BIJVOEGSEL Tsr Nguzgnschs Courant Landbouwberichten. Gemengde berichten. Zaterdag 13 Juni 1903. No. 4391. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Op den Balkan. De expeditie tegen Figig. De Somaliland-expeditie. De Venezolaansche revolutie In Transvaal. Protectie of vrijhandel aansluiting met het moederland. Meent het Huis dat ik al deze verschijnselen over het hoofd moet zien Indien het ministerie den tijd gekomen acht voor een onderzoek der nieuwe moeilijk- heden, outstaan door nieuwe omstandigheden, zullen zijn denkbeelden in stilte gerijpt zijn. Spr. ontkende niet, dat tegen den ingeslagen weg bedtnkingen waren, maar, zei hij, laat de zaak volledig onderzocht worden en als er verschil van meening mocht bestaan in de partij, loopt dat niet over de aanhangige kwestie en zal het de grondslagen der partij niet aantasten. De koloniale kwesties, zoo ging Balfour voort, nemen niet alleen de openbare meening in Groot- Brittannie in beslag, maar in alle kolonien zijn mijn opvattingen volkomen oprecht uiteengezet. Ik zou slecht mijn plicht vervullen, indien ik sprak van gevestigde overtuigingen, waar nog geen gevestigde overtuigingen bestaan. (Toejuichiugeu en afkeuringen). Het zou dwaze verinetelheid zijn, aan het groote stelsel, dat nu jaren heeft gewerkt, te raken, zonder het meest nauwkeurige onderzoek, maar al houdt men de tradities van het verleden in eere, de nieuwe vraagstukken rnogen niet voorbij- gezien worden. De heer Gampbell Bannerman, de leider der liberalen, verklaarde, dat er aanleiding te over was om het Huis volkomen gelegenheid te geven voor de behaudeling van deze zeer belaugnjke vraag stukken. Het amendement-Chaplin werd met 424 tegen 28 stemmen verworpen. Centtinje, 10 Juni. Katholieke Albaneezen uit Hotte en Gruda hebben een aanval gedaan op een blokhuis gelegeu dicht bij de grens en bewaakt door een militaire afdeeling. Nadat een aantal soldaten gedood waren staken zij het blokhuis in brand. De opstandelingen vluchtteu met hun gezinnen en hun vee naar Montenegro, waar reeds vele vluchtelingen zijn. De regeeriug van Montenegro vropg aan de Porte gratie voor deze vluchtelingen, zoo zij naar hun land terugkeeren. Beni-Oeuif, 9 Juni. Afgezanten van 7 Ksoers kwamen volledige onderwerping aanbieden. Gene- raal O'Connor weigerde echter hen te ontvangen en verklaarde niet met gemachtigde te willen onder- handelen, maar met de djemaas zelf. De generaal zou 24 uur tijd geven, waarna hij opnieuw zou beginnen. De uaburige stammen, die de lieden van Figig steunden, hebben den strijd opgegeven en zijn naar hun vestigingen teruggekeerd. Frankrijk heeft niet de bedoeling, de oases te vernielen, maar de bewoners van Figig zullen de kosten der expeditie moeten betalen, en de moor- denaars, pluuderaars, benevens wapeus en munitie moeten inleveren. Algiers, 10 Juni. Een telegram uit Beni-Oenif meldt dat de djemaas van Figig volkomen onder werping aanboden. Uit Harar wordt bericht, dat de Abessinische strijdmaeht in Somaliland ontdekt heeft, dat er zich Engelsche offioieren in het kamp van den Moellah bevindeu. Deze officieren zouden in het gevecht, waarin de troep van kolonel Plunkett totaal vernietigd werd, gewoud zijn en door de volgelingen van den Moellah als gevangenen meegevoerd. Ras Makonnen moet aan de Engelsche autoriteiten te Harer hebben voorgesteld, dat de Abessiuiers alle gevangenen, die zij gemaakt hebben, den Moellah zullen aanbieden in ruil voor de gevangen Engelsche officieren. New-lork, 10 Juni. Volgens een telegram uit Curacao is generaal Matos met andere leiders der revolutionnairen daar in treurigen toestand aan- gekomen, nadat hij vier dagen in een open boot had rondgezworven. Het grootste deel van Matos troepenmacht is genomen. De revolutie is geein- d'gd. In de Belgische Kamer werd Dinsdag de stijging der vleeschprijzen in Belgie weer ter sprake gebracht. Lemonier, afgevaardigde voor Brussel, interpelleerde den Minister van landbouw. Met cijfers toonde hij aan, dat de vleeschprijzen stegen de prijzen der runderen werden 10 frcs. hooger, die van kalveren 16 frcs. die van schapen 17 frcs. Rekening houdende met het bevokings- cijfer werd 22 millioen meer uitgegeven voor de vleeschvoeding dan het vorjge jaar. Belgie moet kunnen steunen op Frankrijk en Holland, maar de Minister heeft geheel en al den invoer van mager Hollandseh vee verboden, terwijl slachtvee uit Holland slechts langs enkele grens- plaatsen kan binnenkomen op voorwaarde ge- slacht te worden binnen 48 uren, hetzij aan de grens, hetzij in de slachthnizen der groote steden. In Holland is nergens meer een besmettings- haard van mond- en klauwzeer of tuberculose. De regeering bevoordeelt de groote Belgische veefokkers. Men moest den termijn van het slachten van Hollandseh vee verlengen en langzamerhand de grens voor den ihvoer openstellen. De Minister antwoordde, dat de Hollandsche grens niet gesloten is, want 21000 dieren zijn in Belgie ingevoerd. Het Belgisch vee nam met 15 pCt. toe en het verbruik van vleesch met 22 pCt. Dat is de reden van het stijgen der prijzen. Ook het ongunstige weer in April had invloed. Bij den landbouwer M. v. L., in den Engel- schen polder te Rilland-Bath, had Maandagmorgen de arbeider Lokerse het ongeluk met de rechter- hand door de raderen van de snijmachine te worden gegrepen. Dit lichaamsdeel werd hem letterlijk stukje voor stukje tot boven de pols verbrijzeld. De heeren Geill, arts te Krabbendijke en Barendse, tijdelijk arts te Rilland-Batb, hebben later op den dag den rechterarm geamputeerd. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Bij voordracht van 20 Juni 1900, werd B. en W. voor den verbouw der stadsdrukkerij verleend een crediet van f 1 1,000. Thans blijkt uit eene nieuwe voordracht, dat dit crediet bij de verbouwing is overschreden met f 8700 En bovendien was de verlichting vergeten, zoodat uu daarvoor nog 2350 wordt aangevraagd. De aanvankelijke begrooting ad 11,000 blijkt dus overschreden met.11,050 Wie durft nu nog zeggen, dat de gemeente niet zuinig begroot Naar men verneemt, zal dezer dagen een begin worden gemaakt met de verdeeling onder het politiepersoneel te Amsterdam van de gelden, die door de burgerij zijn bijeengebracht als een bewijs van waardeering voor de belangrijke diensten door de politie bewezen tijdens de stakings- dageu. Da inspecteurs van politie zullen een bedrag ontvangen, wisselend tusschen de dertig en zestig gulden, terwijl den klerken, brigadiers, rechercheurs en agenten elk twaalf gulden zal worden ter hand gesteld. VAN DE VAN Pretoria, 9 Juni. De Wetgevende Raad besloot hedenmiddag eenstemmig in het reglement voor openbare vacantiedagen ook op te nemen de viering van den Dingaansdag door de Boeren. De Hol landsche leden zeiden hun medeleden hartelijk dank voor dit teeken van goedeu wil, en verklaarden dat dit besluit meer zou bijdragen tot de verzoening dan honderd redevoeringen. Johannesburg, 9 Juni. Uit de statisliek van den Kafferarbeid over April blijkt, dat ongeveer 9800 arbeiders werden aangeworven. 600 werden van Barberton gezonden, 4600 zagen hun contract afloopen en narnen ontslag. De netto-vermeerde- ring der arbeidskrachten kwarn ten goede van den Rand. Bij de voorzetting van de beraadslagingen in het Engelsche Lagerhuis over de motie van Chaplin, waarin de opheffing der graar.rechten afgekeurd wordt, verklaarde de liberaal Asquith Woensdag, dat het Huis niet tevreden zou zijn met de verwarde en tegenstrijdige meedeeling der verschillende Ministers, maar recht had te weten, wat het oordeel van het gezamenlijke kabinet was. Zijn de opvattingen van Ritchie die van het ministerie, vroeg hij. Asquith maakte juist een toespeling op de afwezigheid van Chamberlain, toen deze binnentrad eu naast Balfour ging zitteu. Asquith zeide toen, dat hij verheugd was Chamberlain nog te zien zitten op de regeeringsbank. Ritchie zat eveneens naast Balfour eu Asquith wees nu op het buiten- gewone feit dat twee verantwoordelijke Ministers met volkomen uiteenloopende meeningen over een hoofdkwestie van politiek op dezelfde bank zaten. Het was, zei hij, een afwijking van de traditien van het openbaar leven, dat twee Ministers geheel tegenstrijdige denkbeelden konden uitspreken en een geheel onvereenigbare politiek konden be- pleiten. Hij protesteerde hier dan ook krachtig tegen. Na verdere beraadslaging nam Minister Balfour onder luide toejuichingeu het woord. Hij her- haalde, dat de graanrechten uitsluitend waren ingesteld met fiscale bedoelingen. Hij zou het een verzaking van zijn plicht achten als hij thans, waar ook, eenige besliste uitspraak zou doen over de groote fiscale en financieele vraagstukken in de jongste redevoeringen te berde gebracht. Hij behoorde niet tot hen, die meeuden dat het fiscale stelsel, vijftig jaren geleden onder geheel verschillende omstandigheden vastgesteld, te alien tijde moest blijven bestaan (toejuichingen), maar hij rneende evenmin, dat men ooit zou terugkeeren tot de dwaze, ingewikkelde tarieven, waarvan de her- vorming in 1842 was begounen. In 1881 wees ik er op, zei Balfour, dat ik niet begreep hoe wij in de toekomst op gunstige voor- waarden over handelstractaten zouden kunnen onderhandelen, indien wij niet de macht hadden wedervergelding uit te oefeneu. Sedert ziju de tarieven in bijna alle groote staten, met welke wij wilden onderhandelen, tegen ons verhoogd. De trusts zijn zeer toegenumen en ieder in het Huis is ongerust over haar invloed op Engeland's stapel-industrien. (Toejuichingen.) Dan is er bij de koloniale premiers een streven naar nauwere Vrij bewerkt door AMO. Ja, Bateman, de hofmeester, had gelijk, wanneer hij zeide, dat Dorothea Star, een flink knap meisje was, en mooier zou worden bij het toenemen van haar leeftijd. En Shanker, de lakei, had het niet ver mis, als hij zei, dat Dolly Star een helder verstaud had en dat er te eeniger tijd wel iemand zou komen, die haar een goed huwelijk zou aan bieden het kon hem niet schelen, hoe auderen oordeelen, maar hij dacht er zoo over. Zij was bijna zeventien jaar, niet groot voor haar leeftijd, maar vlug en lenig van leden, scherp- zinnig in het waarneusen van alles om haar heen, gemakkelijk in het overnemen van het goede dat zij bij auderen opmerkte, en zij had een iu- borst, die ruim de moeite zou beloonen van dengene, die haar verdere vormiug en beschaving ter hand mocht willen nemen. Dolly Star! Dolly! Dolly! Dolly!" riep eene stem beneden in aeu toren. //Doe dedeuropen! Ik kom boven bij je Dat was Hanna, de keukenmeid. Dolly verzamelde hare krachten, stond op en liet haar binnen. //Ik ben niet gerust omtrent jou, lief kind Ik houd er niet van, iemand voor den gek te houden, en ik dacht zoo bij me zelven, dat het je een beetje vefluchting zou geven, als je me iets verteldet van dien mallen droom. Ik houd er niet van, dat de menschen van hun hart een smoorkuil makendat doe ik zelf ook niet. Kom, vertel me je droom eensdat zal je zeker goeddoen." z/Je vertelt het toch niet aan de anderen, niet waar z/Och, wel neen Begin maar n,Dan zal ik je alles vertellen, Hanna; alles; zooals het gebeurd is. Zoodra ik gister avond te bed lag, sliep ik in. Dat gebeurd me alle avonden zoo. Ik wilde wel, dat het anders wasik zou liever een poosje wakker liggen, om goed te kunnen voelen, hoe heerlijk het bed is, want als ik's morgens wakker word, is het tijd om op te staan. Maar ik kon niet wakker blijven, al had ik er den hemel mee kunnen verdienen. Dikwijls heb ik mijn uiterste best gedaan om de oogen open te houden eu te luisteren naar de geheimen, die de meiden elkaar te vertellen hadden, maar ik heb nooit wakker kuuneu blijven." z/Maar wat heeft dat nu met je droom te maken, Dolly Spreek nu enkel maar over je droom z/Goed, dat zal ik doen, Hanna Ik droomde, dat ik alleen in de weide wandelde, zonder eigen- lijk doel, en een liedje neuriede, zooals ik altijd doe als ik alleen ben. Eiudelijk stond ik stil, en daar hoorde ik dicht bij mij eene stem roepen z/Zing verder, zing verder, gravin van Asherton Daarop antwoordde ik //Gravin van Asherton ben ik niet." //Neen, maar je zult het toch worden," riep de stem weder. /,Eu waar is de graaf?" vroeg ik lachend, en ik was heelemaal niet bang of verwonderd. //Hier dicht bij je antwoordde de stem met een laoh. //Kijk maar eens goed rond Wat zijn droomen toch vreemd, vindt je ook niet, Hanna P Ik bukte mij en keek onder een groot blad van een wilde zuringplant, die voor mijn voeten groeide. Natuur- lijk was daar geen graaf, en toen lachte de stem en ik lachte ook, en zoo werd ik lachende wakker. z/Het klokkenspel op den toren- van den stal speelde juist kwart voor elven, toen ik wakker werd. Het was zoo'n mooie droom Ik lag zoo stil als een muis en hoopte spoedig weer in te 9lapen en hetzelfde nog eens te droomen. Wer- kelijk droomde ik het weer. Maar nu niet zoo pleizierig. Ik lag beneden bij den toren en kon geen hand of voet bewegen, en een stem riep naar beneden//Gravin van AshertonGravin van Asherton Kom, kom Maar het was niet dezelfde stem van de weide. //En waar is de graaf vroeg ik opnieuw. //Hier, hierantwoordde de stem. Toen wilde ik opstaan en de hand nitsteken, maar ik kon geen lid van mijn lichaam bewegen, en toen werd ik schreiende wakker. z/Kort daarna sloeg de stalklok elf uur ik telde de slageu. En toen viel ik weer in slaap, en zoo waar ik leef daar droomde ik weer dat men mij gravin van Asherton noemde. Maar die droom was erg verward, en ik werd niet wakker voor den ochtendstond, zoodat ik natuurlijk niet kan zeggen, of alles voor twaalf uur was afgeloopen ei volgens zeggen van Sarah Burt komt het daarop juist aan, of een droom zal uitkomeu." z/Hm, hm, een zonderlinge droom, ja, dat is het Zou je wel een voorname dame willen wezeu, Dolly z/Wel, natuurlijk! Een japon met een langen sleep, overal groeten met een boiging, altijd met eerbied aangesproken, en dan op de voomaamste Maandagavond kwart voor elf werden de de heer en mevrouw Joh. Kraus, van Groniugen, tijdelijk te osbergen bij Paterswolde woonachtig, opgeschrikt door t bericht van een boschbraod op een nieuw aangekocht terrein hunuer bezitting. De burgemeester van Eelde was reeds op de plaats des onheils aanwezig, terwijl achttien man bezig waren den brand zooveel mogelijk te be- perken, wat echter moeite kostte, daar de hevige wind in dezen zeer ongunstig werkte. Door 't maken van open terrein was men er om drie uur in geslaagd den brand meester te worden. 10 H. A. dennenhout werden een prooi der vlammen. Het is duidelijk, dat de brand aan kwaad- willigheid moet worden toegeschreven, daar het bosch aan twee kanten brandde. Uit Assen meldt men aan de //Zw. Ct." dato 10 dezer Gisteren meldde zich bij de politie alhier aan een zekere S. uit de gemeente Emmen, te kennen gevende, dat hij in den vorigen nacht een huis (boerderijtje te Giethoorn in brand had gestoken met het doel om weder in de gevangeuis te komen. Het bevestigde zich dat te middernacht het huis van R. Essing te Giethoorn in lichte laaie was gekomen en totaal afgebraud, waarbij ook de levende have 1 koe, 3 varkens en eenige kippen omkwamen en overigens ook al niets kon worden gered. Door den wachtmeester der marechauss£e alhier is met S. een plaatselijk onderzoek ingesteld de man werd daarna naar de gevangenis in voor- loopige hechtenis overgebracht. Van S., die reeds voor monrd met diefstal een 24tal jaren gevangenisstraf heeft ondergaan, kan nog gemeld worden, dat hij na zijn ontslag, voor ongeveer 2 jaren, zich niet meer in de maatschappij te huis gevoelde. Hoewel hij toen met een uit- gaanskas van 800 bij vrouw en kinderen thuis kwarn, waren zij geheel van elkander vervreemd. Zoo was hij ook al naar Duitschland geweest om werk, maar wijl hij dit niet geregeld kon vinden, is hij weer aan het zwerven geraakt, om nu nog- maals een misdaad te plegen. In de Lange Hezelstraat te Nijmegen werd Maandagavond omstreeks elf uur een meer dan ergerlijk tooneeltje afgespeeld. Een beruchte vrouw, bekend als //Raoie Anna" en nog een vijftal van dat soort hadden oneenigheid gekregen en geraakten zoo op straat aan't bakkeleien. Al plukharende kwamen zij de Hezelstraat op. Op den hoek dezer straat en van den Ganzenheuvel zou de groote slag geleverd worden. Eene van het zestal moest het daar danig ontgeldeu. Zij werd zoolang gestompt en geschopt tot zij be- wegingloos in de goot bleef liggen, de straten vullend met haar akelig gillen, terwijl in de naaste omgeving de dames haar strijd voortzetten. Een paar mannen, haar schijnbaar niet onbekend kwamen opzetten en wisten de vrouwen uit elkaar te drijven. Na heel wat getier arriveerde het troepje in de Boddelstraat, waar alleD schenen thuis te behooren. Met geweld werden zij hunne respectieve woon- huizen binnen gestuwd, waarna een zestal politie- agenten de straat voor verder rumoer kwamen vrijwaren. Buiten was het nu althans veilig. Een millioenenheer. Wie zou, nu ongeveer een kwart eeuw geleden gedacht hebben, dat de destijds ontmaskerde //millioenenjuffrouw" in Amstel's veste, nog eenmaal zou worden opgevolgd door een //millioenenheer?" Toch is het zoo, zegt het //N. v. N." Maar de millioenenheer van heden schijnt in tegen- stelling met zijne voorgangster //echt" te zijn en dienstboden, zelfs op den hofmeester en op de huishoudster, te kunnen neerzien als op nietige aardwormen. Ik zou liever lady Asherton wezen, dan wat ik nu ben. Thans word ik op de vingers gekeken, door niemand geacht, en dan word ik nog geplaagd om het eenige goede, dat ik bezit mijne stem »Daar is wel wat van waar, Dolly. Vertel maar verderhet is zoo pretlig jou te hooren spreken, meisje." //Als ik lady Asherton was, zou ik een piano hebben, juist zoo'n mooie als die, welke de organist Winter geleverd heeft aan de dochters van den advocaat Gale, en dan zou ik daarop den geheelen dag kunnen spelen en er heerlijk bij kunnen zingeu. Eu dan zou ik met minachting neerzien op die opgedirkte juffertjes met hare onbeteekenende stem en haar samengeregen middel. Als zij zich kleeden om naar een partij te gaan, houden zij zich aan de posten van het ledikant vast, terwijl de meid met alle kracht haar corset vastrijgt, totdat ze s:hreeuwen van pijn. Je moest eens zien, welk gezicht zij zetten, als ik met gemak en zonder fout tot de hooge G zing; dan doen zij precies of ik er niet ben, en alsof zij daar niets van hooren. Ik ben nieuwsgierig, of zij weteD, wat de dienstbode van haar te vertellen heeft." z/Och daar weten zij niets van Laat ik je eens wat zeggen, Dolly! Als wij alles wisten, wat er achter onzen rug van ons gezegd wordt, zouden er geen twee menschen op de geheele wereld goede vrienden met elkaar wezen. Dat geloof ik zeker!" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5