A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. m No. 4385. Oonderdag 28 Mei 1903. H~I N D 3 R W S T. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. De strijd dee Macedonians. i) In Transvaal. Een oude rekening. D E KONGO. De Koningin te Amsterdam. 1 TER SIElIZElfSCHE (OIRIVT, ABONN EMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit blurt verscljljnt Jfaanitag-, Woensdag- en Vrijdagavond, MltKeaonder^>^eestdagen^bUderirm^r^^AW^E^AMOIEt^e^eu»un. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN, gelet op art. 8 der Hinderwet doen te weten. dat voorwaardelijk vergunnmg is jerleend aan J. C. HARTE, D. E. WOLFERT, K. WIELANI) en P J VERSLUIJS, kooplieden tc Ter Neuzen, en hnnne rechtverkriigenden tot oprichting eener bergplaats van petroleum op een gedeelte van het perceel in den Noordpolder, kadastraal sectie D no. 230. Ter Neuzen, 25 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Uit Milaan wordt aan de ,/Corriere della Sera" bericht, dat men thans een oorlog tusschen Tur- kije en Boelgarije als onbetwistbaar vaststaand be- schouwt. Turkije heeft 230,000 man en 150 batterijen, onder het opperbevel van Edhem Pasja, in drie legerkorpsen opgesteld. Een legerkorps onder Nassir Pasja zal optrekken langs de lijn Kustendje-Pernik-Sofia, een tweede onder Arif-Pasja langs de lijn Adrianopel-Philippopel. Door deze beide troepenmachten zouden de Boelgaarsche strijdkrachten verdeeld worden. Ten slotte zou nog een centraal legerkorps onder Ibrahim Pasja over Dznmaia naar Dupnica-Samokof optrekken, en de spoorlijn Sofia—Philippopel afsnijden. Daarentegen verneemt de uTimes uit Sofia, dat de strijd in Macedonie blijkbaar afneeint en voorloopig de onderhandelingen tusschen Turkije en Boelgarije goed vorderen. Het ,/Times"-bericht nu zal wel het meest over- eenkomen met de waarheid. Zooals uit de ,/Tele- grammen" blijkt, heeft de Boelgaarsche Regeering voor haar onderhandelingen met Turkije den steun der mogendheden gevraagd. Wat Boelgarije's plannen zijn in deze blijkt uit een onderhoud, dat een correspondent van de »Biirsen-Zeitung met generaal Petroff, den nieuwen Minister-President, en met den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken Petkoff gehad heeft. Generaal Petroff ver- klaarde, dat, wauueer de tegeustaud eenmaal over- wonnen is, het nieuwe Ministerie zal trachten, met behulp der Turksche autoriteiten, een verbe- tering van het lot der Macedoniers te verkrijgen. Wij hopen, zei de Minister, Turkije te overtuigen, Vrij bewerkt door AMO. I. Het was nog in het begin der regeering van Kouingiu Victoria, teen op een somberen Novem- berdag de oude lord Asherton stervende nederlag in den proukkamer van het kasteel Asherton Castle. De beroemde geneeskundige, sir James Duncan, was door een reubode uitgenoodigd out zoo spoedig mogelijk bij den zieke te komen. Juist had hij den patient verlaten en stond boveu aan den trap in druk gesprek met Mr. Reedy, den huisdokter. Sir James was een man van ongeveer zeventig jaar, lang en hoekig, met ruw, rood haar, waarin hier en daar een grijs spikkeltje liep, vooruit- stekende jukbeenderen, hoekige ouderkaken en zeer dunne lippen hij verstond de kunst om op aange name wijze een gesprek te voeren. Mr. Reedy, de plattelaudsdokter, was een klein, donkerkleurig man, met kleine zwarte oogen en dun haar, dat stijf Daar achteren geborsteld was in zijne bewegingen was hij rumoerig evenals in zijn spreken hij kon omstreeks veertig jaar oud wezen. De twee geneesheeren gingen de trap af naar de ruime hal, waar verscheiden gepoederde livreibe- dienden stonden te wachten bij de deur der kleine eetzaaldaar was het tweede ontbijt gereed gezet en wachtte de hofmeester den beroemden dokter af met een cheque-boek in de hand. dat het de Macedoniers minder hard inoet behau- delen, en wij zijn van meening, dat de hervormiugen in Macedonie onder toezicht van de vreemde consuls moeten worden ingevoerd. Er zal zonder twijfel een einde aan de Macedonische onrust komen en even zeker is het, en dat zien ook de hoofden der Boelgaarsche benden in, dat een verdere tegen- stand zonder steun der mogendheden tot niets anders kan leiden dan tot meer opoffering van menschenlevens, grootere verwoesting van het land en dientengevolge verergeriug van den toestand. Wij zullen eveueens trachten nauwe betrekkingen met Turkije te onderhoudeu, om op die wijze een beteren toestand voor Macedonie te verzekeren. Ook Rusland is voor zulk een verbetering en wij zijn overtuigd, dat het deze politiek zal goedkeuren, welke ons bestuur doet verschillen van dat onzer voorgangers. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Petkoff, gelooft, dat men een politiek zou kunnen volgen op den grondslag der hervormingen door Rusland voorgesteld, vooral wanneer de mogendheden het getal hunner consuls in Macedonie uitbreiden, en een christen werd benoemd tot chef-inspecteur om de uitvoering der hervormingen te controleeren. In zijn redevoering bij de opening van de zit- tiug van den Wetgevenden Raad heeft sir Arthur Lawley o. m. de volgeude mededeelingen gedaan De inierkoloniale raad, die voor Transvaal en Vrijstaat gemeenschappelijk de spoorwegen, den dieust der leeningen en de politiemacht zal be- sturen, wordt benoemd uit den uitvoerenden en wetgevenden raad van beide kolonieu. De zefstandigheid van de gemeeuten zal spoedig uitgebreid worden. Er zijn 1400 KM. nieuwe wegen aangelegd. Er zijn 277 scholen gebouwd of in aanbouw, en nog meer zijn er noodig. Sedert de vrede is gesloten zijn er 27,000 leerlingen op school ge- weest, nu zijn er nog 22,000 op de staatsscholen. De normaalschool heeft 80 leerlingen. Het Hollandsch zal naar letter en geest van het vredesverdrag onderwezen worden. De Regeering houdt de benoeming van onderwijzers en school- commissies in haar hand. De inspectie van bijzondere scholen zal niet lastig wezig. Aan de oprichting van een universiteit wordt gedacht. De regeering zal 't aanmoedigen, dat de kaffers weer bij de Boeren gaan werken. In de kwestie hoe de mijnen aan arbeiders zullen komen, zal de Regeering zich onzijdig houden. Maar zij gelooft niet, dat er een groote reserve is. Mr. Reedy fluisterde eerst even met sir James, en daarop met den hofmeester, die onmiddellijk daarna de cheque invulde voor een bedrag, ge- lijkstaande met de verdiensten van drie maanden van den platteiandsdokter. Sir James nam de aangeboden cheque aan, zonder er een blik op te slaau, en stak het papier verfrommeld in zijn vestzak, zoo achteloos, of het niets te beduiden had. Toen de heeren aan tafel hadden plaats g nomen, bood de hofmeester sir James een glas madera aan en vertelde daarbij, dat deze wijn tweemaal de reis om Kaap de Goede Hoop had gemaaktbemerkende, hoe de harde trekken vau den beroemden dokter een zachtere uitdrukking kregen onder den invloed vau den heerlijken wijn gevoelde de oude dienaar zijne vrijmoedigheid aangroeien en vroeg//Wel, dokter, hoe denkt u over den toestand van mijn meester Oogenblikkelijk zette sir James zijn gelaat in de professioneele plooi, schudde het hoofd een weinig en antwoordde bedachtzaam//Waar leven is, is hoop." z/DokterBateman zweeg een oogenblik. z/Mijnheer z/Spreek vrijuit! Wat wilt ge zeggen z/Dokter", begon de hofmeester, terwijl hij de karaf met den heerlijken wijn in de hand gereed hield om nog eens in te achenken, yik bid u, sta toe, dat mijn meester nog eens van dezen madera proeft. Het is hard, mijnheer, werkelijk, het is zeer hard, dat hij geen dropje van dien kostelijken wijn mag drinken, terwijl hij er kelders vol van heeft. Hij lijkt nu iemaud op zee, aan Er is een diamantmijn gevonden, die belooft in rijkdom alles te overtreffen ook zullen koper- en ijzermijnen ontgonnen kunnen worden. Met het vormen van een vrijwilligersmacht wordt voortgegaau. De verwachting is, dat zij dit jaar 8000 man sterk zal zijn. De Engelsche regeering heeft van de Ameri- kaausche de mededeeling ontvangen, dat een vorde- ring op de Engelsche regeering ingekomen was van den heer Charles Brown, mijuingenieur en Amerikaansch onderdaan, ten bedrage van 12,5 millioen gulden voor een mijnconcessie, welke nog onder de regeering van President Kruger was gekonfisceerd. Dit geschil was voor den rechter in Transvaal hangende toen de oorlog uitbrak, maar toen was reeds op den eisch van den heer Brown een gunstig advies uitgebracht. De kwestie doet zich nu voor of de overwinnaar niet met het actief ook het passief van den over- wonneue te zijnen laste neemt. Na eenige beraadslaging heeft het Engelsche Lagerhuis Woensdag aaugenomen de van liberale zijde voorgestelde motie, waarin gezegd wordt aangezien de Regeering van den Kongostaat de verzekering aan de mogendheden heeft gegeven, dat haar inlandsche onderdanen met menschelijkheid zouden worden bestuurd en dat geen handels- monopolies zouden worden toegelaten, verzoekt het Huis der Britsche Regeering in overleg te treden met de andere mogendheden, welke het verdrag van Berlijn mede hebben onderteekend, teueiade maatregelen te beramen om een eind te maken aan de verkeerde toestauden in den Kongo staat. Minister Balfour vereenigde zich met de motie, nadat zij overeenkomstig de wenschen van de Regeering was gewijzigd. In den loop der beraadslaging verklaarde Lord Cranborne, de onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, dat de Regeering met de overige mogendheden van gedachten zou wisselen omtrent de juiste uitwerking van het monopolie en haar zou vragen of zij eenig bewijs hadden van het wanbeheer, waarover bij de beraadslaging was gesproken. De Regeering is overtuigd, dat de overheid in den Kongostaat gaarne alles zal doen om de openbare meening gerust te stellen. Ge- tuigesissen van mishandeling van inlanders, welke ter kennis van de mogendheden zijn gebracht, alle kanten door water omringd, en toch stervende van dorst. Ach, dokter, hij heeft zijn leven lang den besten wijn gedronken, hij had er overvloed vanAch, laat hem een enkel glas drinken Bateman, Bateman", riep Mr. Reedy verschrikt uit, //wil je dan je meester vermoorden Een glas wjjn is voor hem hetzelfde als een glas vergift Wel," viel nu sir James in, een beetje be- wogen door de woorden van den hofmeester, maar nog veel meer door den heerlijken smaak van den wijn, //alles welbeschouwd, geloof ik, dat een paar glazen van dezen wijn lord Asherton geen kwaad zouden doen". ,/Natuurlijk ben ik genoodzaakt mij naar uw oordeel te schikken, sir James", verklaarde Mr. Reedy met blijkbare teleurstelling, //maar ik ge- voel mij verplicht te zeggen, dat ik niet verant- woordelijk wil gesteld worden voor degevolgen". z/Och, goede heer, het eenige gevolg zal de dood zijn, maar die is in dit geval toch onver- mijdelijk", fluisterde sir James Duncan. Dit fluisteren was echter luid genoeg voor Bateman, die met de karaf in de hand bij de tafel stond en voor de drie lievreiknechts bij het buffet, om het te hooren en daaruit te begrijpen, dat weldra Asherton Castle een nieuwen eigenaar zou krijgen. /,Sir James Dunca^ en ik wenschen onze ge neeskundige beraadslagingen te houden zeide Mr. Reedy ietwat blufferig tot Bateman. De goed afgerichte livreibediendeu begrepen dezen wenk en verlieten onmiddellijk het vertrek. z/Geachte heer", begon Mr. Reedy, #niemand zouden aan de autoriteiten in den Kongostaat opgezonden kunnen worden voor onderzoek. De Minister wees er de veroordeelaars van de Kougo- autoriteiten op, dat zij toch vooral de gebeurte- nissen niet moeten overschatten. De Koningin was bij de groote audientie van Maandagmiddag gekleed in 't fichtgroen en droeg 't grootkruis van den Nederlandschen Leeuw en een collier, waaraan 't portret vau Prins Hendrik, om den hals. In zijn toespraak tot de Koningin bracht de burgemeester van Amsterdam de droeve dagen ten vorigen jare, toen H. M. ziek lag, in herinnering. Voorts memoreerde de burgemeester de ongewone omstandigheden, die kort geleden het geheele land, en niet het minst Amsterdam, in spanning hebben gebracht, en die mede tot uitst.el leidden van het vorstelijk bezoek aan de stad. Maar gelukkig is thans weer een toestand van ontspanning ingetreden, zei Mr. Van Leeuwen, waarna door de bevolking met groote blijdschap de komst van de Koningin is tegemoet gezien. De Koningin antwoordde dat zij de huldiging, haar opnieuw van de zijde der Amsterdamsche burgerij ten deel gevallen, op hoogen prijs stelde en met groote belangstelling den loop der zaken in de eerste maanden dezes jaars had gade geslagen, zich innig verheugende over den gelukkigen keer dien zij ten slotte hadden genomen. H. M. had van den goeden geest, die onder de bevolking heerscht, de blijken dezer dagen ontvangen, en zij voelde zich gelukkig, weer in Amsterdam te zijn, de stad waaraan voor haar zoo dierbare herinne- ringen verbonden zijn. Prins Hendrik was bij de audientie tegenwoordig en bevond zich aan de zijde der Koningin. Na de audientie maakten de Koningin en Prins Hendrik nog een rijtoer van een half uur. Op den Kloveniersbnrgwal werden bloemen aan geboden. Van het balkon der studentensocieteit op het Rembrandtplein klonk H. M., van een aldaar geposteerd muziekkorps, het //Wilhelmus" tegemoet. Nadat H.M. Dinsdagmorgen weer adientie ver leend had aan een aautal commissies, werd des namiddags door het vorstelijk echtpaar een bezoek gebracht aan het Wilhelmina-gasthuis. Door het bestuur van het huis werden de bezoekers rond- geleid. Het dochtertje van den directeur, Dr. zal beter wezen dan gij zelf, hoe noodig het is, dat de goede naam van een geneeskundige onge- rept blijft. De raijne is mij dierbaarder dan het licht mijner oogen". „Ja, dat begrijp ik zeer goed antwoordde sir James, met den mond vol pastei en volmaakt on- verschillig omtrent den goeden naam van Mr. Reedy. /.Ik twijfel er ook volstrekt niet aan, of gij uw adellijken patient volgens de eischen der wetenschap hebt behandeld, als gij dit misschien bedoelt, mr. Seedy." z/Mijn naam ie Reedy, sir James. Doch dit doet niets ter zake. Ik wilde u doen opmerkeu ,/0, neem mij niet kwalijk, Mr. Mr „Reedy", herhaalde de platteiandsdokter, terwijl hij de R met veel nadruk uitsprak. ^Greedy, ja, juist! Nu weet ik het, en ik zal het niet meer vergeten. Maar gij wildet mij doen opmerken z/In de eerste plaats, geachte heer", antwoordde Mr. Reedy met ingehouden verontwaardigiug, „vertrouw ik, dat gij een geneesheer niet aansprakelijk acht voor het overlijden van zijn patient." ,/Wel zeker nietVolstrekt niet verklaarde sir James nadrukkelijk. „Daarvoor kan niemand aansprakelijk gesteld worden." „Maarik dachthet verlof aan Bateman om den lord wijn te geven,'terwijl ik aderlatingen trekpleisters en gortwater heb voorgeschreven, ik dacht, dat ge rekening zoudt houden met de door mij gevolgde geneeswijze." (Wordt vervolgd). 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1