Gemengde berichteo. Binnenland. SOMALILAND. RECHTSZAKEN. berichteu guustig, zelfs prachtig voor de toekomst van dezen nieuwen heerscherMen zou haast zeggen alles gaat hem van een leiendakje af, hij heeft bonne chance" om te slagen. Ook gelooft hij, dat hij zeer tactvol optreedt fen ten opzichte van de groote mogendheden de andere landen negeert hij vooralsnog en ten opzichte van zijn plotseling in den schootvallende //onder- danen" fen ten slotte ten opzichtte van het ver- raderlijke leger, waarvan hij de opperbevelhebber zal zijn., Blijkbaar heeft Peter I goede voornemens. Maar het is een lange weg van het willen tot de daad Zal hij werkelijk een voldoende mate van energie en rechtvaardigheidsziu toonen, om te bewijzen, dat hij absolute waarheid sprak, toen hij naar de Magyar Hirlap rapporteert tot den Hon- gaarscheu schrijver Somosy o. m. het volgende zeide vDe stroomen bloeds, die gevloeid zijn, grijpen mij aau. Geeu zaak, hoe heilig zij ook moge zijn, zou zulk een gewelddaad kunnen rechtvaar- digen. Het leger van Servie heeft eeu andere taak te vervullen dan zijn Koning te vermoorden. Eene betere toekomst zal misschien de herinnering aan deze misdaad uitwisschen." In antwoord op een desbetreffende vraag van den genoemden schrijver, vertelde Koning Peter, dat zijn programma, zeer in't kort gezegd, dit zou zijn „lk zal aan mijn volk alle mogelijke vrij- heden geven, inzonderheid die der pers. De grond- wet van 1889 beantwoordt het best aan de wen- schen der Serviers." De aankomst van Peter I te Belgrade heeft Woensdagmorgen te 10 uur plaats gehad. Hierop werd in de kathedraal een dienst gehouden, waar- na receptie van deD Koning iu het nieuwe paleis door het Parlement. 's Namiddags waren er volksfeesten op verschil- leude punteu van de stad. 's Avouds illuminatie en voorstelling in den stadsschouwburg. Donder- dag heeft de Koning iu het nieuwe paleis den eed afgelegdvervolgens revue over de troepeu gehouden. 's Avouds volksvoorstelling in het theater. Vrijdag plechtige ontvaugst in genoemd paleis van het //corps diplomatique", zoomede die van de leden der Regeering, van den metropolitaan, van de hooge geestelijkheid, van het officierencorps enz.des namiddags volksfeesten. Wat de bestraffing van de misdadigers betreft een kwestie, welke, om verschillende redtneu ook het meer-beschaafde deel der wereld buiteu Servie regardeert daarover is men het in den eigeu kring der samenzweerders blijkbaar nog niet geheel eens. Want zij begrijpen heel goed, dat hun dierbaar vaderland nu maar niet in eens weer in de rij der beschaafde rijken zal worden opge- nomen, of dat de smet, die op hun leger kleeft, kan worden uitgewischt. Zij beseffen, dat ook Rusland den schiju van niet mede-verantwoordelijkheid moet bewaren En Peter I weet zeer goed spoediger misschien dan hem lief is, zal hij hiervan nog overtuigender begrip krijgei) dat hij zonder de maehtige hulp van zijn vrienden te Petersburg zich niet bijster prettig zal gevoelen, onder den last van de bestelde, spiksplinteruieuwe prachtige Konings- kroon. Behalve Rusland zijn er nog andere mogend heden, die wenschen, dat de Servische samen zweerders voorbeeldelijk zullen worden gestraft. De /,andere" worden niet duidelijk genoemd of aangegeven j maar men raadt welke landen bedoeld worden j niet de minst-beschaafde, doch tevens ook niet de minst-machtige welke kwaliteiten auders niet //per se samen behoeven te gaan. De Engelsche expeditie in Somaliland blijft een ongeluk voor het Engelsche leger. Na de nederlagen die de (allesbehalve gekke) Moellah den Engelschen had toegebracht, zou men ver- wacht hebben, dat krachtige maatregelen genomen zouden worden om de Somali's tot onderwerping te brengen. En las men de verhalen over de krijgstoerustingen en de plannen van de Regeering in de Engelsche bladen, dan zou men er wonder wat van verwachten. Nu komt echter uit Djibouti het bericht, dat de Moellah vijf Engelsche militaire posten tusschen Burao en Bohotle heeft aangevallen en verwoest van de 42 Engelsche officiereu op deze posten werden er 39 gedood. Van de troepen vinden wij alleen vermeld, dat 2000 man inlandsche troepen door de Somali's werden gevaugen ge nomen. Deze nederlaag zal niet nalaten in Engelanc diepen indruk te maken. Maar of men er uit Jeeren zal dat een expeditie, tegen wie dan ook, goed uitgerust, voldoende sterk en goed aangewoerd rnoef. zijn dat zou bijna betwijfeld kunnen worden. Louden, 27 Juni. Reuters agentschap is officieel gemachtigd het bericht uit Parijs omtrent de neder laag in Somaliland tegen te spreken. Het departe- ment van oorlog ontving een telegram van geueraal Manning uit Bohotle van 26 Juni, waarin hij zegt, dat hij daar aankwam. De Moellah en zijn strijders staken de liuie, tusschen Damot en Bohotle, over ten gevolge van het opdringen der Abyssi- niers, die van het zuiden voorwaarts rukten, en van onze hoofdmacht in het Moedoeg-district. De vlucht van den Moellah zou een panniek zijn ^eweest, indien een voldoende strijdmacht uit Bohotle had kunnen uitrukken. Gevangenen ver- rlaren dat de mannen van den Moellah gedes- organiseerd zijn. Aden, 27 Juni. (Reuter). De Britsche neder laag, waarvan in een telegram uit Djibouti melding wordt gemaakt, is zeer onwaarschijnlijk. Hier is niets bekend. Bij Koninklijk besluit is met den dag waarop het Koninklijk besluit tot vaststelling van de inrichting van den Rijks-waterstaatsdienst, als bedoeld bij artikel 5, tweede lid, der wet van 10 November 1900 (Staatsblad n". 176), houdende algemeene regels omtrent het waterstaatsbestuur, in werking treedt, benoemd tot hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat le klasse de heer A. A. Bekaar, thans hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat 2e klasse. Naar de Stand, verneemt, zijn er bij de Rijksverzekerigsbank zeer enkele promoties te wachten, en ook de aanstelling van nog een 40 fe, 50 klerken, terwijl eerst het volgend jaar ver- moedelijk nog enkele agenten zullen benoemd worden. De Stand, schrijft Dezer dagen werd gemeld, dat de Armenwet en de Drankwet het Departement van Binnen- landsche Zaken hadden verlaten. Naar men ons mededeelt, is dit bericht noch volledig, noch juist. Wat het Departement van Binnenlandsche Zaken betreft, zijn naar den Raad van State verzonden 1°. een wetsontwerp tot wijziging van de Gemeente- wet op het stuk van bedrijven 2°. een wetsontwerp tot regeling van de provinciale belastingen 3°. eeu wetsontwerp tot wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs4°. een wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet5°. een wetsontwerp ter vervangiog van de Arbeidswet6°. een wets ontwerp tot regeling van de onderwijzerspensioenen bij het openbaar en bijzonder onderwijs7°. een wetsontwerp regelende de zekerheidsstelling van gemeenteambtenaren, terwijl bij de Staten-Generaal voor dit Departement nog aanhangig zijn de wets- ontwerpen inzake den burgerlijken stand, het hooger onderwijs, de vaccine en de regeling van art. 96 2e lid der Grondwet. Eindelijk kan nog worden medegedeeld, dat het wetsontwerp voor de reiu- houding van publieke wateren en tot herziening van de krankzinnigenwet binnenkort het Departe ment verlaten zullen. Naar #De Bode" meldt heeft de //Bond van Nederlandsche Onderwijzers" door het meedoen aan de stakingsagitatie 252 leden verloren. //Is het gewenscht, dat de Ongevallenwet worde uitgebreid tot het landbouwbedrijf Deze vraag werd op het te Zutfen gehouden Landhuishoudkundig Congres ingeleid door den heer K. C. de Boer te Assendelft. Spreker komt tot de conclusie, dat het gewenscht is, dat het beginsel der ongevallenverzekering zoo spoedig mogelijk tot het landbouwbedrijf worde uitgebreid omdat wat recht is tegenover den industrieelen arbeider dat ook behoort te zijn tegenover den landarbeider, en omdat de goede trouw ons er toe verplicht tegenover hen die, alleen ter wille van een spoediger verzekering der industrieele arbeiders, voorloopig buiteu deze wet worden gesteld. Ernstig zal echter moeten worden gestreefd naar een regeling, die den landbouwer bewaart voor de groote administratieve bemoeiiagen en daarmede gepaard gaande hooge beheerkosteu, waarover de uijverheid en misschien te recht, klaagt. Spreker toonde aan, dat voor de Ongevallenwet de landarbeider iu geheel andere conditie is dan de industrieele arbeider en zou willen 1". het landbouwbedrijf tot eeu gevarenklasse te brengen 2e. bij uitkeering voor ongevallen niet tot grond- slag te nemeu het loon onder bepaalde loontypen voor sommige gedeelten van ons land vast te stellen3". de premie en de wijze van heffing te regelen naar de belastbare huurwaarde van den groud, dient de landbouwer cultiveert. Volgens mededeeling van het bestuur der weesinrichting te Neerbosch is deze in den laatsten tijd achteruit gegaau het aantal verpleegde kinderen bedroeg van 1892 op 1893 niet minder dan 1041, het hoogste cijfer, gedurende het bestaan der inrichting bereikthet daalde van 1902 op 1903 tot 452, het laaagste cijfer na 1898. Het ver- trouwen is geschokt, Meer dan eeu lid van het bestuur heeft gemeend zijn ontslag te moeten nernen. Hun opengevallen plaatsen konden slechts gedeeltelijk worden bezet. Het bestuur doet een beroep op de vrienden der inrichting (of wie het worden willen) om iets te offeren. Het doet dit in vereeniging met leden en belang- stellenden om den nieuwen directeur (den heer Schrijver uit Schiedam, gewezen predikant) het aanvaarden zijner betrekking wat gemakkelijk te maken. De heer Schrijver zou graag beginnen zonder schulden. De staat der geldmiddelen is zorgwekkend. Sedert 1896 zijn leeningen gesloten, nu nog be- dragende 146,000. Een hypotheek op gebouwen en terreinen, groot 92,000, moet worden genomen. Aan loopende schulden, crediteurea uit verschillende boofde, heeft de inrichting in ronde cijfers 80,000 2 te betalen. De geheele schuldenlast bedraagt 318,000. TER NEUZEN, 29 Juni 1903. In de Zaterdag door de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier gehouden vergadering, werden voor de aanstaande verkiezing voor den gemeente- raad candidaat gesteld de heeren Joz. de Feijter, C. van der Hooft, L. de Koeijer en G. Wieland, aftredende leden, benevens de heer G. van der Peijl. Gisteren werd door de vaderlandsche raaat- schappij der oud-muzikanten van het Belgische leger, onder den zinspreuk //Kunst en Vaderland" te Gent, een welgeslaagd concert gegeven in den tuin van de Buiten-Societeit alhier. Het fraaie zomerweer had velen tot een tocht naar den tuin uitgelokt en aan de uitvoering der verschillende muziekstukken viel een algemeen applaus ten deel. Hedenvoormiddag maakte de omroeper den Ter Neuzenaars bekend dat de eerste bezendiug visch van de Ter Neuzensche zeevisscherij-onder- neming (der heeren C. en J. K. Ribbens en Joh. P. Tazelaar), ten 11 ure aan de vischmarkt zou worden afgeslagen. Talrijke liefhebbers waren ter markt aanwezig en de waar dezer plaatselijke onderneming vond gretig koopers, aan goeden prijs. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk en den cala- miteuzen polder Borssele, werd Zaterdag te Borssele aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever van den calamiteuzen polder Borssele. Raming f 41,029,62. Laagste inschrijver was de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor 32,350. Vrijdagavond is te Biervliet gearresteerd en naar Middelburg overgebracht zekere C. D., ver- dacht van de nitrate, of chilisalpeter, ontvreemd te hebben. Hoek, 29 Juni. Op 15 Augustus a. s. hoopt men alhier een wielerfeest te houden, waartoe alreeds een commissie is samengesteld. Als een nouveaute op het gebied van wielerfeesten, zal bij die gelegenheid o. a. een compleet nieuw rijwiel beschikbaar worden gesteld, om na afloop der wedstrijden onder de deelnemers gratis te verlooten. Axel. Tot predikant bij de Ger. Kerk A alhier is beroepen Ds. N. P. Littoov te Krimpen B/d Lek. Philippine, 29 Juni. Ten overstaan van den notaris P. Zijlstra te IJzendijke, is op Zaterdag j. 1. behalve materieel, ook een houten keet op op steenen voet aan den oesterput alhier verkocht. Van die keet werd Joh. Barbfe van Philippine kooper voor de som van f 210, onder conditie haar eerst na primo September af te breken en op te ruimen. Zaterdagnamiddag speelde het 4jarig zoontje van den landbouwer P. E. Schieman alhier, op eeu strooschelf met andere kinderen. Bij het afglijden brak het ventje zijn been. Koewacht. De duivenvereeniging //De Vrien- denbond" te Gent, die verleden jaar de bekende prijsvlucht op Rome gaf, heeft thans in vereeniging met de maatschappij //L'Hirondelle" te Luik een prijskamp voor duiven op Ajaccio (eiland Corsica in de Middellandsche Zee) uitgeschreven. Alle duiven van Nederlandsche en Belgische liefhebbers mogen meedoen, alsmede van de Eransche, wier duivenhok minstens 980 kilometer van Ajaccio verwijderd is. De Nederlauders, die wonen ten westen van de spoorlijn AntwerpenRotterdam Amsterdam moeten zich aanmelden te Gent, de anderen te Luik. Men verwacht ruim 6000 in- schrijvingen. De inkorving heeft plaats op a. s. Zondag 5 Juli en de loslating op Zaterdag 11 Juli. De inleg is 7 frank. De heeren J. Godard van Luik en H. Vleurinck te Gent zullen de reis medemaken. De Nederlandsche en Belgische duiven gaan eerst naar Parijs, waar wordt gewacht op de verzendiugen der Eransche departementeu. Te Marseille worden zij ingescheept voor Ajaccio. Daar de talrijke duivenliefhebbers uit deze en omliggende gemeenlen voorzeker veel belang zullen stellen in deie groote internationale prijsvlucht, zullen wij onze lezers op de hoogte houden en den uitslag vermelden. IJzendijke. De classicale vergadering heeft herbenoemd tot lid van het Provicciaal Kerkbe- stuur, D*. A. Timmerman te Ter Neuzen en tot diens secundus D". J. J. Homburg te Groede tot leden van het classicaal bestuur: D1. J.B. F. Hugenholtz te Axel en D». H. Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent en lot hunne secundi D'. J. R. van Eerde te Sint Anna Ter Muiden en D". A. P. van der Vlugt te Zuidzande, en benoemd tot lid, den heer Jacob Wisse te Zaamslag en tot diens secundus den heer J. Noest te Sluistot secundus van den heer A. Risseeuw I.Az. te Gadzand, den heer Schippers te Breskens en tot Quaestor en diens secundus herbenoemd de heeren H. C. van Riet te Retranchement en H Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan het individu uit Eede, dat op 21 April te Veenendaal een varken, dat in een waggon het andere varken lastig maakte, na zijn vinger in de oogen van het dier te hebben gestoken, deze met zeep heeft ingewreven. Het dier, dat natuur- lijk verschrikkelijk pijn leed, Hep met bebloede oogen door den waggon. De ambtenaar van het O. M., Mr. Hofstede, achtte deze mishandeling afschuwelijk en eischte het maximum der straf nl. drie maauden. Te Domburg is een man van ruim 84 jaar in een weide naast het badhotel verdronken ge- vonden. 't Rooien der bloembollen in Westelijk Schou- wen, waarmede men daar thans druk bezig is, valt, vrij algemeen niet zeer mee. Op sommige bedden is de opbrengst. zelfs minder dan middel- matig. De oorzaak wordt toegeschreven aan het langdurig koude weder in het voorjaar, terwijl het buitengewoon warm weder in het begin van Juni de bollen voor een goed deel te vroeg heeft doen sterven. Te Borger geraakten Donderdag de kleeren van eeu negenjarig meisje, dat alleen thuis was, bij het aanleggen van vuur in brand. Eerst toen het kind naar buiten vluchtte werd het ontdekt, toen reeds haar hoofd van alle kanten door vlam- men omringd werd. Eeu smid J. Kroeze kwam het meisje te hulp en overwon den brand, maar brandde daarbij zoo bevig zijne beide handen dat, hij in verscheidene dagen niet zal kunnen werken en onder geneeskundige behandeling is. Het meisje verkeert in zeer bedeukelijkeu toestand en is naar Groningen vervoerd om in een der zieken- huizen verpleegd te worden. Welke meuschen lachen er't eerst in 'u groot publiek vroeg een uithoorende verslaggever aan Abraham de Winter. Zijn antwoord was z,De vrouwen die zijn 't gulst met lachen, ook omdat 't haar meestal zoo goed staat. Ik werk dan ook van 't begin af op de dames in de zaalheb ik die eenmaal aan den gang, dan volgen de heeren van zelf, al was 't maar alleen omdat ze weten, dat 't vrouwvolk pret heeft. 't Akeligste zijn van die bleeke, gelorgnetteerde jongetjes met gemaakt ver- veelde gezichtjes, alsof ze willen zegge'n wat is die proleet toch weer flauw. Zulke nare tronies brengen me werkelijk van streek, en ik rust dan ook niet voor ik ze een grijns aangejasgd heb. Verder lachen de dikken veel eerder dan de magere menschen. En op een soiree met bal na lacht de dansgrage jeugd 't hartelijkst als je er maar heel gauw uitscheidt De vrouw van den stierenleider S. te Ouder- dijk een gehucht in de nabijheid van Medetublik was Zaterdag ochteud bezig met hare schapen te melken. De stier graasde in't zelfde weiland. Hij was gewoonlijk zoo mak, dat een kind hem kon leiden. Dezen ochlend echter was het auders waarschijnlijk door een of ander insekt gestoken, werd het dier plotseling razend en stormde brullend op de vrouw aan, nam haar op de horeus, wierp haar de lucht in en vervolgens nam hij haar nog- maal8 op en drukte haar tegen een hek te pletter, waarna hij het lijk letterlijk vertrapte. Dit alles gebeurde in een zoo kort oogenblik, dat niets voor de arme vrouw kon worden gedaan v<5or het te laat. was. Verschilleude personeu waren in de onmiddellijke omgeving aau het werk en waren getuige van hei bloedig voorval. Uit verschillende gemeenten in Oostelijk Zuid-Beveland zijn in de laatste wekeu perscDen naar Amerika vertrokkeu, daartoe opgewekt door personen, die er reeds gevestigd zijn en dan tijdelijk eens overkomen om hunne familie te bezoeken. Uit Rillaud vertrekken de volgende maand weder eenige personen derwaarts. Door de kon. roei- en zeilvereeniging wde Maas" werd Zondag van Rotterdam naar den Hoek van Holland en terug eeu internatiouale zeilwed- strijd gehouden, waaraan deelnamen tal van zeil- jachten uit Rotterdam, Amsterdam en Antwerpeu. Verscheiden booten, fraai versierd, met tal van passagiers volgden dezen wedstiijd, welke een fraai gezicht opleverden op de rivier de Maas. Het was tevens een uitmuntende gelegenheid om op den warmen Zondag een luchtje te scheppen. Drie tegelijk. Een jong echtpaar in de Rosestraat te Rotterdam is verblijd met de geboorte van drie flinke zoons. Voor een gezin dat er voor kan zorgeD, een blijde gebeurtenis, voor een behoeftig paar veel kommer. De afd. Tiel der Nederl. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hield Zondag iu een kersenboomgaard een groote open- luchtmeeting voor geheelonthouders. Ook van Rotterdam vertrok een boot met tal van deelnemers, die zich verlustigden door kersen- eten en muziek. Zaterdagnacht hebben te Alkmaar dieven door iubraak zich toegang weten te verschaffen tot het gebouw der Buitensocieteit, staande in den Alkmaarderhout. Het slot der achterdeur werd verbroken en vervolgens de bulfetkast eveneens opeugebroken, waarna de geldlade van haar iuhoud werd ontlast en verschillende flesschen werden aangesproken. De ballen van het in de societeits- zaal aanwezige biljart werden meegenomen en van een mede in die zaal aanwezige chocolade-automaat heeft men de geldswaarde, circa een bedrag van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2