ontraden worden. Het is daarom wenschelijk, dat de meisjes, welke zich om in haar levensonderhoud te voor zien, naar Engeland wenschen te begeven, vooraf de zekerheid trachten te verkrijgen, dat zij met hare capaciteiten in eene geschikte betrekking kunnen worden geplaatst. Men schrijft aan de Midd. Ct Hoe het met de tramlijn HontenisseSelzaete staat, is moeilijk gewaar te worden. Reeds geruimen tijd hoort men niets van de zaak althans niet officieel. Heette het onlangs, dat de gemeente Selzaete het' struikelblok was, thans verluidt, dat de voorwaarden, door ver- schillende gemeenten en polders gesteld in zake de zijlijn naar Sas van Gent, al te bezwarend zijn, indien niet van rijkswege de verbetering der bruggen aldaar wordt ter hand genomen. 't Wil ons zoo toeschijnen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren eer de tram rijdt als tenminste van den aanleg nog iets komt. Zonder den zijtak naar Sas van Gent het kardinale punt in dezen verhest de tram voor velen een zeer groot deel van hare waarde. Het gemeentebestuur van Hontenisse heeft een buitengewone onderwijssubsidie van /1900 aangevraagd. Echter hebben Ged. Staten den raad meegedeeld, dat hun advies in deze niet gun stig kan luiden en aangeraden den hoofdelijken omslag, die ongeveer f 7000 bedraagt, met een derde te verhoogen daar gemiddeld van het be- lastbare inkomen, slechts 2% wordt geheven. Voor de belastingbetalers geen aangename tijding. (M. Ct.) De heer B., hoofd der openbare school te IJzendijke, moest Vrijdag jl. te Watervliet (Belgie) /1000 in ontvangst gaau nemen, een door hem aan A. V., graanhandelaar aldaar, geleende som. Hij was vergezeld van zijn vrouw. Toen de zaken vereffend waren en zij genoeglijk zaten te praten pakte V. zoo meldt men ons den heer B. beet, wierp hem op den grond en gaf de vrouw van V. den onderwijzer met eeu stok zulk een slag op het hoofd dat hij bewusteloos lag. De vrouw van den heer B. werd ook gestagen en vluchtte het huis uit. Toen B. weder bijkwam vermiste hij de duizend gulden en werd verzocht het huis te verlaten. Natuurlijk is de justilie in Belgie met de feiten in kennis gesteld. (M. C.) Zaanislag, 30 Juni. Onze dorpsgenoot M. H. Geelhoedt, is benoemd tot onderwijzer te Nijverdal .(Overijsel). Axel. Om deel te nemen aan het voorbe reidend militair onderricht hebben zich alhier 52 jongelieden aangemeld. Sas van Gent, 30 Juni. Heden had alhier ten overstaan van uotarissen II. W. Vollenhoven van Daalen en P. Dregmans de, openbare verkoop plaats der ouroerende goederen van de erven van den WelEd. heer J. Yerschaffel, die in koop werden toegewezen als volgt Koopen 1 en 2. Twee woonhuizen met erf op de groote markt alhier, gezamenlijk voor de som van f 1500, aan den heer P. Dregmans notaris te Axel. Koopen 3, 4 en 5. Drie percpelen bouwland eelegen in den St. Albertpolder gemeente Sas van Gent, samen groot bijna 2 gemeteu, voor de som van f 2000 aan denzelfden. Sas van Gent, 30 Juni. Hedenavond werd door het muziekgezelschap alhier aan de herkozen raadsleden, de heeren P. Malotaux en D. van den Berg, eene serenade gebracht. Sas van Gent, 1 Juli. De heer D. van den Berg heeft bedankt voor de benoeming tot wet- houder. In de hedeunamiddag te 4 ure gehouden raads- zitting werd de heer Van den Berg herbenoemd met 4 stemmen. Op den heer Ch. Pauwels waren 2 stemmen uitgebracht. De heer an den Berg heeft thans de benoeming aangenomen. Kloosterzande. Onze kermis was, dank zij bet bij uitstek gunstige weder, bijzouder druk behalve de voetgangers waren er een massa bezoekeis per rijtuig en nog veel meer per fiets, terwijl de tram zoo vol mogelijk was. De cafe's hebben dan ook goede zaken gemaaktliefhebbers van een dansje vonden volop gelegeuheid, terwijl de raime zalen der heeren Verbist en Weemaes te klein waren om degenen te bevatten, die van de cafe-chantant wilden genieten. Met geuoegen mag geconstateerd worden dat niettegenstaande de opgewekte vroolijkheid der talrijke bezoekers, de kermis door geen enkelen wanklank werd gestoord. Ter Neuzeu. Voor de verkiezing van 5 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld Van wege de liberale kiesvereeniging de heeren A. van Dale, Mr. F. C. van Deinse, A. C. N. Grenu (aftr.), A. Moggrd en G. A. Standaert. Van wege de anti-revolutionaire kiesvereeniging de heeren Joz. de Feijter (aftr.), C. van der Hooft (aftr.), L. de Koeijer (aftr.), G. van der Peijl en G. Wieland (aftr.) Van wege de R. K. kiesvereeniging de heer G. A. Standaert. De stemming zal plaats hebben op 10 Juli a. s„ herstemming zoo noodig 21 Juli d. a. v. Axel. Voor de "erkiezing van 4 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren P. Dekker Fz. (aftr.), S. de Feijter, P. van Hoeve (aftr.), Joh. Smies (aftr.) en M. Wolfert (aftr.) De stemming zal plaats hebben op 9 Juli a. s., herstemming zoo noodig 23 Juli. Boschkapelle. Voorde verkiezing van 2 ledeu van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren G. van Dampen, P. A. Hermans en E. B. Modde. De stemming zal plaats hebben op 11 Juli a. s., herstemming zoo noodig 21 Juli. Clinge. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad werden g e k o z e n verklaard de heeren C. F. de Deckere, A. van Duvse en P. van Geyt, aftr. leden. Graauw. Bij de verkiezing van 2 leden ran den gemeenteraad werden g e k o z e u verklaard de heeren J. C. Buijsse en J. A. Verhaegen, aftr. leden. Hengstdijk. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad werden gekozen verklaard de heeren C. van Esbroeck (aftr.) en P. J. van Wesemael. Hoek. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heerenW. G. Dieleman Az. (aftr.), P. de Feijter Joz.z. (aftr.) en Jac" de Meester. De stemming zal plaats hebben op 11 Juli a. s,, herstemming zoo noodig 23 Juli. Hontenisse. Bij de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad werden gekozen verklaard de heeren W. Staal, C. J. Vael, J. B. van de Velde en Jac. de Waal, aftr. leden. Hlllst. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren Mr. P. H. W. van Alphen, L. Fricot, B. H. Reuling, F. J. L. M. van Waesberghe (aftr.) en L. F. C. van Waesberghe (aftr.) De stemming zal plaats hebben op 7 Julia, s., herstemming zoo noodig 14 Juli. Koewacht. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heerenC. A. V. de Blieck (aftr.), E. de Vleeschouwer (aftr.) en Hyp. IJsebaert. De stemming zal plaats hebben op 14 Juli a. s., herstemming zoo noodig 28 Juli. Ossenisse. Voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren J. F. Bogaert, L. G. Hermans en G. de WaalStallaert. Philippine. Voor de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren G. van den Berge, N. Rammeloo Pzn. (aftr.), E. H. Snoeck (aftr.\ E. A. M. Taelman, C. de Visser, A. Wiskerke en P. F. Wijne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2