A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4384. Dinsdag 26 Mei 1903. II1DEBWET. HIHDSRWST. BE TWEEDS VB0UW. 43e Jaargang. FEUILLETON. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De gisiing in Rusland. De grot van Lourdes. Op den Balkan. Japansche kwesties. Vorstelijk bezoek aan Amsterdam. TER SEUZESSCHE COURAIfT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abouueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad versoltijnt ]Haandag-, Woensitag- en Vrijilagavontl, uUgezondertl op Feestdagen, bij de Tirma P. J. VAS BE 8IXDE te Terleazgn, Burgemeester en Wethoadera van TER NEUZEN brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij Hinderwet, ter openbare kennis, dat van D. E. WOLh I.RT Hz., K WIELAND en P. J. VERSLUIJS alhier, kenmsgeving is' ontvangen dat zij in booger beroep zijn gegaan bij H. M. de Koningin van ons beslnit dd. 11 Mei 1903, waarbij hun voorwaardelijke vergunningen werden verleend tot het oprichten van bewaarplaatsen van petroleum. Ter Neuzen, 28 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat od heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek vana. PIETER JACOBUS VERSLUIJS, winkelier, wonende te Ter Nsmen, om vergunnmg tot het oprichten eener bewaarplaats van petroleum, in een ge- deelte van het perceel, staande in de Noordstraat, wijk C no. 43, kadastraal sectie C 1704 en b. alsvoren van SI B BERT OENES DE VRIES, winkelier te Ter Neuzen om alsvoren, in een gedeelte van het perceel, staande aan de Heercngracht, wijk A no. 60, kadas- traal sectie C 2858 en dat op Maandag, 8 Juni 1903, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichtingen be- zwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 25 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Woensdag is op den gouverneur van het Russi- sche gouvernement Oefa, Bagdanovitsj, terwijl deze een wandeling deed in het stadsplantsoen, waar verscheidene personen wandelden, een raoordaanslag gepleegd. Toen de gouverneur een zijweg insloeg, overhandigde een onbekende man hem een ver- zegeld pakket; tegelijkertijd vuurde een tvreede twee revolverschoten op hem af, die den gouver neur in den rug en in de borst troffen, waarop de dood onmiddellijk intrad. Een politieagent zag de daad plegen, wilde de daders aanhouden, doch deze bedreigden hem met revolvers, waarop zij ontkwamen. De scbouwing van het lijk heeft aan het licht gebracht, dat twee kogels het hart en vier de longen doorboord hadden. Alle deze wonden waren op zichzelf doodelijk. Verier waren nog drie schoten gelost en het slachtoffer getrcffen in de lever, de maag en aan de hand. Naar het Duitsch. 20) - Kalm maar vastbesloten had Tiefort den arm van zijne vrouw in den zijne gelegd. Zoo trad bij met haar voor de vertoornde vrouw. „Blijf bedaard, mama, en bedenk, dat ik be- sloten ben mijn levensgeluk tegen een ieder te verdedigen. Mijn wel en wee was u altijd onver- schillig maar zie Armgard aan en erken wat de liefde eener edele vrouw in haar gewrocht heeft. Zij heeft haar nieuw leven ingegoten. Ter wille van Armgard houd vrede Verrader, meineedigegilde zij tandenknar- send //waag je het, mij van Armgard te spreken r3»," antwoordde Tiefort op vasteu toon. //Ge verwijt mij, dat ik meineedig ben dat ben ik niet. Ik heb mijn eed aan Elsa trouw gehouden." „Gehouden schreeuwde de eude buiten zich zelve. t/3a, zeker, letterknechtJe hebt zeker volgens je eed gehandeld, toen je een avonturier- ster tot vrouw nam en haar aauspoorde om Arm gard van mij te vervreemden, terwijl zij gedekt werd door de waardigheid van moeder." Als een aangeschoten hert richtte Tiefort zich op. Om hem tot bedaren te brengen, legde Marie haar hand opizijn arm en fluisterde „Koert, blijf bedaard." Voor de eerste maal hoorde hij zijn voornaam De rechtbank te Lourdes heeft beslist, dat de grot van Lourdes en de daarbij beboorende kerk en andere onroerende goederen, vroeger bewoond door de uitgewezen paters van de Onbevlekte Ontvangenis, eigenlijk geen eigendom van de paters waren. De grot en de gebouwen zullen dus niet verzegeld en er zal geen inventaris van den inboedel opgemaakt worden. De bewindvoerder, belast met de bereddering der goederen van de orde der Onbevlekte Ontvangenis, die tegenover den bisschop van Tarbes het tegendeel volhield, heeft tegen dit vounis hooger beroep aangeteekend. Saloniki, 22 Mei. Onlangs zijn meer dan honderd Boelgaarsche officiereD, aan het hoofd van benden opstaudelingen, or.geveer 2600 man in ge- tal, de grens overgetrokken om in verschilleude streken van Macedonia te opereeren. Londen, 23 Mei. Uit Sofia wordt aan de /Times" gemeld, dat de Albaneezen zeer ernstige verliezen hebben geleden in het jongste gevecht in de bnurt van Jakova. Door de Turken werden ongeveer 200 dooden op het slagveld gevonden, en nog veel meer zijn er weggedragen door hun vrienden. De Tnrksche maatregelen waren, volgens de officieele berichten, als gewoonlijk zeer goed ge- nomenslechts veertien man werden aan de zijde der Turken gedood en twee officieren gewond. Konstantinopel, 23 Mei. Uit Monastir wordt gemeld, dat gister een gevecht in de richting van Mogila, 10 kilometers van Monastir, plaats had. Het hield den geheelen dag aan. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel van de regeering, betreffende een grondbelasting, verworpen. Het Huis is daarna voor drie dagen uiteengegaan. Volgens de //Times" omvat het nieuwe plan tot uitbreiding van de vloot van Japan 3 linie- schepen, 3 pantseikruisers le en 2 kruisers 2e kl. De Japansche gezant Hayaschi, vroeger Minister van Buitenlandsche Zaken, beeft de Koreaansche regeering verzocht de Japanners niet van het eiland Quelpart te doen verdrijven. Men heeft besloten met elk stoomschip 75 maunen en vrouwen als lanaverhuizers naar Korea te zenden. Er is een vereeniging opgericht, be- staande nit 32 afdeelingen, met het doel den overtocht der landverhuizers te vergemakkelijken. Viermaal per maand varen er booten op Korea. a—ol—l— van deze lippen dat deed hem wonderlijk aan. Hij vergat zijne schoonmama en boog zich met vurige liefde om haar hand te kussen. z/Komediant," riep zijne schoonmama op ver- achtenden toon, //zoo heb je Elsa ook gekust, om haar naderhand langzaam te vermoorden met je waanzinnigen haat tegen mij." Bewogen antwoordde Tiefort hierop z/Ik haat u niet. Ik bied u in mijn huis een aangenaam leven, maar vrouw en kind blijven mijn z/Ach zoo dacht je, dat ik stil zou toezien, als die blonde dame daar mij uit den zadel licht vroeg de oude gebelgd. z/Dat zal ik nooit doen," sprak Marie na. Weer klonk haar schel hoongelach en toen weudde zij zich met een grafstem tot Tiefort ,/Vrees je dan de eeuwige straf niet voor je meineedvrees je de wraak niet van Elsa's schim De baron glimlachte weemoedig en antwoordde //Als de dooden zich met ons bezighielden, zou alles op aarde veel beter gaan. Elsa zou mij dan reeds lang verlost hebben van den zwaren last, dien haar onverstandige wensch op haar sterfbed mij op de schonders heeft geladen." Het ontstelde gelaat van mevrouw Kaulfuss kwam allengs weer in de gewone plooi. Aanvan- kelijk klouk haar stem nog schril, maar spoedig wist zij haar gewonen zachten toon weer te vinden, toen zij haar schoonzoon trachtte te bezweren met de woorden //Tiefortbij Elsa's nagedachtenisduld toch niet, dat die vreemde mij verdrijft, dat Arm- Het Vorstelijk echtpaar verliet Vrijdag te 2 uur 6 minuten Het Loo, onder de toejuichingen van een talrijk publiek. De Koningin droeg een toilet van lichtgrijze zijde, de Prins de uniform van schont-bij-nacht. De Vorstelijke personen begaven zich van het Paleis te voet naar het station, waar ter uitgeleide aanwezig waren de burgemeester, de jagermeester Loudon en de Hofarts Pot. Met een handdruk namen de Koningin en de Prins van de heeren afscheid. Amsterdam had zich voor de Vorstelijke gasten in feestdos gestoken. Van alle openbare gebouwen, van tal van particuliere woningen, vooral langs de drukke verkeerswegen en in de omgeviDg van het Paleis op den Dam, was de driekleur ont- stoken. En het prachtige weder, het gloeiende zonnetje, werkle tot de feeststemming in hooge mate mede. Van alle kanten, van heinde en verre want bij gelegenheid van het Vorstelijk bezoek aan de hoofdstad zijn daar steeds veel vreemdelingen togen reeds uren v6or de aankomst van het Konink- lijk echtpaar dichte drommen van nieuwsgierigen naar Dam en Damrak, cm een goed plaatsje te veroveren, ten einde H. M. zoo van nabij mogelijk te kunnen zien. Uren van te voren zwermden officieren in groot uniform, om het Kouinklijk Paleis. Ouden van dagen en vooral vrouwen en kinderen hadden zich op den breeden hardsteenen rand van het water- bassin aan het voetstnk van de Nederlandsche Maagd (welk bassin steeds droog is) neergezet, geduldig de komst ten Paleize, maar vooral het verschijnen op het balcon afwachtende. Het op- trekken der eerewacht, met de muziek van het korps mariniers voorop, gaf hier een welkome en aange- name afwisseling. Te 3.25 (stadstijd) dreunde het eerste der 51 saluatschoten aan den Ykant, ten teeken dat de Koninklijke trein Amsterdam's grensgebied was binnengereden en precies te half 4 stoomde de trein onder het reuzenkoepeldak van het Centraal- station tot vlak voor de Koninklijke wachtkamer op het perron werden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandeu verwel- komd door den burgemeester in ambtsgewaad, den gedelegeerden commissaris en een paar commissa- rissen der H. IJ. S. M., waarna twee joDge dames ieder een fraaien bloemruiker aanboden. gard haar natuurlijken schutsengel in mij verliest De baron keerde zich af en nu begon zijn schoonmama te snikken, dat de steenen er van ontroeren zouden. ffGrootmama, grootmamabegon nu Armgard te jammeren, die dit tooneel tot dusver in stilte had gadegeslagen. vArmgard", kreet de wanhopige vrouw, /,zal je grootmama verlaten Het kind wilde zich in de uitgestrekte armen van haar grootmama werpen, doch Tiefort ver- hinderde dat. //Armgard", sprak hij koel, //grootmama blijft niet langer bij mama, zij wil weggaan. Wil je met haar mee, of blijf je liever bij mama z/Kom, mijn hartje, kom", vleide de oude. Marie zweeg, maar haar gelaat verried, hoe zwaar er in haar binnenste werd gestreden.. Het kind zag haar aan en riep uit: z/Lieve mama ik blijf bij u 1" Vast en innig sloot Marie het kind in haar armen en daarbij helderde Tiefort's gelaat op. z/Mama, Armgard heeft beslist geheel vrij van alien dwaug, dat zuit ge moeten erkennen. Wees daarmee tevreden, blijft bij ons, dan zullen wij uwe booze woorden vergeten." z/Neen, nooit, meineedige Daarbuiteu huilt de storm, mijn smart zal hem overstemmen. Mijn ongeluk kome op uw hoofd," en met deze woorden snelde zij als een waanzinuige weg. De baron liet haar stilletjes gaan. //Om Godswil, Koert, ze zal de hand aan zich- zelven slaan," sprak Marie outsteld. z/Wees maar gerust," klonk Tiefort's bijtende In de wachtkamer, die met heesters en bloemen getooid was, onderhielden de hooge bezoekers zich een kort oogenblik met enkele dignitarissen daar aanwezig, waarop het Konioklijk echtpaar plaats nam in een Hofrijtuig a la Daumout bespanneD, en de stoet zich in beweging zette. Nauwelijks was men het Stationsplein opge- reden of een luid hoera en aanhoudend jubelen ging op onder de duizenden, die hier wellicht uren hadden staan wachten, wat eveneeus het geval was onder de dichte drommen, die en haie op het Damrak geschaard stonden, en welk hulde- betoon minzaam groetend door de hooge bezoekers werd beantwoord. Van het stationsplein tot aan de Oudebrugsteeg waren opgesteld ongeveer 50 vereenigingeu met fraaie bauieren. Een drietal uit deze bood onder- weg bloemruikers aan. A1 dadelijk bij het uitrijden der marquise hief een muziekkorps uit deze vereenigingeu het Wil- helmus in de oude toonzetting aan en jubelde en juichte de menigte. Onder de vereenigingen merkten wij op de jongelieden-korpsen //Klein maar Dapper" en de //Prins Hendrikgarde," alien in uniform. Aan het paleis werden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik door een deel der hof- houding, waarbij zich gevoegd hadden de Com missaris der Koningin, Mr. G. van Tienhoven, de kamerheeren in buitengewonen dienst, de heeren baron Roell en baron Tindal en de commandanten der stad en marine, die met den burgemeester, gedurende het verblijf der Koningin in Amsterdam, de dagelijksche gasten aan den Koniuklijken disch zijn. Onmiddellijk na aankomst ten Paleize verscheen het Vorstelijk echtpaar op het balkon, om de jubelende menigte op de gebrnikelijke wijze driemaal te groeten. Toen eiudelijk het jubelen ophield, werden door een aantal zangvereenigingen, voor het Paleis ge schaard, eenige zangnummers uitgevoerd. Zoodra het Koninklijk echtpaar op het balkon verscheen zongen de zangvereenigen drie coupletlen van het Wilhelmus in de oude toonzetting en drie coupletten van het//Zij zallen het niet hebben", waarin de Koningin en de Prins blijk- baar veel behagen schepten. De ontwerper dezer hulde, de beer A. van der Horst en de dirigent C. F. van der Horst, werden na het zingen bij de Koningin ontboden, waar de eerste H. M. een album overhandigde, bevattende de namen der comiteleden van alle vereenigingen. spot. //Ik zal haar morgen wel goed verzorgd bij den dorpsgeestelijke vinden, als een spin loerend op mij, berouwhebbend zondaar. Dat is mij eens overkomen, ik zal mij wachten, voor de tweede maal. Liever sta ik haar een deel van miju ver- mogen af om haar in de residentie te laten leven, dat is toch baar liefste wensch. Vindt je dat goed, Marie?" Zij antwoordde slechts met een toestemmend knikje. z/Corswald, 28 Dec. Lieve, beste Therese Er is gekommen in Sturm nnd Regen, Er hat genommen mein Herz verwegen, Nahm er das meine, nahm ich das seine Die beiden kamen zich entgegen RiiCKERT. O, Therese, mijn man is hier. Onze harten hebben elkander verstaan. Vrijwillig heeft mevrouw Kaulfuss voor altijd Corswald verlaten. Hoe dat alles zoo gelukkig gekomen is Dat vertel ik u niet meer. De tijd vau mijn zelfbe- kentenissen is voorbij er opent zich voor mij een Dieuw leven vol vreugde. Wil je dat van nabij leeren kennen Welnu, kom dan bij ons, we zullen je als een koningin ontvangen. Ja, lieve, draal daar niet mee en kom door je vriendelijken lach onzen dokter wat opbeuren. Hij is de eenige, die meesmuilt over mijn geiuk. Nu, tot spoedig ziens. Gegroet van Uwe trouwe vriendin, Marie Tiefort." EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1