Landbouwberichten. Gemengde berichten. Binnenland. De politiek der Boeren. Transvaalsch gemeente- kiesrecht. De opstand in Algerie. De hongersnood in China. De pevolutie in Venezuela. De Veuezolaausche legatie te Parijs ontving een telegram van den secretaris van President Castro, waarin melding word gemaakt van een schitterenden veldtocht der regeeringstroepeen in het Westen. Vreeselijke scheepsramp. Pretoria, 6 Juni. Louis Botha heeft de burgers uitgenoodigd eeu vergadering te Heidelberg op 20 Juni ter bespreking van belangrijke vraag- stukken bij te wonen. De ,/Volksstem", zegt naar aanleiding hiervan dat, hoewel de leiders der Boeren niet bet politieke platform willen beklimmen, de jongste gebeurte- nissen duidelijk toonen, dat de Regeering dringend noodig heeft bekend te worden met de gevoelens der bevolking. Zoo noodig zullen meer vergade- ringen van gelijke strekking worden gehouden in andere districten. Pretoria, 8 Juni. Als gevolg van den tegen- stand tegeu de toekenning van het gemeentelijk kiesrecht aan de kleurlingen zal de regeering een amendement indienen op het ontwerp-ge- meentelijke wetgeving, waarbij het stemrecht wordt beperkt tot de blanke Engelsche onderdanen en dus behalve de kleurlingen ook alle vreemdelingen van het kiesrecht worden uitgesloten. Pretoria, 8 Juni. De wetgevende vergadering heeft hedenmiddag de bepaling aangenoineu, die kleurlingen en vreemdelingen uitsluit van het kiesrecht voor de gemeenteraden. Beni Oenif, 8 Juni. De artillerie van de Frausche expeditie opende om half 6 het vuur. Beni Oenif, 8 Juni. Het bombardement tegen den Ksoersen bij Figig duurde van half 6 tot half 10. De troepen bezetten bij verrassing de passen van Joedija et Moedjadin. De verliezen van de Ksoersen zijn, naar men meent, aanzienlijk. De troepen zijn nog niet Figig binnengerukt. De Franschen leden geen verliezeu. Een inlandsch ruiter werd gedood, toen hij den last overbracht om de vrouwen en kinderen uit Figig te verwijderen. Na de beschieting keerden de troepen naar Beni Oenif en Djenaneddar terug, in afwachting dat de bewoners van Figig met voorstellen zullen komeu. Aan de operatic namen 8500 man en 4 batterijen deel. Generaal O'Conner gaf last ruim 5 uur het vuur te heropenen met meliniet- bommen tegen de buitenversterkingen van Zenagna op een afstand van 1200 meters van de wouingeu gelegeu. De lange muur werd vernield en het vuur gericht op het binnengedeelte, had een vreeselijke uitwerking. De bommen richtten groote verwoestingen aan. Enkele bommen werden geworpen in de oases, voornamenlijk in Oedaghir. Tenslotte werd het vuur gericht op de minaret van de moskee van Zenagna, waarvau de verwoesting grooten indruk zal maken. Bij de Franschen werd geen man of paard ge- troffen. Met uitzondering van den gedooden inlander hadden zij geen enkel verlies, zelfs geen gewonden. Het getal der gedooden en gewonden bij de Marokkaneu is nog onbekend. De correspondent van de nDaily Mail" te Sjanghai meldt dat de hongersnood in de provin- cie Kwangsi ontzettend is, zoo, dat de menschen eerst hun voorraad, have en goed, hun landbouw- werktuigeo verkochten, daarna het vee waarmee zij het land omploegden, daarna de pannen van hun dak, vervolgens hun zonen en dochters en ten laatste zelfs hnu vrouwen. De woningen van de laudbouwers zijn niets dan kale muren, beroofd van alles op een weinig vuil stroo na om te slapen. En deze toestaud duurt nog vOort^en zal zelfs nog droeviger worden, tot einde Juli, wanneer men met den rijstoogst begint. Gelukkig zijn de vooruitzichten op een goeden oogst uitstekeud. Men berekent dat in verschillende districten rondom Kweiping alleen ongeveer 150000 personen verhongeren. De revolutie is geeindigdgevechten hadden plaafs te Barquisimeto en te Coro. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eeu wets- ontwerp tot afschaffing der staatsloterij. Het wetsontwerp beoogt een zeer geleidelijke afschaffing. Om tot eene zeer geleidelijke ver- mindering van het aantal loterijen te geraken, wordt voorgesteld, den tijd, die tusschen twee loterijen verloopt, telkens wat grooter te maken. Zoo wordt voorgesteld dat de tijd, die na iedere loterij verloopt voordat een nieuwe begunnen wordt, zal bedragen Na de 375", 376" en 377® loterijen 6 weken; na de 378", 379" en 380® loterijen 7 weken enz. enz. De 413® loterij wordt zoo tijdig begonnen dat zij voor 1 Januari 1922 geheel is afgeloopeu. Na de 413® loterij worden geen loterijen meer gehouden. Op het verzoek, destijds door een aanta uitgesloten spoorwegmanuen tot H. M. de Koningin gericht, om hare tusschenkomst te verzoeken, is naar /»Het Volk" meldt, bericht outvangen, dat zij in deze niets kan doen. TER NEUZEN, 10 Juni 1903. Naar wij vernemen circuleert er bij de expediteurs en cargadoors alhier ter teekening een adres aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin zij verzoeken, dat de Kamer de looge Regeering zal wijzen op de belangrijke, wellicht noodlottige gevolgen, voor geheel Ter Neuzen van eventueeleu aankoop door den Belgischen Staatvande sporen Gent— en Mechelen—Ter Neuzen. Tot onderwijzer aan de christelijke school alhier is benoemd de heer P. Koole, thans als zoodanig te Zaamslag. Naar wij vernemen is, tengevolge verschil lende omstandigheden, door //Vlissing's Mannen- koor" voorloopig afgezien van het geveu van een concert alhier. De heer Dr. A. X. C. van Eugelen, gemeente- geneesheer te Graauw, is benoemd en aangesteld tot tijdelijk officier van gezondheid der 2® klasse 3ij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Naderlandsch Indie. Op het te houden zesde zomerfeest van den ring van Chr. Jong. Vereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, op eeu weide van den heer J. Dijke te GToede, op Donderdag 2 Juli a. s., zullen daar de navolgende punten behandeld worden lu. Openingswoord door Ds. J. A. F. A. Stellwag te Groede. 2°. Standvastigheid door Ds. G. van Leussen te Goes. 3°. Oude en nieuwe dingen uit Vlaanderen door Ds. Crispeels te Maria Hoore- beeke (Belgie). 4°. Krachtig worden in den Heere door Ds. G. van Dis te Zuidzande. 5°. Het Evangelie in 't land van Cadzand in het midden der vorige eeuw door Ds. A. Mooij te Ermelo. 6°. Eene probate medicijn uit de gezoude apotheek door Ds. J. J. Noort te Amsterdam. 7°. De kracht van het woord des Heeren door Ds. J. Timmerman te Winschoten en 8f het slotwoord door Ds. J. J. Homburg te Groede. Axel. In het vorig nummer uwer courant werd abusivelijk vermeld dat de heer M. Wolfert werd herbenoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den polder Oud-Eglantier, dit moet zijn Noord- polder. Sas van Gent, 10 Juni. Het feest ter in- huldiging van onzen burgemeester, op 18 dezer, beloofd schitterend te zullen worden. Allerwege is men bezig om voorloopige maatregelen te nemen voor versiering. Verlichting en vuurwerk zal des avonds ook niet ontbreken. De omhaling door de feestcommissie, bij de ingezetenen had een gunstig fiuancieel resultaat en door den gemeenteraad is bovendien van gemeentewege nog /"100 subsidie verleeud. Aan het programma van de algemesne ver gadering der Maatschappij tot bevorderiug van landbouw en veeteelt in Zeeland, te houden te Goes op Woensdag 24 Juni en van de tentoon- stelling te houden op Donderdag 25 Juni, is het volgende ontleend Woensdag 24 Juni, des voormiddags te half tien uren algemeene vergadering op het ^Slot Ostende" bij den heer J. J. Koens te Goes. Des namiddags te half twee zal aan de leden der Maatschappij buiten de afdeeling Heinkenszand woonachtig, voor zoover daartoe rijtuigeu zijn be- schikbaar gesteld, kosteloos de gelegenheid worden aangeboden, tot deel name aan den rijtoer. De rijtuigen zullen om een uur op 't »Slot Ostende" gereed staan, doch aan niemand zal plaats verleend worden dan tegen afgifte eener kaart, voor den aanvang der algemeene vergadering verkrijgbaar bij een der leden van de commissie voor den rijtoer. Des namiddags ten half zes uurgemeenschappe- lijke maaltijd in het koffiehuis »De Prins van Oranje" waarvoor kaarten tegen 2,50 per couvert te bekomen zijn voor de algemeene vergadering op Woensdag 24 Juni bij den secretaris der afdeeling. Des avonds muziekuitvoering in den tuin der Societeit O. V." Donderdag 25 Juni. Tentoonstelling van paarden, hoornvee, schapen, varkens, pluimvee en werktui- gen, van des voormiddags 9 uur tot des namid dags 4 uur, toegaukelijk voor de leden der Maatschappij met eene dame (op vertoon van diploma) en voor meerdere dames tegen betaling van 0,25 per persoon. Voor uiet-ledeu van elf tot edn uur tegen be taling van f 0,60 en vau een tot vier uur tegen betaling van 0,25 per persoon. Des nimiddags vau twee tot vier uur muziek uitvoering op het tentoonstellingsterrein. Op de algemeene vergadering zullen de volgende onderwerpen worden besproken 1. Het is wenschelijk, dat door dorps- en cooperatieve landbouwvereenigingen in het belang der kleine landbouwers en der boerenarbeiders ook aaubestedingen worden gehouden van voeder- meelsoorten. In te leiden door den heer Dr. A. I. Swaviog. 2. Zijn er middelen te vinden om de schade, veroorzaakt door het verkoopen van tuberculeus vee niet alleen te laten dragen door den landbouwer- veefokker In te leiden door een lid van de afd. Zierikzee. 3. Opmerkingen over landbouwonderwijs. In te leiden door den heer L. J. M. Koert. 4. Landbouwcrediet, meer in 't bijzonder Raif- feisen-banken. In te leiden door den heer G. A. Vorsterman van Oyen. Men meldt dat het Engelsche stoomschip Her- I mione Donderdag in de haven van Vlissiugen wordt verwacht tot het iunemen vau vee bestemd voor Zuid-Afrika. Het ongeveer 8jarig zoontje van J. K., te Goes, werd Zaterdag op eens onwel en zakte be- 1 wusteloos op straat iueen. De moeder liep on- I middellijk om den dokter. Onderwijl had men het ventje van zijn kleeren ontdaan en wat bleek nu de oorzaak van zijn I plotselinge ongesteldheid Het knaapje had een elastieken baud te nauw om zijn middel gesnoerd I waardoor hij flauw was gevallen. Door het aauwenden van koudwatercompressen gelukte het het jongetje weer bij te brengen. Een ruim 50jarig man te Sint Maartensdijk met paard en wagen langs den weg rijdende, had het ongeluk dat hij bij het op hoi gaan van het dier, van den wagen werd geslingerd. De man werd dood opgenomen. Te 's Gravenzande geraakte een vijftienjarige jongen bij het zwemmen in een trekgat en riep in doodangst om hulp. Twee ervaren zwemmers op een der steenen hoofden gezeten, ontdeden zich onmiddellijk van de bovenkleeren en begaven zich in zee. Toen zij den drenkeling gegrepen hadden en het zeehoofd 'trachten te naderen, bleek hun dit door den hevigen stroom onmogelijk. Twee toe- schouwers, die deze worsteling aanschouwden, bonden nu twee kleedingstukken aan elkaar, wier- pen den zwemmers het eene einde toe, zoodat deze zich uit het trekgat werkten. De jongen was reeds bewusteloos,Moch werd weer bijgebracht. Zaterdagavond laat ontmoette een inspecteur van politie in den Roodenburgstraat te Arnhem een achttal rumoermakende personen, van wie een uitriep, dat hij elken politieagent dien hij ont moette, zou doodsteken. Hij greep den inspecteur aan en bracht hem na een korte worsteling een hevig bloedende wonde op het hoofd toe, waama de inspectenr, van alle zijden bedreigd, genood- zaakt was van zijn revolver gebruik te maken. Toen geen hulp kwam opdagen, was hij, nadat hij zijn wapen leeggeschoten had, verplicht zich in een winkel terug te trekken, waarvan een der twistzoekers een ruit verbrijzelde. Deschuldigen zijn bekend. De twee hoofdschuldigen zijn reeds in verzekerde bewaring. Men schrijft uit Arnhem aan Het Volk Door de grootste aannemersfirma in de bouw- vakken hier ter stede, de firma Muller en van Wessem, is besloten met ingang van 1 Mei jl. het uurloon van al haar arbeiders met 2 cent per uur te verhoogen. Tevens zal 3 pet. der jaarlijksche winst aan het personeel ten deel vallen. Deze premie wordt gedeeltelijk in geld uitgekeerd, gedeeltelijk in een ziekenfonds gestort, waaruit zij, die minstens 2 jaar in dienst zijn, in geval van ziekte voor hoogstens een half jaar met f 5 per week zullen worden gesteund. Toezicht op een en ander zal worden uitgeoefend door een commissie, welke behalve uit de patroons zal bestaan uit twee timmerlieden, twee metselaars en een opperman. Zondagmiddag had te Winterswijk een treurig ongeluk plaats. Zekere t. P. hanteerde een vuur- wapenna enkele malen geschoten te hebben, vloog de kogel bij een hernieuwd schot den ver- keerden kant uit, trof t. P. in het oog en drong door tot de hersenen. Na enkele uren bezweek de ongelukkige zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Hij laat een weduwe met drie nog jonge kinderen na. Uit vele woningen te Langezwaag (Fr.) wapperde Zoudag de driekleur ter eere van het echtpaar W. Luxwolda en J. v. Dort, dat hun 74jarig huwelijksfeest vierde. De man is 97, de vrouw 91 jaar oud. Beiden zijn nog goed kras de jubilaris rookte zijn pijpje lekker en nam deel aan de gesprekken, die zijn familieleden voor deze gelegenheid overgekomen, voerdeu. En het oude vrouwtje was niet minder opgewekt. Maandagmiddag omstreeks vijf uren, geraak- ten twee zeelieden in de Marcelisstraat te Scheve- ningen in twist. Een hunner ontving van zijn tegenstander een slag op het hoofd met een ijzeren schop, waardoor de man met gespleten schedel nederstorte. Hij stierf kort daarna en laat een vrouw met acht kinderen na. De dader is door de politie in arrest genomen. Te Helder is Zaterdagnacht aan de Achler- Binnenhaven een huisje afgebrand, bewoond door den marinier Van Dael. De bewoners wisten tijdig in nachtgewaad, aan het vuur te ontkomen. De brand wordt gewcten aan het drogen van waschgoed bij de kachel. Huis en inboedel waren verzekerd. Uit Sassenheim meldt men Het zonder vergunning meegenomen rijwiel is terecht. De dader is gebleken te zijn de heer J. S., uit Leiden. Of hier van eigenlijken diefstal sprake is, is twijfelachtig. In de tram had ge- noemde heer zich al zeer zouderling gedragen te Warmond met het rijwiel aangekomen begaf hij zich naar het R. K. Seminarium, waar hij den indruk gaf, volslagen krankzinnig te zijn. Hij is dan ook overgebracht naar 't gesticht Endegeest bij Leiden. Onverkoopbare huizen. Een groote bouw- combinatie te Amsterdam had voor 't bouwen van een groot pand o. a. noodig een oud en reeds tamelijk vervallen pand en wendde zich tot den zaakgelastigde van den eigenaar, om te zien of men het over den koopprijs eens kon worden. Wat bleek nu De oorspronkelijke eigenaar was reeds meer dan honderd jaren dood en had zijn huis vermaakt aan zijne gezamenlijke erven, met bepaling dat het beheer gevoerd zou worden door iemand, die zelf zijn opvolger als beheerder mocht aanwrjzen. Dat was jarenlang goed gegaan de beheerder had voor zijn dood een ander benoemd en deze had het beheer overgedragen aan de firma waar van hij lid was en die dus, zoolang zij blijft bestaan, beheerster blijft. De huuropbrengst was gerecreld onder de daar- voor opkomende erven verdeeld. Maar sinds vele jaren reeds komen er geen erfgenamen meer op om hun deel van de huur op te vorderen zij zijn gestorven, ook hunne kinderen zijn gestorven of verstrooid geraakt en niemand maakt meer aanspraak op de huur. De beheerder heeft geen belang bij eene ver- andering van dien toestaud hij houdt zich aan de ontvangen lastgeving, beheert het huis, int de huur en zal deze verantwoorden als er iemand komt die recht heeft, verantwoording van hem te vragen. Maar verkoopen kan hij het huis dus niet, want hij is geen eigenaar en hij weet niemand aan te wijzen die dan wel de eigenaar is. Dit huis en zoo moeten er meer zijn te Amsterdam is dus letterlijk onverkoopbaar. In een woning in de Van Speykstraat te Amsterdam is een anderhalfjarig kind, terwijl de moeder even afwezig was, in een tobbe met zeepwater gevallen en verdronken. Een bnurman bracht het. wicht zoo gauw hij loopen kon naar het gasthuis, maar 'twas reeds te laat; het kindje was al dood. Ook een staking. Eene zeer ongewone staking I brak Maandagavond te Gouda uit, en wel van het muziekkorps der d.d. schutterij, dat aangetreden was bij de eerste zomeroefening der schutterij. Toen de kapitein Montijn het commando tot opmarcheeren gaf, weigerden de leden van het muziekkorps I daaraan te voldoen, zeggende dat bet marcheeren I op het exercitieterrein niet tot hun dienst behoorde, en legden zij, uitgezonderd een drietal dat schutter- plichtig is, de instrumenten neder en verlieten het terrein. Reeds lang heerschte ontevredenheid in het korps waarvan de oorzaak schijnt te liggen in het feit dat de volksconcerten, tengevolge vau intrekking der subsidie, zijn vervallen, en de leden van het korps dus het eenige financieele voordeel van die betrekkiug moeten missen. Een verschrikkelijke botaing heeft Zondag plaats gehad bij Marseille tusschen twee stoombooten van de Compagnie Fraissinet, nl. de Libau en de Insulaire. De eerste was juist van Marseille vertrokken, de tweede kwam vau Nizza. Wat de oorzaak der botsing is werd nog niet gemeldalleen het gevolg en dat was verschrik- kelijk. De Insulaire liep op de Libau in, en men zag toen dat de Libau blijkbaar een enorm lek had want men zag haar snel ziuken. De kapitein probeerde nog het vaartuig naar de kust te sturen om het op strand te zetten, maar voor hij zoover was, in minder dan tien minuten na de botsing, was het voorschip reeds geheeJ onder water en een oogenblik later verdween het gebeele schip in de diepte. Er waren spoedig eeuige booten op de plaats van het ongeluk en deze slaagden er in een 40tal personen van het schip te redden, maar waar- schijnlijk zijn de meeste der anderen omgekomen. Op het achterdek stond een tent, en doordat het voorschip eerst zonk, hadden zich alien op het achterdek verzameld. Maar toen ook dat zonk vormde de tent een kooi, waarin alien werden meegealeept in de diepte. Bij het zinken sprongen bovendien de ketels. Het juiste aantal dooden is nog niet op te geven want de officieele passagierslijst was nog niet voorhanden. Maar waarschijnlijk was het aantal passagiers 240. Van de bemanning zijn 17 personen gered. De Insulaire is aan de boeg erg beschadigd, maar heeft overigens geen noodlottige gevolgen gehad. Een later bericht meldt Het aantal slachtoffers van de verschrikkelijke aanvaring bij Marseille is nog niet precies op te geven. De passagierslijst bevat 148 namen, maar de boot was pas vertrokken en waarschijnlijk waren er op het laatste oogenblik, zooals gewoonlijk gebeurt, een aantal anderen bijgekomen. Het aantal geredden is ook grooter dan men eerst dacht, nl. 60 a 70. De opgaven zijn echter niet gelijkluidend. Van de bemanning van 43 man zijn alien gered, ook de kapitein. De tooneelen, die zich bij het ongeluk af- speelden, moeten aangrijpend zijn geweest, vooral omdat alles zoo gauw in zijn werk ging. Sommigen der geredden, die hun bloedverwanten hij het ongeluk hadden verloren, werden gek. Een van hen wou in zee springen. Een merk- waardige redding is die Van een zuigeling van acht maanden, die men levend vonddrijven. Zij werd aan boord van een der te hulp gekomen schepen door een der passagiers gewreven en weer gevoed, en toen men er mee in Marseille kwam,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2