Gemengde beriehten. dikte 21/, is. CARNEGIE. en zal allengs in waarde verminderen. Eene bemesting is dus noodzakelijk. En wijl het voordeel ieder past, behoeft men geen gebruik te maken van zijn stikstofrijken stalmest, dien men elders meer noodig beelt en nog voor- deeliger kan aanwenden. Over het algemeen toch zijn de meeste gras- landen nog al rijk aan stikstof, dank mede der vlinderbloemige geWassen als klavers, wikken e. a. die, zooals bekend is, in voldoende mate voor stikstofbereiding zorgen, als de bodem toegankelijk genoeg is voor de lucht. Daar om kan men op het grasland den stalmest zoo uiterst goed vervangen door kunstmest en levert deze daar vooral hooge renten op. Thomasslakkenmeel, in het voorjaar, super- phosphaat, kalkmest, als vlinderbloemige planten ontbreken, wat chilisalpeter, zij verrichten won- deren op het grasveld. Nu en dan eene kalkbe- mesting bevorderd mede den goeden toestand van den grond. Het dichte weidekleed wordt vaak gegarneerd met meer of minder groote mosstrepen een schadelijk tierselDie mosplekken verdrmgen de noodzakelijke grassen en verhinderen dat lucht, licht en zonnewarmte voldoende in den bodem dringen. Daarom moeten zij verwijderd worden. De kettingegge moet er over als de moslaag niet te dik is. Zij verscheurt dat mostapijt, rukt het fijne wortelweefsel dezer woekerplant uiteen, dat dan kan verdrogen en ver zameld worden, terwijl met de bewerking de grond eens flink wordt ,/gelucht". In de mos- laao' te dik, dan kan een beitelegge uitstekenden dienst doen. De 20 c. M. lange tanden der beitelegge, welke uit twee verbonden zigzag vormige eggen bestaat, doorsnijden de mossen, waardoor de bovenlaag der weide eens geducht wordt gereinigd. Grasland, dat voortdurend gemaaid wordt, verliest evenals de weiden, die steeds door het vee kaal gehouden worden, na verloop van tijden hunne goede grassen. Daarom is eene yer- joncingskuur wel aan te bevelen. Na weide- breking is het natuurlijk ook noodzakelijk om door uitstrooiing van graszaad opnieuw goed grasland te krijgen. Niet genoeg aan te raden is steeds zuiver zaad uit te strooien. vv ij bedoelen daarmede niet datgene, wat de land- bouwers van hooizolders of mijten garen. Zulk zaad toch is meestal afkomstig van vroegrijpe, minwaardige grassen en bevat tevens eene massa onkruiden. Een vertrouwd zaadhandelaar zal u beter verschaffen. Worden deze enkele wenken voor eene goede behandeling en verzorging der graslanden in praktijk gebracht, dan zullen de uitkomsten de moeiten en uitgaven rijk vergoeden. TER NEUZEN, 29 Mei 1903. De Flandre Liberale en andere Belgische bladen deelen mede dat eene voorloopige over- eenkomst zou zijn gesloten, waarbij de spoor- wegen Mechelenrler Neuzen en 'Tent ler Neuzen,overgaanaandenBelgischen ^taat, terwijl door de Nederlandsche Regeering zou goedge- keurd zijn dat de Belgische Staat ook de op Nederlandsch grondgebied gelegen deelen dier spoorwegen exploiteert. Wij hebben getracht hieromtrent nadere m- lichtingen te bekomen, doch daarbij bleek ons dat offieieele bevestiging niet wordt gegeven. Wel vernamen we eene omstandigheid die er op wijst dat het bericht, althans wat den spoor- weg GentTer Neuzen betreft, juist is. Met 1 Juni a. s. is verplaatst naar bet Post- kantoor 's Bosch de heer J. J. v. Remortel, sur- nuinerair der post- en telegrafie alhier. Onze stadgenoot G. H. v. d. Berge is met 1 Juni a. s. benoemd tot brievenbesteller te Vlis- •ingen. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Driewegen is benoemd de heer G. W. \ersloot van 's Graveuhage, tijdelijk te Putteu aan de Veluwe. Heden werd alhier door de gemeentepolitie gearresteerd de 21jarige jongedochter N. N., onder verdeuking van kindermoord of althans verbergeu van het lijk. Zij heeft bekend den 17 dezer, in de ouderlijke woning, terwijl niemand tegenwoordig was, bevallen te zijn van een levenloos wezen. In verband met hare verklaringen heeft de politie aan het westelijk havenhoofd gedregd, doch zonder resultaat. Bij het afdrukken van dit nummer deed de politie in tegenwoordigheid van den burgemeester huis- zoeking en werd het achtererf omgespit. Later Dit onderzoek leverde niets op, doch de politie vond termen om in verhoor te Demen de in huis wonende neef der verdachte, P. N., welke bij het verhoor bekende het kind, waarvan zijne nicht bevallen was, te bebben begraven, in de schuur. Bij het hierop ingestelde onderzoek werd het lijkje van een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht in een hoek achter een vat kalk, diep onder den grond begraven, gevonden. In de Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder werd het dijkgeschot voor den nieuwen dienst bepaald op 6,50 per hectare, zijude 1,10 minder dan het vorig jaar. Met 27 tegen 16 stemmen werd voorwaardelijk besloten tot begrinding van de navolgende aarde- en zandwegen; 1. vanaf het gehucht Reuzenhoek westelijk tot en aansluiting met de bestaande begrinding 2. vanaf het zuidelijk eind der Groenstraat noordelijk tot en aansluiting met den keiweg bij de Ronde Putten 3. vanaf het Zaamslagsche Veer zuidelijk naar de zoogenaamde Sluis om in verbinding te komen met den weg van den Beoostenblij benoordenpolder. Woensdag jl. vergaderden ingelanden van den Van Lijndenpolder. Het dijkgeschot bleef evenals het vorige jaar bepaald op f 7 per hectare. Besproken werd de wenschelijkheid om uitwatering te verkrijgen door den Willem III- en Stoppeldijk- polder door de waterleiding naar Kampen, wat nader zal onderzocht worden. In de Donderdag gehouden vergadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder werd het dijkgeschot vastgesteld op f 7,30 per hectare, zijnde 1,30 minder dan het voorgaande jaar. Met al de stemmen werd herbenoemd tot dijkgraaf de heer A. Riemens. Dezelfde heer Riemens werd ook herbenoemd tot vertegenwoor- diger des polders in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. Aangehouden werd een voorstel tot begrinding van de Polderstraat in de richting van den Aaudijkepolder. Philippine, 28 Mei. De heer E. van de Walle, gepasporteerd marechaussee alhier, is be noemd tot gemeenteveldwachter te Hilvarenbeek (N.-Br.) Te Breda hebben zich in een gezin de pokken vertoond. Vader en moeder werden in zeer lichten graad aangetasteen kind echter van 28 maanden hevig, het was niet ingeent en stierf spoedig. Het garnizoen wordt gerevaccineerd. Het Hbl. verneemt de volgende bijzonder- heden omtrent den diamant Excelsior, die te Amsterdam aan de fabriek van de firma Ascher geslepen wordt. Deze grootste der bekende diamanten is een steen van 9718/* karaat, gevonden te Jagers- fontein. De lengte is 31/,, terwijl breedte en Deze steen is dus aanmerkelijk grooter dan de Grootmogol in zijn hypothetischen ruwen vorm en welke naar schatting hoogstens 787Y2 karaat zou hebben gewogen. Juist om zijne grootte heeft men dezen diamant Excelsior gedoopt. Op 30 Juni 1893 werd hij door een Kaffer gevonden en kreeg de vinder als extra- belooning 500, benevens een compleet ge- zadeld paard. Zooals beweerd wordt hadden eenige handelaren met de desbetreffende mijn- eigenaren een overeenkomst gesloten dat zij zonder uitzondering alle gevonden steenen ge- durende een zeker tijdsverloop voor een vasten prijs per karaat zouden ontvangen. Juist op 30 Juni eindigde de bewuste overeenkomst en maakte de Excelsior alleen reeds dat deze handelaren een prachtige zaak maakten, te meer daar de steen door zijn eironden vorm geslepen kan worden zonder noemenswaardig verlies boven- dient paart zich aan een een goede hoedanigheid nog de zoo zeer begeerde blauwwitte kleur. De" waarde van de Excelsior is door verschillende vak-autoriteiten toen ter tijd zeer verschillend getaxeerd en noemde men prijzen van tot 10 millioen gulden. Omtrent de ontvluchtiug van een paar boeven te Arnhem deelt de Arnh. Ct. mede lu den afgeloopen nacht circa 2 uur werd in het huis van bewaring ontdekt, dat twee gedetineerden, en wel de bekende J. P. K., verdacht van diefstal met braak, en een koperslagersknecht F. H., ver dacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders, uit hunne cellen waren gebrokeu en ontvlucht. Een hunner had een gat in den uuur gemaakt, terwijl de ander een spijl had weteu te verwijderen, waarna beiden, in de gang gekomen, de slang van de brandkraan hebben meegenomen en zich naar den zolder hebben begeven. Hier hebben zij een deur geopend en hebben de slang vastgebondeu en vervolgens naar beneden gelaten, waarna zij zich aan de aehterzijde van het gebouw hebben laten afzakken en langs de afvoerpijp de stnat hebben bereikt. De een is in den loop van den nacht bij zijn moeder aan huis geweest, doch deze heeft hem niet opengemaakt. Tot dusver zijn zij nog Diet opgespoord. Een vreeselijke brand outstond Maandagavond om halfnegen in een groot gebouw van de citadel te Atrecht, dat tot woning diende aan den com mandant der regimentsschool Salome. In den loop van den dag was Salome's oudste dochter getrouwd met den officier Courot en tot slot van de gebeurtenis werd een bal gegeven in de woning van Salome, waarvan deu der ruime vertrekken was versierd met doek, schilden en vlaggen. Tegen halfnegen viel een lampion op een doek en stak dien in brand en met ongeloofeiijke snelheid verspreidden zich daarop de vlammen en tasten eerst de vensters en het dak en daarna het ge> heele gebouw aan. Onder de gasten stond een vreeselijk paniek en alien drongen naar de eenige trap, die toegang gaf naar buiten. In het gedrang kregen de meesten, die tegen de muren geduwd werden, brandwonden aan de handen. Er zijn 3 vrouwen in de vlammen omgekomen, onder wie de 17-jarige zuster van den bruidegom, terwijl 27 personen zijn gewond, van wie 7 of 8 zeer ernstig. Van de reis van Roosevelt wordt een aardige episode vermeld. In den staat Colorado, heeft de President der Vereenigde Staten die, naar men weet, zelf eenige jaren als //rancher" in het Wilde Westen heeft geleefd te Hugo aan een hoogst eigenaardig ontbijt deelgenomen, 't welk hem daar door de //cowboys" was aaDgeboden. Hij bad die //hulde" willen vermijden, doch toen de trein te Hugo aankwam, werd hij letterlijk door de //cowboys" in beslag genomen. Vroolijk sprong hij uit den waggon, en schreed door //cowboys" omringd, naar een in de nabijheid van het station gelegen tent, waar een lunch gereed stond, zooals de niet verwende zonen der prairie plegen te ge- nieten. De President schepte zichzelf een kop koffie uit een ketel, stak met een ijzeren vork naar een stuk brood en vischte vervolgens onver- droten in een ketel soep stukken vleesch op, die er in ropdzwomnen. De lange reis had hem goede eetlust gegtven, zoodat hij zich een en ander goed liet smaken. Toen hij naar de trein terugkeerde, liepen de cowboys hem achterna, als ware hij een der hun- nen, terwijl de trein zich in beweging zette, spron- gen zij op hun paarden en volgden onder gelach, geschreeuw en luide kreten den trein zoolang als de dieren daartoe in staat waren. De cowboys waren in //gala-toilet" een van hen had zelfs een hoogen zijden hoed opgezet en zagen er in hun bont costuum inderdaad schilderachtig uit. Drie Antwerpsche schippers, die met hun schuiten gemeerd lagen in de Gentsche Vaart, te Brugge, waren in een herberg te St.-Michiels, toen hun, omdat ze dronken waren, drank ge- weigerd werd. Zij werden woedend, mishandelden de bewoners en verbrijzelden geheel de herberg. Op 't gerucht dat zij maakten kwamen de buren toegesneld om hen te ontwapenen. Met bijlen en ijzeren staven vielen zij hen aan en mishan delden de schippers op wreede wijze. Twee der schippers zijn doodelijk gewond. Het parket heeft zich ter plaatse begeven. Een bruiloft met een hindernis. In New-York trad een bruidspaar de. kerk binnen om in den echt verbonden te worden. De kerk was vol vrienden en kennissen, het orgel liet de plechtige tonen van den //Hochzeistmarsch" hooren. Toen ze voor het altaar traden, deelde de geestelijke hun echter mede, dat hij ze den huwelijkszegen niet kon geven hij had juist op't laatste oogen- blik de papieren van het paar ingezien en ontdekt, dat de man tien jaar geleden gescheiden was van zijn eerste vrouw. Kalm werd hierop de aanwezigen meegedeeld, dat het huwelijk was uitgesteld. Het bruidspaar reed echter onmiddellijk naar een anderen geeste lijke, die er geen bezwaar in vond een gescheiden man nog eens te laten trouwen. Te St. Denis geraakte bij een herstellings werk aan een brug de pomp van een der machines verstopt. Een der werklieden wilde in den put afdaleo om de buis van onder vrij te maken. Maar nauwlijks stond hij op den ladder of hij strekte de armen uit en viel naar beneden, verstikt door gassen die zich in den put verzameld hadden. Een van zijn kameraden wilde hem te hulp komen, maar viel ook in den put. Een derde kwam toeloopen, maar op den ladder gekomen, riep hij plotseliug om hulp. Een andere werkman liet zich een touw om zijn middel binden, maar voor hij den ander kon grijpen, viel deze ook neer, en hij zelf moest dadelijk opgehaald worden daar hij ook reeds half gestikt was. De pompiers kwamen spoedig ter plaatse en eerst met behulp van een luchthelm kon men de drie personen naar boven brengen. Ze waren echter reeds dood. Waarschijnlijk is de oorzaak gelegen in de om standigheid dat op die plaats vroeger een uitlooper n de Seine was gelegen, waarin de afval van chemische-fabrieken uit de buurt werd neergeworpen. Als de auto bij 't publiek in een slecht blaadje staat, dan maken de heeren automobilisten 't er ook naar. Nu wordt weer bericht dat in Engeland Zater- dag 6 personen bij automobiel-ongelukken den dood hebben gevonden te Bristol, Edinburg en Kew. De slachtoffers van die snelrijwoede waren twee rijders en vier overredenen uit het publiek. En bovendien werden nog zes omstanders ernstig ge kwetst. Onder die omstandigheden acht men het twijfel- achtig voor de volgende maand in Ierland beraam- de automobielen-wedstrijd wel zal doorgaan, hoewel daarvoor ongeveer reeds voor omstreeks een half millioen onkosten is gemaakt. Men herinnert zich het gebeurde te Essen, onlangs, toen de adelborst Hiistener het zich, van wege de militaire eer, tot plicht rekende, een ouden schoolkameraad, den vrijwilliger Hartmann, die, een beetje aangeschoten, hem vriendschappelijk gegroet had en niet voldoen wilde aan Hiisseuer's last daarop om mee naar de wacht te gaan, met zijn dolk in den rug dood te steken. De zaak, die in geheel Duitschland groote ontroering gewekt heeft, is thaus te Kiel voor den krijgsraad behandeld. De beklaagde verklaarde bij zijn verhoor, dat het het hem wel voor Hartmann speet, maar volgens zijn overtuiging had zijn militaire eer het gebruik van zijn wapen geeischt. Wat heeft de eer met dit geval te maken vroeg de president. Beklaagde antwoordde daarop, dat een voorval te Dantzig hem altijd voor oogen stond, toen eeu adelborst zijn ontslag had moeten nemen uit den dienst, omdat hij een soldaat, die geweld tegen hem gebruikte had laten ontvluchten. De le luitenant t. z. Weisse verklaarde echter, dat het voorval te Dantzig iets heel anders was dat betrof een officier die in politiek was, en door soldaten en burgers werd aangevallen en gewondvoor zulke gevallen was voorgeschreven, dat de meerdere van zijn wapen mocht (nietmoest) gebruik maken. Ook de president bracht den beklaagde onder het oog, dat nergens een voorschrift gevonden wordt dat een meerdere in zoo'n geval van zijn wapen moet gebruik maken, alleen dat hij dit uit noodweer mag doen. Uit het getuigeuverhoor bleek, dat de beklaagde bij zijn meerderen en zijn kameraden niet gezien wasbij was opvliegend en men ergerde zich aan zijn snoeverijen. Hii9sener had reeds allerlei dingen op zijn kerfstok. Zijn vader had hem indertijd van het gymnasium te Essen afgenomen, omdat hij anders waarschijnlijk weggestuurd zou geworden zijn. Toen ziju ouders hun zilveren bruiloft vierden, had de jonge Hiissener twist gezocht met den directeur van het hotel waar het feest gegeven werd en zijn vader moest hem naar huis sturen. Naar't schijnt ging de jongen daarop heftig te keer tegen de meiden en hij erkende voor den rechter toen met een pistool in 't rond geschoten te hebben. Als hij twist gehad had met zijn kameraden was Hiissener altijd zeer opgewonden geweest. Men had hem reeds gedreigd met ontslag uit den dienst. Een staaltje van de manier, waarop Hiissener tegen minderen optrad op straat hield hij eens een soldaat aan en zei tegen hem sta rechtop, ezelToen de soldaat niet dadelijk rechtop stond, zeide hij sta rechtop of ik geef je een trap voor je buik dat de darmen er uit komen Een vriend van den vermoorde, de student Liitscher, die met Hartmann verschillende bier- huizen bezocht had, voor de moord plaats had, vertelde van Hiisseuer's optreden. De adelborst had, zeide hij, tweemaal naar Hartmann gestoken den eersten keer raakte hij hem niet. Hiissener had eerst gezegd, dat de vrijwilliger mee naar de wacht moest. Hij heeft niet gezien dat Hartmann een dreigende beweging tegen Hiissener maakte en als dat gebeurd was, dan had hij het moeten zien. Het voornaamste argument van den ver- dediger was, dat men Hiissener beschuldigd zou hebben, niet flink genoeg opgetreden te zijn, indien Hartmann inderdaad ontvlucht was. De rechter moest zich z. i. op het staudpunt stellen dat Hiissener voldaan had aan een harden sol- datenplicht. Het O. M. eischte, met het oog op de ver schillende verzwarende en verzachteude omstandig heden, tegen den beklaagde 6 jaren tuchthuis en verwijdering uit de marine. De krijgsraad overwoog, dat geen reden was om aan te nemen dat Hiissener met voorbedachten rade Hartmann had aangevallen of had willen dooden. Hij had den vrijwilliger willen meenemen naar de wacht, en daarbij van ziju wapen gebruik gemaakt. Maar voor het gebruik maken van zijn dolk had beklaagde geen behoorlijke gronden kunuen bijbrengen. De krijgsraad nam aan, dat de beklaagde te goeder trouw meende, uit nood weer te handelen, maar ook dan was hij veel verder gegaan dan hij had mogen doen. Wegens mishandeling van een ondergeschikte met doode- lijken afloop, maar onder verzachtende omstandig heden, werd Hiissener daarom veroordeeld tot 4 jaren tuchthuis en degradatie. In een onderhoud, dat een verslaggever van de //Daily News" met Carnegie had, deelde deze o. a. het volgende mede z/Toen ik nog een jongen was in Dunfermline, leefde ik midden in de boeken en sprak ik over niets anders dan over boeken. Barrie in zijn //Window in Thrums" doet u een blik slaan in een Schotsche woning, maar dat is niet de werkelijkheid. De werkelijkheid is het spreken over hoogere dingen. 't Was of de millionair in gedachte terugging naar bet kleine huis uit zijn kindsheid, waar de Schotsche wever zijn zoontje't eerst de liefde voor boeken inprentte. z/Ik ben trotsch op mijn afstammeling", riep hp uit en kruiste de armen, terwijl hij half verteederd, half met grappigen trots opkeek. z/Ik ben trotsch op den Schotschen bibliotheek- schenkenden wever, die de eerste boeken aan Dunfermline schonk van zijn spaarpenningen," de boeken die zijn zoon tot een bibliotheek deed aangroeien. Toen kwamen het vertrek naar Amerika, de lange werkdagen in de Pittsburgsche fabriek, de nog langere avonduren thuis zonder boeken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6