A I g e m e e n Nieuws- en Advertentisblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. H i n d_er wet. No. 4399. Donderdag 2 Juli 1903. 43e Jaargang. Onveiligheid Vaarwater. HIHDSRWET. STEMMING voor den Gemeenteraad. Ter-visie-legging opgaven van Candidaten. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave Vrijdasr, den 10en Juli nanstaande, Van Dale A., Van Deinse F. C., De Feijter Pz. Sr. Joz., Grenu A. C. N., Van der Hooft C., De Koeijer L., Moggre A., Van der Peijl Gz. Jr. G., Standaert G. A., Wieland G. Waldeck-Rousseau tegen Combes. De j onge erfgenaam vond de kruipende beleefd' heid der dorpeliugen dus niet aangenaam deze strookte niet, met zijn inborst. Boveudien vond de welopgevoede man van hoogen rang er geen hehagen in, zijne grootheid te luchten tegenover eenvoudige boereu. Hij zeide dit zoo echt vriendelijk, zonder te laten blijken, dat hij zich hooger achtte, dat de gasten der Telford-herberg zacht bunne zitplaatsen, Rusland. OBMWUBiiilfc* iKSBdMBDWSIfta TEB IEIIZESSCHE COIIRAIT. ABONNEMENT: Voor Per drie anaanden biuuen Ter Neuzen f 1, 1' ranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Hil blart verseliijnt Haamlas-, Woensdag- en Vrijdagavondjia*^«onderdopMFee8*d»gen^by^^Hriiiia^|^^JirA^^lE^ASi»I^e^Tei^enaen^ De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens aclit tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vijf plaatsen in ien Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren J. DE FE1JTER, A. C. N. GRENU, C. VAN DER HOOFT, L. DE KOEIJER en G. WIELAND. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van bet Wetboek van Strafrechi, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift nitgesohreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Ter Neuzen, den 30 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekenddat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van vijf plaatsen in den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van slniting der candidatenlijat, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, den 30 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden dat Schietoefeningen zullen worden gehouden 1. op 28, 29, 30 en 31 Juli 1903 en zoo noodig op I Augustus 1903 van het fort te IJmuiden 2. op 14, IK, 16 en 17 Juli 1903 en zoo noodig op 18 en 20 Juli 1903 van het fort Pampus. Omtrent de voorzorgsmaatregelen, die daarbij in acht zullen worden genomen, kunnen belanghebbenden inlich- tingen bekomen ter Secretarie der gemeente op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, den 30 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P GEILL. Vrij bewerkt door A MO. „Percival Craven is een man van eer hij zal eeue rechtvaardige keuze doen, daar ben ik zeker van, Mr. Gale." „Het zal een groot verschil zijn, welke keuze hij doet, mylord." ,/Het verschil zal zeer groot zijn," stemde de stervende toe. Daarop nam lord Asherton sfscheid van den advocaat en gelastte aan de buishoudster, dat zij Bateman moest zegeen nog een flesch portwijn van het merk Prins Regent te brengen. Gesteuud door kussens bleef hij tot laat in den nacht op- zitten en scbreef ijverig. V. Het was een stormachtige nacht. De postkoets slingerde als een boot op zee, toen zij over de vlakte reed, en de bevreesde passagiers verwachtten elk oogenblik, dat de wind bet rijtuig zou om- werpen doch zij bereikteu zonder ongelukkeu de Telford-herberg met eeue vertraging van slechls tien minut.en. Een rijknecht en twee gezadelde paarden stonden op de aankomst van de postkoets te wachteu. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der Hinderwet, doen te weten: dat voorwaardelijk vergunning is verleend aan a. PIETER VAN ARENTIIALS, winkelier, wonende te Ter Neuzen, tot oprichting eener bewaarplaats van petroleum, op een gedeelte van het perceel gelegen aan de Grenulaan, wijk K no. 43, kadastraal sectie C 3066 b. SIBBERT OENES DE VRIES, winkelier, wonende te Ter Neuzen, tot alsvorcn, in een gedeelte van het perceel, staande aan de Heerengraeht, wijk A no. 60, kadastraal sectie C 2858; c. FRANCOIS ELVE, winkelier, wonende (e Ter Neuzen, tot alsvoren in een gedeelte van het perceel, staande in de Kerkhoflaan, wijk N no. 42, kadastraal sectie D 310; d. DAVID PIETER STOFFELS, winkelier, wonende te Ter Neuzen, tot alsvoren in een gedeelte van het perceel, staande in de Vlooswijkstraat, wijk G no. 11, kadastraal sectie C 2596 e. JOZIAS DE FEIJTER, bierhuishouder, wonende te Ter Neuzen, tot oprichting van een schietbaan voor hand- boogschieten op een gedeelte van het perceel gelegen aan de .De Feijterstraat", wijk N no. 11, kadastraal sectie B 466. Ter Neuzen, 29 Juni 1903. Burgemeester en VVethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 11 der Hinderwet, doen te weten: dat vergunning is geweigerd aan PIETER JACOBUS VERSLUIJS, winkelier, wonende te Ter Neuzen, tot het oprichten eener bewaarplaats van petroleum in een gedeelte van het perceel staande in de Noordstraat, wijk C no. 43, kadastraal sectie C 1704. Ter Neuzen, 29 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Bij de beraadslaging in den Franschen Senaat over etn wetsontwerp betreffende scholenbouw van overheidswege, heeft de vorige Minister-president, de vader van de Vereenigingswet, kritiek geoefend op de toppassiug, die door het radikale kabinet nu aan die wet wordt gegeven. Men heeft, zei hij, een wet van controle gemaakt tot een wet van uitsluiting. Scholen, geopend onder het stelsel der wet van 1896 door personen of vereeni- gingen die rechtspersoonlijkbeid hadden, vielen niet ouder de wet van 1901. Een wet was noodig voor het weigereu van de machtiging aan de kloosterorden. Het weigeren van de verzoeken door een enkele Kamer kornt hem onvoldoende voor. De Kamer heeft zich niet aan de bepalingen van de wet gehouden. De opwinding van het oogenblik is het gevolg van ouregelmatigheden in de toe- passing van de wet. Doet, zoo ging Waldeck-Rousseau voort, de kerkelijke maatschappij terugkeeren binneu haar In die dagen reden de heeren te paard voor hun genoegen, en zij reden slechts in eene koets als het noodzakelijk was. E»n jong man, die naast den koetsier gezeten had, sprong van den bok en werd door den rijkneeht met eerbied begroet. „Hoe is het, Slyles vroeg de jonge man. „De lord is wat beter. Vandaag is hij werkelijk een beelje opgeknapt, Mr. Percival," luidde het antwoord. ,/lk ben zeer verhengd dit te hooren, Styles." En de jonge erfgenaam meende, wat hij zei. Zijn oom had bij bem de plaats van een vader vervuld; waarom zou hij verlange.n naar eene erfenis, die hem binnen weinig tijds toch ten deel zou vallen *Uw handen lijken wel verstijfd van kou, mijn- heer," zei de knecht, die op de paarden paste, met eerbied. En werkelijk was Mr. Percival Craven zoo stijf van de koude, dat hij nauwelijks in staat was de verwachte fooi uit zijn beurs te roorschijn te brengen. //Zou u niet even naar binnen gaan en u bij het haardvuur warmen, mijnheer Uw rijpaard schijnt nogal dartel, en met handen, stijf van de kou, zal het moeilijk in bedwang te houden zijn." Mr. Craven volgde den gegeven raad en trad de herberg binnen. De kastelein maakte een diepe buiging, en zijne vrouw maakte met den grootsten spoed een glas warmen wijn gereed. Het gezelschap aan den haard stond als eeu man op, maakte mi® baan en schaarde zich in een hoek, zoo waren zij gTenzen, maar achtervolgt haar daar niet meer. Wij moeten overwinnen, door wettige kracht. Verspreidt al die monuiken, die zich in ligas vereenigen, al die geestelijken, die mannen van zakeu blijken, maar motiveert uw vonnissen. Ik heb me te veel verzet tegeu de gesloten deuren van den ktijgsraad, om de gesloten deuren van commissien toe te laten. De eerste paragraaf van artikel 1 van het ontwerp werd aaDgeuomen zij geeft den prefekten het recht, scholen te doen aan- en inrichten wanneer de gemeenteu het niet doen. Ook de tweede paragraaf van dit artikel, daarna het artikel in zijn geheel en vervolgens de artikelen 2 en 3 werdeu aan- geuomen. Men vermoedt, dat Waldeck-Rousseau tot zijn rede tegen de politiek van Combes is aaugespoord door president Loubet. De redevoering van Waldeck-Rousseau heeft tot heel wat be- en veroordeelingen in de Fransche pers aanleiding gegeven de nationalistische bladen zijn verrukt over deze critiek op de politiek van Combes. De i,Figaro" zegtDe toestand is van nu aan duidelijk Combes moge de macht behouden of beengaan zijn politiek is veroordeeld. De //Echo de Paris" voorspelt eeu verauderiug in den poli- tieken toestand. Het ministerie-Combes heeft van den man die het gezag neerlegde om Combes aan 't bewind te roepen den doodsteek ontvangen. De aangewezen minister-president is thans de talent- voile, bekwame, eerlijke Waldeck-Rousseau. En zelfs de radicale //Rappel" vraagt,/Wraarom heeft Combes zich deze merkwaardigc rechtgeleerde les van Waldeck-Rousseau, wiens naam hij mis- bruikte, op den hals gehaald Jaures echter verklaart, dat de bemiddelende staatkunde waarvau Waldek-Rousseau droomt, onuitvoerbaar is. In den slrijd tegen het cleri- calisme rnoet men visch of vleesch zijn. Zet de democratic den strijd niet met alle kracht voort, dan komen de partijen der rechterzijde aan 't be wind. De ,/Lanterne" zegt,/Onze partij telt een man minder. Dedemocratie zal zonder Waldeck-Rousseau moeten overwiunen, en zoo noodig tegen hem". Maar het scherpst treedt Clemeuceau tegen Waldeck-Rousseau op. Clemenceau was het met Combes niet eens, en bestreed in //Aurore" zijn politiek. Maar nu Waldeck-Rousseau tegen Combes en zijn politiek te velde trekt, nu treedt Clemen ceau als verdediger van Combes op Maar met zijn gewone vinnige dialectiek zegt Clemenceau zeer scherpe diugen. Hij vraagtals het optreden vau Waldeck- Rousseau niet de bedoeling heeft Combes en zijn ministerie een beentje te lichten en een ministerie- Rousseau met of zonder den heer Waldeck- Rousseau aan het bewind te brengen, waarom met ontzag vervuld voor den toekomstigen lord Asherton. Allen wisten, hoe de zaken op het kasteel stonden; zij wisten ook, dat deze jonge man alzoo binuen weinig tijds de nieuwe landheer zou zijn. En zou er wel een eukel mensch te vinden zijn, die zich niet gestreeld gevoelt door de bewijzeu van achting en eerbied, hem door zijne rnede- schepselen gegeven? Mr. Percival Craven was eeu uitzondering op den regelhij had de spreek- woorJelijke trotschheid der Cravens geerfdbij hem voud die echter een tegenwicht in zijn aan- gehoren edelmoedigheid, zijn gevoel voor reeht- vaardigheid, ziju haat tegen verdrukking en zijn innig medegevoel in rampen en legeuspoeden. Zoodoende was zijne trotschheid zelden beleedigend voor zijne medemenscheu. Beleefd met den hoed groetende zeide hij „Laat u niet storen, goede lieden. Gaat eerst alien weer zitten, voordat ik mij bij het haardvuur warm." zweeg dan de heer Waldeck-Rousseau al den tijd dat Combes bezig is geweest tegen tie .inngregaties op treden op een wijze die de vader van de wet" onjuist en in strijd met den geest der wet acht Waarom komt hij dan nu met zijn bezwaren, nu de behandeling der aanvragen vau de maunenorden afgeloopen is, nu de aanvragen der vrouwen-orden in de Kamer zijn verworpen En Clemenceau vraagt ten slotte/Welke is de ware uitlegging van de wet Die van Waldeck-Rousseau, welke haar tot een comedie maakt, of die van Combes en van de Kamer van 1902 die geheel in den geest van de groote omwenteling is Is die vraag eens gesteld, dan ran men haar niet ontwijken, dan moet zij worden beantwoord." En de //Radical" zegt: //Waldeck-Rousseau weet zeker beter dan iemand anders, wat hij dacht toen hij de wet van 1901 indiende maar beteekenis heeft alleen hoe de kiezers van 1902 haar opvatten, en Combes heeft gelijk, als hij zich aan de op- vatting der kiezers en van de Kamermeerderheid houdt." Met dat al blijft de kritiek van Waldeck- Rousseau haar waarde behouden. In de wandelgangeu van de Kamer werd Maan- dag druk gesproken over de redevoering, Zaterdag door den oud-premier Waldeck-Rousseau gehoudeu in den Senaat en de gevolgen, die deze rede zou kunnen hebben voor het voortbestaan van het kabinet. Algemeen nagenoeg was de meening, en dit vooral met het oog op de aanstaande spoedige sluiting van deze zitting, dat het ministerie geen kwade gevolgen behoefde te vreezen. Eveuwel heeft de Regeering andermaal eenige nederlagen geleden bij de behandeling van een voorstel van den afgevaardigde Debussy, oin de invoerrechten op het vee te verhoogen. Een voor stel van den Minister van Landbouw, om de be handeling aan te houden en het voorstel terug te zeuden naar eeDe commissie, werd verworpen met 406 tegen 181 stemmen. Uit Petersburg komt het bericht, dat de Czaar voornemens is, het kanselierschap in Rusland te herstellen. Sedert het ontslag van Gortschakof, die van 1866 tot een jaar voor zijn dood kanse- lier van het Russische rijk was, bleef deze post onvervuld. In Gortschakof's tijd was de kanselier tevens belast met het beheer der buitenlaudsche zaken en de groote macht die Gortschakof als kanselier ontwikkelde, had aan zijn ambt zeer veel luister geschonkeu, in geheel Europa. In 1882 vroeg Gortschakof wegens gezondheids- redenen zijn onlslag als kanselier en minister van buitenlaudsche zaken. Zijn opvolger, Von Giers, werd uitsluitend met het departement van buiten laudsche zaken belast, zonder den kanselierstitel en dit bleef zoo onder het ministerschap van Lobauof en vau graaf Lamsdorf. Dat de Czaar er thans over denkt het ambt van kanselier te herstellen, wordt in Ruslaud van zeer groote beteekenis geachten nog merkwaar- diger is het, dat de tegenwoordige minister van financien, Witte, tot kanselier zal worden benoemd. Uit Kisjinef is te St. Petersburg een deputatie uit den koopmansstand aangekomen, die aan hunue pijpen en glazen weder opzochten en aan het gesprek deeluamen, dat Mr. Craven begon over het weder, den oogst en het plaatselijk nieuws. Daarop reed de erfgenaam weg in den donkereu nacht naar het kasteel Asherton. Bateman, die hem had staan afwachten, opende voor hem de deur. ffMylord verlangt zeer naar u. Hij vraagt telkens, of u al aangekomen is. Maar wil u niet eerst wat gebruiken z/Neen, Bateman. Ik ga onmiddellijk bij hem." Mr. Craven streek zijn haar terecht en volgde Bateman naar de kamer van zijn oom. Lord Asherton was gereedgekomen met zijn schrijven, maar hij zat nog rechtop in bed, omdat zijn ademhaling moeilijker werd. Zijn oog stond echter helder en zijne wangen hadden meer kleur, zoodat hij er uitzag, alsof zijn toestand ver- beterde. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1