Ti M A I y e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander e n. No. 4393. Bekendmaking. Donderdag 18 Juni 1903. 43e Jaargang. FEU XL 'LET 0 N. SIGN0RA STELLA. Binnenland. ABONNEMENT: de prijs Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Obrenovitsj en Karageorgevitsj. 7) Peter Karageorgevitsj. rry^mar^tarrww^OTBaen Voor Per drie maanden biuDen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecleuren en Brieven- bnshouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blad verscliijnt VI nil mla«-, Woensdag- en Vrijdagavoml,. nitgegonderd op Feesldageu, bij de Firma P. J. VAS DE SAXDE le lerXeuien. Burgemeester en Wethouders van HOEK Gelet op artikel 16 1 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, maken bekend, dat het ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden dezer gemeente met de kaart andermaal van 4 tot en met 18 dezer ten ge- meentehuize voor een ieder ter inzage l'ggen, en dat binnen dien termijn door belanghebbendeu schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den 2 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De strijd tusschen deze beide Servische vorsten- geslachten, die lhaus met den ondergang van Obrenovitsj is geeindigd, dateert al vau jaren, ja bestond tusschen de beide stamvaders reeds, tus schen George Czepwv, den zwarten George (Kara- george), en den zwijneuhoeder Milosj Obrenovitsj. En het is een bloedige strijd geweest. Toen in 1804 in Servie een opstand uitbrak tegen de Turksche overheersching, stond George Czerny aan het hoofd van de opstandelingen en bracht den Turken zware verliezen toe. Tocb bracht de vrede van Boekarest in 1812 nog uiet de onaf- hankelijkheid voor Servie, maar een soort vau autonomie. Opuieuw li^t Turkije zijn druk ge- voelen, bet zoud 3 legerkorpsen het land binnen en George Czerny, die Diet meer over al zijn troepen beschikte, werd verslagen en vluchtte op Oostenrijksch gebied. Een klein deel van de op standelingen slechts, onder Milosj Obrenovitsj, zette den strijd voort. In 1815 werden de Turken door Milosj verslagen en Turkije moestdeautonomie van Servie erkennen. Toen in 1817 de voorloopige vrede was gesloten keerde George Czerny naar Servie terug. Zou hij nu aan 't hoofd vau den staat staan of Milosj Die vraag werd beantwoord door den moord op Karageorge Milosj zou het wezeu. En de aanhangers van Czerny beschuldigden Obrenovitsj vau den moord. En Milosj werd in 1820 tot vorst uitgeroepen. Hij regeerde met groote willekeur, in 1835 brak een revolutie trgen hem uit en Milosj werd tot afdanking gedwongen. Vrij bewerkt door A MO. Als hij zijn leven eens naging, dan kon hij niet met zelfvoldoeuitig aan het verleden deuken; het heden bood hem rijkdom en wtelde, rnaar wat zou zijn toekomst wezen P Richard Craven, lord Asherton, was vijfen tachtig jaar oud geworden en zijn leven lang was zijn eeuig doel geweest: het voldoen aan zijne wenschen, bet bevredigen van zijne genotzucht, het behartigeu vau zijne stoffelijke belangen. Zijne jeugd en ziju man- nelijkeu leeftijd had hij doorgebracht op geheel dezelfde slechte manier als zijn vrieud en metgezel, koning George VI. Toen Richard Craven door den dood vau ziju ouderen broeder in het bezit van den titel en de bezittingen van Asherton kwam, stak hij diep in schuldeu en zette zijne verkwistende levenswijze voort, totdat hij den ondergang uabij was. Nog juist bijtijds voorkwam hij het uiterste door ziju huwelijk met de docbter van een leverancier aan het leger, de rijkste partij, die hij in die dageu op de huwelijksmarkt kon machtig worden. Het was geen huwelijk uit liefde. Met nauwe- lijks verborgen tcgenzin trouwde hij, en dan nog wel onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de leverancier zijne rijkdommen zou lalen dienen om verbetering te breugeu in den bereoideu toestand waarin de bezittingen van Asherton verkeerden. Aangelokt door den titel en door het vooruit- Hij werd opgevolgd eerst door zijn zoon Milan, toen deze stierf door zijn zoon Michael. Ook deze kon zich uiet handhaven en vluchtte in 1842 naar Oostenrijk. De zoon van Czerny, Alexander Karageorgevitsj, werd uu tot vorst uitgeroepen. Hij regterde 16 jaren. Ook hij kon zich niet handhaven en vluchtte in 1858 naar Turkije. En de 80jarige Milosj werd nu opnieuw tot vorst uitgeroepen. Hij stierf in 1860 en zijn zoon Michael volgde hem op. Dat bleek de beste vorst te zijn, die Servie ooit heeft gehad. Den 10en Juni 1868 werd hij vermoord in het park te Topsider. En de aanhangers van Obrenovitsj beschuldigden Karageorgevitsj van dien moord. Hij werd bij verstek tot 20 jaren gevangenis veroordeeld. De eeuige overgebleven Obrenovitsj, de I4jarige Milan, een neef van Michael, werd nu tot vorst uitge roepen. Thans is zijn zoon vermoord en Peter Karageor gevitsj, Alexander's zoon, wordt beschuldigd, daarin de hand te hebben gehad. Zoo is de geschiedenis van Servie's vorsten- huizeD. Het is een eentonige geschiedenis, waarin veel wordt verhaald. Ik betreur zeer, dat bloed in stroomen is ver- poten en keur de gewelddadige middelen af, heeft Peter Karageorgevitsj te Geneve verklaard. Het leger heeft een edeler taak dan te moorden. Het zou voldoende geweest zijn, Alexander tot afdanking te dwingeu. Als men mij roept, zal ik mij door den geest van de bewouderenswaardige inrichtingen van Zwitser- land laten leiden. Ik ben een vrieud van de persvrijheid en hoop, dat Servie zich onder de zeer vrijzinnige grondwet van 1889 ontwikkelen zal. Dat ik Oostenrijk vijandig gezind ben, is niet waar, doch het is mogelijk, dat ik een bijzondere genegeuheid voor Ruslaod gevoel. Belgrado, 15 Juni. Peter Karageorgevitsj is heden door de Skoepsjtiua eenstemmigtot Koning van Servie gekozen. Belgrado, 15 Juni. Voor de zitting van de vereenigde vergaderiog legde het ministerie een veiklaring af, die werd voorgelezen in de beide Kamers afzonderlijk. Zij houdt in, dat tengevolge van den dood van Koning Alexander de vriendeu vau het vaderlaud besloten hadden het tegen- woordige bewind te vormen, dat als zijn eersten plicht beschouwde de orde te verzekeren en de zicht, dat zijn kleinzoon, de toekomstige graaf, er de vruchten van zou plukken, stemde de vader er eindelijk in toe zijne dochter en zijne rijkdommen ten offer te brengen. Doch er kwam geen kleinzoon, het huwelijk bleef kinderloos. Richard Craven was uiet bepaald wreed tegenover zijn onadellijke vrouw, maar hij was zoo koel en ouverschillig, zinspeelde telkeus zoo handig op hare burgerlijke afkomst, beant- woordde hare vriendelijke tegemoetkoming zoo koud en afwijzend, dat de arme vrouw, die zacht en liefhebbend van inborst was, zich geheel aan zichzelve voelde overgelaten. Aldus overgebracht in een stand, waarin zij niet was opgevoed, en met minachting behaudeld door de Jieden van haar tegenwoordigen rang, verviel graviu Asherton tot zwaarmoedigheid en, na eeuige jaren van sukkelen en van spijt over haar huwelijk, stierf zij. Met haar dood begon een uieuw hoofdstuk in het leven van haar echtgenoot. De rijkdommen van zijne vrouw behoorden nu hem. Thans zeide hij vaarwel aan de leveDswijze, die zijne gezondheid en zijn geldelijk vermogeu zoo zwaar benadeeld had, en beterde zich, zooals de wereld dat noemds. Maar de wereld had het mis. Steeds oordeelende naar het oppervlakkige, heeft de wereld het meestal mis. Lord Asherton beterde zich niet; in plaats vau zich schuldig te maken aan de eene ondeugd, rnaakte hij nu zich schuldig aan een audere ondeugd de zucht naar genoegen werd eenvoudig vervaugen door de zucht naar geld en goed. Zijne zelfzucht had hem eerst verleid tot buiten- sporige uitgaven, doch nu werd hij vrekkig en begon op de kleintjes te passen. nationale vergadering bijeen te roepen, om de ver- kiezing van een Koning voor te bereiden overeeu- komstig de oude grondwet. De regeering laat aan de vergadering de zorg over, het gebeurde van 29 Mei (oude stijl) en haar handelingen sedert dat tijdstip te beoordeelen. Zij noodigt de vergadering uit, over te gaan tot de verkiezing van den Koning en maatregelen te nemen betreffende de grondwet. Iedere Kamer besloot vervolgens, de grondwet van 1888 weer in werking te stelleu. Alexander Stanojevitsj is gekozen tot voorzitter van de Skoepsjtina. Des avonds vergaderden de Kamers om een deputatie te kiezen, die de taak zal hebben, naar Geneve te gaan. Het gemeentebestuur richtte een kennisgeving tot de bevolking, waarin de hoop wordt uitge- drukt, dat de verkiezing van den Koning de be volking met vreugde zal vervullen en zij wordt uitgenoodigd, dien dag met vreugde te begroeten. Geneve, 15 Juni. Peter Karageorgevitsj heeft bij ecu interview verklaard, dat hij de kroon aanvaard onder den uaam van Peter de Eerste. Hij heeft een proclamatie tot het Servische volk gericht, behelzende, dat hij de traditien van zijn voorvaderen zal voortzetten, en alles wat er in de laatste veertig jaren is geschied in vergetelheid zal liten blijven dat hij geen wrok koestert, en alle rechten zal eerbiedigen vau de legenwoordige ambtenaren, die hij uitnoodigt binnen de strikste grenzen der wettigheid te blijven. Hij zal waar- schijnlijk vanavond van hier vertrekken. Geneve, 15 Juni. De Koning vau Servie heeft vau zijn verkiezing kennis gegeven aan den Czaar, den Koning van Italie en den Vorst van Montenegro. Overigens heeft hij geen enkele officieele kennis geving verzouden. Belgrado, 15 Juni. De bevolking is rustig. De voorzitter van den Senaat en de voorzitter van den Ministerraad hebben redevoeringen ge- houden, waarin zij verklaarden, dat de verkiezing vau Peter Karageorgevitsj tot Koning aan het land een gelukkige toekomst verzekert. De ver gadering beantwoordde deze voorspelling met den roep Leve de Koning Belgrado, 15 Juni. In antwoord op het tele gram van Avaknemovitsj, waarin hem zijn ver kiezing werd meegedeeld, heeft de nieuwe Koning teruggeseind De treffende bewijzen van toewijding, welke mijn gcliefd volk, mijn getrouw leger en mijn vaderlandslievende regeering mij betoonen, hebben mij getroffen tot in het diepste van mijn De advocateu en praktizijus, die rijker waren gewordeu naarmate de bezittingen verarmden, keken verbaasd op, doch lord Asherton bleef vol- houden, eu bestuurde zijne bezittingen zoo degelijk, dat zij ten laatste in den bloeicuden toestand ver keerden, dien wij Mr. Reedy reeds hoordeu be- schrijven. En nu kwam het einde. Hij had de waarschuwiDg ontvangen, dat hij zou worden weggenomen uit de weelde, die hij aanbad, dat hij rekenschap zou moeten geveu vau zijn lang leven, van de hem toevertrouwde talenteu en vau de voorrechten, die hij nimmer ten goede had gebruikt. Hij had wind gezaaid, de oogsttijd was gekomen en nu moest hij storm oogsten. Het was zeer stil in de kamer. De asch, die in den haard overbleef van de verbrande houtblokkeu, stortte met zacht gedruisch ineen. De groote staande klok speelde geregeld een deuntje en tikte en sloeg, eu speelde en tikte en sloeg weder, en de zieke lord lag daar neder en peinsde. Peinsde hij? Waarover? Over zijn zedeloos leven en zijn wreede inborst Over de meuschen, die hij vroeger bij zijne genoegens had leeren kenneu, doch die uu verdweneu waren voor eeuwig Dacht hij er aan, dat hij weldra zou moeten vaarwel zeggen al de goede dingen dezer aarde, die hij zoo verafgood had Of trachtte hij in zijn leven de een of andere goede daad op te sporen, die hem tot voorspraak zou kunnen zijn bij den Eeuwigen Rechter? Een weldaad aan de armen, een troostwoord aan bedroefden, een daad van hulpbetoon aan zieken Een enkele ged*chte, die iets anders beoogde dau zijn eigen welzijn, een enkele goede daad, ontsproten aan de liefde Servisch gemoed. Ik dank de Voorzienigheid, welke mij den troon mijner voorvaderen deed bestijgen. De mogendheden blijven nog bij hun afwachtende houding. Delcasse heeft in de Fransche Kamer verklaard dat de voorloopige regeering vau Servie aan de mogendheden kennis heeft gegeven van den nienwen staat van zaken, doch de mogend heden hebben daarop nog niet geantwoord. In het Engelsche Lagerhuis antwoordde Balfour op een vraag dat de aan te nemen houding overwogen wordt. Wat de diplomatieke betrek- kingen betreft, deze werden feitelijk afgebrokeu door den dood van Alexander, want de vertegeu- woordigers waren slechts geaccrediteerd bij den overleden Koning. Als de vrager, zoo vervolgde Balfour, meent dat dit een onvoldoend antwoord is en misschien is het dat zou hij waar- schijnlijk wel een vraag op de agenda zetten. Een wenk die wel zal worden opgevolgd. De Engelsche groote pers verklaart zich be- vredigd door Balfour's verklaring dat de Konings- moord te Belgrado de betrekkingen tusschen Engeland en Servie heeft afgesneden. De pers hoopt dat Engeland ze niet zal hervatten tenzij Karageorgevitsj de moordenaars straffe. Sommige bladen voegen er nog bij dat alleen hun verbanning, welke Koning Peter I schijnt te beoogen, geheel ontoereikend zou wezen. De Times neemt een protest op van Prins Jaime de Bourbon tegeu den Koningsmoord en tegen de snoode onverschilligheid van Europa dienaan- gaande. De Times 'oespreekt den brief van den Prins met ingenomenheid. Geneve, 16 Juni. De Czaar heeft het volgende telegram aan Koning Peter gezonden Vernemende dat de Senaat en de Skoepsjtina u eenparig tot Koning hebben uitgeroepeD, ben ik er op gesteld, Uwe Majesteit de wenschen kenbaar te maken die ik voor den voorspoed van uw persoon en uw vaderland koester. Moge God u helpen in al wat gij ooderueemt voor het geluk van uw volk. In de zitting der Tweede Kamer van gisleren was aan de orde de interpellatie van den heer Heemskerk over de bevoegdheid van de z. g. ver gadering van Stad en Lande, aangaande hare bemoeiingen met de gemeene neiden en weideu in Gooiland, ook in verband met de droevige gebeurtenis vau 1 Mei j. 1. in de gemeente Blaricum. De heer Heemskerk, die vooropstelde met zijn interpellatie niet te beoogen eenig verwijt aan de tot God en tot zijn naaste Als hij daarnaar zocht, deed hij vergeefsche moeite, want hij had nooit iets van dien aard gedaan. De man, die daar rustte in het groote, heerlijke bed, lag zoo stil, dat de huishoudster, die bijna even stil zat, ongerust begon te worden. Plotseling keerde de patient het hoofd om en riep haar uaam yJenner 1" Oogenblikkelijk stond zij op en ging bij hem. Als jong meisje was zij op het kasteel gekomen en thans, na vijftig jaren dienst, was zij als huis houdster de eigenlijke verpleegster van haar ouden meester. »Is Reedy heengegaau? Laat eens iemand gaan kijken hij moet dadelijk bij mij komen." Neen, Mr. Reedy was niet heengegaan. Hij was in de bibliotheek en hield een gezellig praatje met Mr. Gale, den advocaat, die eenige papiereu had meegebracht, om ze aan de goedkeuring van lord Asherton te ouderwerpeu. Vermoedelijk spraken zij over de aangelegenheden, die bij den dood van den lord moesten geregeld worden. Wie zou nu ook aan iets anders gedacht hebben Voor hen en voor alle menschen, die mijlen ver roudom het kasteel woonden, was het kasteel met omgeving zooveel als het heelal. Mr. Reedy spoedde zich vlug naar den zieke. Hij was besloten zijn eigen geneeswijze te blijven volgen, ondanks den Londenschen dokter, en wijn te verbieden, ten spijt van den vrijpostigen hof- meester. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1