A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4387. Bekendmaking. HINBBRWIT. HINDERWET. Donderdag 4 Juni 1903. 43e Jaargang. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ENGELAND. Een overval in Algerie. Zuid-Afrikaansche kolonisatie. TER SEEZEME (OMUL ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binDen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhande]aars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken rege] meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Kit blail verscliijnt Maamlag-, Wocnsdag- en Vrijdagavoml, iittgegonderil op Feestrtagen, bij de Flrina P. J. VAI lit: MtlVltE te TerHeueo. Burgemeester en Wethouders van TEH NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1898,) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarje ter visie is gelegd een verzoek van ABRAHAM PIETER AALBREGTSE, brood- bakker te Ter Neuzen orn eene definitieve vergunning voor zijne bakkerij, voor welker oprichting hem bij besluit van 17 Maart 1902 vergnnning is verleend voor een proeftijd van edn jaar en dat op Maandag, 15 Juni 1903, des namiddags 3 uren, ten raadhuize dezer gemeente. gelegenheid zal worden gegeven om tezeu het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Nenzen, 1 Juni 1903. Bnrgemeeater en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN, gezien de artt. fi en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van a. DAVID PIETER STOEFELS, winkelier, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot bet. oprichten eener bewaar- plaats van petroleum, in een gedcelte van het perceel, staande in de Vlooswijkstraat, wijk G no. 11, kadastraal sectie C 2596 h aUvoren van FRANCOIS ELVE, winkelier, wonende te Ter Neuzen, om alsvoren, in een gedeelte van het perceel staande in de Kerkhofiaan, wyk N no. 42, kadastraal sectie D 310; c. alsvoren van PIETER VAN DE VOORDE, werkman, wonende te Ter Neuzen, om alsvoren, op een gedeelte van het perceel, staande te Driewegen, wijk O no. 58a, kadastraal sectie E 821 d. alsvoren van JOZIAS DE FEIJTF.R, bierhuishonder, wonende te Ter Neuzen om alsvoren eener handboogschieterij, op een gedeelte van het perceel staande in de «De Feijter- straat", wijk N no. II, kadastraal sectie B 466; en dat op Maandag, 15 Juni 1903, des namiddags van S tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichtingen bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten Ter Nenzen, 1 Juni 903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK Gelet op artikel 16 1 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, maken bekend, dat bet ontwerp tot wijzigiug van den ligger der wegen en voetpaden dezer gemeente met de kaart andermaal van 4 tot en met 18 dezer ten ge- meentehuize voor een ieder ter inzage liggen, en dat binnen dien termijn door belanghebbenden schriftelijk bezwaren kunnen worden iugebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provjncie. En is hiervan afkoudiging geschiedt waar het behoort den 2 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De Londensche correspondent van den Matin" scbrijft//men kan bezwaarlijk de buitengewone sensatie overdrijven, die Chamberlain's nieuw eco- nomisch program te Londen en over het geheele land gemaakt heeft." De bladen wijden er lange artikelen aan en in de politieke clubs spreekt men over niets anders daD over de planuen van den kolonialen secretaris Wellicht moet men de geheele zaak niet anders dan als een verkiezings- manoeuvre bescbouwen, die reeds dadelijk ten ge- volge heeft, dat de publieke opinie in beroeriug wordt gebraclit en de aandacht van het geheele Rijk op haar ontwerper wordt gevestigd. Des ondanks is de Minisler er niet in geslaagd zijn invloedrijkste pariijgenooten tot zijn denkheelden te bekeeren. De ministerieele bladen blijven het grootste voorbehoud betrachten, wanneer zij niet zooals het invloedrijke weekblad Spectator, 's Mi nisters voorstellen krachtig bestrijden. Wat de liberale bladen betreft, deze blijven natuurlijk bij hun oppositie volharden. //Wanneer de gnden iemands verderf willen", schrijft de Leeds Mercury, //outnemen zij hem het verstand". Niets stelt de uitwerkirg van's Ministers voor stellen beter in het licht dan de voldoening door de anti-ministerieelen getoond en die in sclierp con trast staat met het misnoegen en de onrust der ministerieelen en vooral van de Chamberlaiu's voorstanders. Men is veel meer benieuwd uaar den indruk, in de Vereenigde Staten gemaakt dan naar dien der kolonien, daar de Engelschen er vooral op uit zijn, op goeden voet met Amerika te blijven. In Amerika echter ziet men de nieuwe economi- sche richting lang met met een gunstig oog aan en deze omstandigheid reeds is voor Chamberlain's tegenstanders een buitengewoon krachtig argument. De heer Herbert Gladstone, een der »kop- stukken" der liberale partij heeft aan zijn kiezers te Holderness een schrijven gericht, waarin bij ben aanspoort zich snel voor den verkiezingsstrijd gereed te maken. //Geen oogenblik," zegt hij, z/mag er verloren gaan. De regeering is hopeloos in discrediet en de algemeene verkiezingen kunnen onmogelijk lang worden uitgesteld". Van zeer groot belang is de vraag, welke de houding der arbeiderspartij zal zijn. Gelijk men weet heeft Chamberlain het lokaas eener arbeiders- pensioneering uitgeworpen om de zoo talrijke arbeidersklasse voor zijn plannen te winnen. Maar tot dusver hebben zijn woorden niet veel succes gehad. De leiders der arbeiderspartij verklaren zich de een na den ander, tegen het protectieplan. Bell, Barnes, Keir Hardife, Crooks, Steadman, door de //Daily Mail" geinterviewd, gaveu krachtig hun afkeuring te kennen. Beni Oenif, 81 Mei. De gouverneur van Al gerie, Jonnart, had zich naar de plaats van de laatste gebeurtenissen op de Marokkaansche grens begeven en was door het stamhoofd van Figig uitgenoodigd, het dal van Zenaga te bezoeken. Toen hij tot op 600 meters van Figig genaderd en tot het punt van vertrek teruggekeerd was, klonk er plotseling een schot, dat uit Figig ge- lost werd, en daarop een fusillade. De kompaguie tirailleurs van het escorte opende het vuur eu een algemeene fusillade volgde. De gouverneur- generaal en generaal O'Connor reden snel weg, met den senator Girente en de journalisten. De fusillade werd gehoord door den post van Djenan Eddar, die daarop in alle haast versterking stunrde. Er zijn 13 gekwetsten, onder wie een adjudant en een sergeant-majoor. De gouverneur-generaal en generaal O'Conner waehten af, wat er verder zal gebeuren in de redoute van Beni Oenif. Een bataljon jagers en twee kompagnieen van het vreemdenlegioen zijn gekampeerd op den bergrug van Zeuaga, een kompagnie ligt in hinderlaag, voor het geval dat de Marokkanen verder zouden trekken. Sai'ida, 1 Juni. De toestand der gekwetsten te Zenaga is bevredigend. Het bericht van den aanslag hetft in Algerie diepen indruk gemaakt. De gouverneur heeft, waar hij voorbijkwam, blijken van de levendigste sympathie ontvangen. Alle overheidspersonen van Saii'da kwarnen hem geluk wenschen met zijn behoud. Volgens een telegram uit Beni Oenif hebben de Marokkanen bij den aauval van gister 56 dooden gehad en een 20tal gekwetsten. Onder de dooden is de zoon van een sjeik, die denzelfden morgen aan den gouverneur de verzekering had gegeven van zijn voile toewijding en van zijn be- geerte om in goede verstandhouding te leven. De overheid van Figig heeft aan Boeamama ge- seind, onmiddellijk naar Zenaga te kornen. Te Mecheria heeft de gouverneur vele caids ontvangen, die hem de verzekering gaven van hun toewijding. Hierop antwoordende en bedankende, zeide de gouverneur, dat de vijandelijkheden van enkele benden Marokkaansche roovers Frankrijk niet ver- hinderen zullen, het werk van beschaving en vooruitgang voott te zetten. Ook op het Kreider ontving Jonnart van de hoofden verzekeringeu van toewijding. In een bijeenkomst te Vrijheid is een kolonisatie- maatschappij opgericht, die naar Koningin Victoria genoemd zal worden. Generaal Louis Botha is o m. voor zijn leven tot commissaris benoemd. De oprichters zullen het Britsche gezag steunen en willen door tusschenkomst van de Natalsche regeeriDg een bijeenkomst zien te verkrijgen van afgevaardigden van alle Zuid-Afrikaansche kolonien, ock Portugeesche en Duitsche, om een gelijke wetgeving tegenover de inboorlingen en den invoer van Aziaten te verkrijgen. De rnaats thappij schijnt een uitgebreid grondbezit te hebben. Botha zal binnenkort uaar Engeland, Canada en Australia op reis gaan. Van een patient uit het Wilhelmina-Gast- huis te Amsterdam ontving het N. v. d. Dag een briefje, dat hij met een dankbaar hart op zijn ziekbed schreef, om uiting te geven aan wat er in hem omging bij het Koninklijk bezoek aan het gasthuis. Vol dankbaarheid schrijft hij over de buitengewone verrassing, welke ten deel viel aan de verpleegden, die uit de hand van H. M. de KoniDgin een bouquetje geurige bloemcn mochten ontvangen. //Men kon zien zegt bij dat al de patienten op dat oogenblik hun pijn vergaten en dat zij alien een oogenblik van vreugde gevoelden. Ik gevoelde tnij wel verplicht eenige woorden van dank tot H.M. de KouingiD en Z.K.H. den Prins te sprekeu, doch ik voelde mij op dat moment te zwak en verzoek u langs dezen weg in uw blad mijn dankbaarheid kenbaar te maken. Ook wil ik dit nog mededeelen, dat woorden door H.M. de Koningin gesproken bij de eersten steenlegging van dit gebouw, dat H.M. hoopte, dat het gebouw tot zegen zou strekken van Amsterdam, dat deze woorden ten voile bewaarheid worden. Niet alleen dat het Wilhelmina-Gasthuis zoo goed is ingericht, maar ook de goede behaudeling die de patienten hier onder- vinden. Daarom ook een woord van dank aan de directie, heeren doctoren, pleegzusters en broeders." TER NEUZEN, 3 Juni 1903. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Sas van Gent, de heer P. Wauters, wethouder aldaar. De heer A. van den Ameele, wachtmeester bij de brigade der kon. marechaussees te IJzendijke, wordt overgeplaatst naar Rozendaal. Heden werd alhier ten bureele der genie aanbesteed 1°. Het doen van voorzieniogen aan militaire gebnuwen en werkente Ter Neuzen (raming/3880). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. van der Velden voor 4268, G. J. Balkenstein voor 3686 en J. Simons voor /3680. 2°. Het doen van voorzieningen aan militaire ge- bouwen en werken teEllewoutsdijk(raming/5770). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Joris Kolijn voor 6170, J. van der Velden voor f 5973, M. A. Verschelling voor f 5880 en G. J. Balkenstein voor /5558. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Na het afdrukken van ons vorig numiner heeft zich de zaak omtreut de kindermoord geheel ontwikkeld. Zooals wij reeds meldden, vond de gemeente- politie aanleiding om de oom van de verdachte in verhoor te nemen. Deze ontkende eerst van een of ander af te weten, doch, geconfronteerd met de verdachte, wees hij ten slotte de plaats aan, waar hij het lijkje begraven had en waar het door de politie gevonden is. De verdachte, de 21 jarige N. N., heeft daarop volmondig bekend het kindje, een welgeschapen rneisje, waarvan zij in den voormiddag van 17 -^e' J'-> geheel alleen zijude, op den zolder der ouderlijke woning bevallen is, te hebben geworgd. Zij had daarvoor het lint waarmede men gewoonlijk de kouseu opbindt uit een kleedingstuk getrokken, dat tweemaal om den hals van het kind gewonden, het daarua sterk aangehaald en dichtgekuoopf, zoodat het hulpelooze wicht dadelijk op gruwzame wijze gedood is. Bij de schouwing bleek het lint nog om het halsje te zitten eu was dit in het Meesch gedrongen. Eerst moet de verdachte het voornemen hebben gehad een ander persoon, van wie zij dit meende te kunDen vorderen, met de uit de wegruitning van het lijkje te belasten, doch door omstandig- heden kwam dit voornemen niet ten uitvoer. Donderdags na hare bevalling wist zij eveuwel haren oom, die bij haar vader als knecht in dieust is, over te halen een en ander te verdonkeremaueri, aan welke opdracht deze zoo goed voldeed, dat het lijkje, zonder zijne aauwijzingen, wel nimmer zou gevonden zijn. Hij had daarvoor den vloer in de kalkschuur, onder een vat kalk, opgebroken en weer netjes belegd. De verdachte bleek bij hare bekentenis weirng gevoel te hebben van haar ontaard misdrijf. Hoofdzaak scheen voor haar te zijn de vraag hoeveel straf ze voor dat feit wel zou oploopen, terwijl ze voorts gaarne wilde, dat de //hij", wien ze haar ongeval weet, ook niet ongestraft zou blijven. Onder toeloop van vele nieuwsgierigen werd de verdachte Zaterdag naar Middelburg overgebracht. Tegen de oom, die Vrijdagavond werd in vrij heid gesteld is proces-verbaal opgemaakt wegens het verbergen van een lijk. Maandagavond bevond zich iemand in een cafe te dezer stede. Omstreeks 10 ure maakte hij aanstalten om huiswaarts te keeren en bood een vrieud aan, hem derwaarts te vergezellen. Op weg zijnde, bemerkte de betrokken persoon al spoedig, dat zijne portemonnaie verdwenen was. Dit stemde hem natuurlijk onaangeuaam. Het gevolg was, dat hij, thuis gekomen, zich nogmaals op weg begaf, om de gemeente-politie van zijn wedervaren keum's te geven. Deze stelde een onderzoek in en wist den vriendelijken begeleider tot de bekentenis te brengen dat hij de porte monnaie had gerold en deze had weggeworpen nadat hij zich het daarin aanwezige geld had toegeeigend, Omtrent het Maandag te Goes gehouden festival en turufeest onlleenen wij aan de Midd. Ct. onder meer het volgende Reeds vroeg in den morgen waren de feest- vierenden met trein, boot en per fiets derwaarts gekomen en de stroom hield tot den middag steeds aan. Te half twaalf had op het Slot Oostende de officieele ontvangst plaats van de besturen der deelnemende gezelschappen door de feestcommissie. Van de 27 gezelschappen, die zouden deelnemen, was het zanggezelschap //Oefening kweekt kuust" van Westkapelle niet verschenen. Te twaalf uren werd op den stationsweg de optocht sameugesteld, waarna de deelnemende gezelschappen, waarvan de instrumentale zich beurtelings deden hooren, een twintigtal straten doortrokken om vervolgens op de Groote markt te worden ontbonden. Te een uur had aldaar de gvmnastiek-uit- voering plaats. Onderwijl kon men reeds van de muziek ge- nieten. //Euphonia" van Goes opende te twee uren de rij der uitvoerigen in de muziektent op de Groote markt en eerst te zeven uren werden die beeindigd door het 15* gezelschap //Vlijt en volharding" te Roosendaal. In de Prins van Oranje, waar in de groote zaal de zauguitvoering plaats had, was het zeerdruk. Vijf gezelschappen traden daar op. Van halt zes tot half zeven hadden in de societeit V. O. V. de gymuastiekwedstrijden plaats en wel a. Vereenigingswedstrijd in vrijeoefeningen en b. personeele wedstrijd aan brug en rek en in hoogspringen. Hiervoor waren uitgeloofd i verguld zilveren medaiile, geschonken door den voorzitter der feestcommissie, den heer L M. van Cam pen, 1 idem door der. heer I. G. J. Kakebeeke, voorzitter van Euphonia, voorts 2 zilveren en 2 bronzen medailles. Aan den vereeuigiugswedstrijd narnen 5 ver- eenigingen deel. Na afloop der boveogenoemde wedstrijden werden nog vrije oefeningen gemaakt door de damesaf- deeliDg van //Medioburgum". De harmonie //St. Cecilia" van Vlissingen gaf des avonds in de verlichte tent op de Groote Markt een concert en ;/Euphonia" van Goes in de //Prins van Oranje".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1