Landbouwberichten (iemengde berichten. Teiegrafische berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Hinderwet en Gemeenteverordening. Wei sit in arrest de persoon, die door de alge meene opinie als de dader wordt aangewezen, we) zijn er voor hem bezwarende omstandigheden, maar positieve bewijzen schijnen nog geheel te ontbreken. Mocht men de verspreide geruchten gelooven dat de van zijn ines afgebrokeu punt iu het hout of in het slot van de deur gevonden was, of dat een bebloed pak kleereu, waarin het verraiste geld bf zonder dat geld gevonden was, voorzeker zou men daar een eind verder op weg zijn naar eene oplossing, maar van die geruchten is noch het eene, noch het andere juist. Heden werd door de arrondissements-rechtbank rechtsingaug met bevel tot gevangenhouding en instructie tegen S. K. verleend. Men moet hieraan evenwel niet meerdere waarde hechten, dan er iu ligt opgesloten daar dit bevel een natuurlijkgevolg is van de voorloopige arrestatie. '8 Gravenliago, 18 Mei. De Hooge Raad handhaafde heden het ontslag van rechtsvervolging van den gepensionneerden Oost-Indischeu militair Notte, die te Ter Neuzen een door hem zelf ver- vaardigd valsch kwartje uitgaf. In het maandblad der Zeeuwsche Landbouw- bouwinaatschappij komt o, m. een artikel voor over de opvoeding van den landbouwer, waarin wordt meegedeeld dat Denemarken een navolgenswaardig voorbeeld geeft. Daar doen de landbouwers hun zonen en dochters eenigen tijd op goede boerderijen als dienstboden. De jongelieden leereu op die wijze oordeelkundige piaktijk van grondbewerking, bemesting, planten- teelt, veeteelt, zuivelbereidiug en alle aanverwante takken van het landbouwbedrijf keunen. Zulke dienstbaren, die aan de andere knechls en meiden een goed voorbeeld geven, worden door hun meesters geacht en in zulk een dienstbet. ekking ziet men een vereerende en nuttige instelling van den landbouwerstand. Ook in ons land heeft de ervaring bewezen, dat zulk een tijdelijke betrekking haar nut heeft maar het blijfc een unicum, dat toekomstige grond- bezitters dit doen, terwijl het toch noodig is, aan praktische vakbekwaamheid kennis te paren van wat de dienende stand oudervindt. In de Maashaven te Rotterdam ligtjj een eigenaardig scbip, het Turrentstoomschip /./Granges- berg," dat 14 masten heeft en gebouwd is voor de firma W. H. Miiller Co. Het stoomschip is bestemd voor de ertsvaart en heeft aan boord 24 laadboomen en 12 winsen, waardoor de 10,800 tons lading in 80 uur gelost worden. Woeusdag werd te 's-Hertogenbosch een persoon in voorloopige hechtenis gesteld, die voorgaf te New-Tork geboren te zijn en den naam van Alfred Jansen te dragen. De Bossche justilic vertrouwde dat zaakje niet, en waar de gearresteerde beschuldigd werd van diefstal van een rijwiel en verzet tegen de politie en er dus bevel tot gevangenoeming werd uitgevaardigd, nam zij de gelegenheid waar om inlichtingen in te winnen, en thans is het zeker dat de gekerkte is een deserteur van het fusilier-regiment Koningin 86 uit Duitschland, dat hij den naam draagt van Paul Wegewitz, te Hamburg is geboren en van verschilleude misdrijven verdacht wordt. Men meldt uit Haarlem Woeusdagochtend sprak de rechtbank vrijP. W. S., stuurman ter groote vaart, die beschuldigd was van oplichterij in de Haarlemmermeer, hij werd losgelaten, pleegde onmiddellijk hier een zelfde inisdrijf en zit nu weder achter slot en greudel. Te Delft is een paar in ondertrouw opge- nomen, waarvah de bruigom bijna 60 jaar is en het bruidje slechts 16. Uit Amsterdam meldt men, dat daar aan de politie dezer dagen is kennis gegeven, dat een paard door een van dolheid verdachten hond was ge- beten, en Vrijdag aan de gevolgen was gestorven. De districts-veearts heeft de uoodige maatregelen getroffen. Uit Nunspeet wordt van 15 dezer aan de Z. C. gemeld Hedeunacbt om ongeveer 1 uur, werd te Elspeet een hevige brand onrdekt in het achterhuis van A. H., waardoor spoedig het huis, de inboedel en 4 koeieu, een proei der vlauimen werden. De bewoneis, die alien in diepe rust wareu, konden zich met moeite redden. Men denkt algemeen aan moedwillige brandstichting. lemand, die zich voor den brand zeer vreernd gedroeg en zonder- linge toespelingeD maakte, is heden in verhoor genomeu. Het huis en de inboedel waren ver- zekerd. De landbouwer H. M., wiens woning onlangs afbraudde, en die tijdelijk in een karaer van het nu afgebraride huis woonde, heeft bij dezen brand de assurantiegelden van zijn vorige woning, welke thans opgebouwd wordt, verloren. Te Zevenhuizeu bij Gouda woonde een arbeider met zijn 20jarige dochter in een huisje buiten de gemeente. De vader kwam daarom niet rlken dag thuis. Dinsdigavond kwam hij in zijn woning en vertrok Woensdagochtend weer naar zijn werk. De dochter bleef thuis. De buren zageu haar Woensdag in 't geheel niet en begonnen te vermoeden, dat er iets niet in den haak was daarom gingen zij eens kijken en vonden haar gekleed te bed liggen. Bij nader onderzoek bleek dat zij dood was, Wat de oorzaak van den dood is, kan niet gegist worden. Men schrijlt uit Winschoten dd. 16 dezer: In den trein, die hedenmiddag te ongeveer half twee uit Groningen vertrok, werd een ziekelijke, bejaarde dame gedragen. Een gehuwde dochter, woonachtig te Blijham (bij Winschoten) nam alleen bij haar in den coupe plaats. Toen een uurtje later de trein alhier aankwam, strompelde de dochter naar buiten en deelde mee, dat haar moeder onderweg gestorven was. Alleen met het lijk had de ongelukkige vrouw, die heel kort geleden haar kind verloor, het grootste gedeelte van de reis afgelegd. In de Steenstraat te Brussel werden Woensdag- nacht eenige voorbijgangers plotseling te hulp ge- roepen door een tweetal mannen die half gekleed en met braudwonden overdekt uit een huis kwamen loopen. Zij konden nog zeggen dat de petroleum- lamp was gevallen en ont.ploft, en dat de kamer in brand stond. Zij werden naar het ziekenhuis gebraeht en inmiddels zag men op de tweede ver- dieping voor een der ramen een vrouw en achter haar een roode gloed. Men riep haar toe dat men haar hulp zou brengen, doch de trap stond in brand, en toen de brandweer kwam slaagde deze er wel in door het dakvenster binnen te dringen nog een oude dame en twee mannen te redden, maar de vrouw is verbrand. De berucbte roover Varsalano, tot wiens ge- vangenneming op Sicilie het vorig jaar duizenden sodaten werden gebruikt, en nog zonder gunstig resultaat, heeft aan het hoofd der politie te Rome een brief geschreven uit een stadje in Zuid-Amerika. Hij verklaart dat hij zich daar heeft neergezet. Hij heeft zijn portret ingesloten. Men verwondert er zich wel eens over, dat zooveel groote prijzen in premieleeningen onafge- ha&ld blijven. De verklaring ligt voor de hand. Yooreerst raken er vaak van die loten wegmaar vooral ontgaat aan menigeen, wanneer hij meerdere loten heeft, wel eens een trekkingslijsten de meeste menschen verzuimen, nu en dan een restantenboek ua te zien. Een zeer sterk geval is echter nu te Luik voor- gekomen. Een redacteur van ,/la Meuse" is vier maanden laug zonder 't te weten de gelukkige eigenaar geweest van een prijs van 100,000 francs, niettegenstaande hij op 15 Januari zelf de winneude nummers per telefoon voor zijn blad had opgenomeu. Verleden Zaterdag werd hem, terwijl hij een partij biljart speelde, als een „aardig berichtje" voor zijn blad verteld, dat de groote prijs nog niet afgehaald washij ging naar huis zag zijn loten na en voud dat de prijs op een vau zijn eigeu nummers gevallen was. Vergadering van Donderdag 14 Mei 1903. (Vervolg en slot). ■ti. Wordt z. h. s. besloten aan G. J. Schoonakker de gevraagde strook grond, om te dienen voor stoepen, voor zijne woningen in de Lange Kerkstraat, in erfpacht uit. te geven, tegen den voor die straat vastgestelden canon. n. Een adres van M. C. Leunis om grond in erfpacht, wordt gerenvoyeerd naar Burg, en Weth. voor nader onderzoek. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h^s. besloten 1°. Tot beschikken op den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1902 voor een bedrag van 177,09. 2®. Tot afschrijving uit den post voor onvoorziene uit gaven op de begrooting voqr 1902 en oversehrijving op verschillende posten van uitgaaf tot een bedrag van J' 358,08. 3®. Tot af- en overschrijving van verschillende posten op de begrooting voor 1902 tot een bedrag van 3268,83*. 4°. Tot beschikking op den post voor onvoorziene uit gaven op de begrooting voor 1903 tot een bedrag van f 12,70. p. Wordt, naar aanleiding van hun vroeger gedaan ver- zoek, wegens het geven van meerdere lesuren, op voorstel van Burg, en Weth. besloten, in afwachting van eene nadere regeling hunner jaarwedde bij eene voorgenomen wijziging der verordening, aan de ouderwijzers W. D. de Vries en E. A. Buijsse eene gratificatie toegekend van 25's jaars met ingang van 1 Juli. Naar aanleiding eener vraag van den heer Versluijs ant- woordt de Voorzitter dat het voornemen bestaat om bij even- tueele herziening der verordening rekening te houden met een destijds door de onderwijzers Van der Peijl en De Kraker ingediend adres. De Raad kan dan desverlangd aan die wijziging terugwerkende kracht toekennen. Benoeming onderwijzers. si. De voordracht voor de vacature Eekman (onderwijzer met verplichte akte Fransche taal), bestaat uit de eenige sollicitant A. C. Bootsgezel, te 's Gravenmoer. Deze wordt met algemeene stem men benoemd. ti. De voordracht voor de benoeming van een ©nderwijzer met verplichte hoofdakte (met het oog op de school te Sluiskil) bestaat uit de eenige sollicitant P. A. Andriessen te IJzendijke. Deze wordt met algemeene stem men benoemd. II. Kohier school geld 2e kwartaal 1903. Dit kohier, in gesloten zitting besproken, wordt z. h. s. vastgesteld op een bedrag van f 875,01. ■fl. Reclames schoolgeld. Hierop wordt beschikt als volgt Afschrijving wordt verleend, voor het achter hun naam verm eld bedrag aan D. de Smidt 0,90, N. J. Imandt f 0,42, A. Moggre f 3,A. H. Andreassen 1,47, W. C. Riemens f 1,47, H. J. Aarnoutse 0,^7, J. van Luik f 0,90, A Dieleman 0,40, G. Jurrij f 0,55, V. E. Galle J 1,40, P. J. Renskens f 0,54, J. A. Rijnberg f 0,45. J. J. Heijgelaar 0,90, J. Loot 1,10, J. Bowbeijes f 1,65, J. van der Bent f 2,04, Adr. de Zeeuw 3,C. Koole 0,60. Gehandhaafd worden de aanslagen van J. Lansen Jz., A. Kramers, A. D. Clemminck, J. M. de Zeeuw, C. Hamelink Sz., D. van Hecke, E. Stockman, S. Cortvriendt, W. Poos, M. van Kerkvoort. 4. Jangchonden adres Van Wasbrck. De Voorzitter herinnert dat door Van Wasbeek in zirn adres wordt verzocht het onderhoud der scheepstiramerwerf te nemen voor rekening der gemeente en de huur van f 350 te verminderen tot f 200 's jaars, en dat hij, wanneer aan zijn verzoek niet kan voldaan worden, de huur opzegt tegen 1 Juli a. s. Burg, en Weth. hebben Van Wasbeek nader over deze zaak gehoord, doch het college vindt geen termen om het adres, zooals het nu luid, in te willigen. De vorige week hebben Burg, en Weth. nog een onderhoud met Van Wasbeek gehad en hem is toen nog gelegenheid gegeven om met een nader voorstel te komen. Dit heeft hij niet gedaan, waarom het college meent, uit overtuiging dat die voorwaarden voor den Raad onaannemelijk zijn, dat er nu niets anders op zit dan om aan adressant te antwoorden dat wat hij vraagt niet kan worden ingewilligd. De heer Visser vraagt of het niet wenschelijk zou zijn om de zaak nog eens 8 dagen aan te houden. Van Wasbeek zal het verslag over de behandeling zijner zaak wel lezen en als hij de meening van den Raad kent weilicht aanleiding vinden om met een nader voorstel te komen. Doet hij dat dan binnen 8 dagen niet, zoo zouden Burg, en Weth. dan met de zaak kunnen voortgaan en de wert publiek verpachten. De Voorzitter is van meening dat dan eerst behoort beslist te worden op het voorstel van Burg, en Weth. tot afwijzing van het verzoek. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Visser wil alsnu voorstellen om aan Van Wasbeek nog 8 dagen tijd te geven om met een nader voorstel te komen. Er kan geen kwestie van zijn om het gedane voorstel in te willigen, maar misschien heeft hij verwacht dat de Raad daarop zou ingaan. De heer Van den Hoek moet zich daartegen verklaren. Burg, en Weth. hadden Maandag voor 8 dagen met Van Wasbeek een onderhoud en toen is hem gezegd dat hij nog gelegenheid had met een nader voorstel te komen. Uit heelt hij niet gedaan, dus is er naar de meening van spreker geen aanleiding om nog langer te wachten. Aan alles komt een eind en de billijkheid is thans voldoende in acht genomen. De heer Visser trekt zijn voorstel in, daar dit geen steun blijkt te ondervinden. Z. h. s. worden Burg, en Weth. gemachtigd tot publieke verpachting der scheepstimmerwerf. ft. Verkoopen oude politiewacht. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor dit college te machtigen de op de Markt staande oude politiewacht te verkoopen voor afbraak. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen, nadat nog door den heer Van den Hoek de wenschelijkheid is genit om in de voorwaarden te bepalen dat de fundeering niet dieper dan een paar lagen steen onder den beganen grond mag worden weggebroken. <5. Omvraag. De heer Versluijs wil wijzen op den slechten toestand van een eindje straat nabij school C op Java. Dit is niet bekeid, en wanneer het regenachtig weer is, zooals in den laatsien tijd, wordt het daar vanzelf modderachtig. De omwonenden ondervinden dan veel overlap van de daar spelende kinderen, die door het slijk loopen en dit over de aangrenzende straat verder dragen. De Voorzitter dankt voor de mededeeling en zegt toe dat daarin te goeder tijd zal worden voorzien. De Voorzitter sluit de vergadering. INGEZONDEN STUKKEN. Volgens het verslag der laatste raadsvergadering zeide de heer Wieland, bij de bespreking van het adres om de maximum- hoe veelheid, welke men volgens art. 23 der verordening ter voorkoming van brandgevaar enz. der vluchtige stoffen in voorraad mag hebben, te verhoogen van 3 tot 10 Liter: Wil men evenwel om goedkooper aan te schaffen, grootere hoeveelheid van elders betrekken, welnu dan moet men ook maar datgene doen waar anderen ook toe verplicht zijn. •Voldoet men aan de voorschriften, dan is men voorts van •alien slommer af." Wanneer ik niet wist dat de heer Wieland heelemaal niet op de hoogte der questie was en in onkunde redeneerde dan zou ik zeggenzijne opvatting van de zaak getuigt niet van veel rechtsgevoel. De questie gaat dieper, is een andere dan de heer W. zich voorstelt. Ze is dezemoet worden toegepast de Gemeenteverordening of wel de Hinderwet. Dat bleek trouwens reeds uit hetgeen de Voorzitter vooraf opmerkte. Wanneer B. en W. zeggen, zooals zij deden in een beslnit, waarbij mijne vergunning, gegeven op grond der gemeente verordening, om gasoline in voorraad te hebben, werd inge- trokken»gij moet u onderwerpen aan de Hinderwet," dan heb ik daartegen twee bezwaren. Ten eerste. Ik wensch niet op mij toegepast te zien eene wet, welke alleen volgens het oordeel van B. en W. van Ter Neuzen ook geldt voor de ingezetenen, die eene ver gunning vragen voor eigen gebruik. Ten tweede. Zoo ook daarop de Hinderwet van toepassing is, Jan is alle invloed van den Gemeenteraad op de zaak uitgesloten en is alles aan het college van Burg, en Weth. overgelaten. Het is mogelijk dat de heer Wieland voor het eerste be- zwaar niets gevoelt, ofschoon het mij onbegrijpelijk zou voorkomen dat iemand zich aan andere, zijne vrijheid ver- kortende voorschriften, zou onderwerpen, dan die voor welke hij zich noodzakelijk moet buigen. Maar het tweede befWaar zal toch zeker de heer W. als raadslid wbl deelen. Of is ook hij reeds vergeten dat vroeger werd aangenomen de zeer zeker juiste gedragslijn de ge meenteraad staat zoo min mogelijk iets van zijne bevoegd- heid af? De opvatting van B. en W. dat ik, die alleen gasoline in voorraad heb voor eigen gebruik, geenszins ter uitoefening van eene nering of een bedrijf, dat ik mij zou hebben te onderwerpen aan de Hinderwet (ook wel genoemd Fabriekswet verbaasde mij zoo zeer dat ik aan eene vergissing dacht. Doch het bleek mij dat dit volstrekt niet het geval is en dat we hier weer te doen hebben met cen van die wonder- lijke opvattingen, welke men doorgaans alleen aanireft bij hen, die geene studie van recht en wet hebben gemaakt, die niet doordringen in het beginsel en de bedoeling eener wet, die dat ook dikwijls niet kunnenomdat er nooit een grond- slag is gelegd voor het met vrucht bestudeeren van wetten. Ik zeg dit alleen om het te constateerengeenszins om er een onguns ig oordeel over uit te sprekeu, want het kan niet worden geeischt, en het zou ook niet goed zijn, dat een gemeentebestuur geheel bestaat uit personen met juridische opleiding of juridischen aanleg. Maar wat wU mag worden geeischt het is dat een gemeente bestuur, vooral waar conflicten met ingezetenen kunnen ont- staan, de zaken vooraf grondig onderzoekt en nimmer, al of niet onder de leuze algemeen belang" lichtvaardig de vrijheid van ingezetenen aanrandt. Wordt dit niet gedaan dan begaat men soms domheden of men maakt zich schuidig aan willekeur, waaraan niet ieder zich zal gelieven te onderwerpen. En dan ook verlieze men niet uit het oog dat de gemeeute- besturen er zijn voor de ingezetenen en niet omgekeerd de ingezetenen voor de gemeentebesturen. Tot nadere toelichting van de questie nog het volgende. De wet van 2 Juni 1875 Stbl. 95, genaamd Hinderwet" onderwerpt, zooals bekend is, in het belang van het algemeen, en speciaal in het belang vail de naastwonenden, bepaalde door de wet zelve genoemde inriehting en, welke gevaar, schade of hinder kunnen toebrengen, aan beperkende bepaliDgen. Zij eischt voor die inrichtingen eene vergunning van B. en IV. met beroep op het Koninklijk gezag. Om die vergunning te krijgen moeten verschillende formaliteiten worden in acht ge- nomen en het kan dan ook, zooals nu en dan blijkt, soms is^ewe^gerd611 V°°r 0000 TergQnninS verkregon of definitief Eene inriehting behoeft niet bepaald eene fabriek te zijn ook eene eenzoudtge bewaarplaats, zelfs op open erf rait in' de termen. r Maar en hierop nu komt het aan - de Hinders heeft alleen willen treffen het bedrijf de nering, de Industrie Ware het anders het zou voorwaar een fraaie zaak vrorden, zooals men bij eemg nadenken terstond bereft. Zoo moet, om een sprekend voorbeeld te nemen, hij die een bakkery wil oprichten vergunning hebben volgens de Hinderwet. V alt nu iemand, die eene bakkenj, hoe eenvoudig ook voor exgen gebruik maakt in de termen Het zou toch waarlijk al te gek zijn. Iemand, die eene bakkery maakt voor eigen gebruik, heeft dus geene vergunning noodig volgens de Hinderwet. Maar iemand, die een vat petroleum of een zekere hoe veelheid gasoline voor eigen gebruik in voorraad wil hebben, isvolgens B. It. van Ter Neuzenwel aan de Hinderwet onderworpen Waarom '/nzef>£en II- en W., art. 2 der Hinderwet vergunning eischt, o. a. voor een bewaarplaats van petroleum en andere vlnchtige producten. Maar waarom dan hij, die eene bakkerij voor zich zelf heeft, met Men is onderworpen aan de voorschriften der Hinderwet oi men is het met. Een van beide. Niet het meerdere of mindere gevaar, de meerdere of mindere hinder eener inriehting of bewaarplaats, naar het oordeel van B. en doet al of niet de Hinderwet van toepassing zijn. Daarover heeft de wetgever, zij het dan ook niet onberispeliik geoordeeld. r J Ook bemoeit de Hinderwet er zich niet mee of men eene groote of kleine machine, eene groote of kleine zaak voor zijn bedrijf wil in het werk stellen, oprichten of aanwenden,. ol men eene groote of kleine hoeveelheid voor zijne nerinsr in voorraad wil hebben. Ook hierom is de oorspronkelijke meening van B. en W. (waarop men nu schijnt teruggekomen) zoo zonderling. Irnmers het college meende dat de gemeenteraad zou kunnen vaststellen o. a. Welke hoeveelheid men in voorraad zou mogen hebben zonder vergunning volgens de Hinderwet. De gemeenteraad heeft te dien opzichte met de Hinderwet niets te maken. Dc regeling der voorwaarden van een vergunningsplichtig bedrijf valt heelemaal buiten de bevoegdheid van den Raad. Wel kan de gemeenteraad regels vaststellen tot op zekere hoogte althans voor hen, die niet aan de Hinderwet zijn onderworpen. Hij doet dat bij eene verordening natuurlijk. Maar die verordening heeft met de Hinderwet niets te maken. Verordening en wet bestaan ieder zelfstandigde wet voor hen die eene inriehting voor handel, nering, bedrijf, industrie hebben de verordening voor hen die niet tot die categorie behooren. Alleen het beweren van den heer Wieland bracht er mij toe het bovenstaande te schrijven. Tweeerlei wil ik nog opmerken naar aanleiding van hetgeen hij zeide. 1°. Hij schijnt bij hen, die gasoline met een eenigszins groote hoeveelheid inslaan, als motief alleen te ziende dubbeltjesquestie. Alsof er geen andere overwegingen kunnen zijn 2". Hij meent van alien slommer" af te zijn als hij maar vergunning heeft. Hij had er moeten bijvoegen als ik de mij gestelde voorwaarden naleef en als B. en W. het niet noodzakelijk achten, krachtens hunne bevoegdheid volgenf art. 17 der Hinderwet, nieuwe voorwaarden op te leggen. Op grond van de opgedane ervaring is het m. i. zeer wenschelijk de verordening te wijzigen door beroep bij den Raad toe te laten. Daartegen kan wel niemand bezwaar hebben. Ter Neuzen, 16 Mei 1903. VAN DER MOER. Vergis ik mij niet dan heeft de heer Wieland eene ver gunning, volgens de Hinderwet om benzine voor eigen gebruik in voorraad te hebben. Die vergunning is m. i. zeker ongeldig. Daarom zou de politie of de brandweer goed doen den heer Wieland te bekeuren omdat hij geene vergunning heeft volgens de nog steeds geldende nooit door den Raad inge- trokken gemeenteverordeningDe rechter kan dan ook eens zijne meening zeggen). Mijnheer de Redacteur Uw verslag van de laatstgehouden zitting van onzen Gemeenteraad geeft mij aanleiding U om plaatsruimte te verzoeken voor een enkel woord. Niet, om in te gaan op de zonderliuge, m. i. middeneeuwsche beschouwingen omtrent de door de Piaatselijke Schoolcommissie ingezonden voor dracht. Ik hoop binnen enkele dagen gelegenheid te hebben, elders mijne meening daarover te zeggen. Mijn doel was slechts te wijzen op de, volgens het verslag gedane mededeeling: //dat vanwege de bijzoudere school alhier medewerktng verleend is aan de verspreiding der brochure." Deze woorden zijn tamelijk rekbaardoch de meest voor de haud liggende beteekenis is, dunkt mij, dat het, Bestuur rnijuer school en het onder- wijzend personeel, het hoofd in de eerste plaats, de verspreiding zouden hebben bevorderd. Welnu, de vergaderingen van het bestuur woon ik geregeld bij en, voor zoover ik weet, is daarin de brochure van den heer Koster nooit ter sprake gekomen. En wat mijzelf betreft, ik ken die brochure niet, heb ze dus niet gelezen en nog veel minder medegewerkt aan hare verspreiding. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. dr., H. KOELMANS. Ter Neuzen, 18 Mei 1903. Geachte Redacteur Beleefd verzoek ik u een klein plaatsje in uw blad. Daar de tijd is aangebroken dat dc ingelanden van vele polders en waterschappen sarneu komen om huriue belangeu te bespreken, is het dunkt mij de moeite waard de aaudacht der polde'rbesturen te vestigen op eene belangrijke zaak, namelijk op den hoogen waterstand. Wel moet ieder toesteminen dat voor zulken overstroomenden regen als op 23 April, geen suatie bestand is, maar ware de waterstand voor dien regen een halven meter lager geweest, wat best kon, dau zou het mogelijk binnen zijue perken zijn gebieven, terwijl nu nog vele laaggelegen landen en weiden onder water staan. Waarvoor is het noodig dat in Maart of April

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2