Hoogwatereetij te Ter Neiizpn. 1 De zeeramp bij Marseille. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 13 Juni 3.38 3.56 Zondag 14 4.13 4.31 Maandag 15 4.50 5.8 Oinsdag 16 ,t 5.28 5.51 Woeindag 17 6.13 6.38 Donderdag 18 7.6 7.36 Vrijdag 19 8.8 8.41 sr beweegt zich ook op een geheel ander terrc-in. Zithier wat ons van hem ter oore kwam: Reeds eenige maanden lang worden alie in- richtingen van vermaak in de Amstelstad druk bezocht door een jonkman van 25 a 30 jaren, die, te oordeelen naar de enorine verteringen, welke hij maakt, .wel aartsrijk moet zijn. Naam en woonplaats zijn ons onbekend, slechts een bijnaam vernamen we. Yeelal is hij te Amsterdam, doch ook wel te Scheveningen of te Parijs. Zelfs beweert men hem te {Copenhagen //aan't werk" gezien te hebben. Meestijds doolt de man alleen rond en laat dan de champagne vloeien of het Vechtwater is. Gaat de bezoeker weer heen, altijd even geheim- zinnig als bij gekomen is, dan heeft hij de loffelijke gewoonte, zijne onuitputtelijke portefeuille te voorschijn te halen en de gemaakte vertering te voldoen steeds daarbij een fooienstelsel in toe- passing brengend, dat op zichzelf reeds schatten verslindt. Men beweert, dat deze millioenheer duizend gulden per etmaal te verteren heeft. Blijkens zijne leefwijze best mogelijk. Verder wil men weten, dat hij van ter zijde geparenteerd zou zijn aan een gekroond hoofd van een nabnrig rijk. Dit evenwel is niet zoo grif aan te nemen. De rijkaard namelijk gedraagt zich soms al zeer onkoninklijk en aarzelt niet, wanneer de een of ander hem aanspoort//Pak het maar met je fikken aan, Monsieur de hem geboden spijzen in eigenlijken zin ter hand te nemen. Doch dit daargelaten de millioenenheer wie hij dan ook wezen moge bestaat en ver- baast zoolang het duurt de eigenaardige wereld, waarin hij zijn goud rollen laat. De exprestrein no. 55 van Amsterdam naar Brussel is Maandagavond aan een gevaar ontsnapt. Toen de buitenplaats Woestduin gepasseerd was, zig de machinist een man met een rooden doek zwaaien. In een oagweuk stond de trein stil en toen b'eek dat door een vroegeren trein het wis- selstuk defect was gemaakt. Onmiddellijk her- stellen kon niet, vandaar dat met de meeste omzichtigheid gereden werd, hetgeen gelukte. Daarna werd naar Haarlem geseiud om een nieuw stuk in te leggeu. Dinsdagnacht omstreeks 12^ uur vervoegden zich aan het Zwijndrechtsche veer te Dordrecht een drietal jongens, twee van 14 en een van 15 jaar om overgezet te worden. Den veercom mis- saris kwam dat echter nogal verdacht voor, reden waarom hij de jongens aau de praat hield en iumiddeU aau de politie telefoneerde. Deze noodigde de knapen uit, mee te gaan naar het bureau, waar bleek dat zij gisterenmiddag op eigen gelegenheid van Rotterdam naar Dordrecht waren overgekomen om kermis te vieren en thans naar hunne woonplaats wilden terugwandelen. Die moeite werd hun bespaard. Nadat hun nacht- verblijf was verleend, zijn zij ouder behoorlijke geleide naar Rotterdam gebracht om aau hunne ouders te worden afgegeven. - In de Willemstraat te Amsterdam viel Woensdagochtend omstreeks acht uur de visch- vrouw Mina Kooper, toeu zij haar waschgoed over de droogstokken wilde hangen, op straat. met het treurig gevolg, dat zij na eenige oogen- blikken overleed. Dit ongeluk bracht groote outsteltenis in de straat teweegeenige vrouwen die er ooggetuige van waren, vielen in onmacht. De echtgeuoot van de op zoo noodlottige wijze gestorven vrouw, werd terstond uit de fabriek gehaaldde arme man was radeloos van smart, zoodat de buren erg met hem en zijn talrijk gezin begaan waren. Dezer dagen ontving de commissaris van politie te Dordrecht een verzoek uit Amsterdam om opsporing van een 16jarig meisje, zekere G. I. die eerstgenoemde gemeente had verlaten, vermoe- delijk in gezelschap van een negerNatuur- lijk werd een oog in het zeil gehouden en werke- lijk trof de politie Maandagavond 9 uur op het kermisterrein in het Oranjepark in een tentje. waar z. g. fakirs hunne kunsten in het vuur- en glaseten, enz., vertoonen, bedoeld meisje aan, die haren zwarten minner behulpzaam was in het aangeven van tangen, enz. Zijne kunsten had zij blijkbaar nog niet aangeleerd en voorrerst zal haar daartoe ook geeu gelegenheid worden gegeven, want nadat haar aan het bureau nachtverblijf was verleend, werd zij den volgeuden ochtend zouder haren nikker op transport gesteld naar Rotterdam, om vandaar naar Amsterdam te worden over- gebracht, waar de politie zorgde dat zij wcer ouder de hoede harer ouders werd gesteld. Diusdag is met een steen op den trein geworpen, die des avonds om 8,35 van Utrecht naar Amsterdam vertrekt. Het projectiel is met vaste hand geslingerd en trof de ruit van een der coupe's. De inzittende reizigers bekwamen echter geen letsel, hoewel de scherven glas hen om de ooren vlogen. Naar den bedrijver van deze laffe daad wordt door de politie ijaerig gezocht. Te Roozendaal is een jongmensch gearresteerd zekere H. R., van wien bij onderzoek is gebleken dat bij de dader is van verschillende inbraken en diefstallen, welke in den afgeloopen winter in ■die gemeente hebben plaats gehad en waarvan onschuldigen ten onrechte werden verdacht. R. heeft reeds bekend. Voor zijn overbrenging naar de gevangenis te Breda heeft hij getracht het arrestauten-lokaal te Roozendaal in brand te sleken. Door eenige stroo- halrnen met een gaspit in aanraking te brengen, waardoor deze ontvlamden, had R. zijn nachtleger in brand gestoken. Gelukkig werd dit door detf surveilleerendeu politieageut nog bijtijds ontdekt. De politie heeft reeds de hand gelegd op nog twee personen. Men schijnt met een geheele dievenbende te doen te hebben. Aan het postkantoor te Amsterdam is opnieuw diefstrfl gepleegd. Een bewoner van de Brouwers- straat moest een postwissel ontvangen, maar deze werd niet aan zijn adres bezorgd. Bij navraag bleek dat de postwissel wel was afgezouden en de politie werd gewaarschuwd. Uit een onderzoek is gebleken dat het bedrag, op den wissel vermeld, was in ontvangst geuomen door iemaud woneude aan de De Witteukade. Maar tevens is Woensdag gebleken dat de bedoelde postwissel was ontvreemd door een van de brieven- bestellers. De beide in deze verdachte personen zijn ge arresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De brievenbesteller heeft reeds bekend het docu- munt te hebben gestolen en aan ziju helper te hebben ter hand gesteld. De laatste ontkent schuld, maar de op den wissel geplaatste hindteekening pleit erg tegen hem. Voor een paartje, dat Woensdag te Gouda in 't huwelijk zou treden, begon de dag al heel slecht. Met vroolijken zin was men reeds gezeten in de trouwkoets, gevolgd door rijtuigen met de familie, of eensklaps bom daar lag, door een oubekende oorziak, de trouwkoets, met paard, bruigom en bruid incluis, onderstboven. Zoo goed eu zoo kwaad als 't ging, werd het paartje uit den wagen gehaald, en dit bleek er niet zonder ,/kleerscheuren" (in den letterlijken zin des woords) te zijn afgekomen. Ook ltep men nog kleine verwondingen op. Het paard en de wagen werden met vereeude krachten weer overeiud gezet, d ch de bruid, beangst dat het voorvai zich zou her- halen, bedankte er voor om nogmaals in denzelfden wagen plaats te nemen. Eerst toen eeu ander rijtuig was gehaald, waagde zij het hiermee den ,/gewichtigen stap" te doen. De trouwpartij had verder zouder stoornis plaats. Een driejarig meisje is Dinsdagavoud te Gouda in een onbewaakt oogenblik, ineenetobbe met loog gevallen eu daarin verdronken. Toen de moeder, die op straat naar een ander kind aan het zoeken was geweest, thuis kwam, vond zij tot haren grooten schrik hare Reveling in de tobbe liggeu. De in allerijl geroepen geneesheer, kon slechts den dood constateeren. We lezen in de Haarl. Ct." In den omtrek van den Schoterweg had Maandag- middag, onmiddelijk over de grens der gemeente Haarlem, tusscheu eenige timmerlieden en metselaars een vechtpartij plaats van belang. Een der omwonenden telefoneerde naar de Haar- lemsche politie, maar het antwoord luidde, dat deze buiten de gemeente niet kon optreden. De Haarlemsche agenten in den omtrek, die van de vechtpartij wisten, bleven dan ook kalm in de gemeente. De burgemeester van Schoten, die per telefoon le bereikeu is, werd gewaarschuwd, maar deze kon direct geen hulp verschaffen, daar de veldwachter der gemeente er is er maar een niet bij de hand was. De veldwachter van Spaarndam, die den collega te Schoten wel assisteert, was juist den polder in. Twee uren nadat de vechtpartij achter den rug was, kwamen, volgens onze zegsmans, de beide dienaren van Hermandad opzetten. Zij steldeu een onderzoek in. Die stadswijk der gemeente Schoten wordt lang- zamerhand eeu stadje op zichzelf. Vele vogelliefhebbers meenen hun vogels genoegeu te doen, als zij die met hun kooien bij het venster zetten of hangen, om hen door de zon te laten beschijnen. Maar zij bedeuken niet, dat de gloeiende zon- nestralen de arme gevangenen in de kooi vreeselijk kunnen doen lijden. Men moet in elk geval een gedeelte van de kooi bedekken, opdat de vogels tenminste eenige schaduw kunnen vinden. Maar veel beter is het de gevangenen vogels op warme dagen op een koele plek te zetten of in een kooi te hangen aan den schaduwkant van het huis en hun op de een of audere wijze gelegen heid te geven tot baden. Een gehuwd scholier. Het Pruisische voorschrift, dat kinderer. van Polen Duitsch moeten leeren, geeft soms aanleiding tot zonderlinge toe- standen. Er bestaat een voorschrift volgens hetwelk men kindereD, die weigereu de catechismus in het Duitsch te leeren, kan dwingen tot hun 17ejaar op school te blijven. Een jong meisje te Guessen bevindt zich in dit gevalzij gaat nog steeds naar school, hoewel zij bijna 17 jaar oud is. Dezer dagen is zij, met toestemming harer ouders verloofd en kort daarna in het huwelijk getreden. Dat kunnen de inspecteurs van het onderwijs niet verhinderen, maar wel wordt de pas gehuwde vrouw gedwongen naar school te gaan tot zij haar 17e levensjaar zal hebben voleind. De echtgenoot'e van een te Dusseldorf woon- achtig ingeuieur is onlangs overleden onder ver- schijnseleu van vergiftiging. Te voren heeft het echtpaar eenige dagen te Amsterdam gelogeerd en nu vermoedt de justitie te Dusseldorf, die de zaak in handen heeft, dat door de overledene bij een apotheker of een drogist aldaar een of ander vergif is gekocht. Eeu onderzoek daaromt.rent wordt dan ook reeds ingesteld. Een zwager van de overleden dame, die te Dusseldorf praktizeerend geneesheer is en ook tijdcns het echtpaar zich te Amsterdam ophield in hun gezelschap vertoefde, wordt thans vervolgd wegens het veroorzaken van den dood door achteloosheid. Ostende is tegenwoordig een plaats die door zelfmoordenaars wordt uitgekozen. Dezer dagen stapte een heer plotseling over het hekwerk langs den dijk en sprong in zee. Het was oumogelijk hem te redden, zoodat hij verdronk. Dinsdag heeft een vreemdeling in een hotel zich opgehangen in zijn kamer, en denzelfden dag werd op het strand het lijk gevonden van een jonge vrouw in een zwart zij<1 eu japon. Adellijke zwemsters. Uit Weenen komt hi t bericht, dat drie Oostenrijksche dames, prinses Obolenski, prinses Lubowicksky en barones De Isasescu, willen probeereu het Kanaal tusschen Calais en Dover over te zwemmeu. Liatstgenoemde, barones De Isasescu, heeft reeds eerder, maar te vergeefs, getracht zulks te doen. In de groote gebouwen, waarin de kantoren der financier! van de vreemde gezautschappen te Peking gevestigd zijn, is Diusdag een brand uitge- broken, Er was een waarde aauwezig van dertig millioen francs. De vreemde troepen moeslen het blusschingswerk verrichten, daar de Chineesche brandweer slechts vaandels en gongs bij zich had. De politie te Elberfeld heeft Dinsdag twee handelaars in meisjes in hechtenis genomen, op het oogenblik dat zij met twee jonge meisjes naar Brussel wilden vertrekken, om ze daar aau beruchte huizen te versjacheren. Zij haddeu de argelooze schepsels prachtige betrekkingen voorgespiegeld. Het bleken twee lieden te zijn, die vroeger al eens gevangeuisstraf hadden oudergaan wegens valsche munierij en bedrog. Te Brussel is Zaterdag in een vergadenng besloteu tot aanstelling van een dt-finitief comile ter oprichting van een Belgisch sehodschip, een kwestie die van veel beteekenis voor de Belgische scheepvaart kan worden. Minister De Smet de Nayer presideerde. De commissie zal gesteund worden door een groote rijkssubsidie, en het benoodigd kapitaal is voor J zonder moeite ingeschreven. De uitvoering van het plan is voor geen gering deel te dankeu aan de doorzett.ingskracht van Koning Leopold, die reeds jaren geleden heeft gewezen op het gebrek aan een eigen handelsvloot in Belgie. Zondagoehtend is het lijk van Dr. Sachs, een jongen Weenschen dokter, die zich te Berlijn bij proeven met pestbacillen een besmetting op den hals haalde, ter aarde besteld. Het schijnt, dat hij niet alle voorzorgen had genomen, die aan het Berlijnsche instituut voor infectieziekten als voorschriften gelden. Dinsdag had hij daar een rat een inspuiting toegediend, en den daarop vol- genden nacht werd hij ongesteld. Hij zelf meende eerst, dat hij een keelontsteking had, in het ziekenhuis Charlottenburg dacht men echter aan gewone longontsteking, maar spoedig daarop bleek, dat men met zoogenaamde longpest te doen had. Hij werd naar een barak van de Charite overgebracht en is daar Vrijdag bezweken. Alle dokters, verplegers enz. die in de omgeving van den patient aijn geweest, zijn afgezonderd en ingeent, en zoo hoopte men, dat het bij dit eene geval van pest zou blijven. Dr. Sachs, deed onderzoekingen in opdracht van de Oostenrijksche regeering. Hij had met pest-serum eenige proeven genomen met een rat. Of hij de noodige voorzichtigheidsmaat- regelen verzuimd heeft, weet men niet, daar zijn ziekte eerst als een keel- en longontsteking werd beschouwd. Toen men hem ten slotte naar het hospitaal voor zeer besmettelijke ziekten overbracht was hij bewusteloos en hij is niet meer bijgekomen. De oppasser, die hem verpleegd had werd ook ziek en had eerst koortsverschijnselen vertoond, die zoodarig toenamen, dat de dokters ook daar pest vermoedden. Bacteriologische onderzoekingen hebben echter niet bevestigd dat hij aan pest lijdt. Hij heeft koorts, waarschijnlijk tengevolge van kou vatten. De oppasser wordt door den hulpgeneesheer Pffugmacher behandeld, die zich daartoe vrij- willig heeft aangemeld en die eveneens streng wordt afgezonderd. Hij kan met de buiten- wereld zich slechts telefonisch in verbinding stellen. Om strenge handhaving van de getroffen maatregelen tot beperking van het pestgevaar te verzekeren, is de pestbarak door een heg omgeven, die bovendien door wachters wordt bewaakt. De barakken in de nabijheid zijn alle door de zieken ontruimd. Intusschen verluidt, dat de Pruisische minister van onderwijs een verordening voorbereidt, strekkende om proeven met pestbacillen, wegens de daarmee gepaard gaande gevaren, eenvoudig weg te verbieden. Het betreurensvvaardige voorvai herinnert aan de paar gevallen van pest, die in 1898 te Weenen op dergelijke wijze zijn overgebracht. Toen vertoonde zich de pest, het eerst bij een knecht uit het laboriatorium, die, door het dagelijksch omgaan met besmette dieren, zor- geloos was geworden en de gewone voorzorgs- maatregelen verzuimd had. De besmetting ging van hem over op twee verpleegsters, die hem oppasten, en daarna op Dr. Muller, den genees- leer, die hem behandelde. Van deze vier pest- lijders herstelde slechts een van de verpleegsters. Een passagier van de //Liban" heeft een en ander verteld van hetgeen hp ondervond ge- durende het ongeval. Het was, toen 't schip de haven van Marseille verliet, prachtig weer en de zee was zeer kalm. Tegen twaalf uur waren alle passagiers aan tafel. Toen hoorden wij plotseling zoo verhaalt deze ooggetuige eigenaardige ge- luiden. Enkelen gingen naar boven, terwijl anderen rustig bleven voorteten. Dadeljjk gaven wij ons rekenschap van den ernst van den toestand. De ,/Insulaire" kwam met vollen stoom op ons af. Beide schepen schenen elkaar seinen te geven, althans wij hielden 't er voor. De kapitein van de „Liban" deelde allerlei orders uit. Nog enkele seconden van onbe- schrijfelijken angst en de noodlottige schok kwam. De Liban" werd 200 meter van het punt der botsing geslingerd. Toen ontstond een ontzettende verwarring aan boord en alle handen poogden de reddingsbooten te water te brengen. Vruchteloos maande de kapitein tot kalmte aan. Het schip zonk steeds lager en slechts een boot was tp water gebracht. En de z/Liban" verdween in de golven. Over de oorzaak van het ongeval wordt gemeld. dat de kapitein van de *Liban" te noordelijk bij de rotsen zou hebben aangehouden bij de doorvaart van Maire, zoodat de om Kaap Croisette aankomende //Insulaire" het schip niet kon bemerken. Onbegrijpelijk lijkt het ook, waarom de //Insulaire" na de botsing zijn tocht voortzette zonder zich met de redding te be- moeien, want de averij, die de //Insulaire" had opgeloopen was niet zeer gevaarlijk. De Matin deelt nu onder alle voorbehoud mede, dat het voornemen bestaat de gezagvoerders der beide schepen in hechtenis te nemen omdat het ongeluk aan hen voor een groot deel moet worden geweten. De gezagvoerder van de //Insulaire" tracht thans zijn overhaast weg- stoomen na de aanvaring goed te praten met de bewering dat voldoende schepen in de nabij heid waren om hulp te bieden en het hem niet geraden voorkwam met zijn schip op de plaats des onheils te blijven. Uit verklaringen echter o. a. van den kapitein van de //Balkan" die de meeste drenkelingen heeft gered, blijkt dat de schepen nog op zeer grooten afstand waren en zij dus niet zoo goed hulp konden brengen als de //Insulaire" indien deze me' was weggestoomd. De gemeenteraad van Marseille besloot op ge- meentekosten de verongelukten, wier lijken niet door de familie worden opgeeischt tq doen begraven en een bedrag van 5000 frs. ter beschikking te stellen ter voorziening in de eerste behoeften der slachtoffer.s. ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 Juni. r* a 3 VLAQ. NAAM. ML Van en naar. Lading. Voor Ter Krnien: 10 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen ledig idem Ann Webster 2241 idem stukg. 11 Noor. s.s. Foldin 1867 Moss hout Tail Ter Teuzeu 10 Belg. s.a. Brugia 2381 Lowestoft macadam Eng. s.s. Algethi 1551 Londen idem 11 Deen. s.s. E. M. Dalgas 4165 New-Castle ledig Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stuk? idem Golfer 1066 Newhaven macadam Voor Gent 10 Eng. s.s. Pine Branch 4578 Umea hout 11 idem Sea Hound 3085 Londen stukg. idem Faraday 2525 New-Castle idem idem Deansgate 721 Lowestoft ledig Duits. s.s. Diomedes 479 Rotterdam idem 1 ail <»ent 10 Deen. 8.8. N. F. Hoffcing 4066 Goole ledig Duits 8.8. Sophie 1725 Danzig phosph. Deen. s.s. Frisia 4812 New-Castle ledig Duits. 8.8 Hermes 8341 Bremen idem Eng. s s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Don 2658 Goole idem 11 idem [Lowlands 5063 W.Hartlepool briquetten idem iPtarmigan 3492 Manchester stukg. Van 10 tut en met 11 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 19 binneuvaartuigen op- en 27 afgeschutdoor de Weetsl. 7 op- en 6 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6