Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Cuijpers, bood een bouquet aan, en in een der zalen zong een koor van pleegzusters het //Wilhelmus." Daarop werden de geneesheeren voorgesteld, en schreven de bezoekers hun handteekeningen in het gedenkboek. In de verschillende paviljoenen onderhield H. M. zich met enkele patieuten, en liet alien bouqetjes bloemen, prenten en aan de kleinen rammeiaars aanbieden. Gisteravond was er groot militair diner ten hove van 70 couverts. Genoodigden zijn, uitge- zonderd de dagelijksche gasten, alle hoofdofficieren van leger, vloot en schutterij te Amsterdam in garnizoen voorts de leden der hooge rechtscolleges aldaar, de directeuren van de Nederl. Bank, de Handel-M'j., de ingenieurs van den waterstaat, de betaalmeester enz. enz. De Minister Kuyper is Maandagavond van zijn verblijf gedurende enkele dagen in 't buiten- laud, te 's Gravenhage teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden aan het departement hervat. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren deelde de voorzitter bij den aanvang der zitting o. a. mede, dat is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Van Raalte c. s. tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering en wel betrekkelijk het getuigeurerhoor. Nadat de heer Van Raalte naar de Memorie van Toelichtiug had verwezen, werd besloten het voorstel naar de afdeelingen te verzenden. De algemeene beschouwingen over het ontwerp betreffende de decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch-Indie, werden geopend door den heer Fock, die ua het tegenwoordige stelsel van bestuur als nadeelig werkende had gecritiseerd, het voor- gestelde ontwerp toejuichte, omdat't aanraking en samenwerking brengt tusschen het ambtelijke en niet-ambtelijke element in Indie. Het wetsontwerp dat volgens spr. geen ver- mindering, doch ook geen verzwaring van lasten zal geveu, zal de taak van het centraal gezag ongetwijfeld verminderen. Overigens zou spr. gewenscht hebben opneming van eenige algemeene beginselen in de wet omtrent de samenstelling, bevoegdheden en ontbinding van de in te stellen plaatselijke en gewestelijke raden en over de al of niet openbaarheid der vergaderingen dier raden, terwijl bij verre de voorkeur geeft aan plaatselijke boven gewestelijke decentralisatie. Hij verzocht den Minister dan ook de plaatselijke decentralisatie, waar mogelijk, door te voeren. Het wetsontwerp werd ook verdedigd door den heer Cremer, die meende dat men met vertrouwen de uitwerking en de toepassing van het stelsel dezer wet aan Indie kan overlaten. Spr. gaf verder verschillende wenken betreffende de samenstelling der raden, waarin ook de iu- landsche bevolking dient vertegenwoordigd te zijn. Met deze Regeering voorstander van gewestelijke decentralisatie, ontkende spr. ook niet de tie- teekenis van de plaatselijke decentralisatie. Op dezelfde gronden als door den heer Cremer ontwikkeld, verklaarde de heer Pijnacker Hordijk zijn instemming met dit wetsontwerp. De Minister van Kolonien verdedigde het ont werp tegenover eenige opmerkingen van den heer Fock, waarna het algemeen debat gesloten en het ontwerp zonder stemming aangenomen werd. Daarna was aan de orde het ontwerp betreffende verhooging der jaarwedden van het personeel aan de rechtbanken en de kantongerechten te Amsterdam en Rotterdam. De heer Van der Zwaag bestreed het ontwerp, dat door den Minister van Justitie als nood- zakelijk werd verdedigd. Een amendementVan Veen c. s. om de sala- rissen niet met f 1000, maar met f 500 te verhoogen, werd ingetrokken. Regeling der werkzaamheden nog zal behandeld worden de spoorwegaanleg in het Lawa-gebied. Vrijdag 11 uur sectie-onderzoek A van de Marinebegrooting en regeling van het Indisch ambtenaarsexamen. Aangenomen is met 60 tegen 5 stemmen de salarisverhooging der rechterlijke macht te Amster dam en Rotterdam. De nieuwe salarisregeling treedt met Januari 1904 in plaats van 1903 in werking. Op den 2en Pinksterdag zal te Middelburg een zendingsconferentie worden gehouden, waarbij als sprekers zullen optreden de heeren Ds. Hulsebos van Vlissingen met een Openingsrede, Dr. Wagenaar van Middelburg met het onderwerpDe zending in IndieDs. Baaij van Kamperland 't Pinkster- feest in verband met de zeDding, terwijl'savonds Ds. Donner van Amersfoort het woord hoopt te voeren. Met ingang van 1 Juli a. s. is de kommies- ontvanger der 2e categorie H. N. Barnouw te Clinge, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen en is hij herplaatst als kommies der 2e klasse bij 's rijks belastingen, met aanwijzing van de standplaats Delft. Door een visscher te Zaamslag werd een snoek gevangen, die 1,10 M. lang was en 22 pond woog. Het dier was reeds erg oud, want het was zijn meeste tanden kwijt. Zaterdag had te Axel een jongetje van den landbouwer D. H. het ongeluk met zijn hand tusschen een snijmolen te geraken, waardoor drie vingers geheel of gedeeltelijk werden afgesneden. (M. Ct.) Men schrijft ons uit Sas van Gent Hier heeft steeds eene onbillijkheid bestaan in het geven van vergunning tot het beleggen der z.g. buurtkermissen. Zoo heeft vroeger op de plaats, waar thans de cooperatieve suikerfabriek gebouwd is, een herberg gestaan. Voor die enkele herberg was een kermis belegd. Het was evenzoo met een herberg beoosten de Oostsluis. Ook die had elk jaar een kermis. Hoe rijmt nu hiermee, dat een bevolkte buurt als de Van Remoortere- polder nooit een kermis heeft gehad Dezen winter nn, het was nog tijdens het be stuur van burgemeester Verschaffel, trokken de in dien polder wonende herbergiers de stoute schoenen aan en richtten een verzoek tot den raad. Het behoorde niet bij den raad thuis, maar bij den burgemeester. De zaak leek toen weer in den doofpot. Men vernam niets meer van de kwestie. Thans heeft de loco-burgemeester, de heer J. V. Oole, toestemming gegeven tot het beleggen van een kermis in den Van Remoorterepolder. Zondag 7 Juni a. s. zal de eerste gehouden worden. In een te Oostburg gehouden vergadering is in beginsel besloten tot het oprichten van een Boerenleenbank in het kanton Oostburg. De heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg heeft den eersten stoot daartoe gegeven. In de zeekleipolders van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zijn de vooruitzichten voor den oogst in geen jaren zoo ongunstig geweest als thans. Niet alleen dat slechts de helft der zaden is ont wikkeld, maar ook de planten welke er staan, tieren slecht. Nog steeds worden vele kavels land omgeploegd om de suikerbieten in te zaaieu, doch ook dit schijnt niet te vlotten. De bieten, welke eenige weken geleden gezaaid zijn, schieten ook maar half op, zoodat men ook deze weer wel zal moeten herzaaien. De insecten doen ook veel schade. (VI. Ct.) Door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Anna-polder werd Maandag te Kapelle aanbesteed het herstel, de vernieuwing en onderhoud aan de waterkeering van genoemden polder. Laagste inschrijver was de heer J. F. Adriaan- sens-Polfliet, te Walzoorden, voor 3874. Stoppeldijk. Naar we veruemen zal de kermis, die wij met de Pinksterdagen vieren, meer aan- trekkelijkheden voor de grootere en kleinere jeugd hebben dan andere jaren. Behalve de onont- beerlijke speelgoed- en snoepkramen, schommel en carrousssl, zouden we misschien ook een paar- denspel krijgen't ware te wenschen. Ter geruststelling van velen, mag gemeld worden, dat vele kinderen lijden of geleden hebben aan een soort van slijmziekte of pijn in de keel, doch dat er van de gevaarlijke dyphteritus geen sprake is. Overslag. Maandag ten 3 ure in den namiddag brak brand uit in de schuur van de weduwe Lucas Lammens, wonende in de welbekende herberg ,/den Hert". Schuur, stalling, varkenskoten, wagen- huis, stroomijten, alles was in den tijd van een half uur tot asch verteerd. Een paar varkens en een rund kwamen in de vlammen om. Gebouwen en inhoud zijn verzekerd. Oorzaak van den brand is onbekend. Middelburg, 27 Mei. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed Het maken en inhangen van twee deuren voor de keersluis van het bergingsdok voor sluisdeuren te Vlissingen, behoorende tot de werken van het kanaal door Walcheren. (Raming f 3450.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein, te Ter Neuzen voor f 3070. TER NEUZEN, 27 Mei 1903. Bij de heden door het bestuur der water keering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen gehouden aanbesteding van werken tot oeverver- dediging werd iDgeschreven door de heeren Jan Jansen te Ter Neuzen voor f 627b en P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 6100, zijnde f 1516,486 beneden de raming. Het werk is, krachtens machtiging van Gedep. Staten, aan den minsten inschrijver gegund. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen 1°. J. v. d. S., oud 17 j., arbeider te Kapelle, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij ter openbare terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage in eene tegen D. D. B., oud 17 j., arbeider te Kapelle gevoerde strafzaak als getuige gehoord, eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Aan den beklaagde is Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. 2°. J. M., oud 45 j., brievengaarder, geboren te Ovezand, wonende te Overasselt-Grave, ge detineerd te Middelburg, ter zake dat hij tusschen 20 en 30 April 1903 te Groede, terwijl hij destijds aldaar als brievengaarder ambtenaar was, opzettelijk gelden of geldswaardig papier tot een bedrag van f 400,toebehoorende aanhetRijk der Nederlanden, althans aan een ander dan aan hem beklaagde, hetwelk hij in zijne voornoemde bediening van brievengaarder onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeeigend. Aan den beklaagde is Mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Op 23 Mei j. 1. werd te Goes op initiatief der vereeniging Laudbouw en Veeteelt,te Wolfaartsdijk, gehouden eene bijeeukomst van belanghebbenden bij het oprichten eener cooperatieve fabnek van kunstmeststoffen. De voorzitter van L. en V., de heer C. Zuid- weg, sprak den wensch uit, dat deze bijeenkomst tot het gewenschte doel moge leiden, hij stelde in het licht dat het optreden der landbouwers tegenover fabrikanten van kunstmeststotfen in alle opzichten gerechtvaardigd is, omdat deze onderling vaststellen de prijzen voor de verschillende artikelen, waardoor hunne winsten zeer groot worden. De heer Zuidweg acht de oprichting van dergelijke fabriek zeer in 't belang van den landbouw. 52 landbouw-vereenigingen zijn tot deze vergadering uitgenoodigd, van 46 waren bewijzen van instem ming ingekomen; 30 waren bereid tot onmiddellijke toetreding. Zuid-Beveland spant in deze de kroon, uit Walcheren, de beide Z.-Vlaanderen en Tholen waren berichten van toetreding ingekomen. De verdere leiding der bijeenkomst was nu opgedragen aan den heer K. v. d. Slikke. Deze zeide o. m., dat hij er toe gekomen was om zoo- danige fabriek te bouwen, omdat de landbouw- vereenigingen aan de genade en ongenade der fabrikanten zijn onderworpen. 13 fabrieken van kunstmeststoffen n. 1. 5 Nederl. en 8 Belgische, vormen een syndicaat, dat de prijzen der artikelen vaststeld en de beurten van inschrijving regelt. Teneinde de landbouw-ver eenigingen te dwarsboomen, wordt aan particnlieren tegen denzelfden prijs geleverd. Nu werd duidelijk de inrichting en werking van een kunstmestfabriek uiteengezet. Mineraal- phosphaat, zwavelzuur of andere zuren en gips vormen de hoofdbestanddeelen der meststoffen. Waar die te bekomen zijn en hoe ze verwerkt worden, werd uiteengezet. Vervolgens werd mededeeling gedaan van inge- zonden begrootingen (van deskundigen). De een raamde f 100,000 voor 100,000 balen, een tweede f 30,000, een derde f 17,000. Dus zegt het bestuurvoor 50,000 balen 20 a 30 mille, zonder aankoop van terrein. Teneinde de vervoerkoslen zoo gering mogelijk te maken, moet de fabriek dicht aan water en spoor liggen. Middelburg, Vlissingen en Sas van Gent zouden dus in aanmerking kunnen komen. De deelnemers brengen het kapitaal bijeen in aandeelen van f 25, in evenredigheid van de hoeveelheid meststof die men van de fabriek denkt te betrekken. En die hoeveelheid moet men dan ook nemen. De prijs van het artikel zal verband houden met het gehalte. Het noodige bedrijfs- kapitaal kan gevonden worden uit een hypotheek op de fabriek. Stoom zal zijn de beweegkracht, de inrichting modern met maalinrichting, geen droogovens. Het bereiden van superphosphaat staat op den voorgrond, dan volgt ammon.-superphosphaat. Andere meststoffen kunnen in 't groot door de fabriek aangekocht worden. Ook het noodige zwavelzuur zal men aankoopen, niet zelf maken. Natuurlijk is het billijk, dat de voorloopige kosten, die reeds gemaakt zijn of nog gemaakt zullen worden, gedragen worden door de aan- gesloten vereenigingen. 20 vereenigingen waren daartoe aanstonds bereid en ook nog eenige particulieren. Ook werd besloten, dat de aandeelen alleen met goedvinden van het bestuur aan anderen konden worden overgedragen. Thans werd overgegaan tot het benoemen van eene commissie van 9 leden, om de genomen besluiten uit te werken, statuten te ontwerpen, het beleggen van eene bijeenkomst om een definitief besluit te nemen. Binnen drie weken vergadert die commissie te Middelburg. Benoemd werden voor W.-Zeeuwsch-Vlaanderen G. A. Vorsterman van Oyen, plaatsverv. G. de Muijnckvoor O.-Zeeuwsch-Vlaanderen Ch. Born en Scheele voor Z.-Beveland Lindenbergh en Van der Dries, plaatsverv. Van Hoorn en Elenbaas voor N.-Beveland C. A. Hijboer, plaatsverv. Th. Wolsevoor Walcheren P. Maas, plaatsverv. J. Polderdijk voor Wolfaartsdijk K. v. d. Slikke, plaatsverv. J. Lindenbergh voor Tholen J. van Gorsel, plaatsverv. L. Tuinman. Bij monde van den heer C. Zuidweg ontving de heer K. v. d. Slikke den warmen dank der vergadering voor zijne belanglooze bemoeiingen in deze, terwijl de heer Van Oyen de beste wenschen uitsprak voor het spoedig tot stand komen eener dergelijke fabriek ten behoeve der Zeeuwsche boeren. Aan eene vrouw te Schore, die door ziekte niet meer in staat is veldarbeid te verrichten, heeft H. M. de Koningin 25 geschonken, tot aankoop van een naaimachine, teneinde g.hoo te trachten met naaiwerk iets te verdienen. Terwijl te Amsterdam een moeder een buur- praatje hield, viel haar tweejarig kind in een tobbe met bleekpoederwater en verdronk. In het kanaal te Maastricht is Maandag- ochtend drijvende gevonden het lijk van A. J. B., vermoedelijk afkomstig uit 's Gravenhage. Daar de drenkeling geheel ontkleed was, vermoedt men dat hij bij het baden is verdronken. Twee van de beruchtste kwartjesvinder te Amsterdam hadden Maandag in den vroegen morgen hunne tenten opgeslagen aan den Ooster- doksdijk. Eenige personen, van een feestje terug- keerend, gingen, na herhaalde uitnoodiging, hun geluk beproeven en, zooals gebruikelijk, werd doer hen eerst gewonnen. Zij staken echter het ge- wonnen geld in den zak en speelden niet door. Dit niet naar den zin zijnde van de kwartjesvin- ders, begonnen dezen, bijgestaan door een staf collega's, die gewoonjijk in de buurt zijn, de heeren handtastelijk te hinderen, maar dit bekwam hun slecht. De tegenpartij bestond uit leden van een der athletenclubs, en na eenige waarschuwin- gen om »uit de baau te gaan", kregen vier of vijf van de kwartjesvinders een zoo geducht pak slaag, dat zij in de eerste dagen waarschijnlijk hunne praktijken niet zullen uitoefenen. (Hbl.) Men meldt uit Scheveningen Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur hadden twee kinderen, een jongen en een meisje, die vrij ver in zee op de ijzeren steunpilaren onder het Wandel- hoofd geklauterd waren, het ongeluk in het water te vallen. Het meisje werd spoedig gegrepen, maar de knaap dreef weg met den stroom en zou gewis verdronken zijn, zoo niet de badman van de heerenbaden Arie Knoester, die aan het strand werkzaam was, den joDgen ware nagezwommen. Het gelukte hem den drenkeling te grijpen en aan wal te brengen. Hij was reeds bewusteloos en werd in allerlijl naar het posthuis aan het Gevers Deynootplein gedragen, waar 't gelukte den knaap bij te brengen. Van drooge kleeren voorzien, werden de beide kinderen naar de ouderlijke woning gebracht. Te Hoogerheide (Nbr.), is Maandagavond de hofstede van J. de Bakker geheel afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken: alles was een vuurzee. Door den hevigen wind sloegen de vlammen over op het naastbijgelegen huis van P. van Beek, dat ook spoedig in lichtelaaie stond. Beide panden zijn tot den grond afgebrand. Zij waren verzekerd. Een onlangs gebouwde schuur, de inboedels en zeveu stuks vee zijn mede een prooi der vlammen ge- worden. Met het droogmalen van den Noordkethelpolder is men reeds zoo ver gevorderd dat bier en daar weer een strookje gras zichtbaar wordtmaar't zal nog wel eenige weken duren voor de heele water- massa van de landerijen verdwenen zal zijn. De geldelijke gevolgen van de overstrooming zijn zelfs bij benadering nog niet te schatten. Er kwamen enkele giften in, maar op verre na niet genoeg om de zeer vele behoeftigen ook maar eenigszins in hun verlies tegemoet te komen. Een gelukkig vader deed op het bureau van den burgerlijken stand te Utrecht aangifte van de geboorte van zijn zoon, wien hij tot groote verbazing der ambtenaren niet minder dan 12 voornamen had toegedachtWillem Otto Lodewijk Ferdinand Antonie Frederik Karel Alphonse Eugene Rudolph Arthur Sigusmund. Het eenige jaren oudere zusje van den nieuwen wereldburger heeft bij de geboorte 9 namen medegekregen. Een probaat middel om vele erftantes en erfooms tevreden te stellen Een ontzaglijken last evenwel 7oor de kinderen op later leeftijd, vooral voor den jongen en ook. voor de ambtenaren die met hem in aanraking zullen komen. Maandagnacht geraakte een 18jarige werkman in de stroocartonfabriek te Leeuwarden bij het in beweging zetten van een drijfwiel, tusschen het wiel en den drijfriem gekneld. Hij bekwam daarbij erge kneuzingen en verwondingen, aan de gevolgen waarvan hij eergisteren namiddag na hevig lijden is overleden. Onder de gemeente Hilligersberg is Zaterdag het lijk gevonden van een conducteur der Staats- spoorwegen. Het vermoeden dat deze man uit een trein is gevallen, is onwaarschijnlijk, daar hij geen dienst had. De man, die voor de staking, waaraan hij deelnam, conducteur le kl. was stond op het punt hoofdconducteur te worden. Onlangs weder in dienst genomen zijnde, was hij teruggesteld tot conducteur 2de kl. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Uit een brief van een milicien der nieuwe lichting aan zijn ouders ,Beste ouders Ik ben nog gezond en hoop van uw alien het zelfde. Nu ben ik hier al een week dus de tijd schiet al mooi op, dat ik weerom kom. Eten doe ik niet veel, de kemies wil er zoo niet goed door, maar de sergeant zegt de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2