A I g e m e 3 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4391. Zaterdag 13 Jnni 1903. 43e Jaargang. PUBLICATIL Koningsmoord in Servie. Binnenland. ABONNEMENT: Intending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave "U deze courant beboort een bijvoegsel. ■MHMRBnHnMmOKgtSiil *aw aMBKMMMMUMii »?w«W9>tweta3se»^s VEIZEASCIIE Per drie inaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert rich bij alie Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ■tit t>la<l verscUijnt IHaanilag ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters woiden uaar plaatsruimte berekend. lloensdag- en Vrijdngnvond, nitgemnderil »p Feesldasen. bit de Firma P. J. iTinwwwu i Minnna—wiw —rnrnnnrrrmiirimn im mim m \1K DE IAMDE le Xer 1'euzen, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente dat tuss ihen den l4en en 21 en Juni 1903 binnen deze gemeente de jaarlijk-iehe collecte zal plaats hebben, ten behoeve van het Foods tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nedttr/andtn, welk Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nedarlarids Overzeesehe Kolonien of Bezittingen, en noodigeu initsdien een ieder uit, om door eene miide bijdrage, dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat stellen. Ter Neuzen, 12 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L OOSTERHOFF, Secretaris. Vreeselijke berichten komen tot ons uit Servie, het land der verrassingen en der staatsgrepen. Een revolutie is onder het leger uitgebroken en zoowel Koning Alexander Obrenowitch, als zijne vrouw, Koningin Draga, zijn verruoord, benevens meerdere personen. Verschillende telegrammen nielden bet vol- gende Berlijn, 11 Juni. Uit verschillende berichten uit Belgrado laat zich het volgende opmaken Drie dagen geleden keerde de mogelijke troon- opvolger, Nicodemus Loenjewitsa, de broeder van Koningin Draga, uit Brussel terug. Nu vreesden zijn tegenstanders, dat de tegenwoordige Skoepsjtina weldra pleebtig baar toestennning zou verleenen tot diens benoeming tot troon- opvolger. Daarom trokken in den afgeloopen uaebt de officieren van de samenzwering naar het koninklijk paleis en eiscbteu samen met den leider der radicalen Zinkovits, dat de Koning afatand zou doen van de kroon ten behoeve van den pretendent Karageorgievits. Toen kolonel Naumovits den Koning de voor uit klaargemaakte akte van abdieatie voorlegde, scboot deze den kolonel neer. Daarop outstond een wild tumult, waarbij den Koning op den drempel van zijn slaapkamer werd neergesehoten door de officieren in opstand. Alexander heeft nog eenige minuteu geleefd. Intusschen was de minister van oorlog Pauloviss en de minister-president Markovits met eenige trouwgebleven officieren naar bet paleis gehaald. Daar zijn zij echter dadelijk gevallen onder de scboten en sabelhouwen der samenzweerders, die hen aanvieleu onder bet uiten van kreten voor Karageorgievits, den uieuwen Koning. De eerste-luitenant Misjits van het zesde regiment infanterie, een leerling van de krijgsschool te St. Petersburg, is de eerste geweest, die de hand heeft gestagen aan Koningin Draga, die zicli aanvankelijk had ver- stopt. Zij is evenals baar breeders, naar men zegt, doodgeslagen met de bijl, waarmede men de deuren der vertrekken bad opengebroken. Ook de aspirant-troonopvolger Loenjewitsa moet op die wijze om het leven zijn gekomen. De lijken van het koninklijk paar werden in het paleis gelaten, de overige lijken naar het hos- pitaal gebracht. De geheele bloedige paleisrevolutie is afge- speeld 's nachts tusschen elf en twaalf uur. Naar men beweert behoort onder de samen zweerders ook kolonel Masjin, die een zwager was van de vermoorde Draga. Onder de uieuwe Ministers komen voor de radicalen Protits, Sjiwkovits en Gertsjits, die vroeger om staatkundige redenen vervolgd en in de gevangenis geworpen waren. Peter Karageorgievits, ten wiens behoeve dit versclirikkelijk drama volvoerd is, woonde vroeger te Weenen. Hij beette echter een vriend van de Russen, terwijl zijn jongere broeder. te Parijs werkzaam als schrijver, in de republikeinscbe kringen van Frankrijk betrekkingen aanknoopte met personen van invloed en werkte voor de aanspraken van zijn broeder op den troon. Belgrado, 11 Juni. De gebeurtenis is door bet volk met de grootste kalmte opgeuomen. Groote troepen jnenschen trekken door de straten. De nieuwe Ministers werden, terwijl zij zich naar het Ministerie van Binuenlandsche Zaken begaven, levendig toegejuicbt door de garde der Koningin en de paleisgarde. Uit de procbunatie volgt, dat de wijziging der Grondwet, bewerkt door Koning Alexander nietig is. Belgrado, 11 Juni. De volgende oorkonde is afgekondigd Aan het Servische volk. Koning Alexander en Koningin Draga zij hedennacht vermoord. In dit ernstig tijdsgewricht hebben de vrienden van het vaderland en bet Servische volk de handen ineengeslagen en een nieuwe Regeering samengesteld. Terwijl de Regeering dit bekend maakt aan het Servische volk, is zij overtuigd dat het Servische volk zich om baar zal scharen en haar zal helpen dat de orde en de veiligbeid overal in den lande gehand- haafd blijven. De Regeering maakt bij dezen bekend, dat de Grondwet van 6 April 1901 met alle wetten die tot 25 Maart dezes jaars oude stijl geldlg zijn geweest, in werking treedt. De nationale volksvertegenwoordiging, die bij proclamatie van 24 Maart oude stijl ontbonden is, wordt tegen 2 Juni oude stijl dit is 15 Juni naar nieuwen stijl, naar Belgrado opgeroepen. Keulen, 11 Juni. De Kolnische Zeitung verneemt uit Belgrado des voormiddags 10 uur 20 Gestadig is in de morgenuren de ontroering toegenomen en daarmede wies de volksmenigte in de straten van Belgrado. Ondanks den stroomenden regen vertoeven duizenden mensehen in de straten rondom het paleis. Overal zijn troepen opgesteld van alle wapenen en ook kanonnen. De militairen dragen geen kokarden meer met de initialen van Alexander, maar bloemen, groene takken of bladeren in plaats van kokarden. Jongelieden loopen bij troepen vereend door de straten, zij zwaaien met vlaggen en roepenleve Karageorgievits. Bijna alle huizen van Belgrado hebben de vlaggen uitge- stoken, doch er zijn geen zwarte rouwvlaggen onder. an het koninklijk paleis wappert geen standaard meer. Sommigen beweren dat Kara georgievits sedert gisteren te Belgrado vertoeft, anderen beweren het tegendeel. Niemand weet waar men aan toe is. Keulen, 11 Juni. De Kolnische Zeitung verneemt uit Belgrado, dat de aanslag is uitge- voerd door het zesde regiment onder bevel van de hoofdofficieren Misjits en Masjin. De laatste is minister van publieke werken geworden in bet nieuwe kabiuet, hij is de vroegere zwager van Draga. Het gerucbt gaat dat de Koning zelf zijn adjudant Noumovits heeft doodgeschoten nadat hij de soldaten bad binnengelaten. Wie den Koning en de Koningin heeft doodgeschoten is onbekend. Tegelijkertijd zijn de adjudant- generaal Petrovits, de minister van binnenlandscbe zaken Tbeodorovits, de minister van oorlog Paulovits en eveneens de familieleden van Draga in hun woningen om bals gebracht. Het koninklijk paar en de andere dooden zijn in eenvoudige kisten gelegd. De Koning zal vermoedelijk in bet klooster Rakovisa worden bijgezet, de anderen op het kerkbof te Belgrado. De Skoepsjtina en de Senaat zullen 16 dezer aan de proclamatie, waarbij Karageorgievits tot Koning wordt. uitgeroepen, door een formeele stemming hun sanctie verleenen. Bij troepen trekken de mensehen door de stad en houden betoogingen voor de uieuwe regeering. Boedapest, 12 Juni. Men meldt uit Belgrado, dat de paleisgarde hevig weerstand heeft ge- boden, er zouden 100 manschappen gedood zijn en ook de soldaat, die Zinzar Markovits, den Minister van Oorlog, gedood heeft. Deze vluchtte achter een aanplakbord, waar 25 scboten op gelost zijn. Verscheiden bewoners verlaten de stad. De dooden zijn in de kapel van den konak gebracht. De menigte is weinig ontroerd, zij heeft de tijding outvangen met scbeldwoorden op de Koningin. De Weensche Zeit. geeft de volgende bijzonder- ledenGisteravond om elf uur liet de officier van de wacht Roemovits de deur van de konink- ijke staapkamer springen met dynamiet en drong hij met eenige officieren, gewapend met revolvers, de kamer binnen. Vooraf badden zij den kommandant van de wacht vermoord en aan de wacht bevel gegeven heen te gaan. Roemovits wilde den Koning dwingen een stuk te teekenen, waarbij hij afstand deed van den troon. In de verklaring werd gezegd, dat de Koning Servie te schande maakte door zijn huwelijk met een publieke vrouw. Als eenig antwoord greep de Koning een revolver en doodde Roemovits. De Koning vluchtte met de Koningin, de officieren volgden ben en doodden den Koning met een revolverschot. De beide breeders der Koningin, Nicodemus en Nicolaas, werden ter dood gebracht bij het verlaten hunner woning. De leden der Tweede Kamer zijn tot hervaiting der werkzaamhedeu bijeeugeroepen tegen a.s. Dius- dag 11 uur. Lichting 1902. Het Staatsblad bevat een Koninklijk besluit van den ll4" Juni, waarbij de minister van oorlog wordt gemachtigd, om van de miliciens der lichting van 1902, die zich thans krachteus Koninklijk besluit van 11 Maart 11. onder de wapenen beviuden, hen die behooren tot de eerste ploeg der lichting, zoodra mogelijk overeenkomstig art. 118 derMilitie- wet 1901 met verlof huiswaarts te zenden. Naar aanleiding van dit Kon. besluit brengt de minister van oorlog ter algemeene kennis, dat, ter uitvoering daarvan, door hem, minister, bevelen zijn uitgevaardigd om de miliciens behoorende tot de eerste ploeg der lichting van 1902, met groot-verlof te djeu vertrekken Is. hen die zich in hun garnizoen bevinden op 13 Juni a.s.; 2°. de overigeu ook op dien dag, of aniers zoo spcedig mogelijk daarna, rnits niet op Zondag. TER NEUZEN, 12 Jnni 1903. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening van de jacht op het waterwild, bepaald op 1 Juli aanstaande. Ter openbare civiele zitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van Woens- dag zijn de heeren Mrs J. F. van Deinse en F. B. Evers als advocaat en procureur bij die recbtbank beeedigd. Nadat bet onweder van Woensdagavond reeds geruimen tjjd boven onze stad hing, en het door den langen tjjd die tusschen de donder- slagen verliep reeds leek alsof de bui was overgedreven, werden de ingezetenen eensklaps opgescbrikt door een felle bliksemstraal, die een oogenblik de stad in een fel licbt zette, onmiddellijk gevolgd door een krachtigen, korten donderslag. Aanstonds rees bij velen het ver- moeden dat de bliksem ergens bad getroffen. Dit bleek juist te zijn, evenwel slechts met materieel nadeelige gevolgen. De op het voor- malige excercitieplein staande gaaipers van de handboogmaatschappij v De Wester-Schelde" was getroffen, aan eene zijde van boven tot onder zwart geschroeid en ter halve hoogte ernstig versplinterd, terwijl van een staaldraad, dieuende om de mast neer te laten en op te haleu bijna niets meer te zien was en deze dus vermoedelijk door den bliksem is verteerd. In verband daarmee kan de tegen a. s. Zondag uitgeschreven scbieting niet doorgaan. Ook het net der electriscbe centrale moet door den bliksem zijn getroffen, daar op enkele plaatsen stoornis in de geleiding was ontstaan. Maandag is, onder het gehucht Patrijske der gemeente Stoppeldijk, een 20jarige koejongen die Zaterdag te voren uit zijn dienst aldaar was vertrekken, en nu dien Maandag naar Hulst was geweest om werk te zoeken, waarsehjjnlijk door drank beneveld, in een waterput terecht jekomen, waaruit bij den volgenden morgen ood is opgebaald. Hij was een Belg, die, als deelgenomen hebbende aan 't ov/rbrengen van eene koe over de grens, in Belgie straf te goed had en om deze te ontgaan op Nederlandsch grondgebied werkte. (M.Ct.) Muiskil. Met ingang van 16 Juni is benoemd tot postbode alhier voor de buitenbestellinor B. P. de Ridder, alhier. Zaamslag, 11 Juni. Heden bad alhier door de notarissen Dregmans, Van der Moer en De Ridder de verkooping plaats van de goederen van Dingetje Willemsen, eerder weduwe van P. van Dixboorn en laatst van L. de Regt. Nan koop 15, gezamenlijk groot 7,5770 H.A., werd koopster mej. M. de Feijter, wed A. Diele- man tegen 1025 per gemet, boomprijs r 1000, voor de scbuur 500, benevens 8 °/r onkosten. Koop 6, weiland en moeras, groot 109 roeden, werd aangekocht door den beer Jac. Riemens voor f 65. Beide koopers wonen te Zaamslag. Axel, 10 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoosten— en Bewestenblij werd besloten 1/s bij te dragen in de kosten van aanleg eener keibestrating van een gedeelte van den Armendijk. Koewacht. De alhier gevestigde veloclub //Excelsior" had voor verleden Donderdag een groot wielrijdersfeest uitgeschreven. Voor een drietal spelen waren 50 frank prijzen uitgeloofd. Een groot aantal wielrijders werden verwacht doch tot spijt van de club begon bet's middags te regenen en op het oogenblik, dat de spelen zouden beginnen, was het weder nog niet beter. Met algemeen goedvinden werd besloten het feest uit te stellen. Daar tegen 5 uur het weer wat opklaarde, legden de nog aanwezig zijnde wielrijders een 25tal eenig geld uit waarvoor onder elkaar een paar wedstrijden werden gehouden. Wanneer nu het feest zal plaats hebben, is nog niet bekend. De nog krasse oudjes E. Noens en echt- genoote hopen binnen eenige dagen hun gouden huwelijksfeest te vieren. Naar wij vernemen, zal deze dag voor de jubilarissen niet onopge- merkt voorbijgaan. Dit is bet derde gouden huwelijksfeest, dat in den tjjd van 2 jaar alhier gevierd wordt. Ossenisse. De kermis is hier naar wenscb afgeloopen, zonder dat de algemeene vreugde door een enkelen wanklank werd verstoord. Vele vreemdelingen waren in ons mooi plaatsje, waaronder een groot aantal fietsers, die van deze kermisgelegenheid gebruik maakten om onze ge'isoleerde en afgelegen gemeente eens te bezoeken. Bo8chfeapelle. Door den zeer lagen water- stand in 't begin dezer week konden een massa karpers, die met het hooge water van Vogel en Koegat geloopen waren, die plassen niet meer bereiken en zwommen zicbtbaar door de ondiepe slooten. 't Is te begrijpen, dat er geducht jacht op werd gemaakt, namelijk met rieken en vorken, die men in hun lichaam trachtte te steken of te werpen. Sommigen hadden een aardige vangsfc. Zoo ving er iemand op een namiddag negen. waar onder beestjes van anderhalf en twee kilo. Stopiieldijk. De regen heeft hier veel goed gedaan aan de veldvruchten. Toch is nog meer water niet gewenscbt, vooral niet voor vlas, dat bepaald zou gaan liggen. Aan de erwten bier een voornaam gewas zal de regen geen kwaad doen, ofscboon de opbrengst beneden 't middelmatige zal blijven. Door het koude, natte voorjaar zijn vele plantjes niet tot ontwikkeling kunnen komen of stonden jwijnend te groeien, terwijl de daarop gevolgde levige warmte volstrekt niet aan den groei bevorderlijk was. Geen wonder dan ook, dat zeer vele erwtenakkers er alles bebalve weelderig uitzien, vele kale plekken vertoonen, ja men er aan gedacht heeft sommige om te ploegen, daar hun opbrengst slechts hoogstens een paar zak per gemet zal bedragen. Rotranchement. Tot 9 Juni is bij den quaestor van het classikaal bestuur ingekomen voor de Generale Kasuit Hontenisse c. a. 14,60 Schoondijke 20 Groede f 11,50 Nieuwvliet 6,25 Sluis 44,75 Sint Anna ter Muiden 10,50 Oostburg 22,15 Retranchement 4,40 en Zuidzande 3.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1