A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. No. 4390. Donderdag 11 Juni 1903. "v^iEi^EciiEziiisra- illlllf11141 Oaraligheid Yaarwater. 43e Jaargang. <5 Voorbereidend Militair Onderricht. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. opgaven van Candidaten, De Suikercommissie. Protectie of vrijhandel Keizer Wilhelm en het Volkslied. Vloot manoeuvres. De aanslagen van Saloniki. De gruwelen te Kisjinef. De Vep. Staten en Rusland. TEK !kEI/iE\S('HE C0FRA5T. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Franco per post Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■•it blad verscJiijnt maandag-, Woeusdag- en Vrijdagavonrt, nitgezontterd op Feestdagen, bij de Kir in it P. J. V AM PC iAXPE «e Ter Xeuien, VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op iliiiKdag, den SO™ Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vijf leden van den Ge- meenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren JOZ. DE FEIJTER, A. C. N. GRENU, C. VAN DER HOOFT, L. DE KOEIJER en G. WIELAND; dat op dien dag, van des voormiddags neffen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester knnnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste seven en tmntig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven rnoet geschieden persoonlyk door een of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierby in herinnenng artikel lol der Kieswet, luidende als volgt Hii die eene opgave, ala bedoeld in artikel 51 mlevert, ■wetende dat zij is voorzien van liandteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. terwijl zonder die hand- teekening geen voldoend aantal voor eene wettige o pgjive zou overblijven, wordt gestratt met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd Met Jeliike straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld by artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 10 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24iarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, dat zij zich daartoe voir I Jull a. s. moeten aanmelden ter gemeente-secretarie, alwaar nadere mlichtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, den 10 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Vrij bewerkt door AMO. „En wat heb je dan gedroouad, ala ik vragen ,0 het is niets bijzouders. Het heeft niemen- dal te beduiden," antwoordde Dolly, maar de terughouding die zij toonde, wekte juist de alge-. mi eene nieuwsgierigheid, en nu werd zij zoo lang met allerlei vragen gekweld, totdat zij eindelijk zeide: ,/Nu, als jelni het dan zoo graag weet, dan zal ik niijn droom vertellen. Ik droomde van nacht driemaal achter elkaar en heel duidelijk °°ki dat ik eenmaal gravin Asherton zou worden." Als de bliksem voor hare voeten was ingeslagen hadden de vronwen niet meer verbaasd kuunen wezen dan zij nu waren. Van verbazing waren zij een oogenblik stom, doch toen brak er een storm van veroutwaardiging, en misnoegen los over het hoofd van de beklagenswaardige Dolly. »Wel, dat is wat moois Dan zouden hier nog vreemde' diDgen gebeuren Wat een oubeschaamd- heid van die zottin Zeker omdat je zoo mooi bent, dat de jouge lord om jou de schoone 'ady Gwen- dolin in den steek zal laten, niet waar „Wil mylady mij alvast beloven, dat ik nu en dan haar "afgelegde japonnen krjjg Ik ben wat grooter dan gij, wil je daarom aan de nasister zeggen dat ze boven aan den band een beetje ruimen inslag laat zitten Dan kan ik xe zooveel gemakkelijker wat langer maken." De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van zeevarenden, dat op IO, 11 en 12 Juni en zoo noodig op IS en 15 Juni benevens op 17 Juni en zoo noodig op 18 en 1» Juni 1903, schietoefeningen zullen worden gehouden van het fort nabij den Hoek van Holland. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neuzen, den 10 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van HOEK Gelet op artikel 16 1 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, maken bekend, dat het ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden dezer gemeente met de kaart andermaal van 4 tot 6U met 18 dezer ten ge- meentehuize voor een ieder ter inzage liggen, en dat binnen dien termijn door belanghebbenden schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den 2 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Brussel, 7 Juni. In de voorlaatste zitting van de suikercommissie ontwikkelde de Fransche ge- delegeerde Latour breedvoerig de stelling, dat de wet tot bepaling van het suiker-contingent, in Oosteurijk in tegenspraak zou zijn met de Brus- selsche sniker-conventie van verleden jaar. De Oostenrijksch-Hongaarsche gedelegeerden poogden uitvoerig deze bewering te bestrijden. De gedelegeerden van Nederlaud, Frankrijk en Belgie namen levendig deel aan de besprekingen. De leider van de liberalen in het Engelsche Ltgerhuis, sir Henry Campbell-Bannerman, heeft te Perth voor liberale kiezers sprekende verklaard, dat Engeland bet vrijhandelstelsel beproefd heeft en elkeu dag in de laatste 50 jaren een nieuw bewijs heeft geleverd voor de zegeningen die het Als je eenmaal mevrouw de gravin bent, krijg je ook geen verwijten meer wanneer je van het vruchtenmoes snoept, zeg Dit laatste gezegde was al heel 9tekelig. Ver leden jaar had men Dolly betrapt op het oogenblik toen zij snoepte van bet vruchtenmoes, dat zij in den provisiekelder moest bergen. Nu werd zij daaraau op zulk een onaangename manier herinnerd. ,/Ik denk, dat zij door hare mooie stem ut-re-mi-fa-sol een graaf tot vrijer zal krijgen. Anders zal ik heusch niet weteu, hoe zij er aan komen moest." En zoo ging het maar steeds door. Schelden, spotten en beleedigen deed ieder met evenveel boosaardigheid men zou geloofd hebben, dat alien de vervulling van dien droom tot de mogelijkheden rekeuden. Gewoonlijk was Dolly bij de hand genoeg om flink van zich af te sprekenzij had een radde tong en een vlug verstand. Doch nu stoud zij als een hulpbehoevende weerlooze en zweeg stil. Haar hnlpeloosheid wekte ten laatste het mede- lijden van de keukenmeid, die even te voren had gezegd, dat niemand zich met de keuze van haar rouwkleeding had te bemoeien. Zij kon soms uitvaren als een vischvrouw en weinigen hadden moed genoeg om met haar te twisten. ,Houd nu maar opriep zij. vJelui hebt Dolly nu genoeg toegevoegd. Kan zij het helpen, dat ze een mallen droom heeftUit eigen be- weging heeft zij dien droom niet verteld jelui hebt haar zoo laug gevraagd, totdat zij het einde lijk deed. Kom maar hier, DollyKom hier, kind Als er weer een wat zegt over dien droom, zeg het dan maar aan mij, dan zal ik het ze be- bracht. Het doel van Chamberlain was, de deelen van het rijk door bauden van eigenbelang te ver- mnden, maar s^reker geloofde niet, dat zulke bedenkelijke banden noodig waren, om het rijk bijeen te houden. Na beschermende rechten zou men trusts krijgen, en het einde zou het nationale verval zijn. Te Frankfort a/d Main, waar dezer dagen een groote zaugwedstrijd gehouden is, heeft Keizer Wilhelm nog een toespraak gehouden, belang- wekkender dan de eerste, maar die niet door de telegraaf is overgebracht. Zij was tot de dirigenten der mannenzangvereenigingen gericht. De Keizer verklaarde voldaan te wezen over veel wat hij gehoord hadmaar 66n ding had hem gespeten, dat men met het volkslied, dat de zang- vereenigingen dienden te onderhouden, zoo weinig rekening had gehouden. Hij zou daarom alle Duitsche volksliederen laten verzamelen en deze tegen lagen prijs verkrijgbaar stellen. Ten slotte verzekerde de Keizer, dat het hem zeer veel ge- noegen gedaan had uit de ledenlijsten te zien, dat zooveel zangers tot de arbeidende klasse behoorden. De Fransche Minister van Marine, Pelletan, heeft meegedeeld, dat hij van plan was, de groote vloot- manoeuvres af te schaffen. Hij zag niet in, zei hij aan een journalist, waarom men een half millioen gulden zon uitgeven voor noodelooze manoeuvres. Lockroy, de vorige Minister van Marine, vertelde aan denzelfden journalist, dat de begrootingscom- missie en ongetwijfeld ook de meerderheid van de Kamer niet te vinden zou wezen voor een afschaffing van de manoeuvres, daar zij het eenige middel waren, om de deugdelijkheid van het scheepsge- schut, de machines en de schepen goed te beoor- deelen. Saloniki, 6 Juni. Vier Boelgaren, die beschnl- digd waren van medeplichtigheid aan de dynamiet- aanslagen, zijn heden, in open zitting van het gerechtshof, ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn Boydan, die een bom wierp, Hoyan, die de Ottomaansche Bank onder- mijnde, Boliheff, die brand stichtte en Arsof, die aan alle aanslagen deelnam. Ondanks de officieele tegenspraak handhaaft de //Times" haar verklariug, dat de gouverneur van taald zetten sprak zij, met gebalde vnist in het rond kijkende. ,/Ga hier maar vandaau, en spreek met niemand meer over je droom, hoor Als een pijl uit den boog snelde het meisje weg en rustte niet, voordat zij de Folly, den vroeger vermelden Italiaanschen toren had bereikt. Zij nam een slentel uit haar zak, opende daarmee de deur en liep de wenteltrap op naar eene kamer, ter halver hoogte van den toren. Haar vader was een broer geweest van juffrouw Jenuer, de huishoudster van het kasteel, en door de goedgunstigheid van dit gewichtig personage genoot zij vele voorrechten boven de dienstmeisjes, die met haar in rang gelijk stonden. Deze kamer was haar eigene en daar mocht zij ook de zangoefeningen instudeeren, die zij voor het koor in de kerk moest kennen. Dolly bezat een prachtige stem, en zong de solo's in de gezangen, die werden ten gehoore gebracht bij den dienst in de onde abdijkerk, die de trotsch en roem was van de onde stad Asherton. Sedert hare vroege jeugd had Dolly in het koor meegezongen nn vond de organist iD haar geoefend orgaau een schoone belooning voor al de moeite en zorg, die hij zich had getroost om hare stem te vormen. Hij had haar een doos gegeven met glaasjes, die de verschillende tonen van de natuur- lijke toonschaal lieten hooren, wanneer men er met een houten hamertje op sloegzij noemde het hare glazen piano. Daarop oefende zij zich dagelijks ijverig, om de opgegeven oefeningen naar behooren te kunnen zingen. Toen zij dit toevluchtsoord bereikt had, liet zij zich op den grond vallen en barste in tranen uit. Uitgeput door hevige snikken, werd zij eiudelijk kalmer, en nadat zij hare oogen bij een kleine Kisjinef driemaal aan den Minister van binnen- landsche zaken machtiging heeft gevraagd, om geweld tegen de muiters le mogen gebruiken, alvorens hij antwoord kreeg. De //Times" voegt hierbij, dat de kritiek van de Fransche pers in zake Kisjinef en Finland de Russische regeering zoo hindert dat zij aan een specialen Rnssischen agent te Parijs heeft opgedragen, daartegen, een veldtocht in de pers op touw te zetten. Volgens de //Nene Freie Presse" hebben de joden uit Kisjinef, die naar Weenen zijn uitge- weken, verklaard, dat de politie en de Russische soldaten rechtstreeks hebben meegewerkt tot de grnwelen, door de Joodsche werklieden te ontwa- penen. Tweehonderd werklieden waren van zware knnppels voorzien en hadden de menigte reeds ternggedreven, toen een detachement bereden politie hun beval de knuppels neer te leggen en terug te gaan. Toen zij dit weigerden werden zij om- singeld door een patrouille cavalerie en ontwapend en zoodoende overgeleverd aan de macht van de menigte. Alle Joden die zich trachten te verde- digen werden door de politie gearresteerd als te hebben deelgenomen aan den opstand tegen de regeering. Daartegenover werden van de 127 Russische moordenaars en dieven 119 vrijgesproken. De anderen werden tot lichte gevangenisstraffen veroordeeld. De Amerikaansche Minister Hay heeft met Pre sident Roosevelt een bespreking houden over de kwesties betreffende de ontruiminsc van Mandsjoerije en de gruwelen in Kisjinef. Het schijnt dat de Amerikaansche Regeering in een moeilijk parket is tengevolge van de voortdurende volksmanifestaties tegen de Russische Regeering. De Russische am- bassadeur en de Amerikaansche ambassadeur in Petersburg zullen President Roosevelt binnenkort bezoeken en trachten een overeenslemming tusschen de beide Regeeringen tot stand te brengen. De President had daarover reeds een gesprek met den Rnssischen gezant. De President meent, dat Amerika niet officieel protesteeren kan wegens het lyncben, dat de Amerikanen in praktijk brengen, waar hij wel gelijk in heeft. Maar toch wil Rusland wel tegemoet komen aan de humane verontwaardiging, desnoods door in Mandsjoerije havens open te stellen. O, die praktische Amerikanen voor hen een voordeeltje in het niterste oosten en de Joden van Kisjinef zijn gewroken waschtafel had afgekoeld, ging zij bij de tafel zitten, waarop de glazen piano stond. Zonder eigenlijk goed bewust te zijn van hetgeen zij deed, raakte zij met haar houten hamertje de glazen staafjes aan en ontlokte aldus nu hooge dan lage tonen aan haar muziekinstrnment. Zooals zij daar nu zat in haar lange huisjurk van grof blauw katoen met witte stippen, in vorm veel op een nacbtjurk gelijkende en zoo kort, dat hare groote houten klompen er onder te voorschijn kwameu, kon men haar moeilijk een mooi meisje noemen. Op het hoofd had zij een groote muts, waarvan de breede, geplooide rand bij de geringste bewe- ging om haar hoofd fladderde, doch deze had tevens het voordeel, dat zij de krulpapierljes verborg, welke zij volgens de gewoonte dier dagen tot laat in den middag in het haar droeg. Neen, mooi zag ze er niet uit maar wie ziet er mooi uit met een korte nacbtjurk van blauw katoen, een geweldige flapmuts en iueengedraaide papiertjes in het haar? Die tijd was zeker niet naar onzen smaak, wat betreft de vrijheid der vrouwelijke dienstboden in zake hare kleeding, en de geldende voorschriften op dit stuk werden op het kasteel Asherton strong in acht genomen. En toch bezat Dorothea Star meer schoonheid dan waarmee menig meisje begiftigd was. Hare vijanden noemden hare trouwhartige blanwe oogen kattenoogen en zeiden, dat haar dik bruin haar te laag op het voorhoofd groeide, dat haar mond te breed was en haar neus wipte. Zij zeiden echter niet, dat hare huid blank en zacht, de ait- drukking van haar gelaat vroolijk en openhartig waa. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1