Gemengde berichten. BPRGERLIJKE STAND. Handelsberiebten. lioogwaterte Ter Ne«zen. De ramp op de Schelde. Rotterdam, 3 Juni. D A G E N. Voorm. Nam. Douderdag 4 Juni 1 9.1 9.36 Vrijdag 5 10.12 10.45 Zaterdag 6 11.16 11.43 Zondag 7 12.9 Mitaudag 8 i 0.82 12.64 ^insdag 9 n i 1.14 1.34 Wueusdag 10 n i 1.53 2.11 Onder de pauze werdeD de medailles van den wedstrijd, met een hartelijke toespraak door ge- noeroden voorzitter der feestcommissie, nitgereikt en tevens de herinneriDgsmedailles aan al de deelnenoende gezelschappen. Voorts werden de geldprijzen uitgeloot. De vereenigingen uit Zseuwsch-Vlaandereu die het festival bezochten werden daarbij bijzonder door de fortuin begunstigd, daar aan hen de twee hoogste prijzen ten deel vielen, n.l. f 100 aan //De Volharding" van Zaamslag en 60 aan //Elk naar zijn krachten" van Hoek. Zaamslag, SO Mei. Nu het weer de tijd is voor de teelt van wild, moeten verschillende jagers het aanzien, dat honden, en voornamelijk de zoo- genaamde fox-terriers, in het jachtveld onder de hazen een ware slachting aanrichten en wat niet door hun kail worden meegeuomen naar huis, toch minstens wordt afgemaakt. Af en toe ziet men van deze honden met een haas huiswaarts keeren. In de jachtwet van 1814, later gewijzigd door die van 1852, werd hiertegen voorzien, doch bij een nieuwe wetgeving in 1857, onze tegen- woordige jachtwet, werd deze bepaling uit de wet gelicht, oindat te veel gevallen voorkwamen, zoo- als destijds door eenige kamerleden werd beweerd, van willekeurige op te maken processen-verbaal. Zaamslag, 30 Mei. Dezer dagen heeft men alhier bij den landbouwerW. D., in de buurtscbap Val, de laagheid begaan, om een der trekpeezen van een der schoonste melkkoeien door te snijden. Het dier dat onlangs voor een hoogen prijs was aangekocht, is thans met groot verlies van oe hand gedaan. De koewachter moet van deze zaak op de hoogte zijn. Axel, 28 Mei. In de heden alhier gehouden vergaderiug van stembevoegde iDgelanden van den polder Beoostenblij benoorden werd besloten tot het bekeien van den bestaanden weg tot aan den Bokkendijk. Verder werd besloten tot het bekeien van het nog niet verharde gedeelte van af de begrinding van de R. K. school tot aan den opril van deu zoogenaamden buitenweg op den Armendijk, onder voorwaarde dat door de gemeente en polder Be- t oosten- en Bewestenblij ieder in de kosten wordt bijgedragen. Voor de levering van pi. m. 75 Ms Pruis- sische grint, metende 26 c. M. ten behoeve van den polder „Capelle" werd ingeschreven door J. Wieland Wz., voor 1,90 per MR en door Meeusen, beiden te Ter Neuzen, voor/ 1,90 perMR. Bij loting is de levering ten deel gevallen aan J. Wieland Wz. Bedankt voor het beroep naar de Gerefor- meerde A kerk alhier, door Ds. Jansen van 's Gravenmoer. Philippine. De heer 3. de Kousemaeker is na een guustig afgelegd exatneu als ambtenaar 48 klas bij 's Rflks belastingen aangesteld. Sas van Gent, 2 Juni. Nauwelijks was de benoeming van den heer P. Wauters tot burge- meester ouzer gemeente, per bulletin der Ter Neuzensche Courant heden avond alhier bekend gemaakt, of van vele huizen wapperde de driekleur en bracht ons muziekgezelschap den nieuwbenoemde met fakkellicht eene serenade. Door den heer Van den Berg, bestuurslid, werd hem namens het gezelschap geluk gewenscht met zijoe benoeming waarvoor de heer W auters in hartelijke woorden dank bracht, waarbij een luid „leve onze Burgemeester door de toegestroomde menigte werd uitgeroepen. Na een gul onthaal ten huize van den benoemde, maakte ons muziek gezelschap, teu blijke van iustemming, een muzikale wandeling door de gemeente, waarbij menig cafe werd bezocht om een glaasje te ledigen op de gezondheid van den nieuwen burgemeester zoodat een ongewone drukte tot in de late uurtjes bleef aanhouden. Door den burgemeester werd het hem aangeboden eere-voorzitterschap vau het gezelschap aanvaard. Daar de heer Wauters de door een groot aantal ingezetenen de gewenschte burgemeester was, kon het niet anders, of het bericht moest met inge- nomenheid worden ontvangen. Koewacht. Hoe zelfs in onze 20ste eeuw het bijgeloof nog niet geheel verdwenen is, bewijst het volgende Van een ingezetene dezer gemeente was een rijwiel ontvreemd. Ondanks alie nssporingen der politie was de dief, die met zijn buit waarschijnlijk over de grenzen gevlucht was, niet te viuden. Maar wat de politie niet vermocht, Hat zou eene kaartlegster wel kunnen, meende men. Te St. Nicolaas namelijk woont eene vrouw, die zoo knap is, dat ze door eenvoudig de kaarteu naast elkaar te leggen de verborgenste zaken, aan het licht kan breugen. Daar naar toe Nu, dit begrijpt ge. De vrouw had den dief heel spoedig uit de kaarten gezien. Hij was blond- achtig van haar, van middelmatige, grootte en woonde niet ver van de plaats, waar het wiel gestolen was. Hij bezat het echter niet meer. Het was reeds in de tweede hand. Voor deze gewichtige verklaringen behoefde onze vriend slechts 5 franken neer te tellen, wilde hij 50 gulden geven, dan zou de vrouw het njwie] hem terug bezorgen. De man had er echter genoeg van en begreep spoedig, dat hij, behalve het rij wiel ook nog 5 francs kwijt was. Overslag. Zondagnamiddag heerschte er in de buuit #Roode Sluis" eene groote levendigheid. Men had in het begin der maand Mei daar een zoogenaamden Meiboom geplant en deze moest nu geveld worden. Het vellen van zoo'n Meiboom gaat met veel plechtigheid gepaard en is nog zoo spoedig niet afgeloopen. Verschillende personen komen daar bij te pas als gravers, delvers, opzichters, tim- merlieden en smeden terwijl zelfs liedjeszacgers en bedelaars meestal niet ontbreken. Bij het delven gebeuren wel eens ongelukkeu, vandaar is een dokter en apotheker onmisbaarook hebben er werkstakingen plaats waartoe ook politie nood- zakelijk is. Als eindelijk de Meiboom geveld is, wordt hij in triomf rondgedragen en ten slotte aan den meestbiedende verkocbt. Zoo'n vertooning lokt gewoon'ijk veel volk zoodat de herbergiers uit den omtrek, vooral als het wat dorstig weder is als Zondag, goede zaken maken. Hontenisse, 30 Mei. Toen dezer dagen de kermisreiziger J. Kleiu, Daitscher van geboorte, alhier in een herberg een voorstelling had gegeven, keerde hij na sluitingsuur, vergezeld van zijn vrouw naar Kuitaart terug, alwaar zijn woouwagen stond. Even buiten de koin van het dorp Kloos- terzande kwamen op het onverwachts twee personen op hem af, de een gewapend met een mes, terwjjl de tweede hem van achter vastgreepeu zij om geld vroegen. Klein, die met zware ijzeren gewichten speelt, als een kind met knikkers en die het dus niet aan de noodige spierkracht ontbreekt, sloeg direkt degene die hem van achteren vast hield met alle kracht tegen den grond, en ging daarna den baas met het mes te lijf. Beiden ontvingen van hem een geducht pak slaag en kozen toen het hazenpad. Een derde persoon, blijkbaar met deze twee aanvallers in verbinding staande, gevoelde geen lust zijn kameraden bij te staan en maakte zich met de auderen uit de voeten. Door het hulpgeroep van de vrouw van Klein waren een tweetal personen toegeschoten, doch dezen werd te kennen gegeven dat reeds een voldoende afbetaling was gegeven. De onverlaten zijn tot dusver onbekend gebleven, maar zullen in 't vervolg zeer zeker niet veel lust gevoelen om dergelijke personen aan te vallen. Klein bleef ongedeerd. Borssele, 30 Mei. Door bet bestuur van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk en den cala- miteuzen polder Borssele werd heden alhier aan- besteed, het maken en onderhouden tot 80 April 1904 der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- werken aan voornoemd waterschap en polder. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren Joh. de Jonge te Middelburg voor 11,888, A. A. de Wilde te Goes voor 10,845, P. Dronkers te Kapelle voor 10,115, W. Dekker te Veere voor 10,010 en A. Karelse Cz. te Borssele voor f 9,990. Daar de begrooting 10,708 bedroeg, zal het werk ongetwijfeld aan den laagsten inschrijver gegund worden. Door het krachtig optreden der Rotter- damsche brand weer is Dinsdagmorgen de Groote Schouwburg gespaard gebleven. Er was nl. brand uitgebroken in het atelier van den heer Poutsma in het achtergedeelte van het gebouw, waartoe de brand zich heeft bepaald. Voor eeu tweede voetbrng over de Maas te Rotterdam is, zoo wordt gemeld, door de heeren A. V. Hartog en Co., ingenieurs te Puerto-Militai (Argentinie) en A. Hartog Az., architect alhier, concessie aangevraagd en aan de Koningin hebben adressanteD verzocht, hun te vergunnen om in de plannen te mogen opnemen het plaatsen van een ruiterstandbeeld van wijlen Koning Willem III op den verhoogden middenpijler. In de meeste zijvakken der brugtorens zullen bronzen reliefbeeldeu van onze zeehelden geplaatst worden. De overbrugging zal geschieden door Ameri- kaausche boogbruggen, spanningen 200 M., en twee groote dubbele bascule-brnggen. Twee groote toreus zullen gebouwd worden, waarin hydraulische liften voor het opbrengen van personen, rijtuigen en vrachtwagens, in ver binding met een verhoogde brag, 30 M. -}- A.P wanueer de basculebruggen voor de doorvaart vau schepen geopend zijn. Het verkeer van personen en wageus kan dan geregeld plaats hebben zonder oponthoud. De plaats voor deze brug is nog niet juist vastgesteld. Dit zal afhangen van de onderhaude- lingen met de betrokken antoriteiten maar een ligging aan het einde der Boompjes wordt gewenscht geacht, oindat dan de Rijn- en andere havens open blijven voor de scheepvaart. Eergisternacht is doorde politie te Amsterdam een man gearresteerd, die vermoedelijk inbraak wilde plegen. Een agent van politie zag hem aan een perceel op de Prinsecgracht bezig aan het slot der huisdeur. Ouder hevig verzet werd de man door den agent naar het bureau Leidschepleiu overgebracht. Toen hij door den inspecteur van dienst werd gefouilleerd, bleek hij in zijn bezit te hebben 40 loopers van veruuftig maaksel en bovendien een soort, breekijzer, waarmede heel wat kan worden verbroken Bovendien bleek dat de aangehoudene reeds tweemaal wegens inbraak was veroordeeld. Naar men verneemt, gaat het openbaar ministerie bij de rechtbank te Amsterdam in hooger beroep van twee vounissen dier rechtbank, waarbij het O. M. niet ontvankelijk werd verklaard in zijn eiscb tegen de personen, die de Kuyper-be- leedigende plaat van Het Volk, aldaar tentoon stelden. Een ongeval had Zondag plaats bij de firma B. J. Nijkerk en Co., in oud ijzer, koperwerk enz. te Amsterdam. In een van de bergplaatsen aan de Nieuwe Achtergracht waren werklieden bezig vlampijpen op te stapelen. Door eeu nood- lottig toeval viel de zware massa om en raakten twee werklieden er onder. Toen de beide manueu van onder het ijzer waren weggehaald, bleek, dat een van hen, L. Emmerik, dood was. De andere werkman, L. Engelander, was ernstig gewond aan bet achterhoofd en aan de armen. Hij werd naar het Israelietiscb Gasthuis over gebracht. Zijn toestand is bevredigend. De overledene was jareu in dienst bij de firma en eeu oppassend huisvader. Zaterdagvoormiddag had te Leiden een droevig ongeluk plaats. Een jong vrouwtje reed met eeu kinderwagen voorbij de Maarsmansteeg, toen juist een zwaar beladen wagen van de Rotterdamsche Pakschuitdienst de Hoogstraat kwam afrijdeu. Het vrouwtje kwam te vallen en werd evenals het kindje overreden en beiden werden zwaar verwond. Dr. Voorthuvzen verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de patieuteu naar het academisch ziekenhuis werden vervoerd, alwaar de moeder is overleden. Het algemeen gevoelen was dat de voerman geen schuld had. De man werd zoo zenuwacbtig dat ook voor hem geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een arts te Amsterdam, op weg naar zijn woning, zag in den omtrek van de Lunchroom in de Kalverstraat een zakkenrolier aan het werk. In den zijzak van zijn colbert zat een chirurgisch instrument, een soort tang, die hij opendeed, toen hij voor de etalage-kast het lekkers ging bewonde- reu. Het duurde niet lang of de zakkenrolier poogde hem te besteleDhij stak zijn haDd in den zak waarin het instrument zat en onmiddellijk sloeg de dokter het instrument dicht. De man gilde van pijn, maar trok toch over- haast de hand terug toen hij een paar politie- agenten zag naderen. Een stuk van een zijner vingers liet hij echter in den jaszak van den geneesheer achter. Het Handelsblad veroordeelt scherp deze wreede daad. De doodstraf zegt het is afgeschaft als straf voor moord, evenals verininking als straf voor diefstal. Men mag bovendien niet tegelijk voor detective en beat spelen, en wij meeneu dat de geneesheer door dit te doen zijn edel beroep oueer heeft aangedaan. Hoe warm het was Te Aft'erden (Limburg) is Maandagmiddag de zoon van den landbouwer Van der Meer door de warmle bevangen en bezweken. Aan de Wijkerbrug te 's Hage is Maandag, toen twee jongelui aan het schommelen waren, een hunuer op den grond gevallenhij werd be- wusteloos weggedragen en een geneesheer uit Voorbnrg constateerde hersenschudding. Bij een transport varkens, dat van het station VeeueudaalDe Klomp zou worden verzonden, bevond zich een varken, die het zijn tochtgenooten nogal lastig scheen te willen maken. Om dit tegen te gaan, hebben de begeleiders het dier de oogen uitgestoken en de gaten met groene zeep gevuld. Tegen de daders is proces-verbaal opge- maakt. In een cafe te Rotterdam zaten Dinsdagnacht tegen twaalven eenige bezoekers onder gelag. Een hunner, de 27jarige Willem van der Schoor, een kolenwerker, wierp, gekheid makende, met water naar de aGhter het buffet zittende vrouw van den cafehouder. Daarbij raakte hij ook een drietal bezoekers, die voor het buffet stonden, en hierin vond een van deze drie, de werkman Gerrit Westen dorp, 25 jaar oud, aanleiding om twist met Van der Schoor te zoekeu. Eenigszins onder den in- vloed van den drank, daagde hij Van der Schoor uit en wilde met alle geweld dat hij mede op de straat ging om het uit te vechten, dreigende hem tot worst te zullen snijden. De vrouw vau den cafehouder, erger willende voorkomen, toen de ruzie haar toppunt had bereikt, greep Westeudorp, die intusschen met Van der Schoor in het cafe aan het rollen was gegaan om het lijf, teu einde hen te scheideu, Zij viel daardoor met hem achterover, en toen zag kastelein Riegraan, dat Weslendorp een ontbloote rectjoeng (eeu Indisch wapeu, smal en vlijmend scherp), in zijn vuist hield. Bevreesd dat zijne vrouw daarmede geraakt zou worden, ontwrong hij hem het wapen, dat door Westendorp te voren in een schede tusschen zijn broek gedragen was. Zoodra Westendorp met de vrouw achterover viel en Van der Schoor daardoor vrij kwam, wilde deze op een stoel gaan zitten, doch voor hij daar kwam, viel hij op den grond en was bijua dadelijk dood. Nu werd de hulp van dokter Posl.ma inge roepen en deze constateerde dat de dood bijna onmiddellijn moet zijn ingetreden, want het mes ging hem midden door de hartstreek en niet on waarschijnlijk recht door het hart zelf. aan ern Terstond na het gebeurde liep Westendorp hard eg en begat zich naar het politiebureau aan de Kaatsbaan (Oud-Charlois) mededeeleude dat hij n het vechten geweest was en dat, als er iets stigs was gebeurd, hij de dader was. De man daarop op het politiebureau gehouden, waarheen ook het lijk vau den verslageue getrausporteerd werd. Op het politiebureau ziju daarop door den rechter-commissaris, den commissaris van politie en den inspecteur verschillende getuigen gehoord en is ter plaatse een onderzoek ingesteld. Niemand heeft het toebreDgen van den steek gezien. De rentjoeng is door de politie in beslag genomen. Het wapen is geheel met bloed bevlekt. Het lijk van den verslagene, die niet gehuwd evenmin als de dader, is naar het ziekenhuis getransporteerd voor de gerechtelijke schouwing. Vrijdag zijn justitie en deskundigen ter plaatse geweest tot nadere vaslstelling der verautwoorde- ijkheid. Volgens het Hand. v. Antw. is de Hudders- field gezonken op 195 meters vau het snijdings- puut der lichten van den Reigerkergschen polder en van de Frederik. Achter dit snijdingspunt liggen nog 200 meters vaarwater, zoodat de Uto bij de 400 meters heeft moeten oversteken, om de Huddersfield in de boeg te loopen. Dat is erg bezwarend voor de Uto, te meer daar bcvestigd is, dat de Huddersfield geen 30 meters meer heeft vooruitgeloopen. Overigens moet de Uto op het oogeublik der ramp nog snel gevaren hebben om zulk een opening in de boeg van het gezonken schip te hebben '"unnen maken. aarom de Lto, die, den stroom opvarend, onder den linker wal moest blijven, deu iiukeroever heeft verlaten en, het roer naar stuurboord over- leggend, middenstrooms is gekomen, blijkt niet uit let scheepsrapport. In Autwerpen zijn velen verontwaardigd dat eerst de koopwaren geborgen werden en dat men de lijken liet liggeu. De oorzaak is echter be- grijpelijk. De lijken liggen in het vernielde voor- deel, en de minste aanraking van de luchtbuis der duikers met de gebogen en gebroken platen, zou aau de bergers het leven kunnen kosten. Ter Kieiizen. Huwelijks-aangiften. 29 Mei. Willem Jacob Vermeulen, onil 23 j., jm. en Kommerina Paulina Oostdijk, oud 20 j., jd. Hnwelijka-voltrekkingen. 28 Mei. Pieter van Arenthals, ond 31 j., jm. en Susanna van Overbeeke, oud 32 j., jd. Geboorten. 26 Mei. Clara, d. van Krijn van der Hoofd en van Cornelia de Putter. Cornelia, z. van Adriaan Wolt'ert en van Catharina van Dixhoorn. Cornelia Daniel, z. van Willem Elvfe en van Isabella Louisa Berends. 27 Mei. Elisabeth, d. van Marinas Jacobus Haak en van Janna Herre bout. Leendert, z. van Leonardus van de Winckel en van Catharina de Krijger. 28 Mei. Jacobus Cornells, z. van Oornelis Johannes de Regt en van Pieternella Dooms. 30 Mei. Francois, z. van Andries de Visser en van Janna Catharina van Kerkvoort. Overlijden. 28 Mei. Jacobus Pladdet, oud 8 d., z. van Cornelia en van Neeltje van Doeselaar. Hu 1st, 2 Juni. MiddenprijB per 100 kilo Tarwe f 8,75 Kogge 6,75 Wintergerst 7,75; Zomergerst fHaver/6,50; Erwten f 9,25 Paardenboonen 8,— Duivenboonen f Witteboonen f Bruineboonen f Boekweii i bijnzaad Aardappels 7,Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,021; Eieren per 26 stuka /0.77J. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld8 stnks hoorn- vee, 27 varkens. Verkocht 3 stnks hoornvee, 9 varkens. Wegens het Pinksterfeest waren de meeste Zeeuwsche beurtschippers afwezig. Graanbeurs werd heden niet gehouden. Men noteert Puike Zeeuwsche tarwe 7,75 a 8,25 mindere en goede 6,20 a 7,20 Rogge 4,75 it 5,25Winter- en Zomergerst /4,75 a 5,25 Haver 3,a f 3,50 Kookerwten 8 a f 10 per hectol. Meel. Prima inlandsch /11,25 a 11,75; 1° soort 10,25 a 10,50 per 100 kilo netto. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 58 paarden, 1106 magere en 452 vette runderen, 213 kalveren, 193 nuchtere, 138 schapen, 378 varkens en 161 biggen. Runderen worden hoog in prijs gehouden, 54 a 76 cent per kilo. Handel traag. Goede Zeeuwsche oude aardappelen worden verkocht van 3,50 a 4,per mud. Boter gemiddeld in vaten 46 en stukken van een half kilo 55 a 60 cent. Petroleum ouverauderd in prijs. Java-koffie in baleu gewone soorten 26 cent en dito sauto's 17 cent per half kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2