A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4395. Dinsdag 23 Juni 1903. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant belioort een bijvoegsel. De suikercommissie. De Duitsche verkiezingen. Protectie of vrijhandel. Het vraagstuk of thans voor Engeland de tijd gekomen is om het vrijhandelstelsel er aan te geven, is nu ook in het Hoogerhuis ter sprake gebracht. Engeland en Servie. 5EIIZESSCHE COIIRAST Voor Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,824. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. ADVERTENTIE N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Olt Mad verscliijnt^Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, aHgewonderd op Fee^agea, bij de Flr.na P. J. VAX PE ».«PK «e Ter Neuzen. Brussel, 19 Juni. De Permanente Suikercom missie ouderzocht hedeu de wetgeving van Dene- marken. Vervolgens werd een redactie-ontwerp voorgesteld, betreffeude de kwestie der certificaten van oorsprong. Tenslotte kwam men tot het onderzoek van de Nederlandsche suikerwetgeving, De agenda van de zitting van morgen bevat de definitieve beslissingeu over de belangrijke in be- raad gehouden punteu betreffende de wetgeving van Frankrijk, Nederland, Oosteurijk en Hongarije. De commissie zal zich dan nog hebben bezia te houden met de suikerwetgeving van Belgie en Engeland. De groote vraag is thans wat zullen de her- stemmiugen brengen Het autwoord op die vraag zal worden bepaald door den uitslag van de onderhandelingen der partijen. Wat zal bij de herstemmingen de leus zijn tegen de reactie, oftegen de sociaal-demo- kratie Spant bij de herstemmingen alles tegen de sociaal-demokraten samen, dan zullen zij het niet verder brengen dan tot een 80 zetels, wat toch nog altijd een rnooie winst is. De conservatieve elementen trachten het natuurlijk hierheen te leiden. De officieuze „Nordd. Allg. Ztg." heeft daartoe al een opwekking gegeven. En het joukerblad de ,/Kreutzztg.", dat eerst een weifelende hou- ding had aangenomen, maakt het thans haar partijgenooteu tot plicht, om by alle herstemmingen tegen de socialisten te stem men. Dit zal dan tengevolge hebben, dat in het eerste Berlijnsche kiesdistrict alle conservatieve kiezers huu stem moeten uitbreugen op den vrijzinuigen caudidaat Kampf, wat hun zwaar genoeg vallen zal. De nationaal-liberale pers deelt hetzelfde parool uit. Zoo schrijft de „Natiouaal-liberale Korres- pondenz",/Het komt er op aan, dat zooveel mogelijk alle nijd en twist tusschen de burgerlyke partijen wordt vergeten en dat men tracht te bereiken, bij de herstemmingen er nog zooveel mogelijk tegenstanders van de socialisten door te Men." De vraag is echter, of de vrijzinnigen ooren zullen hebben naar die overeenkomst. De vrij- zinnige ,/Vossische Ztg." wekt bv. reeds de kiezers op om, waar zich de moeilijkheid voordoet, tegen den agrarier en voor den sociaal-demokraat te Vrij beieerkt door A MO. Daar hoorde men eenig gedruisch in de gang eu oumiddellijk daarna trad juffrouw Jenner biunen, ging naar het bed en zeide zachtu My lord, de geestelijke is hier." Lord Asherton wendde het hoofd af met een gebaar van walging. ,,Verzoek hem op een anderen tijd terug te koinen. Ik gevoel rnij niet in staat om uu iemand te ontvangen." De huishoudster begreep wel, wat haar heer bedoelde met dat verzoek om terug te komen. In den afgeloopen nacht, toen de lord zelf en de omstanders dachten, dat hij stervende was onder een hevigen aauval van piju, had jutlrouw Jenner de gelegenheid waargenomeu eu de belofte ge- kregen, dat haar meester den volgendeu dag het sacrament zou ontvangen. Zij begreep, dat uitstel nu hetzelfde was als afstel voor eeuwig. Zij was een achtbare vrouw van den ouder- wetschen stempel, die volgens haar eigen zeggen haar kerkplichten onderhield en trachtte volgens het evangelic te leven." En zij meende, dat zij in dit laatste ernstig zou te kort schieten, wan- Ueer door haar toedoen haar heer kwam te sterven, zonder in zijn laatste uren het sacra ment te hebben ontvangen. Niemaud wist beter dan zij, wat haar heer stemmen, daar deze laatste „de minste van twee kwaden" is. En ook het ^Berliner Tageblatt" geefc de leus tegen de reactie van allerlei gadiug De ,/Vorwarts" heeft nu aan de links-liberalen het volgende voorstel gedaan De socialisten zouden bereid bevonden worden, voor de links- liberalen te stemmen, indien dezen zich verplichten tot handhaving van het algemeen kiesrecht, tot verwerping van elke uitzonderingswet en tot weige- ring der minimum invoerrechten. Aan de in het najaar te wachten verkiezingen voor den Pruisischen Landdag zullen de sociaal- demokraten ditmaal eveneens deelnemen en hun taktiek tegenover de burgerlijk vrijzinnigen laten afhangen van de houding, die dezen nu bij de herstemmingen aannemen. Ook doeu de sociaal- demokraten afstand van den eisch, bij besluit der partij te Muncheu gesteld, dat bij herstemmingen de candidaat van een andere partij, die de onder- steuning der sociaal-demokraten verlangt, behalve tot het bovengenoemde zich verplicht, tegen ver- hooging van de bestaande rechten op levensmid- delen te stemmen en tegen elk nieuw voorstel betreffende leger en marine, dat hoogere lasten ten gevolge zou hebben. Na over premien en trusts te hebben gesproken heeft de Minister van Buitenlandsche Zakeu,lord Lansdowne, verklaard Wij kunnen niet in onze oude positie blijven en wijgereu de maatregelen te ouderzoeken, die voorgesteld worden om het hoofd te kunnen bieden aan den grooten druk, waaraan Eugeland's handel blootgesteld is. Wat betreft het nemen van ver- geldiogsmaatregelen, moet gezegd worden dat onze positie, waarin wij ons zelven niet kunnen verdedigen, vrijwel onhoudbaar is. Wij zijn thans in een tijdperk gekomen, waarin een nader onder zoek van ons fiscaal stelsel een noodzakelijkheid is geworden. Lord Lansdowne gaf vervolgens aan lord Goschen de verzekering, dat het onderzoek van het fiscale vraagstuk met onpartijdigheid zal plaats hebben. Geen lid van het Kabinet heeft thans zich gebonden aan eenig plan. Sprekende over de handelsbetrekkingen tusschen Canada eu Duitschland, verklaarde lord Lansdowne, dat de Duitsche Bondsraad aan de Britsche kolo nien, met uitzondering van Canada, de behandeling op voet der meest begunstigde natie heeft aange- b len. Zoowel de Regeering van Eugeland als die van Canada protesteerde daar tegen. Nadat er 5 jaren vruchteloos geprotesteerd was, heeft Canada een surtaxe gelegd op Duitsche handels- artikelen. De onderhandelingen dieuaangaande worden nog steeds voortgezet. Aan de Britsche Regeering werd te verstaan gegeven, dat Canada blootgesteld zal zijn aan verdere preferentieele be handeling door de Duitsche Regeering, en dat, ingeval andere Britsche kolonien Canada's voor- beeld volgen, Groot-Brittannie wellicht door Duitschland niet langer op den voet van meest begunstigde natie zal behandeld worden. Dit heeft een zeer emstigen toestand in het leven geroepen. Wij betwisten zeide de Minister niet het recht van Duitschland om zulke maat regelen te nemen maar moeten wij nu aan Canada zeggen dat wij het geen hulp kunnen verleenen? Het is zeker niet onredelijk, dat bij een toestand als deze, de Regeering er toe overgaat voor te stelleu de mogelijkheid in overweging te nemen, speciale regelingen ten behoeve van den nationalen handel tusschen Groot-Brittannie en zijn kolonien te treffen. Lord Goschen vestigde de aandacht op de ver- klaringen, afgelegd door zekere leden van het Kabinet, betreffende voorkeur tarieven, en verzocht openbaarmaking van op dit vraagstuk betrekking hebbende stukken. Goschen wees er op, dat het stelsel van een ^Zollverein" voor het Britsche rijk tot grondslag heeft belasting van voedings- middelen, en hij waarschuwde met nadruk voor de moeilijkheden en gevaren, die daarin liggen opgesloten. De kolonien, betoogde Goschen, vragen van ons meer, dan zij zelven bereid zijn toe te staan. Naar aanleiding van de bewering, dat het verminderen van den Britschen uitvoer een kenteeken is van verval, vestigde Goschen de aandacht op de stijgende inleggingen bij de spaarbanken en op het afnemen van de volksarmoede. Om te bewijzen dat een daling van den uitvoer veroorzaakt wordt door vijaudelijke tarieven in andere staten, moet worden aangetoond, zei spreker, dat de uit voer naar die landen, waar de handel op billijke grondslagen gedreven wordt, niet afgenomen is. Na verdere gedachtenwisseling kwam lord Devon shire aan het woord, die verklaarde nog dezelfde denkbeelden te koesteren als hij 18 jaren geleden had over den fair trade. Er is sindsdien veel ge- beurd, zei hij, dat nader onderzoek verdient. Ik kan niet inzien, waarom de vrijhandelaren zich geweest was niemand wist beter dan zij, dat hij nog steeds dezelfde was. Even wel gevoelde zij toch, dat een Craven niet moest sterven zonder sacrament en reeds vroeg in den morgen was zij heengegaan om de diensten van den geestelijke in te roepen. Deze was nog pas kort in dieust. Op bijzoudere aaubeveling vau een invloedrijk edelman was hij door lord Asherton aangewezen als geestelijke voor de oude Abdijkerk, doch niemand wist nog iets van Mr. Howard te zeggen, geen goed en ook geen kwaad. Juffrouw Jenner werd onmiddellijk bij hem toegelaten. Zij werd ontvangen door een man, wiens gebiedende blik en deftig voorkomen haar alien lust benam om hem met de afdalende goed- heid te bejegenen, waarmee zij ieder bejegende die niet op adeldom of hoogen rang kon bogen. ,Uw dienaresse, mijnheer", begon zij met een tamelijk nederige buiging. #Neem mij niet kwa- lijk, als ik u stoor, maar ik ben huishoudster op het kasteel, en kom vrageu of het u gelegen komt mylord dezen middag het sacrament te komen toedienen." „Ik meen, dat uw heer geen ingeschreven lid is van de kerk," zeide Mr. Howard op ernstigen toon. Natuurlijk wist hij wel, op welken voet lord Asherton met de kerk stond. „Dat is hij helaas niet, mijnheer, maar ik vrees dat hij niet laug meer zal leven, eu het zou toch zeer treurig wezen, als een Craven slierf zonder het sacrament ontvangen te hebben." „Het lijkt wel, of ge het sacrament beschouwt als een soort van toovermiddel." ,Och neen, mijnheer! Volstrekt niet! Maar in den afgeloopen nacht had ik de grootste moeite om zijn toestemming te verkrijgen, en als het werd uitgcsteld, vrees ik, dat hij het sacrament zou weigeren." #De grootste moeite om zijn toestemming te krijgen „Oh, mijnheer, begrijp mij toch niet verkeerd, isjeblief," antwoordde juffrouw Jenner, bemer- kende dat zij haar mond voorbijgepraat had, #maar wij moeten wat toegevend zijn voor de zwakheden van een zieke." Mr. Howard antwoordde niethij scheen in gepeins verdiept te zijn. Juffrouw Jenner kuchte een paar keeren om zijn aandacht te trekken. Toen dit niet gelukte zeide zij»Is er misschien eene andere reden voor uwe aarzeling, mijnheer jpWelke reden denkt ge dan wel, juffrouw ,/Och, vergeef mij, mijnheer, neem me niet kwalijk, maar ik dacht dat u misschien misschien ^Misschien wat „Dat u misschien een weinig bevreesd is voor mylordU neemt het me, hoop ik, niet kwalijk, maar vele lieden zijn bevreesd voor hem. Hij heeft zoo een manier van spreken, die door de meuschen verafschuwd wordt, en hen doet zwijgen, vooral wanueer hij boos is, of liever gezegd, als hij niet goed gehumeurd is. Niet dat ik iets kwaads van hem zal zeggen, hij is altijd een goede meester voor mij geweest en hij heeft het kasteel altijd goed onderhouden zonder beknibbelen." rDat spreekt zeker in zijn voordeel, juffrouw Jenner," zei Mr. Howard glimlachend. „Dat doet het stellig, mijnheer, maar hij heeft ook goede bedienden gehad. Hij is geen man, die met half gedaan werk tevreden is. Ik heb zijn secretaris eens hooren zeggen, dat hij liever zouden verzetten tegen een onderzoek of tegen gedachtenwisseling. Wij, Engelschen, zijn geen vrijhandelaars, maar vrije invoerders, en andere staten hebben de deur dichtgemaakt voor onze invoeren. Het fundamenteele element van elk onderzoek naar de economische uitwerking van de een of andere wijziging in het fiscale stelsel, met name van een wijziging welke belasting op den invoer van levensmiddelen meebrengt, is de uit werking, teweeggebracht in de economische positie van den man des voiks. Men moet zich herin- neren, dat er millioenen menschen zijn, die slechts weinig meer inkomen hebben dan noodig is om hen voor hongersnood te behoeden. Het zou lang duren, zei spr., voor hij zich zelven zou kunnen overreden toe te stemmen in wijzigingen welke, voor zoover als hij het thans beoordeelen kan, de uitwerking zouden hebben dat voor die menschen verloren ging, hetgeen hen nu nog voor den hongerdood behoedt. Spr. zou niet zijn van de partij dergenen die een proefneming willen wagen, zoolang hij niet in zijn hart over- tuigd was, dat die proefneming gerechtvaardigd werd door gezonde economische redenen, en tenzij men reden had te gelooven, dat het zou werken ten voordeele van de groote massa der be- volking. Lord Devonshire beslootAls de wijzigingen, welke voorgesteld worden als doeltreffend in zich zelve, slechts gekocht kunnen worden tot den prijs van een moeilijk levenslot en van ontevreden- heid voor een deel van ons eigen volk, dan zou ougetwijfeld geen gedragslijn sneller leiden tot de ontbinding en het uiteen vallen van het Britsche rijk. Wat de vergeldingsmaatregen betreft, lord Devons- shire verklaarde daarmee niet te kunnen instemmen, tenzij de te nemen maatregelen werkelijk economisch gezond waren. Het door de Regeering verlangde onderzoek zou ingesteld worden door de Regeering zelve. Chamberlain heeft deze zaak aan den gang gemaaktaau hem staat het, met feiten en argu- menten haar te steunen. De beraadslaging liep hiermee af. Londen, 19 Juni. In het Hoogerhuis heeft lord Lansdowne verklaard, dat de Britsche gezant te Belgrado last kreeg niets te doen, dat den indruk kon geven een officieele erkenning van de voor- loopige regeering te zijn. De Britsche regeering acht het ongewenscht, dat de gezant te Belgrado is, als de nieuwe regeering wordt ingehuldigd. door een vuur zou gaan dan onder de oogen van mylord te komen, wanneer deze uit zijn goed humeur was." Werkelijk vroeg Mr. Howard, die het aan- dringen, van juffrouw Jenner niet goed begreep. wIk hoop daarom, dat u er niet boos om is mijuheer, maar toes ik zag, hoe u aarzelde, dacht ik u neemt me niet kwalijk mijnheer maar toen dacht ik dat u misschien wat bevreesd was voor een lord, omdat u niet gewoon is met zulke heeren om te gaan." Een hartelijke glimlach, speelde op het ernstige gelaat van den geestelijke, toen hij antwoordde „Neen goede vrouw, neen, dan vergist ge u. Ik ben niet bang voor een lord." tfWil u dan komen, mijnheer?" „Ja, ik zal komen op het uur, dat gij vooruit bepaalt." En toen voegde hij er bij, op een toon, alsof hem plotseling die vraag inviel „De wereldsche zaken van mylord zijn zeker reeds goed geregeld, niet waar „0 ja, mijnheer. U zou er verbaasd over zijn, als u wist, boe goed alles is vastgesteld. Zijn hoofd is zoo helder als maar mogelijk is. Mr. Gale, de advocaat, zei gisteren nog, dat mylord zijn zaken nog even flink en met evenveel belang- stelling behandelde als ooit te voren." „Ah zoo De zaken, die hij weldra voor eeuwig zal moeten vaarwel zeggen, behandelt hij met de grootste belangstelling. De toebereidselen voor zijn overgang naar de wereld hiernamaals wordt geheel verwaarloosd en ten laatste nog met tegenzin haastig afgedaan. Ik kan moeilijk gelooven, dat uw meester zoo verstandig zijn belangen heeft behartigd, als gij schijnt te meenen, juffrouw." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1