A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4383. Zaterdag 23 Mei 1903. Gemengde berichten. 43e Jaargang. Binnenland. Hoogwatergetij te Ter Neazen. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBRSTB BLAD. Vrijhandel of protectie Het Fransche Parlement. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Per drie maanden binDen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C01IRMT. ADVERTENTlEN: an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters wordeu uaar plaatsruimte berekend. IMt Id ail verscljijnt Maamlag., Woensdag- en Yrijdagavond, iiH{jejsond«-rd op feestdagen, bij de Virma P. J. VAH OK SAHTDK te Ter Kenzen. Louden, 19 Mei. Bij de inwijding van de Kamer van Koophandel te Burnley heefl lord Rosebery, de voorinalige leider van de liberals partij, verklaard, dat, naar zijn meeniug, voor iu Engeland de invoerrechten veranderd werden, er een of andere vertegenwoordiging van de kolonien in de Regeeriug van Engeland moest komen. Ik behoor niet, vervolgde hij, tot de menschen, die in vrijhandel een goddelijke instelling zien, maar aan den anderen kant moeten wij bedenken of het goed is een fiskaal stelsel te verauderen waaronder ouze handel zoo wel geslaagd is, en of het ver- standig is te gaan twisten met klauten, die ous twee derden, misschien drie kwart van onzen handel geven, teneinde klanten te believen, die ons een vierde of een derde geven. Parijs, 19 Mei. In de Kamer leest de voor- zitter Bourgeois de aangekondigde interpellates voor. Combes, de Minister-president, protesteert met kracht tegen een bewering van Binder als zou bij het ontslag van Lepine hebben uitgelokt oin een lid van zijne familie in diens plaats te kunuen zetten. Die insinuate, zeide Combes, is even ongegrond als die betreffeude het millioen der Karthuizers; het is afdreiging. De Kamer besluit dadelijk te beraadslagen over de interpellates betreffende kerkelijke zaken. Gavraud, Reille en Mace bestrijden de politiek der Regeering. Hubbard verlangt opzeggiug van het concordaat. Parijs, 20 Mei. Minister-president Combes ant- woordde de verschillende sprekers en zeide, dat zijn politiek op godsdienstig gebied gebaseerd was op het Concordaat. Als de kerk dit niet eerbiedigt, zal zij zelf aansprakelijk zijn voor het verbreken daarvan. In antwoord op het verwijt van een willekeurig optreden der Regeering, zei hij, dat zij zich ge- houden had aan het besluit der Kamer. Over de congregation wordt in het Concordaat niet ge- reptalleen de geautoriseerde geestelijkeu hebben het recht predicatien te houden de tekst van het Concordaat zrgt, dat de leden der kloosterorden het recht hebben tot seoularisatie, maar deze moet geregeld en werkelijk geschieden. Hij verweet de kloosterorden haar aanmatiging en betreurde de storing welke in de uitoefening van den (gods)dienst was ontstaan. De rechterzijde ontbrak hem door een helsch leven. We hebben, vervolgde Combes, bepaaide orders gegeven om de rustverstoring in de kerken tegen te gaan en een ouderzoek bevolen over de onlusten te Aubervilliers. De schuld van alles moet geweten worden aan den pastoor, die een lid eener klooster- orde liet preken en aldus den geest van verzet opwekte. Combes verklaarde verder dat zijne politiek steunde op die zijner voorgangersde regeeriug is besloten voor de rechtbank te brengen alien die in strijd met het Concordaat predikatieu blijven houden. Hij drong aan op de verantwoordelijkheid der bisschoppen wat aangaat den tegeuwoordigen toestand. De Staat is onvoldoende gewapend tegen de geestelijkheid de publieke meening komt iu op- stand en gelooft dat het eenige redmiddel is de scheiding van Kerk en Staat. Hij besloot met te zeggen dat hij hoegenaamd geen concessies zou doen. De meerderheid der Kamer zou niet capi- tuleeren tegenover de eischen van de geestelijkheid. Het hoofdbestuur van Schuttevaer deelde den Minister van Waterstaat mede, dat door de nieuwe wijze van meting der binnenvaartuigen overeenkomstig de bepalingen van het K. B. van 20 Juli 1899 (Staatsblad no. 64), het tonnental der vaartuigen met ongeveer 20 pCt. is verhoogd en de schippers dieutengevolge 20 pCt. meer aan scheepvaartrechten moeten betalen dan vroeger het geval was, en verzocht het hoofdbestuur daarom, dat bij aanvragen om vergunning of oiq vernieuwde vergunning tot heffiog van die recrhten,' de voorgestelde bedragen per ton met 20 pCt. zouden worden verlaagd. Op dat vezoek heeft de Minister te kennen gegeven, dat bij onderzoek is gebleken, dat door de nieuwe wijze van meting de tounenmaat wel van sommige vaartuigen eenigszins, doch verre beneden de 20 pCt. is verhoogd, doch daarentegen voor andere schepen aanmerkelijk is verlaagd, zoodat voor eene algemeene verlaging der tarieven in den bedoelden ziu geen termen aanwezig zijn, terwijl voorts wordt opgemerkt, dat de billijkheid der heffingen, welke krachtens consessie plaats hebben, is te beoordeeleii naar de verhouding tusschen de opbrengsten der heffingen en de daar- tegenover staande uitgaven, en dat in het belang vau hen, die aan die heffingen zijn onderworpen, zooveel mogelijk wordt toegezien, dat de tarieven zoodanig zijn gesteld, dat door de financieele resul- taten daarvan de grens der billijkheid niet worde overschreden. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen hebben de navolgende verande- ringeu plaats gegrepeu in de diepte, betonning en verlichting der vaarwaters aan de Wester-Schelde 1. Het Schaar van Waarde is doorgeschuurd tusscben de platen van Valkenisse en de vau den vasten wal afstekende bank en loopt uu met eene minste diepte van 31 d.M. uit in het Nauw van Bat. Deze Oostelijke uitloop is betond met a. Eene stompe ton No 5 in 28 d.M. water op 51° 23' 23" N.b. en 0° 43* 8" W.l. b. Eene spitse ton N° 6 iu 44 d.M. water op: 51° 23' 24" N.b. en 0° 43' 38" W.l. c. Eene spitse ton N° 7 in 35 d.M. water op: 51° 23' 20" N.b. en 0° 43' 16" W.l. d. Een aantal sleekbakens aan den Noordkant, waar deze steil is. 2. De stompe ton N° 43 van het Nauw van Bat is vervangen door eene rood en zwart horizon- taal gestreepte kogelton N° 43 met kegel. 3. De roode kogelton N° 33 met ruit van het Nauw vau Bat is 130 M. om de ZO. verlegd in 89 d.M. water op: 51° 22' 57" N.b. en 0° 43' 1" W.l. 4. De Oostgrenzen der groene sectoren van de lage lichten van Rilland en Reigersbergschen polder loopen weder over den rooden lichtboei N° 37 in het Nauw van Bat. 5. De Westelijke roode en witte sectoren van het lage licht van Rilland zijn gewijzigd. Dit licht is uu zichtbaar wit van benedenwaarts onder den Noordwal tot ruim 100 M. beW. de roode kogelton N° 33 met ruitrood tot voorbij de spitse ton N° 34wit tot voorbij de spitse ton N° 36groen tot over de lichtboei N° 37 wit tot in N 335° O.verder bovenwaarts rood. 6. Het lage licht van Reigersbergschen polder is zichtbaar: rood van benedenwaaits onder den Noordwal tot 100 M. beZ. het cilinderbaak beW. Batgroen tot over de lichtboei N° 37 wit tot in N 48" O.rood tot over de spitse ton N° 39 verder bovenwaarts wit. 7. Het hooge licht van Reigersbergschen pol der is zichtbaar alleen bovenwaarts. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Mei het volgende vonnis uitgesproken A. A. d. P., oud 39 jaar, zonder beroep te Axel, is wegens beleediging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Een droevig ongeluk had Woensdagmiddag te 's-Gravenhage plaats. Een heer, op een fiets gezeten, werd daar in de Prinsenstraat door een groentenwagen aangereden. Hij kwam te vallen juist voor een daarop volgenden omnibus, met het treurig gevolg, dat het voertuig hem overreed. Zwaar verwond aan hoofd en beenen is hij de stadsapotheek binnengedragen en van daar per raderbaar naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Ouderweg is hij reeds bezweken. Men meldt uit Arum aan de Leeuw. Ct. Sedert 12 Mei staat hier nog steeds een arbeiders- gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, op straat. Daar er geen huur betaald werd, meende de armvoogd hen uit hun woning te moeten zetten. Terwijl het huisraad nu eens ter dege uit kan luchten, meende eene arme vrouw, eene weduwe met vijf kinderen, welke in een kamertje der armvoogdij met eene bedstede woont, zich over dat gezin te moeten ontfermen en het in de gelegenbeid te stellen om des nachts tenminste onder dak te zijn. Hun beddegoed over den steenen vloer uitspreidende, kunnen zij daar de zoete nachtrust smaken. Een bezoek van de gezondheidscommissie zou hier niet over- bod ig zijn. Eveneens staat te Oosterwolde sedert dien datum een huisgezin met 4 kinderen op straat. De man, nu 72 jaar, vroeger oppassend arbeider, kan nergens onderdak krijgen. Het oudste kind is 9 jaar. Hij heeft zich nu tot den officier van justitie gewend om hulp. Te Nieuwendijk heeft men in den tuin van den heer A. den Dekker weder goudstukken gevonden4 veertienguldenstukken en 1 zeven- guldenst.uk, precies gelijk aan de vorige. In het geheel zijn er nu 23 veertiengulden- en 6 zevenguldenstukken opgedolven. Het graven wordt voortgezet. In het gezin van N. te Stratum zijn vier kinderen vergiftigd, door het eten van paddestoelen. De oudste, een jongen van 9 jaar, is reeds over- leden, voo'r de overigen is er kans dat zij in het leven worden behouden. Nader schrijft men De kinderen hadden van de gevlekte water- scheerling Cicuta Virosa gegeten. Zij maakten klabbuizen, dan bij het uithollen aten zij de uit- gekrabde massa op. Het is een wonder, dat het ongeval betrekkelijk nog gunstig is afgeloopen, en slechts een sterfgeval te betreuren is. Gelukkig zijn de andere kleinen aan de betere hand. Te Millingeu komt bij verscheidene men schen een oogziekte voor. Deze bestaat hierin, dat de oogen outsteken en er uitzien als waren ze geheel met bloed beloopen, terwijl men een eenigszins pijnlijk gevoel heeft, alsof er iets in 't oog zat. Na enkele dagen krijgt 't oog weer zijn gewoon aanzien en is de pijn verdwenen. Woensdagavond is de ruim 70jarige wacht- man aan boord vande in het droogdok te Middelburg liggende nachtmailboot Koniugiu-Regentes, ten- gevolge van een misstap, vau een aanzienlijke hoogte in het ruim van het schip gevallen, waar- door hij hoogst ernstig, vooral aan het hoofd, werd gewond. De man werd, na voorloopig ver- bonden le zijn, naar het gasthuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. In ,/Artis" te Amsterdam is thans een dier te zien, waarvan ieder wel eens gehoord of mis schien een afbeelding gezien heeft, maar in leveuden lijve slechts weinigen een.v/wandelende tak." Dat merkwaardige dier, te zien in het insectarium bij de slangenzaal, is zoo lang als een vinger, maar wordt nog vrij wat grooter. Het zit open en bloot op een takje hazelaar, waarvan het 's nachts de bladeren eetoverdag zit het doodstil met de lange voorpooten recht voor zich uitgestrekt, en in die houding lijkt het sprekend op een takje. Dit tabuabootsende dier is inheemsch iu Noord- Amerika en is hier uit een ingevoerd eitje opge- kweekt. Ook iu onze Oost-Iudische bezittingeu komen verschillende soorten van ffwaudelende tak- ken" voor. Van een Zuid-Europeesche soort worden iu Artis" ook exemplaren gekweekt, maar die zijn nog te klein om al teutoongesteld te wordeu. Zware steenen. In het N. v. d. D. schrijft E. L.Al meermalen is in den laatsten tijd melding gemaakt vau het opgraven en op een voetstuk plaatsen van den Amersfoortsen kei. De wel eenigszins zonderlinge geestdrift voor zoodanige karwei is meer dan eens en op ver schillende plaatsen ontgloeid. Zoo heeft men in het begin der 18e eeuw van den Tankenberg, bij Oldenzaal, een blok graniet, met eene bespanning van veertig paarden, in de stad gesleept naar de markt. En in 1860 heeft men zich de moeite gegeven, dat zware blok te verplaatsen naar achter het gemeentehuis. Deze steen, doorgaans //de groote steen te Oldenzaal" genaamd, wordt ge- houden voor een altaarsteen uit den voor-Chris- telijken tijd. Uit den naam //Heksensteen", die er ook wel op toegepast wordt, is op te maken, dat het volksgeloof er toovergeschiedenissen en spookhistories aan verbond. Nog een ander geval. In 1874, het jaar van de 25jarige regeering van Koning Willem III, gevoelden 300 leden van het te Lichtenvoorde sterk beoefende schoenmakersvak de aandrift, om een steen van 5 kubieke meters en wegende onge veer 26,000 kilo's, die in de buurtschap Vrageuder lag, binnen de gemeente te halen, met behulp van ijzeren rollen. Eerst wilde men er's Konings borstbeeld op plaatsen. Toen dit niet slaagde, werd er over gedacht, om er Siut Crispijn op te zetten, den patroon der schoenmakerij. Maar het slot was, dat er geen Koning en geen Heilige op kwam, maar een leeuw. Intusschen, het lot is niet rechtvaardig geweest, want de lieden van Oldenzaal en van Lichtenvoorde liet't ongemoeid en alletn den Amersfoorters gaf 't den spotnaam i/keitrekkers" of ,/keisleepers" te dragen. Een Russisch blad deelt mede, dat onlangs bij een boog bestuurscollege een aanvraag om een kat in behandeling kwam. In een dorp had na- melijk de ambtenaar, die de akten en stukken bewareu moet, gemeld dat deze door de veie muizen met vernietiging worden bedreigd en daarom ver gunning werd gevraagd tot het aanschaifen van een kat. Het dorpshoofd durfde daartoe niet op eigen gezag besluiten en zond het verzoek met de noodige paperassen en zegels door naar een hooger bestuur, met de vraag hoe in dit bijzondere geval behoorde te worden gehandeld. Er zal nog heel wat papier gebruikt worden, alsvorens de kat er komt of uiet komt. Een kantonrechter te Weenen heeft den be- kenden chocoladefabrikant Pischinger en twee winkeliers in artikelen voor bals en partijen (zoo- genaamde //Jux-artikel") tot vrij hooge boeten veroordeeld wegens overtreding van de wet op de eetwaren. En wel wegens het maken en ver- koopen van bonbons gevuld met zaagsel. De verwering, dat de verkoop plaats heeft gehad met duidelijke aanwijzing dat er zaagsel in was, werd niet als afdoende aangenomen. De Minister van onderwijs in Hongarije heeft het noodig geacht maatregelen te nemen tegen het toenemende gebruik van sterke drank bij kinderen. Daartoe heeft hij bepaald, dat kinderen in den leeftijd van leerplicht (onder 15 jaar) niet in lokalen, waar sterkedrank wordt verkocht, mogen worden toegelaten, ook niet onder geleide. Bij overtreding worden de houders van zulke lokalen gestraft met een boete van ten hoogste 100 kronen. Te Calmplhoutschen Hoek, aan de Belgische grens, is Zondag de landbouwer P. Geurtse bij het uithalen van een eksternest uit een hoogen boom in een moddersloot gevallen. Twee zijner kinderen, die er bij tegenwoordig waren, liepen ijlings naar de hoeve om hulp te halen, doch die kwam te laat, de ongelukkige was met het hoofd in de modder gestikt. Hij laat vrouw en acht kinderen na. DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woenslag Donderdag 28 Vrjjdag 29 23 24 25 26 27 Mei 11.11 11.59 0.21 1.3 1.44 2.25 3.9 11.36 12.42 1.23 2.4 2.47 3.32

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1