A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kermis of Jaarmarkt No. 4394 Gemengde berichten. Zaterdag 20 Juni 1903. 43e Jaargang. KENNISGEVING. Opening jacht op waterwild. PAARDEN- en VEEMARKT ABONNEMENT: Inzending van advertentiSn vt>or 3 uren op den dag der uitgave De Duitsche werkiezingen Peter I. De Serwische Grondwet. Belgrado, 17 Juni. De wijzigingen in de grondwet van 1888, die weer van kracht verklaart is, werden door de Skoepsjtina aangenomeu met 113 tegen 3 stemmen, door den Senaat met algemeene stemmen. De houding wan Engeland De houding van Rusiand. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbank te Middelhurg. Kantongerecht te Ter Neuzen. wriTn-.^ "M"' SEIIZESSCHE COIIRAST Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,-. Fr.nco p« portVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENT!!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. .,U - .'I.J- "V De Commissaris der Koningin in ZEELAND gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 12 dezer, n0ge2let°;op ait. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad n°maakt bekend, dat in het jaar 1903 de jacht op waterwild wordt geopend op I Juli. Middelbarg, 15 Juni 1903. De Commissaris der Koningin voornoeniu, BOEST. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksclie alhier zal worden gehouden op Dinsdag 7 Juli I903| aanvacgende des voormiddags te 9 en eiudigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd elt premien naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden eu vee, die daarvoor in het vonge jaar ziln bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toege- kend en voor paarden en vee, na II uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergehjken worden tijdens de markt toegelaten. dat de in deze gemeente, zal plaats hebben op Dinsdag den 7 Juli 1903 tot en met Donderdag 9 Juli dier maand en dat geene nadagen zulleu worden toegelaten. Aanvragen om plaatsing in te dienen bij den Burgemeester. Zaamslag, 12 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. De rijksdagverkiezingen hebben het antwoord gegeven op den strijdkreet, door den DuiUchen Keizer onlangs aangegeveu tegen de sociaal-demo- krateu overal zijn de sociaal-demokraten in stemmen-aantal vooruitgegaan, op enkele plaatsen selfs enorm, en na het centrum hebben ztj bij de eerste verkiezingen de meeste overwinningen be- haald Te Essen is het getal socialisttsche stemmen van 4400 op 22,000 gestegen, te Berlijn bebaalden zij nn 63,000 stemmen meer dan de vorige maal. Het centrum en de soctaal-demo- kratie zullen thans onder de 397 leden van den Rijksdag de machtigste partijen vonnen. Het radicaalst zijn de verkiezingen in Saksen uitgevallen het resultaat van de sterk reactionnaire Regeering, die het land nu sedert jaren heeft En Berlijn is op e4n district na de buil der soctaa democratie geaorden, en in dat eene district heeft herstemming tusschen socialist en een vrijzinnige ^'^De aankondiging van Singer jr., den verraoede lijken president van de Daitsche repabhek d. door de tegenwoordige verkiezingen Belijn, de hoofdstad van de Hohenzollerns, de hoofdstad van de sociaal- demokralie worden zou, is bewaarbeid schrijft de anti-semietische „Staatsbmger Ztg. En mder- daad zoo is het De Vdr*iirts" natuurlijk aan tjuichen. Het zijn vooral de Vrijzinnige Volkspartij en de Nationaal-liberalen, die door de overwinningen der sociaal-demokraten hebben geleden. De„ Vrij zinnige Volkspartij" vooral is er leehjk aan toe De leider, Eugen Richter, komt in herstemming eu zijn verkiezing hangt nu van de Natiouaal- liberalen en het centrum af. Maar daar nu tegenover de toeueming van de sociaal-demokraten verliezen van de liberalen van den linker vleugel staan, zal de nieuwe Rijksdag zich in kweslies, waariu de meerderheid den doorslag heeft, in het bijzouder in tarief-, leger- eu marinevraagstukkeu, uiet aaumerkelijk van zijD voorganger onderscheiden. Toch zal over het geheel, door de versterkmg van de uiterste elementen de uieuwe Rijksdag meer uaar links overhellen. De half-conservatieve ,/rugliche Rundschau" erkent, dat de verschuiving naar links vaststaat en tot nadenken stemt, en dat zekere agrarische verlangens in den nieuwen Rijksdag niet meer op den voorgroud kunnen komeo. Het blad vermoedt, dat de sociahsteu niet een, maar twee dozijn zetels zullen winnen. Verder verklaren de socialisten met bijzondere bevrediging, dat hun stemmenaantal ook in zuivere landbouwdistricten sterk is toegenomen. In hoever dit juist is, zal pas later kunnen bhjken, maar de „Koln. Ztg." voegt er dadelijk bij, datdit een van de belangrijkste en in haar oogen bedeukelijkste verschijuseleu van de geheele verkiezing zou wezen. De conservatieve „Reichsbote" spreekt ouge- twijfeld de meening uit van velen, als zij zegt ,/De groote massa des volks kiest socialistisch zouder het te zijn, alleen om de scherpste uiting te geven aan haar sedert jaren opgekropten wrevel. Geneve, 17 Juni. De Koning van Servie heeft een proclamatie uitgevaardigd, die is opgenomen in het ^Journal de Geneve" en luidtIk ver- klaar mij te onderwerpen aan de beslissing des volks eu dat ik vandaag den Servischen troou beklim. Ik spreek de hoop uit, dat de mogeml- heden mijn troonsbestijging als wettig zullen be- grooten, te meer daar ik besloten ben, Servie te leiden naar een tijdperk van rust, welvaart en orde. Ik geef mijn woord als Koning dat ik de verworveu rechten van alien zal weleu te eer- biedigen. Ik zal al het mogelijke doen, om een constitutioneel Koning te zijn, een beschermer van de wetten en rechten en het welzijn van unjn geliefd volk. Ik noodig alle kerkelijke hoofdeu, alle staats-ambtenaren en alle militaire chefs uit om in fuuctie te blijven, hun aanbevelende nauw- gezet hunne zaken te bestieren. Ik verklaar, dat ik alle persoonlijke feiten vergeet welke, gedurende de laatste 40 jaren, achtereenvolgens zijn voor- gekomen in buitengewone omstandigheden. Weeuen, 17 Juni. Keizer Fraus Jozef heeft op een telegram van koning Peter van Servie, waariu hem zijn benoeming op den Servischen troon werd meegededeeld, geantwoord Dankbaar voor de vriendschappelijke meedeeling, die u mij doet, weusch ik u oumiddellijk de verzekenng te geven van mijn volkomen sympathie en van de wenschen die ik koester voor den langen duur en den voor spoed van uw regeering. Moge het Uwe Majesteit verguud zijn, de edele zendiug gelukkig te vervullen welke haar is toevertrouwd, door vrede, rust en overleg te hergeven aan het oDgelukkigeland dat zoo wreedelijk beproefd is door een reeks van gewelddadige veranderiugen, en door het op te heffen na den diepen val, dien het in de oogen van de beschaafde wereld gedaan heeft. Uwe Majesteit kan, voor de vervulling van deze taak, rekeuen op mijn stenn en vriendschap en kan overtuigd zijn, dat ik mij er altoos aan zal laten gelegen liggen, de betrek- kingen van goede huurschap te handhaven en te versterken. Londen, 17 Juni. In het Lagerhuis deelde Balfour mee, dat de diplomatieke betrekkingen met Servie uiet hernieuwd zouden worden. 1 e Engelsche vertegenwoordiger blijft te Belgrado, om de Engelsche belangen te beschermen, maar zal niet bij de uieuwe regeering geaccredileerd worden voor men vollediger inlichtingen geeft aangaande de omstandigheden waarin zij aan het roer is ge- komeu. Louden, 18 Juni. (Part.) De Times verueemt -it Belgrado: Er verluidt, dat de revolutionairen in het paleis aauzienlijke schatten hebben ver- meesterd, waaronder 8,000,000 francs van de laatste staatsleeriing en 2,000,000 francs geheime toelage aan Draga. St. Petersburg, 18 Juni. In een officieele mee deeling in de Russische „Regeeringsbode" staat, dat de regeering heteindeder onlusten te Belgrado afwachtte, zonder zich te mengen in de binnen- landsche aangelegenhedeu van Servie. Dadelijk na zijn verkiezing wendde Peter zich tot den Czaar om erkenning, waarop een bevestigd antwoord werd gegeven. Toch moet de keizerlijke regeering het vertrouwen uilspreken, dat koning Peter gerechlig- heidszin en vasten wil zal toonen, maatregelen tot onderzoek van de afschuwelijke misdaad zal nemeu en de schuldigen streng zal straffen. Het achter- wege blijven van straf zou een ongustigen invloed hebben op de betrekkingen van alle landen met Servie. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Juni de volgende vonnissen uitgesproken J. 'tG., oud 35 j., werkman te Axel, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. N. W., oud 40 j., directeur-gerant van den spoorweg Gent-Ter Neuzen, appellant en geap- pelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, beklaagd van overtreding der spoorwegwet is vrijgesproken met vernietiging van het veroordeelend vonnis van den eersten rechter. Zitting 18 Juni 1903. Veroonleeld zijnP. L. P., arbeider te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Wapenwet; tot eene boete van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis, met verbeurt- verklaring van het in beslag genomen geweer. 1 L., O. B., zeelieden. zonder bekende woonplaata, ter zake van visscherij-overtreding; ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor eike boete, met verbeurt verklaring van het werpnet. H E. M. v. A., landbouwer, G. G. I. A., zadelmaker, beiden te Axel, J. B., landbouwer te Sas van Gent, S E. d. M., landbouwer, P. J. V., O.-I. militair, beiden te Stoppeldijk, ter' zake van het rijden met een velocipede zonder licht, ieder lot een boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor eike boete. J. DJ. D. M zonder beroep te Ter Nenzen, ter zake van' het'loopen over eens anders grond zonder vergunning ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor eike boete. J. C. d. F., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het in het openbaar een voor de eerbaarheid aanstootelijke toe- spraak houdentot eene boete van J 3, subs. 2 dagen hecht. A. d. R., A. v. T., arbeiders te Westdorpe, A. d. P., arbeiders te' Zaamslag, D. v. A., arbeider te Ter Neuzen, C d. E, arbeider, J, v. A., koopman, beiden te Hoek, B d. J.. A. v. M P. d. V., A. Y., arbeider, alien te Axel, ter zake van overtreding der Leerplichtwetieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. K., vrachtrijder, P. v. d. V., P. F, P. d. J., alien arbeiders te Zaamslag, ter zake als voren bij herhaling ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A K. timmerman te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over een' brug van een Rijkskanaal, voordat zij geheel gesloten en vastgezet istot eene boete van 1subs. 1 dag hecht. A d. 1. R-, fabrieksarbeider, E. D., monteur, P. H., fabrieksarbeider, alien te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor eike boete. C A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. X. P., werkman te Eeclo, ter zake van openbare dronken schap tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. A. D., verlaten huisvrouw van L. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij twoede herhaling; tot hechtenis van twee weken. Vrijs«sl»rwhen s L' K K., werkman te Westdorpe ter zake van visscherij-overtreding. Ontslagen »»n reclit»vervoI|glng i C. L. J.. steenbakker te Axel, ter zake van overtreding der Arbeidswet. Een oubegrijprlijke held. Te 's Herlogenbosch viel Zaterdaganddag een jongen van ongeveer een jaar of acht in de Zuid- Willemavaart. Een varens- gezel van de Pole Nord II, Namur, die op het dek zat en een sigaar rookte, zag het ongeval. Hij legt zijn sigaar naast zich, springt te water, haalt den jongen boren, brengt hem aan den wal en herneemt daarop, als ware er uiets bijzonders voorgevallen, zijn plaats op het dek van genoemd schip, waar hij, zonder zich van zijn uat pak te ontdoen, het nog overgebleven gedeelte van de weggelegde sigaar oprookt. Enkele omslanders, hem aansprekende en dankzeggende, kregen tot antwoord ,/Comprend pas (versta u niet) en dadelijk dook onze vriend de kajuit in. Betreffende den onlangs gepleegden moord op den jager van het grafelijk kasteel te Weil zijn nadere bijzonderheden uitgelekt, tengevolge waarvan Zondagochtend de justitie uit's Hertogen- bosch te Gennep arriveerde en opnieuw tot nader onderzoek derwaarts vertrok. Volgens de te Gennep loopende geruchten heeft zich de zaak als volgt toegedragen Nadat het moordend lood den jager had neergeveld en de boschwachter op het schot ter hulpe snelde, spande de moordenaar andermaal den haan om dezen laatste eveneens neer te schieten. Op diens bidden en smeeken bleef hij echter ge- spaard en moest een duren eed zweren hem niet fe verraden. Aan den rijksveldwachter Hoi te Weil moet het gelukt zijn de boschwachter deze bekentenis te ontlokken. De vermoedelijke moordenaar, aangeduid als zekere J. moet voortvluchtig ziju en zich in Duitschland schuil houden, volgens anderen reeds gearresteerd zijn, Door de beide wethouders van Blaricnm, de heeren K. Borsen en S. de Jong, is Zondag aan Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift ver- zonden over het feit, dat de burgemeester, als voorzitter van den raad, in de vergadering van Zaterdag 6 dezer geweigerd heeft een motie in stemming te brengen, luidende ffDe Raad der gemeente Blaricum, vereenigd in openbare vergadering op Woensdag 3 Juni 1903, keurt ten strengste af de handelingen van den burgemeester in zake het doodschieten van H. Smit op de Meent op 1 Mei 1.1. besluit aan de ouders van het slachtoffer zijn diep leedwezen te betuigen" welke motie geheel volgens den voorgeschreven vorm was ingediend. Men meldt In Frieslaud treft men dit jaar veel meer dan audere jaren op den grond jonge vogels aan, die nog niet in staat zijn te vliegen, maar nog fladderen. Zij vallen in handen der jeugd eu wat er dan van de jonge musschen, spreeuwen en vinken terecht komt, is te begrijpen. Men beweert, dat de oorzaak van dit te vroeg de wijde wereld in, gelegen is in het aanhoudende koude weder in April en Mei. Daardoor ging het broeden langzaam, het ver laten van het nest is vrijwel aan een bepaalden tijd verbonden en het kroost was dus nog niet ,/in conditie" om zijn eigen weg te gaan. Hoe dit zij, tal van jonge vogeltjes sterven een vroegen en vaak wreeden dood. Men meldt uit Sneek Als een bewijs, hoe slordig de administratie was bij de groote Friesche loterij, kan dienen, dat de commissaris van politie alhier van den dag na de schorsing tot heden overslelpt wordt met brieven van agenten, die niet weten, wat aan te vangen met de gelden en loten, welke nog moeten worden afgedragen. Een milicien te Gorinchem bond zich een wrat van zijn hand, waarna hij ten overvloede met een mesje, waaraan vermoedelijk eenig vuil zat, nog eens sneed. Het gevolg hiervan was, dat de hand opzwol en opname in het hospitaal noodzakelijk werd. Hier bleek, dat bloedver- giftiging was ontstaan en amputatie van de hand noodig was. De ongelnkkige is aan de gevolgen overleden. Te Gent (Geld.) was bij gelegenheid van een hniselijk feest eene denneugroenversiering aan gebracht, welk groen na afloop van het feest ver- spreid lag en door een viertal runderen opgevreten werd tengevolge waarvan zij den volgenden dag dood waren. Te Goor heeft het gemeentebestuur zich ontfermd over een hnisgezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, door het in het arrestanten- lokaal gratis nachtlogies te verschaffen met elken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1