A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4398. A D A S T E E. GEMEEETEVEESLA&. Dinsdag 30 Juni 1903. 43e Jaargang. o 2 o o FEUILLET0N. SIGN0RA STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren^op den dag der uitgave DUITSCHLAND. 1903. 1898. of verlies. 100 107 7 82 58 24 52 52 50 53 3 21 28 7 9 15 6 17 14 3 22 20 7 10 3 5 7 2 8 12 4 6 6 3 3 0 1 1 2 1 1 1 1 9 10 1 Het Amerikaansche eskader in Kiel. S E R V I L TEB NEIIZENSCHE (MEANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer _/"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■fit bind verschijnt Jlaaadag-, Woensdag- en Vrijdagavond, bij de F'irl»a VAX UK SAXUK le TerKemen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat de Landmeter van het Kadaster den 7en Juli en volgende dagen in deze gemeente de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van het kadaster komt opnemen. Ter Neuzen, 29 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN, brengen ter openbare kennis dat het beredeneerd verslag van den toestand dier gemeente over 1902, in druk verschenen is en dat exemplaren daarvan tegen betaling van 75 cent per stuk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 29 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Behoudens de uitslagen van eDkele herstemmin- geu, die evenwel weinig verandering in den stand der partijen zullen brengen, is de samenstelling van den Duitschen Rijksdag in vergelijking met den uitslag der vorige verkiezing, in 1898, als volgt winst 1903. 1898. ol Centrum Sociaal-democraten Conservatieveu Nationaal-liberalen Vrijz.-volkspartij Vrijz.-vereenigiug Polen Rijkspartij Elzassers Duitscbe volkspartij Anti-semieten Landwirte en Boerei Welfen Den en Christen-socialisten Nationaal-socialisten Wilden Uit dit staatje ziet men dat alle burgerlijke partijen (met uitzondering van de Polen, waarin het radicale element zeer is versterkt) in meerdere of mindere mate zijn achteruit gegaan en dat de sociaal-democratie de eeuige partij is die zegevierend uit den strijd te voorschijn kwam. Het aantal Vrij bewerkt door AMO. Ge moest aaarom zoo goed zijn dit testament woordelijk na te schrijven, doch de pensioenen voor Bateman en Jenner te verdubbelen. Dat zal weinig meer moeite geven dan het maken van een codicil." Mr. Gale gehoorzaamde zonder iets te zeggen. ,,Dank u, ik zie, dat ge hiermede gereed zijt. Ik geloof wel, dat ge met mijn volgend ver- zoek beter tevreden zult zijn. Schrijf nu het tes tament, dat ge zoo juist hebt geschreven, nog eens woordelijk over, doch zet overal den naam van mijn neef, Percival Craven, in de plaats van den naam Enrico Cellini." ffD&nk mylord Heel gaarne," antwoorde Mr. Gale met warmte. ;/Dat doe ik met genoegen." »Ja, Gale, dat dacht ik wel; maar alles wel- beschouwd, is er in de wereld weinig, dat de moeite waard is om er genoegen in te hebben. Ah, ik zie, dat ge daarmee gereed zijt. Laat mij nu alle drie de testamenten eens zien." wDie oude slimmerd," dacht Mr. Gale, ter wijl hij eerbiedig de papieren overreikte. ,/Hoe scherpzinnig is hij nog 1 Men zou kunnen gelooven, dat hjj mij wantrouwt. Het is, of hij zijn geld kan meenemen in het graf. Maar gelukkig, dat kan hij niet. Voor ons, advocateu is het een waar geluk, dat onze clienten dit niet kunnen." En daar had Mr. Gale gelijk in. op 21/8 deze partij uitgebrachte stem men steeg van millioen op iets over de drie millioen of circa 40 °/0 van hei geheele aantal uitgebrachte stemmen, het aantal mandaten van 58 op 82. Naar verhouding van het aantal uitgebrachte stemmen waaronder echter velen die tusschen „twee kwaden" hadden te kiezen moesten de de socialisten ongeveer tweemaal meer mandaten hebben veroverd dan het geval is. Deze anomalie is een gevolg van de verouderde indeeling der kiesdistricten, die voornamelijk het Centrum en den conservatieveu ten goede komt. De socialisten hebben bijna tweemaal meer stemmen op hun candidaten vereenigd dan het Centrum en toch zenden ze niet tweemaal meer vertegenwoordigers naar d°n Rijksdag dan deze partij, doch 18 minder. Ook de vrijzinnigen hebben zeer te lijden onder deze onrechtvaardigheid. Berlijn bijv. moest feitelijk, volgens de bepalingen der Grondwet, 19 afgevaardigden hebben. Het heeft er echter slechts 6. Daarentegen moest het platteland veel minder afgevaardigden bezitten, voora) het Oosten, waar de //Landflucht" menig kiesdistrict tot 80, 70 of 60,000 iuwoners heeft doen dalen, terwijl bijv. een der Berlijnsche districten 700,000 zielen telt. De stem van den conservatieveu plantelander weegt dus meermalen tot tieumaal toe zwaarder dan die van den vrijzinnigen Berlijner De Kiiln Ztg. zegt in een beschouwiug over den aitslag, dat over het algemeen de herstemmingen de lijnen die zich reeds bij de eerste stemming duidelijk afteekenden, nog verscherpt hebben. Verpletterd zjjn alle hoofdlieden van den Bund der Landwirtede snorkerigste van alle partijen komt met een leege weitasch en bedrukt gezicht thuis. Het agrarische gevaar nam in het bewustzijn van het Duitscbe volk een ruime plaats in en het heeft de gemoedsstemmingen gewekt, die zich in millioenen stembiljetten ontladen hebben. De victorieuze opmarsch van de sociaal-democraten heeft tal van redenen, bij welker opsomming men bij den onbevredigenden oeconomischen toestand zou kunnen beginnen, om ten slotte alle vormen van politieke en persoonlijke ergernis door te gaan. Maar ongetwijfeld hebben uitgebreide kringen bijzonder dringend behoefte gevoeld, om tegen den dreigend opbruisenden agrarischen stroom een beschermenden dam op te werpen. Menigeen heeft, volgens de Kolnische, een sociaal-democratisch biljet in de bus gedaan, omdat hij besloten was, op de scherpste wijze zijn stem te verheffen tegen de agrarische plannen. Men hield zich niet op met vrijzinnige mengsels, maar greep dadelijk naar De oude lord las de testamenten aandachtig, daarna scheurde hij het oudste in stukken en liet die door Mr. Gale in het haardvuur werpen hij hield een wakend oog tot het laatste stukje verteerd was. Wees nu zoo goed uw klerk te roepen Gale." De klerk kwam boven, hij scheen zeer be- schroomd te zijn in de tegenwoordigheid van den ouden lord en bloosde als een schoolmeisje, wanneer hij aangesproken werd. „Ik verlang uwe handteekening onder mijn testament, mijnheer," zeide lord Asherton. //Mijn uiterste-wilsbeschikking, begrijpt ge Mr. Gale, die er ook zijne handteekening onder zal zetten, kan getuigen, dat ik helder van geest ben al is mijn lichaam zeer krank. Is het niet zoo Mr. Gale jrWel verduiveld," dacht de advocaat bij zich zelven, #wat bedoelt die oude gek toch met dat spreken over zijn helderheid van verstand Natuurlijk zou ik niet mede-onderteekenaar willen zijn, als zijn hoofd niet helder was. En of Simcox eerst tekst en uitleg moet hebben, alvorens hij zijn handteekening neer- schrijft Mr. Gale sprak die gedachten echter niet uit, maar boog met een vriendelijken glimlach, terwijl hij antwoordde „U is volmaakt helder van hoofd, mylord." Daarop nam lord Asherton een der beide testamenten, vouwde dit zoodanig, dat van den inhoud niets te zien was en alleen de plaats voor de handteekeuingen overbleef, leunde over de tafel en schreef zijne gewone handteekening neder. Toen legde hij de pen op de tafel, en met een de recepten van Bebel en Singer. De verkiezingen heoben het dreigende agrarische vlammenschrift doen verdwijnen, zooals de schoolmeester het krijtschrift van den schoolknaap met een spons van het bord veegt. Maar gebleven is het succes van de sociaal-democratie, die groeit tot een schrikwekkende hoogte en breed en krachtig ont- wikkeld in den Rijksdag komt. Het beroemde beestachtige boffen (Schweinegliick) van de sociaal- democraten is opnieuw bewaarheid. De ongeluk- zalige versnipperiDg van de burgerlijke partijen die zelfs in een ernstige ure hun klein getwist niet kunnen vergeten, heeft hun weer tal van mandaten bezorgd, die men door een verstandig samengaan had kunnen redden. Yooral kan men nu reeds zeggen dat wij in menig kiesdistrict geen rouwmisbaar behoefden te maken, als het centrum zijn nationalen plicht had vervuld. Als de nationaal-liberale panij er desniettegeustaande goed is afgekomen, zoo heeft zij geen reden om het centrum te bedanken. Het schijnt dat de nationaal-liberaien, als men de socialisten niet mederekent, de eenige partij zijn die nauwelijks een mandaat verspelen, al verliezen zij ook wakkere en beproefde strijdgenooten als Bassermann, Hilbck en Franken. De beide linksliberale partijen zijn er ook bij de herstemmingen niet al te best afgekomen, en wanneer de vrijzinnige volkspartij den verkiezings- strijd in Berlijn als een overwinning viert, dan is het dat na het verlies van alle andere Berlijnsche mandaten een zeer poovere triomf. Niet erg goed is het centrum voor den dag gekomen dat zoowel in het Westen als in Opper-Silezie veeren gelaten heeft en eerder met een klein verlies dan met winst uit de verkieziugen te voorschijn zal komen. Bijzonder smartelijk moet het voor die partij zijn dat zij in Opper-Silezie twee mandaten aan de Polen heeft moeteu afstaan, waarbij een van zijn leiders Letocha gevallen is. Men mag benieuwd zijn, welke houding het centrum zal innemen tegenover dit stoffelijk nadeel voor zijn Opper- Silezische filiaal, waarop het zooveel te meer recht meende te hebben, daar het aan de Polen de provincie Posen overgelaten heeft. Een hoogst onverkwikkelijk verschijnsel is dat de Poolsche stemmen zeer aanmerkelijk zijn toegenomen. Maar zooveel te verblijdender is het, besluit de Kolnische, dat in Elzas-Lotbaringen de protestpartij afgedaan heeft (de gekozen Elzassers behooren tot de klerikale landspartij) en de overgang tot het Duitsche element, al zij het ook in verschillende vormen, zich steeds duidelijker toont. vinger het papier omgevouwen houdende, zeide hij scherp //Uw beurt, Gale." Mr. Gale onderteekende zwijgend en zeide ver- volgens op nog scherperen toon tot zijn onderge- schikte //Uw beurt, Simcox." Mr. Simcox schreef zenuwachtig zijne hand teekening in dikke letters, die uitvloeiden, wat den advocaat aanleiding gaf om zijn klerk op zachten toon een scherpe terechtwijzing te geven. De oude lord nam het onderteekende testament iu handen en bekeek het aandachtigzoo ver mogelijk van den advocaat en zijn klerk legde hij het op zijn bed neer, nam het ongeteekende testament in handen en bekeek dat met nog meer aandacht, terwijl de beide mannen stonden te wachten op een wenk om te kunnen heengaan. Plotseling richtte lord Asherton zich op en zei »Ik ben veranderd van inzichtendaar is een vergissing in. Dat andere was mijn testament, maar dit is mijn uiterste-wilsbeschikking." Daarop leunde hij weer over de tafel en onder teekende, evenals eenige minuten geleden, den inhoud van het testament door eene omvouwing verborgen houdende en met een knipoogje den advocaat beduidende, dat hij zijn verbazing met geen enkel woord zou laten blijken. Hij hood vervolgens zijn rechtsgeleerden raadsman de pen aan met een vriendelijk //Als het u beliefd Mr. Gale! Uw beurt!" De advocaat aarzelde, doch een strenge blik van den onden lord deed hem zwijgenhij zwichte en onderteekende het document. Mr. Simcox was nog zenuwachtigeT dan te voren. Zijn patroon keek hem op de viogers, om te zien, hoe hjj het er nu zou afbrengen. Eindelijk heeft Amerika Duitschland dan toch tevreden gesteld. Het beloofde Amerikaansche eskader is ten slotte aangeland in Kiel en de Duitsche Keizer heeft alweer zijn hart opgehaald aan een rede bij gelegenheid van een feestmaal dat de Amerikaansche gezant gaf. De Amerikaansche ambassadenr uitte in het Engelsch zijn vreugde, dat hij admiraal Cotton en de andere Amerikaansche officieren aan den Keizer voorstellen kon. Zij waren gekomen met de vriend- schappelijke zenditig om de hartelijke, vriendschap- pelijke gevoelens van Amerika voor Duitschland over te brengen. De ambassadeur legde er nadruk op, hoe groote belangstelling de Keizer herhaalde- lijk aan de Unie bewezen had en bracht ten slotte, uit naam van de Amerikaansche natie, aan den Keizer de hartelijkste groeten en beste wenschen van den President en het volk der Ver. Staten. De Keizer antwoordde in het Engelsch en begroette uit naam van het Duitsche volk het Amerikaansche smaideel hartelijk als drager van vriendschappelijke gevoelens van de Amerikaansche burgers, welke Duitschland hartelijk beantwoordt. Hij is gelukkig dat zijn hoop op betere onderlinge verstandhouding door het hezoek van zijn broeder in groote mate verwezenlijkt is en dat de vriend- schapsband nauwer is aangehaald. De Keizer verzocht den Amerikaanschen gezant Tower president Roosevelt te bedanken voor diens voorkomendheid. Wij alien bewonderen zijn karaktervastheid, zijn ijzeren wil, zijn toewijding aan 's lands zaak, zijn energie en wij grijpen gaarne de ons over den Oceaan toegestoken hand, in harte lijke vriendschap en in het gevoel dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, zei de Keizer. De nieuwe Koning van Servie heeft aan den Zwitserschen Bondsraad een telegram afgezonden waarin medegedeeld wordt, dat hij alvorens aan de Zwitsersche regeering officicel kennis te geven van zijn troonsbeslijging niet nalaten kan om vdor zijn vertrek uit het land zijn diep gevoelde dankbaarheid te uiten voor al de be- wijzen van sympathie, welke hem in Zwitserland geschonken werden. De Koning richtte een schrij ven tot het gemeentebestuur van Geneve, waarin eveneens dank wordt gebracht. In het antyoord hierop werden de beste wenschen voor het geluk van Koning Peter I aangeboden. Wat klinken dit en sommige andere, vorige //Wanneer deze beide wilsbeschikkingen voor de rechthank komen, zal het mij geen moeite kosten de laatste handteekeniog van Simcox te herkennen," verklaarde Mr. Gale. z/Ik dank a, voor uwe diensten," zei de lord tot den klerk. »Ge kunt nu wel heengaan." De klerk woelde in zijn hoofdhaar als een boer de man was geheel van streek en verwijderde zich in een toestand van hevige gemoedsaandoening. Gij zult deu mond van dien domkop wel weten te sluiten, niet waar, Gale?" De advocaat was te veel uit zijn goed hnmenr om te antwoorden. ,/Ga zitten, Gale, en kijk niet zoo boos. Later zult ge de reden vernemen, waarom ik zoo handel, en mocht het gebeuren, dat ge die reden niet verneemt, eerbiedig dan mijn nagedachtenis en geloof, dat ik goede redenen had. Luister eens. Tegen het eerstopgemaakte testament hadt ge be- zwaren. Ik heb een ander laten opmaken, met andere bepalingen. Aan mijn neef laat ik het over, welk besluit hij wil nemen. Percival Craven zal volkomen bekend gemaakt worden met de oor- zaken en de omstandigheden, die invloed op mij hebben geoefend. Hij moet zelf kiezen. Ik geef hem volmacht om naar vrije keuze het eene testa ment of het andere te vernietigen. Zijne keuze zal ook de mijne zijn. Zijt ge nu tevreden, Gale Uitvoeriger kan ik u geen ophelderingen geven." yMijn inziens is Mr. Percival Graven geheel in zijn recht, wanneer hij het testament kiest, dat in zijn voordeel luidt," antwoordde de advocaat openhartig. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1