A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4392. Dinsdag 16 Juni 1903. 43e Jaargang. iEMIIITIBAAS. HI K D ERW 2 T. Binnenland. Landbouwberichten, Servische Koningsmoord. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Aanslag op Keizer Frans Jozef. Zuid-Afrikaansche tolverbond. De Duitsche verkiezingen. Belgie. RECHTSZAKEN. TEB SEIZESSCHE COFRAJET. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bashouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege] meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit blracl verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feesfdageo, bij de 1"ir 111 a P. jr. FAS DE SAAiDE <e Ter Kenzen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare V ergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llomlerilag den IS Juni flt)03, des voormiddag9 te 10 ure. Ter Neuzen, den 15 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, jezirn de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maker) bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van a. CORNELIb AN DOESELAAR, werk- man, wonende te Ter Neuzen (Sluiskil), om vergunning tot het oprichten eener bevvaarplaats van petroleum, op een gedeelte van het perceel, staande te Sluiskil, wijk Q no. 78, kadastraal sectie G 1345; b. Alsvoren van JULIANUS FERMONT, om alsvoren eener handboogschieterij, op een gedeelte van het perceel, staande in den Pierssenepolder, wijk P 82', kadastraal sectie G 1595 en dat op Maandag, 29 Jnni 1908, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het ruaken dier inrichtingen bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten_ Ter Neuzen, 15 Jnni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Een rilling voer door Europa, bij het verneinen van de Uerichten omtrent de slachting, die in den nacht van 10 op 11 Juni in Belgrado beeft plaats gevonden. Hoewel men zich in den Balkan, vooral in Servie, het land der staatsgrepen, aau veel kon verwachteD, aan zoo'n feit, dat ons berinnert aan de paleisdrama's uit de dagen der Romeiusche Keizers had toch niemand kunnen denken, ook niet kunnen vermoeden dat zoodanige KoniDgs- moord in onze dagen nog in Europa zou kunnen voorkomen. Het gold thaus geeu aanslag, gepleegd door personen van dweepzitk beginsel, maar een met vastberadenheid en overleg uitgevoerde staatsom- wenteling. En het leger dat deze teweegbracht, heeft door de inoorden, waarvau zij die omwenteling deed gepaard gaau, een srnet op zich geladen, die niet kan worden uitgewischt. De berichten omtrent de wijze waarop de moord plaats had, loopeu uiteeu. Volgens bet eene be- richt is de. Koniug doodgeschoteu nadat hij weigerde eene acte van afstand te teekeuen, die trouwens woorden bevatte betrefleude zijne gemalin, waardoor bet voor hem ondoeulijk was deze met zijne handteekening te bekrachtigeu, en ook meldt een bericht, dat de Koning en de Kouingin werden doodgeschoten in eene geheime kamer op de boven- verdieping van den kunak, waar zij zich ver- borgen badden, en dat hunne lijkeu uit de vensters in den tuin werden geworpen, waardoor hun de ruggegraat brak. Volgens nog een andere lezing zou Koning Alexander, geen uitweg ziende om te vluchteu, eerst zijne vrouw en daarna zichzelf om het leven hebben gebracht. Men kan geen blad ter hand neinen, waarin niet op scherp afkenrende wijze gesproken wordt over de handelingen der revolutionnairen in Servie. De tfFrankf. Ztg." zegt„In de vorstenge- schiedenis van Servie zijn onverwachte gebeurte- nissen regel, en zelfs het vermoorden van vorsten is niets ongewoon maar wat hedennacht in den konak is geschied, overtreft aan woeste beestachtig- heid alles wat zelfs daar ooit is gebeurd. Sedert het ontstaau van den Servischen staat heeft geen heerscher met uitzonderiug van Milosch Obreno- witsj, tot aan zijn dood ongestoord geregeerd en zelfs Milosch heeft twintig jaren in balliugschap doorgebracht. De stamvader van de familie Kara- georgewitsj George Czemv, werd vermoord het- zelfde lot onderging Michael Obrenowitsj. De ongelukkige zoon van Milan en zijn gemalin sluit zich thans bij deze bloedige gestalten aan. Over bet geheel is de stemming van de Russische pers die van verontwaardiging, over de slachting, die de revolutionnairen in Servie hebben aange- richt, een optreden, dat aan de dagen van ruwe barbaarschheid herinnert en in het geheel niet op zijn plaats is in de beschaafde twiutigste eeuw. Zulk een optreden roept om wraak, omdat het de ernstigste gevolgen kan hebben. Slechts de Servische bladen te Belgrado ver- schijnend, spreken met voldoening en bevrediging over de gruwelijke daden, die aan het kouingschap van Alexander en Draga een einde maakten. //Mali Journal" bevat een artikel ter verheer- lijking van den moord van den zoon van #den Servischen Nero, Milan, die Servie voor de geheele wereld veruederd heeft." Het blad zegt ffDe laffe zoon van dezen Servischen Nero is gevallen door de hand van Servische officiereD en dat heeft hij verdiend." Zoo spreken ook andere bladen. Het is alsof een zucht van verlichting door Servie gaat, nu de staatsgreep-kouing en zijn eerzuchtige gemalin gevallen zijn. Een telegram uit Belgrado meldt//De iuhoud der bladen is zeer verschillend, maar alle stemmen overeen in hun uitingen van haat tegen den laatsten zwakken afstammeling der Obrenowitsj en nog meer tegen Draga en haar familie, die het Servische volk onnoemelijk veel leed en ellende hebben gebracht." Ziehier de oflicieuze lezing van het paleis-drama Srpska Zartava z/Hedenochtend zijn de Koning en zijn gemalin Draga gedood in het paleis. Gedurende den nacht wilde Koning Alexander zijn vrouw dwingen hem te verlaten. Zij verzette zich en trachtte, geholpen door hare medeplichtigen in het paleis, hem van zijn besluit terug te brengen. Dientengevolge ontslond een worsteling, waarbij bloed vloeide en dooden vielen. Het 6e regiment droug het paleis binnen, er vloeide opuieuw bloed, en de Koning en zijn gemalin kwamen om." Zoo vervalscht men de geschiedenis. De samen- zweerders zijn Datuurlijk, volgens deze lezing, niet strafbaar. Immers, het is eenvondig een ,/vecht- partij" geweest, waarbij over en weer slachtoffers gevallen zijn, geen moordpartij Men verzekert dat een dergelijke verklaring over- handigd is aan de vreemde gezanten, ter opzending aan hunne regeeriDgen. Boedapest, 12 Juni. Bij de schouwing van het lijk van Koning Alexander bleek, dat diens lichaam door 27 kogels was doorboord. Het lijk van Koningin Draga toonde 15 kogelwouden en vele dolksteken. Belgrado, 12 Juni. De lijken van den Koning, van de Koningin, van haar beide broeders en van de Ministers zijn hedennacht in het geheim be- graven op het oude kerkhof. Het lijk van den Koning werd in een afzonderlijk graf gelegd. De beide znsters van de Koningin, die niet gedood zijn, werden heden door de politie over de Hongaarsche grenzen gebracht. Berlijn, 12 Juni. De ^National Zeitung" publiceert een onderhoud van haar correspondent te Belgrado met den luitenant-kolonel Misjitsj. Deze verklaazde wij waren met velen, of ik het eerste geschoten heb of anderen, daarover bestaan slechts vermoedens. Voor ons is de hoofdzaak, dat ons werk gelukt is. Wij hebben het vaderland een grooten dienst bewezen en zijn zeer voldaan over ons succes, Tegen den adjudant Lazar Petrovitsj vuurde de als uitstekend schutter bekend staande kapitein Milan Ristitsj het eerste schot. Dit trof den adjudant in het voorhoofd, zoodat hij terstond dood was. Belgrado, 12 Juni. De nieuwe Ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken ver- klaarden in een interview, dat de aanslag van het leger niet zou hebben plaats gehad als de Koning had toegestemd in de scheiding van Draga of in aftreding. De Ministers zijn van oordeel dat de Skoep- sjtina Peter Karageorgevitsj tot Koning zal kiezen. Men vreest niet voor buitenlandsche verwikkelingen. Karageorgevitsj heeft nog geen officieele meedeeling ontvangen. Belgrado, IS Juni. De Miuisterraad kwam heden bijeen. De nieuwe Regeering roept de afgevaardigden en senatoren bijeen, die gekozen zijn volgens de oude kieswet. De officieren-aanhangers van Obrenovitsj werden ontslagen. De tegenstauders werden weer in dienst gesteld. In den Ministerraad kwamen meeningsverscbillen voor. Waarschijnlijk zal George, de zoon van Peter, Maandag aan de Skoepsjtina als Koning voorgesteld en door de volksvertegenwoordiging benoemd worden. Weenen, 12 Juni. Toen de Keizer heden naar Scbonbrun reed, ging een met een stok gewapend man voor het rijtuig staan. De koetsier van den Keizerlijken wagen sloeg met zijn zweep den man den stok uit de hand. De man werd gearresteerd. Hij bleek een ontsnapte krankzinnige te zijn. Kaapstad, 12 Juni. In den wetgevenden raad kondigde sir Gordon Sprigg aan, dat hij Maandag een voorstel zou indienen ter goedkeuriug van de Bloemfonteiusche tolconventie. Hij verklaarde hierbij tevens krachtig aan deze conventie te zullen vasthouden. Voor de aanstaande Rijksdagverkiezingen in Duitschland zijn door de sociaal-demokraten 322 candidaten en 395 candidaturen gesteld. Daarna volgen de nationaal-liberalen met 181 (187 candida turen), het centrum met 161 (218 candidaturen) de vrijzinnige volkspartij met 112 (119 candida turen) en de conservatieven met 111 candidaten (112 candidaturen). Yerder hebben gesteld de anti-semieten 50 candidaten (107 candidaturen), de vrijzinnige vereeniging 41 (43), de Bund der Landwirte 39 (40), de vrije conservatieven 38 (39), de Polen 25 (47), de Duitsche volkspartij 24 (26), de Beiersche boerenbond 20 (19), de rechtspartijen 19 (28), Elzassers 19 (15), nationaal-socialeu 9 (12) en de Litauers en Denen elk 3, Masoeren 1, wilden 9 candidaten. In de 397 kiesdisticten zijn in het geheel 1424 candidaturen, waarvoor 1171 candadaten zijn gesteld. De Belgische Kamer heeft met evenveel stemmen voor als tegen (63 tegen 63) het beginsel van verplichte verzekering tegen ongevallen verworpen. De Regeering had dit beginsel bestreden. Het verworpen amendement luidde f,De hoofden van bijzondere ondernemingen zijn gehouden, de betaling van de vergoeding (voor ongevallen) te verzekerm door een overeenkomst te sluiten heizij met eene, overeenkomstig de bepalingen van hoofdstuk II van deze wet, toe- gelaten verzekeringsmaatschappij, hetzij met de Verzekeringskas ingesteld uit kracht van art. 31. De verplichtingen van het hoofd der onderneming gaan van rechtswege over op den verzekeraar." De Brusselsche Soir bevalte dezer dagen een bericht uit Amsterdam, meldende (uit //source autourisee,") dat onze Koningin sedert eenigeu tijd ongesteld zou zijn ('t bericht noemt zelfs ver- schijnselen van tuberculose) en gedurende een jaar naar Madera of naar Cairo gaan zou tot herstel van gezondheid. Het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Jourualistenkring deelt ous mede, van welingelichte zijde te zijn gemachtigd tot stellige tegenspraak van dit bericht. De Koningin is niet behandeld wegens eenig ziekteverschijusel van bedoelden aard en tot het volgen van een kuur is geen enkel ad vies gegeven. Het bericht is vermoedelijk gebouwd op het bestaan van de geheel natuurlijke vermoeidheid, waartoe de drukke dagen te Amsterdam aanleiding hebben gegeven. Uit Aken wordt aan de Koln. Ztg. gemeld dat prins Hendrik der Nederlanden daar is aan- gekomen, om er een langdurige kuur te doen. In de Kamerzitting van morgen zullen aan de orde worden gesteld de interpelatie-Heemskerk, over het in Mei voorgevallene bij Blaricum, de interpellate De Vries, naar aanleiding van het Kou. besluit van 16 Maart 1903 (Stbl. no. 83) speciaal betreffende art. 15, handelende over den arbeid in steenfabrieken voorts een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1902, en de regeling der verdere werkzaamheden. De Tweede Kamer zal denkelijk niet langer dan tot het einde dezer maand bijeen blijven. Ons departement van buitenlandsche zaken heeft daags na den moord op den Koning en de Koningin van Servie, van onzen consul-generaal aldaar mededeeling ontvangen van de gruwelijke gebeurtenissen. Onze minister-resident bij het Servische Hof, Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, is uit Bucarest, waar hij tevens geaccrediteerd is, thans naar Belgrado vertrokken. De Bond tegen den vaccinedwang heeft in een adres aan H. M. de Koningin het verzoek gedaan, dat H. M. het daarheen moge leiden, dat ook ouders, die hun kinderen niet op een bijzondere school willen of kunnen zenden, de gelegenheid ontvangen, dit te doen zonder dat zij het bewijs behoeven over te leggen, dat hun kinderen gevaccineerd zijn. Donderdag is te Neerbosch de algemeene vergadering gehouden van het bestuur der wees- inrichting aldaar. Naar gebrnik was het dien dag feest voor de weezenal scheen de zon niet, toch hadden ze schik, de kleinen, wien't aan ver- snaperingen en ontspanning niet ontbrak. Tijdens de gistermiddag gehouden bijeeukomst werd door den dameskrans ^Martha" van Rotter dam aan de inrichting aangeboden de teekening van een gedenksteen, die zal worden aangebracht in de outvangkamer, ter herinnering aan het veertigjarig bestaan der inrichting. Deze woorden zullen er op uitgehouwen worden ffHet geloof door de liefde werkende." In zijn korte toespraak door den nieuwen directeur, Ds. Schrijver, gehouden, herinnerde deze er aan dat, al nam de heer Van 't Lindenhout heden in het openbaar afscheid, eerst met Juli de werkzaam- heden voor diens opvolger beginnen. Uit wat hij sprak bleek hoe zeer Ds. Schrijver zich den omvang zijner gewichtige taak bewust is, een t&ak door hem niet dan na veel, zeer veel strijd aanvaard. Hij hoopt kracht te vinden de zware taak te aanvaarden en te kunnen voort- zetten en rekent daarbij ookop den steun van alien, die het weeshuis een goed hart toedragen. Door oud-weezen is aan den aftredenden directeur een geschenk aangeboden, bestaande in een album, dat wat uitvoering betreft aanspraak maakt op den naam van kunstbindwerk, aan de biuderij van 't weeshuis vervaardigd en de uameu der deel- nemers bevattende. De Amsterdamsche rechtbank heeft den ouden Bieseman, den grutter uit de Wagenaarstraat, die in koelen bloede zijne vrouw, die in den tuin achter het huis was gevlucht, met revolverschoten doodde, veroordeeld tot gevangeuisstraf voor den tijd van 8 jaren. De krijgsraad te Arnhem heeft den lett luitenant der inf. v. d. W., beschuldigd van dierenmishandeling, vrijgesproken, op grond, dat het opzet tot mishandeling niet bewezen is. Be- klaagde had te Yelp een hoad, die hem aanblafte, een zoodanigen slag met de sabel gegeven, dat het dier moest worden afgemaakt. De auditeur- militair heeft zich in hooger beroep voorzien bij het hoog militair gerechtshof te Utrecht. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft De veemarkten van Donderdag en Vrijdag hebben in de beenhouwerswereld te Brussel een groote ontreddering veroorzaakt. Slechts 1400 stuks vee werden te koop gesteld, d. i. 400 te weiuig voor de bevoorrading der Brusselsche omgeving in dezen tijd van het jaar. De prijzen, nu betaald, werden sedert den Fransch-Duitschen oorlog, in 1871, niet meer bereikt. Iudien de markt der toekomende week niet beter bevoorraad is en de prijzen der loopende week stand houden, zal de duurte van het vee nog.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1